Bijhetafsclieid te Herkingen Landaanwinning aan de Scheelhoek Veel regenval in Australië r Schrammetje „Melk-Expresse" voert het puikje van Nederlandse Zuivelproducten Plaatselijk Nieuws Woensdag 14 Mei 1952 No. 2115 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ^ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Voorheen kende men geen lange vacatures Tussen Stellendaxn en Dirksland wordt 750 ha grond gewonnen schrijft: AUSTRALISCHE BRIEF Bezoek Commissaris der Koningin niEuws erscliijint tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Kedactlebureau: Prins Hendrikstraat 14 Middelhamis Abonnementsprfls 1.70 per kwartaal Telefoon 17 Mlddelharnls Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukker^ 19 Adv.-pr^s 12 et per mm. Bg contract speciaal tarief Nu Ds Klootwijk afscheid van Her- Itingen heeft genomen, is de gemeente weer vacant en niemand kan met ze kerheid zeggen hoe lang het zal duren voordat een nieuwe predikant zijn in trede doet. Vroeger was dat anders. Toen duurde een vacature maar enkele masmden, hoogstens een jaar. Want in de vorige eeuwen waren er steeds proponenten be schikbaar, die gaarne voor een beroep in aanmerking wilden komen. De Ned. Herv. Gemeente van Herkin gen, die in 1693 zelfstandig werd (voor dien ressorteerde zij onder Dirksland), kreeg in 1694 in ds J. Sturk haar eer ste voorganger. Sindsdien is de gemeen te vrijwel onafgebroken van predikanten voorzien geweest. Nam een vertrekken de leraar afscheid, dan was de toezeg ging voor een beroep doorgaans alweer uitgebracht. Stierf een voorganger, dan kon het in verband met het gratie- jaar wat langer duren, doch er was altijd uitzicht o"p een betrekkelijk spoe dige beëindiging van de vacature. Zo hebben in een nagenoeg ononder broken reeks sedert 1694 26 predikanten de gemeente gediend. De 22ste predi kant der gemeente, ds J. T. Tenthoff, die in 1877 als proponent werd bevestigd en in 1879 naar Koedijk vertrok, werd pas na dertien jaar opgevolgd en wel door ds L. Kan de Beer, welke in 1892 van Poederoyen naar Herkingen kwam. Dit eerste herderloos tijdperk is na het vertrek van ds J. W. J. Addink in 1920 gevolgd door een tweede langduri ge periode waarin de gemeente geen voorganger had. Afscheid in 1853 Om een beeld te geven van een predi kantswisseling te Herkingen in vroe ger dagen, nemen wij hier over wat met betrekking tot de vacature in deze gemeente in 1853 bericht werd in de [kerkelijke pers. Zo verscheen op 10 December 1852 de volgende mededeling. „Herkingen klass. Brielle.) H.H. Kandidaten, die bij de ver vulling der aanstaande vakature wen- schen in aanmerking te komen, worden nogmaals verzocht, zich onverwijld bij de Kerkeraad te melden, alzo deze het beroepingswerk zoveel mogelijk wenscht te bespoedigen." Blijkbaar was al eens de aandacht gevestigd op de vacant komende ge meente maar hadden de heren candida- ten nog geen haast gemaakt met de aanmelding voor een preek op beroep. Het verzoek van 10 December leidt er toe, dat de heren J. H. Berghege, L. v. Daalen, J. H. L. Terzwogt en C. G. Slo- temaker, allen candidaat tot de Heilige Dienst naar Herkingen reizen voor een predikbeurt. Reeds op 13 Januari 1853 doet de kerkeraad een toezegging van beroep aan cand. Terwogt. Dan breekt; op 30 Januari het af scheid aan de vertrekkende leraar ds H. J. Krol, die naar Nieuw-Vosmeer gaat. Hier is het verslag van de af- scheidsdienst: „Herkinge, 30 January. In het namid daguur van heden hield onze Leeraar Ds H. J. Krol, zijne afscheidsrede, die een waardig besluit was van zijnen trou wen Evangehearbeid in ons midden. Was hij steeds onder ons een man des vre- des geweest; ook zijn laatste woord was een even hartelijk als hoogst gepast vre- dewoord, over Rom. XV 33. Talrijk was de schare, die ook van elders was opgekomen, eni de aanwezigheid van ve len zijner ringbroeders sterkte mede ten bewijze hoezeer hij door hen werd hoog geschat en bemind. Vuriglijk wensohen wij, dat zijne afscheidsgroet bij allen een diepen en blijvenden indruk ten goe de moge achterlaten, en de Heer der Ge meente dezen waardigen man in zijnen nieuwen werkkring bekrachtige, om ook daar den waren vrede in veler harten te stichten of te bevestigen, en de eenig- heid des geestes te behouden." De intreide Daarop volgde weldra de bevestiging en intrede van cand. Terwogt, namelijk op 22 Mei 1853. Ziehier wat over deze gebeurtenis geschreven werd. „Heden werd de Heer J. H. L. Terwogt, S. S. Min. Cand. in zijne dienst bevestigd door zijnen Oom, den WEw. Z. Gel. Heer L. J. L. van Neck, Predikant te Schip luiden, aan wie de consulent. Ds H. Steenberg, Predikant te Dirksland, dit werk bereid\aardig had afgestaan. De bevestiger predikte over Joh. IV 34, terwijl de handoplegging geschiedde, be halve door den bevestiger en consulent, door de H.H. B. Boers, J. W. A. Boers, M. L. Reijerkerk, D. van Wijngaarden, H, Z. A. Gutteling, resp. Predikanten van Middelharnis, Stolvrijk, Sommels- dijk, Nieuwe Tonge en Oude Tonge. Des namiddags deed de bevestigde zijne intrede met eene leerrede over Col. 1 28. Beide plechtigheden werden door een talrijke schare bijgewoond." Had ds Krol acht jaar in de gemeen ten gestaan, ds. Terwogt vertrok reeds na twee jaar en wel naar Nieuwen- hoorn, waar hij tot zijn emeritaat in 1886 zou blijven. LANGSTRAAT ACHTHUIZBN Commissie wering schoolverznim. In de commissie wering schoolverzuim zijn voor Langstraat-Achthuizen benoemd, de heren: J. B. Kaslander, C. F. Schwieb be, A. Versaevel, K. Hoekstra, G. A. de Smet, A. J. V. Peperstraten en mej. A. A. de Waal. Bij de grote landhonger die er algemeen is, wordt er naar gestreefd door in polderingen van gorzen e.d., zoveel mogelgk land aan te winnen. Ook op ons eiland wordt sinds jaren ijverig gespeurd of door aanslibbing grondaanwinst is te verkrijgen. Er zijn rondom ons eiland Goeree-Overflakkee nog veel mogelijk heden: aan de zuidkant van, het eiland neemt men op de slikken proeven met spartina-gras en aan de strekdam bij Oolgensplaat ligt zelfs een zeer groot ob ject, waar honderden hectares grond kunnen worden gewonnen. Sinds 1948 is de Rijkswaterstaat aan de Scheelhoek onder Stellendam bezig door het leggen van dammen vruchtbare zeeklei te laten aanslibben, wat een zeer gunstig ge volg heeft en waar na verloop van tijd 750 ha grond aan de zee zal kunnen worden ontrukt. Wij hebben dezer dagen een kijkje ge nomen bij de werkzaamheden, die aan de buitendijk van de Kroningspolder on der Stellendam plaats hebben, waar ijverig wordt gewerkt om door aanslib bing vele hectares vruchtbare grond aan het zilte nat te ontrukken. Dit grootse werk wordt uitgevoerd door de Rijks waterstaat, met name door het Tech nisch bureau''van de Domeinen. De heer M. van der Ham te Melissant is op dit terrein reeds 17 jaar opzichter, die zo welwillend was, ons hierover een en ander te vertellen. Ons mooie eiland is eigenlijk geheel door aanslibbing ontstaan; bij stukjes en beetjes is het ingedijkt. De jongste pol der die op dit punt is tot stand geko men is de zgn. Nieuwe Polder, die vóór de Kroningspolder ligt en waarvan de bedijking in het oorlogsjaar 1952 plaats had. Er waren daar nog meer mogelijk heden; het Zuiderdiep, dat tussen het plaatje (dé Scheelhoek) en de vaste wal doorloopt werd steeds ondieper en was tenslotte maar een geul meer, dat bij laag water was te doorwaden. Thans is dit Zuiderdiep geheel voor de vaart af gesloten. Men heeft deze aanslibbings-mogelijk- heden uitgebuit; in 1948 legde men er een proefdam, waarbij toen de diepte nog 30N.A.P. was. Thans is rond diezelf de dam zoveel grond aangeslibt, dat het peil daar thans 70 N.A.P. is, een aanwinst dus van 1 m grond. Intussen zijn er meerdere dammen ge legd, op een lengte» van 500 m recht uit de wal, telkens op 400 m afstand. Aan het eind van deze dammen ligt een dwarsdamvan 1200 m lengte, die op de punt van de Scheelhoek, waar een staand scherm van rijs is aangebracht, aan sluit. Op deze wijze zijn grote vierkan te vakken zijn ontstaan, waartussen de klei, die meest over de vloed wordt aan gevoerd, blijft hangen. De dammen worden op bepaalde afstanden onder broken, om bij eb het water te kunnen loodsen. Het reslutaat dat verkregen wordt, is zeer bevredigend. Op sommige plaatsen zit al 1% m klei. Men werkt nu al meer op het de Scheelhoek aan, zodat binnen niet al te langen tijd het geul tussen de Het is weer volop Lente. De natuur is een levend schilderij van bloem en bloe sem. De landerijen liggen er weer keurig bij en beloven veel voor de toekomst. Na de laatste regen het heeft goud geregend voor de boeren zeggen de men sen schieten de vruchten in versneld tempo de grond uit. Schrammetje houdt van het wijde polderland met zijn onaf- afzienbare akkers, waarboven witte wol kenstoeten zich tegen de azuren lucht aftekenen. Dan is er weer arbeid voor vele nijvere handen en men zou zo zeg gen, dat er op de eilanden geen sterve ling zonder werk kan zijn. Al die landerijen moeten toch worden bewerkt, schoongehouden en wat al meer. Dus zou het in feite zo moeten zijn, dat er handen tekort waren. Kom echter maar eens op de dorpen kijken. Dan staan daar op de „koaie", op „de ,,hoagte" of op „de heüle" tal van mensen, ook jon ge kerels te lanterfanten. Ze weten^ met zichzelf geen raad en hangen de hele dag maar op 't dorp rond. Schrammetje heeft met de mensen te doenj. Want als je nu niet aan de slag komt, kun je wachten tot er geoogst kan worden. In die periode wordt er wel een handvol geld verdiend, doch het is maar een betrekkelijk korte tijd en over het gehele jaar genomen schiet er slechts een heel normaal weekloontje over waarbij de overbruggingssteun de helpende hand nog moet bieden. Schram vraagt zich wel eens af hoe het toch komt, dat het werklozen cijfer in deze tijd van het jaar zo groot is. En dan geloof ik het niet ver mis te hebben, wanneer? ik zeg, dat de hoofdoorzaak de mechanisatie van de landbouw is. De tractoren namen het werk van de paar den over en de bijbehorende machine rieën verdrongen de arbeidskrachten. Zag men vroeger by. epn stuk aardap pels poten dan kwamen daar heel wat arbeiders aan te pas. Thans trekt de tractor een pootmachine voort, die on berispelijk de poters met rijen tegelijk in de grond stopt. Tempo, tempo! daar komt het op aan tegenwoordig. Toen kwamen er sproeiers voor onkruid- of insectenbestrijding. De r^gsproeiers had den al gauw afgedaan en de grote op pervlakten werden behandeld met spe ciaal geconstrueerde sproeiers, die een flinke lap tegelijk bestreken. Én nu \ees% Schram van de vliegtuigen, die te Me lissant opstegen en één hectare vruch ten in minder dan één minuut feilloos besproeien. Weg ben je weer met de vaste wal en de Scheelhoek zal zijn dichtgeslibt. Er wordt daar in stilte gewerkt, maar het is niettemin een reuzen werk dat langzaam aan tot stand komt. De dammen worden gelegd van 3 m lange dennenpalen in 2 rijen kort naast elkaar, waartussen bossen rijs, dat met gegalvaniseerd draad worden vastge snoerd. De lange palen worden met een perspomp ingevloeid. Is de aanslibbing tussen de vakken zover, dat de dammen onder de slib rakea, worden de palen gelicht. De aanvoer van palen, rijs en ander materiaal geschiedt met platgeboomde vaartuigen aan het sluisje, dat voor de ontwatering van de Kronings- en Nieu we Polder is gelegd. De werkzaamheden worden verricht in D.U.W.-werk, momenteel waren er plm. 50 arbeiders, meest uit Ouddorp, te werk gesteld. Het is getij-werk; bij hoog water verricht men egalisatiewerk op het gors onder de wal. Het gehele object loopt van onder Stellendam tot op de kop van de haven van Dirksland, waar nu reeds tiental len dammen zijn gelegd. In totaal zal hier na verloop van tijd 750 ha vrucht bare kleigrond gewonnen kunnen wor den. Een onzer medewerkers heeft onlangs een artikel geschreven waarin werd ge wezen dat deze aanslibbing nadelige gevolgen zal hebben voor de Vissersha- ven van Stellendam, die op de duur ge heel zal verzanden. Men heeft ons ver zekerd dat dit proces toch doorgang zou vinden, ook al deed men dit werk niet. Wij kunnen dit niet beoordelen, maar zeker is, dat langzaam aan de levens ader van Stellendam als vissersplaats wordt afgesneden. Als het eind-resultaat is, dat ons eiland hier met 750 ha grond wordt uitgebreid, is dit voor de toe komst van zeer groot nut. Dat is een grondaanwinst bijna zo groot als het eiland Tien Gemeten. Dan zullen vele arbeiders, waarvan we nu op ons eiland zo'n groot surplus hebben er werk vin den en de productie zal hoger kunnen worden opgevoerd. AMSTERDAM. Elke middag om precies twaalf uur vertrekt van de Riet landen bij Amsterdam een expresse-trein naar het Oosten. Hij raast door het on bewogen Nederlandse weidelandschap, dendert door de donkere, sombere bos sen van Noord Duitsland en arriveert nog diezelfde dag op de plaats van be stemming: Frankfort aan de Main. Zo op zichzelf is dat alles niets bij zonders. Er rollen wel meer treinen naar Duitsland. Maar de trein waar het hier om gaat, wordt weleens de ,,Melk- Expresse" genoemd, waarmee het puik je van Nederland's zuivelproducten wordt vervoerd. Voor ons land is de „Melk-Expresse" van groot belang, want met de kostbare lading, welke is be stemd voor de Amerikaanse troepen, verdient Nederland de in deze tijd zo dringend nodige deviezen, in dit geval keiharde" dollars. Europese levei-anciers igiezocht Toen Amerika een aanvang maakte met het nakomen van zijn verplichtin gen als lid van het Noord-Atlantische Pact, vroeg het vraagstuk van de Voed- &elvoori,i(>ir'ng van de Amerikaanse troe pen in Europa meer en meer .de aan dacht. Vooral wat de snel aan bederf on derhevige levensmiddelen betrof. De Amerikaanse legerleiding zocht dan ook naar Europese leveranciers. Voedings specialisten zwermden uit en bezochten vrijwel alle landen van Europa. Ten slotte werd na een nauwkeurige selec tie aan ons land de levering gegund van melk, room, kaas en eieren. Voorts kun nen wij er ons op voor laten staan, een kaassoort te bezitten, die van talloze Europese kaassoorten de enige is, die zich leent voor een ,,real American chee seburger." (Een cheeseburger is eeni broodje met een bal gehakt en een dik ke plak kaas.) I>e eerste trein Zo gebeurde het dan, dat op 1 Juli 1950 de „Melk-Expresse" zijn eerste reis maakte naar Frankfort aan de Main. Sindsdien zijn er reeds millioenen liters echte Hollandse melk en room en dui zenden kilo's in koelwagens en per vliegtuig de grens overgegaan. paarden- of tractorsproeiers. De Flak- keese landbouwers zijn vooruitstrevend, dat mag gezegd worden. Toch brengt dit ook weer z'n consequenties mee. Want hoe rationeler de werkmethoden worden, hoe minder arbeidskrachten er voor no dig zijn. En waar zullen die mensen em plooi vinden? Wie twintig jaar geleden voorspeld zou hebben, dat er nu een prinselijk vliegtuig boven de Flakkeese akkers zou scheren om ze met D.D.T. dat toen ook helemaal nog niet be kend was te bespuiten, zo iemand was zeker voor gek verklaard. En wie weet wat we bij leven en welzijn over twintig jaar op dit terrein nog zullen zien. Het zou helemaal niet vreemd zijn wanneer iedere boer dan inplaats van een tractor een helicopter heeft, waar- mee hij in enkele minuten een gemet tarwe egt, zaait en rolt. Ingedachten zie ik dan ook een hele serie nieuwe gereedschappen, die aan zo'n helicopter gekoppeld kunnen worden. Dan zit er bv. een reuzenzeis aan, waarmee in een oogwenk 5 gemeten klavers verorden 'ge maaid, erwten of bonen worden geplukt en zoal meer. Moet de baas naar Rot terdam, nou, dan stapt hij in z'n heli copter en vliegt even „heen en weer" naar de stad. Binnen een uur is hij weer terug. Dan gaan misschien ook de land bouwproducten al door de lucht naar hun bestemming. Een brug ligt er dan vanzelf ook al lang, maar die wordt dan alleen maar gebruikt om de werklozen naar en van het vasteland te vervoeren. Lach daar nu niet om, want heus, de ontwikkeling schrijdt met reuzenpassen verder. Het is zelfs mogelijk, dat men de atoom kracht in een stadium brengt, die van grote betekenis i^ voor de landbouw. Met dat al wordt echter de mankracht steeds meer uitgeschakeld, terwijl onze bevolking al maar groter wordt en toch aan de eet moet blijven. Je staat er voor, wat een baby, die nu nog in de wieg ligt te huilen, over een goede kwarteeuw uitgevonden heeft. Wat komt er toch van de wereld terecht? Schram denkt wel eens, dat de mens zelf krachten oproept, die hem ten gronde zullen rich ten. Er is blijkbaar geen houden meer aan. De ene vinding volgt de andere op en dit op ieder terrein. En wie nog tegen de tijdstroom in wil roeien klaart het niet. Ieder wordt mee gesleurd in de wilde vaart, die de ont wikkeling op allerlei terrein, genomen heeft. Qf het alles tot met welzijn ivan de mens is? De tfld zal 't leren, maar het wordt sterk betwijfeld door SCHRAMMETJE. Vierduizend cartonnen bekers per uur Melik in carton Het spreekt vanzelf dat er zich in het begin moeilvjkheden voordeden. Zo wen sten de Amerikanen bijvoorbeeld voor de afgelegen posten de melk en room niet in flessen maar in cartonnen be kers. Goede raad was duur. In ons land kende men deze vorm van v^erpakking niet. Om de belangrijke order echter niet verloren te lateA gaan werden door tussenkomst van de toenmalige E.C.A. met spoed (wee' verpakkingsmachines ingevoerd. Deze machines vouwen het carbon, paraffineren het, vullen dan de cartonnen bekere met melk of room en verzegelden ze' ten slotte. Vietduizend bekers levert zulk een machine per uur af. De G.I.'S z^n best te spreken over on ze melk, kaas en room. Trouwens dat blijkt wel het duidelijkst uit de stijgen de aankoop-cïjfers. In de periode 1949 1950 leverde Nederland aan melk ruim 234 ton, in de periode 1950—1951 9.900 ton en in het lopende seizoen verwacht men dat in totaal 15.000 ton zal worden geleverd of, wel 40 ton per dag. Voor room zijn de cijfers respectieve lijk 3 ton, 590 ton en 1000 ton. De leve ring van kaas steeg van 6 ton in de eer ste periode tot 200 toi^. Bovendien ver wacht men, dat ?r ija, het lopende seizoen ruim 72.000.00Q eieren zullen worden ge- teverd. !?il9,a^. er gaat niet alleen melk en room naar Duitsland, doch ook naar de legeronderdelen in Frankrijk. De Neder landse leverantie is zulk een succes ge worden, dat men zelfs overweegt een „melk-luchtbrug'* naar Triest in te stel len, waar mem in verband met de ge zondheidstoestand dringend goede melk nodig heeft. Dat ons land met zijn zuivelproduc ten) in het buitenland hoog staat aange schreven, is in de allereerste plaats te danken aan het werk van de Nederland se boer. Gundagai, 27 April 1952 Beste Vrienden, Bijna is April weer ten einde en we naderen nu snel de winter. Het warme weer is ook voorbij; we zitten dé,n ook iedere avond bij ons houtvuur. We heb ben de laatste weken heel wat regen gehad, hoewel het in Gundagai niet zo fel heeft geregend als op andere plaat sen. Op veel plaatsen is het verkeer enige dagen gestremd geweest, daar er behalve op de hoofdwegen geen bruggen zijn; als de rivieren dan zwellen stroomt het water over de wegen. Dat zijn dan geen grote rivierem, maar beekjes, die in de zomer en ook in de drogere tijden in de winter bijna of helemaal droog zijn. Tijdens de regenval echter voeren ze 't water van de bergen naar de grote rivieren en hoe snel ze dan kunnen stij gen, hebben we deze week nog uit een krantenbericht gelezen. Er waren 5 per sonen!, met een auto, die ze aan de kant van de weg hadden geparkeerd, precies in zo'n „kreek". Het begon met een on weersbui te gieten en voor ze de auto weg konden rijden, stuwde het water hem mee. Een van de 5 verdronk, bij de vergeefse pogingen om de auto er uit te rijden. Wel wordt er met man en macht ge werkt om de wegen te verbeteren en de riviertjes te beteugelen, maar gezien de grote uitgestrektheid en de dunne be volking is dat een geweldige opgaaf, waar zo op 't oog niet veel schot in zit. Men moet hier andere maatstaven aanleggen dan in Europa, wat ook voor veel emigranten, vooral Hollandse, een struikelblok is. Velen realiseren zich niet voldoende wat emigratie inhoud en dan valt het tegen. De toestanden zijn zo verschillend, dat er geen vergelijking mogelijk is enl men moet ook niet ver gelijken. Zeker niet de eerste vijf jaar dat men in dit nieuwe land is. Laten allen die emigratie-plannen hebben dat heel goed bedenken! Veel van de gemakken die er in Hol land zijn moet men hier weer missen. Daar staan echter weer andere dingen tegenover. Er is hier vrijheid van be wegen, die onze generatie in Holland niet heeft gekend. Ze vragen geen pa pieren kennis, maar alleen als je toont wat waard te zijn enbereidheid om flink aan te pakken. Wie zich dat ten doel stel heeft hier een goede toekomst en dat is vooral in de coutnry het geval. Verder zijn de Aussies hier (en dat heb ik al eerder geschreven,) geweldig behulfizaam en als men zich aan wil passen, wordt men heel gauw in de ge meenschap opgenomen. Dat is heel wat waard. Onze Jan is nu druk aan 't paard rij den. Hij gaat er alleen op uit hoor! Je moest dat kleine ventje eens zien rossen in die grote ruimte, het is een geweldig leuk gezicht. Jl. Vrijdag hebben we de gevallenen uit de beide wereldoorlogen herdacht. Bijna alle oud-strijdera nemen er aan deel. Hierin komt vooral het Engelse element, de zin voor tradities, in de be volking naar voren. Ja, Australië heeft een flinke tol be taald voor de vrijheid. Alle plaatsen heb ben hun oorlogsmonumenten waarop verscheidene namen van gesneuvelden voorkomen. Dit is het dan weer voor deze week. Allen de hartelijke groeten en tot een volgende keer. Familie ,W. DROOGER. OOLTGENSPLAAT PROGRAMMA van het bezoek van de heer Commissaris der Koningin aan de gemeente Ooltgensplflat, ter gelegenheid van de opening van het Verenigingsgebouw „'t Centrum" op Vrijdag 16 Mei 1953. 17.10 uur: Vertrek uit Dirksland. 17.35 uur: Aankomst te Ooltgensplaat (Kom.)' Ontvangst van de Heer Commissaris en diens gezelschap in het Gemeentehuis door Burge meester en Wethouders. 17.40 uur: Zang van enige Vaderlandse liederen door de kinderen van de beide Lagere Scholen, in de kom der gemeente, voor het bordes van het Gemeentehuis. 17.55 uur: In de raadzaal zal het Be stuur van de Stichting 't Centrum aan de Heer Commissaris worden voorgesteld. 18.10 uur: Aankomst ten huize van de Burgemeester. 18.45 uur: Aankomst in Hotel Hobbel, waar een warme maaltijd zal wor^ den gebruikt. 19.50 uur: Vertrek naar het Vereni gingsgebouw. 19.55 uur: Aankomst bij het Vereni gingsgebouw, alwaar bij gunstig weer de kleuters van de gyrrma- stiekvereniging D.O.S. zijn opge steld. 20.00 uur: Opening van het Vereni gingsgebouw. 21.00 uur: Vertrek van de Heer Com missaris uit Ooltgensplaat naar Middelhamis. SOMMELSDIJK Onze oude dorpsgenoot de heer B. Fopma, leraar tekenen aan de Chr. H.B.S. te Gorinchem is als zodanig be noemd aan de H,B.S.-B, Oosterpark te Amsterdam. STELLENDAM Tot chef-bakker bij de Coöp. Bakkerij alhier is benoemd dhr Kik uit Oude Ton ge. A.s. Zondag zal in de Herv. Kerk een collecte worden gehouden voor de gezinsverzorging. OXJDE TONGE Op de gehouden ledenvergadering van de Herenpolder, is als bestuurslid her kozen de heer J. Waaren. De heer D. Kik, heeft zijn benoe ming als chefbakker bij de Coöp Brood bakkerij te Stellendam aangenomen. De gem. Brandweerlieden hebben in hun jaarvergadering besloten om in de maand Juni a.s. met hun dames een pleizierreisje te gaan maken naar Nij megen en omstreken. Burg. Stand. Vertrokken: F. J. van Kampen en gezin naar Nieuwerkerk (Zld.); G. Melse en echtgenoot naar Zwartewaal; J. Hartog en gezin naar N.O. Polder, Ens.; M. Jochems en gezin naar N.O. Polder, Bant; E. G. Buijs naar Rotterdam; W. J. J. Pollemans naar Nieuwveen. Ingekomen: G. Camphens en echtge note van Rotterdam; A. L. L. Somers v. 's-Gravenhage; B. D. Visser van Stad aan 't Haringvliet; N. Kamman en ge zin van Hoogland; N. Groenendijk van Ooltgensplaat; C. J. Huijer en Pieter Both, en gezin van Dirksland. OOLTGENSPLAAT Ger. Gem. Woensdagavond (14 Mei) hoopt D.V. voor de Ger. Gem. op te tre den Ds G. Zwerus van Middelhamis. Aanvang 7 uur. Beroepen^ De Geref. predikant Ds A. C. Scherpenisse ontving een beroep naar de Geref. Kerk te Pernis gemeente met 2 predikantplaatsen.) Naar Ameriika. Voor onderzoekingen lezingen e.a. is de Landbouwkundig in genieur dhr J. v. Nieuwenhurjzen Hzn. jl. Zaterdag per schip voor een 5 maan delijks verblijf naar Amerika vertrok ken. Coimnissie wertog scihoolverzuim. In genoemde commissie zijn voor de kom der gemeente benoemd de heren: J. C. Birkhof, P. Bom, L. M. Dorsman, H. Hofstee en P. J. v. Willigen. I Aanbeste#ng gegund. Het verbreden verharden en het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag aan de Oude dijk en Galathesedijk onder deze gemeente is door het gemeentebestuur opgedragen aan de laagste inschrijver de fa. S. Ver laat en Co te Zeist voor 68.920.Bin nen twee weken zal met de werkzaam heden worden begonnen. Materialen zijn reeds aangevoerd. Onigieval met bromfiets. De heer A. R. die met zijn bromfiets komende uit de Prins Bemhardstraat een vanaf- de Weespad komende kleine bestelwagen niet opmerkte, kwam met genoemde wa gen in botsing, waardoor het voorwiel van zijn bromfiets geheel werd vernield. Persoonlijk kreeg hij geen letsel. TJitmuntend. Te Zaandam behaalde de Zangvereniging „Advendo", zowel het Gemengdeals het dameskoor een eerste en tweede prijs in de afdeling Uit muntendheid met resp. 317 en 294 pun ten. Directeur dhr J. J. v. d. Heuvel. LANGSTRAAT Benoemd. Tot Hoofd van de Open bare Lagere School no. II is in de vaca ture van dhr A. W. v. d. Zee, benoemd dhr K. Hoekstra te Rotterdam. De heer Hoekstra is enkele jaren geleden als on derwijzer aan genoemde school werk zaam geweest. Terug uit Amerllbia. Na een vier maandelijks verblijf, is het echtpaar M. V. Nieuwenhuijzen-v. Nieuwenhuijzen en gezin voor de tweede maal uit Amerika in hun woonplaats teruggekeerd. Plan van uitbreiding. Het Hoofd van het gemeentebestuur maakt bekend, dat het ontwerp van het plan van uitbrei ding voor de Langstraat, voor een ieder ter inzage ligt t.m. 31 Mei op de ge meentesecretarie en dat belanghebben den vóór of op 31 Mei a.s. bezwaren te gen dit ontwerp kunnen indienen bij de gemeenteraad. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wodvlucht vanaf Neufvülis. Meiaard de Gans 1, 2, 5, 29; C. v. Es 3; Job Mijs 4, 26; J. Trommel 6, 19; J. C. Visser 7, 14; W. Bevaard 8, 22; Joh. Visser 9, 15, 17, 23; A. C. Koppenaal 10, 28; J. de Vos 11, 12, 24, 31; D. Kievit 13, 27; G. Smits 18, 25; Huizer Arensman 20; C. V. d. Boogert 21, 30; Jaas Visser 16. Aankomst 1ste duif 2,10,46, laatste duif 2, 28, 27. AARDAPPELBEtTRS ROTTERDAM, 12 Met. Kleiaard- appelen 35 mm opwaarts: Alpha's 10.50 —11.00, Furore 16.00—16.50, Beve landers 17.00—17.50, Meerlanders 15 Zandaardappelen 35 mm opw.: Voran 7.50, Record 7.50, IJsselster 8.50— 9.00, Libertas 8.50—9.00. Noordeling 9.00—11.00, Wilpo 7.50. Voeraardappelen 3.00—3.50.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1