Export door kleine bedrijven Emigratie-stop voor landbouwers naar Canada opgeheven De Duivenwaardsedijk te Nieuwe Tonge wordt geëgaliseerd Verslag 2e E.B.H.O. wedstrijd i^chmmmetje WoMosdjtg 2 Apr9 19S2 Wo. 2104 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Toor Tiytige handen Naar verhoging van de woninghuren Alfred v. Sprang spreekt heden Dinsdagavond te Middelharnis In ons vorig nummer stond abu sievelijk vermeld dat Alfred v. Sprang Donderdagavond te Mid delharnis komt. De bekende oorlogsjournalist spreekt echter heden Dinsdag avond 7 uur in de zaal van Hotel Meger over Korea en zal zijn lezing met een film toe lichten. Wij haasten ons dit te verbeteren omdat er ongetwijfeld grote be langstelling voor zal bestaan en velen de lezing van deze oog getuige niet zullenwillenmissen. Aan de zaal zullen boeken van zijn hand, voorzien van zijn handtekening, worden verkocht. Bezoek naar Flakkee van de Minister van Verkeer en Waterstaat uitgesteld Binnenkort aanbesteding van 4 Woningwet woningen Land en Tuinbouw schrijft: 24ste Jaargang niEuws VerscMJnt twe^uaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactiebureau: Prins B«ndrikstraat 14 Mlddelhamls AbonnementgpriQa 1.70 per bwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-prijs 12 et per mm. Big contract speciaal tarief Het belang voor ons land aan de ex port verbonden behoeft geeri, nadere uit eenzetting. Exportbevordering is een be^ip geworden en waarschijnlijk is er geen ntimmer van welk blad ook, waar in dit woord niet voorkomt. Eigenaars van kleine bedrijven zijn licht geneigd te geloven, dat deze mogelijkheid van afzet hunner artikelen, voor hen nu een maal niet is gegeven, gezien de kosten en beslommeringen die hiermede ver bonden zijn. Deze mening is ook zeker gegrond, wanneer ieder voor zich de ge hele weg van voorbereiding zou moe ten gaan. De vraag echter rijst of in samenwerking met elkander geen oplos sing kan worden gevonden. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Dordrecht en Omstreken meent dat het op haar weg ligt na te gaan of hier iets te bereiken valt. Zij is hiertoe aangelokt door het resultaat, dat elders op dit gebied Is bereikt. Een aantal on dernemers van kleine, of althans slechts middelgrote, bedrijven, elk op verschO- lend terrein van de productie werk zaam, heeft daar (in Tiel en omgeving) op instignatie van de Kamer aldaar, de hoofden bijeengestoken en één hunner heeft de reis naar Finland ondernomen om daar voor zichzelf en de deelnemers een afzetgebied te vinden. In een hotel te Helsinki is een kleine show gehouden, waarvoor de Nederlandse Bank deviezen had beschikbaar gesteld, terwijl ook voor de publiciteit was gezorgd. Van het Gezantschap werd grote medewer king ondervonden. Tijdens het bezoek werdeni voor de deelnemers agenten aan gesteld. De kosten werden in eerste aan leg door de deelnemers gezamenlijk en tot een gelijk bedrag gedragen. Verre kening heeft plaats op basis van de or ders, die tijdens de reis zijn of binnen zes maanden na afloop ervan zullen worden, afgesloten. Daar deze reis een belangrijk succes is geworden, is het, naar het oordeel der Kamer, zeker de moeite waard na te gaan of in haar district voor een der gelijk plan ook belangstelling bestaat. De in Tiel gekozen opzet is natuurlijk voor wijziging vatbaar en met name het land van bestemming van de reis heeft in het voorgaande slechts als voorbeeld gediend. Voorwaarde is wel, dat de deel nemers in verschillende, elkaar niet be- concurrende, bedrijfstakken worden ge vonden. Zij die in principe belangstelling heb ben voor een nadere uitwerking van het geopperde denkbeeld kunnen zich met de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Dordrecht en Omstreken, Postbus 51, Dordrecht, in verbinding stellen. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat aan de nadere uitwerking nog al het een en ander vastzit, wat in het boveni- staande niet is vermeld of slechts zeer terloops is aangestipt. in het schoonmaakgetijHamea-Gelei Daar zal het ongetwijfeld heen moe ten. De woninghuren zullen verhoogd moeten worden. Er is een groot verschil tussen de woninghuren van vóór 1940 en van de huren van de nieuwbouw né. de Bevrij ding. Die woninghuren het is een uiter mate lastig probleem. In het loinstmatitg even'wieht tussen lonen en prüzen moest tot op heden van een afdoende verhoging van de woning huren afgezien wtorden. Verhoging van de woninghuren zou het ©venwicht als met een slag verbreken. Loonsverhoging zou weer noodwendig moeteni volgen. En zo zou een vierde of vijfde loon- ronde aan de orde komen. De Regering erkende enerzijds wel de noodzakelijk heid van de huurverhoging, maar voor de consequentie van een nieuwe loons verhoging schrok ze terug. De concur rentie met het buitenland, goedkope productie en al dergelijke problemen ko men om de hoek kijken. Door de Regering werd een interde partementale loon eni prijzencommissie ingesteld. Naar we vernemen zal deze commis sie op korte termijn advies uitbrengen en van welingelichte zijde vernemen we dat de voorstellen of adviezen op het volgende zullen neerkomen. 1. VerJio- gfing van de hniurprijzen van de voor 1940 gebouwde woningen met gemiddeld 25 procent. 2. Inigang van deze verho ging uiterlijk 1 Januari 1958. S. Com pensering van deze huurverhoging. Op welke wijze dit moet geschieden, daar over laat de Commissie zich niet uit. Door deze huurverhoging zal de huur prijs van woningen vóór en nS, 1940 on geveer gelijk komen te liggen. De com missie meent dat de verhoging op het platteland groter zal moeten zijn dan in de steden vanwege de relatief lagere huren van vóór 1940 op het platteland. Verder is de Commissie van mening dat ongeveer een derde deel van de huur verhoging ten goede moet komen aan de eigenaren en dat de rest moet wor den gestort in een woningbouwfonds waarv.an de opbrengst jaarlijks op 100 millioen wordt geschat en die moet die nen voor nieuwbouw. Tot zover de me ning van de interdepartementale Com missie. We zijn van mening dat de huis eigenaren reed^ jaren lang de dupe ziön van het uitbleven ivan een behooriyke huurverhoging. Dat de str^d om het evenwicht tussen lonen en prijzen vo»r eeni groot deel uitgevochten wordt op de rugg«n van de hulseigenaren. Wat uiterst onbillijk moet worden ge noemd. Huurverhoging komt ons dan ook zeer noodzakelijk voor. Niet lan ger kan van de huiseigenaren worden gevergd, dat ze een onevenredig groot aandeel moeten bijdragen in het slui tend maken van de begroting en in het in evenwicht brengen; van onze beta lingsbalans. Helaas worden ze in de hoek van de conservatieven gedreven, de pro gressieven zorgen wel dat ze via orga nisaties en Kamerleden zich doen horen. Het voor de huiseigenaren opnemen valt ietwat uit de toon. Dat zijn toch maar conservatieve kapitalisten. Of die huurverhoging spoedig zijn be slag zal krijgen? Daar is inderdaad weinig of geen kans op. Aan vele in stanties moeten deze adviezen nog wor den voorgelegd. Die moeten allen nog hun beslissing nemen. En de Regering? Blijkens veelvuldige uitlatingen ha rerzijds ia ze wel van de noodzakel^jk- heid van huurverhoging overtuigd. Maar tevens heeft ze op ondubbelzinnige wfl- ze als haar mening kenbaar gemaakt, dat van huurverhoging voorlopig nog geen sprake kan zijn. En dan nu? De verkiezingen staan voor de deur. Het is een kwaad object om met huurver hogingen de verkiezingen in te gaan. 't Is niet progressief, of beter gezegd niet in de kaart van de progressieven. Ja als de compensatie van hogere lonen gelijktijdig aangekondigd kon worden. Maar dan onze goedkope productie. De concurrentie met het Buitenland. De te vergroten export e.d. problemen meer. Neen, hoe onbillijk ook, de huiseigen aren zullen nog wat geduld moeten oefenen. De verkiezingen in zicht. Deze Regering min of meer desmissionnair. Dan kan men met huurverhogingen niet aankomen. De verdienste van de interdeparte mentale Commissie is dat er op deze schreeuwende onbillijkheid weer eens de aandacht is gevestigd, maar een spoe dige opruiming van het kwaad, daar moet maar niet op gerekend worden."' Zoals beikend zou a.s. Dondeidaig de Minister van Verkeer eni Waterstaat een werk-bezoeik aan ons eiland Goeree- Overflalckee brengen, waarby die vea^ keersmoeltyidieden van onze streek ern st^ onder de loupe ziouden worden ge- noDOjen, By het secretariaat van „De Flakkee- se Gemeenschap" is echter bericht bin nengekomen, dat de Minister wegens zeer dringiende ambtsbezigheden, dit be zoek moet idtsteDen tot een nader te bepalcQ datum na Pasen. Voor de aanvang van de openbare vergadering van de gemeenteraad van Nieuwe Tonge bood de heer Tijl, namens de raadsleden, de voorzitter een nieuwe voorzittershamer aan, waarmede de heren het hunne bedroegen tot de vernieu wing van de raadzaal, die opnieuw en fris geschilderd werd. Burgemeester Van Hofwegen opende met gebed en heette de raadsleden, die allen aanwezig waren hartelijk welkom, waarbij hij de hoop uitsprak, dat het geluid, dat in de zaal ge hoord zal worden, in overeenstemming zal zijn met de vemieuvring. Spr. ver klaarde zich zeer erkentel^k voor de hem aangeboden hamer en vond het aar dig, dat dit samenviel met de aanbieding van een mooie portefeuille aan ieder der raadsleden. De notulen van de vergadering van 8 Februari 1952 werden behoudens een kleine opmerking van de heer Huysen goedgekeurd. Mededelingen en ingeko men stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan de heer Robberse, die naar Pa- pendrecht vertrekt, werd met ingang van 1 April 1952 eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de O.L. School. In de hierdoor ontstane vacature wordt met algemene stemmen benoemd de heer Tonnekreek te Oude Tonge, met ingang van 1 April 1952. Vervolgens kwamen B. en W. met een voorstel tot egaliseren van de Duiven waardsedijk. In hun prae-advies schre ven B. en W. het volgende: „Door onze plannen voor woningbouw in deze gemeente worden een aantal per sonen gedupeerd, doordat beslag wordt gelegd op de door hen bebouwde stro ken grond. Wij hebben het plan opgevat en uitgewerkt hiervoor in ruil een strook grond aan te bieden aan de Dui venwaardsedijk. De berm van deze dijk nl. kan in zg. DUW verband worden bewerkt tot behoorlijk bouwland. De totale berm beslaat een oppervlak te van ongeveer 4700 m2, gemeten tot aan de Duivenwaardseweg, terwql on geveer 2000 m2 bouwland voor woning bouw in beslag wordt genomen. De res terende oppervlakte zal door ons, zo U ons hiertoe wil machtigen, nader in pacht worden uitgegeven aan hen die daaraan de grootste behoefte hebben. Wij stellen ons voor de grootte van elk „hof" te bepalen op maximum 300 m2. Het bewerken van de berm, vraagt aan arbeidsloon ongeveer 2600.waarin het Rijk 2240.bijdraagt. De reste rende kosten worden geraamd op maxi mum 1000.ten laste van de gewone dienst. De erfpacht van de bedoelde grond kan worden overgenomen voor 75. per jaar." De heer Töl informeerde of in de ra ming van 2600.ook de sociale lasten zijn begrepen. De voorz. antwoordde bevestigend. De heer X^l merkte verder op, dat hg geen voorstander is van de D.U.W., maar van mtvoering in vrq bedrflf. Hij hoopte, dat het beter zal gaan dsm het vorig jaar en dat B. en W. hieraan de nodige aandacht zullen schenken. Spre ker informeerde wat met de daar staan de bomen zal gebeuren. De voorz. antwoordde, dat de boven ste rij bomen voorlopig zullen blijven staan en de onderste zullen worden over gebracht naar het sportveld en de be graafplaats. De heer Opstelten informeerde van wie de erfpacht wordt overgenomen. De voorz. antwoordde dat deze wordt overgenomen van J. den Hollander met goedkeuring van Ambachtsheerlijkheid. De erfpacht bedraagt 75,per jaar. waarbö er rekening mede gehouden moet worden, dat de gemeente nu geen 10.meer behoeft te betalen voor de plaats waar de drooginstallatie voor de brandweer is opgericht. De heer Opstelten merkte op, dat het als werkverschaffingsobject zijn nut heeft, doch als tuinland zal het blaken niet veel waard te ztjn. De voorz. antwoordde dat de verwach tingen te'dien opzichte ook niet hoog ztjn gespannen, maar als het als tuingrond mislukt kan er alttid nog een plantsoen van worden gemaakt. Eeni plan ligt daarvoor gereed. De heer TStJl vroeg of het de bedoe ling is de tuintjes vrij uit te geven als de gedupeerden z^n geholpen. De voorz. zei, dat de personen, die bij hun te bouwen woning geen of zeer wei nig grond hebben, ook voor een perceel tje grond in aanmerking zullen komen; de overige zullen vrfl worden verhuurd. Het voorstel van B. en W. werd daar op zonder hoofdelöke stemming aange nomen. Op 2 November 1951 besloot de raad tot het aangaan van een geldlening ad 42.000.voor het bouwen van 4 wo ningwetwoningen. Dit besluit is inmiddels door Gedep. Staten van deze Provincie goedgekeurd en ook is inmiddels goedkeuring verkre gen op het ingediende bouwplan, zodat B. en W. voorstelden de Rijksbijdrage in de exploitatie der woningen aan te vra gen. De aanbesteding der woningen zal dan zeer binnenkort kunnen plaats vin den. Werd goedgekeurd. Op een desbetreffend verzoek werd voor de splitsing van de woning Kerk- ring 25 aan de heer P. van den Houten een premie toegekend van 2400. waarvan 600.voor rekening van de gemeente komt. In deze woning zal tijdelijk de ge meente-architect worden ondergebracht met zijn gezin. Bij de rondvraag verzocht de heer Huysen voorzieningen te treffen aan de fietsenstalling op de speelplaats inzake overkapping en uitbreiding. De burgemeester zei hierop nader te zullen! terugkomen. Er moet wel reke ning mede gehouden worden, dat ook veel kinderen van dichtbtj met de fiets naar school komen. De heer Huysen zag voorts graag dat. het piepen van het klokje op het dak van liet gemeentehuis werd verholpen. De voorz. zegt dit toe. De heer Opstelten deelde mede, dat de heer A. van Alphen aan de Westdök Onmiddellijk na het bekendmaken van de maatregel van de Canadese Regering tot tijdelijke stopzetting van de immi gratie van agrariërs uit landen waar mond- en klauwzeer heerst, welke maat regel werd. genomen in verband met het uitbreken van een mond- en klauwzeer- epidemie in Saskatchewan, z^jn in Den Haag besprekingen begonnen tussen Mr Ir B. W. Haveman, de Regeringscom missaris voor de Emigratie, en de heer A. A. Ewen, Hoofd van de Canadese Im migratie Dienst hier te lande. In deze en de daarop volgende bespre kingen werd overeenstemming bereikt inzake de te treffen maatregelen, welke voor de Canadese Regering een bijzon dere waarborg zouden kunnen bieden, dat de besmetting niet door middel van de goederen, welke door de emigranten worden meegenomen, zal worden over gebracht. Ter voorbereiding van de Nederland se garanties aan Canada vond inmid dels overleg plaats tussen het Rege- ringscommissiariaat jvoor de Emigratie en de vertegenwoordigers van de Hoofd inspectie van de Veeartsenijkundige Dienst, de Geneeskundige Hoofdinspec tie Volksgezondheid, de Afdeling Volks gezondheid der G.G.D. te Amsterdam, onder welke Dienst de Gemeentelijke Ontsmettingsdienst ressorteert, de Ge meentelijke Ontsmettingsdienst te Rot terdam, het Directoraat voor de Scheep vaart en de vertegenwoordigers van de Vervoersmaatschappijen. Te zelfder tijd werden door de Land bouw- en Emigratie Attaché, verbonden aan Hare Majesteits Ambassade te Ot tawa, een aantal besprekingen gevoerd met de vertegenwoordigers van de ver schillende Canadese Departementen, bij welke bespreking ook veterinaire des kundigen aanwezig waren. Op 12 Maart werd met de Canadese Regering een definitieve overeenstem ming bereikt inzake de te nemen voor zorgsmaatregelen, bij toepassing waar van de tijdelijk tot stilstand gekomen Deze tweede E.H.B.O.-kringwedstrijd werd gehouden jl. Zaterdag 29 Maart, 2.30 uur nam., in het gymnastieklokaal van de Christelgke School, gelegen aan de-Tuinstraat te Dirksland. Hieraan werd deelgenomen door 6 ploegen, namelijk 1 van Afdeling Dirks land, 2 van Afd. Ouddorp en 3 van Afd. Middelhaniis-Sommelsdijk. Elke- ploeg kon 660 punten behalen; de leider (leidster) van de ploeg 100 pimten. De uitslag was als volgt: Dirksland I, ploeg 487 punten, leidster 72 punten. Middelharnis'Sommelsdflk I, ploeg 486 punten, leider 78 punten. MiddelharnisSommelsd^k II, 441 pun ten, leider 77 punten. Ouddorp I, ploeg 406 punten, leider 76 punten. MiddelharnisSommelsdijk III, ploeg 359 punten, leider 72 puntert Ouddorp II, ploeg 286 punten, leider 65 pimten. Het totaal aantal punten behaald door dezelfde ploegen over de eerste en twee de wedstrijd is als volgt: Middelharnis—Sommelsdijk I, ploeg 840 punten, leider 124 punten. MiddelharnisSommelsdijk II, ploeg 759 punten, leider 115 punten. Dirksland I, ploeg 749 punten, leidster 113 punten. Ouddorp I, ploeg 627 punten, leider 111 pimten. Ouddorp II, ploeg 549 punteni, leider 100 pxmten. MiddelharnisSommelsdijk III, ploeg 527 punten, leider 105 punten. Door deze uitslag van beide wedstrij den kwam de Afdeling Middelharnis— Sommelsdijk definitief in het bezit van de wisselbeker, zg won hem voor de derde achtereenvolgende maal. Twee ploegen vertegenwoordigen Kring „Flakkee" op de districtswedstrrjd die gehouden wordt op 26 April a.s. in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage, aanvang 3 uur. Deze twee ploegen zijn volgens het wedstrijdreglemetït van district Zuid- Holland een van MiddelharnisSom melsdijk, met het hoogste aantal pun ten, en een van de Afdeling Dirksland, die op de eerste volgt van een andere afdeling. Hulde aan Burgemeester van Hofwe gen van Nieuwe Tonge, die, in zijn kwa liteit van voorzitter van de Kemcom- missie voor Bescherming Bevolking van Kring VIII (Goeree-Overflakkee), een nieuwe wisselbeker beschikbaar stelde in de hoop, dat deze lang in circulatie mocht blijven. De jury bestond weer uit de heren dr Stoel, voorzitter, en de artsen Kui pers en Wieringa als leden. Alle leden der E.H.B.O.-verenigingen, die aan deze wedstrijd deelnamen, brengen hulde en dank aan deze heren, die weer de nodi ge vrije uren aan dit werk gaven. Tenslotte bedanken wij de Afdeling Dirksland voor de geboden service. heeft geklaagd over slechte afvoer van het hemelwater van de Westdijk. Dit is van die aard, dat water terecht komt in een petroleumtank, die op zijn erf ligt. De voorz. zei een onderzoek te zullen laten instellen. De heer A. van Alphen wees op een verstopte riolering op de N.-Achterweg. De gemeente-architect zal opdracht tot herstel worden gegeven. Daarna sluiting. emigratie zal kunnen worden hervat. De betreffende voorzorgsmaatregelen zijn de volgende: Het worde de emigrant verboden in zijn bagage mede te nemen: stalbe- zems, borstels, zakken of soortgelijke artikelen, gebruikt by de verzorging van het vee, terwijl hooi of stro niet in de bagage mogen worden medegevoerd, de ze materialen werden nl. destijds als verpakkingsmateriaal gebruikt. Werkkleding en schoeisel, alsmede lederwerk zoals tuigen moeten tijdig worden toegestuurd aan de Ontsmet- tings-inrichting in de plaats van ver trek. De werkkleding moet gewassen zijn, de schoenen gereinigd van aarde, mest en stro. Deze kleding en schoe nen worden in de ontsmettings-inrich- ting ontsmet door blootstelling aan een temperatuur van 85 graden Celsius in de ontsmettings-installaties. Gereedschappen, gebruikt bij de uit oefening van het veebedrijf moeten eveneens tijdig voor het vertrek worden toegezonden aan de ontsmettings-ln- richting in de plaats van vertrek. Zij worden daar ter plaatse door middel van een formalineband ontsmet. Het is absoluut verboden iti de ove rige bagage werkkleding, werkschoeisel of gereedschappen mede te nemen. De verdere kleding en schoenen, welke in de bagage worden meegenomen, moeten schoon zijn. Het schoeisel, dat de emi grant op de dag van zijn vertrek aan heeft, wordt op het terrein van de ver voersmaatschappij gedesinfecteerd. De nakoming van de aan de emigrant ge geven voorschriften zal streng worden gecontroleerd. Door bestaande desinfectie-inrichtin gen in de havensteden, welke bogen kunnen op grote ervaring en internatio naal eea zeer goede naam hebben, zul len in nauwe samenwerking met de dis- tricts-inspecties van de Veeartsenijkun dige Diensten en de Diensten van Volks gezondheid der G.G.D.'s, de te nemen desinfectiemaatregelen worden uitge voerd. Per 24 uur kunnen zoveel goederen worden gedesinfecteerd, dat de insche ping van de emigranten niet vertraagd wordt door de nu te nemen voorzorgs maatregelen. Kleding, schoeisel en gereedschappen behoeven, tengevolge van deze desinfec tiemaatregelen geen schade te lijden. Aan de emigrant zuUen nog nadere instructies t.a.v. de door hem te nemen voorzorgsmaatregelen worden toegezon den. Hierbg zal tevens een, beroep op hem worden gedaan om in deze de nodige gemeenschapszin te betonen. Ontdui king van de voorschriften kan bij ont dekking daarvan betekenen, dat de ge hele emigratie naar Canada wederom gevaar zou lopen om stop gezet te wor den. Voor hem zelf zou dit kunnen be tekenen geen inschepingsverlof, of biJ ontdekking in Canada terugzending nsiar Nederland of zeer geruime tijd opont houd in quarantaine. Zolang de emigrant deze instructies nog niet heeft ontvangen, moet hij zich onthouden van toezending van bagage. De aanmeldingskantoren zullen nauw keurig mededelingen krijgen betreffen de voorschriften waaraan de emigrant zich heeft te houden en welke desinfec tiemaatregelen zullen worden genomen. De plaatsen waarnaar de te desinfec teren goederen moeten worden toege stuurd, het uur van aanmelding voor vertrek en de plaats van vertrek, zul len de emigrant nog per afzonderlijk schrijven worden meegedeeld. De emigrant kan zich dus voor alle inlichtingen wenden tot deze aanmel- dingskantoren, zodat het vragen van in lichtingen bij centrale instanties te Den Haag overbodig is. Enkele wenken vtoor een igoed gebruUc van tractorbanden Een goed onderhoud van tractorban den kost menig landbouwer nog wel eens hoofdbrekens. Men heeft immers zomer en winter te maken met ongunstige weersinvloeden! Ja, ook in de zomer, want het felle zonlicht is zeer schade lijk voor rubber en kan de oorzaak zijn van het ontstaan van kleine barstjes in de band. Modder en vocht daarente gen doen geen kwaad en het is zelfs raadzaam 's zomers de banden met mod der te bedekken. In dit verband moet men er aan denken, dat men de banden ook beschermt tegen olie en /vetten. Slippen van banden heeft tot logisch gevolg: slijtage. Slippende banden door snel optrekken of plotseling remmen kan tot gevolg hebben dat stukken van de ribben afscheuren. Het is daarom van belang, de wieldruk op peil te houden door vloeistof in de banden te doen of - door wielgewichten. Men moet beslist verhinderen, dat de banden tegen de zijwanden van de ploeg voor schuren. Dat kan-men doen door de ploeg op juiste -wijze achter de trek ker te koppelen. Een raadgeving die altijd zijn waarde behoudt is: let op de spanning en op de snelheid! Overspanning en onderspan ning van de banden kunnen karkasbreu ken veroorzaken. Grote snelheid geeft extra slijtage; bovendien zijn tractor banden daar niet op berekend. Door een juist gebruik zullen de voor delen van de luchtband nog beter tot hun recht komen. Ben ik daar verleden week aan een ernstig gevaar ontsnapt. Daar had Schram ziJn hachje er haast bij Inge schoten zo men dat in de volksmond noemt. Nu is Schrammetje er nog met wat schrammetjes, een paar builen als zilveren rijksdaalders en een kapotte fiets afgekomen, maar dat neemt hij graag op de koop toe, wanneer hij be denkt, hoe anders het afgelopen had kunnen zijn. Ik kom daar 's avonds in 't donker vanaf de richting Zandpad te Middel harnis de Nieuwstraat ingereden, heel netjes aan de rechterkant natuurlijk, zoals dat een -wielrijder betaamt. Het licht op mijn fiets brandde zowel van voren als van achteren, dus ten deze had ik niets te vrezen. Zo rustig voort- peddelende zwaait plotseling een grote ■vrachtwagen zijn venijnige koplichten van de zijde van de Haven de Nieuw straat in, waardoor ik mijn ogen tot spleetjes moest sluiten, om niet geheel verblind te worden. Terwigl het gevaarte op mij aandaver- de, stuurde ik mijn karretje zoveel mo gelijk naar de rechterzijde van de onvol prezen Nieuwstraat en ziedaar, toen ge- b'eurde het fatale: Schrammetje sloeg geheel onverwacht tegen de vlakte. Het was precies of er iemand een spaak in m'n wiel stak, maar dat kon niet, want ik was er moederziel alleen in de buurt. Ik lag juist op de grond te spartelen, toen de zware -vrachtwagen langs miJ heenreed, en op dat moment flitste het door me heen, dat ik juist de goede kant uit gevallen,was, want ware ik aan de linkerzgde van m'n fiets neerge- smakt, dan had ik vermoedelijk kennis gemaakt met de kolossoale autobanden die om de wielen der -vrachtwagens ple gen te zitten. Zonder zich om mij te be kommeren, daverde de auto verder en ik voelde ondertussen, dat er bloed langs m'n handen liep en m'n ene been leek wel van hout. Ergens in de goot lag mijn hoed; het was mijn beste wel niet, maar mijn enigste, dus haastte ik mij al krukkende weg om mijn eigendom te bemachtigen. Juist toen ik hem ont dekt had en een greep naar mijn hoofd deksel deed, blies een verraderlijke uit schieter uit Westelijke richting precies in de bal van mijn hoed en joeg hem enkele tientallen meters verder, waar ik hem eindelijk gedeukt, be-vuild en verfomfaaid te pakken kreeg. Toen toog ik terug naar mijn rijwiel, onderwgl met mijn zakdoek het bloed van mijn handen deppende. Met mijn fiets was het niet beter ge steld dan met mijn hoed en met mij. Wiel verwrongen, spaken er uit, licht er af, achterlicht stuk en de ketting er af waren de defecten, die ik bij het op rapen van mijn onmisbaar bezit al di rect kon constateren. Maar tegelijker- töd zag ik ook dè oorzaak van mgn on geval: een ijzeren paaltje, dat op de hoek van het smalle trottoirtje zo'n centimeter of 25 30 boven de aard bodem uitstak. Daar had ik natuurlijk met m'n trapper tegen gestoten, waar door ik mijn evenwicht verloor en met de stenien kennis maakte. Een Nieuw- straatbewoner, die mij daar zag wur men aan het vdiel van m'n fiets om het weer draaibaar te maken, verwonderde zich heel niet over mijn geival. In niet nader te noemen woorden -wenste hiJ de ijzeren paaltjes even ver onder de grond als ze er nu uitsteken, „As je naer de andere kant gevalle was, Schram, had je wel doad kenne weze" was z'n me ning, die ik overigens gaarne met hem deelde. Hij wist me heel wat staaltjes te vertellen van mensen, die al even on fortuinlijk waren geweest als ik. „Je zal zieë, Schram, zei de Nieuwstrater, as 't er êen op z'n doaie rik leit deur die smerige paeltjes, dan pas zulle ze op- geruumd worre. Hoe ze 't in d'r her sens gekrege hawe om die diengers daer neer te poten kan 'k nie begriepe. Van- daege of mèrge beure d'r groate onge- lokken mee, oor, dat 2!è-je zieë." In dan is 't te laete." Zo oreerde de man maar verder. En terwijl hij m'n jas wat af sloeg zei hij dat ik nog „'n groae scho- re" in m'n jas had op de koop toe. Ik sukkelde naar huis en bg lamplicht kon den Trijn en ik de schade eerst goed opnemen. Het viel niet mee, maar de blijdschap dat ik niet in het ziekenhuis lag vierde de boventoon. Toch denk ik er sterk over om de rekening bij de gemeente in te dienen. Was het overdag gebeurd, dan zou mea kunnen zeggen dat ik niet uit m'n dop pen gekeken had, maar bij avond en dan met twee felle auto lichten op je ogen, kan toch niemand je kwaigk ne men dat je die ongelukkige obstakels niet tijdig of in het geheel niet waar neemt. Schrammetje -wil daarom vanuit deze courantenhoek een dringend beroep doen om al die ijzeren paaltjes met de mees te spoed uit de grond te trekken en er niet de levens der wlelrijders mee op het spel te zetten. Nu er naar ik ver neem een viertal achtergevels van wo ningen aan de Westdijk moeten worden vernieuwd, omdat deze gevaar voor het verkeer- opleveren is het niet minder nodig dat die paaltjes worden gesloopt. Ze zijn misschien nog wel gevaarlijker dan die gevels, daar heeft Schram nu mede de ondervinding van opgedaan. Kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben zegt het spreekwoord. En kleine ijzeren paaltjes kunnen grote ongeluk ken veroorzaken, zou ik met een vari ant op dit spreekwoord kimnen zeggen. Wil „Gemeentewerken" of desnoods de gemeenteraad er eens aandacht aan be steden? Dan zullen zü de dank oogsten ivan alle wielnjders en niet in het minst van SCHRAMMETJE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1