Hoe het vroeger was! Méér klanten in de winkel? In December nieuwe aardappelen in Australië Inbraak bij de Caago te Middelharnis .J 3 3 CHRISTELIJK WEEKBLAD OPGEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Frankrijks moeilijkheden Dan moet U af en toe eens advertereti in „EilanAen-nieuws" Dat is nog altijd de beste en goedkoopste reclame. De prijs zal U meevallen 1 Adverteer om Uw omzet te verhogen t Ook de kleine man Subsidie Dader gaf zich vrijwillig aan Dxooger leert paardrijden Lezers aan 't woord: KOFFIE VAN DE BON De Waterweg te MiJdelliarnis Sluimerende aanspraken op renten ingevolge de invaliditeits- en ouderdomsverzekering 248te Jaargang Woensdag 16 Januari 1952 No. 2082 een leheel ooK ver een dan akter M en aarin niet tijden heb- g-e- dan [geen wat Er. a.t ik SA. s die beu- cht", ijden, rgeet ver ding niet Olgd) niEui/s VenobQat tweemaal per veeb. Woensdag en Zaterdag Bedactlebuieau: Prins Hendribstioat 14 MtddeUuunls Abonnementsprijs 1.70 per kwartaal Telefoon 17 Mlddelbamls Giro 167930 Postbox 8 Telefoon DruWtenü 19 Adv.-prtis 12 et per mm. Bij contract speciaal tarief Xicn onbetrouwbare bondgenoot in het Atlantisch Pact Frankrijk is een rijk land. Rijk in cul tureel en historiscli opzicht. Ook bezit het grote natuurlijke rijkdommen, een ovei* het algemeen vruchtbare bodem en een rijkdom aan verschillende delfstof fen. Geen wonder dat Frankrijk in de loop der eeuwen een leidende positie heeft ingenomen ten opzichte van het Europese volkerenleven. In de Middel eeuwen en in de Nieuwe Geschiedenis kon van Frankrijk gesproken worden als van de toonaangevende mogendheid in Europa. In deze eeuw echter heeft Frankrijk veel van zijn leiding gevende factoren in het Europese Statenleven verloren zien gaan. Andere landen, met name Duitsland, kwamen op en overvleugelden het land, dat gedurende eeuwen de lei ding had gehad. Nu met het Nieuwe jaar er weer een regeringscrisis is uitge broken, de vijftiende sedert de bevryr ding trekt dit gebeuren weer eens de aandacht. Frankrijk dreigt een onbe stuurbaar land te worden. Het is berucht door zijn groot aantal regeringscrisissen, het ene kabinet voor, het andere kabi net na, komt ten val, zodat er zeker geen land ter wereld is, of het moest een der weinig betekenende Midden- Amerikaanse Republieken zijn, waar men zoveel excellenties aantreft. Nu pas in het nieuwe jaar is de regering Pleven ten val gebracht. Een kabinet, dat het nog lang heeft uitgehouden, in het Franse politieke leven is een kabinets leeftijd van vijf maanden zeker niet kort te noemen. Het Franse volk is in politiek opzicht een zeer verdeeld volk. Kunstmatige re- geringsmeerderheden moeten worden ge vormd uit zeer heterogene partijen, waarbij telkens het gevaar dreigt dat de Icunstmatlge meerderheid, door malcon tente partijoverwegingen te löor gaat. Dit was ook nu weer het gevaar. Een regering Pleven was gevormd door mid denpartijen, die zonder dat ze in de Re gering waren opgenomen gesteund werd door de Socialisten. Waar de regering Pleven zijn toevlucht moest nemen tot bezuinigen, die naar de mening van de Socialisten te ver gingen onthielden de Socialisten hun stem aan de regering waardoor déze ten val werd gebracht. De politie van Frankrijk is uiterst moeilijk. De regering Pleven was met grote moei te, met veel kunst en vliegwerk tot startd gekomen. Het zal uiterst moeilijk zijn een nieuwe regering samen te stellen. Ruim een derde deel van de Parlementszetels wordt ingenomen door de Commimisten en Gaullisten, welke beide groepen stre ven naar de dictatuur van het volk. Voor gezonde parlementaire arbeid valt op deze partijen niet te rekenen. Deze regeringscrisis in Frankrijk komt het land al zeer ongelegen. De toestand van Frankrijk moet in veel op zichten critiek genoemd worden. Het land heeft met grote moeilijkheden te kampen, die het zelfs met Amerikaanse hulp nauwelijks te boven schijnt te zul len komen. De economische toestand van het land is zeer slecht. Financieel staat het land er slecht voor. Een lege schatkist, grote schul den, belastingen die al maar stijgende zijn, mede veroorzaakt door een buiten gewoon hoog aantal ambtenaren. Steeds klimmende lonen met nog in grotere mate stijgende prijzen veroorzaken een voortdurende onrust. De productie van het land stijgt niet in gelijke mate als die van het buitenland zodat Frankrijks positie tegenover het buitenland ongun stiger wordt. Maar de moeilijkheden lig gen niet alleen op binnenlandsgebied. Ook buiten Frankrijk doen zich schier onoplosbare problemen voor. Daar is al lereerst de oorlog in Indo-China. Frank rijk staat hier evenals de V.N. in Korea op een buitenpost tegen het Communis me. Deze oorlog kost schatten geld. Se dert het begin er van meer dan 15 milliard gulden. Wat dit voor de zozeer berooide Franse schatkist te betekenen heeft, springt duidelijk in het oog, wan neer men weet dat Frankrijk hier een leger van 250000 man op de been moet houden. Grote financiële offers niet al leen maar ook bloedige offers, die dui zenden Franse families in rouw komt te storten. Met een geraamde uitgaaf van 4 milliard voor dit jaar betekent het ongeveer een zesde deel van alle open bare uitgaven van Frankrijk. Daarbij komen nog de moeilijkheden in Frans Marokko, waar Frankrijk ook altijd op zijn hoede moet zijn tegen nationale as piraties. Geen wonder, dat Frankrijk al zeer moeilijk zijn financiële en militaire Verplichtingen in Europa kan nakomen. Deze Regeringscrisis vestigt bij vernieu wing de aandacht op de precaire toe stand van Frankrijk. Want dit is niet alleen van grote betekenis voor het land Zelf, maar voor geheel Europa. Frank rijk vormt als het ware de hoeksteen van het Europese verdedigingsstelsel, het Noord Atlantisch-Pact. Met zo'n wankele hoeksteen komt het gehele be stel van het Europese verdedigingsstel sel in groot gevaar. Vaak wordt hoog opgeheven van het Atlantisch Pact en zeker het kan niet gemist worden en alle krachten mogen wel saamgebundeld worden om het Communisme te bestrij den, maar een zwak pimt in het geheel vormt het in economisch en financieel opzicht uitgeputte Frankrijk. Te meer daar het in politiek opzicht weinig ver trouwen verdiend vanwege de revoluti onaire gezindheid van machtige par tijen, waarvan de communisten grote in vloed hebben ook in de Vakbeweging. Frankrijk, het land der Reyolutie brengt weinig regeerkracht op. Hèt vor men van een nieuwe regering in het zo zeer gespleten volk, bedreigd door recht se en linkse dictatoren zal grote moei lijkheden oildervinden om een regering te vormen. Economisch en financieel staat het schier op dé rand van de af grond. (De slechte vetbindingen met ons eiland hebben de laatste tijden wel in het cen trum der belanfestelling gestaan. Ook in de Raad van Nieuwe Tonge kwam een en ander nog weer eens ter sprake. Een der raadsleden maakte de opmerking: (verslag B.N.) „Het gaat al tijd maar over het veer, nooit eens over de ellendig lange reis met de tram naar Rotterdam." Eèn opmerking die we in zover onderschrijven dat ook het ver voermiddel de tram in zön huidige vorm en outillage uit de tijd is. Meermalen hebben we er als Redactie opgewezen, dat ook in dit opzicht grote verbeterin gen noodzakelijk zijn. Dat het reizen ook voor ons bewoners van Flakkee veel comfortabeler gemaakt dient te worden, Dat de belangen van de kleine man, de niet gebruiker van een luxe auto, ook wel degelijk op de voorgrond moeten staan. Door heel ons land rijden electri- sche treinen en dieseltreinen. Met ge- makkelgke zitplaatsen. Maar voor ons eilandbewoners is die luxe niet bescho ren. Hoewel we toch niet minder belas ting betalen als overal elders en de eventuele tekorten van de spoorwegen ook via onze belastingen door ons eiland bewoners mee betaald moeten worden. Wat meer geriief en comfort voor ons eilandbewoners was dan ook wel op zijn plaats. De pers< menwagens van de RTM zijn niet meer 'an deze tijd. En ook de lange tijdsduur is een lelijke handicap. Afgezien van het wachten bij het veer dient alles veel soepeler ingericht te worden. Het lange wachten op begin- en tus senstations'.mo^t -vermeden worden en de snelheid dient ook aanzienlijk groter te worden. Beter materiaal, grotere snelheid en minder lange wachttijden zijn zaken, waarmede de kleine man ten zeerste gebaat zou zgn. WEL.DADIGHEIDSPOSTZEGELS SURINAME De verkooptermijn van de door Suri name uitgegeven weldadigheidspstze- gels ten bate van het radio-therapeu tisch instituut (kankerbestrijding) is op nieuw verlengd nl. t.m. 30 Juni 1952. In de gemeenteraden komen vaak al lerlei subsidies in bespreking. Als eis kan en moet gesteld worden overlegging van bescheiden door de be treffende vereniging, waaruit de beste ding van de gelden blijkt. Dat is niet alleen het recht maar ook de plicht van de subsidiërende gemeen teraden. Opdat blijke dat de gemeente- gelden op doeltreffende en verantwoor de wflze besteed worden. Zeker is dat het geval wanneer er sprake is van locale of streeksubsidies. Ten opzichte van subsidies met een lan- deigk karakter is dat niet noodzakelijk, omdat andere organen daarover wel een behoorlijk toezicht houden. Wie subsidie vraagt raakt zijn recht van beslotenheid, zijn absoluut recht van vrijheid kwijt. Wie subsidie geeft ver krijgt daardoor het recht van inzage over de besteding van gelden. Wie geld ontvangt in de vorm van subsidie, moet ook aan het lichaam dat subsidie geeft inzage in de manier van besteding geven. En de gemeenteraden, die subsidie verlenen hebben het volste recht en ook de plicht toe te zien hoe de gelden be steed worden en of voor verdere sub sidiering voldoende grond is ook met het oog op de financiële positie van de betreffende vereniging. De laatste tijd deed Middelharnis van zich horen door enige inbraken. Zo is van de Donderdag- op de Vrijdagnacht ingebroken in het kantoor van de Caa go aan de haven te Middelharnis. Het was de dader blijkbaar om geld te doen maar hij heeft, naar wij vernamen niet meer kunnen bemachtigen dan wat ktmstmest- en voerbonnen. De Rijkspolitie heeft direct alle fuiken uitgezet om de dader te vangen en of de dipt er lont van gekregen heeft, dat men hem na op de hielen zat, we-, ten we niet, maar wel is ons bekend, dat hij zich bij de politie te Rotterdam vrijwillig heeft aangegeven en zijn daad bekend. De inbreker was de los-werkman H. B. B. van de Vissersdijk, die ook beken de dat hij het „kraakje" in het kantoor van de Centrale Veiling had gepleegd. Daar had hij ook slib gevangen, want hij vond niets dan stapels boeken en pa pieren met dorre cijfers. Geld was er niet, zes sigaren van de directeur was de troostprijs. Dat hij bloed voor het hart kreeg en zich vrijwillig heeft aangegeven zal ze ker zijn straf verzachten, maar hij zal er toch wel meer van horen. Oundagai, 15 Dec. 1951. Beste vrienden. Hier zijn we weer met ons praatje. Sint Nicolaas is intussen al weer voorbij; wij hebben niets van dit Hollandse feest gemerkt. De Aussies doen niet aan Sint Nicolaas en daar het aantal Hollanders hier zeer gering is, is er niets van een viering gekomen. Maar in Sydney bv. is het door de Nederlan ders wel gevierd en ook in verschillende andere plaatsen waar flink wat Neder landers zitten. Het valt hier trouwens ook niet op, dat het Sinterklaastijd is, want we zit ten volop in de zomer en dan is er wel een heel andere sfeer dan in de Hol landse winter! We kunnen ons ook niet best voorstellen dat het volgende week Kerstfeest is. Zo hebben we bv. deze week de eer ste nieuwe aardappelen gegeten. De vroege aardappelen gaan nu komen. Ik ben er gisteren en vandaag in aan het werk geweest. We hebben geen stenen op de bouweri), zodat er voor mij niet veel te doen was. Frank vroeg mij of ik met een paard kon rijden en de aardappelen aanaar- den; ze waren al te groot om er de trac tor in te sturen. Nou, en ik dus aan de gang hoor. Het ging best; alleen moest ik er rekening mede houden dat het paard geen Hollands verstond! Vandaag heb ik het werk afgemaakt en dat is weer een extra dag. Vorige week ben ik ook al op de farms aan het werk ge weest en wel heb ik een „sheep-dip" ge maakt. Dat is een grote ronde bak van ongeveer zes meter middellijn met een betonnen bodem en wanden van golf platen gesteund door buizen. Over de vloer, aan de zijkanten en van boven lo- Slechts de steun van Amerika kan het in zijn binnenlandse en buitenlandse moeilgkheden overeind hQjiden. Daar door is het haaët onmogelijk dat Frank rijk aan zijn financiële en militaire plichten voldoet in het Atlantisch Pact. Frankrijk vormt een zwakke schakel in de verdediging van Europa, maar voor- Ui ook vanwege de doorwerking van de revolutionaire beginselen een onbe trouwbare bondgenoot tegen het Com munisme. pen pïjpen met sproeidoppen. We hebben er een betonnen put bij gemaakt voor waterreservoir, waaruit men het water naar de dip pompt. De schapen worden in de dip van alle kanten besproeid ter vernietiging van ongedierte en tevens ter bestrijding en voorkomen van voet- rot. Aanstaande week moet ik nog weer op de farm werken. Voorts zijn we aan 't leren paardrij den. Ik heb nl. een rijpaard gekocht. Dat heeft hier zowat iedereen. Het gaat al aardig en het is een lief mak paardje, al is het nog maar drie jaar oud. Ik heb het voor een week of drie bij een andere farmer gebracht, een zekere Heinsworth, waarmede we nu ook be vriend zijn en die zal het dier leren om schapen en koeien te drijven, zodat we er dan alles mede kvmnen doen. We krijgen zo lang van Heinsworth een oud, mak paard te leen, speciaal om Wim en Jan op te leren rijden. De mensen hier zijn altijd maar even hulpvaardig. Dat valt ons steeds weer op. Altijd staan ze voor je klaar en het wil er erg in als de Australische gewoonten over neemt. We zijn hier al aardig ingebur gerd hoor! Met de kippen hebben we pech gehad. Een vos heeft een kloek met zeven kui kens vermoord. Er bleef maar één kui ken over en die zit nu bij een andere kip. Toch hebben we nu 14 kuikens, dus de veestapel groeit. Vanmiddag hadden we een reuze sen satie! We hadden vergeten om vlees te bestellen en ik had geen tijd om een ko nijn te schieten. Toen zei Wim tot me: „Nu moet je eerst bij de drum (dat is de gazen fuik) gaan kijken; als daar niets in zit hebben we ook niets bij het eten!" Ik er heen; met Jan! Ik haal de fuik boven wa.ter en daar zat een vis in van ongeveer 10 pond, een zg. cod. Nu wisten we dus wel wat we moesten eten. Heerlijke vis is het en we hebben er van avond al van gesmuld! We eten nu ook al wat groente uit eigen tuin, maar ik had de boontjes te dicht bij de heining gezet, zodat de koe daarover hen rekte en zowat de helft oppeuzelde. Ja. we moeten overal mee leren. En dit, vrienden, zal de laatste brief wel zön, die wij versturen in 1951. Wij wensen al onze vrienden en be- Geachte redactie. Misschien wilt U onderstaande rege len wel opnemen. Een brug?> Een tunnel? Inpoldering? of een pontdienst? Een 'brujg? De Moerdijkbrug is, naar ik meen in 1936 gelegd. Achterland: Brabant en Zeeland, België en Frank rijk met millioenen inwoners. Flakkee een brug, met z'n inwonertal van nog niet de helft van 100.000? En dan een brug nog langer dan de Moer dijkbrug, alleen wat lager. Laiten we ons niet uit laten lachen. We gaan toch het Haringvliet inpolderen. Alleen een brug als het Haringvliet nog een paar honderd meter breed is. Elen tunnel? Terwijl Amsterdam en Noord Holland hun tunnel nog niet heb ben? Denkt U dat heren? Inpoldering? Het rivierwater van Rijn, Maas, Waal via Nieuwe Merwede en Hollands Diep heeft maar één uit gang naar zee nodig: öf Haringvliet, óf Grevelingen. Eén van beiden kan ingepolderd wor den. M.i. zal het Haringvliet ingepolderd worden (om verschillende redenen), maar laten we zeggen over een aantal jaren. Die inpoldeirinig zal er, wel komen en dan zal de brug er helemaal nooit ko men. Door heel de brugactie is Flakkee met z'n „brugplan", mede door de Flak- keese gemeenschap, die soms wat te veel een „besloten gemeenschap" is, met ©en kluitje in het riet van het Haring vliet gestuurd. Minister Beel heeft bij z'n bezoek aan Flakkee heel fijntjes opgemerkt: Zo lang de heer Sieling zich er voor interes seert zal het brugplan wel in de belang stelling staan." Toe, meneer Sieling, laat U op uw gevorderde leeftijd eens merken, nog vi taal te zijn en gooi het roer radicaal om! Ponten, gaat dat niet? En wel bij Vlis- singen in open zee en bij Kruiningen in een soort noodhaven? Wie van Zuid Beveland naar Zeeuws Vlaanderen overgevaren is, zal direct ge dacht hebben: Ja, dat is de oplossing. Pontdienst met veerboten met kolpla- ding en twee boten geroeid in de vaart zoals daar. Daarginds hebben ze maar liefst 4 (vier) van die hebbedingetjes. Plan Hoornse Hoofden voor een kwartier Varen. Is dat al uitgerekend? Stel je voor: oversteken! We zouden de weelde niet opkunnen. Tenslotte het millioenen brugplan om zetten in een pont-plan. Dan wordt het een tonnen-plan! Een intekenlijst op Flakkee. Hoeveel kapitaal hebt U voor het „pontplan" (met regeringsgarantie) be schikbaar Allereerst met dhr v. Zuylen grondig uitpraten of hij op korte termijn z'n vol le medewerking wil. verlenen a£in dit „pontplan." Dan met df zonder hem naar de Sec retaris Generaal (en daji pas naar de Minister) met de intekenlijst om ook een paar van die pontjes. In Zeeland hebben ze er over. Des noods in Zeeland nieuwe en wij de oude. We gaan op de duur toch inpolderen. Tegelijk met de intekenlijst, wanneer de R,T.M, niet mee wil werken, vragen om de ponten uit de R.T.M, te lichten. In Zeeland zijn toch ook de veren uit de vervoersmaatschappijen gelicht? Omdat Flakkee geen achterland heeft, moet het als correspondentie tonen zelf geld er voor te willen lenen. Dan zal tenminste blijken dat het om een'betere verbinding zit te schreeuwen en anders is het maar een storm in een vijvertje. DIRKSLANDER. kenden een gelukkig 1952 toe. Wij wil len hopen, dat het ons vrede zal bren gen al wijzen verschillende tekenen op het tegendeel. Wij zullen met Kerstmis en Oud en Nieuw wel veel met onze ge dachten op Flakkee zijn, daar het de eerste keer zal zijn dat we niet in eigen familiekring vertoeven. We hebben dat echter tevoren geweten en gaan vol ver trouwen het nieuwe jaar in ons nieuwe vaderland in. Als het bij jullie 3 uur 's middags is dan is het bij ons 1952! Aan allen de hartelijke groeten van FAMILIE DROOGER. Naar het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede deelt, werd de rantsoenering van koffie met ingang van Maandag 14 Januari 1952 opgeheven, waarmede dus tevens een einde komt aan de levensmiddelen distributie. De Overheid verwacht geen groter verbruik van koffie, aangezien gedu rende de laatste tijd onder de rantsoe nering 10 van de consumentbon nen en toewijzingen aan Horecabedrg- ven, e.d. niet werd opgenomen. De op heffing der rantsoenering behoeft dus niet tot groter koffieverbruik en daar mede tot besteding van meer adviezen te leiden. Met ingang van dezelfde dag vervalt de maximumprijs voor koffie, mede om dat ook de centrale aankoop van kof f ie door de Overheid zal worden beëindigd. Men dient er wel rekening mede te hou den, dat bij voortzetting van de rant soenering de maximum-consumenten- prijs zou zijn verhoogd, tengevolge van de omstandigheid, dat de voorraden kof fie van de oude prijs uitgeput zijn, zo dat de binnenlandse prijs thans moet worden gebaseerd op de hogere wereld marktprijs. Onder de titel: „Hoe het vroeger was" luiden wij een nieuwe serie ge ïllustreerde artikelen in, waarin we wekelijks iets willen vertellen hoe het in onze dorpen op ons oude eiland GoereeOverflakkee in vervlogen dagen uitzag. Wij hebben door medewerking van meerdere lezers van ons blad, de beschikking gekregen over een aantal plaatjes en oude ansichtkaarten, sommige zelfs vanuit de vorige eeuw, die we hebben laten reproduceren en waarvan we er wekelijks een zullen opnemen. Wij- bepalen ons niet tot één enkele plaats, maar hopen vaji alle dorpen waar ons blad ver schijnt, van tijd tot tijd een plaatje op te nemen en er een zo volledig mogelijke beschrijving bij te geven. Wij raden onze abonné's aan deze geïllustreerde artikelen uit te knippen en in een plakboek te plakken, waardoor men na verloop van tijd een prachtige verzameling pittoreske kiekjes krijgt van de schone dorpen van ons eeuwen-oude eiland. We beginnen nu met (Anno 1900) Het plaatje dat U hierboven ziet is de toestand, zoals die ongeveer 50 jaar geleden was. Links is de Oost dijk (niet zichtbaar) waar een kreek langs liep. De bewoners kwamen via bruggetjes op de Waterweg waar voorheen de meesten een tuintje had den. Er stond een rij bomen met een pad er langs, dat óp het smalle slop- je aan de haven uitliep. Vroeger noemde men dat „het slop van Ar- jaan Fikkei" eigenlijk Adriaan Vis- kil, een oude visser, die aan de haven woonde. Bij dat slop was een sluisje, dat het water uit de kreek op de haven loosde. De gevelde bomen zijn van de klompenmaker (wijlen) A. Mans, de enigste klompenmaker die er toen in de gemeente was. Op de plaats waar die bomen liggen, heeft nadien nog een houten schuur gestaan, een hout- loods van wijlen J. Korteweg, die destijds gemeente-opzichter was. De huizen die rechts lie zien zijn waren toen pas gebouwd en de oude huizen aan de zgn. Singel, die nu onbewoon baar verklaard, waren toen nog be woond. Als men goed kijkt, ziet men boven die huisjes de masten van de sloepen in de haven. De naam „Waterweg" is waar- schijnlek ontstaan, doordat dit ge deelte aan de benedenkant van de Oostdijk zeer laag lag en men er bij veel regenval nog al eens last van water had. Het gedeelte weg dat rechts te zien is, is de officiële rijweg naar het Havenhoofd, waar ook de bus uit Stad en Den Bommel heen- komt. Gaat het nieuwe Havenplan door, dan zal de Waterweg een heel rustig gedeelte van de gemeente wor den, daar de hoofdweg dan over de Oudelandsedijk zal lopen. Van de Oostdijk, links van de Wa terweg valt nog te vertellen dat men daar voor de huidige gemeente-tuin een rij huizen had, die men de „olie- molen" noemde. Of daar vroeger werkelijk olie werd gedraaid weten we niet. Misschien dat een van de oudere abonné's dit weet mee te de len. De open ruimte op de Waterweg is nu geheel bebouwd; het laatste huis dat er nu staat is van de vis handelaar P. Tamboer. De „Water weg" die de laatste 50 jaar een heel ander aspect gekregen heeft, is zeer zeker een der oudste gedeelten van Middelharnis. De Invaliditeits- en Ouderdomsverze kering heeft evenals de andere wet telijke verzekeringen een sociale strekking. Er wordt niet alleen aan de verzekerden, die zich .daarvoor aanmel den, uitgekeerd waarop zij recht hebben, maar er wordt ook getracht uit te be talen aan degenen, die,zich niet uit zich zelf komen aanmelden'. De belanghebbende heeft er uit de aard der zaak in de perste plaats zelf op toe te zien, dat zijn aanspraken, tot gelding gemaakt worden. Wel tracht de Raad van Arbeid deze belangen zoveel mogelijk veilig te stellen en zelfs te ach terhalen, maar dit bélioort niet tot zijn eigenlijke taak en is veeleer te beschou wen als een >dienst, die verleend wordt. Bij teleurstelling kan de Raad dan ook nimmer enig verwijt in dat opzicht tref fen. In normale gevallen^ van lopende ver zekeringen zorgt de Raad van Arbeid er natuurlijk voor, dat iemand, die aan spraak op een uitkeri^ig heeft, die ook krijgt. Maar meermalen is dat niet mo gelijk. Als iemand, digeen verzekering heeft lopen, ophoudt premie te betalen, bv. doordatxhij niet njeer in loondienst werkt, dan wordt zijn rentekaart in het archief der zgn. „slapers" opgeborgen, want de mogelijkheid blijft bestaan, dat later, soms zelfs na tientallen jaren, op die oude verzekering nog uitkeringen mogelijk worden. Als er vroeger voor een man zegels geplakt zijn, heeft, als hij komt te overlijden," zijn vrouw recht op een weduwenrente en zijn kinderen op .wezenrente. Een weduwenrente gaat in als de vrouw 60 jaap is of als zij eer der blijvend invalide wordt. Wezenrente wordt uitgekeerd aan Jïinderen beneden 16 jaar, mits tenminsj^e veertig zegels geplakt zijn. Dit laatsje geldt ook voor weduwenrente. Nu is het practise]^ onmogelijk die „slapers" geregeld in hpt oog te houden. Velen vertrekken naar een andere ge meente of zelfs naar efiji ander land. Ook zijn velen overleden, terwijl er nog na bestaanden zijn, die rgpht op een uitke ring hebben. Hoe kan^vj^ om een voor beeld te noemen d^ 3Ïaad van Arbeid in Amsterdam weten, ^t er in Limburg of Friesland een man^overlijdt, die een vrouw of kinderen nalaat, welke nog recht hebben op een üijtkering op grond van het feit, dat hij gt zijn vrouw 10, 20 of 30 jaar geleden ih Amsterdam een rentekaart had lopen?, Wel worden op geregelde tijden alle „slapers" gecontroleerd. Êij de Raad van Arbeid te Dordrecht o.a., waar het aan tal „slapers" ongeveer '70000 bedraagt, geschiedde dit kort geleden nog. Dat dit een enorm werk is, behoeft wel niet te worden gezegd. Immers adressen moe ten worden opgespoord, gemeentebestu ren aangeschreven, buitendienst-ambte naren ingeschakeld, vragenlijsten ver zonden enz. enz. Bij die controle komen dan verschillende gevallen tevoorschijn, waar recht op weduwen-, wezen- of in- validiteitsrente blijkt te bestaan en waar in de Raad van Arbeid voor verwezen lijking der aanspraken zorgt. Zo kon on langs een weduwe 3000.in ontvangst nemen voor zich zelf en haar kinderen. Want en vergeet dit niet de aan spraken blijven bestaan, ook al verloopt er een reeks van jaren. Het is al eens voorgekomen, dat iemand op 65-jarige leeftijd om zijn ouderdomsrente kwam vragen en dat, toen de ambtenaar de stukken nazag, bleek, dat er nog recht op wezenrente bestond op grond van de verzekering van een vroegere echtge noot van zijn vrouw. Een enkele keer gebeurt het ook wel, dat een vrouw, die op 65-jarige leeftijd haar ouderdomsrente aanvraagt, verblijd wordt met de mededeling, dat zij op 60- jarige leeftijd al recht op een weduwen rente had. En natuurlijk krijgt zij dat geld alsnog. Niet zelden blijkt er recht op wezen rente te bestaan, waarop reeds jaren te voren aanspraak kon worden gemaakt, zodat men deze gelden met terugwer kende kracht uitbetaald kfijgt als de kinderen al volwassen zijn. Ook al be schikt men niet zelf meer over de ver eiste stukken, dan blijft de uitkering toch mogelijk, want de gegevens van de Raad van Arbeid zijn voldoende. Invaliditeitsrente en weduwenrente op grond van blijvende invaliditeit kunnen als regel niet met terugwerkende kracht worden toegekend, doch gaan in op de dag, waarop de aanvraag bij de Raad -van Arbeid wordt ontvangen. Per jaar worden door de Raden van Arbeid in een niet onbelangrijk aantal gevallen oude aanspraken alsnog in con tanten vereffend. Er waren soms vrij grOte bedragen mee gemoeid, omdat de uitkeringen, over een reeks van jaren liepen. Wij raden elk aan na te gaan of hij nog aanspraken heeft. In gevallen van twijfel zal de Raad van Arbeid er geen bezwaar tegen hebben bö het instellen van een onderzoek behulpzaam te zijn,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1