Finantiële positie der ge meente Oude Tonge FORD 195 - X Flakkee's Woordentoefc LONGTUBERCULOSE Plaatselijk Nieuws *tDe ^ord cMutomobiel van mor^en^ De nieuwe Austin A 40 I Woord ig met [dag ge- CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Opheffing van vakgroe pen en bedrijfsgroepen is noodzakelijk Faillissement in de uienhandel Oplichter op de veemarkt Bijzondere uitkering ge meentefonds ad f 11000. maakt de begroting sluitend Verhoging van broodprijs met vijf cent 1952 veten,» pcherp. lm zijn Iketters Mag. ert en nkomst wordt, Raad en, die fee. Nu soort, en," enk je ïns an. ten, O, uit de iNoord' Vijpen. flui die zullen I maken gaat Irukken iam en I komen lebben danig Ihet al! loet dat Ier aan. lop een ■juist IS en be. Ie tegen is met bhtigste leere is In, gaat ;d der keert lalzend 248te Jaargang Woensdag 6 Februari 1952 No. 2088 ireel be lt ia on- feersom- laanden, piet vol- tiu deze J U twee legen of leen lan de raad vooral I verdra- 1 aan de eigen- rij is, lege ult- Benvroe- fabriek p het ri- ist te van een echter te ge- la,, naar lijgt U >n mede tegen èkte. in het uitzaai lUogram lege uit- pien nog najaar, ften top- saai met te hou- jde ras- belang- U kun- ten IHEUWS VeiaoU^t tweemaal peor week. Woensdag en Zatasdag Bedactieburean: PiIbs Hendxlkstvaat 14 MlddeUianüs Abonnementspi^s 1.70 per kwartaal Telefoon 17 Mlddethamia Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerti 19 Adv.-prijs 12 et per mm. Bti contract speciaal tarief Alle overheidsbemoeiïngen door debe- I zettende Duitsers genomen zijn nog niet I opgeruimd. Toch ligt het voor de hand dat wetgeving en bestuur gezuiverd [dient te worden vaji alle vreemde smet- I ten. Aan de Nederlandse wetten en ver ordeningen moet een Nederlandse wet telijke procedure ten grondslag liggen. Zo de inhoud nuttig is of verantwoord, dan dient onze Nederlandse wetgever er I de wettelijke grondslag aan te verlenen. Geen wetten of verordeningen of I dwingende verordeningen van buiten- I landse makelij. Zeker niet van een be zettende overheid, die het Nederlandse leven in een nauw keurslijf reeg. Een van die onder de Duitse bezetting inge- I voerde dwingende voorschriften is het lid zijn van een bepaalde vakgroep. Nu, j na ongeveer zeven jaar na onze vrijwor- ding bestaan die door de Duitsers inge voerde vakgroepen nog. Zonder dat er een wettelijke grondslag aan verleend is. Die instelling had al lang opgeruimd dienen te zijn. Er is al veel tegen ge- protesteerd. Vaak is geweigerd contri butie te betalen. Maar het eind er van is steeds geweest, dat de contributie be taald moest worden. De weigerachtigen werden toch tot betaling gedwongen. Och, die enkelen die weigerden te be talen! Als men daarna de tegenstand af meet tegen de vakgroepen dan rekent men verkeerd. Hoevele zakenlieden zijn er niet, die slechts node betalen. Die tenslotte liever betalen dan zich en hun zaak in opspraak te brengen. Het nut van de vakgroepen is in zeer veel geval len problematiek. Opheffing van een groot aantal is zeker gewenst. De verschillende soorten van vereni gingen hebben geen doublure nodig. In vele gevallen doen de vakgroepen wei nig meer van zich horen. Weinig meer dan het innen van contributie. En dah het gedwongen lid moeten zijn van vak groepen waarmee de onderneming al zeer weinig verband mee houdt. We hebben dat dezer dagen kunnen zien in de gedwongen verkoping bij een hande laar in scheepsbehoeften, die noodge dwongen lid moest zijn van de vakgroep textiel. Hoeveleni worden niet gedwongen, zon der enig redelijk verband, tot lidmaat schap van de B.V.O.? Dat is een orga nisatie, een vakgroep van ondernemers, die een eigen wegvervoermiddel exploi teren. Een zaak, die een bestelwagentje in gebruik heeft voor de bediening van de klanten, onverschillig in welke bran che, moet lid van deze vakgroep zijn. En contributie betalen. Terwijl er geen enkele tegenprestatie geboden wordt. Al die vakgroepen en bedrijfsgroepen zijn door de Duitse be zetting opgelegd. Ze zijn niet voortge komen uit het vrije bedrijfsleven. Eigen lijk vormen ze een belemmering voor de ontwikkeling van de vrije uit het be drijfsleven opkomende organisatievor men. Het zijn met dwang opgelegde ver plichtingen. Door een vreemde bezetter. Daarom dienen de vakgroepen en be drijfsgroepen te verdwijnen. Ze hebben niet het vertrouwen van de leden. Waar om en waarvoor betalen we contributie, is de vaak geuite vraag. Wat heeft het bedrijf aan dit geld, zo klaagt menig zakenman, die betaalt alleen maar om dat hij niet in opspraak wil komen. Dat er op die manier geen baanbrekend werk, geen leiding en geen bezieling van een zodanige vakgroep uit kan gaan ligt voor de hand. En daarom dient dit wat van organisatievorm opgeruimd te wor den. Het is van vreemde herkomst, het wortelt niet in het bedrijfsleven en het veroorzaakt slechts onwil en onbehagen bij de aangeslotenen. Een eigen, uit het bedrijfsleven voort komende vrije organisatie, die van meer dere betekenis is wordt er bovendien door belemmert, daarom is likwidatie van de vakgroepen gebiedende eis. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Rotterdam van 25 Januari 1952 is op eigen verzoek in staat van faillissement verklaard L. van den Doel, handelaar in landbouwproducten te Dirksland, zulks met benoeming van. mr H. A. Hejnsius tot rechter-commissaris en mr L. J. den Hollander tot curator. Door dit faillissement zijn vele kleine en grotere uientelers, leveranciers van bijproducten en vervoerders uit Dirks- land en andere plaatsen van het eiland zeer ernstig gedupeerd. De commissionnair v. d. Doel is ge arresteerd en in bewaring gesteld, we gens verdenking van valsheid in ge schrifte. Na meerdere verfioren heeft msn hem weer op vrije voeten gelaten. Twee koeien vertocht die niet van hem waren LEIDEN. De politie alhier zoekt sinds korte tijd naar een oplichter die op de veemarkt deed alsof hij twee koeien wilde verkopen. Toen hfl enige tijd bij twee koeien stond waarvan de eigenaar even was vertrokken, ver scheen er een koper aan wie hij na wei nig loven en bieden de twee prachtige beesten verkocht. Toen de oplichter het geld, 1150, in zijn zak had, maakte hij zich snel uit de voeten. Het is niet on mogelijk dat de oplichter zich ook op andere veemarkten aan dezelfde prak tijken zal schuldig maken als hij ten minste de kans er toe krijgt. ,Alg. Dagblad" Is er momenteel wel één industrie in de wereld, naast die van de vliegtuigen, die zo op de toekomst is ingesteld als de automobiel-industrie Jaarlijks wor den de modellen gracieuzer van vorm en lijn, de motoren worden steeds technisch verbeterd en ondanks dit alles is men nog steeds niet tevreden. Nog luxueuser, nog technisch-volmaakter zullen in de komende jaren de automobielen worden. Zal het nog zo ver komen, dat atoom- voortbewegingskracht iets heel gewoons zal zijn en dat men over de toonbank een pakje, hermetisch gezegeld, kracht- stof voor automobielen kan krijgen? Niemand durft zich aan voorspellingen te wagen. Het is dus vanzelfsprekend, dat ook de Ford Motor Company in Dearborn niet stilzit en dit getuigt dan ook de verschijning van de „Ford Continental Model 195 X". Eten wagen, waarin welhaast alle mogelijke snufjes zijn ver werkt, zoals een dictafoon, een telefoon e.d. terwfll ook' op motorisch gebied iets geheel nieuws^ is gecreëerd. De motor die in dit flieUwe model is geplaatst, wordt vergeleken met de modernste krachtbron in het verst gevorderde ont wikkelingsstadium. Door de toepassing van aluminium en magnesium alliages in hoge mate, is het mogelijk geworden tot enorme krachtsopvoering te komen. Als een speciaal kenmerk van deze mo tor wordt ook genoemd een nieuwe „Tur bo-dyne" hoge compressie verbrandings kamer, die met brandstoffen van een hoog octaan getal een verbazingswek- kend groot vermogen geeft. Wat bg dit model ook zeer de aandacht trekt, is de carrosserie met half-glazen kap, welke laatste men bij mooi weer door slechts een druk op de knop op het dashboard in de achterkap kan laten verdwijnen. Het ligt niet in de bedoeling binnen afzienbare tijd deze nieuwontworpen wagen, waarvan wij hier een foto af drukken, in productie te brengen. Men beschouwt deze proefwagen als een la boratorium voor de creatie van nieuwig heden, die op de in productie zijnde wa gens hun toepassing zouden kunnen vin den. Dit verklaart, dat men deze wa gen „195 X" heeft genoemd, omdat men het tijdstip waarop men werkelijk tot productie van dit modïl zal komen, nog niet weet. Zou dit echter toch nog voor 1960 liggen? De gemeentebegroting 1952 staat Woensdag 6 Pebr. behandeld te worden te Oude Tonge. Het ontwerp-begroting met de memorie van toelichting en ver dere bescheiden zijn aan de raadsleden verzonden. Wij geven hieruit een en an der weer, waardoor enig inzicht kan worden verkregen in de finantiële positie der gemeente. Vooral 1951 was de begroting reëel wat betrof de uitgaven; de inkomsten kon de gewenste uitgaven niet dekken en de begroting is toen sluitend gemaakt door het ramen van een aanmerkelijk verhoogde bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds. Bij deze laatste raming was rekening gehouden met een aantal nog uit te voeren grote werken. In de afdoening van deze begroting is bij ho gere instanties stagnatie ontstaan door de investeringsmoeilijkheden, die in het Ie kwartaal 1951 aan de orde kwamen en door de late behandeling in de Sta- ten-Generaal althans de 2e, Kamer van het wetsontwerp op de noodvoor- ziening financiële verhouding van Rijk en Gemeenten. Per kwartaal is de begro ting 1951 door wijzigingen aangepast aan de jongste gegevens en zij won al dus aan werkelijkheidszin. Uiteindeiyk is dus aan het College bericht, dat de begroting 1951 op 15 Januari 1952 is goedgekeurd en aan de Minister van Binnenlandse Zaken is voorgesteld de bijzondere uitkering uit het Gemeente fonds te verhogen met 11000.op ba sis van 100% zowel voor 1951 als voor 1952. Voor de begroting 1952 zijn de in komsten reeël genomen en is er bij de uitgaven opgelet dat de begroting zou sluiten. Na de aanmerkelijke verhoging der bijzondere uitkering was dit geen grote opgaaf. Vergeleken bij 1951 is vooral te wij zen op de volgende verschillen: a. de jaarwedde posten en dergelijke zijn gestegen door de loonronde van half Maart 1952 (diverse hoofdstukken) b. ruimere raming voor de brand weer, zowel voor onderhoud van de (nieuwe) brandspuit als voor de uitrus ting van het personeel; c. een bedrag voor de Burgerlijke Verdediging; d. de ramingen van de Vleeskeu ringsdienst, waar de uitgaven stijgen door het in dienst hebben van een hulp keurmeester, en de inkomsten door de verpUchte keuringen van de huisslach- tingen. Deze begroting sluit weliswaar, maar wanneer de hulpkeurmeester ook van April tot October in dienst zal moe ten zgn, zal dit aan salaris etc. kosten 2400.waardoor het batig saldo van bijna 300.wordt omgezet in een nadelige saldo van ruim 2100.te dragen door de 3 deelnemende gemeen ten; e. een verhoging van de subsidies voor de beide Kruisverenigingen op ba sis van de verhouding der bevolkings groepen (Hfd. IV) f. de uitgaven aan openbare werken zijn geraamd op de feitelijke uitgaven van 1951, met een kleine verhoging in het totaalcijfer, zodat een prijsverhoging is opgevangen (Hfd. VI) g. ruimere raming van de uitgaven voor het openbaar onderwijs (vlgnrs. 274, 278 en 280) met zijn consequentie voor het bijzonder onderwijs. Het be drag per leerling wordt nu voor de Openbare- en R.K. School 28.43; voor de Chr. School 25.52. h. een aanmerkelijke ruimere raming voor de gemeentelijke Kleuterschool, door een betere salaris-regeling; raming voor leermiddelen en onderhoud. Bedrag per leerling 36.92 bij 105 leerlingen. i. een verhoging van het subsidie voor de Muziekvereniging „Vooruit" k. een jongunstiger uitkomst van de uitgaven voor krankzinnigen-verpleging, deels door stijging der verpleegkosten, deels door een vermindering van de Provinciale subsidieregeling. Vergeleken bij 1951 is dit nadeliger 10189.27 min 7224.34 is 2964.93; 1. een raming voor werkverruiming van hoofd- eö handarbeiders, waarbij ten laste van de gemeente blijft een der de gedeelte van het rijkssubsidie 2376.44 f 911.68) of 1096.04 m. een aanmerkelijke verhoging van de Rijksuitkering wegens ondernemings belasting, vermakelijkheidsbelasting; vergunnings- en verlofsrecht; n. een verhoging van de uitkering uit het Gemeentefonds wegens algeme ne uitkering, door verhoging van 125 tot 135%, alsmede een herziening van belasting- en garantie-uitkering; o. op alle hoofdstukken bijna een verhoging van de afschrijving op kapi- taalswerken wegens de talrijke werken in 1951. De post „onvoorziene uitgaven" op Hfd. XIII 2 doet op het eerste gezicht wel mooi aan 5350.06), maar aller eerst moet hierop de correctie worden aangebracht worden een telfout zodat resteert 5350.06 150.28 5199.78 Dan voor afschrijving op bepaald nieu we kapitaalswerken 2 x 1379.64 2759.28, zodat resteert 2440.50; een bedrag dat enige speelruimte toelaat maar niet zonder voorzichtigheid. Kapitaaldienist Ten aanzien van de kapitaaldienst is het volgende op te merken: a. de tekorten van vroegere dienst jaren zijn thans geheel gedekt, en zelfs resteert een batig saldo. Dit is vooral te danken aan diverse afrekeningen van het Rijk. b. het bedrag, vrijgekomen aan af schrijving op oude tekorten, wordt thans aangewend tot vorming van een reser ve, waaruit te zijner tijd gedekt kan worden de ten laste der gemeente blij vende uitgaven wegens oorlogsschade. Dit was bij de rekening 1949 (de laatst definitief vastgestelde) 44076.18; bij de rekening 1950, zoals zij aan Uw Raad is aangeboden tot 45209.56 gestegen, welk bedrag in deze begroting is aan gehouden, bij de 23e wijziging 1951 ver laagd tot 33315.68. Het bedrag, dat tot voorlopige dekking' wordt gereserveerd is 850.per jaar (beginnende 1951, omdat dan reeds geen afschrijving op oude tekorten meer nodig is), alsmede 'de rente ad 2y2% per jaar. Het bijgevoeg'de model gaf aan, dat de voorschriften in het afgelopen jaar aanmerkelijk zijn gewijzigd. In de vak pers is dit zeer toegejuicht, al zal het voor velen een kwestie van wennen zijn. In de vakpers is ook opgemerkt, dat het natuurlijke eindpunt van deze wikkeling zal zijn, dat de gemeenten een balans aan het einde van het jaar zullen gaan opmaken mettertijd. Het heeft weinig zin hierop vooruit te lopen; temeer daar de gemeenten veel eigendommen hebben (raadhuis, school, dorpstoren, wegen, haven e.d.) die geen verkoopwaarde heb ben, maar die echter wel deglijk een vervangingswaarde hebben. Anderzijds liggen de begrippen „schuld" en „te kort" anders dan in de handel. Bij de gemeente wordt het gemeentelijk ver mogen als uitgangspunt genomen onge acht zijn grootte en moeten de inkom sten en uitgaven in evenwicht zijn, zodat op dit vermogen niet wordt ingeteerd. Daartoe dient onder meer het goedkeu- ringsbeleid van Gedeputeerde Staten. Worden er grote werken ondernomen, die op langere tijd worden afgeschreven, dan moeten er geldleningen gesloten worden in beginsel. Het „vermogen" blijft er buiten. Op grond van genoemde beleidsnor- men wordt dan aan de leden een over zicht gegeven van de bezittingen en ver plichtingen die de gemeente Oude Ton ge heeft. Hierbij wordt opgemerkt, dat voor 1951 diverse kapitaalswerken geraamd waren, die nog niet zijn uitgevoerd ten gevolge van de late goedkeuring der begroting. Daarop is wel afschrijving geraamd, uiteraard echter nog niet veel na één jaar. In de begroting is er van uitgegaan dat gemiddeld door het jaar 80000.in rekening-courant zal nodig zijn. (rekening houdende met afrekening keersluis met Dijkring en Rijk; hogere bijzondere uitkering uit het Gemeente fonds, enz.) Ook werd gewezen op een geblokkeerd saldo van het Gemeentefonds. In de pers heeft men kunnen lezen bij de be handeling van de financiële verhouding in de 2e Kamer der Staten-Generaal, dat in het gemeente-fonds een bedrag van 280.000.000.is gereserveerd over eni ge jaren, die thans voor iedere gemeen te Op een geblokkeerde rekening zal worden geboekt, welke bedragen bij ge deelten zullen worden gedeblokkeerd en moeten worden aangewend tot dekking van niet afgeschreven kapitaalswerken. Er valt aan te nemen, dat de verdeling van deze 280 millioen zal gaan naar het aantal inwoners. Wanneer we dit in ron de cijfers stellen voor Nederland op 10 millioen en voor Oude Tonge op 3000, dan heeft de gemeente op het Rijk een vordering van 84000. Zeer gewenst voor snellere afschrij ving werd geacht uitgesteld onderhoud raadhuis 2862j idem privaat eigendom 1734. idem O.L. School - 5850. idem Kleuterschool 198. Totaal 10644.— daar Intussen enig nieuw onderhoud reeds geen weelde zou zijn. Ook is het twijfelachtig of een afschrijving van 20 jaren op het Verenigingsgebouw ge handhaafd kan worden. (Vooral ten aan zien van inventaris), en van de bestreS- ting Molendijk Oostdijk Hilstraat in 32 jaar. Nu uiteindelijk geen te groot bedrag op de post „onvoorziene uitgaven" re sulteert, zal er enige extra afschrijving gevonden moeten worden, daar het an ders niet mogelijk zal zijn om voor 1953 de begroting sluitend te krijgen," laat staan de gewenste kapitaalswerken uit te voeren, daar thans is beschikt over baten van 1950 (deel der verhoging on- dememingsbelasting en 1951 deel bijzon dere uitkering.) Hiertoe zijn meerdere mogelijkheden: aanwending van de oude saldi van vroe gere dienstjaren; het (vermoedelijk) ba tig slot van de dienst 1951 en het ge blokkeerde tegoed bij het Rijk. De om standigheden zullen teni dele wegwijzer moeten zijn. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de gemeente leningen van derden (bij EBOF Drinkwaterleding) heeft gewaarborgd tot resto 607660.49. De behandeling van de begroting zal Woensdag 6 Februari plaats hebben. De nieuwe Austin. Blijkens een ad vertentie in dit nummer is de nieuwe Austin A 40 deze week in de garage v. Splimter te Middelharnis te zien. Op bij zonderheden van deze nieuwe wagen zullen wij terug komen. Ter compensatie worden margarine, vet en slaolie goedkoper Met ingang van Maandag jl. is de prijs van het volkswit- en bruinbrood ver hoogd met 5 cent per 800 gram. Als compensatie voor de stijging van de kos ten van levensonderhoud is tegelijkertijd de prijs van margarine, bak- en braad- vet en slaolie verlaagd met 24 et per kg, hetgeen voor de margarine en het bak- en braadvet neerkomt op 6 et per pakje. Bij een gemiddeld gebruik in een gezin van 4 personen van 7 8 volks broden per week zullen de hogere uit gaven 35 40 cent bedragen, terwijl bij een gemiddeld gebruik van 1250 1500 gram margarine enz. de uitgaven met 30 k 35 cent verminderen. Een en ander betekent dus, dat voor zo'n gezin per week aan extra uitgaven ongeveer 5 cent ongecompenseerd zal blijven. Aldus de berekening. Of het in wer kelijkheid zo is, wagen we te betwijfelen. GROENE KRUIS MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Het Groene Kruis bestuur deelt mede, dat per 1 Pebr. 1952 als tweede wijk zuster in dienst getreden is: Zuster A. Faasse, wonende Langeweg 27, Som- melsdijk. De gemeente Middelharnis zal ver zorgd worden door Zuster Brinkman en de gemeente Sommelsdijk door Zuster Faasse. MIDDELHARNIS VERBETERD BERICHT. Wegens omstandigheden zal in tegenstelling met het aan binnenzijde van ons blad ge plaatste bericht Woensdag 6 Febr. in de Ger. Gemeente aiiiier geen Bjgbelleztng worden gehouden. Voor de Vereniging Oud-leerlingen Flakkeese ambachtssohool (V.O.P.A.) alhier, zal wederom een leerzame film avond worden gegeven op Vrijdag 8 Febr. sav. 7 uur. Het programma luidt als volgt: 1. Be scherming en kleur (van Sikkens' Lak fabrieken.) 2. Alchemie tot Atoomsplit sing. 3. „Terra Incognita" (electronen microscoop.) Dit mooie en leerrijke, programma, geeft zelfs de volslagen leek een dui delijk beeld van wat er op technisch ge bied te koop is. De avond wordt gegeven in de Tech nische School te Middelharnis. Entree leden vrij. Niet-leden toegang 0.25. Het Bestuur. DIRKSLAND Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld dat a.s. Donderdag gelegenheid wordt gegeven voor het inwisselen van coupons ten huize van A. L. Bakker. HERKINGEN Ds L. A. Klootwijk heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeen te te Raamdonksveer. A.s. Woensdagavond half zeven hoopt voor de Ger. Gem. op te treden Ds Bel van Krabbendijke. A.s. Donderdag 7 Febr. des sav. 7 uur hoopt de afd. der E.H.B.O. in het gem. lokaal haar jaarvergadering te houden. De door Ged. Staten» vastgestelde legger der wegen ligt vanaf 31 Januari jl. een maand op het gem. secretarie ter inzage. Belanghebbenden worden er op ge wezen dat geen goederen aan de leden van Het Groene Kruis door het maga zijn afgegeven worden, zonder schrifte lijk bewijs van huisdokter of Wijkzus ter. Loop der bevolliing over het jaar '51 Aantal inwoners op 1 Januari 1951 542 m en 543 vr. Geboren 10 m. en 8 vr. Ingekomen 11 m. en 19 vr. Overleden 4 m. en 3 vr. Vertrokken 26 m. en 15 vr. Op 1 Jan. 1952 bedroeg het totaal in woners 533 m. en 552 vr. OUDDORP A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan Ds G. Zwerus van Middelharnis. Bij dhr P. Tanis C.Kz. is mond- en klauwzeer onder het vee geconstateerd. De Ned. Herv. Zondagsschool 't Mos terdzaadje" hoopt op Vrijdag 8 Febr. haar ledenvergadering te houden. Aan vang sav. 7.30 uur. Door de gamalenvissers werd de vo rige week niet gevist. Door de kuilvis- sers werd niets gevangen. Burg. Stand over de maand Jan. '53. Geboren; Gretha Maartje, d.v. W. Akershoek en E. A. Meijer; Maja, d.v. K. V. d. Bok en A. Visser; Elizabeth, d.v. A. Doornheijn en K. van 't Hof; Korsje Susanna, d.v. A. Pijl en H. Sper ling; Arjaantje, d.v. J. Verduijn en K. N. "Tanis; Grietje Arjaantje, d.v. T. Ta- nis en J. .C. den Bout; Adriana Marina Hendrika, d.v. A. Tanis en W. van der Bok; Pieternella, d.v. C. Padmos en C. Flikweert. Gehuwd: C. Hoek 28 j. en A. W. de Vogel, 28 jaar; W. Grinwis oud 26 jaar en Adr. Bakelaar, oud 19 jaar; Joh. A. Struijk, oud 59 jaar en G. Joh. Breen, oud 46 jaar; W. van 't Geloof, oud 24 jaar en W. Grinwis, oud 25 jaar; F. C. van Eek, oud 30 jaar en N. Tanis, oud 27 jaar. Overleden: Pietertje Verduijn, oud 59 jaar, echtgen. van Jan Redert; Willem Meijer, oud 73 jaar, zoon van Aren Meijer en Aagje Tanis; Kommertje Meijer, oud 83 jaar, wed. van Paulus Mastenbroek. Mede dank zg de financiële medewer king van Flakkeese instellingen is het mij gelukt de nodige gelden voor het uitgeven van een Flakkees Woordenboek te verkrijgen. Ook in wetenschappelijke kringen in ons land blijkt belangstelling te bestaan voor dit werk. Een bekende uitgevers-firma is bereid gevonden de uitgave te verzorgen. Reeds heb ik voorbereidingen getrof fen om dit woordenboek samen te stel len. Het mij beschikbare materiaal ligt geordend gereed, zodat ik spoedig aan de definitieve samenstelling van het boek kan beginnen. Voordat ik echter de laatste hand aan het werk leg, wil ik graag nogmaals een beroep op de lezers van dit blad doen. De vorige keer hebben tot mijn vreug de verschillende belangstellenden mij waardevolle gegevens toegezondeui. Ik hoop, dat ook dit tweede verzoek uw belangstelling zal genieten en dat U mg vele brieven met Flakkeese woorden en uitdrukkingen, gezegdes, spreekwoorden en rijmpjes zult toezenden. Graag vnjs ik er nog op, dat het mooi ste resiütaat kan bereikt worden, wan neer geen enkele groep, rang of stand zich van medewerking onthoudt. Zeer zou ik het op prijs stellen ook van de arbeidende bevolking van het eiland ve le gegevens te ontvangen. Mijn adres is Dr H. C. Landheer, Spronklaan 52, Gorinchem Vrijdag jl. werd er in ons blad me degedeeld, dat met ingang van 4 Febr. de stichting „Tuberova" ook haar on derzoek naar longtuberculose op Flakkee zou aanvangen. Het onderzoek zal duren van 4 Febr. tot en met 7 Mei, verdeeld over de ver schillende plaatsen. Reeds is er op gewezen, hoe de long tuberculose een sluipend beginnende ziekte is. De lijder (es) bemerkt in het begin hiervan zo weinig, dat hij of zij er geen acht op slaat. Eerst wanneer men er last van krijgt en een dokter moet gaan raadplegen is het in de meeste gevallen reeds te laat. Wij zouden hiervan een tot Flakkee zeer sprekend voorbeeld kunnen aanha len, doch zullen dit om redenen van pi ëteit nalaten. Daartegenover staat dat in het begin de ziekte zich nog laat genezen en ver schillende patiënten weer volkomen ge nezen konden worden verklaard. Aangezien de longtuberculose nog vrij veelvuldig voorkomt, heeft men in me dische kringen voorgesteld de bevolking te laten onderzoeken. Op de consultatiebureaux beschikken de artsen niet over de daartoe nodige instrumenten, daar deze zeer kostbaar zijn. De stichting „Tuberova" heeft deze aangeschaft en omdat het hier een mas sa onderzoek betreft, kunnen de kosten laag gehouden worden. Bij de behandeling in de gemeenteraad te Middelharnis is er uitdrukkelijk naar gevraagd geworden of dit onderzoek vröwillig of verplichtewd gesteld werd. Uitdrukkelijk is medegedeeld, dat het geheel geschiedt op basis van vrijwillig heid. Zijn er derhalve personen, die om wel ke reden dan ook bezwaren hebben, dan kan niemand hen noodzaken aan de op roep gevolg te geven. Een ieder moet in deze handelen naar eigen geweten. Naar aanleiding van enkele vragen die gesteld zijn, menen wij de grondslag waarop het onderzoek in de raad be sproken is en in het openbaar is be handeld, nogmaals uit een te moeten zetten. M. J. H. K. OUDE TONGE Aanl)esteding. Voor de op 1 Pebr. jl. te Oude Tonge gehouden aanbesteding voor 16 nieuwe woningen kwamen de volgende inschrijf biljetten binnen: A. voor 16 woningen, zonder schilderwerk: A. V. d. Welle, Ooltgensplaat 175.800.; F. Osseweijer, Oude Tonge 183.350. C. A. Th. Lambert, Oude Tonge 192.460 J. V. Hennink, Sommelsdijk 194.500. A. Troost, MeUssant 195.200.(schil derwerk inbegr.)C. Spee en H. v. d. Put 199.300.J. Versaevel, Achthul- zen 200.000.A. Mans, Middelharnis 207.000.—; G. v. d. Welle en C. Smeets den Bommel 207.440.C. Kroos, Mid delharnis 215.500^^. 2 woningen type B P. Snijder en Zn., Oude Tonge 25.500.—. 2 woningen type A en 2 woningen type B resp. 50.138 en 23.765 door M. Os seweijer, Oude Tonge. - Schilderwerk: A. Hage en Co, Oude Tonge 10.430.—; W. de Vogel, Melis sant 10.718.J. Helleman en Co, Nieuwe Tonge 11.525.Ph. Vijfhui- zen. Oude Tonge 12.130.—; W. D. van Eek, Rotterdam 12.559. OOLTGENSPLAAT Praatavond voor de landlifouw. Op Woensdag 6 Febr. a.s. des avonds 7 uur zal in Hotel Hobbel een Praatavond worden gehouden ten behoeve van de landbouw. Sprekers de heren Verkuyl en van Staalduinen. Onderwerp: „Lage rantsoenen en toch goede financiële re sultaten." Toegang vrij. Ger. Gem. A.s. Donderdag 7 uur zal voor de Ger. Gem. optreden Ds J. B. Bel van Krabbendijke.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1