Uit het Kijkvenst er "V Surgemeesters bespreken Flakkeese problemen met de Minister Waarschuwing tegen Kinderarbeid Minister maakte kennis met onze dure veergelden NIEUWS UIT ZEELAND Jaargang -^ No. 2053 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Een zalige geloofswetenschap Predikbeurten VOOR SERVIESGOED NAAR: GEBR. DE WAAL Zaterdag 29 September 1951 EIIAtlDEn uws ^mjnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactiebureau: Prins Hendrikstraat 14 Middelhamis Abonnementsprys 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelbamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukker^ 19 Adv.-prijs 12 et per mm. Bg contract speciaal tarief Woningbouw, Werkloosheid en vas te Oeververbinding werd bezien Dinsdag jl. had ons eiland de eer de minister °van Wederopbouw en Volks huisvesting Mr J. in 't Veld op bezoek Ijpjgen, om de herstelde keersluis te lude Tonga te openen. Elders in ons lad kan men daarover een breedvoerig erslag lezen, alsook de toespraak door Je minister gehouden. 'oeze gelegenheid hebben de burge meesters van ons eiland aangegrepen, -B met de minister eens van hart tot art te spreken over allerlei Flakkeese roblemen. Na een gezellige lunch in Hotel de Weerd, die prima was verzorgd liwam men op het raadhuis bijeen, in aanwezigheid van de hoge ambtenaren m bet ministerie, o.a. de directeur-ge neraal en de hoofdingenieur-directeur van de provinciale directie van weder opbouw, Ir Kiers, die hier op Flakkee geen onbekende is. De bedoeling van de- le bijeenkomst was, dat de minister kennis zou nemen van de gevoelens van e autoriteiten uit de streek terzake di verse hier zwaar wegende vraagstukken, die niet door de streek alleen tot een plossing gebracht kunnen worden, naar waarin hulp en bijstand van de overheid noodzakelijk is. Wij vernamen at de minister zich gaarne bereid ver klaard had om deze conferentie te hou den en na hetgeen hij 's morgens in het verenigingsgebouw had gezegd, was het ns duidelijk dat deze bereidwilligheid geheel in de lijn ligt van het beleid van in 't Veld; hij verneemt gaarne wat et in de kleine gemeenschappen en in het algemeen onder het volk leeft. En hier hadden de burgemeesters de gelegenheid om zich eens openhartig uit te spreken, zoals de minister en zijn oge ambtenaren de kans aangrepen om .p de moeilijkheden te wijzen, die de re gering in deze verwarde tijden onder- iiidt, ïen zette zich gemoedelijk rond de groene raadstafel van het gemeentehuis te Oude Tonge. Onzerzijds vonden wij het wel enigszins jammer, dat de pers niet tot de vergadering werd toegelaten, maar anderzijds kunnen wij het heel goed billijken dat men zich eens in de sfeer van de beslotenheid wenste uit te spreken, hetgeen de kans uitsluit, dat men later aan nauwelijks gedane toezeg- ngen zou worden gehouden. Na afloop van de conferentie heeft trouwens de perschef van het ministe rie, de heer Dam, ons op wehvillende in het kort medegedeeld waarover k besprekingen hebben gelopen. Allereerst kon de heer Dam ons ver tellen, dat er op zeer aangename wijze onderhandeld is. Burgemeester Rijnders, voorzitter van de kring der Flakkee se burgemeesters, heeft Zijne Excellentie Ie problemen en verlangens van Flakkee 'oorgelegd. Uiteraard kwam daarbij in Ie eerste plaats de woningbouw ter ïirake. Bij een gesprek over er. weer Heek, dat de moeilijkheden, zoals Plak- die op het stuk van woningbouw kent, landelijk zijn. Men strandt overal 'P het stuk van financiering en de mi- r verduidelijkte het standpunt van Je regering en hetgeen hij over een en ander al meer heeft gezegd, o.a. ook 's morgens in het Verenigingsgebouw; Wj zullen geen woningen kunnen bou- wij niet door bezuinigingen en het geld daarvoor vrij maken. belangstelling nam Z.E. kennis van Wge specifiek Flakkeese problemen en "5 zegde toe, daaraan zijn bijzondere «andacht te zullen schenken. Een ander punt betrof de werkloos heid die o.m. een gevolg is van de toe nemende mechanisatie in de landbcmv. 'gemeester Rijnders heeft de minis uiteengezet dat men op Flakkee niet "•eer te maken heeft met een periodieke Jferkloosheid, maar met een zgn. strue- 'iiurwerkloosheid. Er is een permanent Werschot aan arbeidskrachten. Een voorname wens van Flakkee is het, dat oien op het eiland meer openbare wer ken zal uitvoeren, waardoor de arbeiders eigen omgeving tewerk gesteld kun- «en worden en niet meer, zoals thans seschiedt, dag voor dag naar de over- ™t moeten, waarmede enorme bedra- yan overheidsgeld aan overbrug- 'len en sociale uitkeringen ge weid zijn. De minister heeft geantwoord, dat hij WK dit probleem nauwlettend zal be en en (Jat hij suggesties, die tot een Piossing kunnen leiden, zeker in over- ''Smg zal nemen en zo mogelijk de P'annen zal laten uitvoeren. Als wij het 8«ecl begrepen hebben, heeft de minis- te kennen gegeven, dat het aanbe- veing verdient als de plannen uit de dop'!, komen. Overigens atten- eerde hij er op, dat het uitvoeren van w *iecten geen afdoende oplossing Van ^?^^'^Sen. Die zijn immers ook maar tijdelijke duur en men heeft daar- P andere wegen aangestipt binnen- "Mse emigratie b.v. die een blijven- '?P'°ssing zouden kunnen geven. De gaa voorkomende gevallen jj ^lles doen wat in zijn vermogen van"™ eilanders in hun nieuwe plaats PjII vestiging aan een woning te hei- De vaste beververbinding lile^m belangrijke punt is het pro- «evp gemis van een vaste H '^^^binding naar voren gebracht. ke r" autoriteiten geschetst wel- ,1 "^"^len hieruit voor Flakkee voort- term-° ^°^^S het is, dat op korte "nun verbeteringen, en als definitieve De Minisier van Wederophouw en VoUis- huisvesltng Mr in 't Veld, die eigen handig de zwengel van de handlier hanteerde om de nieuwe heersluis ie Oude Tonge opente draaien. oplossing een vaste oeververbinding tot stand komen. Ook in deze heeft minister In 't Veld alle belangstelling en medewerking toe gezegd, maar wederom te kennen gege ven dat initiatieven uit de streek zelf moeten komen. In opdracht van de Heer Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantonge recht te Sommelsdijk, ter stand plaats Rotterdam, maakt de Groepscommandant der Rijks politie te Middelhamis bekend, dat in den vervolge streng zal worden opgetreden tegen over tredingen der Leerplichtwet, meer bepaaldelijk wat betreft het laten verrichten van land arbeid door nog leerplichtige kinderen, terwijl hiervoor door het Hoofd der School, dan wel door de Inspecteur van het La ger Onderwijs geen zgn. „Land- bouwverlof' is verleend. Bij het constateren van deze overtredingen zal door de poli tie in geen geval meer waarschu wend worden opgetreden. Tocht naar de slO)^ bij Waterloo - Er leeft daar een stuk geschiede nis - L,' Histoire se repète. Mijn bezoek aan Waterloo van deze zomer, waarover ik nog een en ander vertellen zou, heeft sterke associaties opgeroepen aan de jongste rampen, wel ke ons Vaderland in en na 1940 hebben getroffen. Immers, de slag bij Waterloo (18 Jimi 1815) bracht Neerlands herrij zing na Neerlands vernedering onder Napoleon, hetzelfde wat wij ondervonden in de Meidagen 1945, toen we de bevrij ding van de gehate bezetter mochten vieren. Ik heb te Waterloo op de hoogte van Mont-Saint Jean het 60 m hoge pyra- mide-vormige gedenkteken beklommen, waarop de Leeuw van Waterloo, (butte du Lion) is geplaatst. Dit gedenkteken, waarvan men de top bereikt door een trap van 226 treden, is van 1823 tot 1826 opgericht op kosten van de ver bonden Mogendheden, ter plaatse waar de Prins van Oranje werd gekwetst. De Leeuw die boven op de pyramide staat, weegt niet minder dan 28000 kg. Van daar uit valt zo wat het hele slagveld te zien, waar „de kleine korporaal", die eens bijna heel Europa beheerste, zijn laatste troeven uitspeelde. De avonturier van Corsica, die in zijn kooi op Elba verbannen zat, kon het daar niet uithouden, vluchtte en greep weer naar de macht. Weer in Parijs te rug, berichtte hij de mogendheden: Ge behoeft geen vrees te hebben, ik begeer alleen maar mijn eigen Frankrijk en de vredeHerhaalt zich de geschiedenis niet, wie daaraan denkt? Niemand was er echter, die hem vertrouwde. Eén ge dachte bezielde allen: te zorgen dat Frankrijk nooit meer oppermachtig werd. Op het congres van de mogenü- heden te Wenen werd men het eens, dat de Zuidelijke en Noordelijke Nederlan den bij elkaar zouden worden gevoegd om een sterke buffer te vormen tegen e.v. overmacht en waarover Willem I Koning zou zijn. Legers werden opnieuw gevorind, kanonnen ratelden over de straten en over de wegen, regimenten rukten op, België binnen. Engelsen, Pruisen, Oostenrijkers, Nederlanders, al len deden mee. De oude, grijze Blücher waakte met z'n Pruisen in het Zuiden en hogerop, dicht bij Brussel, lag het De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, heeft op zijn reis naar Oude Tonge, kennis gemaakt met onze veerverbindingen. Aller eerst heeft ZEx. kunnen zien, dat niet alle auto's mee konden, maar ook heeft hij ervaren, dat het dure veergeld een extra belasting voor de bewoners van ons eiland Goeree Overflakkee betekent. Toen Minister in 't Veld met zijn gezelschap in de eerste klas van de veerboot „Stad Zierikzee" van het uitzicht op het brede Haringvliet za ten te genieten, kwam de conducteur ook bij ZEx. de veergelden innen. Is dit geen Rijksveer, vroeg de minister voorzichtig? 't Is een particuliere zaak, ant woordde de conducteur droog. En hij rekende het gezelschap voor: vier maal één veertig voor de persoonlijke retours en vijf gulden vijftig voor de auto, samen elf gulden 10 cents. Dr Ir J. Z. V. d. Meer, directeur generaal van wederopbouw en volks huisvesting zeide te zullen betalen en gaf de conducteur een brief je van vijf en twintig gulden. Prompt kreeg deze terug, waarop het gezelschap recht had. „Nogal duur" merkte een van de heren op. En voor één keer is het nog te doen, maar voor ons Flakkeeënaars, die dag in dag uit van het veer Mid- delharnis-Hellevoetsluis v.v. moeten gebruik maken, zijn deze dure veer gelden, een extra belasting! En dan te weten, dat het straks nog duurder wordt! En dat, terwijl 50 km Zuidelijker, op de veren in Zeeland, men 60 cents voor het overzetten van een auto be taald! leger der Engelsen en Nederlanders. Onverwacht deed Napoleon een inval in' België met 72.000 man en 246 vuur- monden. Wellington en Oranje (de kroonprins) waren daardoor een ogen blik de kluts kwijt en moesten in grote haast hun posities kiezen. Bij Quatre- Bras (de viersprong) leidde de kroon prins van Oranje de veldslag. De Franse veldmaarschalk Ney moest deze vier sprong nemen, waardoor Napoleon zich met zijn gehele leger op de Engelsen zou kunnen werpen. Maar Ney aarzelde. Het waren m.aar 8000 soldaten, waar over Oranje bevel voerde, maar door zijn kijker meende Ney er wel 80.000 te zien! Hoe dat kwam? De kroonprins van Oranje deed de handige manoeuvre door al maar zijn troepen te laten mar cheren, waardoor Ney telkens andere soldaten zag! Menselijkerwijs gesproken heeft deze handeling van Oranje de overwinning ten zeerste bevorderd. Intussen begon in de stromende regen- van de lange zomerdag van 18 Juni 1815 de schrikkelijke worsteling de Franse ruiters stormden op Wellington's leger in. Al het geweld van Ney brak er ech ter op, als op rots. De prins van Oranje voerde z'n mannen op de meest bedreig de punten, vooraan in de strijd. Plots werd hij door een kogel getroffen wakkere mannen voerden hem buiten het geVecht. De zon ging dalen, 't Was voor Na poleon nu er op of er onder. De Prui sen, onder aanvoering van Blücher wis ten zich intussen met het leger van Wellington te verenigen, waardoor de bondgenoten de uitgeputte Fransen to taal vernietigden. De duisternis maakte een einde aan het drama van Waterloo Napoleon had een geruïneerd leger en was een verlo ren man. Voor de tweede maal gevan gen, werd hij ver van Europa, op het eenzame eiland St. Helena, midden in de Oceaan weggevoerd, waar hij in 1820 overleed. Nederland had de vrijheid, de onafhankelijkheid overwonnen. In den geest heb ik vajiaf het hoge gedenkteken, vanwaar men links en rechts het oude slagveld kan overzien, deze strijd meegemaakt. Een gevecht vaak van man tegen man. In een groot gebouw, aan de voet van het gedenkte ken, hebben beroemde schilders het strijdtoneel op doek in beeld gebracht. Precies zoals in Mesdag te Den Haag, maar dan veel groter. Een aangrijpend schouwspel, om daar de kurassiers op elkaar te zien instormen. Niet minder dan 46.700 man zijn er op die bewuste middag gesneuveld. L' histoire se repète de geschiede nis herhaalt zich. Zo dacht ik. Ook hier moest de zege bevochten worden op een dictator, een onderdrukker. Waarbij dui zenden en duizenden mensenlevens vielen. Nederlands' geschiedenis is er een van bloed en tranen, ook al zijn er geze gende jaren van vrede en welstand ge weest. Hoe menigmaal is de Heere zelf aan de spits getreden en werd door Hem, door Hem alleen in de hachelijkste momenten, de zege behaald. WAARNEMER. „Want ik weet mijn Verlosser leeft." (Job 19 25a.) 1. Job weet, dat er een Verlosser is. 2. Job weet, dat die Verlosser leeft. 3. Job weet, dat die Verlosser zijn Verlosser is. We hebben hier een Oud Test. Paas- evangelie, dat we willen zien in Nieuw Test. licht. In de wedergeboorte grijpt God de menB aan, ook in zijn bewuste leven, en richt zijn denkwereld in vaste banen. Daarom heeft die mens behoefte om in woorden uit te drukken wat er leeft in zijn hart. Met het hart gelooft men ter recht vaardigheid, en met de mond belijdt men ter zaligheid. Temidden van strijd en aanvechting breekt bij Job het werk der genade door en heeft hij behoefte om de woorden, die hij nu gaat spreken, aan de vergetelheid te ontrukken. „Och, dat mijne woorden werden op getekend, dat ze in een boek werden geschreven, dat ze met een ijzeren grif fel en lood voor eeuwig in een rots ge houwen wierden." Deze woorden van Job bevatten zijn geestelijke nalatenschap die van ge slacht tot geslacht wordt overgeleverd. Menig kind van God heeft in het aan gezicht van de dood de kracht van dat woord mogen ervaren en is de doodsjor- daan ingegaan met het getuigenis: „Want ik weet, mijn Verlosser leeft." Als we de verschijningen des Heeren, die ons in het Paasevangelie zijn opge tekend, als een panorama aan ons gees tesoog laten voorbij gaan, dan zijn we geneigd te zeggen: Wat waren Petrus, Thomas, Maria Magdalena en de Em maüsgangers gelukkig. En toch is de waarneming van het geloof vaster dan de waarneming door de zintuigen. Zalig zijn ze, die niet zullea gezien, en nochtans zullen geloofd hebben. In de wedergeboorte schenkt God het levende geloof dat door de liefde werk zaam is en dat zich richt op de Christus der Schriften. Als voor onze ziel dat Paasevangelie wordt ontsloten door de bediening des Heiligen Geestes, al kunnen we dan niets waarnemen met onze lichamelijke ogen, dan kunnen we toch Paasvreugde smaken in het licht van die geloofswe tenschap waarin Job zich mocht verheu gen en dan stemmen we in met Petrus: „Denwelke gij niet gezien hebt en noch tans lief hebt, in denwelke gij nu, hoe wel Hem niet ziende, maar gelovende, U verheugt met een onuitsprekelijke en heerlijke vreugde." Het leven voor Gods volk ligt ge waarborgd in de levende Losser. Eigenlijk staat in onze tekst het woord „Goël". Een Goël is iemand die aan het recht voldoening geeft en als zaakwaarnemer optreedt. Zo mocht de Moabitische Ruth tegen Boaz zeggen: „Gij zijt de losser, de Goël". Onder zijne vleugelen mocht zij schui len. Met hem mocht ze in een verbond worden opgenomen. Met het oog op het pas gevierde Paasfeest mogen we niet alleen zeggen dat er een Verlosser is, maar ook dat Hij leeft. Door Zijne opstanding heeft Hij de dood overwonnen. De dood die als een dictator heerst, on der wiens ijzeren greep vrij allen moe ten vallen. Die dood ontleent zijn macht aan de zonde, want de prikkel des doods is de zonde. Achter de zonde staat de wet, want de kracht der zonde is de wet. Waar geen wet is, is geen overtre ding. Maar achter de wet staat een eisend en rechtvaardig God. Zullen we dus uit de macht des doods worden verlost, dan moet er een held zijn, die de wet ontwapent, de schuld betaalt, de kop der slang vermorzelt en aan het recht voldoening geeft. In de openbaring van Johannes spreekt de ware Goël: „Ik ben dood ge weest en Ik leve tot in alle eeuvTigheid." Troost is niet een aangenaam gevoel, maar een heilige wetenschap. Ik weet, mijn Verlosser leeft. Maar Job weet ook dat de levende Losser zijn Verlosser is. Het bekommerd hart zou zo gaarne willen mijnen. In dagen van bange aanvechting breekt het werk des geloof s door, waar naar de oude kerk met heimwee heeft uitgezien en haar verlangen heeft uit gesproken in de woorden: „Geef dat mijn oog het goed' aanschouw, 't Welk Gij, uit onbezweken trouw, Uw' uitverkoor'nen toe vnlt voegen; Opdat ik U mijn' Rotssteen noem'. En delend in Uws volks genoegen. Mij met Uw erfdeel, blij beroem." De vorst der duisternis spant alle krachten in om het licht der waarheid te doven. De grote massa heeft practisch en for meel met God en Zijn Woord gebroken. Een grote schare viert Paasfeest, ter wijl ze als vrome tempelbouwers de Steen des hoeks verwerpen. Maar het werk des geloofs, dat de Heilige Geest gewrocht heeft in het hart van Zijn volk, zal op Gods tijd door de duisternis heenbreken en roemen in die levende Losser, Wiens stem straks over de graven zal klinken: „Ontwaakt gij die slaapt, en staat op uit de doden, en Christus zal over U lichten." Hier door het geloof en straks in zalig aan schouwen. R. Ds A. d. B. THOLEN Zondagsdienst artsen op 30 Sept. 1951 Voor ide gemeenten Tholen, Oudi Vos- semeer, Nieuw Vossemeer en St. Phi- lipsland hebben Zondag dienst dr L. D. Looyisen te Tholen, tel. 49 en dx R. C. Benes te Oud Vossemeer, tel. 19. >r- Kerlaüeuws. Beroepen bij de Geref. Gemeente alhier Ds F. Mallan te Brui- Het eiland zonder stroom. Drag-line reed tegen 50.000 volts leiding. Zater dagmorgen ongeveer 9 uur is op de Piasweg te Kapelle (Z. B.) een dragline tegen de bovengrondse 50.000 Voltslei- ding op Zuid-Beveland opgereden. De botsing met de onder stroom staande leiding liep wonderlijk goed af. De be stuurder en zijn medearbeiders bleven ongedeerd. De lijn werd evenwel ernstig beschadigd. Hierdoor kwamen Schouwen en Duiveland en Tholen zonder stroom te zitten. Dit euvel kon gelukkig spoe dig worden verholpen door over te schakelen op een reservelijn via Oud- Vossemeer. De schade zal vermoedelijk tussen de 1000 en 2000 belopen. Oplevende mosselexport. De toene mende export van mosselen naar Frank rijk, doordat „Parijs open ging" waar door mosselen uit de Waddenzee, weer op de Parijse markt versohenen, had ook zijn weerslag op de verzending der Zeeuwse mosselen. Immers w-mneer de vraag naar Waddenzee mosselen met certificaat groot is, dan betekent dit, dat de Zeeuwse mossel, die beter var. kwaliteit is, op de vrije markt, nog be ter tot zijn recht komt. Uit Bruinisse werden dan ook nan de handelaren te Tholen en Yerseke afge leverd, 6375 tonnen Zeeuwse mo.sselen, terwijl door kwekers van het Friese Wad werden aangevoerd 750 tonnen. Militaire nachtoefening. In de nacht van Dinsdag op Woensdag jl. werd door een groep militairen te Tholen een nachtoefening gehouden met draagbare wapenen, rookbommen en lichtkogels. Daar deze oefening alleen per omroeper in de gemeente bekend was gemaakt, waren er vele mensen die 's avonds ver schrikt naar buiten vlogen om te zien wat dat schieten betekende. Zelfs wa ren er bij die in nachtgewaad naar bui ten kwamen en dachten dat het weer oorlog was. Met veel geschreeuw en geknetter hielden de soldaten straatge vechten waarop de bewoners weer ijlings naar binnen vlogen en de-deur op slot deden. Na een uur trokken de sol daten weer af en gingen de bewoners naar bed, waarna zij omstreeks l uur des nachts, toen het gevecht weer naar Tholen was verplaatst verschrikt wer den gewekt door hevige knallen in de straten. Zo omstreeks 1.30 uur trokken de soldaten weer verder op en keerde de rust in Tholen weer. Uienveiling van 25 Sept. Gewone 20.69, DrieUngen 19.80, Picklers 21.19, aanvoer 38 ton. De bietencampaigne. Ook in deze ge meente is men bezig maatregelen te treffen voor het leveren van suikerbie ten. De aanvoer voor de campagne be gint voor de fabriek te Dinteloord op 3 Oct., voor Puttershoek eveneens op 3 Oct. en voor Tholen dus enige dagen van te voren. Op het nippertje. Toen Dinsdagmor gen 25 Sept. jl. het zelfaanzuigend zand schip „Kapitein Paul Kruger" geladen met ruim 300 ton zeezand de haven van Tholen wilde indraaien geraakte het schip aan de grond. Daar het juist op de kentering van het getij was zag het voor de schipper er niet mooi uit. Het schip moest zeer vlug vlot gebracht worden, anders bestond er grote kans. dat het schip bij eb gevaarlijk kwam te zitten en zou kunnen breken. De op de haven aanwezige vrachtauto van de firma A. Bakx uit Bergen op Zoom bood hulp door het schip vrij van de grond te trekken en in de haven te slepen. Bijtijds was het karwei gelukt. Kerkniejuws. Ds B. G. A. v. d. Wiel Ned. Herv. predikant alhier, ontving een beroep naar Nieuwe Tonge. Z.Lr.M. cursussen. Door de kring Tholen en St. Philipsland der Z.L.M, zal deze winter te Tholen een cursus hou den over de Ziektebestrijding in de Fruitteelt, te St. Annaland wordt een cursus gegeven over landbouwwerktui- gen en te Scherpenisse een cursus over aardappel selectie. POORXVLIET Gunning van 2 woningen. De twee woningen te Poortvliet, welke enige tijd geleden zijn aanbesteed en waarover nog menig woord moest worden gesproken over de prijs, zijn thans gegund aan de laagste inschrijver, de heer Rijnberg te St. Maartensdijk, voor de som van 20.950.—. Kerknieuws. Ds J. Arendsen, Ned. Herv. predikant te Blauwcapelle, heeft het beroep naar Poortvliet niet aange nomen. ST. ANNALAND Bietencampagne. De bietencampagne te St. Annaland begon dit jaar op 27 September voor de aanvoer van suiker bieten aan de fabriek te Puttershoek op 3 Ocober. Dezer dagen slaagde te Rotterdam voor leerling-horlogemaker de heer A. P. Walhout Johsz. alhier. EerUlbe vinder. Het vierjarig zoon tje van dhr M. den Engelsman in de Tienhoven vond bij het spelen een bvm- deltje papieren geld. Hij ging er mee naar zijn opa die het natelde. Er was 240.met de naam, zodat de eigenaar vlug bekend was. Veiling van 25 September 1951. Uien middel 19.26. uien drielingen 19.25, uien picklers 20.56, alles per 100 kg. Aanvoer 70 ton. SCHERPENISSE Veiling van 25 September 1951. (Via de veiling van Sint Annaland) Uien middel 19.49, uien drielingen 19.25, uien picklers 20.18. Alles per 100 kg. Aanvoer 10 ton. Gele eigenheimers gewone 8.52 8.88, gele eigenh. drielingen 6.19, gele eigenheimers bonken 7.05. Alles per 100 kg. Aanvoer 8 ton. Aardappel en uienveiling van Dins dag 25 Sept. 1951. Gele eigenheimers 8.90, Koopmans blauwe 10.Gele eigenh. bonken 7.05, voer 3.50. Aan voer 12000 kilo. Uien middelsoort 19.49, drielingen 19.25, picklers 20.18, bonken 16.— Aanvoer 10000 kilo. ST. PHILIPSLAND Pseuido Vogelpest. Onder de kippen van dhr J. v. d. Reest is de gevreesde ziekte pseudo vogelpest geconstateerd. De kippen zijn inmiddels afgemaakt. Op straffe van hechtenis of in geldboete heeft de burgemeester bij bekendmaking gelast, om honden en katten en pluim vee binnen te houden. Vanwege de „Prot. Chr. organisa ties ter bestrijding van de T.B.C, is de zer dagen een huis aan huis collecte ge houden. Opbrengst ruim 188.44. Bij een nauwe passage op de rijks weg onder de gemeente St. Philipsland „ontstaan door een in uitvoering zijnd werk", kwam dezer dagen een vracht auto in botsing met een met één paard bespannen tweewielig sportrijtuig. Het rijtuig kwam deerlijk gehavend op de grasberm naast de weg te liggen. Per soonlijke ongelukken deden zich even wel niet voor. Wegens onderzoek naar de schuld vraag door de verkeerspolitie uit Ber gen op Zoom, bracht het ongeval voor de betrokkenen groot oponthoud. STAVENISSE Door dr H. Zoeteman zal zeer binnen kort in deze gemeente een cursus voor E.H.B.O. worden gegeven, met het oog op de voorbereiding van maatregelen ter bescherming van de burgergevolking tegen oorlogsgeweld. Zij die deze cursus wensen te volgen, gelieven zich zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 5 October a.s. op te geven bij dr Zoeteman of bij burgemeester L. A. Verburg. Zij die zich reeds opgaven, behoeven dit niet opnieuw te doen. Gaarne wek ken we daarvoor in aanmerking komen de personen op deze cursus te volgen. Het zoontje van dhr L. Weeckers dat waarschijnlijk te dicht in de nabijheid verkeerde, kreeg bij het omgooien van een egge op het land, een kant van een baik daarvan tegen het voorhoofd. De cmtstane wond werd door Dr Zoe teman gehecht. In de zaal van dhr Goedegebuure zullen Maandag 1 October des avonds door de Stichting Dorpsgemeenschap enige films vertoond worden, o.a. Een jaar in Korea, de inundatie van het eiland Walcheren e.d. Op Woenisdag 16 September werden de eerste suikerbieten voor deze cam pagne op de haven aangevoerd, bestemd voor Puttreshoek. Voor Dinteloord zal de campagne aan vangen op 3 October en voor de C. S. M. op 4 April a.s. De collecte voor de vier Protestants Christelijke T.B.C, organisaties bracht in deze gemeente op een bedrag van 204.28. ZONDAG 30 SEPTEMBER 1951 THOLEN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en nam, 2.30 uur Ds v. d. Wiel. (voorm. H.A. en nam. nabetr.) Geref. Kerk v.m. 10 en nam. 5 uur Ds v. Halsema Ger. Gem. v.m. 10,' nam. 2.30 en sav. 6.30 uur Ds Vergunst van Zeist, (v.m. H.A. en nam. nabetr.) Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur dhr L. Gebraad. Ned. Prot. Bond nam. 5 uur Ds J. de Graaf, voorg. Vrijz. Herv. te Overveen. OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en nam. 2.30 uur Ds v. Putten Geref. Kerk v.m. 10 en nam. 2.30 uur Ds Jonker uit Voorburg. Chr. Geref. Kerk v.m. 10, nam. 2.30 en sav. 6.30 uur lezen. SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en nam. 2.30 uur Ds Brons Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. POORTVLIET Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur lezen en nam. 2.30' uur Ds van Dijk. Geref. Kerk v.m. 10 uur lezen en nam. 2.30 uur Ds v. Halsema. Ger. Gem. 10, 2 en 6 uur lezen. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom) Theeservies 9-delig 14.50 Theeservies 15-delig 16.60 Theeservies porcelein 15-delig 42.50 Bijpassend ontbijt 10-delig 37.50 Diepe witte borden 0.38 Kop en schotel vanaf 0.49 tot 3.75 GEBR. DE WAAL ST. MAARTENSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1951 | | pagina 1