De Synode heeft gesproken I De stad Goedereede ^fll Herkingen's raad vergaderde onder knetterend geweervuur CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID - HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Maar hoe! I kan ons blad I Dinsdagavond NIET i I VERSCHIJNEN. I VRIJDAG 18 APRIL Kaptein mobylette ROUS ROYCE Model met velgremmen f 418.- Model met zware remnaaf f 433.- compleet compleet Fa. WITVLIET - MIDDELHARNIS - TELEF. 73 "^11 hst 3^ykveHót 1 er^ GOEDE VRIJDAG Adverteer in „EILANDEN-NIEUWS" Hoe het vroeger was y '-PI V. Grond voor particuliere bouw aangekocht 248te Jaargang Zaterdag 12 April 1952 No. 2107 EiiATiDEn-niEuiiia Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactlebureau: Prins Hendrikstraat 14 Mlddelhamis Abonnementspitls 1.70 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-prijs 12 et per mm. Bij contract speciaal tarief Verleden week heeft de Generale Sy node van de Nederlands Hervormde Kerk enkele dagen vergaderd om haar standpunt te bepalen ten opzichte van de schoolkwestie in het algemeen en van de kwestie-Hardegarijp in het bijzon der. Deze bijeenkomst was inderdaad no dig, daar er de laatste tijd groot rumoer ontstaan was door de houding van de Herv. Raad voor Kerk en School, die in Hardegarijp de vrijzinnige kerkeraad steunde in zijn strijd tegen de oprichting van een Chr. Nat. School, die in hoofd zaak uitging van rechtzinnige Hervorm den. Men herinnert zich nog wel de ge ruchtmakende rede van Prof. Van Nif- trik in Utrecht, die daar namens ge noemde Raad de zogenaamde Her vormde" visie op het schoolvraagstuk uiteenzette en de vele reacties daarop in „Trouw" en andere bladen, alsmede de redevoeringen van Dr Van Itterson, de voorzitter van de Schoolraad. Deze laatste sommeerde de Herv. Sy node, in hoogste instantie het Hervorm de geluid te laten horen in deze zin, dat zy haar voorikeur zou uitsprelsen voor (Ic bijzondere Ohr. School en daarbdy te vens het RyWetonderwüs op de Openlba/- Tft School zou bMjveu verzorgen. Hij zei- de in zijn rede te Leeuwarden: Synode, spreek! De Synode heeft nu gesproken. Mis schien zijn er in Nederland mensen, ge weest, die verwacht hadden, dat de Sy node de Herv. Raad zou desavoueren, het beleid van dat orgaan zou afkeuren en zich zou uitspreken zoals Ds van It- terzon en duizenden Hervormden: ver langen. Eerlijk gezegd, behoorden wij niet tot deze optimisten. Wie de verhou dingen in de Ned. Herv. Kerk kent en wie weeet, met welk een fanatisme de leiding haar speciale doeleinden na streeft, wist tevoren, dat elk beroep op de Synode om in de schoolkeuze partij te kiezen vóór de huidige Chr. S<;hool op een teleurstelling zou uitlopen. Het is immers zó, dat de zgn. middenortho- doxie, dat zijn de mannen van de nieu we koers, aanhangers van het Barthia- nisme, versterkt met wat slappe confes- sinelen aan de rechterkant en een aantal wat naar rechts opgeschoven, vrijzinni gen aan de linkerzijde, die de macht in de kerk stevig in handen heeft en niet van plan is een duimbreed te wijken, ook al ziet zij, dat de kerk door haar politiek kapot wordt gemaakt. We moe ten de situatie zó zien, dat de nieuwe koers aangehangem wordt door drie vierde van de predikanten en een groep intellectuelen, die in staat zijn via de organisatie de Synode te beheersen, doch dat de meerderheid van het meelevende kerkvolk, als het tot een stemming daaronder kon komen, deze synode zou wegvagen. Aangezien dit laatste helaas onmogelijk is, kan zij ongehinderd haar politiek doorzetten, waarbij zij van geen wijken weet. Op de eerste vergadering der Synode kreeg de voorzitter van de Herv. Raad Ds Dqkstra (die nota bene ook voorz. is van de Vereen, voor Chr. MULO en H.B.-lid van de Vereen, voor C.V.O. er zijn nu eenmaal zonderlinge mensen in de wereld) de gelegenheid het beleid van de Raad te verdedigen. Hij deelde mede, dat deze Raad in zijn geheel het advies aan de vrijz. kerkeraad van Har degarijp (dat zich tegen de Chr. School richtte) voor zijn rekening nam. Hij de biteerde daarbij de enormiteit, dat de Raad geen voorkeur voor de Op. School had uitgesproken en ook niet tegen de Chr. School had geadviseerd!!! De Raad meent, dat de opdracht der Kerk geen andere mag zgn, ook op grond van de Kerkbode, dan „christelijke eru openbaar onderwijs gelijkelijk met het Evangelie te dienen." De doopsbelofte eist geen bepaalde keuze, maar vraagt slechts een Christelijke opvoeding, die op beide schooltypen moet worden bevorderd. Ds Dijkstra beweerde, dat de Herv. Raad ook Chr. Scholen had gesticht, maar al is dit zo, hij vergat erbij te zeggen, dat dit Protestantse scholen waren in Bra bant en Limburg, waarbij recht- en vrij zinnigen samenwerkten tegen Rome. Het waren dus bijz. Chr. scholen van het nieuwe-koers-type! Tenslotte vroeg hij de Synode zich uit te spreken óf voor kerstening van het gehele onderwijs óf zich uitsluitend achter de Chr. School te stellen. In het laatste geval zou z.i. de kerk zich „verlagen"! Daarom zal de Synode zich achter beide Bchooltypen moeten stellen. Zo men ziet, gaf deze voorz. geea on zeker geluid. De argumenten, die de laatste maanden zijn aangevoerd tegen dit schoolsysteem, hebben blijkbaar geen effect gehad. Deze heren willen zo graag een „kerkelgk gesprek", maar dat dient alleen om in hun schuitje terecht te ko men. Zelf zijn ze niet voor enige logica vatbaar. Dat een Christusbelijdende Kerk aan zichzelf en aan haar belijdenis verplicht is een positieve keuze te doen, erkennen zij niet. Zij hebben een heel ander kerkbegrip, een heel andere be lijdenis, een heel andere theologie dan die der Calvinistische reformatie. Zg leven uit de synthese van rechts en links uit de algemene verzoeningsleer, uit de verwerping van de antithese. En daar om hebben ze in hun hart een afkeer van de Chr. School, die op gereformeer de grondslag staat. Hun hart gaat uit naar een school, die niet „sectarisch" is en waar ieder Hervormde, ook de vrij zinnigen, genoegen mee kan nemen, om dat er een homoeopatisch verdunde reli gie aan ten grondslag ligt. En wat deed de Synode? Ze publi ceerde na uitvoerige discussie (waarvan natuurlijk weer niets in de krant kwam) behalve wat Prof. v. Niftrik zei een lange verklaring, die met 39 tegen 10 stemmen was aangenomen. Daarin spreekt z\j als haar mening uit; 1. De Herv. Kerk is medeverantwoor delijk voor het onderwijs, dat gekerstend moet worden. 2. Zy doet geen algemeen geldende keuze tusseni Op. en Chr. onderwas. De kerk en de lidmaten moeten zich in elk concreet geval opnieuw bezinnen. 3. Zq ziet een volledige oplossing van het schoolvraagstuk slechts in een principiële herziening van de wettelij ke kaders voor het onderwijs. (m.a.w. er moet een chr. staatsschool komen met grote kerkelijke invloed). 4. Zij berust niet in de neutraliteit der openbare school, doch evenmin in het separatisme der chr. school. 5. Zij kan dus de ouders niet advise ren in hun schoolkeuze. 6. Z^ is dankbaar voor de arbeid der Chr. Scholen en gedenkt met eerbied de voortrekkers ervan, (die door de geestverwanten dezer synodale scriben ten steeds te vuur en te zwaard werden bestreden! Red.) 7. Zij draagt de Herv. Raad' voor K. en S. op met zijn arbeid in de door hem gevolgde weg voort te gaan! (aangen. met 38—10.) 8. Zq neemt het advies van die Raad inzake Hardegaryp (tegen de Chr. schoolstichting) voor haar rekening! (aangen. met 3018.) 9. zy wenst een conferentie van Herv. instanties op schoolgebied. Ziehier de korte inhoud der lange verklaring. Zo men ziet is het Nlftri- kiaanse systeem er prachtig in ver werkt, een systeem, dat lijnrecht ingaat tegen de grondbeginselen van het chr. onderwijs. De Synode heeft gesproken ea vóór ons ligt nu de officiële „Her vormde" visie. Maar het is slechts de visie van een itarty, die de Gerefor meerde belijdenis verwerpt. Ze heeft daarom vbor ons g«en autoriteit. Tegen over deze Synodale encycliek handhaven wij de goede Hervormde visie, gebaseerd op Schrift en Belijdenis. Intussen weten we nu, voorzover we het misschien nog niet wisten, wat we aan deze Synode hebben. Het systeem der midden-orthodoxie, het stelsel van Barth, het samengaan van christendom en humanisme, de doorbraak-theologie toegepast op schoolgebied wordt gepro clameerd tot de officiële Hervormde vi sie. De Synode make zich echter geen S Omdat we D.V. Maandag aan- S staande Tweede Paasdag hebben, a. Het e.v. nummer komt uit D.V. g illusies. Als zö meent, dat deze verkla ring de mening der kerk weergeeft, heeft zij het mis. Ons meelevend kerk volk wenst, dat de Herv. Raad voor K. en S. zijn verderfelijke activiteit staakt en als de Synode de moed heeft deze Raad aan te sporen op de ingeslagen weg voort te gaan, dan zal zij de gevol gen daarvan moeten dragen. Inplaats dat zij olie op de golven heeft gegooid, is met deze ogenschijnlijk zo vreedza me, doch in wezen fanatieke nieuwe koers-verklaring de knuppel in het hoen derhok geworpen. Wij geloven daarom, dat de reacties op deze daad der Synode van dien aard zullen z^jn, dat de Herv. Kerk in een zeer moeilijke positie zal komen. De Hervormden, die 100% voorstander zijn van Chr. Onderwrijs, weten nu, dat zij in hun Synode een principiële tegen stander hebben te zien, al wordt dit ge camoufleerd met mooie woorden als ker stening en apostolaat. De strijd is be gonnen. Hij zal worden voortgezet op alle fronten. Hardegar^p zal voor de Herv. Kerk een zeer lelijke en ernstige nasleep hebben. Het is nu al opeabaar, dat de activiteit van Synode en Raad ten voordele strekt van de openbare school. De Gereformeerden in de Her vormde Kerk verwerpen om des begin sels wille het Synodale standpunt en vfg gaan voort te strijden voor het Chr. onderwijs, zoals Groen van Prinsterer tn vele anderen ons daarin zijn voorgegaan. De Synode sprak. Zoals te voorzien vms, sprak zij verkeerd. Wij gaan dus in het vervolg de strijd voeren op twee fronten: tegen de vrijzinnigheid én te gen de halfheid der midden-orthodo.>cie, belichaamd in de Herv. Synode. v. K. ond»r d» kulptnotoren! Prijzen vrijhlijoend. Thans op gemakkelijke betalingsvoorwaarden leverbaar. Goede VrlJdagr Moet het een eiv kende christel^ke feestdag wor den? Pasen, de feestdaig by uit nemendheid. Het is langen tijd al een oude vraag, of Goede Vrijdag op één lijn moet wor den gesteld met de andere Christelijke Feestdagen. Bedoeld dan in die zin, dat deze dag dus algemeen als een dag zal worden beschouwd, waarop het gewone leven stilstaat en waarop gerust wordt, om te gedenken het heilsfeit van Chris tus' sterven op Golgotha. In de Middeleeuwen! reeds probeerde Rome deze dag meer in ere te brengen en met allerlei symbolische handelin gen, werd op grootse wijze het lijden en sterven van Christus herdacht. Toen de Hervorming kwam, viel, ook als reactie tegen Rome, de plechtige viering van Goede Vrijdag- weer geheel weg, In de 16e en 17e eeuw werd de Goede Vrijdag dan ook niet tot de ker kelijke feestdagen gerekend, door Lu ther niet en door de Gereformeerden niet. In de Dordtse Kerkordening wordt van de Goede Vrijdag geen gewag ge maakt. (Wel in de Remonstrantse Ker- kenordening van 1612). Na de opkomst van het Piëtisme werd deze dag weer algemeen gevierd. In de 19e eeuw doken in de Hervormde Kerk herhaaldeUjk voorstellen op, om Goede Vrijdag tot een kerkelijke gedenkdag te maken. Er ontstond zelfs een; „Comité- Goede-Vrijdag-Herdenkingsdag." Opmerkelijk bij deze aloude vraag is dit, waar de Kerk deze dag niet alge meen erkent, dat de Overheid het ook niet doet. Bg Pasen en' Pinksteren volgt de Overheid de gedragslijn der kerk, en erkent deze tweede feestdagen. In de Zondagswet is de Goede Vrijdag niet bij de algemene erkende feestdagen opge nomen. Een spalkend voorbeeld dat de Overheid de opvatting van de Kerk volgt, blijkt duidelijk bij de Tweede Kerstdag. In 1911 heeft de Paus de Tweede Kerstdag als feestdag geschrapt. B\j arrest van de Hoge Raad op 13 Mei 1912 is uitgemaakt, dat de arbeid op Tweede Kerst<to;g niét valt onder de Zondagswet. De aandrang t-ot de erkenning van Goede Vrgdag kwam meestal het sterkst uit de vrijzinnige hoek. Eigenaardig: zij die de Godheid van Christus en de be tekenis van Zijn zoendood ontkenden, riepeni het hardst om erkenning van de dag, waarop die zoendood een feit werd! Nu kunnen wij de vraag stellen, of het gewenst is, het streven te steunen om Goede Vrijdag tot een erkende feest dag te krijgen. Ongetwijfeld heeft de Kerk des Heeren op deze dag wel bij zondere reden om te herdenken. Maar er zijn gevaren. Enerzijds dat men van deze dag een dag maakt van uitgaan en pleizier, anderzijds, dat men Goede Vrij dag gaat zien als een soort heüige dag. Dat men er toe komt, om over het lijden van Christus In vals en ongezond sen timent te mediteren! Cheyne dichtte daar zo schoon van: „Ik deed als Jeru- zalems' dochters weleer. Ik weende om de piin van de lijdende Heer', maar ik vroeg niet, mijn ziele, doorziet ge uw lot; hoe zult giJ rechtvaardig ver schijnen voor God?" Golgotha was nood zakelijk, maar met Golgotha is het niet uit! Pasen is de feestdag bij uitnemend heid, daar werd de dood verslonden tot overwinning en de Gekruisigde Overwin naar van dood en graf. Christus bewees er te zijn de Zoon van God naar de Geest der heiligmaking uit de opstan ding der doden. Het is goed, zeer goed, dat op Goede Vrijdag een avondkerkdienst wordt ge houden, om bij het sterven en begraven van de Heere Christus stU te staan. Dat op zijn minst. Maar al aanstonds richt zich toch de blik tot de alles over treffende heerlijkheid van de Paasmor- gen in den hof. Met het kruis en met het graf is het zoals wij zeiden niet uit, kón het niet uit zgn, want dan was er nimmer behoudenis geweest. Gelukkig hii of zij, die wat van de diepte der vernedering van de Gezegen de Borg voor eigen hart heeft leren kennen en kan zeggen, dat heeft Hg nu ook voor miJ geleden en gedaan. En nog heerlijker wanneer het opstandingsfeest in het hart mag worden beleefd: zo een, kan waarlijk Pasen vieren! WAARNEMER. Het meest gelezen blad In du rayon 11 en legde Hem in een graf, hetwelk uit een rots gehouwen was. (Mare. 15 46b.) God de Heere had Jozef van Arima- thea grote rijkdom gegeven, maar of schoon hij zoveel goederen bezat, wilde hij toch nog meer bezitten, hij moest bovendienl toch nog wat hebben, en dat was hem meer waard dan al zijn geld en goed, dan al de eer en aanzien wel ke hij genoot, en dat ene.dat hij be geerde, was het dode lichaam van de Heere Jezus. Hier vroeg hij naar geld noch ere, al had hij er ook vroeger naar gevraagd, want wij lezen, dat hij zich verborgen hield om de vreze der joden, maar nu alles weg is, nu alles in de dood is gegaan, nu treedt hij, de rijke, aanzienlijke man te voorschijn om de dode Heere Jezus te eren. Ja.' ja! al woedt de duivel nog zo hevig, nochtans God waakt over Zijn kinderen, en zorgt dat geen been van hea verbroken wordt, Ps. 34 vs. 21. En zijn zij in God waarlijk rijk geweest, zo zullen zij ook in de dood met de rijken zijn, opdat Je- saja 13 vervuld worde aan het Hoofd én aan de leden. Zie, zulk een rijk, aan zienlijk man wachtte op het koninkrijk Gods, op het koninkrijk Christi, maar in het verborgene. Een eerlijk raadsheer was hij, want eerlijk maakt de Heere de Zijnen, zelfs voor dat zij voor Hem durven uitkomen, huichelaars zijn zij niet, want zij hebben zelfs van hun jeugd af recht en gerechtigheid lief. Het schijnt ons een waagstuk voor de Heere uit te komen, een heldenstuk maar één woordje voor Zijn waarheid te spreken, als. het er om gaat, en men lieden te genover zich heeft, die de waarachtige Heere Jezus niet kennen. Jozef van Ari- mathea verstoutte zich, en vroeg om het lichaam van Die gekruisigde, want meer was dat dierbare lichaam niet in de ogen van hen, die het in handen had den. Een waagstuk, een heldenstuk was het, maar het was de Heere, die er de moed toe gaf. En Pilatus, die van de Heere niets wilde weten, ach! wie heeft de ware waarheid lief? waar heid ,en recht gelden bij Pilatus niet, maar Jozef van Arimathea, die rijke, hooggeplaatste, aanzienlijke man kon hg toch zo niet afschepen, en met de grootste beleefdheid en welwillendheid schenkt aan Jozef het lichaam des Hee ren, dat hij zonder diens tussenkomst, rustig aan de willekeur der woeste sol daten zou hebben prijsgegeven. Pilatus weet niet wat hg weg geeft, Jozef van Arimathea niet, wat hij ten geschenke ontvangt. De Heere echter werd gelegd in fijn lijnwaad, daardoor heeft de Heere voor ons ook een fijn blinkend lijnwaad be reid, waarin wg goed geborgen zgn, als de dood komt. En nu werd de Heere in een tuin, in een hof gedragen. In de hof Eden is Adam gevallen, in die hof heeft hiJ van de verboden boom gegeten, en zo zich zelven en al zijn nakomelingen van de schatten van het eerste Paradijs be roofd! In een hof lijdt Christus, wor stelt hij in de gebede tot de bloede toe! Nu wil Hij ook in een hof begraven worden, en in een hof opstaan en al daar aan een Maria Magdalena verschij nen!, van wie Hl^ zeven duivelen uitge worpen had. In een hof gelukte het de duivel Eva van de levende God af te trekken, in een hof moet Maria haar God en haar Heere wedervinden en de duivel is overwonnen voor eeuvrig! In een hof wil Hij opstaan, maar ook in alle eeuwigheid in een hof leven, want zo spreekt Hij tot de moordenaar: he den zult gU met 'M^ in het Parades s^in. In een nieuw graf werd de Heere ge legd. Uw graf, mgn graf, waar zal het zgn! maar Christus graf moet een irieuw graf zijn. In een rotssteen is het gehou wen, opdat de onmogelijkheid bestaan zoude, dat het lichaam door de muren kon verdwijnen. Een zware steen werd er voorgelegd, en des te beter, want hoe vaster gesloten, hoe vreselijker het graf van de Heere Jezus wordt, een wa re kruitkamer voor de hel. Sleep vriJ Goedereede is een van de oudste plaatsen van ons eiland. Er was reeds sprake van ten tijde van Graaf Herman van Veringen, (die men ook wel Contractus noemde) in het jaar 1065. Hugo de Groot schreef in een brief, dat deze plaats reeds in 1040 bestond. Van Dam in zijn werk over Goe- ree-Overflakkee vermeld, dat het een grote koopstad is geweest „die van tijdt tot tijdt oock is aarigegroeydt, soo dat ze eyndelyck gefortificeert is fe.^ s .^^ÊÊÊÊÊ^^i en met een stercke Muyr omtogen, versien met heerlijcke poorten eni groote valbruggen." Ongeveer in het jaar 1330 verkreeg deze plaats reeds stadsrechten. Wanneer men Goedereede binnenkomt, krijgt men nog een steedse indruk, niet alleen door de hoge oude huizen; maar vooral door de torenl die domineert. De toren van Goedereede is inder daad de trots van deze plaats en eigenlijk van het gehele eiland. Om trent de tiJd wanneer de toren is gebouwd bestaat verschil van me ning; sommige onderzoekers menen van in 1432, anderen in 1466, waar bij de bouw zou beëindigd zijn in 1512. Het zou dus 46 jaar geduurd hebben eer de toren zijn hoogte had bereikt. Vanuit Delft heeft men in het laatst van de vorige eeuw een onderzoek ingesteld, waarbij men tot het resultaat kwam, dat de bouw in 1414 Was begonnen en in 1452 be ëindigd, zodat hij na 38 jaar zou vol tooid zijn. In 1552 was de toren reeds het eigendom van de Staat. De hoog te is 39,5 meter. In 1833 brandde er een licht op, dat in 1879 werd vervangen door een lenticulair lamplicht naar de uitvin ding van Tresnel. De toren was toen in de toestand, zoals op het plaatje is te zien. Vóór de tgd werd de to ren ook als lichtbaak voor de zee lieden gebruikt, maar op zeer pri mitieve wgze. De spits was er reeds vroeger afgenomen en op het plat was eeni huisje gebouwd met ramen naar de zeekant. 's-Nachts brandde er een kolenvuur in, dat door een blaasbalg werd aangewakkerd. Dit kolenvuur werd 4 maanden gestookt, van 1 Dec. tot 1 Maart, later 8 maanden en wel van 1 Sept. tot 1 Mei, in 't laatste van de 17e eeuw elke nacht. Met de bouw van de Wester-vuurtoren te Ouddorp, heeft deze toren als vuurtoren Eifgedaan. Jammer, dat er aan dit mooie his torische bouwwerk zoveel is ge knoeid; in 1895 zijn er nieuw ge bouwde pilaren aangebracht, die ab soluut niet in overeenstemming zijn met de bouwstijl. We hadden toeni helaas „Monumentenzoi'g" nog niet, de restauratie zou dan op andere wij ze zijn geschied. Gelukkig is men er nu op bezig, de toren in zijn oude vorm te herstellen. In de eerste tijden van zijn be staan, lag het stadje Goedereede on middellijk aan open water en kreeg het door de gunstige ankerplaats waaraan de stad waarschijnlijk zijn naam heeft ontleend een bloeien de scheepvaart en haringvisserij. Waar dus thans de lange buitenha- ven (naar het havenhoofd) gelegen is, die tussen de polders doorkron- kelt, was toen alles open water. De eigenlijke haven begon eerst aan de toenmalige Waterpoort, t.o. het pimt waar thans het MeUcdijkje op de Noordhavendijk uitkomt. Op het plaatje kan men duidelijk de oude huizen op de Markt onder scheiden. Rechts ziet men de schut ting van de Bewaar-, brei- en naai school", een flink gebouw met over dekte speelplaats. Ruim 50 jaar gele den is daar de.openbare school en het schoolhuis gebouwd. Volgens de heer den Eerzamen in „Folklore en Taal" woonde daar toen de oude „meester Koning" en later Klaver en de Jong. In de havenkom ziet men de oude Kof-schepem, die de beurtvaart op Rotterdam onderhielden. Dergelijke schepen kwamen ook met turf aan. Het „pakwand" langs de haven is nu vervangen door een stenen glooiing. Er is over dit oude plaatje, dat in vroeger eeuwen een welvarende stad was, nog veel te vertellen. Bij ande re oude foto's komen we er nog eens op terug. „Ommia mutdntur, nos et muta- mur in illis" zou er van gezegd kun nen worden: alle dingen veranderen en wij met hen. balken en grafstenen aan, gij wereld en helle! om Christus te begraven en Zijn graf toe te metselen. Als dit kruit vuur vat, vliegen al uw paleizen en vestin gen in de lucht. Dat is van oudsher de vrucht der opstanding Christi. Dr H. F. Kohlbrugge. De raad der gemeente Herkingen kwam Dinsdagavond in openbare vergade ring bijeen. De agenda werd op zeer gemoedelijke wijze afgehandeld, al werden de besprekingen gestoord door hét knetterend geweer- en mitrailleurvuur van de Nationale Reserve. Er ontstond zelfs een brandje op het schoolplein voor het gemeentehuis en de knallen waren zo hevig, dat bij de rondvraag een deel van de bespreking ons ontging. Men maakte dan ook enige haast om de ver gadering te beëindigen, waarna het college zich „in de gevaarlijke zone" begaf. De voorz. Borg. v. Heyst opende de zitting met gebed. Hij wenste het af wezige lid de heer van Wageningen al geheel herstel toe. De notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken waren enige goedgekeurde raadsbesluiten; een mededeling dat het raadsbesluit tot aan koop van een ambtswoning van de bur gemeester is goedgevonden bij besluit van G.S. van 19 Febr. De raad ging er mee accoord dat 1/6 van het nadelig exploitatietekort voor rekening vai de gemeente komt, wat neerkomt op ongeveer 200.per jaar. De voorz. zegde dank voor de mede werking van een betere huisvesting voor hem en zgn gezin. Het kan echter nog enigen tijd duren eer de voorz. de woning kan betrekkens. De balans-, winst- en verliesrekening en jaarverslag van de Emgo over 1951 werd aangeboden en goedgekeurd. Besloten werd tot het verhogen van het rek. crt. crediet bij de Bank van Ned. Gemeenten. In verband met de moeilijke verkrijging van geld op de particuliere markt besloot de Bank het crediet te verhogen tot 30.000. De verordening op de heffing van be- grafenisrechten i.v.m. met aflopings- termijn werd ongewijzigd vastgesteld. In verband hiermede zei de heer J. C. KaUe, dat er voor de rijdende baar 5.- moet betaald worden. Spr. vond dit ta melijk hoog en vroeg afschaffing van deze last. De voorz. antwoordde dat dit besluit indertijd verstandig is geweest, omdat hierdoor iets van de diensten die de ge meente bewijst, vergoed wordt. De kos ten zijn hoog. De heer J. C. Kalle informeerde of er ook een glas kan afgeschaft worden voor over de kist, wat de voorz. liever door het Groene Kruis zag uitgevoerd. Dat zal worden voorgesteld. Verder wees de heer Kalle er op, dat het haarhuis je op het kerkhof zeer in verval is. Hij vroeg of het niet mogelijk was dit te verbeteren en ook, om een kleine aula te bouwen. De voorz. vond het baarhuisje slecht en een onderkomen voor de begrafenis- gangers. noodzakelijk. Middelen tot dek king zijn er helaas niet, het is echter een wens, die mogelijk in betere tijden gerealiseerd kan worden. De verordening werd daarna vastge steld. Vastgesteld werd de gemeentelijke vergoeding bedoeld in de L.O.-wet 1920 voor de beide biJz. scholen. De, Ver. Chr. Schoolonderwijs op Ger, Grondslag moet nog restitueren 136. als te veel genoten op het bedrag van 1382.—, eni de Herv. School 465.—. De schoolgelden rfjn dit jaar meegeval len. De gemeentelijke vergoeding voor het vakonderwijs werd voor de Ger. School op 225.vastgesteld en voor de Herv School op 262.50. De E.H.B.O. Van het Bestuur van de E.H.B.O. te Herkingen was een schrijven ontvangen, houdende bericht dat de pi. vereen, voor grote kosten komt te staan in verband met de te houden examens, waarom om 100.subsidie werd gevraagd. De"voorz. zeide dat bijB. en W. grote waardering bestaat voor de afd. E.H. B.O., waar men zich bekwaamt om in tijd van nood hulp te verlenen en bo vendien een flinke medische ontwikke ling verkrijgt. Lettende op het belang ten algemenen nutte, stelden B. en W. voor, het verlangde bedrag te verlenen. De heer M. de Geus achtte het wel nodig dat ze rekening en verantwoording deden, van inkomst en uitgaaf, waarop de voorz. zeide, dat geëist zal worden dit volgend jaar over te leggen. Volgens de voorz. waren er weinig contribuan- ten. Het werk werd zeer toegejuicht; ook wordt de jeugd er nuttig bezig ge houden. Het Verenigingsleven is niet veel te Herkingen. De heer de Geus had ook waardering voor dit werk, maar achtte het niet juist, dat in den blinde weg werd ge subsidieerd. Het verzoek werd toegestaan. Aangeboden werd de rekening 1951 van het Algemeen Armbestuur. De he ren T. Kalle, M. de Geus en v, Wage ningen werden tot nazien van deze re kening aangewezen. Aan mej. M, E. Droger werd eervol ontslag verleend als helpster aan de be waarschool onder dank voor de bewezen diensten. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1