r Ri Ds Cornelius Gavel stierf 150 jaar geleden isicos nemen PUROL De post per postkar door het eiland Tegen pjjnenïfl^ mTTEKRUIS 248te Jaargang Zaterdag 19 April 1052 No. 2108 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ..Dierbaar pand" van Goeaereeae ^it het JCykvenót Rondom de Landbouwschool Hoe het vroeger was MEDITATIE „Levend in alle eeuwigheid" niEuws Verschyiiit tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactiebureau: Prins Hendrikstraat 14 Middelhamis Abonnementspi^S 1.70 per kwartaal Telefoon 17 MiddeUiamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerö 19 Adv.-prijs 12 et per mm. Bij contract speciaal tarief De Regering heeft aan de Kamer een Exportnota aangeboden. Bedoeling is om onze uitvoer zoveel mogelijk te stimu leren. Er moet meer geproduceerd wor den. Onze snel groeiende bevolking moet meer nog kunnen uitvoeren. Kansen tot meerdere export liggen niet meer in de agrarische sector. Zeker niet wat de kwantiteit aangaat. Het streven van ons land om zo min mogelijk te importeren, denken we slechts aan de import van het veevoer, eist een gebruik van onze bodem op meer berekend op zelfvoor ziening. Dat moet in zijn gevolgen voe ren tot een verminderde uitvoer van on ze landbouw- en veeteeltproducten. „Je kunt nu eenmaal geen twee ruggen uit één varken snijden", is een spreekwoord onder de boeren gebruikt waarvan de waarheid licht in het oog springt. Meer grond gebruiken voor zelfvoorziening moet voeren tot mindere grond beschik baar voor producten voor de uitvoer be stemd. Komt men tot scheuring van bv. 200.000 ha weiland, dat kan niet anders dan ten koste van onze veeteelt en van de uitvoer van veeteeltproducten. Waar mee niet gezegd is dat in de sector van kwallteitsuitvoer nog niet een en ander te bereiken Is. Kan vermeerderde uit voer niet komen uit de agrarische sec tor, dan moet het gezocht worden in de hoek van de industrialisatie. En daar is de Regeringsnota opgericht." Meer exporteren, meer uitvoeren. En vanzelf om daartoe te komei}. meer pro duceren. En om daartoe te geraken uit breiding van het industriële potentieel van ons land. Zelf stelt de Regering maatregelen voor om die export te be vorderen. Maar dan moeten er risico's genomen worden zowel door de Rege ring als door het bedrijfsleven. Zie dan komen we er niet met de „ordening", met de huidige dirigeerpolltiek van Den Haag. Want al die „ordening" coördina tie" en „overkoepeling" van de politiek der Regering doodt het initiatief." Is fa taal voor de ondernemingslust en voor het nemen van risico. Een starre diri geerpolltiek is niet het klimaat dat ver eist wordt voor het nemen van risico's. Dan moet er ruimte wezen voor de man met „courage" om iets aan te pakken. Dan moeten niet te veel ambtenaren voor de benen lopen en dan moet het bedrijfsleven niet geperst worden In een keurslijf van wettelijke voorschriften en bureaucratische bemoeiingen. Om risi co's te nemen moet het bedrijfsleven over een vrije armslag kunnen beschik ken. Export, of we gaan ten onder zou den we de terreur van de Exportnota kunnen noemen. Maar dat ligt niet al leen aan ons volk. Daar komen ook an dere dingen bijkijken. De tarief muren en beschermende rechten van het buiten land. Dat Is niet iets aUeen van concur rentiekracht. Neen andere factoren spre ken daarbij een geducht woord mee. Dan moet de liberalisatie In de handel waar van zoveel is verwacht en die uiterst povere resultaten afwerpt, zelfs in Be nelux verband, wel tot meerdere erken ning komen. Neen de mogelijkheid van concurreren, hoe noodzakelijk ook is niet besUssend, De afweermethoden en maatregelen van het buitenland zijn vaak funest voor onze export. De be scherming van eigen productie speelt in het buitenland een veel te grote rol. [bij Brand-, Snij-, Val- i Schaafwonden. Zolang onze tomaten duur zijn kiui- nen we exporteren naar België. Kunnen we ze goedkoper aanbieden dan wordt de uitvoer stop gezet omdat de belan gen van de Belgische kwekers in het geding komen. Blijft onze sla duur, er is mogelijkheid van uitvoer naar Duits land, maar hebben we een zeker goed kope prijs bereikt, dan sluit Duitsland zijn grenzen en de export staat stil. Met het gevolg, dat doordraaien en de mest vaalt dreigen, wat fataal voor de telers is. En een recent voorbeeld van Ameri ka. Kunnen we concurreren met Ameri ka met onze kaas, dan komt een in voerverbod van Hollandse kaas. Neen onze export is niet alleen mogelijk in dien we kunnen concurreren, maar ook Is het noodzakelijk dat het buitenland geen afweermaatregelen neemt. Het bo venstaande geeft voorbeelden uit de agrarische sector maar met de industrie staat het niet anders. Meer export, meer industrie. Maar de afzet van de producten. Neen een sterk doorgevoerde Industrialisatie- proces heeft grote gevaren. Onze Rege ring dient wel alle krachten in te span nen om in het buitenland meer inzicht aan te brengen In de tarlevenpolltiek. Aan de economische bezetting van onze gezantschappen in het buitenland mag ze wel alle mogelijke aandacht besteden. Gestreefd moet worden dat de bescher mende rechten worden opgeruimd. De Benelux is in dit opzicht niet anders dan een grote teleurstelling. Overigens zij men met industrialisatie zeer voorzich tig en dient men wel terdege ook in dit opzicht de mogelijkheden van export goed onder de ogen te zien. Maar risi co's moeten genomen worden. Onze roemrijke historie levert daar voorbeelden genoeg van op. Denk maar aan de tijden van de V.O.V., de Verenig de Oost-Indische Compagnie. „De cost gaet voor de baet", was de stelregel van de degelijke oud-HoUandse kooplieden. Toen durfde men ook risico's nemen, en in het verband van die tijd, zeer grote risico's. Het is te hopen, dat ons volk ze nemep durft. Dat onze Regering, door het afbreken van haar dlrigeerpohtiek er 'de nodige ruimte voor laat. Het is volstrekt nodig zal ons land met zijn snel groeiende bevolking zijn economisch bestel kunnen handhaven. Op 16 April was het anderhalve eeuw geleden, dat de Ned. Herv. Gemeente van Goedereede (toen nog gecombineerd met Stellendam) vacant werd tengevol ge van het overlijden van ds Cornelius Gavel. Ds Gavel, die in 1739 te Middelburg was geboren, deed als proponent zijn in trede te' Goedereede in het jaar 1766. Hoewel hij in 1789 en in 1790 een beroep ontving (naar Schoondljke en naar IJzendijke)', bleef hij zijn eerste gemeen te trouw tot zijn overlijden op 16 April 1802. Deze predikant van Goedereede kreeg bekendheid In de theologische wereld door een tweetal verhandelingen, welke van zijn hand het light zagen, te we ten een publicatie over de Spreuken van Salomo en een geschrift tegen Priest- ly's Verbasteringen des Christendoms." In dit laatste gaf ds Gavel blijk van zijn gereformeerde gezindheid. Priestly be schouwde de gereformeerde leer name lijk als een verbastering van het chris tendom. Van ds Gavel zijn ook nog andere ge schriften bekend, o.a. een preek ter ge legenheid van 'de inwijding ener nieuwe kerk te Herkingen op 16 November 1788; deze preek handelde over Hebr. 13 16b. De gemeente van Goedereede en Stel lendam zond van dit overladen op de volgende wijze bericht aan de „Boek zaal der Geleerde Wereld", waarin des tijds het kerknieuws opgenomen, werd. „Heden (den 16e April 1802) trof de ze Gemeente een zeer gevoelige slag, immers het behaagde den vrymagtigén God, onze geliefden en waardigen Leé- raar, den WelEerw. zeer gel. Heer C. Gavel na een ziekte van weinige dagen, dit tijdelijke met het eeuwige te doen verwisselen, oud zynde 62 jaareni en 4 maanden, nalatende eene Weduwe en twee Kinderen, eenen Zoon en eene Dochter, die het verlies van haaren waardigen Man en tederminnenden Va der met heete traanen beschreijen, voor welke het annus gratiae door de Ring broeders zal worden waargenomen: de Gemeente verliest ook aan zyn Eerw. een dierbaar pand. Veel was'er tot 's Mans welverdienden lof te zeggen. Hy was aanhoudend bezig in 't heilig dienstwerk, en had zich achting en lief de verworven by allen die hem kenden, hij was zeer doorzichtig In Kerkelyke zaaken, en heeft zich eenen naam ge maakt by de Geleerde Waereld, door het schryven van twee Verhandelingen, die bekroond zyn geworden: alle "de Ring broeders, die hier nog gepredikt hebben, hebben in liefde aan den Overledenen gedacht; deszeUs viclnus, D. M. Ger- sen, Pred. te Ouddorp, heeft eene opzet telijke Lykrede over zynen ouden Vriend gehouden den 16 May, over de woorden Joh. XI 11b Lazarus onze vriend slaapt, maar Ik ga heenen om hem uit den slaap op te wekken." Er zou wel meer over ds Gavel te schrijven zijn geweest, doch de gestor ven leraar van Goedereede en Stellen- dam had voor zijn dood de wens te ken nen gegeven, dat men hem niet uitvoe rig zou herdenken in „De Boekzaal." In dienstjaren te Goedereede is ds Gavel slechts overtroffen door ds A. C. Roëll, die van 1819 tot 1860 ixi deze gemeente stond. Sexiuele voorlichting aan kinderen Moet dit op straat, op school óf in het gezin gebeurenl? Over het geven van sexuele voorlich ting aan kinderen is al veel gezegd en geschreven. Menig boek en brochure zag daarover het licht. De meningen lopen er zeer over uiteen maar vrijwel alge meen heeft men de overtuiging dat voor lichting op sexueel gebied noodzakelijk is. Het moeüljke van het probleem blijft op welke wijze en door wie het moet ge schieden. Het verhaaltje, dat kleine kinderen uit een grote kool komen, die In de tuin bij de dokter groeit, óf dat de ooievaar ze brengt, heeft zachtjes aan afgedaan. Evenwel blijft het voor ouders moeilijk, hoezeer ze de noodzakelijkheid er ook van aan. voelen, om over dit penibele onderwerp met hun kinderen te begin nen. Kinderen vragen zo veel, zo onge kunsteld, zo op de man af. Dan is het moeilijk voor moeder om een gepast antwoord te geven en gemakkelijk om zich er met een leugenachtig verhaaltje van af te maken. Dezer dagenl stond In de dagbladen dat men met sexuele voorlichting op school is begonnen. De film dient daar bij als leermiddel. Deze film, getiteld, „Onder vier ogen" is een rolprent, die van overheidswege aan militairen in kazernes wordt vertoond waarmee men nu onder de rijpere jeugd op de scho len zal gaan experimenteren. Mocht dit leermiddel waarvan de leeftijd voor de jeugdige toeschouwers boven de 16 jaar moet wezen aan zgn doel beant woorden, dan zal men van overheidswe ge bereid zijn copleën van deze film te laten vervaardigen. Het zal ons wel be nieuwen, hoe de reactie van de ouders hierop zal zijn! Uit bovenstaande blijkt alweer, dat in algemene zin genomen, de ouders de opvoeding van hun kinderen meer en meer aan de school overlaten. Ook de voorlichting op sexueel gebied. Het blijft inderdaad moeilijk kinderen op dit ge bied voor te lichten, maar de kern van de opvoeding in zijn geheel moet o.l. in het gezin zelf blijven. Helaas is het veelal zo, dat de kin deren hun kennis op sexueel gebied op straat opdoen en dat is vuil en vulgair. Het verhaaltje dat moeder of vader dan de kinderen heeft wijs gemaakt is hun allang een leugen gebleken, zodat daar door de moeilijkheden zijn vergroot. De practijk wijst uit, dat er in vele gezin nen grote ellende! door ontstaan Is. Men redeneert maar al te vaak zo: onze ouders hebben ons er ook niets over verteld en onze kinderen zullen er op de een of andere manier ook wel achter komen. Dat loopt vanzelf! Dat deze re- déiiering funest kan worden voor de kinderen realiseert men zich niet.' Het ia naar onze mening noodzake lijk dat kinderen van jongsaf in het ge zin sexueel worden voorgelicht, Hoe, dat dient aan de tact van dé ouders overge laten, een speciale rlÈhtlijn valt daar niet van te geven. Krijgen de kinderen meer begrip, kan men hén ook Iets bij brengen over de voortplantingsfunctie; bij verschillende levende organismen uit het planten- en dierenrijk. Een mooi aanknopingspunt, waarmee met de men selijke voortplanting een vergelijk kan worden getroffen. Is dat niet veel en veel beter, dan dat het kind het opr vul gaire wijze op straat hoort Schrijver dezes heeft deze week een le zing beluisterd van de oud-kinderrech- ter Mr J. Overwater te Rotterdam die het scherm even heeft opgelicht, wat er onder jonge kinderen op zedelijk gebied plaats heeft. Niet dat daarbij uit kwam dat de kinderen op onze eilanden slechter zijn dan elders in ons land, maar wel, dat er op sexueel gebied een betere voorlichting diende te worden gegeven. Wij zijn het daarmee volkomen eens. (Het verslag dat In ons e.v. niunmer zal worden geplaatst, moeten de ouders maar eens rustig lezen! Red.)l De mens Is schepsel Gods. Ons lichaam diende een tempel des Heiligen Geestes te zijn! Wat is het daarom noodzake lijk dat het jonge küid over de functies van het lichaam, van jongs af op kin derlijke wijze wordt ingeUcht. Dat be hoeft niet met films, die zo vaak het erotische deel er In betrekken, maar vanuit het gezin als de cel, waarvan de opvoeding uitgaat. De opvoedmg ook op sexueel gebied. WAARNEMER. ------O------ BÜCHTPRIJS GERST EN HAVER OOGST 1952 VASTGESTELD OP 23.35 per 100 KG De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in overeen stemming met de Stichting voor de Landbouw de richtprijs voor gerst en haver van de oogst 1952, voorzover de ze producten vallen onder een inleve ringsverplichting, onveranderd vastge steld op 22.25 per 100 kg, franco pak huis handelaar. De inleveringsverplichting heeft even als In het afgelopen jaar uitsluitend be trekking op de kleigronden en wordt slechts dan opgelegd indien de beteelde oppervlakte gerst en haver globaal ge nomen, tezamen groter zftn dan de op pervlakte tarwe. De inleveringsregeling blgft gehand haafd om verdere verschuiving van de teelt van tarwe naar voedergranen te voorkomen. Indien de teler eri voor zorg draagt dat zijn oppervlakte gerst en ha ver die van de tarwe niet te boven gaat, wordt de inleveringsplicht derhalve niet opgelegd. n OUDDORP Kustvaarder op het stramd. Woens- dagfmorgen is door de zware mist de kustvaarder „Tima", op weg van Lon den naar Rotterdam, aan het Noorder- strand aan de grond geraakt, 's Avonds is het schip weer vlot geraakt en kon op eigen kracht zonder schade wegko men. Schipper C.' van Noord is als loods meegevaren. Bij laag water kon men bij het ge strande vaartuig komen. Door het mooie weer was er veel belangstelling voor. In de eerste plaats deze week de be loofde vraag van het technisch gedeel te van het examen voor aardappelselec- teurs. Wat zijn de namen der ziekten, die op of in de knollen de volgende afwijkingen te zien geven: a. Knollen vormen Ingezonken plek ken, waarop soms schimmel voorkomt, de schil is veelal rimpelig. b. Schil ruw, meer of minder dicht bezet met onregelmatig ondiepe putjes. c. Knollen vertonen bloemkoolachti ge vergroeiingen, inzonderheid op of naast de ogen, d. Droogrotverschijnselen, inzonder heid aan of in de naaste omgeving van het navelelnde; bij lichte aantasting scheurtjes en barstjes in de opperhuid. e. Schil meer of minder sterk bezet met bruine of zwarte vlekjes, welke niet door afwassen, doch wel door af krabben kunnen worden verwijderd. f. Lichte inzinkingen in de schil, waar onder het vlees hard en bruin is ver kleurd. g. Verspreide bruine vlekken en stippen in het vlees, hetwelk tijdens de bewaring toeneemt. Hier zijn dus 8 voorbeelden van knol- ziekten. Neem een briefkaart en schrijf de namen van deze ziekte op. U krijgt de kaart gecorrigeerd terug. Het cursusjaar 1951-'52 is ten einde. De leerlingen van de eerste en tweede klasse zijn bevorderd naar de tweede en derde klasse en tot ons genoegen en zeer zeker ook van de ouders, is in de ze klassen geen enkele leerling blijven zitten. Alleen twee jongens uit de eer ste klasse zijn bevorderd naar de tweede op voorwaarde dat ze op het eerste rap port van de nieuwe klasse gemiddeld een 6 zullen halen. Op hun overgangsrap port was het gemiddeld 5%. We kunnen dus tevreden zijn en dit zijn we ook. De meeste jongens hebben gepresteerd naar vermogen, en wanneer Idit gebeurd, mo^en we dankbaar zijn. Ook voor de ouders is er dan reden tot tevredenheid. Wanneer de verstandelijke vermogend van hun zoon hem in staat stellen een gemiddelde van 6 te halen op zijn rap port en hij bereikt dit door uiterste krachtsinspanning, dan verdient deze jongen op zijn schouders geklopt te wor den en vergezeld van een bemoedigend woord moet de vader het rapport voor gezien tekenen. Verkeerd is het hem her haaldelijk te wijzen op de cijfers van no. 1, die gemiddeld meer dan 9 kon halen. We zijn er van overtuigd dat de pres tatie van alle jongens, die hun uiterste best doen, in wezen weinig verschilt en het heeft geen nut no. 1 als voorbeeld te stellen. Deze laatste heeft meer ver mogens meegekregen en is daardoor in staat dit rangnummer te bereiken. Uit' zonderlijke verdienste zit daar echter niet in, hij doet niet meer dan redelijk van hem verwacht kan worden. Dinsdag, 22 April a.s. zal het toela tingsexamen voor de eerste klasse on zer school worden afgenomen. Bij de be oordeling over de toelating van deze nieuwe leerlingen zal door ons speciaal worden nagegaan, of we redelijkerwijs mogen verwachten, dat de geslaagden het onderwijs aan de school zullen blij ven volgen tot ze het einddiploma heb ben bereikt. Mochten we tot de conclu sie komen, dat bij hen voor zou zitten, dat ze alleen graag het achtste leerjaar bij ons willen uitdienen, en na verloop van een jaar de school willen verlaten, dan zullen we deze leerlingen zeker ver wijzen naar de school, waar ze vandaan zijn gekomen. We zullen trachten te be reiken dat de 24 plaatsen in de eerste klas worden ingenomen door serieuze jongens die vol ijver zich aan het werk op onze school zullen geven. Op de da^ gen, dat er geen school is, moeten ze in de landbouw werkzaam zijn. Van de tweede naar de 3e klasse zijn verhoogd Thijs de Boet, Oude Tonge; Leen Bom, O'Plaat; Freek Coolbergen, Cor Gebuys, Simon de Groot, Middelhar- nis; Toon de Jonge, Den Bommel; Ger- rit Kattestaart, Nieuwe Tonge (met lof) Maarten Meijer, Ouddorp; Kees van Pe perstraten, Den Bommel; Arie Polder, Jaap Spek, Dirksland; Arie Struik, Stel lendam; Theo van Vugt, Oude Tonge; Koos de Wit, Den Bommel; Thijs Blok land, Melissant. Van de eerste naar de 2e klasse zijn bevorderd: Kees Bom, Sommelsdijk; Piet Grinwis, Ouddorp; Kees van der Groef, Dirksland; Jan Hanenberg, Som melsdijk; Dimmen Hoek, Ouddorp; Arie Hoogzand, Sommelsdijk; Aren Kreeft, Stellendam; Jaap Leydens, Den Bom mel; Gerard Maasdam, Dirksland; Din- geman Melissant, Dingeman van der Mast (met lof), Hendrik van Prooijen, Nieuwe Tonge; Leen Soldaat, Stad aan 't Haringvliet; Ary Tanis, Dirksland; Bert Tijl, Nieuwe Tonge; Arie van der Vliet, Mellssant; Aren Vroeglndeweij, Sommelsdijk; Klaas Vroeglndeweij en Aren van Wezel, Middelhamis en Bram Kardux, Dirksland. EXTENSE VEEMARKT Etten en Leur, 16 April 1952. Op de veemarkt te Etten werden aange voerd: 247 stuks; waarvan: 178 runde ren, 3 paarden en 66 biggen. De aanvoer van runderen was zeer ruim, met vlugge handel en de prijzen iets hoger. In biggen was de handel matig, de aanvoer aan de lage kant en de prijzen vrijwel' onveranderd. De belangstelling was zeer groot. Prijzen: Kalf koeien 500—1000; kalf- vaarzen 500—800; pinken 300—50; guste koeien 450700; graskalveren 100175; paarden 40700; biggen 30—i50; lopers 5080; vette koeien 2.002,50 per kilo geslacht. Vóór de Rotterdamse tram op ons eiland kwam, werd de post per post kar aan de postkantoren bezorgd. Auto's waren er nog niet zodat men voor het postvervoer op paarden-tractie aangewezen was. Men reed de dorpen vanaf Ouddorp tot Dirksland af met een tilbury, een twee-wlelige wagen bespannen met één paard en vanaf Dirksland tot Middelhamis en verderop met een 4-wiellg(e kar met twee paarden. De paarden werden te Dirksland en ook wel te Middelhamis verwisseld. Op de postkar, die men hier op het plaatje ziet, at de bekende pos tillon van den Doel, die meer dan 40 jaar onafgebroken dagelijks te be ginnen om 4 uur 's morgens vanaf Ouddorp langs alle postkantoren naar Middelhamis reed om post op te ha len en weg te brengen. Deze foto is genomen vanaf het oude postkantoor te Mellssant, zo omstreeks 1905. Men kan, jammer genoeg, door het geboomte het ge zicht van dhr v. d. Doel, niet goed onderscheiden. Hij is enige tijd gele den te Ouddorp overleden. Er zijn misschien nog andere kiekjes en gegevens over dit primi tieve postvervoer, 'die we gaarne ont vangen om in deze rubriek op te ne- meni. Het huis links is van de nog be staande herberg „De Gouden Leeuw" te Melissant. In het grote huis rechts, woonde destijds wijlen dhr J. Sleling. Het is later door verbreding van de Voorstraat afgebroken. „Heinrioh faaid al het sop!" Er valt over dit huis nog een his torische anecdote te vertellen. Vóór wijlen dhr J. Sleling woonde in dit huis een zekere familie Lod der. Het was een vrij groot gezin en ieder had zijn eigen plaats om de tafel. Men had in de vorige eeuw nog niet de gewoonte, dat leder bij het eten een bord had; de aardappelen stonden dampend midden op tafel, in een grote schaal, waarover moeder 'de vrouw de jus heengoot. Men at rechtstreeks uit de schotel. Nu wilde het geval, dat de vloer in de kamer wat scheef lag, waardoor de jus naar één kant van de schotel ging. Heinrich, die aan de lage kant van de tafel zat was de gelukkige, want het vet stroomde hem rijkelijk toe. Dit verdroot de vader zeer, zo dat 'de timmerman wijlen Tieleman er aan te pas moest komen om. dit euvel op te lossen. „Zó kan het niet langer blijven" zei Vader Lodder, want: „Heinrich heeft al het sop!"... De timmerman maakte er een grapje van en zei dat het aan de ta fel lag. 'Die was scheef en hij advi seerde de kant van Heinrich naar vaders kant te draaien. Daar wilde vader Lodder echter niet van weten, want dan zat hij niet meer bij de la de. Verandering moest er toch ko men, want dat Heinrich al het sop had was niet eerlijk. Tieleman heeft toen van twee ta- felpoten een stukje afgezaagd waar door het tafelblad weer waterpas kwam te staan. Ieder kreeg toen zijn bescheiden deel. „En Die leeft, en Ik ben dood ge weest; en zie. Ik ben levend in alle eeuwigheid. Amen" (Openb. 1 18a.) Het is een paar dagen geleden, dat in 's Heeren gemeente het gezegend heilsfeit van de opstanding van Jezus Christus herdacht werd. Dit immers is de bron van onuitsprekelijke blijdschap. Hoe betoonde de Zaligmaker, dat Hij waarlijk de Zone Gods was. Hij toch is door Zijn vader opgewekt, waardoor de kvritantie getekend werd, dat Hij door het verzoenend lijden en sterven ver zoend geworden is door Jezus Christus, en in Hem met al de uitverkorenen. Maar ook stond Hij op door Zijn eigen Goddelijke kracht, en bewees Zich te zijn de grote Overwinnaar over dood en graf. Ware Hij 'in de dood gebleven, dan was er wel voor de zonden Zijn volks betaald, maar het nieuwe leven was niet verworven. Dit toch is het grote heil, dat Jezus Christus gestorven Is om de zon den, maar ook opgewekt is tot recht- vaardlgmaking van alle Zijne gunstge- noten. En dat Hij nu dat leven komt mede te 'delen aan allen, die Hem van de Vader gegeven zijn. Daardoor is het mogelijk geworden dat zondaren uit de staat des doods over gaan in de staat desi levens. Dit is de grote genade, die als vrucht van Jezus' opstanding de uitverkorenen wordt deelachtig gemaakt, gelijk Pau- lus getuigrt in Efeze 2:1: „En u heeft Hij mede leven|d gemaakt, daar gij dood waart, door de misdaden en de zonden." Hoe bemoedigend was het voor Jo hannes in zijn verbanningsoord op Pad mos, dat hij de verheerlijkte Christus aanschouwde en de gedaante van de grote Priester-Koning, die tussen de kandelaar van Zijn gemeente wandelt, om over haar te waken. Zijn hoofd en haar is wit, gelijk witte wol, gelijk sneeuw, zijnde het zinnebeeld der hoge wijsheid, dat het deel der ouden van dagen Is. Zijn ogen zijn gelijk vlam men vuurs, gelijk de bliksem en is zin nebeeld der alwetendheid, omdat de bliksem, door deuren en vensters heen slaat, en het oog van Jezus Christus zo ook overal doordringt tot in onze don kerste schuilhoeken toe, Ztjn voeten zijn POEDERS-TABIETTEN-CACHETS blinkend koper gelijk hetwelk ons wijst op Zijn vaste gang, die door niets te stuiten is, en waarin Hij alle tegenstand vertreedt. Maar die machtige voeten zijn gloeienld als een vurige oven, zij schroeien weg, alles wat Hem mishaagt; het is deze Christus, die met een stem als een bazuin getuigt, wat u leest in onze tekst. Ziedaar onze Paas-Koning. BQj is wijs om Zijn volk tot wijsheid te zijn, in alle hunne omstandigheden. Hy is alwetend, die al de noden der Zijnen kent, en dezelve ook vervult. Hy is almajohtig, om aX de Zijnen bij de verworven verlossing te beschutten en te bewaren. Wat zoete eigenschap pen bezit dan de opgestane Zaligmaker en dat tot in alle eeuwigheid. Hoe predikte het graf de bezoldiging der zonden en daarom moet ook Jezus, als Sions betalende Borg, beladen met de toegerekende schuld Zijns volks in de grafkuU nederdalen. En toch begint hier reeds de glorie, die door de vernedering heenspeelt, dat Hij bij de rijken in Zijn dood is geweest. Zie eens, hoe een Nlco- demus uit het verborgene te voorschijn treedt, (die tot dusver geen vrijmoedig heid had, om Jezus openlijk te belijden) om, als .iezus Zijn Geest in de hand des Vaders bevolen had, direct het lichaam van Jezus aan Pilatus te vragen. Er was iets Vorstelijks in Zijn begrafenis. Maar op ide opstandingsmorgen treedt de Zo ne Gods uit het graf, als die Grote Over winnaar, achterlatende de doeken, als bewijs dat de schuld Zijns volks begra ven was, ja geworpen In een zee van eeuwige vergetelheid. Mochten wij door het geloof een blik werpen in dat graf,' waarin Jezus Chris tus gelegen heeft. Daar kunt gij het ge heim aanschouwen, hoe nu al Gods lie ve volk, om niet worden gerechtvaar digd, door de verlossing 'die in Jezus Christus is. Nu heeft Hij dat graf ge- helligd, en zien wij de rijkdom der ge- nade, dat het sterven van Gods volk, j nu geen betaling is voor de zonden, 1 (want dat heeft Jezus gedaan), maar een doorgang tot in het eeuwige leven. Kampen. Ds A. V.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1