Zelfb ouwen Familie Drooger ontving kist met huishoudgoed uit Holland AfscLeid van de teer J. G. Noordijk ,1 ais comman dant van de brandvs^eer Herinneringskruisen Rode Kruis uitgereikt 'n Paasverrassing FOKKELMAN Schrammetje CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Werkverruixning Slachtoffeztje van auto- ongeluk overleden HEEKINGEN De nieuwe commandant, de heer B. Doornhein geïnstalleerd straks zal men hem kunnen opbellen schrüft: 24ste Jaargang Woe&sdag 9 April 19S2 No. 2106 niEuws Verschijnt tweemaal per weels. Woensdag en Zart»rdag Bedactlebureati: Prins Hendrlhstraat 14 Middelliamls AbonnementgprljB J 1.70 per kwartaal Telefoon 17 Mlddelhamia Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-prfs 12 et per mm. Bfl contract speciaal tarief Er waren een zevental jonge mannen. Flinke goedgeschoolde ambachtslieden. Kerels, die hun loon ten volle veraard vsra- ren. Gaarne zouden ze een eigen gezin stichten. Maar daartoe is woongelegen^ heid nodig. Hoe daar ,aan te komen? De moeilijkheden zijn legio. Vooral in een stad. En vooral in een stad als De venter, hun woonplaats. Waar een niet onbelangrijke industrie is gevestigd, die zich door ondernemingsgeest voortdu rend uitbreidt. Waar het huizentekort evenals in zoveel industrieplaats ont stellende afmetingen heeft verkregen. Langs de gewone weg was er geen kans. Maar waren zij zelf geen producenten van huizen? Bouwden ze zelf geen hui zen voor anderen? En waarom zouden ze dan voor zich zelf geen huis bouwen In hun vrije tijd. Iedereen mag toch zijn vrije tijd besteden zo hij wil. En kon den zij dan in hun vrije tijd niet een huis voor zich zelf bouwen? Van er eens over te denken, kwam het tot het ma ken van plannen. Die plannen kregen al meer en meer vqastere vorm. Op een officiële toewijzing van een woning viel niet te rekenen. Deze zeven metselaars en timmerlieden staken de hoofden bij elkaar. Ze kwamen tot over eenstemming. Zeven huizen zouden ze bouwen, voor elk een. In hun vrije tijd. Dan konden ze tenslotte trouwen. Ze gingen hun plaats nader bekijken en uitwerken. Het liep hun mee. Een ar chitect beloofde hen geheel gratis bestek en tekening te maken. En ook geheel gratis toezicht uit te oefenen. Een aan nemer beloofde hen gratis het gebruik van werktuigen en gereedschappen, zo dat het hun alles meeliep. Maar nu de grond? Daarvoor moesten ze bij de Ge meente wezen. Ook het Dagelijks Bestuur van De venter respecteerde hun aanpakkings- durf. Het kwam met een voorstel in de Raad om aan deze ondernemende man nen de benodigde bouwgrond te verhu ren. De Raad moest tenslotte het voor stel van B. en W. goedkeuren. Maar dat ging niet gemakkelijk. Daar kwa men de bezwaren maar eens recht los. De vroede vaderen hadden tegen deze vrije tijdsbesteding niet weinig bezwa ren. De bouw zou te lang duren. Eiste iedere woning niet tweeduizend tot vier 'en twintig honderd manuren? Was de vrije tijd daartoe wel toereikend? En dan moest alles nog goed gaan. Hoe zou het gaan indien er tegenslagen optra den. Langdurige ziekte en werkloosheid. Kon men aan zo'n kritieke onderneming wel zijn goedkeuring hechten. En dan vooral niet te vergeten. Kwam men niet in strijd met het streven naar kor tere arbeidsduur. Werkte men op die wijze het bestaan van veel te lange er- beidsdagen niet in de hand. Het werd een zwaar en langdurig debat. In één zitting van de gemeenteraad kon men zelfs niet klaar komen. Het voorstel werd aangehouden. Tenslotte heeft toch het standpunt van een der raadsleden, dat iedereen, dus ook een bouwvakarbei der met zijn vrije tijd mag doen, wat hij wil, ook als hij voor zichzelf een huis wil bouwen, gezegevierd. In een volgen de raadszitting werd het voorstel aan genomen. Zo kunnen deze zeven bouwvakarbei ders aan de slag. Kunnen ze in hun vrije tyd zelf hun huis gaan bouwen. Geluk kig voor hen en ook gelukkig voor an deren. Dit stukje vrijheid is dan nog weer gered. Zeven nijvere bouwvakarbeiders bouwen in hun vrije tijd hun eigen wo ning. Of ze ook in Deventer en elders navolging zullen hebben? De werkloosheid dreigt weer in ver schillende branches van de industrie. Wie zijn dagblad bij houdt wordt ge troffen door berichten uit diverse plaat sen en industrieën over op wachtgeld stellen en verlenen van ontslag. Het staat te voorzien, dat de lijn van de hoog-conjuhctuur gaat ombuigen naar beneden. In het begin van dit jaar waren er reeds meer dan 165000 werk lozen. Een getal dat onrust verwekte. Nog groter was de onrust door het plot seling snel toenemen van de werkloos heid. Men neemt voor ons land aan, dat ■een cijfer van een kleine honderd dui- zentd werklozen niet verontrustend moet worden geacht. Van economisch stand punt bekeken kan dat zeer wel mogelijk zijn, hoewel het ons vrij hoog voorkomt. Een leger vaii 100000 werklozen dat niet aan de productie deelneemt en dat zwa re eisen aan de publieke kassen stelt en moet stellea achten we voor ons eco nomisch bestel wel aan de hoge kant. Hoe dat ook zijn, het probleem heeft nog een andere zijde. De donkere kant van de werklozen zelf. Het deprimeren de en ontmoedigende geen werk te kun nen vinden. Dat is voor werklozen een vreselijke toestand. Alles moet wel gedaan worden en alle krachten dienen Wel ingespannen te worden om zoveel mogelijk werkgelegenheid te scheppen. Wie er toe in staat is in de ruime zin van het woord dient er aan mede te werken. Herhaalde malen hebben we er in deze rubrieken op gewezen, hoe nood zakelijk de werkverruiming is. Ook voor onze eilanden. Inzonderheid voor de landbouw. Ook daar dient men er van doordrongen te zijn dat werkverruiming gebiedende eis is. Ook onze Begering is van de noodzaak dtoordrongen om werk gelegenheid te scheppen. De Regering heeft het plan een bedrag van 68 Vi noli- lioen guided beschikbaar te stellen ter financiering van maatreigelen in het be lang van de werkverruiming. De Indie ning van ©en swppletoire begroting bdj de Staten-Generaal kan spoedig worden, be- MIDDELBABNIS In ons Vrgdagnummer hebben we nog vermeld het droeve ongeluk, dat de fa milie van Zanten heeft getroffen, door dat hun 4-jarig dochtertje het portier van de rijdende auto van haar vader opendrukte en naar buiten viel. Zoals gemeld trachtte de vader het kind nog te grijpen; het manteltje schoot echter uit en het kind kwam onder de auto te recht. Deerlijk gewond nam de vader zijn dochtertje op en droeg het direct naar huis. Drie artsen, t.w. de heren Arends, Kuipers en Knöps, die vry vlug arri veerden, gaven weinig hoop op behoud. Het meisje is direct naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar Zaterdagavond over leden. Het medelijden met de diep getroffen ouders is groot. Woensdagavond vond in het gemeentelokaal in het bijzijn van het voltallige college van burgemeester en wethouders, de secretaris, de gemeentearchitect en het brandweercorps het afscheid plaats van de commandant van de 2e brandweer, de heer J. G. Noordijk, die 42 jaar, waarvan de laatste 12 jaar, als commandant, de brandweer heeft gediend. Tevens was aanwezig de heer Jan sen namens het Ministerie van Binnenlandse Zaken, afd. brandweer, alsmede de familie van de scheidende commandant. Burgemeester van Heyst heette de heer Noordijk en familie alsmede de overige aanwezigen welkom en in het bijzonder de heer Jansen. Deze zeide, dat deze samenkomst was belegd om afscheid te nemen van de oude comman dant en de nieuwe commandant, de schoonzoon, de heer B. Doomhein als zodanig te installeren. Terugziende op de langdurige staat van dienst van de ^leer Noordijk, was spr. van mening, dat hij met dankbaarheid daaraan kon te rugdenken. Vooral de laatste jaren is er in het brandweerwezen veel veran derd. Op het gebied van de voorlichting is er steeds iets nieuws en regelmatig worden er cursussen gehouden vanwege de brandweerinspectie, om het personeel volledig op de hoogte te houden. Het was spr. bekend, dat de heer Noordijk bijzonder gaarne deze bijeenkomsten be zocht en het daar geleerde weer uit wist te dragen aan zijn personeel. Thans was de heer Noordijk tot het besluit ge komen om zijn functie neer te leggen, eensdeels vanwege zijn leeftijd en ander deels, omdat de toekomstige brandweer zeer paraat zal moeten zijn in verband met de inschakeling in het apparaat van de burgerlijke verdediging. Aan de ene kant speet het spr., afscheid te moeten nemen van de heer Noordijk, doch aan de andere kant is het toch belangrijk te weten, dat men altijd zijn best heeft gedaan om de zaak zo goed mogelijk te behartigen en dat de heer Noordtjk dit heeft gedaan, daarvan is spr. overtuigd. De wetenschap, dat het commando over gedragen wordt aan een familielid is ook veel waard. Langdurig stond hierna de burgemeester nog stil bij alle werk zaamheden, die door de commandant in de afgelopen jaren werden verricht ten behoeve van de brandweer en het per soneel. Tenslotte zei spr., dat 2 jaar geleden Hare Majesteit de Koningin hem had vereerd met de eremedaille van de Or de van Oranje Nassau in zUver. Het verheugde spr. thans te kunnen mede delen, dat de Kon. Ned. Brandweerver eniging had bericht, dat aan de heer Noordijk wegens 42-jarige dienst bij de brandweer, het Kruis van verdienste van genoemde vereniging was toegekend. De burgemeester speldde dit kruis naast de eremedaille op de borst van de heer Noordijk en zeide, dat deze met dank baarheid, tevredenheid en voldoening op zijn staat van dienst kon terugzien. Hierna bracht de heer Noordijk dank aan het gemeentebestuur voor de hulp, welke hij steeds had ondervonden en voor de bemiddeling voor het verkrijgen van het ereteken. Deze zeide goed ma teriaal en goed geoefend personeel over te geven en dat bij getracht heeft altijd zijn best te doen. Dank zij de mede werking van het gemeentebestuur is de brandweer paraat en behoeft niet on der te doen voor'een andere gemeente. Spr. is wel oud maar zal steeds medele ven met het wel en wee van de brand weer. De heer Jansen werd dank ge bracht voor zijn aanwezigheid. Als oudste lid van de brandweer dank te de heer A. van der Velde zijn com- gemoet gezien. Een maatregel die aller medewerking verdient. Door de maat regelen die de Regering heeft getroffen om evenwicht in de betalingsbalans te verkrijgen; beperking van de beleggin gen heeft ze ongetvwjfeld meegewerkt, dat de werkgelegenheid is verminderd. In dezen geldt het „Wat met de ene hand is bespaard, moet met de andere dubbel worden uitgegeven." Maar de in vesteringsbeperkingen zijn niet de enige schuldige. Buitenlandse beperkingen werken ook mee om de werkloosheid te verhogen. Het initiatief van de Rege ring is te prijzen. Moge er niet te veel tijd verloren gaan. Want de economische toestand is minder gunstig en het aan tal werklozen breidt zich gestadig uit. mandant voor alles wat hfl voor het corps gedaan had. Verschillen van me ning werden altijd opgelost. Spr. deelde mede, dat het corps besloten had de heer Noordijk als erelid te benoemen van de brandweer. Namens het ministerie van Binnen landse zaken, afd. brandweer, sprak de heer Jansen een afscheidswoord tot de scheidende commandant en zeide o.m., dat door de echtgenote ook veel opoffe ringen zijn getroost en stelde voor om een onderscheiding aan zijn vrouw te geven voor de hulp gedurende al die ja ren. Tenslotte dankte spr. voor de har telijkheid, die de inspectie altijd in Her kingen heeft ondervonden. De heer Vreugdenhil feliciteerde, me de namens de commandanten van Dirks- land en Melissant met de hoge onder scheiding en meende, dat dit de hoogste onderscheiding van de brandweer was, die op het eiland gedragen wordt. Spr. brak nog lans voor het E.H.B.O. werk en drong er bij het corps op aan, de lessen van de E.H.B.O. te gaan vol gen, daar deze zeer nuttig zijn voor een brandweerman. De heer Noordijk dankte alle spre kers voor de waarderende woorden, tot hem gesproken. Vervolgens g^ng de burgemeester over tot de installatie van de nieuwe com mandant, de heer B. Doornhein. Het was spr. een genoegen de brand weer in kennis te stellen met zijn be sluit, waarin als opvolger werd aange wezen de heer Doomhein, die hij van harte feliciteerde met dit commando. Dit besluit is zo maar niet zonder meer genomen, maar .na ingewonnen inlich ting enwas het spr. gebleken, dat de nieuwe eommandtint wel tegen, de taak opgewassen zou zijn, te meer, daar hij als ondercommandant ook al diverse lessen had gevolgd en dat het corps vol ledig achter hem stond. Hierna over handigde spr. hem het teken van zijn waardigheid, nl. de brandweerstok van de commandant, opdat de roem van de familie Noordijk over zou gaan op die van het geslacht Doomhein. Spr. hoop te, dat de nieuwe commandant deze ve le jaren lang zou mogen dragen tot te vredenheid van de inwoners en tot heil van de gemeenschap. De burg. richtte hierna nog een persoonlijk woord tot het corps om vooral de bestaande ver standhouding zo te doen blijven. Ook de heren Van der Velde, Karels en Hen driks heette spr. van harte welkom in het corps. De heer Doomhein dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide zich geheel te zullen inzetten voor de brand weer en zou trachten het commadant- schap ten volle waardig te zijn. Onder het genot van verversingen bleef men nog enige tijd bijeen. MIDDKLHARNIS Gundagai, 22 Maart 1952 Beste vrienden, Het is nu 2 wekeni geleden dat we geschreven hebben, wat zijn oorzaak vindt dat we het vorige weekend geen tijd hadden. Vrijdag 14 Maart is nl. on ze kist met huishoudelijke goederen uit Holland gearriveerd. Het heeft een hele poos geduurd, maar eindelijk was het dan zover. Er was weinig gebroken, kleding en beddegoed had ook weinig geleden. Wel waren er enige stukken bij, waar het zgn. „weer" in zat. Van de kist, die zeer soiled gemaakt was, hebben we enige kasten getimmerd om de spullen in op te bergen. In de Austra lische huizen z^n nl. weinig of geen kasten. Het was een bigde gewaarwording al die oude vertrouwde dingen weer te zien en nu alles zijn plaats heeft gekregen is het echt gezellig geworden. Van veel dingen hebben we buitengewoon gemak. Vrijdag jl. hebben we hier de eerste regen gehad sinds lange tijd. Nu is het wat koeler en overal sproot het gras uit en kwamen de jonge plantjes naar voren. Onbegrijpelijk zo gauw als dat gaat. De regen was wel hard nodig want er was weinig voedsel meer voor de dieren. De Aussies zeggen, dat er nu over 14 dagen weer volop groen is. Ik heb direct wat zaad aan de aarde toevertrouwd om groente te kweken. Hoewel het nu b^j ons najaar wordt, kan dat gerust gebeuren. Alleen met vorst- gevoelige gewassen, moet men wachten tot het voorjaar. We zijn ook naar de show geweest, waar ik vorige keer over schreef. Daar was nu letterlijk van alles. Paarden sport, pluimvee, koeien, schapen, land bouwgewassen, verschillende soorten ca ke, boekjes, handwerken van de vrou wen, lijfgoederen enz. Er werden zelfs prijzen gegeven voor het best gestopte paar sokken! Daji waren er schilder- stukjes van amateurs, w.o. heel mooie tekeningen, werk van de schoolkinderen, kortom van alles. De vermakelijkheden die er waren, zijn dezelfde zowat als in Holland: touwtje-trekken, schiettent, zweefmolens in verschillende variëteiten Wat wel opviel is, dat alleen de kinde ren zich er mee vermaken. De oudste die wij in de zweef zagen, ging de 16 jaar niet te boven. In de schiettent daar entegen probeerden veel dames hun han digheid. De landbouwmachines waren goed vertegenwoordigd, in bekende en onbe kende merken. Er waren, er bij die ik nog nooit gezien had, bv. scheermachi- nes, die zodanig zijn geconstrueerd, dat ze overal in het land in zeer korte tijd uur) kunnen worden opgesteld. Ik zag ook machines om bomen te zagen, geconstrueerd op een onderstel, dat veel lijkt op een kruiwagen. Deze machines kunnen door een man worden bediend en er kan ook een grondboor op worden gezet voor het graven van gaten voor de afrasteringspalen. De P.T.T. gebruikt zgn. postdiggers, waarmee ze gaten gra- van voor de telefoonpalen. Deze staan op een auto gemonteerd en worden even eens door slechts een man bediend. De machine graaft het gat, pakt de paal op en zet hem er in en stampt daarna de grond aan. Men kan er ook mee in de bergen werken. In dit land met zijn geweldig uitgestrekt telefoonnet zijn de ze machines wel nodig. ledere farm heeft telefoon, dus kan men wel begrij pen, dat er veel palen staan in die uit- gestrektheden. Ook wij hebben telefoon aangevraagd zodat men ons uit Flak- kee binnen niet al te langen tijd zal kunnen opbellen. (Die mogelijkheid be staat, hoor!) Dat is dan in vogelvlucht een over zicht van de show en meteen het einde van deze brief. Aan allen onze harte lijke groeten en best voorjaarweer toe gewenst van Familie W. DROOGER. In een speciale bijeenkomst, in Hotel Meijer, georganiseerd door de afdeling van het Rode Kruis (w.o. de gemeenten Middelhamis, Sommelsdijk, Den Bom mel en Stad aan 't Haringvliet in één afdeling) werd aan de leden van de Ro de Kruiscolonne, die van 1940 tot 1945 zich bijzonder verdienstelijk hadden ge maakt heriimerings-kruisen uitgereikt. Deze plechtigheid geschiedde door de voorz., oud-burg. L. J. den Hollander, waarbij niet het bestuur ook was ver tegenwoordigd burg. Rijnders van Middelhamis, burg. v. Heyst van Dlrkslsuod en burg. de Kruyff van Den Bommel. De voorz. oud-burg. L. 3. den Hollan der schetste na een welkomstwoord de grote saamhorigheid waarmee door de Rode-kruis-mensen in de bange oorlogs jaren van 19401945 was gewerkt. Het deed hem goed, de bekende gezichten weer voor zich te zien, die met zoveel liefde en opoffering hun werk hadden gedaan. Hij riep herinneringen op hoe in allerijl noodziekenhuizen werden op gericht in '40 een hospitaal in het Wees huis en In '43 in de H.B.S., waarbij mevr. Koert-Gnirrep (thans mevr. Hey- nert-Gnirrep) de leiding had. Ook wees spr. op het vele andere werk dat was verricht:-o.m. bij de evacuatie, het ver zenden van schepen voedsel naar R'dam en Den Haag. De onverdroten ijver en liefde toen aan de dag gelegd is aanleiding geweest, dat deze leden van de Rode Kruiscolonne zgn voorgedragen om een herinneringskruis te ontvangen. Al had het lang geduurd, het was spr. een eer, deze, alvorens hij als voorz. aftreedt te mogen uitrei ken;. Ruim 38 jaar had spr. zijn taak als voorz. met veel ambitie en toewijding gedaan, in een volgende vergadering zou hij echter aftreden en het voorzitter schap aan de jongeren overdragen. De voorz. maakte in deze bijeenkomst nog een stevige propaganda voor het Rode Kruiswerk. Hij tekende de ver schillende taken die bij het vredeswerk te doen waren, om klaar te staan in ge val van nood. Vooral brak hij een lans voor de Beveiliging Burger Bevolking waarbij het Rode Kruis wordt ingescha keld en waarbij het vooral zaak is, dat de ouderen zich geven om de jongeren op te leiden. Ook het werk van de E.H.B.O-afde- llng werd geprezen. Spr. complimenteer de dhr Dekker met ziJn jl. behaalde suc cessen en het prachtige werk, dat hij met ziJn afd. had geleverd. Het verheug de hem, dat ook te Stad en Den Bommel een afd. zou worden opgericht. Voorts complimenteerde spr. dhr Dekker met zijn benoeming tot contactman voor de Kring Flakkee. Deze benoeming geschied door de Commissaris der Koningin en Is dus wel een speciale positie. Spr. hoopte, dat hij als zodanig in werkelijkheid nooit geen dienst zou moeten doen, want dan ziet het er niet fraai uit. Daarna ging spr. tot de uitreiking van de herinneringskruisen over. Ze werden uitgereikt aan de dames: Zr. Bakker, mevr. Boerboom-Ten Gate, Zr. Brinkman mevr. Dalstra, mej. Esselink, mej. Har- tensveld, mevr. Heinert-Gnirrep, mej. Kardux, mevr. van Leeuwen-Knoppers; mevr. A. Mijs-Meijer; Mevr. Visser-Bree- man; mej. A. v. Loon. En aan de heren: O. F. Arends (arts), A. den Adel, J. Boomsma, M. Boomsma, M. A. Dekker, D. Mans, Ad. Parmentier (Goes), A. Rentes, L. Troost, J. Hol laar, E. Leeflang, P. Wielhouwer en M. de Waal (Doorn.) De voorz. feliciteerde de leden met deze mooie onderscheiding en hoopte dat de senioren cursussen nog eens zouden bezoeken. Burg. V. Heyst lid van het Krlngbe- stuur van Zuid-Holland bracht als ad viseur van het rayon ziJn felicitaties over. Hf wees er op dat voor de toeken ning van deze kruisen een zeer strenge maatstaf is toegepast, wat de waarde verhoogt. Ook Bnrg. KiJnders complimenteerde de kolonne-leden met deze onderschei ding. Het is een bevrijs zei spr., dat zij hun werk trouw, met moed en met lief de gedaan hebben en een stimulans, om in vredestijd zich voor te bereiden, wan neer in tijd van nood een beroep op hen wordt gedaan. Spr. beklemtoonde de noodzaak, dat meerderen zich voor dit werk zouden geven en zich aan dit werk-voor-de-naaste te wijden. Over de hoofden van deze gedecoreerden heen,, deed spr. een beroep op de jongeren in ons eiland, om zich als helper en help ster óp te geven, voor het werk van de Bescherming Burgerbevolking. Eln wan neer er op de ouderen een beroep zou worden gedaan, twijfelde hiJ niet, of ze (Zie voor vervolg pag. 4 Ie kolom) Uw droom wordt nu werkelijkheid I Wij brengen een bankstel be staande uit 3-zitsbank, 2 fau teuils, geheel verend met losse kussens, bekleding naar keuze, voor de bijzonder CQC— lage prijs van UOÜT* WONINGINblCHf'NG NIEUWE eiNNENWEG 2aB-2q0.292.294 Zie onze aialagesl Van een der lezers kreeg ik dezer da gen de vraag, of ik wel eens in de kerk kom en of het er daar naar mijn mening altijd even stichtelijk naar toe gaat. De lezer vroeg me of ik aan dat onderwerp eens 'n stukje wou wijden. Wel, waarde lezer, dat wil Ik graag doen. Schram metje komt inderdaad wel eens in de kerk, ja, zelfs wel in meerdere kerken. Daarbij valt het me wel eens op, dat er in de meeste kerken aan de „stich telijkheid" nog wel een en ander man keert. Het begint al vóór de dienst een a.anvang neemt. Dan waant men zich somtfds meer op een boerenbeurs dan in een Godshuis. Kletsen en kwebbelen met elkaar, dat het een lieve lust is. In de kerkbank ontmoet Noord en Zuid uit het dorp elkaar en iedereen heeft uit zijn eigen kwartier wel wat nieuws te ver tellen. In het begin wordt op fluister toon gesproken, doch als het orgel gaat praeluderen, gaat men gedempt spre ken om zich voor buurvrouw of buur man verstaanbaar te maken. En geloof maar dat er heel wat de revue passeert! Het begint met een praatje over de kou, de hitte, de regen, de droogte en de me- teorelogische vooruitzichten worden van alle kanten onder de loupe genomen. Dan wordt de conversatie over een andere boeg gegooid, want kijk, daar komt Jan Jansen weer in de kerk. Hfl is toch zo lang ziek geweest, is 't niet? Nou, op 't randje van de dood af, man. Ik weet er alles van, want m'n dochter woont twee hulzen bij hem vandaan. Volgt het hele verloop van de ziekte en de dominé zal hem wel in z'n gebed aanhalen, denk je 't ook niet? Ja, dat zal wel. Kijk, daar heb je warempel de smid ook weer eens, waar zou die zolang uitgehangen hebben? O, man, weet je dat niet? Dat is er een die heeft alle kerken weer eens gehad. Die man gaat overal luisteren. Klandizie van ieder een op 't oog, natuurlijk! Zo, zo, ja, jong, voor je boterham doe je al wat, niet? En zo gaat dat maar door. De vrouwlui doen ook haar best, want die- weten doorgaans nog meer nieuws dan de mannen, terwijl deze sexe daaren boven nog uitzonderlijk biJ de kleding van andere kerkgangsters is geïnteres seerd. „Die meid van Piet Pieterse heit daer 'n moaie „zwagger" an, zeit! Je zou zegge, waer doeeë ze 't van. Zeker diere juun gehad. Ze is wel blieë, dat ze 'n aore de oagen es uut kan steke! Vleejaere heit ze oak pas 'n nieuwen gehad, weet je wel. Dat huushouwen kost daer oak wat an klêeren. Mar jae, as je 't breed heit, laet je 't breed ban ge, ee? Jae, in as je 't niet heit, dan ka-je 't nie lange, vult buurvrouw aan, om er meteen de vraag aan te koppelen: hei-je gezieëe, dat vrouw Bezembinder oak 'n nieuw hoedje op heit? Wat 'n model, he? 't Liekent wel 'n vlagge op 'n modderschute. Ka-je noe begriepe hoe zukke mensen zoaiets kunne koape? Mar jae, 't zit 'r niet dieper, moje mar dienke! Zo gaan de gesprekken in steeds lui der toon voort en tenslotte is het een geroezemoes van je welste. Zelfs het verschijnen van de voorlezer voor de le zenaar vermag niet de spraakwaterval te beteugelen en eerst als deze de psalm aan het voorlezen gaat, verstomt het geklets. Heeft U laatst dat stukje gele zen van die theologische student, die in zijn geboorteplaats ter kerke ging? Zijn buurman informeerde voor de aanvang van de dienst wat hij nu zoal leren moest. Gevat antwoordde de jongeman: Zwrijgen in de kerk vóór de dienst be gint! Dat was een goede les voor de praatgrage kerkganger. Dan is daar nog iets in de kerkdienst, waaraan Schram zich vaak stoot. Dat Is het soms vreselijk onbeschofte hoes ten onder gebed en predicatie, waaraan vele kerkgangers schuldig zign. 't Lijkt soms net of er een troep hanen bij el kaar zit. Als de een gaat kraaien, be gint de ander ook. Sommige mensen vin den het blijkbaar erg prettig, wanneer de hele kerk hoort, dat ze zo verkou den zijn. Of dit de predikant hindert, daar trekken ze zich geen spaan van aan. Zij moeten hoesten, éf. Natuurlijk kan het zijn, dat iemand noodzakelijk hoesten moet. Maar dan bestaat er ook nog zoiets als een zakdoek, die men fat- soenshalve voor de mond houden kaji, om de spreker niet al te zeer te hin deren. Blaft men er maar op los, dan is dat zéér ongemanierd. Het leidt an deren éi en is hinderlijker voor een pre dikant dan men wel vermoedt. Schram metje heeft het eens een keer meege maakt, dat een deel der kerkgangers zo te keer ging, dat de predikant mid den in het vuur zgner rede afbrak eü op zijn stoel ging zitten. „Ik kan zó niet preken, zei hiJ. Nu geef ik jullie viJf minuten om eens uit te hoesten en dan begin ik weer." En wonderlijk, op het zelfde moment had niemand er behoef te meer aan om ook maar een kuchje te geven. Men kon een speld in de kerk horen vallen, zó stil was het. Trouwens, gedurende de hele preek hoorde men geen kik meer. Zo is daar ook het gekuch en neuzengesnuit, wanneer de predikant „amen" op ziJn gebed gezegd heeft. Dan is het of er een stormwind door de ban ken giert, die langzamerhand gaat lig gen. Schrammetje vindt dit nergens voor nodig. Waarom toch al dat lawaai in de kerk? De eerbied voor het heiliga is ver te zoeken. Het gaat niet om vóór de dienst hele verhalen aan buurman op te dissen en anderen over de tong te halen. En ook past het niet om de dienst te storen door onbehouwen te zit ten hoesten en proesten. Dat is ook he lemaal niet nodig. Als Iedereen z'n mond houdt vóór de dienst, dan is het stil en stemmig in de kerk. En als iedereen z'n hoest wat inhoudt dan heeft domi né en andere hoorders er geen last van. Met wat goede wil gaat dat toch zo gemakkelijk. Wanneer men eens naar 's Konings paleis moest, wat zou men de beleefd- heidsvormen in acht nemen!'Maar gaat men naar de kerk, het huis van de Ko ning der Koningen, dan steekt dat niet zo nauw, nietwaar? Een Ieder zie zijn gedrag in Gods Huis eens onder de ogen en brenge zelf de correcties aan. Dan zullen er in 't vervolg heel wat praters, slapers en heesters minder in de kerk zitten! SCHRAMMETJE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1