In Australië wordt het nu zomer Schrammetje NIEUWS UIT ZEELAND 31 Od Wereldspaardag Aankoop grond voor Woningbouw Brief met veel variaties schrift: Sparen doet garen 31 October 1951 „E IL A N D E N - NIE U W S" Blads. 3 te benoemen, wat de voorzit- .,r" beaamde. Voorstel tot het voteren van gelden Ir het volgen van een V.G.L.O. cur- 7 door het Hoofd der O.L. School. De heer Fase heeft bemerkt dat B. en ni dit voorstel steunt. Dat verwonderde waar er voorheen wel eens een aan- raé-ê is geweest door mej. v. Doesburg, ook een cursus wilde volgen voor de liuterschool, waar B. en W. afwijzend -eenover stond. f)e voorz. achtte dit niet gelijk, hier- mr komt het onderwijs op hoger peil. Hti doet het niet uit eigen voordeel. De heer Haagens juichtte toe dat het mderwijs op hoger peil komt. Wanneer een onderwijzer slaagt voor de hoof d- cte krijgt hij daarvoor een hogere ver meding- Dat zou spr. meer prefereren, '3 hti door zijn examen komt. pe voora.: Het hoofd heeft zich al -.„geven als cursist voor de V.G.L.O- ifsus Het gevraagde bedrag van 150 jjet voor hem zelf, maar voor boekjes ander materiaal, en voor reiskosten uin Overschie een samenspreking te den, waar hij 9 maal heen moet. ^j of 17 leerlingen komen er voor in 'merking. Het komt direct ten bate jj de kinderen. Spr. bemerkte dat er .(n misverstand in het spel was. ferd aangenomen met de stemmen van Groenendijk, Fase en Kanters te- Herbenoemd werden vöbr de commis- ie Woonruimte-wet de heren W. M. Fa- i p. 3. Beijer, Wm. Mooijaart, Mej. E. ierbooms en Th. M. Joohems. Voorstel B. en W. tot aankoop van nim. 3300 M2 grond 1.75 per M2 van de fam. Hoefer-Stoop, alsmede het gn. nauwe gedeelte van de Willem- (traat, eigendom van de wed. C. Snijder. Op deze woningen berust een her- louwplicht groot 4301.die door de gemeente van de familie Hobbel is over genomen. Bij het Ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting is een ver- joelt ingediend voor de bouw van 14 wningen, zulks op grond van de wet op de Materiële Oorlogsschaden. Mede- is, dat een bedrag van 100.029 fe beschikbaar gesteld boven de inschrij ving in het Grootboek voor deze wonin gen, (krachtens art. 72) Wordt toepas- gegeven aan art. 71 van de wet op Mat. Oorlogsschaden, zou boven het bedrag van de inschrijving in het Groot boek (herbomvplicht tot 4301.een rente-vergoeding van 4% 's jaars over I som van 111.143.:gedurende 10 en in uitzicht worden gesteld, (het dan berekende, onrendabele bedrag van de bouwkosten zal dan aan de gemeen te worden uitgekeerd)Over deze twee mogelijkheden moest de raad beslissen, "vorens een financieringsvoorstel zal worden gedaan, zal overgegaan difiuen te worden tot de aankoop van bouw grond. B. en W. heeft zich daartoe in ver- inding gesteld met dhr L. Slis alhier, ertegenwoordiger van de familie Hoe- fcrstoop, om dergelijke bouwgrond aan te kopen aan de Julinanastraat en Wll- lemstraat, in totaal 3300 m2 tegen 1.75 per m2, zodat dit een- uitgave be treft van 5775.—. Afgezien van het feit of de bouw de- 2er woningen spoedig kan worden be werkstelligd (verschillende factoren een rol o.m. de financiering, de overeenstemming met de aannemers bij i aanbesteding enz.) stelden B. en W. roor tot aankoop der bouw grond over te gaan, omreden anders door de Minis ter geen faciliteiten voor deze bouw in uitzicht worden gesteld. Hierover ging men ter bespreking in besloten zitting. Na heropening ging men accoord de grond voor genoemde prijs aan te ko- penen, B. en W. stelde voor in te gaan op 'et eerste voorstel waarbij 100.029. leschikbaar wordt gesteld in te gaan, wat m.a.s. werd goedgevonden. Aangeboden werd een vrijziging van ie gem. begroting 1951, op de inkomsten en uitgaven van de gewone dienst; deze '"""'ging heeft een overschot te zien Ji'oot 5000.—, hoofdzakelijk voort vloeiend door verrekeningen uit het ge- Bieentefonds van vorige jaren. Gevraagd werd een crediet voor ver- lieuwing dak raadhuis, verbetering voorstraat, bouw van een nieuwe weeg- ™g met groter weegvermogen en ver betering van de Schoolstraat. Dit kan Wrden gefinancierd binnen het raam v»n de voor deze gemeente nog vast te stellen bijzondere uitkering. Wanneer de voorgestelde begrotings- *)2igingen zou worden aanvaard, is «iet direct beslist, dat hieraan onmid- ™!lKe uitvoering kan worden gegeven; spreekt het toezicht op de beste eg der gemeente-financiën, het Col- p van Heren Gedeputeerde Staten de- ir Provincie een flink woordje mee, »cn men zal trachten om het laatst ge- joemde College duidelijk te maken,- dat «eze werken urgent zijn, sober worden 6«zet en blijven binnen het raam van voorgestelde bijzondere uitkering, w heer Prince vroeg waarom de be- 'ng van de Zuiddijk er niet op waarop de voorz. zeide, dat dit geaccepteerd was en volgend jaar V„. "f^^^ uitgevoerd. -De keien van de "orstraat zullen niet worden verkocht war weer gebruikt achter de loods. De «egbrug zal ter grootte komen van 30 f,' ""het havenverkeer toeneemt is grotere brug noodzakelijk. inrf t^'^ ^'°-' weegbrug vol- M uitstekend, er komt nooit iets bo- 'a Ce 15.000 kg, spr. acht een nieu we weegbrug niet nodig. Er zijn z.i. an- belangrijke objecten. •-'S Voorz.: En U hebt er indertijd zelf '^jewezen deze te vergroten! tit l A -*-^3 we daar een op is rd^t krijgen wel nu niet. Het var., ",''Sent, het is de beste weegbrug «iheel piakkeeü verv/"'"'^" Maar hij is te klein. Het ■voer ontwikkelt zich zo, dat er gro- '»e wagens komen. »ar»r,^°^ ■^j altijd zo voortstrevend "ren- nep dhr de Vin uit. 19,1^^^^ V. Kampen: Hoe komen die de b'^^agens als ze komen over Mol/rrv-; kunnen ze al niet over de «ozer '"ag men wel een bull- nemen om de zaak op te ruimen! e Voorz.: Maar ze komen er toch! bft, aanschaf van een nieuwe weeg- MpV^®''^ goedgevonden, alsmede ver- nng van de Schoolstraat en het dak net raadhuis. straling Gundagai, 7 October 1951 Weer zijn we een week verder, het zal bfl juUie al flink najaar zijn denk ik. Dat kunnen we ons hier niet inden ken, want de dagen gaan langer worden en alles staat prachtig in bloei. De ber gen bv. zijn nu schitterend mooi. An ders is het met mijn groentetuin, alles is best opgekomen maar wordt nu op gevreten van de insecten, alleen de uien zijn nog over. Ik heb het nu op een an dere plaats geprobeerd, in de hoop dat het daar beter lukt. De koe heeft nog niet gekalfd, dus hebbon we nog geen biest gegeten. De kippen gaan broeien, ze zetten zichzelf, we zullen maar zien wat het wordt. Verder is het ontslag door Frank niet geldig verklaard en van Tilburg heeft danig op zijn huid gehad waar zij alle maal bij waren. Hij had niet het recht iemand te ontslaan en waar wij steeds veel hulp van Frank hebben gehad ben ik besloten om bij hem te blijven. Vrij dag hebben we een bespreking gehad, waarbij we nog geen beslissing gegeven hebben. Vanmorgen heb ik het nog eens met hem besproken en toegezegd dat ik bij hem bleef. Hij heeft drie huizen aan genomen, waarom ik hem niet in de steek wilde laten. Wanneer er verder nog eens iets mocht voorvallen, heeft hij gevraagd dit eerst met hem te be spreken, en niet met van Tilburg. De timmerlui en de electriciën gaan echter weg, dat zijn vrijgezellen die liever een paar maanden hier en dan weer daar werken. Ze hadden zo rond Nieuwjaar toch weggegaan en deden het nu maar. Het zal wel een toer wezen om andere ambachtslui te krijgen, vooral omdat er niet voldoende accomodatie is. Vanmiddag zijn we bij onze vrienden de familie Slater op bezoek geweest. Het zijn heel aardige vriendelijke men sen. Op Australische wijze hebben we er thee gedronken, met net zoveel cake als je maar wil. De kimst om cake te bakken verstaan ze hier heel goed. Vol gende week komen ze naar ons, dan brengt de vrouw de recepten mee om het mijn vrouw te leren. In hun boomgaardje hebben we kun nen zien, wat voor fruit er groeit. Dat -is geweldig. Hier noem ik een paar soor ten: sinaasappels, pruimen, vijgen, abri kozen, amandelen, walnoten, perziken enz. en een vrucht waar ik geen Hol landse naam voor weet: nl. cherry plum. Hoe een en ander smaakt, hoor je nog wel eens van me, als ze rijp zijn. Nu moet ik eerst een paar Nieuwe Tongenaars bedanken voor hun brieven, nl. vrouw van Dongen voor de mooie kaart. Hij hangt boven het bed van Jan. Ook de familie Breur en Sluis worden vriendelijk dank gezegd. Jullie krijgen een lettertje terug, hoor! We vinden het buitengewoon aardig om van diver se mensen post te ontvangen. Het is ons een teken, dat er belangstelling voor onze „krantenbrieven" bestaat. Wat de woningbouw betreft, de eerste vier zijn klaar op het schilder- en rio leringswerk na. Ze worden van binnen en van buiten geheel geverfd, behangen komt hier niet voor, of heel zelden. De plafonds worden vidt met waterverf en de wanden van alle kamers crème met gewone verf. Van buiten worden de hui zen wit. Spoedig zullen we nu aan de andere gaan beginnen. Mijn werk wordt hier wel gewaar deerd, „The Dutchman is a nice brick layer and very quick too" zeggen ze in de town. Dat geeft de burger moed. De farmers hebben het nu razend druk met him schapen. Bij goed weer ziet men ze overal hun schapen drijven wat een zeer mooi gezicht is. Aan allen nu weer de hartelijke groe ten en tot de volgende keer. Familie W. DROOGER. Betreffende de verbetering Voorstraat werd geopperd de stoepen weg te doen, wat echter het aestethische van de straat zou wegnemen. De heer Kanters wilde „de reeband-kant" met tegels be leggen, zulks met het oog, dat 't er tel kens in gegraven moet worden voor lei dingen. De voorz. wilde wel wat eenvormig heid in stoepen en heiningtjes, maar wegnemen vond hij koud en strak. Prac- tisch zou het ook niet kunnen, omdat het te veel geld kost, het zou ook niet met geestdrift worden ontvangen; daar spr. meende dat het particulier eigendom was. De gehele begrotingswijziging werd daarna aanvaard, Aan de Stationsweg is ook eën verbe tering nodig, deze straat is echter nog niet aan de gemeente overgedragen. Voor de garage brandspuit, geschat op 7800,moest nog een begrotingswij ziging worden goedgevonden, bij uitvoe ring van het werk zal dit nader worden bezien. De verbetering van de Wilhel minastraat (onder profiel breng«n en afwalsen) werd ook bij begrotingswij ziging aanhangig gemaakt, tot uitvoe ring waarvan B. en W, werd gemach tigd, eveneens voor de realisatie van het uitbreidingsplan. Aankoop igrafUft, mkbaar en lijkkleed De graflift is begroot op 585.de baar op 155.en het baarkleed met zilveren galon en zwaar laken op 300- totaal 1040.Er wordt naar ge streefd de nieuwe begraafplaats op 1 Jan. in gebruik te stellen. De heer Groenendijk vroeg waar die materialen moesten worden opgeborgen, waarop de voorz. zeide van voorlopig op de oude begraafplaats, 's Is erg be werkelijk zei spr., maar het kan niet anders zolang er geen aula is. De Rijks- goedkeuring is er nog niet voor, hoe wel het zeer noodzakelijk is. De heer Kanters stelde voor een voor lopig bergplaatsje aan te brengen, maar dit werd ook moeilijk geacht. De voorz. hoopte dat binnenkort toe stemming zou worden verleend een aula te bouwen, Z.h.s. werd tot aanschaf besloten. Woningsplitsing niet goed 'voorgesteld'! Bespreking tot het verlenen van een bijdrage, alsmede aanvraag van de Rijks bijdrage, inzake woningverbetering, pand Kaai 13, van de heer L- Groeneveld. De totale kosten komen op 7050. geen premie wordt toegekend wanneer de totale kosten liggen beneden de 3500.De toe te kennen bedragen van Rijk en Gemeente bedraagt ten hoogste 60% in de kosten van 3500. derhalve in maximum 2100.Voor gesteld werd deze premie ad 2100.' te verlenen. De heer Moerenhout was van nrening dat dhr Hameeteman dan ook in aan merking kwam, wat de voorz. betwistte. Dit geval ligt anders dat was wo ningverbetering en geen splitsing. Hier wordt de beschikbare ruimte tot woon ruimte gemaakt. De heer de Vos vond er toch een on billijkheid in t.o. van Hameeteman, waar op de voorz. zei dat het wel was ge probeerd, maar de Prov. directie gaf geen toestemming. Spr. was verheugd, dat de woning van dhr Hameeteman was verbeterd, uit dit oogpunt is spr. er hier ook een voorstander van. De heer de Vin beweerde dat de voor stelling niet juist is. Er was wèl een woning in het café van Hameeteman. De vioorz.: De Prov. directie is het wezen bezien en heeft het afgewezen. Weth. V. Vught zeide dat het verkeerd was voorgedragen en ook weth. Gebraad meende dat er een onbillijkheid in lag. De heer Groenendlüb: Het geval Ha meeteman is nooit officieel in de raad geweest. Dit stemde de voorz. toe maar in middels is het door de Prov, directie niet ontvankelijk verklaard. De heer de Vin was er niet tegen, wanneer er voor een 525.een wo ning bij komt, is hij er sterk voor. Er Is ook nog een kans, wanneer die heer Ploeg er in komt wonen, dat Hellevoet- sluis die 525.betaald! Spr. wil echter de heer Prince, voorz. van de „Klompensociteit", afvaardigen in een commissie voor een nader onderzoek om het riog eens aanhangig te maken ook voor Hameeteman. Goedgevonden werd het aspect der beide panden nader te bezien in over leg met de Prov. Directie. Veroröieninig heffing baken-, haven-, kade- en liggeld Het voorstel luidde om de havengel den met 1 et per ton te verhogen; het bakengeld op 6 et en havengeld 54 et per ton, (het laatste voor de abonne menten.) De heer Groeneveld wilde het ineens op 10 et per ton brengen, maar dit werd gevaarlijk geacht omdat men mogelijk naar andere havens zou gaan. Abonne menten zag hg gaarne afgeschaft; voor degenen die hier wonen zag hij dan lie ver alleen bakengeld betaald. De heer de Vin zou dit zeer onbillijk vinden, ook voor de schippers die hier bv, binnen'komen om Zondag te houden. De heer Opoenendflk: De schippers die het meeste verdienen betalen het minste! Die de meeste vrachten peen haalt betaald minder dan die bv. maar een paar reizen doet! De voorz.: Dat is niet te ondervangen. Daar is het een abonnement voor. Het voorstel Groenendijk werd niet gesteund dat van B. en W. aange nomen. Benoeming commissie voor ontwer pen Alg. Politie-verordening, Aanbevolen werden de heren W. E. de Vin, Anth. v. Kampen, W. M. Fase, Adr. Hagens en Jb. Prince, met als sec retaris de heer J. M. Smeele a.t.s. Zij werden m.a.s. benoemd. De heer de Vin stelde voor presentie geld te verlenen. Misschien zou hij er dan wel eens uitvallen! Spr. wilde wel gaarne vrij roken hebben bij dit werk. (Vrolijkheid). Werd goedgevonden Overname Spuiboezem en Slpuisluls De tijd hiervoor werd door de voorz. rijp geacht, de voorz. hoopte daarna binnenkort met voorstellen te komen. Kxjndvraag De heer Kanters informeerde of alle werken aan de Spuisluis al worden uit gevoerd, hij attendeerde o.m. op de vei- ligheidshaken aan de sluisdeuren. De voorz. zal dit bezien. Er moesten ook nog enkele andere dingen gebeuren. De heer Kanters sprak er ook over dat er een boot nodig was; de voorz. zeide dat dan die wens moest worden kenbaar gemaakt door de sluismeester. De heer Fase vroeg naar de verwar ming van de openbare school, die naar de voorz. zei nog niet gereed was. Er was een bedrag voor 5000,uitge trokken, men pleegt momenteel nog overleg voor een centrale verwarmings ketel met een deskundige. De heer Fase zeide dat er klachten waren; voor de schoolarts moesten de kinderen zich uitkleden in een koud lo kaal. De voorz.: Klachten zijn er niet inge komen; het zou ook de vraag zijn of nü reeds de centrale verwarming daarvoor zou kunnen ontstoken. De heer de Vos: De kinderen klagen allemaal over de koude! De voorz. zeide het nader te zullen bezien. De heer Groenendyik zou gaarne zien dat er een ventilator in de raadszaal kwam om de rook weg te zuigen. De voorz.: Daar hebben we zo'n fles voor die de rook wegtrekt. „Die werkt pas nadien" aldus een an der raadslid. De heer de Vos had gedacht dat er een wijziging zou komen in de weegta rieven, maar de voorz. zeide dat hem dit was ontgaan. Later hoopte spr, met voorstellen te komen. Dezelfde wenste de paal op de Juli- anastraat-hoek Sophialaan gevwt te zien, wat zal worden uitgevoerd. De heer Haagiens stelde voor de ver zorging van de bakens aan de Sluis meester op te dragen, waarmee de voor zitter instemde. THOLEN Dankdaig voor het gewas. Woensdag 7November a.s. zullen de Herv. Kerken op het eiland Tholen en St. Philipsland de jaarlijkse dankdag voor het gewas houden. Naar vernomen wordt zullen de andere kerkgenootschappen in deze streek trachten eveneens op 7 Nov. de dankdag te houden. Benoeming. In de op 23 Oct. jl. ge houden' algemene vergadering van de Vereniging tot Bevordering van het Oes- terbedrijf „VEBO" te Yerseke werd de heer J. H. Bal, directeur van de Oes termij. „Bona Fides" te Tholen met bij na algemene stemmen tot bestuurslid benoemd en in de daarop volgende be stuursvergadering met algemene stem men benoemd tot secretaris-penning meester. Woningbouw. Voor rekening van de heer T. Dijkslag werd Woensdag 24 Oct. onderhands aanbesteed het bouwen van een woning aan de Singel te Tholen. Het timmerwerk hiervan is opgedra gen aan de heer I. Lindhout te Tholen en het metselwerk aan de heer Jac. Vos te Tholen. TextieltentoonstelUnig. Dinsdag 20 Oct. a.s. wordt er in het gymnastieklo kaal te Tholen een tentoonstelling ge opend van de Nederlandse Tapijtindus trie. Voor het publiek is deze tentoon stelling geopend tussen 31 Oct. en 14 November. Deze tentoonstelling gaat uit van de Stichting „Onderwijstentoon stellingen" en wordt voor het eilajnd al leen te Tholen gehouden. Het zien van deze tentoonstelling betekent voor de leerlingen een vermeerdering van kennis VBJi grondstoffen, producten en fabrica ge van tapijten enz. Kerkelijk nieuws. Tot ouderling van 'de Herv. Kerk is benoemd de heer G. Rietdijk. Opbrengst coUecte. De te Tholen in de Herv. Kerk gehouden collecte ten ba te van de Christelijke Kleuterschool heeft 76.76 opgebracht. Hei-v. Mannenverenigimg. Onlangs werd er te Tholen een Herv. Mannen- vereniging opgericht, waarvan Ds B. G. A. V. d. Wiel tot voorzitter werd ge kozen. De vereniging zal heten „Tot de Wet en tot de Getuigenis". Het bestuur werd voorts als volgt samengesteld: de heer G. Overbeeke, 2e voorzitter; de heer G. Rietdijk, secretaris; de heer H. G. Deurloo, penningmeester en de heer C. Gunst, bibliothecaris. Orgelbouw Herv. Kerk. De Kerk voogdij van de Herv. Gemeente te Tho len is voornemens tot aanbesteding van de orgelbouw over te gaan. Als minimum zal een kapitaal van ruim 30.000 hier voor nodig zijn. Door het uitschrijven van obligatieleningen hoopt de Kerk voogdij het bedrag bijeen te krijgen. POOBTVLIET Schietwedstrijden. Van de in de ge meente Poortvliet gehouden schietwed- strijden, waaraan door enkele eilandver enigingen en de Nationale Reserve werd deelgenomen, zijn thans de prijzen be kend gemaakt: De uitslagen luiden: Korp:;: Scherpenisse, Ie prijs met 207 en 184 punten; St. Annaland, 2e prijs met 183 en 170 punten; Stavenisse, 3e prijs met 182 punten; Nat. Reserve Goes 4e prijs met 180 en 146 punten; Nat. Reserve Tholen, 5e prijs met 176 en 165 punten; Poortvliet, 6e prijs met 160 en 134 punten; Nat. Reserve, Poortvliet, 7e prijs met 130 en 91 pimten. Personele baan: 1. H. Boot, Scherpe nisse 46 en 41 punten; 2. H. Keur, St. Annaland, 45 en 35 pnten; 3. M. P. Duijzer, St. Annaland, 44 en 40 punten; 4. H. M. Uijl, Poortvliet 44 en 36 pun ten; 5. J. D. Goedegebuure, St. Anna land, 42 en 41 pimten; 6. L. J. van Po- pering, St. Annaland, 42 en 39 punten; 7. C. V. d. Jagt, Scherpenisse, 42 en 38 punten; 8. A, W. Keur, Oud Vossemeer 41 en 38 punten; 9. J. C. Kooijman, St. Annaland 41 en 28 punten; 10. D. Uijl, Poortvliet 42 en 22 punten; 11. P. Poot, Scherpenisse, 40 en 38 punten; 12. C. Tichem, Scherpenisse, 40 en 35 punten; 13. J. Bolier, Poortvliet 40 en 33 punten. VrSje baan: 1. L. J. van Popering; 2. H. Keur; 3. A. W. Keur; 4. W. Minhee- re, 5. J. Moerland, 6. A, J. Duijzer, 7. J. C. Goedegebuure, 8 J. L. Goedegebuu re, 9. J. Kiu-vink, allen te St. .Annaland en 10 J. Bolier te Poortvliet. BBUINISSE Havenwerken, Het bestuur van de Kon. Ned. Schippersvereen. „Schutte- vaer" ontving van de Rijkswaterstaat het bericht, dat met opzet in het najaar het onderhoudsbaggerwerk in de vlucht- haven te Bruinisse wordt verricht om zeker te zijn, dat de vereiste diepte in het winterseizoen, als de havens het meest intensief worden gebruikt, volle dig op diepte zijn. ST. AJVNALAND De te St. Annaland in de Ned. Herv. Kerk gehouden Oogstcollecte heeft 2138.07 opgebracht en wel 1202.70 voor de Diaconie en 935.37 voor de Kerkvoogdij. STAVENISSE Zuiigfwerkzaamheden In het vaarwa/- ter. In het Brabants Vaarwater en de Witte tonnenvlije in de Oosterschelde worden thans zuigwerkzaamheden ver richt waarbij de schippers er rekening mede dienen te houden dat daardoor de tonnen niet in de juiste positie liggen. ST. MAARTENSDIJK Opbrengst oogstcollecte. De te St. Maartensdijk in de Herv. Kerk gehou den Oogstcollecte heeft in totaal 989.75 opgebracht. Mididenstandsbond. Aangemoedigd door het grote succes bij de onlangs te St. Maartensdijk gehouden winkelweek is de Middenstandsbond aldaar voorne mens in de St. Nicolaasweek weer een winkelactie op touw te zetten met spe ciale kinderattracties. Hervoimingspreèk. Woensdag 31 Oct a.s. wordt er in de Herv. Kerk alhier des sav. 7 uur een extra kerkdienst ge houden, waarbij Ds W. L. Tukker uit Delft een Hervormingspreek zal houden. De heer Kanters informeerde of er nog betaJingen te doen waren voor het werk aan de Willemstraat, Hiervan was de voorzitter niets be kend. Spr. zal dit nader bezien. Te ongeveer half elf werd de verga dering met dankgebed gesloten. Onze naburen de Schouwen en Dui- velanders hebben ruzie met de R.T.M. Geen wonder overigens, want het valt niet mee met deze Maatschappij goede vrienden te blijven. Plakkee ligt aX ja ren met de tram overhoop. Maar onze buren van de overkant, voornamelijk de Schouwenaars blijken mannen van bit teren gemoede te zijn. Ze believen niet meer voor het monopolie van de R.T.M, te buigen. Ze zijn 't beu. Hun kinderen hadden geen goe de gelegenheid om de scholen te Zie- rikzee te bezoeken. Dat namen de Schou wenaars niet. Ze hielden doodgemoede reerd hun spruiten thuis. Natuurlijk speelden ze daarmee eigen rechter. En dat mag nooit. Vanzelfsprekend kwa men ze nu ook met de onderwijs-instan- ties in conflict, hoewel die het stand punt van de ouders der leerlingen zeer goed konden billijken. Dus moesten de kinderen toch naar school, hoe dan ook. Maar niet meer met de „stommel- stoom-stink-strop", om met Clinge Doo- renbos te spreken. De auto-bezitters staken de hoofden bij elkaar en re den de scholieren in particuliere wa gens naar de school. De gemoederen waren echter dermate verhit dat ook de middenstand zich met de zaak bemoei de. Sluitzegels werden in allerijl ge drukt, rood omrand met het opschrift: ,,wij komen eeuwig achteraan, of de R.T.M, moet van de baan! De Schouwse jongens zingen op straat: „De boel is om te huilen. Vraag 't maar aan Van Zuylen!" Ook doet de slagzin er opgeld: „De boel loopt klem; Vervoer niets met de R.T.M.!" Kijk, dat gaat werkelijk te ver. In verbeten woede tegen de R.T.M, heeft men de zakelijkheid wel een weinig uit het oog verloren. Het kan natuurlijk zijn, dat men tegen de R.T.M, gegronde grieven heeft, doch dan is het niet de manier, om daaraan op dergelijke wij ze uiting te geven. Men moet daartoe de officiële weg bewandelen. Dat kan bv, ook met een massaal protest. De Schouwenaars hielden voet bij stuk en de R.T.M, gaf toe, om bussen te laten rijden voor de schooljeugd. Daarmee al leen is men echter niet tevreden men zet de actie nog steeds voort. Wanneer ik zo de Zeeuwse agitatie tegen de R.T.M, lees, dan moet ik zeg gen, dat de Flakkeeërs de laatste wij zigingen heel wat rustiger hebben op gevat. Want als men in Schouwen zo te keer gaat over de tramdiensten, dan hebben de Flakkeeërs wel reden om in vuur en vlam te staan over het veer en de verhoogde tarieven. Eerlijk gezegd, had Schrammetje wel verwacht, dat de Flakkeese Gemeenschap nu niet te hou den zou zijn. Er is wel naar de Minis ter geschreven, of hij eens wil komen kijken, maar het had veel meer „effect gesorteerd" om het zo eens geleerd uit te drukken, wanneer men een grote pro testvergadering had uitgeschreven en de grote trom over heel het eiland was ge roerd. Ik geloof dat dan de grootste zaal van Hotel Meijer te klein geweest zou zijn om alle protesterenden te be vatten. Alle vrachtautovervoerders, be zitters van luxe wagens, en vele parti culieren waren vast van de partij ge weest. Zoiets had de brief naar de Mi nister dik rood onderstreept. Wanneer Schram een plaatsje had in de Flakkee se Gemeenschap, had hij voorgesteld om een protestrit naar den Haag te onder nemen. Op elke auto een spandoek, waarop: „Wij komen van Plakkee Het land van ui en pee En protesteren weer Tegen het dure veer!" en dergelijke protestzinnen. Ongetwij feld waren er heel wat autobezitters voor zo'n grootscheepse optocht te vin den geweest. Dan kon men op het Mi nisterie zien, dat het menens is en dat we als Nederlanders gelijke rechten dienen te hebben. Nee, de P.G. heeft me dit wat te gemakkelijk opgenomen. Er moet meer tam-tam gemaakt wordeni in den Haag. Een degelijk vervoer met goed, vertrouwd materiaal en een be hoorlijke service hebben we nodig. Daar voor moet dag in, dag uit op de ketting worden gesprongen. En de tarieven w.o. er zijn die met plm. 27 procent een kleine verhoging noemt de R.'T.M. dat zijn opgelopen, dienen weer omlaag te gaan. De veergelden vormen een ex tra belasting voor ons. Duizenden guldens wegenbelasting betaalt men op Flakkee, daarvoor weet men ons te vinden, maar voor de rest, ho maar! In de oorlog Waren we de ge vierde mensen; toen bemerkte men pas in de steden wat Flakkee voor hun be tekende. Wilde er wat te bikken zijn, dan moest het van de eilanden vandaan komen. Maar nu zijn we weer vergeten en men steekt geen hand uit om ons uit de vervoersimpasse te helpen. Het is voor de Flakkeeërs véél en veel erger dan voor de Schouwen-Duivelanders. Die hebben voor de 5 minuten die ze te va ren hebben over het Zijpe een flinke boot, waarop een behoorlijk aantal auto's mee kan. En Flakkee zal het misschien weer met een opgelapte „Stad" of zo moeten doen. Het is jammer dat er al tijd maar weer op de R.T.M, gescholden moet worden. Want ik hoor dat het pu bliek over de busdiensten ook klaagt. Nooit meer op tijd zegt men. Vooral de reis naar Herkingen is er niet vlotter op geworden. Wachten tot de tram a,an komt te Dirksland is heel wat onplei- zieriger dan voorheen, toen het vanuit Middelharnis linea-recta naai' Herkingen ging. En, het is al duizendmaal gezegd: het gaat niet over het personeel, maar toch klopt er bij de tram iets niet. Het verouderd materiaal zal er wel mede schuld aan hebben. Kom, Flakkeese Gemeenschap, toon eens wat je waard bent. Pak de koe nu eens stevig bij de horens en laat niet los. We moeten goedkoper en vlugger naar de overkant. Dat bereikt men niet met sluitzegels met rode randen, maar met daden! SCHRAMMETJE. Geen begrip wellicht is in deze tijd zo omstreden als het sparen, noem het woord sparen en men zet zijn stekels op. Het merkwaardige is echter dat geen enkele samenleving, hetzij op vrij ruil- SCHERPENISSE .Aanbsstedingl. Namens mevr. D. M. Bijl te Scherpenisse werd Donderdag 25 Oct. jl. door het architectenbureau Don kelaar te Bodegraven aanbesteed het bouwen van een boerderij aan de Har- togsweg. De inschrijvers waren: Jac. Vos te Tholen 32328.00; D. Burgers te Tholen 32500.F. Burgers St. Anna land 37975.B. Suurland, Scherpe nisse 34900.Jac. van Driel te Oud Vossemeer 37212.De begroting was 31130.—. ST. PHIMPSLAND Gunning. De door B. en W. en de Centrale Dienst Noord-Zeeland aange houden gunning van een te bouwen ga rage bij de woning van dr H. Menger te St. Philipsland is thans, na enkele wijzigingen in het bestek, gegund aan de laagste inschrijver, de heer Bveraers te St. Philipsland, voor de som van 2780.—. De laagste. Bij Donderdag 25 Oct. te Halsteren gehouden aanbesteding voor het bouwen van 12 gemeentewoningen was de firma Everaers te St. Philipsland de laagste inschrijfster met de som van 97.500.De Jioogste inschrijver was de heer P. van Aarden uit Putte met de som van 113.200. ST. ANNALAND Oudste mannelijke Inwoner werd 92 jaar. Zaterdag 27 October vierde de heer Abr. de Jonge Jz., wonende Nieuwstraat A 555 alhier zijn 92e verjaardag. De heer de Jonge geniet nog een goede ge zondheid en gaat nog geregeld twee maal per Zondag naar de kerk. Als bij zonderheid kan vermeld worden, dat de heer de Jonge 21 kleinkinderen en 22 achterkleinkinderen heeft. Demonstratie Motorbrandspuit. Onder leiding van Burgemeester F. M. Boo gaard werd Zaterdagmiddag alhier een demonstratie met de brandspuit gehou den. Er werd echter geen water gege- -ven. Gemeenteraad. In verband met het zilveren jubileum van de heer A. M. L. Weijler als gemeentebode en klokluider van de gemeente St. Annaland hoopt de raad dezer gemeente in een bijzondere raadszitting bijeen te komen op Donder dag 1 November a.s. in de raadszaal. Éij deze zitting zal n.m. ook het gemeen tepersoneel uitgenodigd worden. Uienveiling van 25 October 1951 Uien gewone 25.75, drielingen 24.99, picklers 25.stek 10.24, alles per 100 kg. Aanvoer 40 ton. SCHERPENISSE Uienveiling van 25 October 1951. Uien gewone 25.80, drielingen 24.72 picklers 24.60, stek 10.40, alles per 100 kg. Aanvoer 10 ton. Gele eigenheimers gewone 9.75 gele eigenheimers bonken 8.49, alles per 100 kg. verkeer gebaseerd, hetzij gesocialiseerd, het zonder sparen kan stellen en ook voor de kleinste cel van de samenleving, het gezin, is de noodzaak van sparen onontkoombaar. Men denke bv. aan de woningbouw, die door een tekort aan gespaarde mid delen dreigt te stagneren, maar ook aan de kleding, de vernieuwing van huis raad, de brandstoffen, die de overgrote meerderheid der gezinnen onmogelijk uit het lopende inkomen van een week of een maand kan betalen. Hoe dan wel? Ziet U een andere weg dan sparen? Ook bij de volkscrediet- bank en het afbetalingsmagazijn ont komt men niet aan sparen. Dan wordt het sparen achteraf. Men bedenke ech ter goed, dat sparen achteraf een heel dure weg is, waaraan bovendien nog grote gevaren verbonden zijn. Het over schrijden van de draagkracht bij de zo gemakkeUjk schijnende aankoop; het verlies van de goederen bij betalings moeilijkheden; loonbeslag en de daaraan door sommige werkgevers verbonden consequenties. „Beter aan de bakker, dan aan de dokter", zegt een van die nuchtere volksuitdrukkingen. Even goed kan men zeggen: Beter aan de spaarbank dan aan de voorschotbank. Aan de noodzaak tot sparen ontkomt men niet, doet men het niet vóóraf, dan moet men het wel achteraf doen. Maar hoeveel beter is men af door eerst te sparen en dan te kopen. Gaat U maar na: Bij sparen ach teraf moet men een hoge rente en di verse extra kosten betalen en bovendien nog een ernstig risico op de koop toe nemen. Bij sparen vooraf krijgt men van de spaarbank rente. Het spaarbankwezen, op sociale leest geschoeid, in 1810 in Schotland ontstaan, heeft zich van daaruit verbreid over de hele wereld. Nederland telde zijn eer ste spaarbanken reeds in 1817. Het is een wereldbeweging, samenwerkend in het Internationaal Instituut voor het Spaarwezen, dat sinds de laatste we reldoorlog zijn zetel in Nederland heeft. De Wereldspaardag in sommige lan den en ook hier in sommige plaatsen reeds uitgegroeid tot een Wereldspaar- week werd reeds in 1924 ingesteld, om de aandacht op de grote betekenis van het sparen voor enkeling en sa menleving te vestigen. Ment hoort nogal eens bezorgde ge luiden over de geringe neiging tot spaarzaamheid bij de rijpere jeugd, die toch naar verhouding zoveel meer ver dient dan vroeger. De woningnood en de daaruit voortvloeiende inwoning kan oorzaak zijn, dat men de noodzaak van sparen voor een volledig meubilair en dito uitzet niet meer zo sterk voelt. Voor zover dit zo is, is het een sociaal belang van de eerste orde, dat hiervoor met klem gewaarschuwd wordt. Anders komen de jonge gezinnen bij het ver krijgen van een eigen woning voor moei lijkheden te staan, die vele jaren lang een zware domper op de gezinswelvaart zetten. Onze samenleving kan het zonder sparen niet stellen? Spaar kleine bedra gen bijeen en de gezinswelvaart zal toe nemen!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1951 | | pagina 3