Het eiland Tien Gemeten bij de Lrugplannen Detrokken Een rondrit op Lóerenfearren over net kleine eilana .J 25ste Jaargang Zaterdag 17 Mei 1952 No. 2116 CHRISTELIJK WEEKBLAD OR GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ook de Commissaris van H.M. de Koningin Mr Kesper zat op een scnommeienae landbouw-wagen Kaptein mobylette Model met velgremmen f 418.compleet Model met zware remnaaf f 430.compleet Fa. WITVLIET - middelharnis - TELEF. 73 V Hef huis- aan huisnummer van ons blad komt uit op Woensdag 28 Mei a.s. Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Zondagsdiensten Artsen. MEDITATIE Een ontijdig geborene Hoe het vroeger was --^ Uientelers opgelet! niEuws erschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactiebureau: Prins Hendrikstraat 14 Middellmmis Abonnementspiys 1.70 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukker^ 19 Adv.-pr^s 12 et per mm. Bij contract speciaal tarief Op het eiland Tien Gemeten had Maandag jl. een uitzonderlijke gebeurtenis plaats. Er is nl. een openbare gemeenteraadsvergadering belegd in de directie- Itamer van de N.V. Tien Gemeten op het gedeelte, dat onder de gemeente Goudswaard ressorteert. De Commissaris van H.M. de Koningin in de provincie Zuid Holland, Mr Kesper, was hierbij ook vertegenwoordigd en had er blijk baar groot genoegen in. Het was een uitstekende gedachte van burgemeester W. J. D. van Dijck van Goudswaard' dit zo te organiseren. De Commissaris was nl. overgekomen om de Waterleiding voor de gemeenten Nieuw-Beijerland, Piershil en Goudswaard te openen door die vergadering op Tien Gemeenten konden de brugplannen tevens worden belicht en meteen worden bezien, waar in de nabije toestand de brug zal komen. Door Burgemeester D. Rijnders van Middelharnis, werd in een rede de economische betekenis van het eiland Plak- kee uiteengezet en door de heer Overwater werd gewezen op de belangrijklieid voor het eiland Tien Gemeten en de grote mogelijkheden van landaanwinning die er nog zijn. Tegen het eiland van Tien Gemeten hadden we van de zijde van Flakkee al zo vaak aangekeken, maar er nimmer voet aan wal gezet. De afstand vanaf Stad en Den Bommel is niet ver, meer dan eens hebben zwemmers die afstand gezwommen. Ofschoon men die afstand, om een ouderwetse uitdrukking te ge- brutken „met een poter op een hout, kan aangooien," toch heeft men vanaf Flakkee vele uren werk om er om te komen. We moesten tenminste 's-mor- gens vijf uur uit de veren om te kwart voor negen aan het veer aan de Nieu- wendijk te zijn! Als de overspanningen van de brug over het Haringvliet en over het Vuile Gat staan, zal dit wel een beetje vlugger gaan. In de Hoekse Waard waren Maandag de dorpen Nieuw-Beijerland, Piershil en Goudsv/aard met vlaggen, versiei'd om dat daar de Waterleiding in gebruik zou worden gesteld. In de morgenuren had burgemeester van Dljck een raadsver gadering op het eiland Tien Gemeten, geësoeneerd, waarin Z. Hoog Eedel Gestr. de Commissaris verschillende za ken van de gemeente Goudswaard onder het oog werden gebracht, maar waar tevens op het grote belang van een vas te oeververbinding van Flakkee naar de vaste wal (met als tussenschakel Tien Gemeten) werd gewezen. Van de zijde van het A.N.P. was er ook belangstelling; men was met een radio-reportage wagen aanwezig. Ben grote politieboot lag voor anker voor het haventje van de Nieuwendijk. Een kleinere politie-vaartuig en een motor boot van de directie N.V. Tien Gemeten voer af en aan om de gasten over het Vuile Gat naar het eiland te loodsen. De Commissaris der Koningin, die ver gezeld was van de chef van zijn kabi net Mr Dinger, werd aan het veer be groet door Burgemeester van Dijck en de heren Overwater Sr en Jr, resp. gedel, comm. en dir. van genoemde N.V. Het gezelschap maakte met het politie- vaartuig een tocht door het Vuile Gat, waar Z.H. Edel Gestr. werd uiteengezet waar de brug indien de plannen wer kelijkheid zouden worden zo ongeveer zou komen te liggen. Op het eiland is daarna een gemeen teraadszitting gehouden, die geleid werd door Burgem. v. Dijck, die het ontstaan van het dorp Goudswaard, welke ge meente een oppervlêikte van 2577 ha lieeft, schetste. Voorheen heette het de „Korendijk" omdat in 1439 de heer van Putten het had uitgegeven „om koren- land te bedijken." In deze rede beklemtoonde de bur gemeester de grote woningnood in zijn gemeente en vroeg aandacht om meer bouwvolume en vlotter leningen té ver krijgen. De Ideine broer moet gehbipen worden! De heer Overwater gaf een uiteenzet ting van het ontstaan van het eiland Tien Gemeten, dat 30 Maart 1688 door het Domeinbestuur, bij resolutie van de Staten van HoUant en West Vrieslant voor een som van 50 ponden te 4ö groe ten 's jaars in erfpacht was uitgegeven. Het was toen nog „een seekere plaete", gelegen tussen Noortlant en Ooltgens- plaete. De eerste bedijking had plaats in de 2e helft van de 18e eeuw, toen de Oude Polder werd bedijkt; op 17 Mei 1804 volgde de Middenpolder. De opper vlakte is 1046 ha, waarvan 735 ha door öijken is beschermd en 311 ha uit riet gorzen en slikken bestaat. De lengte is 7 km., de breedte 2 km. Br staan 10 boerderijen, de kleinste is 44 ha. Het aantal inwoners bedraagt 175. Het ge bied behoort tot 2 gemeenten, nl. 3/10 acn Goudswaard en 7/10 aan Zuid- Eeijerland. Alle bezittingen zijn opgeno men in een N.V. met een ingebracht ka pitaal van 1 millioen. Het eiland ligt gescheiden van de vaste wal door het Vuile Gat, waardoor een geweldige stroom gaat. Met vreiiigcïie had de directie teennis genomen van de plannen van een brug^erbindlng Flakkee - vaste wal over Tien Genieten. Het zou voor dit kleine eiland onmogelijk zyn dit zelf te doen als niet de g^ote broer (Flakltee) het kleine brloertje hielp. Voor Tien Gemeten was het een groot economisch belang voor afzet van producten, aan en afvoer van arbeidere, daar dit thans alles per vaartuig moet. De rietlanden waren ook belangrijk; er zou in de naaste toekomst nog 700 ha land kunnen worden ontsloten. De Commissaris wilde als jon gen al o'p een eilandje wonen Mr Kesper vond het een voortreffe lijke gedachte, dat de burgemeester een raadsvergadering op Tien Gemeten had belegd. Daarmee waren jeugdherinnerin gen bij hem wakker geroepen. Als jon gen had hij een wens, om op een klein eilandje te wonen, daar helemaal baas te zijn en weg te houden, die hij er niet hebben wou. Spr. was zeker altijd al bazig geweest! Hij zou dan leven van de landbouw, van de visvangst en een ge strikt konijntje. Spr. had zo 'n eiland je gevonden het beantwoordde ech ter niet aan z'n idealen. Het lag niet aan breed water maar aan een ondiepe sloot. Maar spr. was er met zijn vriend je gelukkig! Z.H. Edel Gestr. was echter niet ge komen met veroveringslust, maar met vreedzame bedoelingen. Van hetgeen hij gehoord had nam hij goede nota en zou dit ter kennis brengen op de plaats waar het hoorde, waarbij hij de wens uitsprak dat de verlangens zouden worden ver vuld. B»irg©m6ester Rijnders hield daarna een rede over de noodzaak van een vaste oeververbinding van Goe- ree-Overflakkee naar de vaste wal. Op Flakkee wordt daarvoor 'veel actie ge voerd zei spr., en het was al zover, dat de ambtsdragers „pontomanen" werden genoemd! (Pontomaan in verband met pont, veerpont Verslagg. Dit gezegde bracht grote vrolijkheid.) De noodzakelijkheid besprekend bracht spr. naar voren de ernstige werk loosheid die er heerst, op het Gew. Ar beidsbureau te Middelharnis stonden 1100 werklozen ingeschreven, zodat 14% van de werkenden leeft van Rijkssteun, 67% van deze werklozen is in de leef tijd van 20 tot 49 jaar. Spr. schetste hoe Flakkee op Rotter dam is georiënteerd voor de afzet van producten, voor verscheping naar alle landen in Europa en hoe de huidige ver binding stagneert. De ontwikkeling van het Botlek-plan was t.a.v. van de toe komst van buitengewoon veel belang en zou als werkgelegenheid ten volle kun nen worden uitgebuit, met een vaste verbinding. Spr. gaf enige globale technische ge gevens, nl. dat een brug van Flakkee naar 10 gemeten plm. 550 600 m zou bedragen en over het Vuile Gat 630 a 720 m. De andere lengten zouden door toeleidende dammen worden verworven. Het rijdek zou 6% m zijn, plus uitge bouwde trottoirs voor fietsers en voet gangers. Van veel belang was het ma teriaal; in ijzerconstructie zouden de kosten 20 tot 25 millioen bedragen, maar in beton, zoals de bruggen in Frankrijk worden gebouwd, compleet met toelei- leidende dammen 1520 millioen. De overspanningsmogelijkheid was hierbij 50 m, voorgespannen beton was dus het goedkoopst. Bij, de Rijkswaterstaat werd volgens spr. hiernaar een onderzoek in gesteld, waarover nog geen uitsluitsel gegeven was. Van groot belang was, aldus spr., op welke wijze kapitaal verkregen werd. Spr. had geeni enkele illussie, dat de Minister van Finantiën dit bedrag zou voteren. Spr. verwachtte wel hulp van Rijk en Provincie maar primair zou de localiteit voor de financiering moeten zorgen. Spr. releveerde wat de Minister van Verkeer en Waterstaat te Middel harnis had gezegd, nl., dat de localiteit met de plannen moest komen en dat Rijk en Provincie bereid zouden zijn te helpen. De inkomsten t.o. de uitgaven zou den moeten bestaan uit bruggelden, een systeem dat in Nederland niet hoog is aangeslagen. In Amerika is dat anders, daar zijn niet minder' dan 250 maat schappijen die bruggen exploiteren! Men betaalt liever bruggeld, dan dat men uren omrijdt of wachten moet zei spr. „De Pontomanen van Flakkee heb ben groot belang bij een brug" riep spr. uit. Jaarlijks moeten de zakenmensen 890.000 gulden aan veergeld uitgeven. Er komen mj voorstellen om een N.V. op te richten, welk orgaan bij Rijk en Pro vincie bijdragen zal aanvragen. Het was verheugend, aldus spr., dat de gemeernte Goudswaard en mogelijk ook Zuid-Beijerland met de Flakkeese gemeenten wil samenwerken, zodat 15 gemeenten een maatschappij zoudenver- men met een kapitaal-inzet van 100.000 welke N.V., op grond van de rivieren- wet e.d., de nodige vergunningen kan aanvragen. De totstandkoming zal hoofdzakelijk liggen in het te nemen initiatief. Wan neer over het rente-gamma overeen stemming kan worden gevonden, zal de localiteit; in staat zijn 8 9 millioen als bouwkapitaal op tafel te leggen. Be langrijke besparing van kosten op uit keringen werkloosheid, zou het Rijk ten bate van de vaste oeververbinding kun nen uitkeren waarbij met steun van de Provincie, de plannen werklijkheid kon den worden. Spr. bracht zijn beste wensen voorde gemeente Goudswaard en had goede hoop, dat Goudswaard en Zuid-Beijer land opgenomen zouden worden in de N.V. en medewerken aan de uitvoering. Dit zou zeer zeker leiden tot opbloei van de gemeenten in de Hoekse Waard. De heer Wins sprak als gemachtigde van de eigenaren en citeerde het lied van de bruggenbou wers, die over rivieren en landen, over haat en nijd heen bruggen sloegen tot verbroedering en tot samenwerking. Spreker hoopte dat dit hier ook zou zijn en de plannen werkelijkheid zouden worden. Ter herinnering van het bezoek van de Commissaris aan Tien Gemeten bood spr. hem een keurig getekende kaart in lijst van het eiland aan. Goudswaard en ZulcftBeyerland het>ben er ook belanig tólj! Bupg. V. Dyck jseide dat de gesproken woorden hem uit het hart waren gegre pen. Te Sommelsdijk had spr. in de ver gadering van de F.G. gezegd, dat men zich zou moeten vinden in eensgezind heid om tot het gestelde doel te gera ken. Spr. hoopte Burg. Rijnders nog eens te ontmoeten op de brug! Voor Goudswaard en Zuid-Beijerland lagen er evenzeer grote belangen als voor Flakkee. Te Goudswaard had B. en ;W. een voorstel in behandeling genomen tot aansluiting bij de N.V. „De Flakkeese brug" wat in een e.v. raadsvergadering in stemming zou komen. Spr. had goe de hoop, dat het doorgang zou vinden. Op boerer(karren over het eiland Daarna nam het gezelschap op ge reedstaande boerenkarren, waarop tuin- banken waren gezet, en die door paar den werden getrokken, plaats. Het was een koddig gezicht de autoriteiten op de schommelende en wiegende land bouw-wagens te zien. De wegen waren zanderig en vol kuilen, maar allen had den schik in de rit. Ter hoogte van het Haringvliet werd op de dijk kennis ge nomen, waar de brug e.v. zal komen. Bijl de openstelling, zal deze gebeurtenis zeker nog wel eens worden opgehaald. i^ Gebruikt slechts eoo/jvanzijnkracht if Lange levensduur if Loopt meer dan 35000 km zonder revisie if Leverbaar met verende voorvork if Ook leverbaar op betalingsvoor waarden De week vóór Pinksteren is een beste week om te adverteren voor H.H. Winkeliers. Zij doen goed hun advertentie voor dit nummer te reserveren. Tijdige toezending is zeer ge wenst, omdat dan aan de zetwgze voldoende zorg kan worden be steed en een mooie plaats kan worden gereserveerd. De iiitgrif te van het Jubileumi- nmmner is om bepaalde rede nen uHjgesteld, het wordt evenwel toch ©eni zeer fraai uitgevoerd nummer. Wij delen aan H.H. Winkeliers nog mede, dat wij mooie cliché's uit diverse branches ter beschik king hebben, die zonder extra be rekening kunnen worden gebruikt. TELEFOONVERKEER MET LIBANON Tussen Nederland en Libanon is se dert kort telefoonverkeer mogelijk. Toe gelaten zijn gewone, particuliere ge sprekken en gesprekken van persoon tot persoon (person - to - person calls.) Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de PTT-kantoren. Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker eni fris. Van Zater<!fl,g 17 Mei v.m. 12 uur t.m. Maandaig 19 Mei v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdy k Afwezig de artsen Tj. Kuipers, J. J. Wieringa en C. P. Arends. Voor spoed gevallen P. Knöps, arts, Telef211, Som melsdijk. Dlrksland-Herkingen-Melissant Afwezig G. Huisman, arts en de dr P. Boot. Voor spoedgevallen B. Elvé, arts, Telef. 262, Dirksland. Oost Flakkee: Afwezig' de artsen G. J. Buth, P. C. J. Voogd en P. J. de Man. Voor spoed gevallen E. Bouman, arts, Telef. 19, Stad aan 't Haringvliet en C. W. Kra mers, Telef. 42, Ooltgensplaat. En ten laatste van allen is Hij ook van mij: als van een ontijdig ge borene gezien. Want ik ben de minste van de Apostelen die niet waardig ben een Apostel genaamd te worden, daar om dat ik de gemeente Gods ver volgd heb. Doch door de genade Gods ben ik, dat ik ben. (I Corinthe 15 810a. Hier in I Corinthe 15 somt Paulus een lange rij van verschijningen van de op gestane Zaligmaker Jezus Christus op. Daarmede geeft hij het overtuigende be wijs dat Hij waarlijk opgestaan is. Dit feit van de opstanding werd menigmaal tegengesproken, zo ook in de gemeente van Corinthe (vrs. 12). Maar nu zal Paulus ze overtuigen van de opstan ding, door vele voorbeelden aan te ha len en ook van hetgeen hij zelf had we dervaren. Die getuigenis van hem zelf is een sieraad en kracht in zijn predi king. Wanneer hij op zijn zendingsreis is vertelt hij wat hij zelf heeft onder vonden, op weg naar Damascus. „Hij is ook van mij gezien." Niet al leen de discipelen, maar ook hij zelf had de verheerlijke Heiland aanschouwd. Die genade hem geschonken had een grote verandering teweeg gebracht. Van een vervolger was hij een verkondiger ge worden. Met grote zielsvreugde schrijft hij deze woorden: „ook van mij gezien" neer. Helder staat hem nog voor de geest wat voor jaren terug heeft plaats gehad. „Ook van mij gezien", dat brengt hem terug naar de tijd toen hij aan de voeten van Gamaliel zat, waarvan hij een getrouw leerling was, volkomen on kundig aan de bevindelijke waarheid Gods. Dat deed hem denken aan de ste niging van Stefanus, in wiens dood hij een welbehagen had. Dat brengt hem terug op de weg- naar Damascus, met de lastbrieven van de Hogepriester bij zich, alles in het werk stellende om de gemeente des Heeren te verwoesten. Als zijn verleden hem nog eens voor de geest komt, dan vloeien tranen van be rouw hem langs de wang'en. Het is hem zo'n wonder, dat de Heere hem in zijn woeste vaart stil gezet heeft. De weg der ontdekking was vreselijk voor hem. We geven deze week een plaatje van een panorama van Middelharnis en Sommelsdijk, toen de beide dorpen nog niet aaneen gebouwd waren. De foto is genomen vanaf de toren van Middelharnis. Op de voorgrond van de foto is te zien, de nok van de schuur van dhr Timmers eiu een stukje weg, dat recht op het oude kerkhof aanloopt. Rechts daarvan waren tuintjes en is ook nog net zichtbaar de schuur van dhr Brom. Dit was het enige bouwsel aan die zijde van de weg. Links staan schuurtjes en varkenshokken, die er nu nog zijn. Dan volgen op de voorgrond de huizen in de Hobbemastraat, in blokjes van 2 gebouwd, zo omstreeks 1913. De 2 witte pandjes op de hoek zijn van latere datum. Aan de overzijde van de weg ziet men het huis van wqlen dhr van Panorama Middelharnis - Sommelsdijk, toen de dorpen nog gescheiden waren. Paasschen, na diens overlijden aangekocht als pastorie voor de Geref. Gemeente eni thans bewoond door de predikant Ds G. Zwerus. Men ziet duidelijk dat het hier nog een enkelvoudig huis is; dhr v. Paasschen heeft er nadien een compleet huis aangebouwd, dat door hem hoofdzakelijk als kantoor werd gebruikt. Daarnaast is het kerkhof, dat thans voor begraven gesloten is. Het Jodenkerkhof ligt op de hoek van de tegenwoordige Hoflaan. De Hoflaan was er toen nog niet; bij het noordelijke hek van het kerk hof stond vroeger een schuurtje van wijlen dhr S. Pille, waarnaast 2 paaltjes, tot afsluiting van de weg. Bij die paaltjes ging men het binnenr pad op, dat naar Sommelsdijk voerde. Dit pad was ongeveer 1% meter breed, met aan weerszijden een sloot. Het liep langs het kerkhof tot aan de Langeweg (de witte streep op de foto). Aan de Langeweg te Sommelsdijk zijn de huizen te zien van dhr A. Mijs Jr., van deurwaarder Groenendijk (thans eigendom van dhr J. Struik) en meer andere. Men had daar toen nog goed zicht! De toren en kerk van Sommelsdijk domineert in het geheel; er stonden daar toen hoge en zware iepenbomen. De open vlakte is nu geheel volgebouwd met fraai aangelegde straten, de hoofdstraten die naar Sommelsdijk voeren, zijn de Hoflaan en de Chr. de Vrieslaan. Het is jammer dat het panorama niet iets duidelijker is, maar het is toch interessant omdat het aspect sindsdien een totale wijziging heeft ondergaan. In de meeste percelen zaai-uien wordt enige vreterij aangetroffen veroorzaakt door de snuitkever. Hoewel de aantas ting tot nog toe over het algemeen nog geen ernstige vormen aangenomen heeft, is het raadzaam het verloop van dit ziektebeeld te volgen. Bij uitbreiding van de schade verdient het alle aanbe veling onverwijld de bestrijding ter hand te nemen. Bestrijding kan geschieden door een bestuiving met een 5% HCH product tegen een hoeveelheid van 25-30 kg' per ha. ETTENSE VEEMARKT Etten en Leur, 14 Mei 1952. Op de veemarkt werden aangevoerd: 151 stuks Waarvan: 69 runderen, 1 paard en 81 biggen. De aanvoer van runderen was aan de lage kant, de handel oplevend en ds prij zen aan de hoge kant. De belangstelling was zeer groot. Prijzen: kalf koeien 6001050; kalf- vaarzen 525825; pinken 300550; guste koeien 500—i750; graskalveren 100—200; paarden 400—700; biggen 30—50; lopers 50—80; vette koeien 2.50—3.00 per kilo geslacht. Hij at en dronk niet, maar was in ar beid aan de troon der genade. Ja, toen leerde hij voor het eerst bidden. En hij zal het nooit vergeten, het ogenblik toen hem de schellen van de ogen vie len, en alles nieuw geworden was. Nieu we ogen, ook nieuwe ijver, en wij vin den hem aanstonds in de Synagoge, waar hij Christus predikte. En nu, na jaren getuigt hij er van, „Ook van mij gezien." Daar komt het voor ons allen op aan. Hem zien, voor vsritj sterven gaan! Er zal een tijd moeten komen in ons leven van stil staan, van terug zien, van roepen, van bidden, en daarop wil de Heere be vestigen, „Op uw nood geschrei, deed Ik grote wonderen." Is het zo wel eens nood geweest Ach, leef toch niet voort op indrukken, be- vindingkjes, wonderlijke dromen of te binnen geschoten psalmversjes. ,,Wee de gerusten te Sion, en de zekeren op de berg van Samaria," (Amos 6). Dit is het eeuwige leven, dat zij U kennen, de enige waarachtige God, en Jezus Chris tus die Gij gezonden hebt." (Joh. 17 vrs. 3.) Neen zulke woeste vervolgers als Paulus zijn we nooit geweest. We zijn deugdzame mensen, onder de bediening van het Woord opgevoed. Dat was Pau lus ook, en hij zegt; „wij dan als vij- andenl met Grod verzoend." Een mens komt als vijand van God openbaar, vij and van zijn eigen zaligheid, vijand van vrije genade. Zo had Paulus zich zelf leren kennen, en welk een wonder van Gods souvereine genade, dat hij nu mag neerschrijven; „en ten laatste van allen ook van mij gezien." Bekommerden, door onweder voortge- drevenen, gij moogt moed scheppen uit zijn behoudenis! Paulus spreekt in onze tekst van een: „ontijdig geborene". Dat doelt op de wij ze van zijn bekering. De kanttekening bij de statenvertaling zegt er van: „ten aanzien van zijn haastige en onverwacht se bekering." Treffend beeld uit het le ven. Ook de geboorte vindt vaak onver wacht plaats. Zou het ook Paulus niet overvallen zijn? Had hij er op gere kend? Neen verre van daar! Alles was gereed om de Heere tegen te staan, en Zijn werk te vernietigen zo dit mogelijk ware. Maar zie, de Heere grijpt onverwachts in. Die zaak zal al tijd de mens overvallen! Wel wordt de mens gedurig gewaarschuwd, en gewe zen op de noodzakelijkheid van de be kering. Maar hij stelt het altijd weer uit. Gelukkig maar dat de Heere onver wacht ingrijpt, anders kwam er niets van terecht. Zo ook bij Paulus. De Heere had hem stil gezet en tot Apostel geroepen. Als hij zag op de andere Apostelen (disci pelen)! die voormaals zoveel met de Heere hadden omgegaan en hij zag op zijn verleden, neen dan durfde hiJ zich eigenlijk geen Apostel te noemen. De Heere had hem zijn misdaden vergeven, maar Paulus kon ze zich zelf niet ver geven en zo bleef het bij hem „ik de minste der Apostelen." Wanneer vrij een levensbeschrijving lezen van Paulus dan zijn wij het in deze „ik de minste der Apostelen" niet met hem eens. Hij blonk in alles uit, zowel in lijden om des ge- loofs wil, als in ijver voor de zaak des Heeren. Hij predikte in de grote ste den als Corinthe en Athene, met hare zedeloosheid en zgn. Griekse beschaving. Hij was machtig in talen en wetenschap en hij was eeru leermeester voor alle Godgeleerden en een trooster voor de vromen van alle eeuwen. Is zulk een nu de minste der Apostelen? Genade leert dat alles gegeven goed is. Paulus is met al zijn gaven er de man niet mede geworden. Hij bleef in eigen oog de minste der Apostelen. „Doch door de genade Gods ben ik dat ik bent" Die genade hield hem klein, al was daar ook nog een scherpe doom toe nodig, maar door die genade mocht hij ook uit roepen: „Want ik ben verzekerd, dat noch dood, noch leven, noch engelen, noch overheden, noch machten, noch te genwoordige, noch toekomende dingen, nocht hoogten, noch diepten, noch enig ander schepsel ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus, onze Heere. (Rom. 8 38, 39.) „Ook van mij gezien". Op die getuige nis komt het op aan. Er zijn mensen die soms heel veel gezien hebben, allerlei gezichten en openbaringen, en ze zijn er groot mede geworden. Maar ik vrees dat ze nog nooit de opgestane Heiland gezien hebben. Dat zal eenmaal op een grote teleurstelling uit lopen. Doch wan neer de genade Gods ons te machtig is geworden, dan zullen we iets van Pau lus leven verstaan en zal zich als de grootste der zondaren en de minste der kinderen Gods gevoelen, en het met Paulus mogeü na stamelen: „doch door de genade Gods ben ik dat ik ben. Putten op de Veluwe. D. D. K.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1