Over de Werkloosheid DOKTER P. KNÖPS GEHULDIGD Algem. Ledenvergadering van „Het Groene Kruis" afd. Herkingen Schrammetje 248te Jaargang "Woensdag 27 Febraari 1952 No. 2094 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN AI aan de gang? De K.L.M, ▼loog in 1951 ruim duizend maal rond de aarde schrqfl: Huishoudelijke wenken VeWcimHt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedacöebiirean: Prins Hendrikstraat U Mlddelliamis Abonnementspiljs 1.70 per kwartaal Telefoon 17 Mlddelbarnls Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-prtjs 12 et per mm. Bfl contract speciaal tarief Terugdringing: tot 100.000 op 1 Mei? Meerdere malen hebben we reeds over het verschrikkelijke kwaad der werk loosheid geschreven. Er zijn dan ook wel redenen voor om met huivering ver vuld te zijn voor het heersen van werk loosheid op grote schaal. De scherpe cri sis en de gewone malaise van de derti ger jaren liggen velen nog vers in het geheugen. De werkverschaffing, erger nog de steunregelingen met het er aan verbonden „stempelen" en de 10 of 12 steuntabeUen wekken nog zulke tries te beelden op van huiselijke armoede en ellende, dat het geen wonder is dat we de werkloosheid een gesel voor ons volk noemen. Geen wonder ook dat we de laatste tijden met grote zorg de uitbrei ding van de werkloosheid hebben gade geslagen. In een tijdruimte van vier jaar heeft het aantal werklozen zich met ruim honderd dfiüzend uitgebreid. Ons land heeft momenteel een cijfer van 165000 werklozen. Dat algemeen de stij gende cijfers van de werkloosheid met ongerustheid werden gadegeslagen is dezer dagen gebleken in de Tweede Ka mer waar door de kamerleden, drs Ne- derhorst en de heer Stapelkamp over deze materie een interpellatie is gehou den. De heer Stapelkamp meende dat de toestand eigenlijk nog erger is dan de cijfers aantonen, omdat de werkelijke toestand door verkorting van de arbeids tijd en door de wachtgeldregelingen min ot meer verborgen blijft. Als oorzaken zag hij moeilijkheden van conjuncturele en structurele aard. Tot de eerste rekende hij de mindere vraag en de grotere concurrentie van het bui tenland en het gebrek aan liquide mid delen (kapitaal). Als voorbeeld van structuele werkloosheid noemde hij de werkloosheid in de sigarenindustrie, die door de Regering nog bevorderd was door de hoge accijnzen. Als het streven naar herstel van de betalingsbalans door middel van investeringsbeperkingen en consumptiebeperkingen leidt tot grote re werkloosheid dan moet de Regering daarbij de uiterste voorzichtigheid wel betrachten. Ook een te grote uitbreiding van de arbeiders in de DUW achtte de ze spreker geheel verkeerd. Ook de an dere interpellant was van mening, dat de Regering in haar streven naar even wicht in de betalingsbalans te ver was gegaan waardoor de werkloosheid een grotere uitbreiding heeft verkregen. Aan de beantwoording van de Minister van Economische Zaken Prof. v. d. Brink ontlenen we het volgende: Het aantal werklozen dat momenteel 165000 be draagt zal zo mogelijk door de Regering per 1 Mei teruggedrongen worden tot 100.000. Een cijfer van 100.000, circa 3 procent van het aantal werknemenden moet voor ons land als vrij normaal wor den beschouwd. Als oorzaak van de zich snel uitbreidende werkloosheid noemde de Minister het feit, dat de inkrimpen de civiele werkgelegenheid niet tijdig door militaire werkgelegenheid kon wor den vervangen. En hoe denkt de Rege ring de werkloosheid tot een cijfer van lOO.OOO terug te dringen? Door dat in 1952 voor longeveer één nülliardi aan de fensieorders geplaatst zullen worden. Uitteraard zal dat op de werkloosheid in de industrie een gunstige invloed uit oefenen. In 1951 werden voor defensie voor 600 millioen aan orders bij onze industrie geplaatst. Voor 1952 wordt dat met 400.mil lioen verhoogd tot een milliard. Hiervan zullen vooral profieren de bouwnijverheid, de scheepsbouw, de elec- tronische industrie, de transportmidde lenindustrie en de aan deze industrieën verwante bedrijven. Een ander middel om het werklooslieidscijfer te drukken ziet de Minister in lv€t verlagen van de accijns oip sigaren. Vooral de sigarenindustrie is zeer ar beidsintensief. Het verbruik van ciga- retten is door de hoge accijns op de si garen zeer toegenomen ten koste van de sigaren. Dit middel kan slechts toepassing vin den, zo hierover met België overeen stemming wordt bereikt. Uitbreiding van de woningbouw tot minstens 50.000 woningen in 1952 is ook een der mid- deleis om de werkloosheid te drukken. De Regering is hierin reeds bezig door het aantal goedkeuringen voor de bouw op en boven dit getal te brengen. Het slagen van de leningen tot een bedrag Van vijftig millioen is daarvoor noodza kelijk. Door het wetsontwerp betreffende de ontwikkelingsgebieden hoopt de Re gering de spreiding van de arbeidsge legenheid te bevorderen, evenzeer kan de verplaatsing van overcomplete ar beidskrachten uit de ontwikkelingsge bieden naar de industrie centra de ver mindering van de werkloosheid zeer be vorderen. Steunen van de exptortontwikkeling, waarmede ten opzichte van de textiel reeds verheugende resultaten zijn be reikt zal ook kunnen medewerken om de werkloosheid te verminderen. Voor publieke werken zal 50 millioen worden uitgegeven. Nader gespecificeerd noem de de Minister dat 7% millioen be stemd is voor de openbare werken in de provincie Groningen. In het Noorden is de werkloosheid het grootst. 6 mil lioen voor boerenwerken en het reste rende bedrag voor verschillende kleine objecten. Dit is het bedrag van de 15 nüllioens die reeds op de begroting voor komt. Van de 36 miUioen die de Re gering dit jaar meer voor publieke wer ken denkt uit te geven zijn 14 millioen bestemd voor waterstEiatswerken, waar onder 3 millioen voor de ontvrikke- lingsgebieden, voorts 6 millioen voor nieuwe landbiDuwwerken (cultuur tech nische werken voor waterschappen en gemeenten). Er moet nog een bedrag van 16 millioen verdeeld worden, wat men nog in studie heeft. Deze hogere Ook Marokko heeft op het ogenblik te kampen met woningproblemen. De snelle industrialisatie gedurende de afgelopen dertig jaar en de daarmee verband houdende belangstelling van de plattelandsbevolking voor een wo ning in een van de grote steden in het Westen hebben tot gevolg gehad, dat de totale bevolking van Marokko's grote steden van 552.Q0O in 1921 tot 1.897.000 in 1947 toenam. Met fondsen uit de tegenwaarderekening van Frankrijk en met behulp van Amerikaanse machines is men er thans in geslaagd, voor een groot gedeelte in de behoefte te voorzien. Deze luchtfo to toont een van de nieuwe complexen arbeiderswoningen, zoals men er thans vele in de buitenwijken van Casablanca aantreft. uitgaven betekent een verruiming van 221000 mansweken of een wérkverrui- ming voor ongeveer 4500 man. Tenslot te nog enige bijzonderheden over Weder opbouw en Volkshuisvesting: In het bouwbedrijf moet jaarlijks voor 1400 millioen verwerkt worden. Per kwartaal dus 350 millioen. In 1951 werd goedgekeurd voor: Ie kwartaal 314 millioen, 2e kwar taal 251 millioen, 3e kwartaal 400 millioen. In 1952 werd over Januari reeds goed gekeurd voor 135 millioen en in Fe bruari voor 98 millioen. Slagen de wo ningbouwleningen dan is de bouw van 50.000 woningen wel verzekerd in 1952. Volgens de Minister is het niet optimis tisch te verwachten dat in 1953 wel 55000 woningen gebouwd kunnen wor den. Volgens de Minister heeft de sub sidieregeling voor de schilders goed ge werkt 3400 aanvragen en 80000 Rijkssubsidie en ter geruststelling deel de de Bewindsman mede, dat het aan tal arbeiders in de DUW niet boven de 35000 uit zal komen. Al met al, grote zorgen. Hoe licht kan een ongunstige wending de zaken on gunstig beïnvloeden. Het is te hopen, dat de werkloosheid beperkt kan worden, maar toch zijn de vooruitzichten zorge lijk te noemen. Zaterdagavond vond de huldiging plaats van dokter P. Knöps te Som- melsdijk, die Zondag het heuglijk feit van zijn 25-jarig jubileum als practi- serend arts herdacht. De Kon. Muziek vereniging „Sempre Crescendo" zette met enkele marsen en een daverend „Lang zal hij Leven" de Sommelsdijkse Voorstraat vol koperen klanken, zoda nig dat oud en jong te hoop liep om van dit feestelijk gebeuren getuige te zijn. Sempre's voorzitter, de heer S. v. Eek, feliciteerde de dokter, die in de harte lijkste bewoordingen dank zegde voor de serenade. De muzikanten werden bin nenshuis genood, waar men nu en dan de instrumenten nog eens liet schallen. Vele bloemstukken waren al naar de dokterswoning gebracht en wat later in de avond, kwam het comité uit de pa tiënten zijn opwachting maken. Men bood dokter Knöps als huldeblijk twee fauteuils, een radiotoestel en een ge schenk in enveloppe aan, hetgeen uiter aard niet weinig verraste en hartelijke woorden van dank tot gevolg had. De heer A. Vis, voorz. van dit comité memoreerde hoe spontaan de bevolking aan deze huldiging had meegewerkt, waaruit bleek, dat de dokter in beide gemeenten zeer is gezien. Zelfs degenen, die niet tot de clientèle behoren hadden een bijdrage tot de geschenken geleverd Een album, bevattende de namen van hen die voor de cadeaux hadden bijge dragen, werd overhandigd. Dit album was verzorgd door dhr Boekhoudt. Dr Knöps bracht zichtbaar ontroerd dank voor het gebodene en vroeg: „Waarom dit alles? Ik heb 25 jaar lang mijn plicht gedaan." In gezeUige sfeer werd een uurtje op prettige wijze doorgebracht en vele her inneringen uit studie- en pracüjkjaren opgehaald. Jammer, dat de vader van de jubilaris. Dr S. Knöps het jubileum niet kon meemaken, daar hij met een, ernstige ziekte te bed lag. Velen maakten in de loop van de avond van de gelegenheid gebruik om de jubilaris <ie hand te drukken. ------O------ VERWARRENDE SITUATIE BIJ VEERPONT ANNA JACOBA-ZWPE Het verkeer, bestemd voor de veer pont Anna Jacoba-Zijpe dient zich zo wel in Anna Jacoba als üi Zijpe links van de weg op te stellen. Met een bord je „Parkeerverbod voor de rechterzijde van de weg" wordt dit de automobilis ten duidelijk gemaakt De Toeristenbond A.N.W.B. heeft thans ook verzocht duidelijke borden bij de parkeerstroken te plaatsen met een opschrift, waaruit blijkt, dat het wach tende verkeer zich Unk» van de weg moet opstellsni. Jacob Malick de Russische afgevaar digde bij de laatste Assemble van de Verenigde Naties (UNO) heeft een merkwaardige uitlating gedaan. Hij gaf te kennen dat, de derde we reldoorlog eigenlek al aan de gang Was" Een merkwaardige uitlating. Toen hij later naar de betekenis van zijn yitla- ting gevraagd werd zat hij er blijkbaar mede verlegen en gaf hij slechts ont wijkende antwoorden. Heeft deze com munistische afgevaardigde op een onbe waakt ogenblik zijn mond voorbij ge praat Zijn latere blijkbare verlegenheid wijst daar wel op. Intussen het is ge zegd. Gewild of ongewild. Naar onze overtuiging heeft hg ver tolkt wat in Moskou wordt gedacht. „De derde wereldoorlog is aan de gang?" Heeft deze staatsman in een onbewaakt ogenblik uitgesproken wat in Moskou als een feit wordt aanvaard. Ja de der de wereldoorlog is aan de gang. Een koude oorlog, een zenuwoorlog, een oor log van plagerijen, grievende bejegenin gen en uittartingen. Nu al verscheide ne jaren terug. Een oorlog die gevoerd wordt in alle landen met communisti sche agitators, met een vijfde kolonne, gereed tot dadelijkheden over te gaan. Ondertussen is sedert Jtmi 1950 de kou de oorlog overgegaan in een effectieve oorlog. Maar op een bescheiden schaal vergeleken met de grootte van de eigen lijke partijen, het Westen en het Oos ten. Zo iets als een oorlog op beperkte schaal. Een zeker soort van manoeu vres, manoeuvres alleen in die zin dat er van een beperkt gebied sprake is en dat het gebied vooralsnog beperkt ge houden wordt. Maar overigens een oor log in optima-forma. Bloedig en wreed. Verschrikkelijk en veel mensenlevens verslindend. Met inzetting van alle mo dem oorlogstuig. Eigenlijk zoiets uit de historie van Israël. Het gevecht van de twee maal twaalf man bij de oevers van het meer van Gibeon. Een voorpostenge vecht uitlopend op een finale oorlog. Ja cob Malick de Russische Communist heeft het uitgesproken. De derde we reldoorlog is aan de gang. „We gelo ven dat hij hier de zuivere opvatting van Moskou heeft uitgesproken. Dat de oorlog in Korea, door de Chinezen, maar in de eerste plaats door de Russen wordt beschouwd als de inleiding tot de derde wereld oorlog. En de wapen stilstandsonderhandelingen Een be lachelijke vertoning, waarbij de Commu nisten wel zullen zorgen, dat het niet tot een wapenstilstand, veel minder tot een vrede komt. De woorden van Jacob Malick we ge loven dat ze van grote betekenis zijn. Van zo grote betekenis dat ze ons de Russische politiek in al haar bedrieg- Igkheid hebben onthuld. De definitieve vervoerscijfers van de K.L.M, over 1951, welke thans beschik baar zgn, tonen aan, dat in het afgelo pen jaar de productie 18.8% groter was dan in 1950, terwijl de verkoop met niet minder dan 24.1% is gestegen. De pro ductie van het aantal ton/kilometers bedroeg in 1951 225.383.000 (189.653000) de ton/kilometer verkoop 152.989.000 (123.277.000). De beladingsgraad der vliegtuigen nam daardoor met 2.9% toe en was in 1951 67.9%. Er werden 82.509 passagiers meer vervoerd dan in het jaar daarvoor, nl. 498.516, hetgeen een stijging betekent van bijna 20%. Het vrachtvervoer gaf de meeste vooruit gang te zien met 12.869.000 kg (10.284000.) dit is 25.1% meer. Het vervoer van post en extra baga ge was resp. 8 en 17.9% hoger dan in 1950 en bedroeg over het afgelopen jaar 1.517.000 en 1.079.000 kg. De gehele K.L.M.-vloot was in 1951 niet minder dan 128.500 uur (d.l. ruim 14 jaar) in de lucht, zij legde daarbij een afstand af van 42.738.000 km, wat neerkomt op ruim duizend vluchten rond de aardbol. De ledenvergadering van het „Groe ne Kruis" werd gehouden op Maandag 18 Februari des sav. 7 uur in het ge meentelokaal. Voorzitter: De heer D. van Heyst, biu'gemeester. Aanwezig zijn de bestuursleden: J. Witvliet, S. K. J. Tuinstra, C. Huizer, J. C. Kalle en A. de Geus en J. Drooger. Secretaris: de heer J. L. Coenradie. Administrateur: J. A. van der Ster. De presentielijst is door 41 leden ge tekend. De voorzitter opent de vergadering en heet alle aanwezigen hartelijk wel kom. Het verheugt spr., dat zovelenaan de oproep gehoor hebben gegeven. De voorzitter releveert de weder-oprichting van de vereniging. In 1948 werd Zr. Bakker uit Dirksland aangesteld. In ver band met het weinige werk, dat er toen was, wilde deze niet blijven en op 1 September 1948 werd daarop tijdelijk aangesteld Zr. Wildschut uit Den Bom mel. Deze aanstelling geschiedde ter overbrugging en in afwachting van de benoeming van een definitieve zuster. Op de eerste oproep van sollicitanten meldden zich twee zusters, doch na in gewonnen informaties werd besloten een nieuwe oproep te plaatsen. Door bemid deling van het hoofdbestuur kon voor tijdelijk worden aangesteld Zr. Dinge- manse. Spr. getuigt van zijn tevreden heid over het werk van deze zuster, die in zeer korte tijd het consultatiebureau voor zuigelingen oprichtte. Zij harmoni- eerde goed met de inwoners en met haar voortvarendheid nam zij het initiatief tot het houden van een bazar. Het was zeer jammer, dat deze een vaste aan stelling in Herkingen niet wenste, daar de verbindingen tussen haar woonplaats en deze gemeente niet al te best zijn. Daarna mocht het bestuur het genoe gen smaken de huidige zuster, mej. M. Vervelde met ingang van 1 December 1951 in vaste dienst te kunnen benoe men. Het spijt de voorzitter, dat de zus ter niet aan de leden kan worden voor gesteld, want zij is ziek geworden en is derhalve niet ter vergadering aanwezig. Spr. hoopt, dat zij spoedig mag genezen en haar werkzaamheden weer kan her vatten. Voorts brengt spr. nog dank aan het bazarcomité. De dames de Geus en Dingemanse hebben hiervoor veel werk verzet. Een bedrag van 1700.was het saldo, dat het comité aan de ver eniging heeft afgedragen. Dit was zeer welkom in verband met de nodige aan schaffingen ten behoeve van het consul tatiebureau. Het bestuur is ook voorne mens om een gebouwtje te plaatsen voor het materiaal, in de nabijheid van de woning van de zuster. Indien de kas- positie zulks toelaat, zal het bestuur dit aan de leden voorleggen. In het afgelopen jaar kwam er geen wijziging in de samenstelling van het bestuur. Wel is de heer van der Ster benoemd als administrateur. Klachten van de leden zijn niet binnengekomen. Ten tijde van de vroegere zuster was dat wel eens anders. Spr. hoopt, dat de toestand zo zal blijven en dat we aan zr. Vervelde een goede wijkverpleegster zul len hebben. Hierna worden de notulen van de vo rige algeïhene vergadering onveranderd goedgekeurd. De voorz. deelt nog mede, dat de he ren Drooger en Huizer zijn benoemd als commissarissen van materiaal. Spr. fe liciteert de heer Van Zielsb met het feit, dat hij 25 jaar geleden werd aangesteld als beheerder van het materiaal. Hij hoopt, dat de heer Van Zielst met de zelfde ijver dit nog zolang zal waarne men totdat er een gebouwtje voor het materiaal aanwezig is. De heer D. Keyzer adviseert namens de commissie tot nazien van de reke ning over 1950 tot goedkeuring. De ver gadering gaat hiermede accoord. Met betrekking tot de rekening merkt de voorz. op, dat alle contributies zijn ge ïnd en bren(gt dank aan de heer Van Putten als bode. Voor 1952 en 1953 is nog een bijdrage uit het Fonds Volks herstel aanwezig en tot heden mogen we met de financiële resultaten niet onte vreden zijn. Hierna wordt behandeld de begroting voor het jaar 1952. De voorz. zegt, dat er in het bestuur is gesproken over de aanschaffing van een infra-lamp. Spr. is echter bevreesd, dat met één exemplaar niet kan worden volstaan. Een van de leden is echter bereid een bedrag van 25.bij te dragen in de kosten van aanschaffing, zodat het bestuur reeds bij voorbaat besloot een dergelijke lamp aan te schaffen, zodat mocht één der leden last hebben van rheuma h^j thans reeds terecht kan. De begroting wordt hierna volgens concept vastgesteld. Bij de daarop volgende bestuursver- kiezing wegens periodieke aftreding van de heren Witvliet, J. C. Kalle en A. de Geus werden uitgebracht op de heer Witvliet 39, op de heer Kalle 36 en op de heer de Geus eveneens 39 stemmen, zodat deze met grote meerderheid van stemjnen werden herbenoemd. Onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen nemen deze heren de benoeming weder aan. Vervolgens stelt de voorzitter voor om in de kascontrolecomraissie voor het jaar 1952 te benoemen de heren De Geus en Kastelein. Aangezien deze heren nog al bezwaren hebben wordt de zelfde commissie van het vorig jaar, nl, de he ren Keyzer en de Jongh aangewezen. Daarna gaf de voorzitter een opsom ming van de in het lokaal opgestelde nieuwe materiaal, nl. 2 schermen, een druppelclysma, een uittrekbed voor hoogtezonbehandeling, boxen voor het consultatiebureau, injectie-spuiten en een nieuwe baby-weegschaal. Overwogen wordt nog om in het lo kaal een kast aan te brengen waarin de zuster alles kan opbergen wat zij be nodigd heeft voor het consultatiebureau. In de rondvraag worden de vragen ge steld door de heren Keyzer, Kastelein en Slis naar genoegea door de voorzitter beantwoord. Niemand meer het woord verlangen de sluit de voorzitter de vergadering. Steunt de Middenstand door hij haar Uw inkopen te doen. De Middenstand worstelt om haar bestaan. De Midcfcnstand ondervindt grote moeiïijliheden door net verlenen van crediel. Koop zo maar anigzins mogelijk contant. Zuiver uw verleend crediet zo spoeJig aan. Kopen hij de Middenstand is goed; contant hopen is nog heterl Er wordt vandaag de dag ontzettend veel gerookt. Elke dag gaan er kapi talen in rook op. De jongen in de korte broek rookt verstolen zijn eerste siga retje en de grijsaard van negentig jaar tracht nog krampachtig een pijp tus sen zijn tandeloze kaken te klemmen. Schrammetje kent mensen, die de ene sigaar met de andere aansteken om lu cifers te sparen en hij kent er die een uitgesproken afkeer van roken en roken de mensen hebben. Een feit is het, dat het roken er bij de jeugd al zeer vroeg in zit. Toen ik nog een klein Schram metje was, viel er niet aan te denken, dat je voor je 15e jaar een trekje roken mocht. Ik meen me te herinneren, dat het op de meeste plaatsen bij politiever ordening verboden was om jonger dan 16 jaar de brand in een sigaret te ste ken. Thans is er geloof ik niemand meer, die naar een bepaalde leeftijdsgrens kijkt. De jongens uit de hoogste klas der lagere school zien al vloeitjes en een pakje shag te bemachtigen en ze voelen zich de Koning te rijk, wanneer ze hun eerste rookwolkjes de lucht in blazen. Eenmaal begonnen zijnde is het eind er aan verloren en wordt de rook- lust zó geprikkeld, dat het al meerma len gebeurd is, dat jongens zich aan an dermans goed vergrepen om maar siga retten te kimnen kopen. Er ligt op dit terrein naar Schrammetjes mening ook een taak voor de winkeliers die rookarti kelen verhandelen. Wanneer een jonge guit regelmatig sigaretjes koopt, ter wijl de winkelier mag veronderstellen dat zijn ouders hiervan niet afweten, doet hij een goed werk om deze menr sen over de aankopen van zoonlief in te lichten. Mij zijn gevallen bekend, dat hierdoor hele series oneerlijke hande lingen aan het licht kwamen, tot heil van de jongelui, die anders vris en ze ker nog verder het kwade pad op wa ren gegaan. Ook heeft Schram zo bij zijn klan ten werkende i meermalen opgemerkt dat vele ouders te weinig nagaan met welke vriendjes hun kinderen omgaan. Daar kan er wel eens een onder huizen, die grote invloed ten kwade op de an deren heeft, óók wat het roken betreft. Het is goed, dat de ouders daarop toe zien. Ja, daar is op rook-gebied heel wat veranderd sedert de tijd, dat de „toe- back-suygers" werden veroordeeld tot zware straffen. Er zit iets in, in dat roken, dat is waar. Het is gezellig, wanneer vader een pijp smookt 's avonds en moeder iets uit de krant voorleest, tervrtjl zij aan de stopmand zit. Maar het moet ook gezegd, dat er veel mensen zqn, die overdadig roken. Zij doen hun gezin er soms voor tekort en hun gezondheid schade. Want denk er om, dat een flin ke roker, die de hele dag onder stoom staat er in een week tijds wat door jaagt. Wanneer het zo staat, is er spra ke van misbruik. Net zoals dat bij som mige mensen met de borreltjes het ge val is. Zo is door de Nederlandse anti-tabak Stichting, te Amsterdam gevestigd, die het roken geheel af wil schaffen. Zoiets als de geheelonthouders dus. Toch vindt Schram, dat men het vanuit die stich ting wel wat te bont maakt. Bij de troonsbestijging van H.M. Ko ningin Elizabeth II van Engeland wa ren ze er rap bij met him felicitatie, blij als ze zijn dat H.M. met haar Gemaal niet rookt. Leest U de gelukwens, die ik hier in zijn geheel laat volgen. „Ter gelegenheid van Uw troons bestijging brengen wij U onze ge lukwens met de bede dat God U de kracht zal schenken, om deze zware en verantwoordelijke taak tot heil van Uw volk en de wereld te vol brengen. Wij brengen U in het bijzonder onze eerbiedige hulde, daar het ons bekend is, dat Uwe Majesteit en Uw Heer Gemaal in Uw leefwijze geen tabak gebruikt en als gevolg hiervan niet rookt. Wij twijfelen er niet aan of Uw omgeving zal met deze Koninklijke leefwijze zeer zeker rekening hou den. Het verheugt ons daarom in zo bijzondere mate met de gedachten aan Uw beide kinderen Charles en Anne. Deze ondervinden hiervan de welda dige gunstige invloed, daar zij van af hun geboorte, het zeer grote recht genieten van het inademen van reine, frisse lucht, welke niet door tabaksrook is verontreinigd. Helaas veel kinderen zijn het slacht offer uit ormadenkendheid van de rookgewoonte van Vader en Moeder, of later van onderwijzers en supe rieuren in zaken. Wij bidden God dat Uw Koninklijk voorbeeld door Uw volk en door de volkeren der gehele aarde, tot na volging mag leiden, opdat zij van de toenemende tabaksverslaving verlost worden. Het tabaksverbruik verslindt voor een groot gedeelte het volkin- komen, het bevordert in zeer bijzon dere mate de verwaarlozing der ge zondheid en werkt demoraliserend op de jeugd. Moge de gronden, waarop thans nog tabaksproducten worden ver bouwd eens vrij komen voor het ver bouwen van nuttige voedingsgewas sen, waaraan de snel groeiende be volking der aarde een steeds stij gende behoefte heeft. Uw Koninklijk voorbeeld van „NIET-ROKEN" moge leidende fi guren inspireren tot heil der mens heid. Ontvangt U mede uit naam on zer leden onze eerbiedige gelukwen sen. Dat God U, Uw gezin en Uw ar beid in dienst van Uw volk zegent, zo moge Vrede en geluk op aarde komen en de liefde van Christus heersen onder de mensen. De Ned. Anti-Tabakstichting Kijk, dat gaat toch wel een beetje te ver. Natuurlijk zijn er uitwassen, welke bestreden kunnen worden, maar Schram gelooft niet, dat daarmee het matige gebruik veroordeeld is. Wel, zo als ik zei als men er zichzelf of ande ren meer te kort doet. Maar op z'n tijd een rokertje of een pijp, daar zal toch niemand tegen hebben? SCHRAMMETJE. ©EBRUIK EEN VERFKWASTJE Voor het reinigen van meubelen van bewerkt hout, is het het het handigst gebruik te maken van een verfkwastje, waarmee men goed in alle hoekjes kan komen. De kwast moet enigszins voch tig worden gehouden door indopen in water waaraan een scheutje azijn is toe gevoegd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1