EILANDEN-NIEUWS Lezers aan't woord: an de Herv. 2mmetje 24Bte Jaargang Woensdag 13 Febraari 1%2 No. 2090 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE ïN ZEEUWSE EILANDEN Bcka^ü: BIJVOEGSEL Rondom de Landbouwschool Kwaliteit wint altijd! KINDERHOEKJE V. Centrale Veiling Middelharnis VeTscb^nt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactiebmean: Prins Hendrikstraat 14 MlddelhanüB Abonnementsprys 1.70 per kwartaal Telefoon 17 Middelliamia Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drultkerij 19 Adv.-prfls 12 et per mm. Bfl contract speciaal tarief Zaterdag 9 Februari 1952 „EILANDEN-NIEUWS" No. 2089 Deze week heeft de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting op vier plaatsen van ons eiland praatmiddagen- of avonden gehouden, welke, gezien de opkomst, door de leden zeker op prijs worden ge steld. De praatmiddag te Sommelsdijk was op Woensdag gezet, teneinde ons in de gelegenheid te stellen met de leer lingen der vierde klasse, deze praatmid- dig mee te maken. Wij zgn er van over tuigd, dat deze middag voor onze leer lingen zeer leerzaam is geweest, en we verheugen ons er over, dat een tweetal leerlingen de vrijmoedigheid hadden ook enkele vragen te stellen. Op deze praatmiddag is zeer veel be sproken. In de eerste plaats hield de heer J. L. Koert, hoofdassistent van de N.U.F, een inleiding over de chemische onkruidbestrijding bij uien, waarbij voor al naar voren werd gebracht, de on kruidbestrijding in uien door middel van verdimd zwavelzuur. In dit middel zit zeker toekomst; we zouden onze land bouwers, die verdund zwavelzuur wil len gaan gebruiken, zeker aanraden, zich eerst in verbinding te stellen teet de heer Koert, teneinde teleurstelling te voorkomen. Daarna beantwoordde de heer J. J. v. Gastel, Hoofdassistent voor de proefvel den en 't grondonderzoek bij het Rijks- landbouwconsulentschap te Barendrecht, op de voor hem bekende vlotte manier de verschillende vragen van de leden, die schriftelijk bij het consulentschap' waren ingediend. Allerlei onderwerpen komeni hierbij ter sprake: bemesting (sporenelemen ten) veevoeding (de verandering hierin door de mindere invoer van buitenland se voedermiddelen, en de gevaren hier aan verbonden, (wat betreft de minera len voorziening van het vee.) rassenkeu- ze, (bieten, gerst, vlas etc.) grondonder zoek (juist in verband met het voorko men in de grond van bovenbedoelde spo renelementen.) Daar de heer van Gas tel jarenlang als assistent op ons eiland heeft gewerkt, is hij steeds een graag geziene spreker op deze middagen, te meer daar hij de plaatselijke toestanden nog niet is vergeten. De heer L. van Wingerden, assistent voor de landbouwwerktuigen en machi nes, kreeg daarna vragen te beantwoor den, die door de aanwezige leden tot hem werden gericht. Inderdaad geen ge makkelijke taak. Uit de rustige manier, waarop hij de vragenstellers, trachtte te bevredigen bleek zijn zeer grote des kundigheid op 'dit gebied. De vragen liepen over de vlasplukmachines, het olieverbruik bij tractoren, de kwaliteit van de olie etc. Daarna kwam als laatste spreker aan het woord de lieer T. Smaal, assistent voor de kostprijsberekening bij het con sulentschap te Barendrecht. De heer Smaal wees er o.a. op, dat het voor ieder bedrijf aanbeveling verdient te werken met een vast bouwplan, d.w.z. dat op ieder bedrijf die gewassen moe ten worden geteeld, waarvan de ervaring heeft geleerd, dat ze op die bepaalde grond in 't algemeem goed gedijen, en waarbij voor het bedrijf een goede werk verdeling aanwezig is. De beteelde op pervlakte van deze gewassen mag jaar lijks wel iets uiteenlopen, in verband met de vermeende vooruitzichten, doch zeer verkeerd is het, bij het bepalen van ons bouwplan de markt achteraan te lopen. Dit laatste gebeurt helaas nog zeer vaak. Op ons eiland blijkt dit uit de beteelde oppervlakte uien, die in de loop der jaren zeer schommelt en ver band houdt met de prijs der uien. Raadzaam is het steeds verscheiden gewassen te telen, waardoor het risico wordt verdeeld. Mechanisatie is alleen dan verant woord, wanneer op het bedrijf voldoende werk door de aangekochte machine kan worden verricht. Dit laatste werd naar voren gebracht bij het bespreken van de kostprijs van de verschillende gewas sen. Het streven van de landbouwers moet er steeds opgericht zijn de kost prijs hunner producten te verlagen. De heer Smaal toonde dit aan door in kaart gebrachte uitkomsten van een bepaald gewas op de verschillende gecontroleer de bedrijven. Voor elk bedrijf was in een kolom aangegeven hoe groot de kilo-op brengst was, van een bepaald gewas, daaronder de opbrengst in guldens van dit gewas en daar weer onder de kost prijs in guldens, zodat bv. voor aard appelen kon worden afgelezen, wat de netto winst per ha was op 25 be dreven. Dat deze winst op de verschil lende bedrijven zeer uiteeiUiep, laat zich begrijpen. Deze verschillen kunnen voort vloeien uit een betere geldelijke op brengst, en ook uit een mindere kost prijs van het product. Uit het bovenstaande moge blijken, dat op een praatmiddag (tussen 2 en 6 uur) van de vereniging van Bedrijsvoor lichting velerlei onderwerpen de revue passeren, doch het mooiste er van is, dat deze onderwerpen volledig worden doorgepraat en practijk en theorie aan elkaar worden getoetst. De voorzitter der vereniging, de hoei Joh. Mol sprak in zijn sluitingswoord zijn voldoening uit over het verloop van de ze middag en dankte de heer Ir J van Gaaien, Rijkslandbouwconsulent, met zijn staf voor het grote aandeel dat ze in het welslagen van deze middag had den genomen. Aan de ingezonden stukken schrijvers „Tholenaars" tegen de werkeloosheid. De twee tip-gevers tegen de werke loosheid op Tholen geven weliswaar waarde volle? programma's op papier, maar houdeni ze wel voldoende reken schap met de huidige practijk? Vnl. in onze landb. streken? Of zijn de boeren- werkgevers soms stukken op een schaakbord? Het lijkt er in dezen revo lutionaire tijd bijna helaas op! De laatste schrijver noemde o.a. op: 1. Intensivering van de landbouw, 2. Overschakeling waar mogelijk op tuinb. en ooftteelt. 3. Uitbreiding teelt arbeids intensi ve gewassen. 4. Het telen van zaden, blo«nen, bollen enz. 5. Uitgebreide grondverbetering. 6. Betere waterafvoer. 7. Drainage en Egalisering. 8. Ruilverkaveling. 9. Ook komen excessen (zwarte lo- 10. nen) voor in de oogst aard. en biten rooien. Hij noemt ook betrekkelijk, goe de landb. uitkomsten! Mijn eerste vraag is ,kent U de men taliteit van de doorsnee boer in het tegenwoordige tijdsbeeld De suggesties 1 tot en met 4 kunnen we wel samenvatten; dacht U dat de te genwoordige boer de lust niet benomen wordt om zich te verdiepen in nog meer intensieve gewassen? Worden zijn daar aan buitensporige werkzaamheden en gorgen uiteindelijk wel beloond! Pro- gessieve bel. politiek! Integendeel: er is een stroming onder de boeren om zich bij voorkeur toe te gaan leggen op extensieve tarwe, haver. Gerst, vlas enz. Weinig werkloon inkrimping van de wringende en omslachtige Soc. Bel., die nog steeds opgevoerd wordt 40%. Waarom zal een boer streven naar een ingewikkeld bedrijf, wanneer hij met een weloverwogen (eenvoudig) zaaiplan uiteindelijk net zo ver komt! Bovendien komen dan zijn machines meer tot zijn recht! U noemt ook behoorlijke bedrijfs uit komsten! Welke boer kan tegenwoordig op zijn bestemde tijd zijn bedrijf overdoen aan zijn zoon of opvolgers? Denkt U niet dat het merendeel van de boeren min of meer bewust of onbewust lijdelijk ver zet plegen tegen de ontwikkeling van het huidige staatsbestel? Alle-eigendom en bezit wordt, en zal worden uitgehold tot en met! Heeft Lief- tinck zelf niet uitgesproken dat particu liere inkomen gemeenschapsbezit mo'et zijn? Kan men dan van de landb. werkver- ruiming verwachten? Volgens mijn over tuiging een fatale inkrimping als hoofd zakelijk gevolg van de Dirigistische Planpolitiek, die uitloopt op een ver steende Maatschappij, en waar alle fris se initiatieven gesmoord worden. De punten 5 tot en met 8 dan nog: ledere rechtgeaarde boer zal zo mo gelijk zijn land in conditie houden, of verbeteren! Uit de practijk weet ik wat bv. drainage per ha kost. Over het al gemeen blijft dergelijk werk daarom „zitten"! Geen gunstig teken dacht ik. Om met de stroom mee te doen-wordt er plompverloren meegedaan met de mechanisatie dat schijnbaar belangrijker geacht wordt dan landverbetering enz. In ieder geval de seizoen werkeloosheid kan daar zelfs niet gedeeltelijk door worden opgevangen! U noemde nog voorkomende excessen (zwarte lonen) bij seizoendrukte, nu dat is op Flakkee vermoedelijk vooral niet in mindere mate, oogstwerkzaamheden aardap. rooien, bietenrooien enz. Maar dan moet er toch een opmerking uit de pen, waar geen behoorlijke werk nemer zich aan behoeft te stoten! Wanneer een arbeider, in 9 of 10 maan den toch een behoorlijk voorgeschreven jaar inkomen verdienen, is het dan zó ontstellend wanneer er in de winter niet veel of weinig verdiend wordt? Dan kan er toch rekening met de winter gehou den worden! De vissers werken toch ook geen 12 maanden! Eigenlijk is het nog inconsequent ook want ze doorkruisen liet Regeringbe- leid die door sommigen of velen? een vaste koers moeten zetten naar een sa menleving waar de totale gerechtigheid zal zegevieren! Overigens zijn die extra verdiensten hun van harte gegund! Uitwijk moge lijkheden? Ze zijn er nog in beperkte mate voor flinke jongelui, in de groot industrie, agent van politie enz. en ten slotte, ook voor de boerenzoon Emigra tie (een paardenmiddel weliswaar) maar achteraf wil bijna niemand meer terug naar Holland. Beleefd dankend voor de plaatsruimte Een Flakkeese kleine landbouwer Mijnheer, Wilt U onderstaand artikeltje plaat sen in uw blad? Bij voorbaat dank. Op de laatste vergadering van 4 Febr jl. van de Holl. Mij. van Landbouw afd. Flakkee in samenwerking met de ver eniging van oud leerlingen der Land bouwschool „Excelsior" te Sommelsdijk is besproken tot oprichting te komen van een Jongeren Organisatie van de bo vengenoemde Holl. Mij van Landbouw. Dhr Zeelenberg van Oudenhoorn, zet te uiteen wat de bedoeling van zulk een Organisatie wel is, dat daarbij veel te leren valt enz. Toen de gelegenheid gegeven werd opmerkingen te maken of vragen te stel len omtrent dit onderwerp en al wat daar mee samenhangt werd daar dan ook gebruik van gemaakt door onze Ere-voorz. van Excelsior, dhr den Eer- .zamen.. Daarop werd echter door dhr Joh. v. Nieuwenhuizen, bestuurslid der Afd, Holl. Mij. het woord genomen en ge zegd niet op de bespreking van onze Ere-voorz. in te willen gaan. (Vervolg z.o.z. Ie kolom) Beste jongens en meisjes! 't Is maar gelukkig, dat ik kinderen kén. Ik praat al zo veel jaren met jul lie in het Kinderhoekje: ik weet wel zo'n beetje wat ik aan jullie heb. Kin deren denken dat je ijzer met handen kunt breken; dat Keulen en Aken op één dag zijn gebouwd; dat ze Vrijdag al genoemd worden in de krant, als ze Donderdag een brief op de post doen; dat na één keertje inzenden al een prijs in huis komt vallen; dat het nieuwe raadsel, dat ze gisteren in elkaar tim merden, de volgende week al in het Hoekje prijkt; datdat Maar... nu laat ik ook even de andere kant van de medaille zien. Jullie weet: er is een donkere maar ook een lichte kant. Nou, er zijn kinderen, die trouw hun werk maken en inzenden precies op tijd, zoals Met behoort en ze geven geen kik. Ze zijn zeer geduldig, want ze we ten wel, dat ze niet worden vergeten en dat toch hun brief wordt beantwoord, hetzij vroeg of laat; ze weten: het raad sel, dat ik zelf maakte, krijgt een plaats, is het niet in Januari, dan toch in Februari of Maart of April; ze zijn er van overtuigd, dat ik naarstig het werk bekijk en het ook weet te waarderen; zeze Jullie weten allemaal, dat „alles zal rech kom." (Wie was dat ook weer, die dat zei?) Afijn, er wordt van alles wat jullie doen en laten goede notitie geno men. Deze week komt er een raadsel van een nichtje, dat al zo lang geduldig heeft zitten wachten of haar raadsel toch ook eens een beurtje krijgt. Arm kind! Hier is het dan; het is het 2e FEBBUAKI-RAADSEL: Er worden 14 woorden gevraagd, waarvaji de beginletters een plaatsnaam vormen uit Lukas 4. Deze naam komt maar één keer in de Bijbel voor. 1. Kind, van de Heere afgebeden. 2. Aartsvader. 3. Legerplaats der kinderen Israels (Num. 33). 4. Man van Naomi.; 5. Discipel van de Heere Jezus. 6. Man aan wie Paulus een brief schreef. 7. Goddeloze koning van Israël. 8. Man, die in zijn sterven meer vijanden doodde dan in zijn leven. 9. Zoon van Abraham en Hagar. 10. Richteres. 11. De Ark bleef drie maanden in het huis van(Sa muel). 12. Melaatste krijgsoverste van Syrië. 13. Andere naam voor Jacob. 14. Een wijs koning. Dit raadsel werd ingezonden door Teunie Meyer, Nieuwe Tonge. En nu de brieven! Ik begin weer met nieuwelingen. Dat is haast elke week de laatste tijd. Leuk, hè? Hier is dan Macliiel B. V. d. H., Ooltgensplaat. Hartelijk welkom, Chiel! Wat heb ik vroeger veel trouwe neefjes en nichtjes gehad uit „De Plaat". Als Ik het wèl heb, is één van de vroegere neefjes nu dominee op één der Zeeuwse eilanden. Volgende keer vertel je wel eens iets, nietwaar? Ad J., Dirksland. Goed zo, kom maar bij ons, Ad! Heb jij die prachtige sneeuw pop getekend? Heb je er ook één echt gemaakt? Er was wel gelegenheid, nu er een laag sneeuw lag van-10 cm. Er zijn plaatsen waar nog veel meer lag. Jobje P., Ooltgensplaat. Zéker mag jij mee doen! Kom ook maar hier.Je hebt al keurig werk geleverd, 't Is al een best begin. Houd zo maar vol, Jobje! Marietje B., St. Philipsland. Nummer vier, die hartelijk welkom is! Is vader nu helemaal beter? Ja, dat is een ern stige ziekte. Wat wil je ineens veel we ten! Raad er maar eens naar; ook naar de datum. Hennie W., Oudilorp. Jij bent warem pel de vijfde nieuweling deze weeit. 't Is in orde, hoor! Wat heb jij leuk postpa pier, Hennie! Weet je de naam van dat beest? Of staat er op elk blaadje weer een ander dier? Dan weet je niet goed meer welk beest er op dit briefje staat. Moet jij ook wel eens in de winkel hel pen? Dat is leuk, zeg, dat je meester vroeger ook een neefje was van Oom Ko! En leuk, dat ik dat nog wéét. M.aar ik wist niet, dat hij onderwijzer was. Miep J., Birksland. Ook al zo'n mooie tekening. Maar dat is geen winterge zicht. Jij denkt al zoetjesaan aan de komende lente. Dat was mooi: een prijs ontvangen, die zó van pas kwam. 't Was of ik het wist. Dat was toch niet zo, hoor! Geertje en Oorry van H., Nieuwe T'in- ge. Waren de raadsels in een wip klaar? Jammer van dat derde, hé Hebben jul lie goed naar de oplossing in de krant gekeken? Daar kunnen jullie je voor deel mee doen. Punten geef ik niet voor de oplossingen, maar er wordt goede notitie van alles genomen. To V. (1. v., Dirksland. Dat is altijd een heel eindje naar school. Wat is dat zesjarige zusje dapper, om ook al te kunnen fietsen! Jij zal wel goed op haar pasen, hè De groeten aan vader en moeder terug. Maartje H., Ouddorp. Dat mag ik wel horen, dat je graag naar school gaat. Wie zou ook niet graag bij juffrouw V. in de klas zitten Jij ken Hennie W. ook wel, hè? Heb je zien staan? Maatje van W., Ouddorp. Je vrien dinnetje heeft woord gehouden: ze is ook present met de raadsels, zie je wel? Krijns vriend is een trouw raadselneef je, hoor! Dat heb je wel gemerkt. Dat is flink. Maatje, dat je moeder helpt b^j het werk. Bram H., Ouddorp. Neen, de winter is nog niet voorbij, hoor Bram. Er kan nog genoeg sneeuw en ijs komen. De koekoek roept vooreerst nog niet. Adri K., St. Plülipsland. Ik heb het verslag over het 40-jarig huwelijk ge lezen. Ben je bij die gelegenheid ook in de kerk geweest? Het laatste wat je schreef is heel droevig. Hoe kort mogen sommige kinderen maar leven, niet waar? Je ziet hier zo duidelijk dat nie mand te jong is om te kunnen sterven. Paulina v. d. S., Zeegse (Drenthe). Heel vriendelijk bedankt voor die mooie fotokaart. Mag je die zo maar kopen van vader en moeder Wat zou ik graag eens een kijkje nemen in jullie omge ving! Misschien komt dat nog wel. AUemaal hartelijk gegroet van OOM KO. r Mansholt heeft de huismoe- 3den week weer een aardige bezorgd. Een simpel bericht it, dat het brood vijf cent duur- :den was, heeft hun zorgen weinig verzwaard. Er was kijk op, dat het brood iets vorden zou, maar dan alleen jle van de bakkers. Want deze klaagt al zo vreselijk lang, dat brood geen droog brood kim men en de Minister nodig toe diende te geven er een centje en. Welnu, de minister gaf er iat aan om de broodprijs niet doch met 5 cent te verhogen, us betekenen dat het bakkers één slag uit de zorgen was, ze zitten er nog middenin. de verhoging van de brood- ook dé"bloemprrjs evenredig het bij de bakkers nog steeds den bakker" is. Van deze i-erhoging worden ze nog geen neen, ze moesten verleden ndag door de bloemprijsverho- een aardige cent extra be- aal voorschieten. De minister in mening dat de bakkers nog lienen aan de bijproducten, et er met de winst op het zo nauw komt. In de Tweede rdt echter van verschillende pleit gevoerd dat de bakkers irste rangs volksvoedsel zelf lam, zullen verdienen. Waar- m het van harte eens is. Al laast de bakker ook de huis de kruidenier de dupe van ïrieel besluit. Hoewel de mi- )-cents broodklap met een 6- farinepleister tracht te helen, aakje naar Schrammetjes in- best. Vooral de gezinnen met id-eters hebben er een uitge- W. het verzoek van de ker- stichting van een bijzondere i B. en W. om de gevraagde idere prae-adviezen hadden Hen ook met de inhoud vol- voegde er nog een persoon- l en Huysen uitvoerig over in uit te brengen stem mo- litvoerig op de schoolstich- terwijl de heer Van Zielst an de heer Tijl gebruikte de vermaning dat de spreker en dupliek bleek men geen 1 ietwat nerveuze stemming TJienveiling van Dlnsda,g IZ Febr. 1952 Grove en gewone 27.6627.80; drie- lingen 25.05—26.11; picklers 12.09— 15.97, stek 3.96—4.50. Aanvoer 154.000 kg. - Tussen Ede en De Klomp is een auto, bestuurd door de 44-jarige Hage naar J. W. L. van H., tegen een boom gereden. De rechterarm van zijn echt genote is bij dit ongeluk van haar li chaam gescheurd. B. en W. hebben reeds eerder bericht dat de Cultuurtechnische Dienst deze ontpoldering in overleg met de Polder- besturen voorbereidt. Verwacht mag worden dat de eerste resultaten daarvan binnen korte tijd zullen blijken. De ontwerper van het plan heeft reeds geruime tijd geleden een voorstel inge diend tot uitvoering in gedeelten. B. en W. stellen zich voor hierop nader te-- rug te komen, zodra ons de gegevens be kend zijn voor de ontpoldering. Overigens konden B. en W. het adres in hoofdzaken wel onderschrijven, doch zij vroegen zich af of het gedeelte waar in geconstateerd wordt dat de door de Polder geëiste werkzaamheden binnen V. d. Ouden. Maar riolering zou aanslui ting op het grote plan moeten geven en derhalve achtte spr. het niet juist nu uit te voeren. Men zou een verkeerde toestand krggen, want er is al te veel lukraak gerioleerd. De heer van Zielst opperde de gedach te van vergoeding aan v. d. Ouden. De voorz. deelde mede, dat het riole- ren B. en W. veel zorgen baart. De pol der doet al wat des polders is, behalve dat de polder ook nog aansprakelijk is voor de verstopte rioleringen. Voorts is aan een der mensen al vergoeding toe gekend. B. en W. streven naar een op lossing van polder en gemeente samen en de samenwerking is best. Bovendien zgn voor Tania va Brooshoofd ook het volgende mede: Overgelegd zijn drie lijsten met hand tekeningen van personen die verklaren in te stemmen met de plannen van de Kerkeraad der Nederduits Hervormde Gemeente te Nieuwe Tonge tot stichting van het nieuwe gebouw voor de bijzon dere lagere school en bereid te zijn het achter de namen vermeld aantal kin deren en pupUlen deze school te doen bezoeken. „Deze lijsten die tot ons leed wezen niet met nauwkeurigheid zijn sa mengesteld vermelden 85 kinderen'", al dus B. en W. In het overleg met de Kerkeraad is 'gebleken dat de voorzitter en de secre taris van die Raad bekend zijn met het ^feit dat een handtekening reeds bij de an het verzoek met potlood ve was doorgehaald en daar- de berekening van het aan- kinderen buiten beschouwing abineerde vergadering van sn Burgemeester en Wethou- voorts aanvaard de medede- I de UJst nog enige handte- et als geldig kunnen worden wordt het aantal vermelde ruggebracht tot 77. ;ien van de diverse verkla- worden gesteld dat het mi- 50 kinderen wordt over- lor het aantal van 77 reste- sren, zodat zij voldoet aan der wet. aring inzake de waarborg- rgelegd en voldoet aan de er Wet, evenals de verkla- de ruimte van het gebouw, is dat. de school voor 85 leer- te moet bieden, drie school- bevatten, en dat per lokaal 48 kinderen zullen worden loet niet af dat door B. en eg met de Kerkeraad slechts worden aangehouden en ook oor 18 kinderen de handte- ijn ingetrokken. Het terug- op de lijst geplaatste hand- sal weliswaar het aantal kin- Ie school zal bezoeken ver- 1 dan ook het aantal leer- perken tot 2, doch men mag iver stellen de mogelijkheid ideren thans niet ver- n kinderen de school zullen :en. verklaring erkenden B. en rechtsgeldig. d. van artikel 74 bedoelde s eveneens overgelegd. Qde waren B. en W. van me- aanvraag aan de vereisten deed en dat daarom de ge- iewerking moet worden ver- e verheelde niet dat de voor- B. en W. niededeling heeft het K.B. van 13 September bepalende: „Een aanvraag om medewerking voor de bouw van een school, waarin sprake is van een school op een nader te be palen plaats, voldoet niet aan de eis van artikel 1, tweede lid, van het K.B. van 31 December 1920 staatsblad 953, dat de aanvraag moet bevatten, een aandui ding van de plaats in de gemeente, een waar het bestuur de school wenst te vestigen." Weliswaar vermeldt de aanvraag slechts dat de school te Nieuwe Tonge zal worden gevestigd, doch de meerder heid van het College staat op het stand punt dat deze omschrijving voldoende is. B. en W. legden tenslotte de raad het navolgende conceptbesluit voor: sproken strop aan. Ik reken zo: wan- -neer een gezin 4 broden per dag ge bruikt, kost hun dat nu twintig cent per dag of 1.40 per,week meer dan voor heen. Deel ik die 1.40 door 6, dan komt dat neer op plm. de prijsverlaging van 24 pakjes margarine. Stel nu dat men in zo'n gezin 8 pond boter en vet per week gebruikt, dus 16 pakjes, dan moet men toch nog 8 x 6 is 48 of afgerond twee kwartjes per week op de broodprijs toeleggen. Ze moeten er toch weer maar komen. Met de stijgende werkloosheid komt zo'n verhoging der uitgaven aller minst van pas. Nu kan men het in Den Haag precies uitrekenen voor de huis moeders: „hier wat bij en daar wat af en dan kunnen jullie er weer net mee toe", maar theorie en practijk zijn twee afzonderlijke zaken. De heren in den Haag die het voor anderen zo prachtig kunnen uitrekenen, hebben blijkbaar nog nooit een jaar lang de huishoudporte- menee van een doorsnee-gezin met een doorsnee-inkomen beheerd. Ze zouden dan wel tot andere cijfers komen, wat Schram je zegt. Nu wordt de goe-ge- meente platweg een rad voor de ogen gedraaid. Zoals ik reeds zei, worden naast de huismoeders ook de kruideniers getrof fen. Deze mensen, die ook met hard ploeteren het hoofd boven water moeten houden, zullen allerminst de handelwijs van de minister met vreugde hebben be groet. Behoorlijke kruidenierszaken zet ten naar Schrammetjes mening toch wel een 400 pond margarine per week om. Dat scheelt hun nu in de omzet 800 x 6 cent is 48.per week. Van de winsten die het kruidenlersbedrijf maakt heb ik geen begrip, doch laat ik veronderstel len dat er bruto 15% aan verdiend wordt dan is dat over die 48.een bedrag van 7.20. Is dat te hoog geraamd eni zou het bv. maar 12% winst zijn, dan gaat er met deze nieuwe regeling toch nog een bruto-winst van 5.76 per week te loor. Waar zal de kruidenier weer iets vinden om dit verlies te compen seren? Tien tegen één of er komen nog meer prijsverhogingen, waarover de minister nog niet gerept heeft. Want met het broodgraan is ook het voedergraan in prijs verhoogd, al zegt de minister het nog niet, dan kan een kind begrijpen, dat de veeprijzen ook omhoog zullen gaan. Zodat we binnenkort voor een pondje vlees ook weer méér moeten dokken. En de meubilering van de bo terham onbetaalbaar wordt. Ook de kip pen hebben belang bij de graanprijzen, waarom de eitjes ook wel de hoogte in zullen gaan. Wat de prijs betreft dan, natuurlijk. Over dergelijke dingen spreekt minister Mansholt nog niet. Waarom direct een hele waarheid ge zegd als je met een halve kunt vol staan? Beter ware ons voUc nu maar eens precies te zeggen, hoe arm we zijn, en er maar eens flink het mes in te zetten. Te beginnen in den Haag, van zelf. Net als Churchül een streep door dingen die we missen kunnen en niet kunnen betalen. Maar ook geen half milliard uit de middenstand knijpen bij „vergissing". Als we aan zo'n misreke ning van de Haagse heren denken, dan wil ik Ze moeders portemené zéker niet in handen geven. SCHRAMMETJE. „De Raad van de Gemeente Nieu we Tonge; gelet op een aanvrage van de Kerkeraad der Nederduits Her vormde Gemeente te Nieuwe Tonge, d.d. 20 December 1951, tot het verle nen van medewerking aan de stich ting van een bijzondere lagere school te Nieuwe Tonge en het verstrekken van de voor de stichting benodigde gelden uit de gemeentekas; gezien een voorstel van Burgemeester en Wet houders van 4 Februari 1952, nr. 13 en de daarbij behorende bescheiden di? ter secretarie ter inzage lagen: gelet op de bepalingen der wet; besluit: de gevraagde medewerking te verle nen." Persoonlijk woord van de burgemeester De voorz. zei er behoefte aan te heb ben om persoonlijk nog iets nader op het voorstel in te gaan. Bij de behande ling wenste hij niet de minste incidenten te ontmoeten. Er zouden 20 jaar gele den bij soortgelijke voorstellen zich wel ongewenste zaken hebben voorgedaan, maar dit mocht nu niet voorkomen. Ook van de tribune zou spr. niet de minste betuiging van instemming of afkeuring of wat ook dulden. Zich bepalende tot het verzoek wees spr. er op, dat de LO- Wet 1920 uitgaat van de pacificatie, voorts dat de kerkeraad voldoet aan de bij de wet gestelde eisen. Er bestaat al leen enige twijfel omtrent de jurispru dentie terzake het Kon. Besl. „Men heeft mij in de afgelopen dagen vele vragen gesteld en zelfs bedekte verwij ten tot mij gericht!" aldus de voorzit ter, die er zich op beriep, dat hij alle inlichtingen heeft verstrekt, zowel aan voor- als tegenstanders. „Er is mij gezegd, dat door deze stich ting en inwilliging de gemeenschapsge- dachte geweld wordt aangedaan, maar ik meen dat te mogen ontkennen", al dus spr., die hierop wat nader inging en o.a. er op wees, dat ons volk een „eenheid in verscheidenheid te zien geeft! Het respecteren van de wet heeft bij de behandeling van deze zaak steeds voor ogen gestaan, zo verzekerde spr., die besloot met de mededeling, dat hij ernstig overweegt om tegemoet te ko men aan de verlangens van de voorstan ders der openbare school, waar deze be treffen een beheersvorm, welke over eenkomt met die van de bijz. school. Slechts eigengerechtigheid De heer Tijl, als eerste spreker uit de raad, deelde mede, dat hij moeite had (Zie voor vervolg pag. 4 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1