DE WET BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID Openbare lessen aan de Ambachtsschool Schrammetje Dappere Stellendamse redders gehuldigd Woensaag 12 Maart 1?52 No. 2098 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Crifiek op de C.H. fractie in de Tweede Kamer Ook al net als op Flakkee Ter navolging! DE BESTE SCHOONMAAK met VAN OENTS Boenwas Er worden flinke ambachts lieden gekweekt schr^'ft: 24ste Jaargang niEUws VerscHiJnt tnreennaal per week. Woensdag en Zatbeudag Beidactielyareau: Prins Hendritestraat 14 Mi'^elluutnls Abonnementspiijs 1.70 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-prijs 12 et per mm. Bij contract speciaal tarief In de gelederen van de Chrlstelijk-His- torische Partij heerst ontevredenheid. Een ontevredenheid, die in verband staat met de gevoerde landspolitiek van die partij. Ontevredenheid waarvan uiting wordt gegeven door middel van een circulaire gericht aan de C.H. Kiesverenigingen, Deze critiek houdt in hoofdzaak verband met de houding van de Christelijk-His- torische Partij bij de Souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië. Dat behoeft ook geen verwondering te wekken. Een zeld zaam voorkomende tweeslachtigheid kwam bij de C.H. partij openbaar. Een tegenstrijdigheid van het gevoerde be leid vóór en né. de verkiezing zoals haast nooit voorkomt. Een ommezwaai als men in een geor dende partij in zo korte tijd voor uit gesloten zou achten. Het beleid van de Christelijke Historische Partij heeft gro- te teleurstelling gebracht. Zowel binnen de partij, waarover we niet willen oor delen, als buiten de partij waarover we een enkele opmerking wensen te maken. Voor de laatste verkiezing van de Twee de Kamer was het algemeen in de ver- kiezingslectuur en in de redevoeringen een stelling nemen tegen het zwakke en onverantwoordelijke beleid van onze Re gering. Het roer moest om. Wilt ge een ander beleid inzake Indonesië, kiest dan de mannen van de C.H.-partij. Daarop kwam de propaganda van de C.H. partij voor de verkiezing neer. En na de verkiezing? Neemt de C.H. partij deel aan de Regering, die de Sou- vereiniteit van lidonesië overdraagt. Stemmen een aantal kamerleden van die partij voor die overdracht. Met het ge volg, dat Indonesië voor ons verloren güig en dat van ons Koninkrijk werd uitgeleverd. Dat de critiek oefenende vooraanstaande mannen van de C.H. partij geen vertrouwen meer hebben in die kamerleden die voor de Souvereini- teitsoverdracht hebben gestemd vinden we alleszins verklaarbaar. De C.H. partij door haar deelneming aan die Regering en de C.H. Kamerle den-voorstemmers hebben een on-Ne derlandse politiek gevoerd en ze hebben bfl de verkiezingsvoorbereiding hun kie zers een rad voor de ogen gedraaid. Geen wonder, dat ze het vertrouwen van velen in de C.H. partij verloren hebben. Bij de behandeling van de Kweek- schoolwet in de Tweede Kamer viel de stemming op een belangrijk onderdeel zuiver Links tegenover Rechts. In Hilversum komt een Prot. Chr. middelbaar-technische school. Eea school waaraan voor het Christelijke volksdeel, daar ze de eerste van die soort zal zijn, in ons land grote behoefte bestaat. De Raad van Hilversum aanvaardde die school. Evenwel met een stemming zuiver Rechts tegen Links. Dus Middelhamis en Nieuwe Tonge staan heus niet alleen. Het optreden van de Linksen in beide plaatsen schijnt dus boven het occasio nele uit te gaan. Het heeft er alle schijn van dat. het een symptoon is van een geestesgesteldheid, die een nieuwe tijd inluidt. Dat de mannen; van Links terugkeren tot die zuivere ouderwetse ideeën van tegenstand tegen het Christelijk onder wijs. Hun terminologie wijst daar wel heen. Als men speciaal van Nieuwe Tonge, het verslag leest is men geneigd om te kijken, of men soms niet een krant van veertig, vijftig jaar terug in de hand heeft. Ja zelfs de hartstochtelijkheid van die dagen vindt men er in terug. De bewo genheid van gemoed. Het moeilijk zich rustig houden, al gelukte dat uiteinde lijk toch. Inderdaad in de bovengenoemde plaat sen scheen het of de schoolstrijd weer herleeft was. Want dat die mannen him program en de beginselen hunner leids- lieden zo slecht zouden kennen en ver staan is toch te absurd om aan te ne men. Welke lering er van uit gaat? Dat het Christelijk Onderwijs bij Links niet veilig is. Dat van liberaal tot socialist en com munist een eenheidsfront zeer gemak kelijk tot openbaring komt indien het Chi-istelijk Onderwijs er bij betrokken wordt. Feiten, die we, vooral op ons eiland niet mogen vergeten. Het huma nisme, de voedingsbodem van al wat links staat is de vijand van het Chris- teradom. Als het tegen het Christelijk Onderwijs gaat, dan haalt men zijn wa pens uit het humanistische tuighuis. Dat doet de Liberaal, maar ook de Socialist en de Communist. Vergeten we niet, dat ze een gemeenschappelijk tuighuis heb ben. Het tuighuis van het humanisme. Dat van het Bijbels Christendom een ge slagen vijand is. We lezen in de nieuwsbladen: „Dr Edith Summerskill, het socialis tische Britse Lagerhuislid heeft bekend gemaakt, dat zij een wetsontwerp zal indienen ten einde de bokssport in En geland te verbieden. Ik geloof dat het op de weg van de vrouwen ligt de man nen eindelijk eens een lesje in gedrag te geven. In een wereld waarin we ons uiterst best doen de vrede te bewaren, zie ik niet in waarom we toestaan dat De groepscommandant der Rijkspolitie de heer S. iW. de Heer te Middelhamis heeft in het maandblad „CONTACT" (Uitgave Politiehonden-dresseurclub Goe- reeOverflakkee) een artikel over bovengenoemde Wet geschreven, wat wg ook in ons blad overnemen. Nog steeds blijkt, dat de bevolking nog niet genoeg doordrongen is van de noodzakelijkheid van de stipte naleving van deze Wet, daar hierdoor misgewassen ern exportbelemmeringen, kunnen worden voorkomen. In dit artikel beziet de schrijver de bepalingen! welke gelden voor de eige naars en gebruikers van percelen tuin- grond, beneden 10 are (1000 m2) daar ik veronderstel, dat de grotere aardap peltelers in hun eigen vakbladen vol doende over deze aangelegenheid zullen worden ingelicht. De aardappelmoeheid wordt veroor zaakt door het aardappelaaltje, dat zich alleen kan vermeerderen in de wortels van aardappelen en tomaten. In eeni jaar, dat men op bemest ter rein aardappelen teelt, zal het aantal aaltjes tien maal zo groot worden, aan gezien het zich zeer snel vermeerdert. Het gevaarlijke van deze ziekte is, dat niet direct is aan te tonen, of de grond besmet is. Zieke gewassen ont staan pas enige jaren later en dan is het eigenlijk al te laat. De beste maatregel die grote verbrei ding van de ziekte kan voorkomen is: WISSELBOUW. Ben eventuele, nog niet waarneemba re besmetting van de grond, zal geen kans krijgen) een ernstige omvang aan te nemen, wanneer men na het telen van aardappelen in enig jaar de cysten dat gedeelte, waarop in 1951 aardappe- leni werden geteeld. No. 3 geeft een perceel tuingrond aan, dat in 1951 geheel met aardappelen was bepoot. Hierop mogen in het jaar 1952 en 1953 in het geheel geen aardappelen worden geteeld, doch kan men pas in het jaar 1954 weer voor Vs gedeelte met aardappelen, bepoten. Tenslotte kan het nog voorkomen, dat iemand in 1951 op de helft van zijn per ceel tuingrond aardappelen heeft ver bouwd. Dit heeft tot gevolg, dat zo iemand in 1952 op het gedeelte waarop in 1951 geen aardappelen werden geteeld, aard appelen kan verbouwen, doch slechts op 1/3 gedeelte van het gehele perceel. Ook op dat perceel mogen echter in 1953 in het geheel geen aardappelen worden geteeld, doch kan pas in 1954 weer begonnen worden met het verbou wen! van aardappelen op 1/3 gedeelte van het gehele perceel, te beginnen op dat' gedeelte, waarop in 1951 aardappelen werden geteeld. Indien dus bij de te houden controle in 1952 blijkt, dat door de gebruiker van het perceel tuingrond weer aardappelen worden geteeld op hetzelfde gedeelte. (dit zijn de moederdieren) laat uitster ven. Een rusttijd van twee jaren na elk aardappelgewas is hiervoor voldoende. Artikel 2, Ie lid van de Wet Bestrij ding Aardappelmoeheid, verbiedt dan ook, om in de eerstkomende twee jaren na een aardappelgewas, op hetzelfde ter rein wederom aardappelen te poten. In het jaar 1951 zijn in iedere gemeen te door de Politie de volkstuintjes en de tuintjes bij de woningen gecontroleerd, terwijl daarbij tevens een schetstekening is gemaakt, waarop Is aangegeven op welk gedeelte van die tuin toen aard appelen werden geteeld. Ter veruidelgking zijn hierbij drie verschillende van die schetstekeningen afgedrukt. Het gearceerde gedeelte op die tekeningen, was in 1951 met aard appelen bepoot. No. 1 geeft een' perceel tuingrond aan, dat in 1951 voor Va met aardappelen was bepoot. Hier is dus de juiste wijze van wisselbouw toegepast. Op het ande re 2/3 gedeelte kan nu in het jaar 1951 en 1953 voor 1/3 gedeelte van het gehele perceel met aardappelen worden bepoot. Daarna kan men in 1954 weer aard appelen verbouwen op het Vs gedeelte van 1951. No. 2 geeft een perceel tuingrond aan, dat in 1951 voor 2/3 met aardappelen was bepoot. In het jaar 1952 kan nu het overblijvende 1/3 gedeelte met aard appelen worden bepoot, doch in het jaar 1953 mogen dan op het gehele perceel bouwland geen aardappelen worden ver bouwd. In het jaar 1954 kan dan weer 1/3 ge deelte van het perceel tuingrond met aardappelen worden bepoot en wel in de mensen elkaar bij wijze van spelletje verwonden." Zo melden de couranten, We schrijven ter navolging. Ook in ons land komt de bokssport voor. Ook in ons land wordt deze mensonterende gruwel toegelaten. Van grote scharen kijklustigen. Al de ruwheid en ontaarding ten toon gespreid voor een decadent publiek. Dat er zijn genoegen in vindt, dat twee mensen een strijd aangaan op leven en dood. Een publiek dat geniet van de worsteling van twee mannen, die met hijgende borsten en met bezweten lichamen voor geld el kaar trachten zodanig te raken, dat ze „knock out" geslagen worden. In Engeland komt men op himianisti- sche gronden tot het voorstellen van een verbod. Maar dan in ons land? Dan laat men deze uitbarsting van de beschaving ongehinderd toe. Niettegenstaande het Goddelijk gebod „Gij zult niet doden." Want de bokssport voert ook tot dood slag. En dan de uitbreiding „hate en kwetse" zoals de Catechismus er op grond van Gods Woord aangeeft. Het is een schande voor een beschaafd land. Voor een Christenland. Helaas hoe diep zijn we voor de Regering van Land en Volk van Gods Woord en Wet afge weken. Naar 's Heeren Woord wordt niet meer omgezien. Gods Wet wordt veracht en op zij gezet. tHit de Raad kamer van onze Regering is Gods Woord verwezen. De gruwelen van de heidenen, zoals de bokssport worden toegelaten en beschermd. Droevig verval en Inzinking. Droevig verlaten van de beginselen van Gods Woord. Van welke beleving alleen heil te ver wachten Is. waarop hij dat in 1951 heeft gedaan, be gaat hij een overtreding van artikel 2, Ie lid dezer wet. Men dient echter goed te bedenken, dat artikel 2, 2e lid van deze Wet ver biedt, om in enig jaar aardappelen te telen op meer van Vs van de oppervlak te van een stuk grond, dat kleiner iè dan 10 are. Wanneer dus bij de controle in 1952 blijkt, dat iemand bv. de helft van zijn perceel tuingrond met aardappelen heeft bepoot begaat hij een overtreding van artikel 2, 2e lid dezer Wet. Ingevolge Artikel 8 dezer Wet, kan op last van de Minister op kosten van de overtreder en desnoods met behTüp van de sterke arm, worden teniet ge daan, respectievelijk verricht, hetgeen in strijd is met enig bij of krachtens deze Wet gegeven voorschrift is of wordt verricht, respectievelijk nagelaten. Hierdoor is het dus mogelijk, dat bv. de aardappels die zijn gepoot in een ge deelte van een perceel tuingrond, waar op het vorige jaar ook aardappels zijn verbouwd, moeten worden uitgeroeid, ook al zouden) deze aardappelen bv. nog maar juist boven de grond staan. I Hetzelfde kan ook gebeuren met dat gedeelte van de gepootte aardappelen, hetwelk meer dan 1/3 gedeelte van het gehele perceel tuingrond beslaat. Tenslotte zij nog vermeld, dat door de Directeur van de Plantenizektenkundige Dienst te Wageningen op verzoek van belanghebbende van het in Artikel 2, Ie lid van de Wet genpemde verbod in zoverre ontheffing kan worden verleend, dat op grond, waarop in enig jaar de aardappelen zijn gerooid vóór 20 Juni, of zoveel eerder als door de Directeur zal worden bepaald, reeds in het tweede daarop volgende jaar aardeppels mogen worden gepoot. Dit geldt dus alleen voor de zgn. vroege aardappelen. Het verzoek moet telkenjare vóór 1 Juni worden ingediend bö genoemde Di recteur. Op of kort na de rooidatum wordt dan onderzocht, of inderdaad alle aardappelen op het betreffende perceel zijn gerooid. Is dit het geval, dan krijgt men verlof, na twee jaar op hetzelfde gedeelte weer aardappelen te poten. Zijn ze niet gerooid, dan geldt weer de be paling, dat men pag na drie jaar weer op hetzelfde gedeelte aardappels mag poten. Bij de gehouden controle in 1951 is in de meeste gemeenten nog niet over gegaan tot het opmaken van een pro ces-verbaal, indien een overtreding van deze Wet werd geconstateerd, doch men dient er rekening mee te houden, dat in het vervolg, van de overtredingen die bij de gehouden controle worden gecon stateerd, onverwijld proces-verbaal zal worden opgemaakt. Ieder aardappelteler dient zich bewust te zijn van het grote gevaar, dat de aard appelmoeheid met zich brengt. Dan zal het naleven van de gegeven voorschrif ten voor hen niet moeilijk zijn, al zal in verschillende gevallen hieruit een di rect nadeel voor betrokkenen voort vloeien. Dit nadeel is echter klein, vergeleken bij de schade die zal ontstaan, wanneer men zich thans niet aanpast aan de nieuwe omstandigheden. De aardappel moeheid is er nu eenmaal en we moeten er rekening mee houden. Juist van de volkstuiners en diegene die een stukje tuin bij hun woning heb ben, moet de medewerking bg het uit voeren van de Wet groot zijn. De economische belangen, die met de teelt gemoeid zijn, zgn maar klein, maar de resultaten voor de gemeenschap zijn groot, wanneer men zich houdt aan ^/s wisselteelt en ook andere voorschiften stipt opvolgt. Wisselbouw bij de aardappelenteelt is thans een noodzaak voor een goede be drijfsvoering, medewerking van het be drijfsleven in al zijn geledingen is nood zakelijk om te slagen in de strijd tegen deze ziekte. Alleen door eendrachtige samenwer king zal de ramp van de aardappelmoe heid voor ons land zijn te beperken en wellicht af te wenden. In de Ambachtsschool te Middelhamis was het vorige week een drukte van belang. Meni hield er de jaarlijkse openbare lessen en zoals altijd werden deze ook nu druk bezocht door ouders en door adspirant leerlingen. De school toon- tlvm^MJ^L^^'^^' «^^^smidsvuren brandden hoog op, de scherpe lasbranders verblmdden de ogen en deden myriaden vonken in het rond spatten, de draai- banken zoemden, bij de timmerlieden klopten de hamers en hiilden frais- en vlakbanken. Alleen bij de schilders was het stil. Daar kon men bewonderen hoe de jeugdige leerlmgen keurige letters op schilden zetten en hoezeer men ook in die afdelmg volkomen bij is met het laatste op het gebied van de techniek. In aanwezigheid van het college van directeuren van de Koninklijke Zuidhol landse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft de president-di recteur, de heer Murk Leis, de bemanningen van de reddingsboten Jan Leis en Koningin Wilhelmina gistermiddag gehuldigd in het directiekantoor van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst te Rotterdam. Br zijn nog nooit zoveel bemanningsleden bijeen geweest om te worden onderscheiden, zei hij. Nog nooit In de geschiedenis van de ze reddingsmaatschappij zijn in zo korte tijd, zelfs niet In een jaar, zoveel schip breukelingen aan wal gebracht als in de laatste tijd. In twee maandèïi werden 168 mensen gered, van wie de President Jan Leis er 129 voor haar rekening nam. Op deze verheugende dag valt een schaduw door hét heengaan van Arie Brinkman, die een uitstekend schipper en een pracht man was, aldus de heer Leis. Hö roemde evenzeer de mannen, die nu voor hem stonden. Zg zgn er een voorbeeld van, dat de mens niet alleen rechten, maar ook plichten heeft. Wij zijn trots op jullie vervolg de hij, en ona hele volk kan dat op jullie zijn. De heer Leis heeft daarna de medail les gelegd op de borst van «de koene zeelui en hun de er bij behorende oor konden overhandigd. Schipper W. de Ja ger van Stellendam ontving de gouden medaille, die ook posthuum was toege kend aan schipper Brinkman. Hg heeft sinds 1926 175 mensen gered. De redding van de mensen vsm de Ganges noemde hij de moeilijkste. De overigen kregen de grote zilveren medaille. W. van Seters, voorheen eer ste machinist op de Koningin Wilhelmi na en sinds 1 Februari schipper op de President Jan Leis, heeft 167 geredden op zijn naam staan. De andere Stellent- dammers zijn stuurman M. van Soest, tweede machinist N. Roon, en de matro zen A. de Jager, H. van Soest en G. Roon. Laatstgenoemde is pas 21 jaar en is sinds kort aangesteld als machinist H. Bénarid, eerste machinist van de President Jan Leis, is de oudste in dienst van de maatschappij. Hij redde sinds 1921 405 mensen. De overigen te Hoek van Holland zgn stuurman A. Troost, de tweede machinist F, de Weers, en de matrozen S. Visser, H. de Weers en Hl Boon. De laatste heeft onlangs ontslag gevraagd, omdat W}-' naar de Rgnvaart gaat. Bij die schilders zagen wij geverfde panelen, zo mooi, zo glanzend,hier en daar met een matte lijn er in gepolijst dat iedere huisvrouw wel zal wensen de kamer zo opgeschilderd te hebben. En bij de autoherstellers zagen wij, hoe de jongens onder het oog van de leraar, bezig waren met auto- en tractormoto ren, met electrische uitrustingen enz. De school bruiste van leven en plezierig la waai. Hier wordt de Plakkeese jeugd het ambacht geleerd en kunnen de jon gens zich laten prepareren op een be roep in de industrie. Met dagschool, avondschool en leerlingenstelsel heeft men een uitgekiend en afgerond systeem van vakonderwijs, hetwelk er voor zorgt, dat de jongelui bij normale aanleg juist voor het bereiken van de dienst plichtige leeftijd, klaar zijn. Er zijn er zelfs, die voor hun 20e het diploma ge zel halen! Dat zag er dus allemaal erg moedge vend uit. Een fijne school, een grote school, met een uitgebreide staf van le raren, boordevol materialen en machines, met een lesrooster en leermethoden, die er voor zorgen, dat de jongens in kortst mogelijke tijd een zo groot mogelijk do sis kennis en kundigheden wordt bijge bracht! En toen wij dit alles overzagen dachten wij natuurlijk aan het grote pro bleem van onze streek: aan de werk loosheid, die deze winter op Flakkee wel heel erg om zich heen grijpt. (Wij ver wijzen naar de opgave van het arbeids bureau te Middelhamis, geplaatst in het Zaterdagnummervan 8 Mrt. jl. volgens welke het aantal boven 1200 ligt!) Het bestuur van de school en dhr Kamstra volijverig in de weer, als strijd, voor school, onderwijs en jongens en vooral voor de toekomst van de aanstaande vaklieden moeten daaraan ook ge dacht hebben en wij werden) getroffen door een groot bord, waarop een eigene aardig rekensom te lezen stond, een som, waarvan de uitkomst bij de Flakkeese oudelui op het hart wordt gedrukt. Wij lazen op dat bord: Rekiens^m vtoor ouders: begin van de cursus 1 April, ouderdom van uw zoon 13 14 jr.; 't eind van de cursus: Uw zoon heeft de leeftijd van 16 17 jr. De leertijd van de patroon, begin van het leerlingstelsel. Bij het eind van deze leertijd is Uw zoon oud 18 19 jr. Begin van de militaire diensttijd. Uw zoon telt op en de uitkomst is: „Hij, die een technisch beroep heeft geleerd. Verdient de kost, waar hij verkeert!" En zo'n uitkomst ziet er ook moed en hoopgevend uit! Temeer, omdat het verleden de proef al op :de som leverde: tallozen, die hun eerste vakonderwijs op de Plakkeese ambachtsschool ontvingen, hebben op oudere leeftijd als gedegen vaklui, als patroons of in fimcties bij grote bedrijven of het onderwijs, zich een goed stuk brood veroverd. Met deze feiten en omstandigheden voor ogen trof het ons, dat directeur Kamstra momenteel een wat pessimis tisch geluid liet horen over de aangifte van nieuwe leerlingen. Dat loopt niet zo hard als anders. Mogelijk, dat diverse ouders de uitslag afwachten van de test, welke men op het arbeidsbureau voor het bepalen van de beroepskeuze weer is gaan uitvoeren. Zodat de aangiften wat langer uitblijven dan anders. Maar overigens meende de heer Kamstra, dat nog maar al teveel Plakkeese ouders niet doordrongen zijn van de grote toe komstwaarde van het vakonderwijs op de Technische School W. C. van As. De directeur verklaarde ons, dat hg zich niet kon onttrekken aan de indruk, dat teveel ouders zich laten verleiden om hun jongens naar het land te sturen, in het vertrouwen van een goede financi ële uitkomst van de uienoogst; voorts, dat teveel ouders te weinig bereid zijn om zich offers te getroosten die ove rigens inderdaad wel eens heel zwaar kunnen zijn —1 voor de toekomst van hun kinderen, waar het in het gezin in feite toch in de eerste plaats om moet gaan. En toen de directeur ons dat zo zei, dachten wij vanzelfsprekend weer aan dat leger der 1200 werkloze Plakkeese mannen, wier handen zo zij een tech nisch beroep hadden geleerd zo gaar ne in de Industrieën elders in het land aanvaard zouden worden. En daarom hopen wij voor de toekomst van de Plak keese jongeren, dat de aangifte voor de Ambachtsschool toch nog tot een maxi- miun zal stijgen! rNGEBRTimNAME NIEUWE OKGEL IN PE HERBOUWDE HERVORMÖE KEKK Woensdag 2 April a.s. zal het door de firma Leeflang gebouwde nieuwe orgel in de Herv. Kerk alhier officieel in ge bruik worden genomen. Het ligt in het voornemen om aan de middag van die dag plm. 4 uur een bijeenkomst te beleggen in het kerkge bouw voor genodigden. O.m. zullen worden uitgenodigd Bur gemeester en Wethouders en raadsleden, alle kerkeraden van de plaatselijke kerk genootschappen, architect en bouwers, afgevaardigden van Monumentenzorg enz. Op deze middag zal ook de offici ële overdracht van het kerkgebouw plaats vinden door de Kerkvoogdij aan de Kerkeraad. Te half zeven zal er een speciale kerk dienst worden gehouden, waarin de pas tor loei Ds H. Goedhart zal voorgaan, waarbij dan het nieuwe orgel voor het eerst zal worden bespeeld. De datum van ingebruikname was eerst 26 Maart, maar moest om techni sche redeneni een week worden uitge steld. Ér zijn deze winter heel wat avonden geweest, dat er bij Schram aan de bel werd getrokken en bij opening van de deur een of meer dames of heren me een lijst onder de neus duwden met het vriendelijk verzoek of ik die eens in wil de zien en 20 mogelijk ook een steentje bij wou dragen voor een of andere ver eniging of goed doel. Van al die ver tegenwoordigers of -sters der respectie ve verenigingen of „goede doelen" kreeg ik te horen dat er veel geld nodig was in verband met de dure tijden, met an dere woorden of ik maar zo diep moge lijk in m'n portemonnaie wou tasten om het lek te helpen stoppen. Bij elkaar geteld is het nog een aardig bedrag per jaar, wat er aan allerlei lijsten weggaat. Het Is begrijpeUjk dat door in geldelijke zorgen verkerende verenigingen en in stellingen een beroep op de publieke me dedeelzaamheid wordt gedaan, maar men, moet niet vergeten, dat het publiek en met name de middenstand waar altijd het meest dringend op de deur wordt geklopt, bezwaarlijk aan alle aanvragen om hulp kan voldoen. In een orgaan van de Nederlandse Nieuwbladpers las ik dezer dagen een stukje, dat ik de lezers niet wil ont houden. Het betreft hier een antwoord van een meneer, die door een vereniging aangezocht werd om enige financiële steun aan hun berooide kas te willen verlenen. Hij schreef als volgt: Mijne Heren, Het spijt mü, U te moeten! berich ten, dat het mij onmogelijk is, aan Uw verzoek te voldoen. Mijn finan ciële toestand is, dank zij de toe passing van de arbeidswet, de ar chiefwet, de armenwet, de auteurs wet, de beurswet, de bankwet, de begrafeniswet, de boterwet, de dienstplichtwet, de drankwet, de ge zondheidswet, de hinderwet, de in- validiteitswet, de kieswet, de lote- rijwet, de motorwet, de mimtwet enz., tot en met de vestigingswet, de werkloosheidswet en de ziekte wet, die op een weerloos publiek worden losgelaten, ietwat onover zichtelijk geworden. Door de verschillende wetten ben ik zo terneergeslagen, uitgekeeld en uitgeput, uitgebuit, uitgewonnen, uitgetrokken en uitgeperst, dat ik niet meer weet, waar ik ben, wat ik ben, hoe ik ben en of ik er nog ben. Men heeft mij genoodzaakt te be talen voor: inkomstenbelasting, ver mogensbelasting, personelebelasting straatbelasting, grondbelasting, pol derbelasting, wegenbelasting, ver zekeringsbelasting, beursbelasting, omzetbelastmg, gemeentefondsbe lasting, overheidsbelasting, onder nemingsbelasting, vennootschapsbe lasting, winstbelasting, verevenings belasting, dividendbelasting, super dividendbelasting, commissarisbe lasting, loonbelasting, successiebe lasting, schoolgeldbelasting, honden belasting, suikeraccijns, gedistilleerd accijns, benzine-accijns, tabaks-ac cijns, zegelrecht, registratierecht, statistiekrecht, invoerrecht en on recht. Ik ben aangezocht of verplicht bij te dragen voor de vrijheidsbond, de dierenbond, de volkenbond, de vrou wenbond, de padvindersbond, de vakbond, voor het crisisfonds, het arbeidsfonds, het Emmafonds, kin derbijslagfonds, bgzonder ongeval- lenfonds en begrafenisfonds. Er wordt druk op mij uitgeoefend om als steun te dienen) voor het Rode Kruis, het groene kruis, het oranjekruis, het gele kruis, het zwarte kruis en een regenboog van andere kruizen. De regering en allen, die mij in haar naam regeren, hebben mij zo geregeerd, dat üc niet meer weet, wiens eigendom ik ben. Ik ben ver dacht, verhoord, verplicht, onder vraagd, berispt, gestraft, bekeken, onderzocht, nagegaan, gecontro leerd, gezuiverd, verwisseld, ont bonden, gecommandeerd, ingeschre ven, uitgeschreven en heen en weer geschreven. Ik heb tot nu toe mijn leven zoek- gebracht met het invullen, uitschrij ven, overschrijven, halen, bekrach-^ tigen en tekenen van formulieren. Ik heb reeds honderden malen ver klaard, dat ik geboren ben en zo ja, waar en waimeer, maar men schijnt mij slecht te geloven, omdat men mij voor allerlei folteringen no dig heeft. Ik schijn een onuitputtelijke bron te vormen voor het verschaffen! van geld tot het bevredigen van ieders tegenwoordige of toekomstige wen sen en van elke nood en behoefte van het menselijk ras. Het enige wat mij nog aan het leven bindt, is mijn nieuwsgierig heid: üc ben benieuwd wat er nog meer komt, maar zoals ik reeds hierboven vermeld heb, kan ik tot mijn spijt niet aan U verzoek vol doen. Tot zover de briefschrijver. Wanneer we zo de verschillende belastingen en wetten nagaan waaraan een Nederland se burger moet helpen betalen, dan vra gen we ons wel eens af, hoe kan er nog een cent voor een liefdadig doel over schieten. We zijn overbelast met lasten en kimnen haast geen stap doeni of we moeten er voor betalen. En tóch zijn de Hollanders over het algemeen goedgeefs. Als de nood aan de man komt staat men er nog voor, waar de dubbeltjes van daan komen. Denk maar eens aan de „Haak-in-actie" en dergelijke dingen meer. En als het Groene Kruis in Men- heerse zich het vuur uit de sloffen loopt om een vrirjkgebouw te krijgen, dan ko pen we allemaal tóch nog een paar olie bollen om dat mooie doel te verwezen lijken, ook al kan het haast niet lijen. Zit de naaivereniging met de handen in 't haar, omdat de naai- en breispullen zo duur zijn, dan scharrelen we weer een paar kwartjes extra op om de ngvere vingers, die overigens belangeloos voor een goed doel werken, aan het werk te houden. Maar toch zouden we nog veel meer kunnen doen wanneer we niet op allerhande manieren als een citroen wor* den uitgeknepen. Zal dat nog eens ooit veranderen? SCHRAMMETJE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1