De zaak van Je Urkervissers DeCentrumbeurs te SommelsaiJK 25ste Jaargang CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Woningbouwleningen een succes <^tt het J<ykv&Hat er=» Aller belangstelling Bevers waargenomen bij Herkingen ~o_ MEDITATIE Verzoekingen Hoe het vroeger was j Bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina aan Ooltgensplaat in 1915 1 V.. Zaterdag 26 April 1952 No. 2110 niEuws Verscli^t tweemaal per week. Woei^dag en Zaterdag Redactiebureau: Prins Hendrikstraat li Middelliamis AbonnementsprQs 1.70 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukker^ 19 Adv.-prfls 12 et per mm. Bij contract speciaal tarief Burgemeester Keizer lieeft niet veel resultaat kunnen boeken! van zijn reis naar XJrk. De Urkervissers zijn en blij ven ontslagen, indien ze niet op Zondag willen vissen. Al heeft deze magistraat dan geen succes kunnen boeken, tocli moet gezegd worden dat zijn optreden zeer sympathiek is geweest. Hij heeft gedaan, wat hij heeft kunnen, doen. Zich met recht een burgervader getoond voor zijn gemeentenaren. Dat eert deze bur gemeester. In Zuid-Ainerika heeft hij overigens veel goodwill en medewerking mogen ontvangen. Van de Nederlanders, die er wonen, maar ook van de autori teiten. Overal heeft hij mogen constate ren, dat de Urker vissers de achting mogen wegdragen van de burgerij. Over de Belgische reder was Urks burge meester minder goed te spreken. Daar was niets mee te bereiken. „Zondag vis sen, of ontslagen blijven. Geen enkele concessie Was er van de Belgische re der te verkrijgen. Nu dan was het pleit ook beslist. Om des beginsel^ wiUe waren de Urker vis sers ontslagen, om des beginsels wille blijven ze ook ontslagen. Dez» mannen willen het gebod Gods gehoorzamen. En daarom bliJveni ze ook ontslagen. Dat ze werkloos zullen worden, daarover be hoeft geen zorg te bestaan. Van alle zij den was er wel werk voor hen aange boden. Naar huis terug, neen dat willen ze niet. Ze wensen in Zuid-Amerika te blijven en ter zijner tijd ook hun vrouw en kinderen te laten overkomen. Een sympathiek geval die houding van de Urker vissers. Trouw te zijn aan de geboden Gods. In een tijd van beginsel- loosheid ea afval een eiland van ver kwikking. Maar moet voor deze Urker vissers niet wat gedaan worden Is ons bedrijfs leven, onze visserij er af De Urker vis sers willen emigreren. In dienst van een buitenlandse maatschappij. Zouden ze daar in Zuid-Amerika zelf niet een re derij kunnen vestigen. Als de Belgen het kunnen, zouden de Hollanders het dan ook niet kunnen? Bekwame vissers heb ben zich er nu gevestigd. Hun aantal is eventueel uit te breiden. Is er onder on ze vissers, onder onze reders geen ini tiatief om daar in Zuid-Amerika een HoUandse rederij te vestigen? Geen ka pitaal? Ook niet in visserskringen? Als het daar aan ontbreekt was er mogelijk wel een actie te voeren onder Protestants Chr. Nederland om een be- drgfskapitaal bijeen te brengen ter ves tiging van een Hollandse rederij. De vaklieden zijn er. Hun getal is uit te breiden. Onder onze reders zal toch ook nog wel initiatief zijn. Mangelt het aan kapitaal. Kan Protestants Nederland daar niet voor zorgen? Met hulp van de Regering. Emigreren en het vestigen van Hollandse ondernemingen in den vreemde is ten slotte toch ook een lands belang. De 84 milUoen is igepasseerd. Spoedige beschikbaarstelling aan de gemeenten Naar de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten mededeelt is in de eerste drie weken van de verkrijgbaarstelling der rentespaarbrieven, die zoals bekend tot 1 Juni duurt voor een bedrag van circa 11 millioen aan rentespaarbrieven ge plaatst. De totale opbrengst van de drie woningbouwleningen, is hierdoor geste gen tot meer dan 84 millioen gulden. Voor het sparen ten behoeve van de aan koop van een rentespaarbrief voor per soneel van bedrijven en instellingen blijkt belangstelling te bestaan. De bank heeft daarvoor een regeling getroffen, welke het mogelijk maakt, dat tot De cember wordt gespaard. De kaarten, waarbij inschrijvers op de leningen voorkeur voor bepaalde ge meenten uitspreken, komen thans hij de bank binnen en worden gesorteerd. Ver wacht wordt, dat de eerstvolgende twee weken aan elke gemeente mededeling kan worden gedaan van het bedrag van de voorkeur, dat ter harer behoeve is uitgetrokken en dat tevens het geld ter beschikking van deze gemeenten kan worden gesteld! Een verblijder^d feit is het dat de wo ningbouwleningen geslaagd, ja zelfs ruim geslaagd zijn. Ook de actie voor de spaarbrieven is van grote betekenis. Het is goed gezien, dat voor personeel van bedrijven en instellingen de gele genheid is opengesteld tot D.V. Decem ber van dit jaar. In deze tijden van ka- pitaalschaar'ste is het dubbel verblijdend, dat de lening gelukt is. Het woning- bouwprobleem is van te groot belang om er lauw tegenover te staan. Alle krachten dienen te worden ingespannen om het bouwen van huizen te bevorde ren. Alle instanties zowel particuliere als van de Overheid dienen het bouwen van huizen te bevorderen. Huizen bouwen is eis van de tijd. Grote volkst>elangen op schier elk ge bied zijn er bij betrokken. Daarom kan ook het kopen, van spaarbrieven niet genoeg aanbevolen worden. CENTRALE VEILING MIDDEIHARNIS VeUlng van Woensdag 33 April 1952 Witlof afw. 15.—18.—Sla A 7.— 11.—; Sla B 5.-7.—; Sla gerand 5.— 7.—; Postelein 45.48.Spinazie 15.—18.—Rabarber 16.—; Radijs S 10.—11.— Belang^rpie rede van een oud- Kinderrechter Ite slechte naam van Flakkee en de oor zaak Piet Bakker sloeg aok de plank mis! Met veel belangstelling zal ongetwij feld het verslag in ons blad gelezen zijn, van de rede die Mr J. Overwater, oud- kinderrechter te Rotterdam voor het Wetenschappelijk Genootschap te Som- melsdijk heeft gehouden. Deze Weledel Gestrenge Heer heeft in de loop der ja ren krachtens zijn ambt van de vele delicten die op Flakkee plaats hadden, kennis genomen, ook en vooral van jon ge kinderen. Het was dus iemand met kennis van zaken, die aan 't woord was. Hij stelde de zaak scherp en raakte de kern: de oorzaak van jeugd-misdadig- heid moest in de eerste plaats bij het gezin worden gezocht. Het gezin is de plaats waar het kind wordt gevormd, waar het sterkst de opvoeding van moet uitgaan. En voor de vorming van het kind doen karakter en opvoeding veel. Schrijver dezes hoopt althans, dat vele ouders dit verslag met ernst hebben ge lezen; de rede van mr Overwater hield wijze lessen in. Het is inderdaad een veel voorko mend euvel, dat ouders voor hetgeen soms op (on)zedelijk gebied door kinde ren wordt uitgehaald niet zo ernstig op nemen en dit min of meer verwachten. En al is het waar, dat kinderen dit vaak onbewust doen, het „spel" kan gewoonte worden en op de duur fimeste gevol gen hebben. Men moet de vieze praat van kinderen maar eens horen, als men die ongemerkt eens beluistert! Dan walgt men er van. Ons dunkt dat ouders, wanneer ze zoiets waarnemen, daar niet te zoetsappig moeten overheen gaan, maar krasse maatregelen nemen. Het zou een onderwerp op zichzelf zijn, om daarover iets te schrijven. Ook, dat ve le ouders het helemaal zo erg niet vin den, wanneer hun kinderen „moeten" trouwen; het is hun ook zo gegaan en de natuur is sterker dan de leer. En soms wordt dat door mensen gezegd, die een sterke godsdienstige inslag hebben. Eén ding moet echter bij het lezen van het verslag wel zijn opgevallen, nl. dit, dat het op Flakkee betreffende de zeden en andere ongeregeldheden, niet erger is, dan in andere streken van ons land. Dit werd met nadruk door de re- ferenlt betoogd, wat echter niet weg neemt, dat het daarom niet erg genoeg kan zijn. GoereeOverflakkee staat echter blijkbaar niet in zo goed dag licht bij „de overkanters", wat o.i. ver schillende oorzaken heeft. Een van die oorzaken is o.i. het in het licht geven van verschillende streekromans over dit eiland, w.o. met name van Rudolf van Reest, waarin de bewoners dermate werden gediskwalificeerd, dat de buiten wereld er een geheel verkeerde indruk van krijgt. De schrijver zijn eigenlijke naam is K. C. van Spronsen, vroeger redacteur van de Maas en Scheldebode haalt zijn figuren uit de z.g. „bevin- delijken" en laat deze dan op de een of andere manier derailleren. Dit heeft ongetwijfeld zeer veel afbreuk gedaan aan dit goede land en dit goede volk. Zijn grote fout is daarbij dat hij sterk generaliseert, en het doet voorkomen, of het grootste deel van de bevolking zo is. Zo is onlangs ook een sociographische reliographische brochure verschenen van drs. Saai, die op hetzelfde stramien voortborduurt. Het is eigenlijk een copy van genoemde boeken en waarschijnlijk is er ook veel ontleend aan de veelge- wraakte memorie van toelichting, die Gedeputeerden onlangs de wereld inzond, op het wetsvoorstel tot samenivoeging gemeenten. Die memorie, die later is in getrokken, maar waaruit intussen de he le Nederlandse Dagbladpers had gepu bliceerd, heeft er ook toe bijgedragen om Flakkee in een kwaad daglicht te zetten! Het deed mij goed, dat èn door mr Overwater èn door andere sprekers op die vergadering genoemd bulletin van drs Saai sterk werd becritiseerd. Op de godsdienstige ligging van de bevolking had drs Saai heel geen kijk. Zijn pro duct werd geschapen door te hooi en te gras te informeren, door een paar ten dentieuze streekromans te lezen, maar berustte niet op een grondig onderzoek. En nu deze week was het de t>eken- de journalist van Elseviers' Weekblad, de heer Piet Bakker, die Flakkee voor de radio een veeg uit de pan gaf! Hele maal er naast! Te Ouddorp zou men des tijds om principiële redenen geen wa terleiding hebben gewild, waarom men uit vieze regenbakken zich water ver schaft, wat de kans mee zou brengen, dat de vreemdelingen die him vacantie te Ouddorp doorbrengen, met typhus konden thuis komen! Een zeer onverant woordelijke zet van deze journalist. Al lereerst had het niet-aansluiten van de waterleiding te Ouddorp niets met het godsdienstig principe te maken. Was de aansluiting in de andere dorpen niet ver plichtend gesteld, dan was de waterlei ding er nooit gekomen of niet rendabel geworden, want er is sterk tegen ge fulmineerd. Meerderen zijn hiervoor zelfs voor het kantongerecht moeten verschij nen. Men slaat op Flakkee maar los, om dat het in het algemeen conservatief, behoudend is. Behoudend, ook ten op zichte van de naleving van Gods Wet en Getuigenis, wat in de raadszalen en het publieke leven tot uiting komt. Het komt er dan wel eens wat onbeholpen en soms stuntelig uit, maar men wenst toch voor een groot deel naar het Woord Gods en 's-Heeren ordinantiën te leven. Het valt niet te ontkennen dat er uit wassen zijn, maar het gaat niet aan om immer te generaliseren. Ook is er een zekere lijdelijkheid waar te nemen, waartegen door de geestelijke leiders dient te worden opgetreden. Dit wil echter niet zeggen, dat dit schering en inslag is. ledere bevolking heeft zijn eigen ge aardheid en die heeft ook Flakkee. Het is fout te willen proberen een volksaard om te zetten, maar soms wel nodig deze in goede banen te leiden. Bij alles blijft het nodig naar 's-Heeren Woord te han delen en te wandelen leer en leven moeten in overeenstemming zijn. Is dat niet zo, dan is het geen wonder, dat men daar de vinger op legt. De Herv. predt. Ds Drenth te Ooltgensplaat merkte in de gesignaleerde bijeenkomst op, dat in zijn gemeente de Zondag met door-de- week zoveel verschil te zien geeft! Het geldt voor ons allen; Zijt niet al leen hoorders des Woords, maar ook daders! WAARNEMER. Naar goefflcopere woningbouw Door architect Th. van den Boomen is het initiatief genomen tot de oprich ting van een Stichting Bouwservice. De bedoeling van deze Stichting is bevor dering van de volkshuisvesting en het eigen woningbezit. Op grond van geno men studies in Australië wil genoemde architect in Nederland door uitwerking van bepaalde plannen komen tot goed kope bouw van woningen. De Stichting is nog in oprichting. Waar het woningprobleem uiterst moei lijk en van groot belang is willen we een en ander onder de aandacht van onze lezers brengen. De bedoeling is dat deze Stichting een contactinstantie zal zijn voor aanne mers, architecten en opdrachtgevers, met het doel om zo goedkoop mogelijk te kunnen bouwen. In het Stichtiigsbestuur wenst men opgenomen te zien bekwame architec ten, financiële deskimdigen en over heidsfunctionarissen!. ledere architect kan plannen inzen den, die geselecteerd worden. Men beschikt reeds over plannen van een bekend architect, die als „aankoop" zouden kunnen dienen. Volgens deze plannen kimnea eenvoudige huizen wor den gebouwd voor gezinnen van vijf per sonen, grote woonkamer, drie slaapka mers en een keuken. Na aftrek van de rgkspremie zou voor dit type woningen 3150 betaald moe ten worden. En wat heel belangrijk is: De coördinatie is zover gevorderd, dat men reeds een beleggingsmaatschappij heeft gevonden, die voor dit bedrag 85 procent hypotheek wil verstrekken, on der voorwaarde dat de gemeente van vestiging zich garant zal stellen voor rente en aflossing. Indien dit plan door gang zou vinden dan zou men met 700 eigen geld een woning in eigendom kim- nen verkrijgen met wekelijkse lasten van 4.85. Bij grote deelname waarop misschien kans is, men rekent op veel animo, zouden dei kosten van 3150 nog met 10 procent verlaagd kunnen worden. De bedoeling van deze stichting is om met ter tijd ook te komen met plannen voor middenstandswoningen, villa's en flatgebouwen. Het is maar de vraag of men de nodige steun van de Overheids instanties en de t)ouwwereld zal kunnen verkrijgen. Alles wat gedaan kan wor den om tot goedkoper bouwen te gera ken is waard ter kennis van de Over heid te brengen. Ook voor onze eilanden is het woningprobleem uitermate urgent en opheffing c.q. verzachting van de woningnood verdient aller belangstelling. ------O------ ETTENSE VEEMARKT Etten en Leur, 23 April 1951. Op de veemarkt te Leur werden aangevoerd 240 stuks; waarvan: 164 runderen en 76 biggen. De aanvoer van runderen was zeer ruim, met vlugge handel en staande prijzen. In biggen was de handel gedrukt, de aanvoer matig en de prijzen vrijwel on veranderd. Prijzen: kalf koeien 500.—-975; kalf- vaarzen 500.775; pinken 300. 500; guste koeien 450.700; graskal veren 100.—175; paarden 400.—700; biggen 30.—50, lopers 50—80, vette koeien 2.00^2.50 per kilo geslacht. De 4e Centrumbeurs staat tegen Dins dag 29 April a.s. geopend te worden aan de Hobius de Krijgerlaan, dezelfde plaats als verleden jaar. De toebereidselen wor den gemaakt, men is druk in de weer om de deelnemers een goed onderdak te bezorgen. Er zijn deze keer niet minder dan 54 standhouders, w.o. meerdere grote lan delijke zaken. Wij hebben van deze stands een plattegrond met de indeling gezien; het belooft een zeer fraai ge heel te worden. Rechts aan de ingang van de 1ste tent komt de Centrale Veiling; 2. Ruys en Co; 3. PhoenixJ 4. Mij. Gouda; 5. fa. Miedema; 6. Brinkers; 7. Blookers Ca- sao; 8. fa. v. Olfen'; 9. Lodaline; links aan de ingang komt eerst (9) een stand van de Waterleiding; 10. fa. Joh. Groe nendijk; 11. fa. Het Jonk; 12. fa. Hol laar; 13. fa. Schippers; 14. Wasserij ,,De Zoom"; 15. fa. Buijsse; 16. fa. Bernard; 17. fa. Haafkens; 18. Indonesion; 19. Ar beidsbureau; 20. Tuinb. Vereen. Voorts: 21. Maggi; 22. Miller, Lossen; 23. La- tupibo. In de 2e tent rechts: 24. fa de Geus; 25. fa. C. Vis; 26. fa. G. v. d. Stoep; 27. fa. J. Taaie; 28. Caltex; 29. fa. G. W. Visser; 30. Maarsen; 31. fa. Gibbels; 32. fa. Verkerk; 33. fa. J. W. Mastenbroek; 34. Shell; 35. Movi; 36. Hartensveld; 37. Acepta; 38. fa de Korte; 39. J. Oud. Links: 40. Soeteman; 41. Grada; 42. fa. Saers; 43. fa. Korteweg; 44. Singer; 45. fa. Keijzer; 46. fa. Buijsse; 47. fa. v. d. Heuven; 48. fa. C. Zoon; 49. fa. Groe- neveld; 50. fa. Witvliet; 51. fa. de Lig- nie. De 3 overige standhouders zijn ons nog niet bekend. Er komt tussen de standen een fraai wandelpad en meerdere bloemperken: De consumptietent en de tent voor be drijfsfilms komt apart te staan. Dinsdagmiddag na de officiële ope ning wordt de Centrumbeurs direct voor het publiek open gesteld. De opening zal plaats hebben door Burgemeester D. Rijnders, waartoe het bestuur met genodigden zal samenko men in de op het beursterrein staande consumptie-tent. Na zijn openingsrede zal de burgemeester een lint doorknip pen dat de toegang tot de Beurs af sluit, met welke sybolische handeling de Beurs geopend wordt geacht. Opentnlgs-wren. Dinsdag zal de Beurs open zgn tot 22 uur. Woensdag van 10 22 uur. Donderdag en Vrgdag van 14 22 uur. Zaterdag van 1419.30 uur en van 20.05—<22 uiu-. Zaterdagavond van half acht tot 5 minutei^ over acht zal de Beurs worden gesloten. Dit houd Verband met de Na tionale Gedenkdag en waar juist op die tijd stille ommegangen worden gehou den en twee minuten stilte in acht ge nomen worden, meende het Bestuur goed te doen, de Beurs een poosje te sluiten. Ook zal er 's-avonds geen mu ziek meer worden gegeven. Wö hopen er in ons volgend nummer, met een verslag over de verschillende stands op terug te komen. Plaatst uw Familieberichten in „EILANDEN-NIEtrWS" Op verschillende plaatsen in de om geving van Herkingen zijn de laatste dagen bevers gesignaleerd. Vooral in de polder St. Elisabeth bevindt zich een aanzienlijk aantal van deze dieren die Eifkomstig zijn van een, enigen tijd ge leden, naar Canada emigrerende fami lie van de zgn. Oudendijk bdj Herkin gen, die deze beesten, welke ze hadden voor de teelt, bij hun vertrek vermoe delijk hebben laten ontsnappen. Van verschillende zijde wordt nu op deze rondzwervende bevers jacht ge maakt daar men vreest van deze laiaag- dieren in de komende zomer veel last te zullen krijgen omdat ze schade aanrich ten aan gewassen en bovendien holen graven in slootkanten en wegbermen. Dit zou gevaar kunnen opleveren. DIENSTUrrVOEEING OP »E VER JAARDAG VAN H.M:. DE KONINGIN Op 30 April 1952 wordt één bestelling uitgevoerd welke zich ook zal uitstrek ken tot de buitenwijken. De kantoren worden zoveel de Post- <?(!enst betreft opengesteld tot 10 uur; de kantoren zijn gesloten voor de be handeling van Postwissels, Postbewij- zen. Kwitanties en belastingbetaling; voor de Postcheque- en Girodienst alleen geopend voor het aannemen van stor tingen waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd. Telegraafdienst. De kantoren zullen tot 12 uur zijn opengesteld voor het aannemen van te legrammen. Maar eeü iegelijk wordt verzocht, als hij van zijn eigen begeerlijk heid afgetrokken en verlokt wordt. (Jac. 1 14) Er zijn heilige verzoekingen. Daaron der verstaan wij de geloofsbeproevin- gen, waarin Gods kerk tot haar nut' ge leid wordt. Er zijn ook onheilige verzoekingen, die over ons komen van de zijde van satan en de wereld. Deze verzoekingen zijn daarom onheilig, omdat het doel er van is Gods volk in de zondedienst we derom terug te voeren. De duivel laat niet gaarne zijn prooi los en laat daarom geen middel onbeproefd om Gods kerk wederom te brengen onder zijn wrede heerschappij. Het behaagt de Heere de ze verzoekingen toe te laten. Ge moogt echter nooit deze Goddelijke toelating aanmerken als een Goddelijke machte loosheid of onverschilligheid. God is in niets, dat op de aarde plaats vindt, de machteloze of onverschillige toeschou wer. Ook hierin is een Goddelijke werk zaamheid, nl. en werkzaamheid, waarin Hg Zijn eer beoogt, zoals in alle hande lingen Gods. Ge zult echter vragen, is God dan niet de auteur van de zondej wanneer Hij besloten heeft de verzoe kingen van satan en wereld toe te la ten? Neen, nimmer kan de Heilige God de auteur van de zonde zijn; Hij haat en veracht de zonde en toch gebruikt Van een onzer abonné's ontvingen wij een oude foto, over het bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina, toen Zij in April 1915 dus 36 jaar geleden de verdedigingswerken te Ooltgensplaat en de op de forten liggende militairen bezocht. H.M. is toen met de gereserveerde tramboot Minister C. Lely, waarop de Koninklijke Standaard wapperde, aan de steiger aangekomen. Men ziet op de foto de Koninklijke auto's model len van 40 jaar geleden naar het dorp rijden. De foto is genomen aan het begin van de Steigerdijk bij de Slikdijk. Rechts ziet men de oprit van de thans vervallen los- en laadplaats in de Schrappolder langs de haven. Links en rechts is ook de niet meer bestaande trambaan naar de haven te zien. In het verschiet vóór de 3e auto is nog te zien de oprit van het Riet veld, welke polder de achtergrond vormt. Op de foto komen niet voor de vóór en achter de stoet rijdende motorrijks veldwacht. Links op de foto staan de bejaar de schoenmaker P. Beijer met zijn dochter (het kind in het wit), nu gehuwd met M. H. v. d. Ouden, de schipper van „de Courier". De vol gende personen zijn niet te herken nen. Dan volgt de jongen met het matrozenpakje en de handen in de aakken. Dit is H. Noordflk Bz., thans Departementsambtenaar. Daarnaast in zijn typische houding: ,,de duim tussen de broeksband", is Adriaan Marcus, de vader van de kleermaker Anthonij Marcus, reeds 30 jaren ge leden overleden. Boven de kap van de Ie auto is een uniformpet te zien. Onder deze pet bevond zich de thans oud-gemeenteveldwaehter dhr L. Jor- daan. Van de groep aan de andere zijde van de weg achter het hek, met de rug naar de fotograaf, is al leen herkend de 4e vrouw van links met de witte gehaakte muts. Dit is de pas overleden vrouw van Jacobus Verweij. Bij dit bezoek is Koningin Wilhel mina aan de Dorpsdijk (in de volks mond de Robbersdijk geheten) even voorbij de tramhalte, over een primi tief geslagen smal voetbruggetje, kordaat de watering overgestoken. Vervolgens is Zij over de toenmalige wallen, (thans wandelpad) langs de verdedigingslinie met de 2 batterijen geschut aan de Langeweg en het Boomgaardpad (thans Prins Bem- hardstraat) naar de Oudedijk ge gaan. Na een bezoek aan de Redoute II (thans ambtswoning van de Bur gemeester) is dö tocht per auto door het dorp voortgezet, eerst naar het Ziekenhuisje, toen militair hospitaal, thans wijkgebouwtje van het Groene Kruis, alwaar Burgemeester J. G. v. Putten H.M. heeft begroet. Het betrof alleen een militair be zoek en geen officieel bezoek aan de gemeente, ofschoon een zee van vlag gen de huizen sierde. Hierdoor heeft geen ontvangst op het gemeentehuis plaats gevonden. Na een bezoek aan het fort en Redoute I is het gezel schap wederom via de Steigerdijk met de tramboot vertrokken. Het is bekend, dat onze oude Ko ningin niet van lang-op-bed-blijven hield. Zo was het nog vrij vroeg in de morgen, dat H.K.H, uit den Haag arriveerde en aan de steiger ver scheen. De toeschouwers waren ze ker té zeer onder de indruk van het hoge bezoek, dat zij nalieten H.K.H, toe te wuiven. Hij de zonde. Zelfs door de wegen der zonde heen zal de vrij- en almachtige God Zich eeuwig doen Verheerlijken. Dat deze waarheid nooit een verscho ning van de zonde bevatten kan, moet voor een ieder duidelijk zijn. Het past ons bij de erkenning van deze waarheid eerbiedig te zwijgen, ook als wij gesteld worden voor onbegrijpelijke mysteries. God haat de zonde en toch heeft Hij be sloten de zonde toe te laten. God ver zoekt niemand (Jac. 1 13), en toch heeft Hij besloten onheilige verzoekin gen toe te laten. Onheilige verzoekingen zijn de verlok kingen tot de zonde (en wel elke zon de), die door satan en de wereld tot de mens en wel in het bijzonder het volk van God, komen. Deze verlokkingen zijn op allerlei ter reinen. De één wordt verzocht tot de zonde van hoogmoed en wereldzin, de ander tot ijdel zinnelijk genot en de streling van verdorven wellusten; een derde tot de koestering van verborgen zondige begeerten; een vierde tot vle selijke godsdienst; een vijfde tot onge loof en ge kunt deze lijst uitbreiden. Hebben deze verzoekingen kracht? Ja, grote kracht. Zulke kracht, dat de heiligen, waarvan Gods Woord ons spreekt, ze niet hebben kunnen weer staan. Noach gaf zich over aan zinnelijk genot en lag dronken op de aarde; Abra ham hield God verdacht in zijn trouw en almacht, en liet Sara zijn zuster ge naamd worden; Simson legde zijn nazi- reeërskroon in Delila's schoot; David streelde zijn vleselijke lusten en ontzag geen moord en overspel meer; Salomo werd gegrepen door de bekoring, die van de wereld uitgaat en hij liet zich naar de wijze der heidense koningen een grote harem bouwen, voor zijn vrouwen en bijwijven, wereldzin die hem de af goden offeren deed. Zo zijn er zoveel getuigenissen van onheilige verzoekingen, die zulke grote kracht hebben uitgeoefend, dat grote heiligen zich tegen hen niet hebben kun nen verzetten en daH zij in deze verzoe kingen gevallen zijn. Hoe komt het dat deze verzoekingen zulke grote kracht uitoefenen kunnen? Omdat de mens zelf een zondige na tuur heeft en ook Gods kinderen, na ontvangen genade, dit zondig „vlees" met alle zondige woelingen en bewegin gen in zich blijft omdragen. Daarom hebben die verzoekingen zulk een kracht. omdat zij aanknopingspunten in ons hart vinden. Dit zondig vlees noemt Ja- .cobus „de begeerlijkheid". Een ieder die verzocht wordt, wordt door zijn eigen begeerlijkheid afgetrokken en verlokt. De kracht der verzoekingen is groot, groter nog door ons eigen bestaan, dat de verzoeker in ons aantreft. Geen kracht hebben wij daarom tegen de verzoekingen in ons zelf. Wie op eigen krachten steunt, zal zekerlijk om komen; wie op de wapenen der vlese lijke godsdienst zich verlaat, zal erva ren, dat die wapenen hem ontvallen in de strijd tegen de verzoekingen. Gewis er is maar één weg, die God aanwijst om in de strijd niet om te komen, dat is: uitgerust te worden met de wapen rusting die in het tuighuis des Evange lies te vinden is. Deze wapenrusting is de Heere der heerlijkheid zelve, Jezus Christus, in de kracht van Zijn GSoddelijk vermogen.. Hij is ook verzocht. De machten der hel zijn tegen Hem uitgerukt. Alle kracht des satans is ingespannen om Christus te doen vallen, maar de verzoekingen heb ben op Hem nimmer vat gehad, daar de bestendige vereniging van Zijn God delijke en menselijke natuur de moge lijkheid van zondigen ten enenmale uit sloot. In Hem alleen dan is de kracht van Gods kerk gelegen. Hij is de God hun ner sterkte. Bekrachtigd worden de Zij nen uit Hem door het zaligmakend ge loof, dat Gods kerk tot Zijn sterkte de toevlucht nemen doet. Wie buiten Hem is, hetzij als onwe dergeborene, hetzij als begenadigde, zon der de dadelijke oefening des geloofs, staat bloot aan de aanvallen van onhei lige verzoekingen, waarin zij vallen doordat zij nimmer kracht hebben in zichzelf. Ver van God af te leven is daarom zo gevaarlijk, omdat wij dan zonder weerstand zijn. Steun niet op de sterk te van de krachten der natuur, steun niet op uw vleselijke godsdienst zelf. Vlied als een krachteloze in uzelf tot die eeuwige Sterkte. Die Sions grote Koning biedt. Zijn naam is een sterke toren, de rechtvaardigen zullen daarhe nen vlieden en in een hoog vertrek ge steld worden. Wordt krachtig in de Heere, en in de sterkte Zijner macht. Zeist. Ds A. Vergunst

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1