Overdracht van de herbouw^de Ned. Herv. Kerk met net nieuwe orgel te Middelnarnis JAN ANTHONISZ VAN RIEBEECK Zaterdag 5 AptU 1952 No. 2105 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 6 April 1652 - 6 April 1952 Ruim 3 jaar na de grote brand 24ste Jaargang niEuws Verscluijnt tweemaal per week. Woensdag: en Zart»rdag Bedactleboreau: Prins Hendrikstraat 14 MiddeUiamis AbonnementsprUs 1.70 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-prijs 12 et per mm. Bij contract speciaal tarief 300-jarig« herdenking'sfeesten van de stlchtinig: van het Zuidafrikaanse volk. In Zuid-Airika van niets iets. In 1952 en voorgaande jaren in In donesië van veel tot niets. Nederland heeft een grote historie. Eenmaal in de 17e eeuw was de Repu bliek de eerste koloniale macht van de wereld. De kleine Republiek maakte we reldgeschiedenis. De nauwelijks twee millioen Hollanders beheersten de we reldzeeën en hadden machtige volken onder hun beheer. Oost- en West- Indië. Azië en Ameri ka hebben ze gedeeltelijk beheerst en de Hollandse vlag werd gezien op alle we reldzeeën en vertoond aan de kusten van alle werelddelen. De bekwaamheid en durf van onze koopvaarders en zee lieden overtrof die van alle andere lan^ den. De Oost-Indische Compagnie was de grootste en machtigste onderneming van die tijd. Veel van die glorie is ver dwenen. Slechts in namen is de Hol landse invloed van die tijd in vele lan den nog merkbaar. Andere volken kwa men op, de durf ea energie zakte in, de godsvrucht en het leven bij Gods Woord maakten plaats voor verwekelijking en slapte. Eén gebied is nog overgebleven. Ben natie kan nog worden aangewezen als het standpimt van Hollandse durf en ondernemingsgeest. Zuid-Afrika. Het volk aan Afrika's Zuidpunt. 6 April is een. herdenkingsdatum. Dan wordt herdacht, hoe 300 jaar geleden Jan Anthonisz van Riebeek voet aan wal zette aan de Zuidpunt van Afrika. Het begin van de volkspartij, die het aanzijn zou geven aan het volk van Zuid-Afrika. Met het oog op onze plaatsruimte mo ge een kort overzicht aan die gebeur tenis en zijn gevolgen gewijd. 21 April 1619 zag Jan Anthonisz van Riebeeck te Culemborg het levenslicht. Van weers zijde een welgestelde familie. Hij kwam na zijn schooljaren in de leer bij een chirurgijn en barbier. Na driejarige stu die had hij het recht zich als chirurgijn te vestigen. Maar zijn ondernemersgeest stelde zich met dit beroep niet tevre den. Verre volken, vreemde landen en zeeën, grote avonturen wareni de drp- men zijner jongelingschap. Nog voor zijn 20e verjaardag vertrok hij "als onder chirurgijn op een schip naar de Oost op een salaris van 22 gulden per maand. Nu begint zijn snelle ont wikkeling en promotie. Klerk op de al gemene secretarie te Batavia, daar valt hij op door zijn grote accutaresse, wat aanleiding wordt tot zijn benoeming als secretaris van een gezantschap naar Atjeh. Daarna onder-koopman in Japan, van hier uit naar Fonkin in China, waar hij tot koopman wordt bevorderd. Op 27-jarige leeftijd had hij al heel wat ge reisd en een goede positie bereikt. Rij ke voordelen, voor de Compagnie be haald en ongetwijfeld ook voor zich zelf, door zijn handel voor eigen rekening. Dit bracht hem in strijd met de Com pagnie. Voor het euvel van die tijd, par ticuliere handel van de kooplieden, waar mede zij schatten verdienden moest hij zich te Batavia verantwoorden, waar hij van zijn rechters mogelijk vele malen schuldiger dan van Riebeeck, veroordeeld werd tot verbeurdverklaring van het maandgeld dat hij nog tegoed had, een som van 132 gulden. Erger was dat hij van zijn koopmansschap werd ontslagen en niet meer terug kon keren naar Fonkin waar hij voor de Compagnie zeer goede zaken had gedaan. In 1648 kwam hij te Amsterdam waar hij in het huwe lijk trad met Maria de Quellerie, een vrouw van Hugenootse afstamming, die haar man steeds tot grote steun is ge weest. Maar de durf en couragie, de zin naar avontuur kon hem niet rustig te Amsterdam doen blijven. Een paar toch ten worden ondernomen naar Groen land en West-Indië. Dan hoort hij van het stichten van een verwervingsplaats aan Kaap de Goede Hoop. Daar was gro te behoefte aan. Sint-Helena, dat als zodanig reeds vele jaren dienst deed kon de uitbreiding niet volgen. Jan Antho nisz van Riebeeck biedt zijn diensten aan de Compagnie aan. Hij stelt een ge schrift op over de uitvoerbaarheid van het plan, zelfs was er geldelijk voordeel mee te halen, dit staat de „Heren Ze ventien" wel aan. De Compagnie stelt hem aan als koopman en opperhoofd van de nieuwere onderneming op een maand salaris van 75 gulden. Een drietal scheepjes worden uitgerust. 24 Decem ber 1651 vertrekt van Riebeeck uit Am sterdam. 6 April komt hij in de Tafel- baai dicht bij het tegenwoordige Kaap stad voor anker en 7 April 1952 zet hij voet aan wal op Afrika's grond. Een nieuwe natie wordt geboren. Noch de Compagnie, noch van Riebeeck hebben idee gehad van de grootsheid voor dit feit. „Die advancement soeckt zal geen naarstigheid sparen", het devies van Van Riebeeck is wel in vervulling ge gaan. Groot zijn de moeilijkheden ge weest. Uitermate moeilijk pionierswerk heeft hij moeten verrichten. Zo moeilijk was de arbeid, dat hij elf dagen na zijn aan komst doorzending verzocht voor be langrijker werk in Indië aan de bewind hebbers van de Compangnie. Was zijn verzoek ingewilligd geworden, hij zou slechts 8 maanden aan de Kaap hebben vertoefd. Hij is er tien jaar gebleven. Zo is Jan van Riebeeck tegen wil ea dank de stichter geworden van Neder lands Zuid-Afrika. Van Riebeeck had grootse plannen. Het moest een flinke Nederlandse volksplanting worden. Een tweede Vaderland. Na tien jaar van harde arbeid ver kreeg hij zijn wens. Hij kreeg een. op- De Ned. Herv. Kerk te Middelhamis, sinds eeuwen staande In het centrum van het dorp, is opnieuw herbouwd, thans na de grote brand die het gebouw op 30 December 1948 trof. Schoner dan de laatste generaties het gekend heb ben is de kerk uit zijn as verrezen. Onder leiding van een kvmdig en kunstzin nig architect werd een stijlvolle restauratie tot stand gebracht, waarbij de kerk zowel binnen als buiten aan schoonheid en doelmatigheid heeft gewonnen. Thans wordt de gehele grote ruimte voor de kerkdiensten benut. Het koor dat na de brand van 1904 van het schip door een muur met daarboven het orgel werd afgescheiden vormt nu een ruimte met het middenschip, zodat een en ander nu totaal een lengte van 48 meter beslaat. De hoofdingang is ook op de oor spronkelijke plaats terug gebracht, namelijk onder de toren: dit kon geschie den dank zij de medewerking van de burgerlijke gemeente. En tenslotte is ook het nieuwe orgel voltooid, een machtig instrument, gebouwd door dhr Leef- lang te Middelhamis, welks geluid het kerkgebouw tot in alle hoeken kan vullen Woensdagmiddag vond in een plechtige bijeenkomst in de kerk de overdracht van het bouwwerk plaats, eerst door architect en bouwlieden aan de kerk voogdij, daarna door de president-kerkvoogd aan de kerkeraad. Deze plechtigheid van de overdracht werd bijgewoond door een groot aan tal kerkelijke en burgerlijke genodigden en autoriteiten, benevens door allen die betrokken zijn geweest bij de herbouw, de aannemer en de uitvoerders, bene vens de werklieden. Voorts gaven vele kerkbesturen van onderscheiden rich ting, zowel uit Middelhamis en Sommelsdijk als uit andere dorpen van het eiland, blijk van belangstelling. President-kerkvoogd Adr. van den Nleuwend^k leidde deze bgeenkomst en liet aanvangen met het zingen van het 4e vers van Ps. 48, om daarna een ge deelte te lezen uit 1 Kron. 29 en voor te gaan in gebed. Dan heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom, met name de vertegenwoordigers van Synode en Classis en het gemeentebestuur van Middelharnis^ waarbij ook een aantal raadsleden. De pres.-kerkvoogd leidde de gedach ten der aanwezigen terug naar de droe ve datum van 30 Dec. 1948 toen men de kerk in vlammen zag opgaan. Op de zelfde dag nog zijn kerkeraad en kerk voogdij bijeen gekomen ova zich op de toekomst te beraden en aanstonds kreeg men bewijs van een brede stroom van medeleven. Ook kreeg men gulweg aan biedingen voor het gebruik van andere gebouwen voor de kerkdiensten, zodat de oudejaarsdienst in de kerk te Som melsdijk gehouden kon worden, een dienst, die geen der kerkgangers ooit zal vergeten. Onmiddellijk zfln de handen in een geslagen om. te komen tot weder opbouw. Maar de moeilijkheden waren groot en vele. Er waren in ons land nog tientallen verwoeste kerken. Maar er is naarstig gewerkt en spr. bracht hier lof en hulde aan architect Meischke en aan de heer G. Kroos, waarbij vooral de laatste zich als expert voor de schade vergoedingen zeer heeft onderscheiden. Architect Meischke maakte het her bouwplan, dat direct aanvaard werd. In Augustus 1949 kon met de herbouw een aanvang worden gemaakt. Dank zegde spr. in het bijzonder ook aan de com missie van advies, waarin zitting had den Burgemeester, Ds Goedhart, de ex pert voor de brandverzekeringen Ir de Ruyter, aannemer C. Kroos en de heren La Fleur, K. van der Sluis, P. Snqder, H. van Veen en A. van der Velde. De kerkvoogdij, aldus deelde de heer Van den Nieuwendijk mede, heeft gedu rende deze jaren van herbouw voor eer^ zware opgave gestaan, maar thans kan dienen van H. Avondmaal, van H. Doop en voor trouwen. Het orgel is op de vergrote ruimte afgestemd. Buitenpor talen werden bygebouwd en door mede werking van de gemeente werd de in gang op zijn oorspronkelijke plaats ge bracht. Ook is een consistorie bijge bouwd. De vroegere stenen vloer van het koor is nu van hout, verwarmingen verlichting werden electrisch, een do- ventelefoon en versterkerinstallatie zijn mede aangebracht. De banken zijn vervaardigd van Sla vonisch eikenihout. De historische leu ningen van de preekstoel konden op nieuw uit de brand worden gered en sieren weer de trap van de kansel. Ook het antieke doophekken staat weer in de kerk. Het financiële resultaat is, dat de begroting vrijwel niet is overschre den. Spr. weet dit gunstige resultaat aan de uitkeringen van de verzekerin gen en deze op hun beurt aan de heer Kroos, die hij hiervoor gaarne in het Kerk en orgel zoals het was vóór de brand. iij met blijdschap en dankbaarheid zien op wat stand is gebracht. Een stuk historie Architect Meischke releveerde, dat de kerk dateert uit het midden van de 17e eeuw, nadat deze voordien gewijd was St. Michiel ea de H. Johannis. De kerk is enige malen afgebrand, het laatste herstel kan nu herdacht worden, aldus spr., die zei verantwoording te willen doen -zonder daarbijj in cijfers te ver vallen van wat de bouwlieden gedaan hebben. Voor de brand was van het ge bouw slechts drievierde in gebruik voor de kerkdiensten en er waren te weinig zitplaatsen. Bij het nieuwe plan is te rug gegaan naar de toestand van voor 1904. Bovendien is er een nieuwe kan sel in gebouwd, werd de toegang naar de galerij verbeterd en is in de tuin meer en beter gelegenheid voor het be- dracht voor Indië. Daar kreeg hij een post op Malakka. Tenslotte is hij in 1677 als secretaris van de Raad van Indië overleden. Jan Anthonisz van Riebeeck is een van die krachtige 17e eeuwse Hollanders. Werken eni avonturen werden door hen niet ontzien. Van Riebeeck wordt geschetst als een man van prettig kun nen, in het bezit van een grote mate van optimisme en Godsvertrouwen. IJver en werklust waren zeer groot. Hij was een man met veel tact en be leid. Hartelijk en minzaam inzonderheid voor die onder hem stonden. Zijn mede lijden was spoedig opgewekt. Maar als het nodig was, dan wist hij van aanpak ken. Dan wist hij een strenge en recht vaardige tucht te handhaven. Zijn bete kenis ligt in de stichting van de Volks planting aan de Kaap. Zijn naam blijft verbonden aan Zuid- Afrika. Hollanders eerst, daarna ver sterkt met Franse Hugenoten en later aangevuld met vervolgden uit Duits land. Zo is daar een natie gevormd, waarvan de Zuidafrikaanse Boer de na zaat is. Een Calvinistisch volk. Eén door de band aan Gods Woord. Gods Woord, om het bezit waarvan Fransman en Duitsers zich er kwamen vestigen. Zo werd het sterke en krachtige Boerenras gevormd, dat door zijn onafhankelijks- heidzin nog de kern uitmaakt van het volk van Zuid-Afrika. Jan Anthonisz van Riebeeck heeft daar aan de Kaap iets uit niets ge maakt. Nu herdenken we met het Zuidafri kaanse volk de stichting van de Kaap. Feestelijkheden zijn reeds enige maan den aan de gang, die weldra het top punt zullen bereiken. Nu gaat men er heen met prachtige toonschepen, met vernuftige vliegtuigen in minder uren, dan vroeger in weken. Deputaties, geschenken, redevoeringen het hoort alles bij deze herdenking, 't Is op zijn plaats, dat mem er memorie, ge dachtenis van houdt, 't Houdt in herin nering een groots stuk van onze histo rie. Tóen ons volk groot was door zijn daden, maar klein voor God. Toen men boog voor het Woord van God. Toen men 's Heeren Woord de ereplaats gaf in de vergaderingen en besprekingen. Thans houdt men er feest. Bejubelt men de grote daden van het voorgeslacht. Dat krachtig en! fier de volken ontzag afdwong omdat het kracht en sterkte vond in het IWoord Gods. Thans herdenkt en bejubelt men de daden van het voorgeslacht. Wordt Jan Anthonisz van Riebeeck en zijn kwali teiten in het volle licht geplaatst. Maar men speurt niet meer naar de bron van kracht en moed, het Woord Gods. Jan van Riebeeck en terecht z^jn nagedach tenis wordt gehuldigd. Maar naar de bron waaraan onze voorouders hun kracht ontleenden vraagt men niet. De vreze Gods en het leven naar en uit Gods Woord. Met de gevolgen, dat een ruïne van onze grootheid is gebleven. Dat ons Koninkrijk werd vernietigd. Dat in Indonesië veel tot niets werd ge maakt. Dat Indonesië tegen taak, plicht en roeping werd prijsgegeven. Dat een volk werd prijsgegeven aan vemietigenh de en vernielende machten. Dat een volk in opkomst en ontwikkeling werd te- ruggevrorpen in chaos en verwildering. Dat veel wat door ons volk in Indonesië werd bereikt voor afbraak werd van de hand gedaan. Veel tot niets gemaakt. Zuid-Afrika en Indonesië. Beide be langen van de Compagnie, van ons volk. Het eerste van niete tot iets, door stoe re werklust en energie, het tweede van veel tot niets, door onverantwoordelijke politiek en valse leuzen. Dat is het droe ve beeld dat we in 1952, het 300-jarig herdenken van de stichting van Zuid Afrika ons volk moeten voorhouden. openbaar hulde en dank wilde betuigen. De vorige kansel droeg een lezenaar uit de 2e helft van de 17e eeuw. Samen met de heer Kroos heeft spr. deze le zenaar die zwaar gehavend uit de brand tevoorschijn kwam laten her stellen en het was spr. een genoegen deze tegelijk met het gehele gebouw en mede namenis de aannemer aan het kerkbestuur over te dragen, waarbij spr. de hoop uitte, dat tot in lengte van da gen het Woord op deze lezenaar moge rusten. Veramtwoordeiykheid Namens de Synodale Commissie voor wederopbouw van kerken sprak Mr Ter Linde, die gaarne de gelegenheid aan greep om de kerkelijke gemeente in Bij belse zin geluk te wensen, nu zij van God dit gebouw weer krijgt. Deze spr. vergeleek het grote, nieuwe en schone gebouw met de onogelijke gebouwtjes, die hij menigmaal elders bezoekt en die er o.a. blijk van geven hoezeer kerken vaak mishandeld zijn, „Welk een ongelofelijke verantwoor delijkheid om hier te mogen voorgaan en om hier te mogen zitten, maar welk een voorrecht tevens!" zo riep deze spr. uit, die zich dankbaar verklaarde, dat met deze herbouw dit kerkgebouw aan de gehele Herv. Kerk van Nederland is terug gegeven. Mr Ter Linde besloot met de bede, dat deze kerk nog lang een teken moge zijn van een ernstig zoeken naar een leven in Jezus Christus. lievenswerk van orgelbouwer Leeflang Dr Vente droeg, mede namens orgel bouwer Leeflang, als adviseur en ont werper het orgel over aan het kerkbe stuur. Spr. zei niet te weten het hoe veelste orgel dit is, dat in de Herv. Kerk van Middelhamis staat, maar wel weet hfl zeker dat het het grootste is. „Waar om werd het zo groot, tweemaal groter dan het vorige?" aldus stelde hij de vraag om er op te antwoorden, dat ook de kerkruimte zeer veel groter werd en dat vooral de afstand van voor tot ach ter in de kerk aanzienlijk werd. En bo vendien wilde de kerkvoogdij zo'n groot orgel laten bouwen. Spr. meende dat de kerkvoogdij hiervoor de dank van de gemeente toekomt en zelfs van het ge hele eiland. Dank zegde spr. vooral aan de heer Leeflang, die met nooit aflatende liefde en met voortdurende energie er aan ge werkt heeft en van wie het stuk le venswerk is. Spr, uitte zijn beste wen sen voor het gebruik van het orgel, dat bij het begeleiden van de gemeentezang het belangrijkst zal zijn, maar waarvan spr. hoopte dat het ook in culturele zin zgn hoge waarde zal mogen bewijzen. Prov. Class. Bestuur Namens het provinciaal classikaal be stuur voerde wegens verhindering van Ds Postma Ds Woithers uit Oude Tonge het woord. Ook deze wenste de gemeen te van harte geluk met het prachtige gebouw en hij hoopte, dat veleen er Christus zullen lereni kennen en tot het eeuwige le ven gebracht zul len worden en dat de gemeente er in de volheid van Gods zegen in zal mogen verkeren. Classis Brielle 'Ds Koele uit Dirkslamd sprak namens de classis Brielle en vertelde mede getreurd te hebben toen de kerk verbrandde, zoals hij nu ver heugd was om de ingebruikname van kerk en orgel. Er is in de Herv. ge meente van Mid delhamis gebeden en gewerkt beide. Men is actief ge weest en dat heeft tot deze herbouw geleid. In de strak heid der Ignen van het orgel zag spr. iets van de stoer heid van het Calvi nisme. Ook Ds Koele hoopte, dat deze kerk tot in lengte van jaren voor de Dienst des Woords gebruikt zal mo gen worden, dat het orgel de dienst naar eer zal begeleiden en dat in dit gebouw Christus gepredikt en gekend zal wor den als heer en HeUand. Dorpsgiemeenschap dient Chris- tusTgemeensoliap te zym! Burgemeester Rijnders sprak namens de burgerlijke gemeente woorden van gelukwens. Natuurlijk, zo zei spr., gaan de gedachten terug naar de brand, maar ook naar het verheugend feit, waaruit bleek, dat er direct moed en geloof wa ren om aan te pakken voor de her bouw. Die is niet eenvoudig geweest. Het heeft heel wat gekost ona tot de herbouw te komen, zoals er ook vele overwinningen nodig waren opdat in eenheid de schouders onder het werk gezet zouden worden. Bij deze herbouw was de burgerlijke gemeente ook be trokken. De kerk staat in het hart van het dorp, in het stedebouwkundig cen trum. Daarom heeft de gemeente alle medewerking verleend. Bovendien is de toren eigendom van de burgerlijke ge meente en werd deze bij de restauratie betrokken. Spr. was er dankbaar voor, dat de gemeenteraad er de gelden voor voteerde. „Als gebouw is deze kerk al belangrijk", zo vervolgde burgemeester Rijnders, „maar het is veel meer dan een gebouw" en spr. hoopte dat van hieruit de nieuwe Handelingen 2 mochten beginnen, want in deze tijd van ondraag lijke spanningen en van nihilisme is er maar één tegenwaarde, nl. Jezus Chris tus en het geloof in Hem. Van de kerk moet de kracht uit gaan om te bewij zen, dat de dorpsgemeenschap ook een Christengemeenschap is. Spr. hoopte, dat dit een kerk met een open deur voor de maatschappij buiten zal zijn, dat de grenzen gesloopt zullen worden en dat de Levende Boodschap tot in al le onderdelen der gemeenschap zal door dringen. Bij dit alles kan het orgel niet gemist worden en spr. verklaarde zich blij om de grootse beslissing in dezen, hopende dat de organist er de volle lof van Psalm 150 zal weten uit te halen. Dank aan de bouwers! De heer Van den Nieuwendijk betuig de daarop dank aan de sprekers en richtte zich nog eens in het bijzonder tot de heer Kroos als aannemer en ge volmachtigde van de kerkvoogdij. Hij heeft buitengewoon gewerkt, belange loos en uit liefde voor de kerk. Tevens bedankte de president-kerkvoogd alle arbeiders, die dikwijls lastig maar ook veel mooi werk te verrichten hebben ge had. Voorts bedankte spr. Dr Vente, ar chitect Meischke en dhr Kroos voor het mooie geschenk, en de heer Leeflang en alle anderen, hopend niemand vergeten te hebben. Vervolgens noemde de heer Van den Nieuwendijk het een aangename plicht kerk en orgel over te dragen aan de kerkeraad, hopende dat deze het huis des gebeds zou aanvaarden en dat de Heere de kerkeraad kracht moge schen ken, opdat de kerk zal dienen tot uit breiding van Gods Koninkrijk en tot verheerlijking van Zijn Naam. Aanvaarding van de Kerkeraad De voorzitter van de kerkeraad, ouderling E. van der Boom, aanvaardde gebouw en orgel van de kerkvoogdij met grote dankbaarheid. Veel moeiten en zelfs veel verdriet is aan deze tot standkoming vooraf gegaan, maar nu was het de ure van vreugde en blijd schap. Namens de ganse gemeente zeg de spr. dank voor de grote ijver en vol harding, waarmede door kerkvoogdij, bouwlieden en alle anderen gewerkt is. Ook de gemeente heeft blijk gegeven haar taak te verstaan, zij heeft gebe den tot God en God heeft de harten geneigd om te geven. Spr. zag in de herbouwde kerk een vrije gift van Gods genade en hij hoopte, dat God de kerk met Zijn zegen moge kronen. Naast vreugde was er toch ook droefheid in spr.'s hart en wel als hg zag op de ver gankelijkheid van het leven; velen, die mede hvui gift hebben neergelegd en die hoopten op deze dag, hebben die niet Froniaanzicht van het machtige, nieuwe orgel in de herbouwde Ned. Herv. Kerk te Middelhamis. meer mogen beleven, zij zijn door de dood weggerukt. Spr. herdacht ook de vroegere voorgangers van de gemeente en stond er voorts bij stil, dat er nu wel verheuging is om de nieuwe tempel, maar dat alleen zitten in de tempel niet voldoende is. Hij hoopte, dat hier zonda ren uit de duisternis getrokken zouden worden en van de weg der zonde naar die der zaligheid zullen worden geleid, en hoopte dat dit de vrucht zou mogen zijn van herbouw en overdracht. Dank aan de pastor loei De heer Van den Nieuwendijk bracht dan nog dank aan Ds Goedhart van wie hij getuigde, dat deze een zware taak heeft vervuld en dat de predikant bui tengewone dank toekomt, in het bijzon der voor het verzorgen van de financi ële kant van de herbouw. Het speet spr. dat Ds Goedhart niet aanwezig was en hij hoopte, dat deze gevoelens van dank hem zullen bereiken. Dank zegde de president-kerkvoogd ook aan de andere predikanten, kerkvoogdijen, en kerkera den voor het afstaan hunner gebouwen gedurende de tgd van de herbouw. Slot Ouderling v. d. Boom sloot met dankge bed en liet de plechtigheid eindigen met het zingen van Ps. 89 1, ,,'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheen", waarbij het machtige geluid van het grote orgel, bespeeld door de heer Keij- zer, de kerk geheel vulde. Bouw en disipositle van het nieuwe Orgel Voor het nieuwe, grote orgel in de herbouwde Ned. Herv. Kerk te Middel hamis trad als adviseur op Dr M. A. Vente te Utrecht. Deze geleerde promo veerde indertijd op een proefschrift, dat handelde over de historie en de bouw wijzen van de Nederlandse kerkorgels. In overleg met de orgelbouwer, de heer Ernst Leeflang te Middelhamis kwam de adviseur tot de bereikte omvang en indeling. In de afwerking van het front sprak uiteraard de restaurateur van de kerk, architect Meischke een woordje mede. De houtbewerking van het front geschiedde door de heer C. Boeter, meu belmaker te Middelhamis. De breedte van het orgel is 9 meter, de hoogte bijna 10 meter. Het is ge bouwd volgens het principe van de oude Nederlandse kerkorgels, met de speel tafel tussen rug- en hoofdwerk in, aan de zijden de machtige pedaalwerken en het hoogst, tot in de toog van de kerk, het zgn. bovenwerk. Gedurende de laat ste eeuw, zo vertelde ons de heer Leef lang, werd deze bouwwijze bijna niet meer toegepast, Jnaar sinds enkele ja ren is men er op terug gekomen. De speeltafel heeft drie klavieren en een pedaalwerk, het orgel beschikt over 43 stemmen en er zijn meer dan 3200 pijpen ingebouwd. Ook met de speelaard heeft men terug gegrepen naar het oude, namelijk naar het mechanisme. In de laatste jaren bouwde men wel orgels, die een geheel electrische bediening had den. Hier koos men de mechanische toetsstructuur, echter electro-pneumati- sche registratuur. De grote pijpen zijn 16 voets. Het pedaal gaat van C tot f 1 met 30 toetsen, waarbij o.a. bourdon, praes- tant, subbas, roerquint, nachthoom, ba zuin, trompet, schalmei enz. Het rug werk C g3 telt 56 toetsen, evenals het hoofdwerk, (C g3 met o.a. cor net, fagot en trompet) en het bovenwerk (C g3 met o.a. koppeHluit, gems hoorn, flageolet, cymbaal, schalmei en tremulant. De koppels veroorloven het samen spelen van rugwerk op hoofdwerk, hoofdwerk op rugwerk, bovenwerk op hoofdwerk, rugwerk op pedaal en hoofd werk op pedaal. Het machtige instrument is gebouwd boven de hoofdingang van de kerk, te gen de toren aan en het beslaat de ge hele breedte van het gebouw, waarin het ook overigens een dominerende plaats inneemt. In tegenstelling met de vele Nederlandse kerkorgels, die in de tijd van het Baroc werden gebouwd, is (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1