Coöperatieve Suikerproductie ZENTO Pe Herv. Kerk en de Chr. School Plaatselijk Nieuws ^aat ^ni ook naar de 24ste Jaargabg "Woensdag 9 Januaii 1952 No. 2080 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Venobynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactlebureau: Prins Hen^ikstraat 14 Mlddethanüs Abonnenientspi^s 1.70 per Ikwartaal pe kwestie - Haxdegarijp Alleen in het belang van het algemeen stellendam INGEZONDEN GBAANBEUBS niEuia Telefoon 17 MfaMelhamlB Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drulckerg 19 Adv.-prgs 12 et per mm. B^ contract epeeiaal tarief in. (Slot) Gelijk te voorzien was, heeft de rede 'an Prof. Van Niftrik, op 1 Dec. te Jtrecht g-ehouden, heel veel stof opg'e- %rorpen.-De schoolkwestie is nu eenmaal ■en teer punt. Er is tachtig jaar met eel opoffering gestreden voor dé vrij- >eid en de gelijkstelling van het Chr. Onderwijs en het is derhalve vanzelf- sfrekend, dat elke actie, die'beoogt ver gadering te brengen in ons ondervvijs- i.-steem en de Chr. school bedreigt, vctoral van de zijde der voorstanders de- zrtf school grote belangstelling heeft. jir is dan ook in allerlei bladen aan dacht gewijd aan de theorieën van Prof. Van Niftrik, die tevens door de Herv. Kaad voor K. en S. en de synodale leids- lieden gepropageerd worden. Dr Van It- terson schreef als voorzitter van de „Schoolraad", de grote organisatie van het chr. onderwijs, een lang artikel in „Trouw", waarin hij de agitatie en het ideaal van Prof. V. N. afdoende be streed. In de Openbare School-pers ging een juichkreet op over de rede van V. N., waaruit te concluderen valt, dat er van de zijde van de Herv. Raad groot gevaar dreigt voor de Chr. School. Na wat we in het tweede artikel over dit onderwerp schreven over de grote lijnen der Herv. kerk- en schoolpolitiek, wil len we in dit slotartikel de rede van Prof. V. N. nog aan een korte beschou wing' onderwerpen en ons standpunt be palen tegenover deze actie. Prof. Van Niftrik is een militante fi guur: hij vecht graag. Zulke mensen moeten er ook zijn, maar helaas strijdt hti: 1. voor een verkeerd ideaal. 2. voor een onmogelijk schoolsysteem. 3. ten bate van de openbare school. 4. tegen de huidige chr. school. Zijn ideaal is: één school voor heel Protestants Nederland door ineenvloei- ïng van de chr. en de openbare school. De eerste is te dogmatisch, de tweede te neutraal. Met een slappe en homoëo- patlsch-verdunde theologie zijn ze tot synthese te brengen, doch daarmee is de chr. school, zoals wij die wensen, om hals gebracht. Dit ideaal verwerpen wij. Zijn schoolsysteem is nimmer te verwe- zenlgken. Het is een studeerkamer-theo- die, waarvan de verwerkelijking zal af stuiten op------------ a. het verzet van alle gereformeerde groepen, b. dat van vele openbare schoolmen- sen, c. staatsrechtelijke bezwaren. Intussen speelt hij de Op. School door zijn actie in de kaart en gaat het er veel op lijken, dat wij een soort vijfde colonne krijgen binnen de kring van het Chr. Onderwijs. Daarom moeten hij en zijn medestanders gedwongen worden duidelijk partij te kiezen. Al willen zij geen fronten meer erkennen, deze blij ven er nochtans en wij willen niet dul den, dat Prof. V. N. en de zijnen het Chr. onderwijs in verwarring brengen. In zijn rede betoogde hij, dat de Herv. Kerk geen partij wil kiezen inzake de school. Dat is op zijn standpunt begrij pelijk. Maar vrij nemen dat niet, voor al niet, omdat meer en meer blijkt, dat zijn ideaal dichter staat bij het open baar dan het christelijk onderwijs. Daar om blijven wij van de Herv. Synode eisen als hoogste orgaan van een kerk, die volgens haar Kerkorde zegt te han delen „in gehoorzaamheid aan de H. Schrift en in gemeenschap met de be lijdenis der vaderen." dat 2ij zich ondutobelzimüg uitspreekt in deze zin, dat ook voor haar gedoopte kinderen de ohristelijloe scImwI van nü het aangewezien instituut is tot opvoe ding en onderwpi. De Synode moet telkens weer voor de eis worden gesteld om in de huidige si tuatie kleur te bekennen. Haar gedrags lijn is voor alle gereformeerden in de Herv. Kerk onaanvaardbaar. Ken voort gezette ja-en-neen-politiek accepteren wij niet. Wil of kan zij niet kiezen in verband met haar heterogene samen stelling, die elk positief optreden uit sluit, dan moet haar sulb(sS|diair de eis worden gesteld, dat zg zich absoluut onthoudt van «ni- gerlel actie op schioolgebled. Wij kun nen niet lijdelijk aanzien, dat de Syno de van de kerk, waarvan duizenden voorstanders der Chr. School lidmaat zgn, zich practisch schaart aan de zijde onzer tegenstanders, ook al doet zij dat met het argument, dat zij een geheel nieuw schooltype nastreeft. Want ten eerste wordt dat schooltype nimmer verwezenlijkt, daar dit in de huidige ver houdingen onmogelijk is, maar boven dien heeft zij te rekenen met de concre te situatie. WU zij dit niet, dan moet ze op dit terrein zwijgen. Vervolgens dient elke Herv. plaatse lijke gemeente, vertegenwoordigd deor haar predikant en kerkeraad, zelfstSk- dig positie te kiezen en zich van de lei ding der Synode niets aan te trekken. Als deze niet kiest, ontheft dit de ker keraden niet van de plicht om dit wèl te doen. Gelukkig is het in honderden gemeenten, ook in alle plaatsen op Goe- ree en Overflakkee, zó, dat de Chr. School de liefde en de medewerking heeft van predikanten en kerkeraden. Wat betreft de Herv. Raad yoor K. en S., da* oiigaan van de Synode dient ten spoedigste te verdwenen. In de eer ste plaats, omdat de Herv. Kerk wel wat anders te doen heeft dan zich met schoolzaken te bemoeien. Ten tweede omdat een Synode, die ook duizenden voorstanders van Chr. onderwijs verte genwoordigt, geen orgaan in stand mag houden,' waaraan een groot deel der kerk zich ergert. Er moet dus onzer zijds bg de Synode op aangedrongen worden, dat zii deze Raad liquideert. En zolang zij bestaÉlt, moet niemand van gereformeerde richting er zitting in ne men. Wie dat toch doet, is mede verant woordelijk voor de actie van de Raad en voor de schade, die deze eventueel toebrengt aan het Chr. onderwijs. Alles bijeengenomen, kan worden vastgesteld, dat de rede van Prof. Van Niftrik zeer verhelderend heeft gewerkt. We weten nu. Waar we aan toe zijn. De geesten zijn Openbaar geworden. De Synode weigert de zijde van het Chr. onderwijs te kieken. Zij streeft naar een nieuwi! soort school met een nieuwe the ologie, gelijk aan die der nieuwe volks kerk. Zoals de Herv. Kerk met haar diverse modaliteiten „op weg" is gegaan en niet weet, waar ze principieel te rechtkomt, zo nioet het ook met de school. Bolwerken en fronten moeten verval len en alles moet open staan naar de wereld: kerk en School moeten zg. apos tolisch werken op een nieuwe theolo gische basis (Barth.) De doopbelofte be tekent niets voOr de schoolkeuze en kerk en staat moeten de plaats der ouders innemen. Ziedaar de nieuwe koers op schoolgebied! Uit alles blijkt, dat deze Hervormde activiteit niets anders is dan een ver lengstuk van de kerkelijke actie der „midden-orthodoxie", zoals die na 1945 is geweest. De leidslieden daarvan wil len echter nog steeds niet begrijpen, dat hun idealen zowel op kerkelijk als schoolgebied door het belijdende deel van ons volk niet gedeeld worden. Zo als Dr Berkhof, zelf een man van het „midden", in zijn jongste geschrift toe gaf, wordt de nieuwe koers in de kerk een mislukking en wendt het kerkvolk zich meer en meer naar de Geref. Bond. De kerkdiensten van de Barthiaanse en socialistische predikanten trekken on danks hun gerichtheid op de „wereld" steeds minder volk. De inkomsten der Synode dalen onrustbarend, omdat een groot deel der kerk geen geld geeft voor arbeid, die in verkeerde richting gaat. Zo zal het ook gaan met de schoolactie der Synode, die gevoerd wordt door een aantal intellectuelen, doch die de massa instinctief verwerpt. Veel gevaar duch ten wij er dan ook niet van. Maar het is goed, dat we van één en ander op de hoogte zijn: een gewaarschuwd man geldt voor twee. Laten wij het „front" van het Chr. Onderwijs en het „bol werk" der Chr. School handhaven en verdedigen, tot heil van het kind, tot opbouw der kerk en tot kerstening van ons volksleven. Uitgaande van de Stichting Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuid-West- Nederland is Maandag 7 November in Hotel Spee te Sommelsdijk een vergade ring gehouden, waar de heer J. M. van Bommel van Vloten, voorz. van de V.C.S. (Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken) een causerie hield over „Coö peratieve Suikerproductie." Deze spreker gaf een overzicht van de wording van de Coöperatieve suikerfabrieken en wat er zoal om heen hangt. De nood zaak van de Coöperatie voor de telers van suikerbieten werd in grote lijnen belicht en bepleit om als een man achter de coöperaties te staan. We geven er hieronder een kort verslag van. De heer J. A. van Niewwenhuijasen te Ooltgensplaat riep dfe aanwezigen na mens het Landb. Coöperatie Centrum een welkom toe, inzonderheid de spreker voor deze middag. Spr. zette in 't kort uiteen dat de bedoeling van deze mid dag was aan de coöperatieve idee meer bekendheid te geven. In het V.C.S.-or- gaan wordt herhaaldelijk gewezen om in het zakenleven in meerderen vorm sa menwerkend op te treden. Inzonderheid geldt dit voor de suikerproductie, waar over deze middag het onderwerp zou lopen. Se heer J. M..van Bommiel v. Vloten daarna het woqrd verkrijgend, zette de bedoeling van de V.C.S. uiteen en greep terug naar de crisisjaren in de landbouw in het laatst van de vorige eeuw. Toen was er geen coöperatie, er waren niet minder dan 30 suikerfabrieken, die 1/3 van de tegenwoordige bieten-productie moesten verwerken. Dat dit tot schade van de boer was, blijkt wel hieruit dat thans 3 maal zoveel suikerbieten in 12 fabrieken worden verwerkt. In 1890 kwam de eerste Coöp. Suikerfabriek tot stand te Sas van Gent, in 1908 te Din- teloord, in 1912 te Puttershoek, in 1911 in het Noorden van ons land en ook een te Roosendaal en voor Zeeland een te Bergen op Zoom. Er kwam dus een radicale verande ring, er waren nu 21 particuliere en 7 coöp. fabrieken. In 1918 werden alle par ticuliere fabrieken in de Suiker Maat schappij opgenomen en ook kwam de Wester-Suiker Raffinaderij tot stand. Dat het overigens niet altijd florisant ging en er toch nog een grote concur rentie was, blijkt hieruit, dat in 1930 de fabriek Zeeland liquideerde. De suikerin dustrie had in de laatste wereldoorlog veel met moeilijkheden te kampen, maar veranderingen in het coöperatieve stel sel kwamen er niet. Het coöperatieve stelsel voor suiker bietentelers zette spr. breedvoerig uit een en legde er de nadruk op dat bij aansluiting van een zekere gebonden heid sprake is, omdat Coöperatie nu eenmaal ook verplichtingen meebrengt. Deze gebondenheid behoefde echter niet zo zwaar te wegen, als de tegenstanders wel beweren. De aandelen kunnen altijd weer worden overgedaan en meest tegen een goede prijs. Spr. stelde als voorbeeld de Coöp. Suikerfabriek Dinteloord waar bij de op richting 300 aandelen werden geplaatst, samen voor 3000.Van het benodig de kapitaal groot 1.500.000 moest 1.200.000.vreemd kapitaal worden geplaatst. De finantiële grondslag was dus zwaar, maar door middel van zelf financiering en diverse reserves te kwe ken werd de fin. positie versterkt. Een aandeel geeft dus een vaste band, de boer is suikerfabrikant geworden en maakt ook aanspraak op de winst. Spr. zeide dat de andere cooper, fabrieken ongeveer op dezelfde grondslag stonden en over het algemeen allen gunstige re sultaten hebben geboekt. De bietenteler verkrijgt bij aanslui ting door rassenteelt goede opbrengsten met hoge suikergehalten. Ook over de betalingsmethoden gaf spr. een toelich ting. Er is een koppeling van industrie en landbouw, waardoor nauwkeurig de bieten-prijzen berekend worden, grond prijs, vervoerkosten enz. (verder en dichtbij de fabriek) Ook de premies bij de leveringen, het boetenstelsel enz. nam spr. onder de loupe. De betekenis van het Raffinaderij systeem had ook spr, aandacht. Oor spronkelijk werd eerst ruwe suiker ge produceerd; Dinteloord was de eerste fa briek die een raffinaderg bedrijf ter hand nam. Hierdoor konden ook de bijproduc ten, nl. basterd-Suiker en stroop wor den gemaakt. Spr. wees op de moeilijkheden om tot samenwerking te geraken, waarbij hij de commissie Geudeker aanhaalde, die doel treffend werk heeft verricht. Dinteloord heeft samenwerking gezocht met alle fa brieken, en een studie-commissie in het leven geroepen om een volledige fusie te bestuderen. Puttershoek en Gronin gen wilden hieraan niet meedoen, waar op spr. geen critiek leverde maar die houding respecteerde. Het gevolg is uiteindelijk geweest dat er een fusie is ontstaan tussen drie fabrieken, nl. Din teloord, Zevenbergen en Roosendaal. De ze V.C.S. werd nu eigenaar van deze 3 fabrieken (in 1947). Men meende toen de fabriek Roosendaal stop te zetten, maar door de regeringspolitiek, die ver hoging van de suikerproductie beoog de, is dit er niet van gekomen. De be drijfsresultaten van de V.C.S. waren echter zeer gunstig, men heeft een kost prijs-verlagende invloed verkregen. Ook wijdde spr. de aandacht aan de, mogelijkheden van collectieve aanslui ting in streken, waar de bietenteelt in opkomst is, bv. zoals in de N.O.-polder. Wat de opbrengsten en het verbruik is van suiker in ons land betrof, gaf spr. enige cijfers. De stijging van het verbruik liep in de na-oorlogse jaïen van 225.000 kg tot 350.000 kg, waar door met schaarse cijfers veel moest worden ingevoerd. Zaak is dus de Ne derlandse productie te verhogen. Het coöp. stelsel tracht de productie op een hoger niveau te brengen en de telers hebben door coöp. deskundigen de beste verdedigers voor hun belangen. De dagverwerking van bieten bedroeg voor de oorlog 30.000 ton, na de nieu we plannen 40.000 ton, dus 10.000 ton meer. Van die 10.000 ton ligt een groot deel bij de particuliere industrie. Spreker wees er op dat hetdaar om nodig bleek de coöperatieve basis te verbieden. iDe tegenstand ligt het meest bij de particuliere suiker-indus trie. Spr. bezag in grote lijnen deze te genstand die de V.C.S. te verduren had en legde er de nadruk op, dat de 000.* peratieve gebondenheid geen ondrage lijke lasten voor de bietenteler bracht, maar integendeel een vaste basis en pro pageerde een krachtig medeleven in de coöperatieve idee, waartoe een verjon gend aantal leden nodig was. Besprekinjg Voor de bespreking bleek veel ambitie te bestaan. Gevraagd werd naar de transportkosten uit jonge polders, door het aantrekken van bieten uit die stre ken zou dit Coöperatief nadeel kunnen brengen. De spreker zette echter uit een, dat de bieten uit de N.O. polder niet de duurste in de vracht waren hoe wel de V.C.S. er op toeziet geen aan delen uit ongunstige gebieden te plaat sen. Ook werd gesproken over de la gere gehaltes bij de V.C.S. dan bij de gewone coöperaties waarop werd geant woord dat er een andere toepassing was, maar het gemiddelde overeenkwam Op een vraag waarom de Coöp. Put tershoek niet bij de V.C.S. was aange sloten kon spr. geen antwoord geven; hij eerbiedigde, dat men zijn zelfstan digheid wilde bewaren. Door dhr Mol van Stad werd gewe zen op het onoverzichtelijke in de cij fers van de Coöperaties, waaruit de landbouwers weinig wijs kunnen. Ook meende hij, dat vooral de jonge boeren door de wijze van financiering met het „ledenkapitaal" van de coöperatie kop schuw werden. Hierop antwoordde de spr. dat men aan de concurrentie niet te veel cijfers moet bloot geven, dan alleen wat hoog nodig is. De balansen van de grote trusts zijn ook sober gesteld. Hij raad de aan vooral de kringvergaderingen te bezoeken, waarop alle gewenste inlich tingen werden verstrekt. Het zgn. le denkapitaal was een specifieke V.C.S.- kwestie waarvan spr. niet veel wilde zeggen. Op aandringen van andere vra gers liet spr. er wat meer over los en zeide dat de coöperaties zich van geld middelen voorzien door een gezonde zelf financiering, maar dat door de huidige belastingwetgeving daarvan zeer veel moet worden betaald. Om de fiscale heffing te voorkomen, wordt aan de le den een uitkering gedaan in de vorm „Schuttevaer", de afdeling Middelhar- nis-Sommelsdijk van de landelijke schip- persvergadering vergaderde dezer dagen Volgens het verslag van die verga dering werd er ook gesproken over de P.G., de Plakkeese Gemeenschap. Ook werden de streekbladen er bij betrok ken. „Onder de aanwezigen merkte men op, dat de P.G., de schippers beledigt, evenals de streekbladen, met te zeggen dat er na het sluiten van de brug over het Voornse kanaal, in het geheel geen vervoer meer mogelijk was." De voorzitter zette een en ander recht, door er op te wijzen, dat het hJfer ging rOver het „Wegvervoer". I Inderdaad zo ligt de kwestie. Als •streekblad hebben we geijverd voor een 'goede verbinding en we doen dat. nog. Met bedoelde uitlating als weergave van een feit hebben wie uitsluitend het weg vervoer bedoeld. We deden dat in het algenMen belang. Ons ganse eiland, van Ouddorp tot de Plaat heeft belang bij verbindingen en reismogelijkheden aangepast bij onze tijd. Onze eenzijdige en gevoelige econo mische structuur kan die slechte ver bindingen met al de aankleve van die niet dragen. We hebben daarbij zowel het oog op de reiziger, die van de tram gebruik maakt als de rijder met de auto, voor wie de lastige veerverbindingeneen handicap vormt. In 't gehele land is ge mak en comfort. Waarom zou de FJak- fceeënaar gedwongen moeten worden on gerief elijk te reizen? In het algemeen belang voeren en voerden we ons pleit. In geen enkel op- zicht willen we daarbij de schipperij ach teruitstellen. Die ook hun moeilijke be- staansstrijd moeten voeren. Die nijvere, geharde en vaak sober levende groep Verdienstelijke eilandbewoners. Die op zo eervolle en vaak gevaarvolle en moei lijke wijze ons eiland hebben gediend. Hen te beledigen was allerminst ons doel. Het dienen van het algemeen be lang was slechts ons doel. En in het algemeen belang ligt ook hun belang verzekerd. MIDDELHAKNIS Verikieziiig amilbtsdragers. In de le- ^..^snvergadering der Ger.. Gemeente al hier. Maandag jl. gehouden werden de ouderlingen M. v. d. Boom en N. H. Be versluis en de diaken W. Droogers her kozen. De candidaten voor ouderling in de bestaande vacature waren de heren J. van Erkel en J. Verhage Az. Laatsge- noemde werd gekozen die echter zijn benoeming een paar dagen in beraad hield. DIBKSLAND Dinsdagavond beginnen alle catechi saties bij de Geref. Gemeente. HERKINGEN De heer A. H. Noordijk heeft zijn woning staande aan de Peuterdijk nr 4, onderhands verkocht aan dhr Jac. Struijk Hz. B. en W. hebben vergunning ver leend aan Shell Mij. tot het plaatsen van een electrisch gedreven benzine pomp, perceel Molendijk 23, sectie no. 1340, dit is voor de zaak van de fa. de Lignie. Als diakenen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen en gekozen de heren R. Witvliet en W. Markus, welke belden him benoeming hebben aangenomen. Voor de nog bestaande vacature moeten vóór Zaterdag de lijsten met aanbeve lingen zijn ingediend. Elke lijst mag één aanbeveling bevatten, en getekend door minstens tien stemgerechtigde leden. De K.V. der St. Geref. Partij hoopt D.V. a.s. Vrijdag 11 Jan. half 7 in de school haar jaarvergadering te houden Komt allen trouw op, en brengt vrien den mee, allen zijn welkom. De voorz. van de Raad van Arbeid brengt in herinnering, dat de pentekaar- ten van de arbeiders, die hier wonen en werken, ter vernieuwing moeten worden ingeleverd bij de Raad van Arbeid te Dordrecht vóór 2 Febr. 1952. van leningen. De leden krijgen daar door dus een vordering op de coöperatie Bezien werd ook, dat er veel peen wa ren afgevloeid naar de Suiker Mij, die in de coöperaties thuis hoorden. Het tolereren van deze handelwijze zou niet in het belang zijn van de coöperaties. De spreker gaf echter een berekening, dat dit niet zo erg was als men dacht. De heer den Eerzamen zag in een ze kere concurrentie tussen de coöperatief en de vrije handel geen bezwaar. Maar wel vond hij het erger, dat de coöpera tieven onderling concurrentie hadden, zoals in Friesland de coöperatieve Zui velfabrieken. Hierop zei de spr. dat dit inderdaad te betreuren was, De goede stap is gedaan in de oprichting van de V.C.S. waarbij meerderen zich dienden aan te sluiten. De heer D. Poortvliet te Dirksland wees er op, dat moest worden opgepast, dat men door loslaten van de coöperatie weer niet onder de druk zou komen als vroeger. Hij gaf een beeld van de strijd van de coöperaties tegen de particulie re maatschappijen en betoogde met klem dat jonge boeren vooral coöp. aande len zouden nemen. Aan het einde van de vergadering be toogde de voorz. dhr v. Nieuwenhuijzen, dat de coöperaties vele gevaren bedrei gen en dat het nodig is als een man achter de coöperaties te staan, om de posities te behouden en te versterken.- Tot slot werd een film vertoond over de suikerfabricage te Sas van Gent. Op de meeste plaatsen is „Zento" de afkorting van zendingstentoonstelling. Daarom staat er boven dit artikeltje: Gaat U ook naar de Zento? Onze Zen dingstentoonstelling wordt gehouden in de Groen van Prinstererschotol te Mid- delhamis. Onder deskundige leiding kunt u zeer vele en belangwekkende voorwerpen uit het dagelijks en gods dienstig gebruik der heidenen bezien. Op ons eiland bestaat een dergelijke gele genheid zelden. Om iets van cultuerele en geestelijke waarde te zien, moeten wij meestal naar „de overkant". Nu komt de Zending met een keurcollectie voorwerpen uit het Toradjaland naar ons toe, om deze hier ten toon te stel len. Wij hebben deze tentoonstelling be legd, in de vaste mening, dat er op Plakkee belangstelling genoeg voor zou zijn. Komt dus allen. De entree is gra tis. Wel staan er collectebussen, waarin de bezoekers vrijwillig hun gave kunnen stoppen, maar entreeprijs wordt niet geheven. De tentoonstelling is geopend: Woens dag: 's avonds van 710 uur. Donder dag: 's morgens van 1112 uur, 's mid dags van half 3 tot 5 uur, 's avonds van half 7 tot 10 uur. Vrijdag: 's morgens van 1112 uur, 's middags van half 3 tot 5 uur; isaivonds van half 7 tot 9 u. De tentoonstelling wordt geopend om 7 uur' Woensdagavond door Ds L. Kloot wijk van Herkingen en gesloten om 8 uur Vrijdagavond door Ds de Jong, Chr. Geref. Pred. te Middelharnis. Naar aUe waarschijnlijkheid is dit de enige maal, dat de zendingsvoorwerpen op Flakkee worden ten toon gesteld. Bij spreekbeurten en zo worden wel eens enkele dingen meegenomen en vertoond, MELISSANT Burg. Stand. Ctehuwd: K. A. van Beek en M. P. van der Baan. Veirtpokben: A. J. Jurrij met gezin naar Almelo; F. Jelier naar Dirksland; C. het Jonk naar Leiden. Ingekomien: A. T. Robijn van Rotter dam. A.s. Vrijdagavond half 7 hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Ds G. Zwerus van Middelharnis. Tengevolge van mond- en klauwzeer stierf van de landbouwer A. van Oos tenbrugge één zijner melkkoeien. De gemeenterekening ligt gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage en tegen betaling der onkosten verkrijg baar. OUDDORP Door de garnalenvissers werd de vo rige week 3 dagen gevist. Er werd ge middeld van 3070 kg garnalen gevan gen per dag en per vaartuig. Voor de zoute garnalen werd 2.tot 2.60 per kg betaald. Door de kuilvissers werd de vorige week per vaartuig van 1000 tot 2000 kg bliek gevangen en 20 tot 40 kg schubben. Burg. Stand. <Je(bopen: Maarten, z.v. G. de Ronde en K. Verduijn. Pietertje, d.v. P. V. Dam en J. Heerschap; Jan Cornells, z.v. W. Vlietland en J. Hoek; Johannis, z.v. B. v. Splunder en E. de Jong; Adriana Neeltje, d.v. D. Klijn en A. Berkenbosch; Leendèrt, z.v. P. Mie- rop en M. Hoek. Huwelijken: E. J. Witte, oud 34 jaar en S. E. Knape, oud 33 jaar; E. v. d. Bok, oud 22 jaar en J. Mierop, oud 22 jaar; G. C. Vroegindeweij, oud 24 jaar en N. Westhoeve, oud 22 jaar; J. Be- zuijen, oud 40 jaar en P. v. Lenten, oud 24 jaar; P. Sperling, oud 28 jaar en K. Both, oud 21 jaar. 'Overleden: Frans Witte, oud 78 jaar, wed. van Dirkje Klein; George Moer- kerke, oud 41 jaar, echtg. van Ariaantje Breen; Nicolaas Nelis Troost, zoon van Jannetje Troost; Mozes Emaus, echtg. van Elizabeth Breen. NIEUWE TONGE De voorz. van de Raad van Arbeid brengt in herinnering, dat de rentekaar- ten van da arbeiders, die hier wonen en werken, ter vernieuwing 'moeten worden ingeleiverd bij de Raad van Arbeid te Dordrecht vóór 2 Febr. 1952. OUDE TONGE Oude Tong© in 1951. 1951 is voor Oude Tonge een merkwaardig jaar ge weest wat de burgerlijke stand betreft. Het aantal vestigingen was bijzonder laag nl. 54 tegen 96 in 1950. Het aantal vertrokken personen liep naar boven en kwam van 94 in '50 op 114 in 1951, waardoor een vestigingstekort ontstond van 60 personen. Ook het aantal geboorten liep terug en wel van 67 op 56. Het aantal over leden personen bedroeg 22 (v.j. 39.) waaruit resulteert een geboorte-over schot van 34. Het aantal inwoners op 31 Dec. 1951 bedroeg 3102 waaronder 1557 mannen en 1545 vrouwen. Het cijfer van 1 Ja nuari 1951 bedroeg 3128. 1951 leverde aldus een vermindering van 25 perso nen op. Bij de Donderdag jl. gehouden stem ming door lidmaten der Ned. Herv. Kerk, werden ouderling P. de Vos en diaken C. A. van Loon als zodanig her kozen. Het aantal ouderlingen en diake nen werd uitgebreid met één. In deze nieuwe zetels koos men resp. de heren, P. Soeteman en K. J. de Bruijn. Aan belangstellenden wordt medege deeld dat vanaf heden de gemeente-be groting voor het dienstjaar 1952 voor een ieder ter inzage is nedergelegd ter gemeente-secretarie. maar nimmer een zo grote verzameling als heden. Gezien de hoge kosten, die aan het vervoer van deze voorwerpen en begeleiders verbonden zijn, zal een dergelijke tentoonstelling niet voor her haling vatbaar zijn. Niemand stelle dus het bezoek uit, in de gedachte: Het komt nog wel eens. Het is zeer goed voor een mens zich eens te verdiepen in de levenswijze en godsdienst- der heide nen, om des te meer bekend te raken met en bewogen te worden over hen, die buiten het Evangelie leven. Wij rekenen op een zeer grote opkomst! (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, Wil me s.v.p. een plaatsje verlenen in uw blad waarvoor bij voorbaat mijn dank. In uw blad van Woensdag 19 De cember 1951 las ik het volgende: „Zo min volgens sprekers persoon lijke mening dhr K iemand zijn me ning op mocht leggen, mocht hij dit als burgemeester verschillende groepen ze ker niet doen. In de bebouwde kom zou den deze spelen niet zijn te verwachten. Waar de bevolking bijna fifty-fifty was nl. 48% links tegenover 52% rechts, wil de hij noch de een, noch (ie ander iets opleggen, mits het niet in strijd was met de openbare orde." Al lezende lijkt het of deze Burge meester een democraat is van het zuiverste water. Iemand die met strik te onpartijdigheid zijn gemeente tracht te besturen. Zijn beleid daarbij gronden de op de ongeveer even sterke bevol kingsgroepen. De Burgemeester wil zijn mening ze ker niet opleggen aan de bevolkings groepen. Nu dat past niemand, noch in het private, noch in het bestuiu'lijke le ven. Maar als men zo ziet naar de be volkingsgroepen wie regeren er dan eigenlijk? Wordt dan het regeren niet bepaald door de mening van de bevol kingsgroepen En is dan het beleid dat gevoerd wordt niet afhankelijk van de bevolkingsgroepen? Wordt dan in we zen de regeerder niet geregeeerd door de bevolkingsgroepen? Wordt dan het regeren niet gelijk gesteld met de han delingen van een winkelier, die nu eens de ene soort klanten en dan weer de andere wil gerieven? Wordt zo de bevoegdheid tot regeren niet verlegd in die bevolkingsgroepen? Immers we mogen niet vergeten, dat het hier gaat over het publieke terrein van het leven. Over het terrein der Overheid. De Raad van de Gemeente is de Overheid en de Burgemeester is naast vertegenwoordiger van de Kroon, hoofd van de Gemeente. Drager van het gezag. Dat gezag wortelt niet in de bevolkingsgroepen, maar dat gezag is ontleend aan God. Als zodanig is de Overheid verplicht het ge zag uit te oefenen naar de rechten Gods. Naar het Woord des Heeren. Af gezien hoe ook de samenstelling van de bevolkingsgroepen moge zijn. Op het terrein van de Overheid, het publieke leven, heeft de Overheid te regeren naar de geboden Gods. Zonder de bevolkings groepen naar de ogen te zien. Dat wel te doen is geen regeren. Dat is kiuidenierspolitiek die op teleurstel ling moet uitlopen. Als Overheid heeft men zijn aanstelling van God. Diens ge boden ten grondslag te leggen van het Regeringsbeleid is plicht van iedere overheidspersoon, hoe ook de samenstel ling van de bevolking moge zijn. Dit wordt in het politieke leven he laas maar al te veel vergeten. U dankend voor de verleende plaats ruimte. Abonné H. VEEMARKT ROTTERDAM, 7 Jan. Aangevoerd in totaal 1958 dieren, waaronder 1101 vet te koeien, 589 varkens, 268 schapen en lammeren. Prijzen per kg, vette koeien 2.60—2.80, 2.40—2.50, 2.10—2.35, var kens lev. gew. 2.20—2.15—2.10. Prij zen per stuk: schapen 140120100, lammeren 11510090. De aanvoer van vette koeien was flink met tamelijke handel en stijgende prijzen. Schapen en lammeren, aanvoer gewoon met'kalme handel en prijshoudend. AAKDAPPELBEURS ROTTERDAM, 7 Jan. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts; eigenheimers 14.75- 15.bintjes 11.5012.alpha's 10.50, bevelanders 14.5015.fu rore 14.-------14.50, meerlanders 12.50, zandaardappelen 35 mm opwaarts, noor- dering 11.voran 7.257.75, eigen heimers 8.509.Voeraardappelen 4.756.per 100 kg. Prijzen bere kend op de handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de verkoop van consump- tie-aardappelen op wagon, schip of auto. ROTTERDAM, 7 Jan. Binnenland se granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam.) Tarwe goed prijshoudend op vochtcondities 23.50 24.85, prima kwaliteit zonder vocht- conditie 24.60^25.25; zomergerst vast 38.40.haver nauwelijks prijshoudend 28.-------31.50; rogge iets beter 34.—37. Peulvruchten boerenschoon; groene erwten goed gevraagd 40.61 schokkers eveneens met flinke be langstelling 45.70.bruine bo nen kahn 40.49.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1