di^^xih^^U^^ iedereen wnoet het tceten I EXPOSITIE I Oost erse tapijten IS uw VULPEN STUK?? Leestafel u SINDS 1863 HOOFDPIJN! Wij nodi \f^PRi t^ de meest interes sante collectie die ooit in Rotterdam bijeen werd gebracht te komen be zichtigen. Deze collectie omvat o.m. antieke en oude Heriz, Yoroghans, Tebriz en Bidjar's enz. Ook in uit zonderlijke grote maten. De expositie is van 12 tot 23 April geopend van 9-20 uur. 2e Paasdag van 1 0-20 uur. Honderden stukken van uit zonderlijke schoonheid. Vrij entree. Geen koopverplichting, wel voorlichting. Onze zaak is te bereiken met: tram lijn 2 en buslijnen X-Z-N-F 1 -F 2 en ft verder met de bussen van „De Twee Provincies". 'fe)»« r> WINKELCENTRUM WERELDHAVEN ZUID WOLPi^AERTSBOCHT 260-264 - TEL. 74194-76829 - ROTTERDAM Öe goede oude tijd is terug. Er is'weeri koffie, Goudmerk-koffie—waarvan de] heerlijke geur bij het zetten het Mie huis doordringt. Er is weer koffie, Goudmerk-koffie*-; waarvan de verkwikking een roen$ echc' goed doet. Er is weer koffie, —Goudmerk-koffie-^; die extra kleur en fleur geeft aan de mooiste momenten van de dag! Doe mee aan die ontdekking: schenk met Pasen een extra geurig kopje Goudmerk. Door 10 7^ korting kunt ook U zich de luxe van een topklasse koffie veroorloven! Boekhoudbureau L TAMBOER Administratie Belastingzaken Veïvolg Raad Ooltgensplaat Hoe staat het met het Kankeronderzoek KINDERHOEKJE Elz. 2 „EILANDEIN-NIEUWS' Zaterdag 12 April 1052 '>J"«V«>> 52041» PR. HENDRIKSTRAAT 19 - TELEF.630 - MIDDELHARNIS Lid Ned. College van Belast ing consulenten Breng hem dan bij ons. Onze reparatie- inricnting maakt hem weer prima in orde I GEBR. DE WAAL - St. Maartensdijk De voorz. antwoordde dat het een sloot van de polder is, maar de heer van der Vliet sprak dat tegen, waarna de voorz. beloofde het te zullen onderzoe ken. De heer van Oostenfle wees op de „KoTide Stoof". Daar is het een gruwe lijke stank. De voorz. gaf dat toe. Er liggen plan nen voor. „Ik heb er geen woorden voor en we streven er naar om die zaak grandioos uit te wissen!' aldus burgem. Hordijk, die daarop de vergadering sloot. „Menaen rondom Jezus", tloor Dr J. H. Bavinck. Uitgave J. H. Kok N.V., Kamipen. 4e (vermeerderde) druk. In dit mooie boek wordt gesproken over mensen zoals ze waren in de da gen van Jezus omwandeling op aarde, maar tevens ook over mensen zoals ze nü, in het jaar onzes Heeren 1952 zijn. De auteur geeft hier een aantal schet sen, waarin verschillende karakters worden getekend van hen die met Jezus in aanraking zijn gekomen; die Hem ogenschijnlijk wilden volgen, maar toch ver van Hem afstonden. En anderen die Hem toevielen, maar toch een terecht wijzing van node hadden. In al die men sen spreekt de Heere Jezus ook tot ons en de schrijver verstaat de heilige kunst, om deze figuren met ons paral lel te doen lopen, opdat wij er ons aan zouden spiegelen. Een fijn boekje, dat we gaarne aanbevelen. Dat het de 4e druk beleeft, bewijst wel dat het inge slagen is. En ook nu zal het zeer zeker zijn weg weer vinden. Keurig uitgevoerd Prijs geb. 5.75. „De karakteristiek van de vier Evan geliën", door Dr A. v. d. Hoeven. Uit gave Bosch en Kenminig N.V., Baam. In de Bibliotheek van Boeken bij den Bijbel die bij Bosch en Keuning N.V. worden uitgegeven, verschijnen steeds prachtige uitgaven. Het zou wenselijk zijn, dat ze in ieder Christelijk gezin ge vonden werden, wat tot meerdere Bij belkennis zou bijdragen niet alleen, maar ook tot verdieping in de H. Schrift. Wie zich er op abonneert verkrijgt op de duur een keur-collectie van degelijke lectuur, van studiebronnen, die wanneer nodig nageslagen worden. Wij maken hier melding van ,,De ka rakteristiek der vier Evangeliën, door Dr v. d. Hoeven, dat eerder is versche nen, waarvan de bespreking door om standigheden werd verlaat. Dit boek laat de onderlinge samenhang zien, die er tussen de 4 evangeliën bestaat en de geleerde schrijver zet de noodzakelijk heid uiteen, dat het leven van Jezus' om- wandeling op aarde, door meer dan één persoon beschreven moest worden. Marcus noemt hij de tolk van Simon Petrus; Mattheüs de architect, Lucas de Christen-arts en Johannes de Adelaar onder de evangelisten. En de volle be tekenis van de blijde boodschap komt tot ons uit het totaalbeeld, dat de vier evangelisten samen geven. De schrijver heeft een typisch eigen stijl, die wel bekoort. Wel gebruikt hij uitdrukkingen], die soms een beetje vreemd klinken, bv. op blz. 40, wanneer hij de spannende wijze van vertellen van Marcus schildert en er van zegt, dat hij dit soms doet „in een vaart, die bijkans aan een diesel doet denken!" Wij bevelen deze boeiende studie van harte aan. Thans is in dezelfde serie uitgekomen: De Klaa^lledenen van Jeremia, door Prof. Li. M. V. d. Meiden. De hoogleraar aan de (Chr. Geref.) Theol School te Apeldoorn, staat in de ietwat uitvoerige inleiding stil bij het auteurschap der Klaagliederen, de tfld van het ontstaan en de volgorde der verzen. Met nadruk brengt Prof. v. d. Meiden het Messiaem- se karakter der liederen naar voren. De tekst vaji de Klaagliederen zelf wordt op zeer verhelderende wijze be sproken en daarna verklaard. De auteur volgt daarbij de tekst van de Nieuwe Vertaling van het Ned. Bijbelgenoot schap, maar wijkt er meermalen bewust van af met een eigen vertaling. De Klaagliederen van Jeremia worden over 't algemeen weinig gelezen. Maar wie dit boek met aandacht bestudeert, zal tot de ontdekking komen van hoe rijk van inhoud dit Bijbelboek is. Het werk getuigt van zeer grote Bijbelken nis van de auteur. De prijs van de E.B.B.-serie Is voor abonné's slechts 3.40 per stuk. Dit is zéér goedkoop voor zulke fraaie wer ken, we zouden zeggen haast tegen kost prijs. Niet-abonné'3 betalen 5.40 ge bonden. (Van onze medische correspondent) Op deze veelomvattende vraag werd, tijdens een uiteenzetting voor de pers in het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam door enkele vooraanstaande figuren, die op dit gebied in ons land werkzaam zijn, een antwoord gegeven. Dat Koningin Wilhelmina in 1948 haar jubileumgeschenk ter beschikking stel de van de kankerbestrijding, weet iede re Nederlander. En was dat nog niet tot hem doorgedrongen, dan is er toch in ieder geval door het enorme succes van de Haak-in-actie wel iets bij hem gaan dagen. Maar hoe de vork nu eigen lijk verder in de steel zit, is voor ons allen een groot raadsel. Vooral omdat er blijkbaar twee Instanties naast elkaar werkzaam zijn. Zo ingevnkkeld is het nu echter ook weer niet. Het is hier net als in het da gelijks leven b^ on» thuis. Papa vult a« schatkist en mama maakt hem weer leeg. Het vullen gebeurt In dit geval door de „Vereniging Koningin Wilhel minafonds". Met mama is de „Stichting Koningin Wilhelminafonds" te vergelij ken. En deze toont zich een wijze huis vrouw, want ze Is voorzichtig vóór ze het geld gaat besteden. Er is dan ook tot nu toe slechts in hoofdzaak voorbe reidend werk verricht. Niet alleen moet er getracht worden deze verschrikkelijke ziekte, die In 1948 bijna 20% van de sterfgevallen in ons land vertegenwoordigde, zoveel moge lijk te voorkomen en te genezen. Neen, wij moeten er ook achter zien te komen, wat kanker eigenlijk is. En daarvoor is nog zeer veel wetenschappel^k onder zoek noodzakelijk. Voor dit onderzoek zijn In de eerste plaats natuurlijk de mensen nodig, die op dit gebied hun opleiding hebben gehad ea die daarvoor ook voldoende enthousiast zijn. Maar ook meer laboratoria en meer Instru menten. Dit alles moet dus eerst ver wezenlijkt worden en dan pas staan wij aan het grote begin. De onderzoekers zullen dan kunnen sanaerswerken met de universiteiten waar ze de jongeren het enthousiasme kunnen bijbrengen. En met elkaar, opdat de kennis van een Ieder vruchtbaar op de anderen zal kun nen inwerken. De eerste ontmoeting tussen deze super-specialisten zal waar schijnlijk in Juni a.s. gehouden worden. Wat dit „research-werk" betreft, al dus Professor Westenbrink, komt het eigenlek hierop neer, dat er momenteel nog geen duidelijke concrete voorstellen zfln. Wfl moeten voorlopig alleen maar trachten om zoveel mogelijk van de kanker te weten te komen en streven naar een goede samenwerking op dit gebied. Vijftig jaar geleden zag men de tuberculose als een ongeneeslijke volks- plaag. Nu lijkt het, alsof we deze ziekte binnen afzienbare tijd onder de knie hebben. Zo wordt er ook aan het kan ker-onderzoek gewerkt. De behandeling en genezing is natuur lijk wel een geheel ander hoofdstuk uit het grote nog onbegrijpelijke boek kan ker", maar, zoals ook Dr Wassink be toogde, wiJ moeten niet vergeten, dat de research uit iedere patiënt die in de kliniek verpleegd wordt. Iets leren kan en dat omgekeerd de kliniek onmiddel lijk gebruik zal maken van wat men In het laboratorium ontdekt heeft. Er is dus een verband tussen deze beide hoofdstukken uit het duistere boek der kwaadaardige gevallen. Dit verband moeten we terugvinden In de samenwer king tussen super-specialisten op kan kergebied enerzijds en alle andere spe cialisten anderzijds. Tot een zo hecht mogelijk team-work zal men echter pas goed kunnen komen, wanneer er een nieuw Centraal Kanker- Instituut met bijbehorende kliniek kan worden ingericht. Van niet te onderschatten betekenis tenslotte, zal ook ziJn het samenstellen van een alg«m»n» ziektestatietisk van Beste jongens en mel»jes! We staan aan de vooravond van het heuglijke feit van Christus' opstanding. Straks is het „de eersteling der dagen," die herdacht wordt. JulHe weten het al lemaal: Pasen, dat is de Opstandings- dag, een dag van zeer groot gewicht. De geboorte van Christus is wonder lijk; de prediking van de Zone Gods was wonderlijk: Hg leerde als machthebben- de en niet als de Schriftgeleerden; Zijn lijden en sterven was wonderlijk: God was van God verlaten (hoe Is het mo gelijk!); elk woord uit de Schrift werd vervuld; ZiJn opstanding was wonder lijk. Hoe zou het ook anders kimnen? Zijn Naam Is immers Wonderlijk! Wonderen kunnen we niet vatten. Daar staat ons verstand voor stil. We kvmnen Christus in Zijn Middelaarswerk niet begrijpen. Het komt niet op het verstand aan, maar het gaat om het gieloof. In de 12 artikelen staat niet: Ik begrijp, maar „ik geloofde op standing." En nu denk ik wel, dat jullie alles wat gebeurd is In Gethsemané, op Gol gotha en in Jozefs hof, geloven» maar... dat Is het historisch geloof. Er moet iets anders bij komen. Het gaat om het geloof, dat een gave van God is. Wij moeten ons (of we jong of oud zijn) leren kennen als zondaren. En zonda ren, die echt zondaar voor Gïod zijn ge worden, hebben verlossing nodig. De Heilige Geest maakt een mens bekend. Mijnhardt's HoofdpUnpoeders. Doos 47 ccat de kanker. Zo kimnen wiJ komen tot een grondige kennis over de bereikte resul taten met als gevolg een verbetering van het onderwijs over dit vraagstuk. Een onderwijs, dat niet alleeni bestemd zal zijn voor alle toekomstige kanker specialisten, maar ook voor het grote publiek. De voorlichting zal hierdoor dus beter kimnen worden. Een ieder zal, door middel van lezingen en fUms iets meer over deze veelbesproken ziekte te weten kunnen komen. Men zal er zich van kunnen overtuigen, dat het hier geen wetenschappelijke hoogdraverij be treft; dat het niet zo maar iets Is wat voor hem of haar van geen belang Is. En de angstigen onder U, die bij het geringste knobbeltje denken, dat ze nu een ongeneeslijke ziekte hebben, zuUen dan ook weer rustig kunnen ademen en dadelijk naar de dokter stappen om het, nu onschuldig gebleken gezwelletje te laten verwijderen. Al was het alleen maar omdat het zo lelijk staat En vergeet U het niet: Papa is de „Vereniging Koningin Wilhelminafonds" en mama kan het huishouden niet be- druipea als papa niets verdient. dat hij aan alle geboden schuldig staat, ja, als zondaar op de wereld is geko men. Voor zulke mensen, die nergens redding kunnen bekomen, wordt Golgo tha zo'n gewichtige plaats. Daar Is voor de zonden van Gods volk betaald. En die betaling is tot de laatste penning geschied, want de kwitantie zien we op de Paasmorgen. Als de Heere Jezus nog voor enkele zonden had moeten voldoen, dan zou Hij in het graf zijn gebleven. Luistert allemaal maar goed in de kerk. Daar zullen die zaken wel duide lijk naar voren komen. Dat we eens bid dend mochten luisteren en de Heilige Geest ons deed verstaan, wat Pasen voor óns Is. En nu het 2e APRIL-BAAD8EL: 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 0. X 1. Afkorting van: Oude Testament. 2. In het twaalfde jaar van de koning Ahasveros, wierp men hetdat is, het lot (Esther). 3. Bileam sprak: „Er zal een...... voortgaan uit Jacob" (Nu- meri 24). 4. Thomas zeide: „Indien Ik in Zijn handen niet zie hetder na gelen, ik zal geenszins geloven." 5. Van Zacharias werd gezien een engel des Heeren, staande ter rechterzijde van het... des reukoffers. (Lucas 1.) 6. Af korting van: Nieuwe Testament. 7. Eén der stammen van Israël. 8. Aartsvader. 9. Wandelde met God. 10. „Deze belo ning op het doen van goede werken) ge schiedt niet uit verdienste, maar uit..." (Zie VTEiag en antwoord 63 van de Heidelb. Catechismus.) Op de krulsjeslijn komt de naam van een gedenkdag te staan. Correspondentie: Deze week vermeld Ik weer 2 nieu welingen. Hier zijn ze: Aat G., Ouddorp. Hartelijk welkom, Aat. Ik kan wel merken, dat je eigenlijk al lang „ondergronds" meedoet. Je schrijft, of je het al jaren gedaan hebt! Uit de eerste brief weet Ik al heel veel nieuws: aangenaam nieuws, maar ook iets droevigs. Wat heb je een prachtig rapporti Kiet den B., St. PhlUpsIand. Ook har telijk welkom! Het is flink om meteen de oplossingen er maar bij te doen. Aat uit Ouddorp deed dat ook voor de eer ste keer. Zijn jij en Nelly trouwe vrien dinnen? Ja? Dan zet Ik ze vlak bij jou In de krant. NeUy B., St. PhiUpsland. Hier sta je bij je vriendin. Dat is leuk, vind je niet? Ja, Nelly, schoolwerk moet eerst ge maakt, en dan pas de raadsels. Ik wil geen ruzie krijgen met jullie meesters en juffrouwen. Wat is opoe de B. al oud! Woont zg niet op jullie dorp? Ja, die mensjes van die leeftijd kunnen wel breien. In de regel hebben die het wer ken wel geleerd vroeger. Cees A., Maassluis. Dat had Ik gfraag eens gedaan: komen luisteren op de ouderavond en bij de openbare les. En dan horen zingen en declameren! Hoe ging het, Cees! Volgende keer vertel je me wel iets, hè Jammer, dat Maassluis zo ver uit miJn buurt Is. Jan van iW., Stellendam. Heeft het dus toch nog een week geduurd? Is het nogal meegevallen? Heb je veel prjn gehad? Ik hoop, dat het mag helpen „De verkenner van de Chr. de Wet", is een bekend boek. Ik meen van L. Pen ning, Is 't niet? Daar zal je de bladzij den wel van verslinden (in figuurlijke zin, hoor!) Ben je overgegaan? Corrie en ^Geertje van H., Nieuwe Tonge. Ja, dat vind ik ook jammer. Br is niets aan te doen, hè? ïk heb deze gewoonte: De éne week zeg Ik „Inzen den", en dan laat Ik de volgende week de oplossingen volgen. Er is dus een week gelegenheid om de zaakjes in orde te maken. Steeds belde namen maar vermelden, hoor. Hans de B., Heemstede. Ja Hans, ik heb je echt gemist. Stilletjes achter blij ven, dat kon ik niet geloven van je. Maar nu weet ik het: 't is echt een ziekenihuis biJ jullie geweest, hoor. Ge lukkig, dat jullie nu weer gezond ziJn. Wat is de gezondheid toch veel waard, hè? En nu het cijferraadsel eens, Hans. Je moest 19 letters hebben, dus schrijf je de getallen van 1 tot 19 achter elkaar. Dan ga je naar de onderdelen kijken, die gevraagd worden. Wat je zéker weet, vul je alvast in. Het eerste woord wist je wel: Mozes. Nou, onder 1 Kwam dus de m; onder 11 de o; onder 3 de letter z; onder 8 de letter e, en onder 10 kwam s te staan. Begrijp je het een beetje? Ik zou het eigenlijk mondeling moeten uitleggen. Marletje B., St. Pbilipsland. Je had de oplossingen van vorige keer té goed weggestopt, denk ik. Maar nu ben je er weer. Ben je naar de vijfde klas ge gaan Of raad ik het mis Ja, als ik op St. PhiUpsland kom, zal ik je niet ver geten op te zoeken. Nellie Ie C, Sonuuelsdfjk. Wel, wel, wat een lange brief, Nellie! Die mag ik graag lezen. Je rapport is best. Je moet toch nu nog niet naar de u.l.o. Wan neer zal dat zijn, als je 't mag beleven? Dat was ook wat, zeg, met dienee, ik zal 't maar niet schrijven, want als die vrouw het eens leest. Je begrijpt wel, wat ik bedoel, hè? Hoe is het met moeder Maarten T., Ouddorp. Je hebt me goed uit de droom geholpen, hoor! Ik weet nu wel wat hameten ziJn. Er ziJn meef plaatsen dan de Betuwe, waar alles straks In bloei staat. En denk eens aatt de bollenvelden. Gelukkig dat je niet lang ziek was. Zeg Maarten, je vergat nog op de enveloppe de bekende naam OOM EO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 6