Plaatselijk Nieuws fj -bed is ook voor U ideaal! v\«g,-««2 Schrammetje Onenigheden in de politieke partijen 1^ Ik CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Wie kan, helpe Topcijfer faillissexnenten "^^^.e Lekker warm en volkomen geruisloze vering. schrift: Biddag te Middelhamis Centrale Veiling Middelhamis Land en Tuinbouw In In le pe en |e. lie led let len pe ten Ide ten Ide Ikt 248te Jaargang Woensdag 5 Maart 1952 No. 2096 JCt. yco in |ox- oep Ikje gen, ten- iig: lend ll al liten en |tige op oed- ■wen ler lor Lst l^crl Zij ge- kouden |k aan Iet zou T plaats Itwoord el pro- Jioet zij lis toch ta niet, Onder |had hij hoek- blozen lat had gezegd: fer voor- lebroken over. lar hier laken." srvolgd) Vencbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag RedactlebiiTeaa: Prins Hendrikstraat 14 Mlddelbamls Abonnementspi^s 1.70 per kwartaal Telefoon 17 UiddelbamlB Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukker?} 19 Adv.-prtis 12 et per mm. Bfl contract speciaal tarief In het laatst van Juni zullen er ver kiezingen gehouden vs?orden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en nu reeds werken de partijbesturen hard aan het voorbereiden van alles, wat no dig is voor het samenstellen der candi- datenlijsten en de propaganda onder de kiezers. Hoewel het moeilijk is voor spellingen te doen, lijkt het ons toch niet al te gewaagd als onze mening uit te spreken, dat er van grote verschuivin gen geen sprake zal zijn. Het lijkt ons waarschijnlijk, dat de partijen alle vrij wel stabiel zullen blijven en de schom melingen ten hoogste 1 of 2 zetels zul len bedragen. Het is immers wel gebleken, dat de verhoudingen op politiek gebied in ons land zo ongeveer zijn „bevroren." In 1946 verwachtte de P. v. d. Arbeid een grote verandering vanwege de „door braak", maar deze bleef uit en zij zag daardoor geen kans een partij te wor den, die zoals de „Labour Partij" in En geland, de absolute meerderheid in het Parlement had. Zij moest zich toen te vreden stellen met 29 zetels, welk getal thans 27 bedraagt ondanks het feit, dat de communisten er ook 2 gezakt zijn. De Roomsen halen ongeveer een derde deel der 100 zetels en de gezamenlijke Prot. Chr. partijen (A.R., C.H. en S.G.P.) om streeks een vierde. Toch moet men niet denken, dat allen, die op een bepaalde partij stemmen, het in alle delen met de politiek dier partij eens zijn. Het is er verre vandaan. In vrijwel alle groeperingen heerst ontevre denheid en is er critiek op de leiding. Maar al vindt een socialist, dat de P. v. d. A. te slap is, daarom gaat hij nog niet A.R. stemmen of op Mr. Oud en als hij een goed democraat is, even min op de communisten. Er blijft niets anders voor hem over dan met een be zwaard hart te stemmen op zijn oude partij. En al vinden duizenden Rooms- Katholieken, dat Prof. Romme een treu rige rol gespeeld heeft in de Indonesi sche kwestie en dat de K.V.P. zich door de socialisten op sleeptouw laat nemen, nochtans stemmen zij straks op bevel des geestelijkheid weer op de K.V.P. Al zijn zeer vele Chr. Historischen het niet eens met het beleid van dhr Tilanus in- sake Indië, zij zullen daarom zeker niet A.R. gaan stemmen. En al zijn er Anti- Revolutionnairen, die vinden, dat de partijleiding te veel meegaat met de fe- deralisatie van Europa, zij zullen daar om hun partij niet afvallig worden. De reden van deze aanhankelijkheid aan een partij zit voornamelijk hierin, dat verreweg de meeste Nederlanders, ook al zijn ze geen lid ener partij, uit hoofde van hun godsdienstig-politieke beginselen eigenlijk op één partij aan gewezen zijn en zich in andere beslist niet thuisvoelen. Een Rooms-KathoUek zal er niet gauw toe overgaan zijn par tij in de steek te laten, al zou hij gaar ne Romme zien verdwijnen als leider. De K.V.P. immers is de politieke strijd macht der Roomse Kerk en derhalve vallen, als puntje bij paaltje komt, daar voor alle bezwaren weg. Vrijzinnigen stemmen op de V.V.D. ondanks de vreemde capriolen van Mr Oud, want op welke partij moeten ze anders stem men? Met de kiezers der Chr. Unie is het evenzo. Deze zitten voornamelijk on der de middengroepen in de Herv. Kerk; ze willen niet vrijzinnig stemmen en de A.R. zijn hun te radicaal. Socialisten kunnen het volslagen oneens zijn met Drees en Vorrink, maar er moet heel wat gebeuren, willen we deserteren. En zo is het in iedere partij. Toeh is het een feit, dat het in ver schillende partijen achter de schermen aardig aan het kraken is en daarvan is wel zoveel naar buiten gekomen, dat we thans weten, welke bezwaren er bij ve len leven tegen de leiding. Als we met de P.v.d.A. beginnen, kunnen we vast stellen dat niet weinigen in deze partij van mening zijn, dat het zitting nemen in het Kabinet naast vele voordeten voor de P.v.d.A. toch />ok zeer ernstige na delen heeft gehad. Zij, die weinig ge voelen voor compromissen en die zijn er in elke partij velen verwijten de leiding, dat ze teveel concessies doet aan de K.V.P. en dat er daarom van een socialistische politiek weinig terecht Itomt. Minister Lieftinck moge dan door zijn belastingpolitiek de „rijken" aardig plukken, zij vinden dat dit nog lang niet radicaal genoeg geschiedt. De loon- en prijspolitiek der regering is naar hun mening ook niet goed en houdt niet vol doende rekening met de wensen der ar beiders. Vooral de mannen van de vak beweging zijn op dit punt ontevreden. En d£in is er een niet gering aantal so- ciaUsten, met name onder de intellectu elen, die zich bezwaard gevoelen door de bewapening van ons land in het ka der van het Atlantisch Pact. Als paci fisten van .de oude stempel zijn ze tegen standers van militaire defensie en leven ze in de zonderlinge illusie, dat Rus land een weerloos West-Europa met ri'.'it zal laten. Zij zijn daarom in oppo- si e tegen hun partijleiding, die geluk kig- een meer realistische kijk op de in ternationale situatie heeft. Het lijkt ech ter niet waarschijnlijk, dat deze con troversen in de P.v.d.A. tot scheuring of stemmenverlies zullen leiden. Ook in de K.V.P. zijn scherpe tegen stellingen ontstaan, wat niet te verwon deren is. Deze partij immers is een ker kelijke partij, die alle meelevende Room sen omvat, hetgeen betekent, dat. zowel de kapitalistische fabrikant als de soci aal-ingestelde arbeider er lid van is. Nu is het in de K.V.P. zó, dat de leiding ervan (Prof. Romme, fractievoorzitter en dhr Andr'iessen, partijvoorzitter) een politiek voert, die van de sociaUstische niet zo heel veel verschilt. Zij kijken meer naar links dan naar rechts, meer naar de progessieven dan naar de con servatieven, meer naar de arbeiders dan naar de werkgevers. De K.V.P. wordt permanent opgestuwd door de K.A.B., de Katholieke Arbeiders Beweging. Wan neer deze af en toe dreigt met het op richten van een Roomse arbeiderspartij, wordt ze door Romme op haar wenken bediend. Het is dus geen wonder, dat in brede kringen tegien deze Rommiaanse politiek sterke oppositie is ontstaan, waarvan met name Prof. Duynsteé in de „Maasbode" en Mr Steenberghe (oud- minister van Econ. Zaken) zich de tolk hebben gemaakt. Deze oppositie liet zich tenslotte niet langer negeren (of ne geren?) en op een conferentie werd een vergelijk getroffen. Prof. Duynsteé be weerde daarna, dat de K.V.P. van koers zou veranderen, maar dhr Andriessen deelde mee, dat daarvan geen sprake was! Ra, ra, hoe zit dat? Ziehier de geheimen der politieke tactiek. Tenslotte zit het ook in de Chr. Hist. Unie niet zuiver. De Indonesische kwes tie werkt daar nog na, terwijl ook soci ale opvattingen veel verschil geven. Dhr Tilanus, de partij- en fractieleider, heeft Prof. Gerritson als Eerste Kamer lid moeten accepteren, wat vermoede lijk een bittere pil voor hem is geweest. Deze prof. wil sterk verzet tegen de so cialistische politiek. Hij is een zeer knap man, doch een politicus, die in het Par lement wel van zich zal doen spreken, maar niet altijd blijk zal geven van juist politiek inzicht. Intussen kunnen de so cialisten zowel uit het optreden van de R.K. Duynsteé als van de C.H. Gerrit son leren, dat de weerzin tegen de ver- rodüig van Nederland in alle kringen toeneemt. We hopen dan ook van harte, dat de invloed van de P.v.d.A. op de re gering kan worden uitgeschakeld. De woningnood is groot. Nauwelijks is er gedurende de bevrijding op ingelo pen. Dat hier sprake is van een natio naal kwaad wordt algemeen erkend. Dat er allerlei morele en sociale ge varen aan verbonden zijn, niemand die het ontkenit, die zich het probleem ook maar een weinig heeft ingedacht. De heersende woningnood mogen we een ramp voor ons volk noemen in meer dan een opzicht. Haar te lenigen aller eerst en haar zo mogelijk op te heffen ^s roeping van ons Nederlandse volk. Met welk een teleurstelling heeft ons volk kennis genomen van het feit, dat de Rijksbegroting sloot, maar ten kos te van de bouw van circa 10000 wonin gen. Immers in 1952 zouden niet meer dan 40000 woningen worden gebouwd, inplaats van de 50000, die als minimum noodzakelijk werden geacht om in de loop der jaren de woningnood op te hef fen. En sedert dien is ons volk aan het werk getogen. Van de eenvoudige bur german, tot de Minister toe. Jazelfs on ze geëerbiedigde Koningin heeft haar stem laten horen om tot de bouw van de 50000 woningen te kimnen komen. Door in een radiorede de daarvoor uit geschreven leningen aan te bevelen en de noodzaak ons volk op het hart te binden. Immers een drietal leningen zijn uitgeschreven. Iedereen kan er aan deel nemen. Ja zelfs een deelname van 25 is mogelijk. Zie, dat is een mooie geste. Het is te hopen, dat ons volk zijn plicht ver staat. Dat er ruim wordt ingeschreven. Want het is voor een goed en een nut tig doel. Ja voor iets dat noodzakelijk moet worden aangepakt om althans deze volksellende te lenigen. Jammer, dat er tussen inschrijver en het verkrijgen van een huis geen verband bestaat. Wel is er enig verband tussen de inschrijving en de gemeente waar gebouvvd zal wor den. Toch is het te wensen, dat ons volk, wie het kan ni., zijn plicht verstaat en zo ruim mogelijk op de leningen inte kent. Het jaar 1952 heeft slecht ingezet. De economische barometer heeft een zeer lage stand ingenomen. Zo laag als ze sedert de bevrijding nog niet heeft gestaan, In de maand Januari 1952 zijn niet minder dan 202 faillissementen uitge sproken. Dat aantal is vergeleken met December 1951 een aantal van 120 en over Januari 1951 een aantal van 141 buitensporig hoog. Het hoogst aantal uitgesproken faillissementen was ge weest in Juni 1950. Toen bedroeg het 190. Nu is het dus weer een 12-tal ho ger dan het topcijfer over Juni 1950. Bovenstaande cijfers ontlenen we aan een opgave van Van der Graaf en Go's Bureaux voor den handel. Voor het rayon waarin ons blaxi ver schijnt de provincies Zuid-Holland en Zeeland bedroegen de aantallen 23 te gen 13 vorig jaar en 4 tegpn 1 het vo rig jaar. Voor Zuid Holland gerekend exclusief de grote steden Rotterdam en 's'-Gra- venhage. We hebben er reeds meer op gewezen, dat we hier een barometer hebben die de stand van het economische leven spe ciaal van de middenstand zuiver weer geeft. En dan kunnen we niet anders constateren, dat de middenstand, gezien ook het hoge cijfer van de faillissemen ten moeilijke ttjden doormaakt. Vele middenstanders onder hoge druk leven. AUerwege wordt het openbaar, dat ons land zijn armoede meer en meer moet gaan uitleven. Het geld wordt duurder. De tijden van maar raak kopen en uitgeven zijn voorbij. Er is een eyen- wichtstoestand bereikt. En de naald is teruggaande. Ieder die in het zakenle ven zit weet er van mee te spreken. En dan de zware druk. Van de sociale las- MIDDEUIAKNIS BRAND IN DE PASTORIE VAN DE R.K. KERK Zondagmorgen is een van de kamers van de pastorie van de R.K. Kerk brand uitgebroken. De oorzaak moet ontstaan zijn door kortsluiting tussen het plafond, want daar smeulde het. De Middelhamisse brandweer was vrij spoedig ter plaatse, die echter geen wa ter behoefde te geven. Men had het vuur op andere wijze weten te dempen. Al hetgeen zich in de kamer bevond is naar buiten gesleept, zodat het toch een hele ravage was. Tijdens de brand het was in de voormiddag tussen 10 en 11 uur was er dienst in de R.K. Kerk die normaal doorging en door de pastoor niet werd onderbroken. SOMMELSDIJK Heden Dinsdagavond half zeven zal in de Ned. Herv. Kerk voorgaan Ds G. Alers, em. predikant te Rotterdam. Ouderavond ScWool naet de B^bel. Vrijdagavond hield de School met de Bijbel haar jaarlgkse ouderavond. Er was een flinke opkomst, ook waren de wethouders aanwezig. De voorz. Ds E. v. Asch opende met het laten zingen van Ps. 119 53, las 2 Petr. 1 en ging voor in gebed. In ztjn openingswoord heette de voorz. allen welkom en drukte zijn tevreden heid uit, dat er zo grote opkomst was, daar velen zich van de kerk, van God en Zijn dienst afkeren en dat het ten deze geldt: „Snelle afloop, als der wa teren." Hieropvdlgend sprak Z.Eerw. een rede uit, naar aanleiding van 2 Petr. 1 19. Eigenlgk was het de beurt van Ds N. de Jong, maar deze had door uitstedig- heid verhindering. In de pauze volgde een collecte en een tractatie waarna onderwijzer W. Droogers een causerie hield, getiteld „De Jeugd van tegenwoordig." Aan het slot van de bijeenkomst be handelde het Hoofd der School de heer C. Kronenburg een onderwerp over „Op voeding." Met een kort sluitingswoord besloot de voorzitter deze leerzame samenlkomst waarna dhr M. v. d. Boom met dank zegging eindigde. DIBKSLAND SJW.G. De plaatselijke afd. van Steun Wettig Gezag hield Donderdagavond in een geheel gevulde zaal in Odeon een propaganda-avond. Als sprekers traden daarbij op burgemeester ,De Kool van Zuidland, burgemeester Van Heystr al hier, majoor Jansen Maneschijn, oppers wachtmeester De Heer ends Koele,iNed Herv. predikant. Voor de reserve Rijks politie gaven zich weer enkele inwoners op, zodat dit korps hier al aardig op gang komt. Vertoond werd de film de slag om Engeland. HERKINGEN In de jl. gehouden ledenvergadering der Ned. Herv. Kerk is tot president kerkvoogd herkozen de heer A. de Geus en herkozen als notabel de heer J. v. Wageningen, welke echter hiervoor heeft bedankt, na een zittingsperiode van 27 jaar. Belanghebbenden die voor de gemeen te gelden beschikbaar willen stellen voor "woningbouw, kimnen inlichtingen verkrijgen ten gem. secretarie. MEOSSANT A.s. Zaterdagavond 6.30 uur hoopt alhier voor de Ger. Gem. voor te gaan Ds M. Blok van Rotterdam. Voor de Chr. School hebben zich 26 nieuwe leerlingen laten inschrijven bij het Hoofd der School. M. Bijdevate is met zijn gezin naar de N.O. Polder vertrokken om daar in de landbouw te werken. STELLENDAM Zaterdag 1 Maart was het 30 jaar dat de landbouwknecht J. Breederveld bij de fam. Human werkzaam was. Als blijk van waardering werd hem een nieuw Gazelle Rijwiel geschonken, wat met dankbaarheid werd aanvaard. Maandagmorgen ging een span paar den op hol van de landbouwer G. Bilkes. De wagen viel van de dijk en kwam in de sloot terecht. Hoewel B. van de wa gen kwam te vallen, bracht hy het er met pijn in zijn ledematen af. Woensdagavond 6.30 uur zal in de Ger. Kerk bidstond worden gehouden voor 't gewas en visserij door Ds Los. Burg. Stand over de maand Febr. '53 Geboren: Johannes Adrianus, z.v. M. Troost en E. van Oostenbrugge; Willem z.v. J. van Seters en J. van Eeken; Ma ria Teuntje, d.v. G. van Lenten en W. Kievit; Clara Anna, d.v. J. M. van Oos tenbrugge en D. C. Tanis; Lieneke, d.v. C. Schaaf en M. de Jager. Overleden: Marinus van Oostenbrug ge, oud 39 jaren, echtgenoot van J. van der Vlugt; Cornelia de Graaf, oud 86 jaren, weduwe van H. Kievit; Klazina van Lenten, oud 83 jaren, weduwe van A. Spuy; Adriana VeUekoop, oud 78 ja ren, echtgenote van P. Brinkman. Huwelijken: M.. van Seters, 23 jaar met M. de Goede, 22 j. Vertrokken: J. P. Keijmel naar naar Zuid-Afrika; C. L. van de Ree naar Rot terdam; N. Bijdevaate naar Waarden burg; Joh. Hameeteman en gezin naar Ouddorp; C. de Geus naar Rotterdam; T. Breederveldnaar Rotterdam; G. van Zwol naar Harderwijk; H. C. Blokland naar Melissant. OUDDORP i^ Door de garnalenvissers werd de vo rige week zowel te Ouddorp als te Sche- veningen 5 dagen gevist. Eh^ werd ge middeld van 50 tot 80 kg garnalen ge vangen per dag en per vaartuig. Er werd van 60 tot 75 ot. per kg gegeven. Algemene ledenvergadering van de Vereen, tot Steun bij Ziekenhuisverple- j ging (S.B.Z.) te Ouddorp op Donderdag 13 Maart a.s, sav. 7.30 uur in Hotel Akershoek. Vrijdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Ds G. Zwerus van Middelhamis. Spoedeisende vergadering van de le den der Cichoreidrogerij „Ouddorp" te Ouddorp op Woensdag 5 Maart 1952 des nam. 3 uur in Hotel H. Breen alhier. OUDE TONGE Alhier werd aanbesteed het bouwen van een koelhuis voor het bewaren van aardappelen en uien, ten behoeve van de Koelhuisvereniging te den Bommel. Dit koelhuis, dat wordt uitgevoerd in montagebouw en dat o.m. een tiental aardappelcellen en 8 uiencellen bevat en dat een totale oppervlakte beslaat van ruim 750 m2, zal worden gebouwd bij de hofstede van de heer D. J. A. Dees aan de Kranendijk. De koeling geschiedt door een tiental ring-ventilatoren met een capaciteit van 6800 m3 per uur elk. Er werd ingeschreven als volgt: Mans en Tieleman, Melissant 74900—; P. Snijder en Zn. Oude Tonge 78000.i; M. Osseweijer, Oude Tonge 79625. W. Mooijaart, Oude Tonge 81000. P. Osseweijer, Oude Tonge 81750.^ Lambert en v. d. Welle, Oude Tonge 82360.G. de Man, Zuid-Beijerland 82390.—; J. A. de Pijper, Piershil 82500.C. Smeets, Achthuizen 84000.Joh. van Gorzel, Numansdorp 91670.—. De begroting bedroeg 81950. Het werk is gegund aan de fa. Mans en Tieleman te Melissant. Architect is de heer C. B. Bogaerds te Numansdorp. OOLTGENSPLAAT Ger. Gem. A.s. Donderdag 6 Maart D.V. nam. 2.30 uur en sav. 7 uur Ds G. Zwerus van Middelhamis. Bidstond voor het Gewas. DEN BOMMEL Ouderavond Ohr. School. Op 29 Febr. hield de Chr. School alhier haar jaar lijkse Ouderavond. De voorz. dhr W. C. van Kempen opende op gebruikelijke wijze en heette de aanwezigen welkom, o.m. het herstelde hoofd dhr J. Visser, benevens de Inspecteur dhr Mathijsse en de burgemeester. De Inspecteur richtte ook een wel komstwoord tot dhr Visser, die zich ver blijdde, dat hij Maandag weer zijn schooltaak zou aanvangen. De heer Visser dankte voor deze woor den en ook voor de vele blijken van be langstelling tijdens zijn ziekte onder vonden. Hij wees op de heerlijke maar tegelijk zware taak van de opvoeding van kinderen die hem wachtte en gaf dan in een causerie voorbeelden van. In de pauze was er gelegenheid voor de ouders om met de onderwijzers over hun kinderen te spreken. Daarna sprak dhr Tillema, die 2 jaar lang de sleutels van de School had ge dragen, een afscheidswoord en over handigde de sleutels aan het Hoofd de heer Visser. Hij dankte tevens het an dere onderwijzend personeel nl. dhr Krabbe en mej. Eenink, voor de goede samenwerking die er geweest was. De voorz. richtte, na allen te hebben lGS* In het nummer y&n 25 Februari schreef ik pver }iet werklozenprojjleem, in welk verband de verschillende „soor ten"' werklo25en werden besproken. Een jeugdige lezer van een der Zeeuwse EUanden zond mij naar aanleiding van dat babbeltje een brief. Hij schreef me, met ware voldoening mijn stukje gele zen te hebben en op de vraag die ik zo terloops stelde: „Is U wel eens werk loos geweest?" kon hij volmondig „ja"' antwoorden. Ik weet er alles van, .Schram, zo, schrijft hij, om als jonge kerel het ge nadebrood van de Staat te moeten eten. Ik weet, gaat htj voort, wat het is, zich te gevoelen als een overeopipleet meu bel. En weet U, vervolgt hij dan, wan neer dit het ergste is? Als m,en reeds gepensioenneerde vijf en zestigers nog harder ziet werken dan voorheen. Dat vind ik verschrikkelijk, om als jonge werklustige kerel tot werkloosheid ge doemd te ziJn en reeds gepensioenneer- den volop te zien werken. Dit gebeurt in mijn woonplaats biJ het Staatsbedrijf der P.T.T., schrijft deze lezer. Hij vindt het „Onsportief" van die oudjes om hun beroep niet neer te leggen, tenvijl er een overvloed van werkkrachten is en een jonge generatie hunkert om him werk over te nemen. Tenslotte vraagt hij of Schram het met hem eens is en over dit punt zijn gedachte eens in de krant wil schrijven. Ja, daar zit je weer. Er is voor alle bei wat te zeggen. Natuurlijk bekijken beide partijen het vanuit him gezichts hoek. De jongeman zegt: Kijk eens hier, die P.T.T.-man heeft z'n job er op zitten en moet verdwijnen. Dat wrist hij al toen hij misschien laten we zeggen twintig of dertig jaar geleden bij de post kwam. En nu het zover is, moet hij er uit. Hg heeft toch z'n pensioen. Dan zeg ik ja, kerel, je hebt gelijk. Formeel is er tegen deze redenatie niets in te brengen. Maar ten. Maar niet te vergeten ook van de gewone belastingen. Daaronder gaat de middenstand ook gebukt. Beslommerin gen van administratieve aard, hoge be lasting en hoge sociale lasten brengen vele middenstanders op de rand van de ondergang. aan de andere kant staat de P.T.T. man, die wel 65 jaar Is, maar misschien nog zo fit als een man van vijftig. De brief schrijver noemt die mensen wel „oud jes"', maar ik geloof, dat ze zich met deze titel zeer beledigd zullen gevoelen. Nukomt het zo uit, dat er mogelijk heid is om nog wat langer aan te blij ven en dat pakken deze „oudjes" met belde handen aan. Want het pensioen, waarop ze recht hebben, is misschien maar heel schraal en voor een dure tijd als de onze ontoereikend om er behoor lijk van te leven. Neem het nu zo'n man eens kwalijk, dat hij de geboden kans waarneemt om zijn werk waarmee hij vergroeid is, nog 'wat te blijven doeni. Hij denkt: élke gulden die ik hu in de wacht kan slepen is er één. Nu mag dé werkloze hem op dit punt onsportief noemen, maar zo re- kenlt de P.T.T.-man van sportiviteit kan je niet eten. En hij pakt wat hij nog krijgen kan. Toch kan Schram niet begrijpen, dat bij de P.T.T., een Staats bedrijf nog wel, de ambtenaren na hun 65ste jaar worden aangehouden. Ik dacht dat men bij „het Rijk" wel op het standpunt zou staan om zoveel sociaal gevoel op te brengen, dat de jongeren ook een kans kregen om aan te pakken. Overigens weet ik niet, hoe groot de pensioenen voor P.T.T.-mensen zijn. Ik heb de indruk, dat deze maar aan de schrale kant zijn. Onlangs sprak ik een P.T.T.-man, die ook pensioengerechtigd werd. Hij had heel z'n léven in dienst van de Telefoon besteed, maar van de eerste pensioendag af zocht hij wat hij kon om er een of ander baantje bij te krijgen, omdat zijn pensioen te laag was om er behoorlijk van rond te komen. Zeg nu eens tegen zo iemand; „Je bent 65 en moet nu maar zien hoe je er komt. Dan maar naar de armen als je niet genoeg hebt om van te leven!" Kijk dat doet iemand die nog flinke handen aan 't' lijf heeft vast niet. Zelfs al is het zo, dat het anderzijds voor een gepen sioenneerde niet meevalt om op die leef tijd nog weer. geheel vreemd werk te gaan verrichten. De tijdsomstandighe den noodzaken er echter toe. De mees te pensioengrondslagen zijn niet geba seerd op zo'n verschrikkelijk dure tijd als die, waarin wij leven. Dat is voor de pensioentrekkers funest. Begrijpelijk is het, dat jonge werklozen met lede ogen aanzien, hoe de 65-jarigen in de weer zijn om te houden wat ze hebben. Men moet de zaak echter van twee kan ten bezien, vandaar dat Schram er voor past om deze mensen als buitengewoon „hebberig" te doodverven. Voelt de jon ge lezer er niets voor om het elders te proberen? In het stukje van 20 Febru ari gaf ik een enkele tip. Staar U niet blind op een paar bovenjarige P.T.T.- mensen, maar probeer Uzelf buiten dat een weg te banen. Met een weinig door zettingsvermogen en vasthoudendheid lukt dat zeker! Er ligt al enige tijd een briefje bij mijn paperassen van de Dirkslandse le zer, die zich indertijd ergerde aan het prikkeldraad langs de Boezemweg. Hij was enige tijd „uitstedig" geweest en berichtte me bij ziJn thuiskomst dat het polderbestuur het „pienekesdroad", zo de Belgen dat noemen nog niet vervan gen had door gladdraad. Dat vindt Schram even spijtig als de briefschrij ver. Nog eens 'n klein briefje aan 't Polderbestuur, lezer! Tenslotte overkwam Schram zelf kort geleden bijna een ongeluk. Loop ik daar over het pas aangelegde trottoir vlak voor de Chr. Geref. Kerk te Middelhar- nis. Het was erg donker, hoewel er in de buurt toch een lantaarn staat. Die was echter uit. Misschien het lampje stuk gegaan of stuk gegooid door de kwajongens. Gelukkig kreeg ik er op 't laatste moment erg in, want anders was ik zó van het plots eindigende trot toir in het juist door de vele regens boordevolle slootje gestapt, idat langs het oude kerkhof loopt. Voor mij zou dat nu niet zo heel erg zijn, maar wanneer het een klein kind overkwam, zou het ongemerkt in deze grote greppel kun nen verdrinken. Welk doel dat smerige slootje daar nog heeft is me een raad sel. Kan dat niet gedraineerd en ge dempt Vandaag of morgen verdrinkt er een klein kind in en dan gaat het dicht, dat verzeker ik U. Zouden we het niet dempen vóór er ongelukken gebeuren? En als er dan onoverkomelijke bezwa ren zijn, dan zou ik toch op het eind van 't trottoir bij de Chr. Ger. Kerk een hekje plaatsen. Dan kan er ook geen wethouder of een gemeenteraadslid instappen. Anders gaat het misschien tóch nog dicht! SCHRAMMETJE. BELANGRIJKE VERGADERING VAN DE VERENIGING STREEKMUSEUM GOEREE—OVERpiiAKKEE Op Donderdag 6 Maart a.s. des avonds half acht zal de Vereniging Streekmu seum in Hotel Spee in algemene verga dering bijeenkomen. In deze bijeenkomst zullen de ont- werp-statuten van de Vereniging worden vastgesteld. Was het eerst de bedoeling er een Stichting van te maken; na rijp beraad is het bestuur besloten tot een vereniging te komen, waarvan nu de statuten, die Koninklijk moeten worden goedgekeurd, zullen worden vastgesteld. Om de belangrijkheid hiervan wekken wij de leden gaarne op deze keer geen verstek te laten gaan. Bovendien kan deze bijeenkomst inte ressant worden door de causerie van de romanschrijver J. Knape Mz. getiteld: „Rede zonder titel" en de Flakkeese schets van de heer J. Dijkers. Flinke opkomst is dringend gewenst. dank gezegd een afscheidswoord aan dhr Tillema, die nu weer een paar weken te Oude Tonge werkzaam is. Ds Becker eindigde met dankzegging. STAD AAN 'T HARINGVLIET 65 jaar getrouwd. Heden 4 Maart is het echtpaar S. v. d. Mast en W. v. d. Mast-Zwarts 65 jaar in de echt verbon den. Dit echtpaar is het oudste paar in onze gemeente. Op D.V. 23 April a.s. zal de man 90 jaar en 8 Maart de vrouw 89 jaar oud worden. Deze gelukkige be levenissen hebben echter verleden week een zware slagschaduw gekregen, daar hun dochter die hen geheel verzorgde is overleden. In de verschillende kerken zal Woens dag a.s. de jaarlijkse Biddag worden ge houden. In de'Herv. Kerk (Ds H. Goedhart) des voorm. 10 en sav. half acht; in de Chr. Ger. Kerk (Ds N. de Jong) des nam. half 3 en sav. 7 uur; in de Ger. Gem. (Ds G. Zwerus) v.m. 10, nam. half 3 en sav. 6.30 uur. UieMveilinig van Dinsdag 3 Maart 1952 Grove en gewone 25.5328.01, drie- lingen 20.01, picklers 9.99—10.47, stek 5.12. Aanvoer 117.000 kg. Waarom, Hoe en Wat? Het zal de land- en tuinbouwende be volking langzamerhand wel bekend zijn, dat een rationele kalkbemesting van grote betekenis is voor de meeste grond soorten. Evenals dit geldt voor onmisbare voe dingsbestanddelen als stikstof, fosfor- zuur, kali en andere, is bodemvrucht baarheid zonder kalk ondenkbaar, Kalk verbetert de zuurgraad van de grond; kalk is noodzakelijk als planten- voedende stof; kalk verbetert de struc tuur van de grond, schept een goed mi lieu voor een gezonde ontwikkeling van het bacteri|nleven en kalk verhoogt het rendement van de stikstof-, fosforzuur- en kalimeststoffen. Over de kalkvoorziening van onze gronden kutmen wij helaas nog geen op timistisch geluid laten horen. De kalk- toevoer door bemesting is namelijk bij lange na niet toereikend om het kaUc- verlies op te heffen. Jaarlijks worden er aanzienlijke hoe veelheden kalk aan de bouwvoor ont trokken, enerzijds door uitspoeling (150- 400 kg. per ha, afhankelijk van de grondsoort)anderzijds door opname door het gewas (1570 kg per ha.) Kalkverliezen door uitspoeling spelen hierbij dus de grootste rol. Uit deze cijfers bUjkt wel hoe belang rijk het is de kalkbemesting niet te ver waarlozen. Verschillende soorten kalkmeststoffen; uit eigen bodem staan ons ten dienste.. Bovendien willen wij niet verzuimen te' wijzen op de zeer belangrijke rol, die Thomasmeel vervult bij de kalkvoorzie ning van onze cultuurgronden. Deze* veelzijdige fosfaatmeststof bevat name lijk naast fosforzuur, magnesium en ver schillende sporenelementen gemiddeld 50= kg kalk, waarvan 80% direct werkzEiam; is. De grootste kalktoevoer aan de Ne derlandse bodem vindt nog steeds plaats door middel van Thomasmeel. Wat de kalkwerking betreft, staat 100 kg Tho masmeel gelijk met 100 kg Limburgse kalkmergel. Wanneer de kalkbemesting op peil moet worden gehouden of ver beterd is het altijd verstandig de fosfor- zuurbemesting te doen plaats vinden in de vorm van Thomasslakkenmeel. Nu er van hogerhand steeds weer wordt gehamerd op het aambeeld van productieverhoging en verbetering van de ruwvoederpositie lijkt het ons niet onverdienstelijk nog eens speciaal te wij zen op de grote waarde van een doel matige kalkbemesting. Evenwel, dit is eveneens van groot be lang, bedenke men dat hier ook geldt:' „Overdaad schaadt'". De werking van bepaalde voor het gewas noodzakelijke sporenelementen kan dan namelijk wor den tegengegaan of zelfs geheel stilge legd. De juiste weg leert ons het grond onderzoek. De assistenten van de Rijks- land- en tuinbouwvoorlichtingsdienst kunnen U hieromtrent van advies die-- nien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1