Commissaris der Koningin bezocht Oud( Ni e- en i^ieuwe longe T. Te Nieuwe feestelijke Tonge een ontvangst ftATTELANDSSCHOLEN üit het Kijkvensl er Opening van nieuwe Verenigings gebouwen en Speelweiden Voor een gezonde "Z^ «r^ CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN natuurlijke gelaatsverzorging Ha mea-crème. 4590 et. Zeer grote belangstelling lï*' Jaargang Zaterdag 2 Juni 1951 No. 2021 niEuws hHnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedacttebnrean: Prins Hendrlkstraat U Mlddelharnta AbonnementspiUs 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Mlddelhamlw Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkeifl '19 Adv.-prfls 12 et per mm. Bfj contract speciaal tarief ii'aar het woord „platteland" van- komt, weet ik niet, doet er ook f toe, maar ik vind het een misselijk Het drukt altijd een verhouding uit de stad, waarbij het credit bijna al- aan de kant van de laatste valt. n, ontken niet, dat het stadsleven Ijemakken biedt, die zeer op prijs te leii zijn; maar men moet nu niet be en de mensen van het platteland als soort wezens van lager orde te be- liouwen, of die men bekijkt alsof het rbistorische dieren zijn. nat gebeurt in het jaar 1951 niet er zullen mijn lezers zeggen: er is ,,eel contact, te veel omgang met el- r Stop! Beluistert maar eens een .sjng stedeling, niet een stedeling torden plattelander en ge zult wat horen krijgen! Dit zou zo erg niet zi)n; we zouden t een meewarig lachje aanhoren, in- n het geval geen minder aangename tolgen iiad. Men zou haast gaan spre- van het veroorzaken van een min- rwaardigheidscomplex 1 dan denk ik nu eens aan de ge- jen voor onze plattelandsscholen'k oei speciaal de lagere scholen. Er is jeze alom een groot gebrek aan itaachten. Men moet weken, maan- oproepen om een vacature voor on- "25,. of wat nog erger is voor Jerwijzeres vervuld te zien. En Bnigen krijgen in 't geheel niet beet. Zo hoorde ik van een schooltje, waar t pas benoemde hoofd begon met de e schare voor zijn rekening te krij- 1. Wat moet daarvan terecht komen s men nog zo'n groot idealist, al is n nog zo accuraat en actief, de men- te kracht heeft zijn grenzen. Twee belangrijke factoren in het ooUeven zijn rust en regelmaat. len, ik bedoel geen doodse rust, geen 'eskou in de school. Trouwens dat ook niet; de school is een organis- 1, een levend organisme, dat, zal het i zijn, goed moet functioneren. En kan niet als allerlei vireerstanden treden. ïiii deze zijn personeelsschaarste en tsoneelswisseling wel de ergste. Wij dienen dus te onderzoeken, hoe tkomt, dat vooral het platteland zo gezegend is met vacatures. fflj, die geen onderwijskrachten zijn, "n misschien denken aan het woord Paulus: zij zoeken allen het hunne. De grote plaatsen bieden meer f aeili- 'ta, geven salarisverbetering, studie- egenheid enz. enz. Te veel om op te men. En zo komt er een hang naar grote centra. Verder wil men wijzen het weinig idealisme voor dit werk de vermaterialisering van het leven. Om met dit laatste te beginnen. Itdeidaad is er een veelvuldige klacht er de mentaliteit der jongeren in de- die hun werk meer als een geld ing zien, of de school beschouwen zo'n soort transitohaven. Zulken be ren in de school niet thuis, om de ïoudige reden, dat zij hun werk niet in en hun verantwoordelijkheid niet len. let wel, zulken waren er vroeger ook Die durfden te zeggen: 'k begin pas leven, als het 's middags vier uur is! Bt zei; zij zien het verantwoordelijke, tschone van hun werk niet: een deel 'opvoeding door de ouders hen opge- i en door hen aanvaard. Zij 1 met jonge mensjes te doen. In- «detheid op onze christelijke scholen liie arbeid schoon: het zaad des «ords in die jonge harten te strooien, 'ankelijk mee te werken tot het ver- 1 van een waarlijk christelijk leven •He levenssferen. Maar ik mag niet Wliseren. 'k Heb jonge leerkrachten gekend en ^1 er nog, gelukkig zeer velen, die 'enthousiasme, idealisme hun arbeid Ie school begonnen, arbeidsvreugde Wn, verantwoordelijkheidsgevoel be- '1' Toe, jongelui, maakt eens propa- Voor het mooie vak (of moet ik tt; ambt?), zodat meerde jongeren *n: een winst ook voor het plat- ■nd! zou ik de betrokken ouders, be- "w en hoofden wel sterk op het hart drukken: wees zuinig op goed ons goede landje in de klasse zit met de grootste salarisvermindering: dus aller eerst het platteland. Met al de gevolgen van die. Waarvoor is die classificering nodig? Is het onderwijs ten plattelande van minder waarde dan dat in de steden? Wij weten wel beter. Ja, maarHm! De beroemde Romein Cato zei bij her haling: Canseo Carthaginem delendam esse; vrij vertaaald: Ik ben van oordeel, dat Karthago verdwijnen moet. Zo ook die huidige classificatie, 't Is een onding! De niet-schoolmensen zijn het natuurlijk van harte hiermee eens, vooral, die ook in zo'n classificatie zitten! Verdovlngsnüddwlen bij het ster ven. Misleiding veroordeeld Nauw leven, ruim sterven! Vorige week schreven we over het eigen machtig ingrijpen op het leven: de zelf moord. Daar is nog een punt, dat daar aan nauw verwant is, b.v., wanneer een dodelijke zieke, de betreffende medicus verzoekt een dergelijke dosis morfine of een ander middel toe te dienen, waar door het einde wordt bespoedigd of alle bewustzijn wordt ontnomen. Het ia In de eerste plaats in strijd met de roeping van de medische wetenschap, daar tot het einde toe dient gestreden te worden voor het leven. Zolang er leven is, is er hoop. .En voor een Christen die weet, dat God de Heere het uur van sterven bepaalt, is het toch tegen de regels van Goda Wet in, eigenmachtig over Gods beschikking in te grijpen' of te la ten ingrijpen, hoe moeilijk die laatste strijd ook kan zijn. Dat wil niet zeggen, dat geen middelen mogen worden aan gewend om de ondragelijke pijnen te verzachten. Maar voor een waar Chris ten moet er toch alles aan gelegen zijn, om, als het enigszins mogelijk is, be- wrust te kunnen sterven. Daarmee is ook veroordeeld alle mis leiding van zieken ten opzichte van hun naderende dood. Er wordt ten dezen wat bedrog gepleegd! Het spreekt van zelf, dat de voorbereiding door de fa milie, door de medicus of door de predi kant met alle voorzichtigheid dient te geschieden en dat men daarin ook niet te voorbarig mag zijn. Het is al me^ gebleken, dat alle hoop was opgegeven, soms afscheid van de betrekkingen was genomen en dat er volkomen genezing plaats vond. Bi) den Heere zijn alle din gen mogelijk. Maar, als alles er op wijst dat het einde kort bij is, wanneer de doktoren óók geen hoop meer geven en men probeert dat dan nog voor zo'n doodzieke te maskeren, dan is dat geen liefde, maar dat is hard. En vooral voor hen, van wie men weet, dat ze niet be reid zijn om de grote reis aan te doen, die nog niej; met God verzoend zijn, die niet sterven kunnen. Dan mag men hen toch niet in de waan brengen of laten, dat het niet zo héél erg is, dan mag men hen toch de dood niet laten over vallen. Hoe liefderijk kan het dan zijn, wanneer men, instee van hen te paaien, samen de troon der genade mag aanlo pen en smeken om genade en geen recht! God blijft altijd eeuwig en sou- verein vrij, maar Hij wil er toch om ge vraagd zijn, waarom wij altijd de weg der middelen hebben te gebruiken. Wie weet wat de Heere doen zou. Hoe zouden zij, die er iets van geleerd hebben in hun leven, hoe de Borg gele den en gestreden heeft, ja grote droppe len bloeds zweette, onbewust uit dit le ven vsrillen weg glijden. Neen, die willen dan liever alle pijn dragen, wetend, dat het nog maar ge ring is bij hetgeen Hij, die de zonde schuld vooi* Zijn volk droeg, heeft te lijden gehad. En dè,t voor hen, zie, dan is het of dit de pijn lichter en de smart dragelijker maakt. De laatste vijand die te niet gedaan wordt, is de dood. Een nauw leven geeft een ruim sterven, zegt men wel eens. Maar niet al Gods volk sterft even ruim en gemakkelijk. Niet ieder sterven is een sterven als Jacob: „Op Uw zalig heid wacht ik, o Heere". Maar zij zullen toch allen bewust uit dit leven vrillen scheiden en wel zo, dat ze hier al aanvangen om Gode de eer te geven. Met het soli deo gloria zouden ze allen wel willen eindigen (al gebeurt dat niet altijd) want ze moeten hier toch al uitroepen: Gij hebt ons Gode gekocht met Uw dierbaar bloed! En in den hemel zal het altijd hun werk zijn om dat uit te wonderen. WAARNEMER. »oem de ouders in de eerste plaats. p er hapert wel eens wat. Ik noem Msthuisprobleem. Leest of hoort niet dikwijls dat de huizen gesloten ''1 in dezen, zodat de leerkrachten »s een toevlucht moeten zoeken. dat nare distantiëren, dat som- 5 ouders er op na houden. Deze mo- nedenken, dat de leerkrachten hxm «arbeiders en medearbeidsters zijn werk der opvoeding en zij samen senheid dienen te vormen. Menig »e leerkracht is door dit euvel ver- Besturen kunnen in dezen een ^Wrbeeld geven en moeten vooral j optreden als de reders uit vroeger tal hoofden gekend, die in de sleur "t gekomen waren, dat vreselijk 8 waarvoor men niet genoeg op zijn onrt jonge leerkracht itv invloed komt. Indien zij i^jwtrekken doodt het al hun idea- hool ^^'■'^öinmert hun werk in de Bcnl'^v,""'^ geen rinkelende sporen te ^^oord worden spreekt vanzelf! nrnfe boven, dat dit werk voor .sen maar een broodwinning is. etinm is het „dagelijks brood" ^;nverschimgezaak.^ ijdw 1 schoolmensen in de- aan? kapitalisten wor- ^an i^'f"' ■'■"si'ïers weten wel beter. en het ''"^^■rlijk geen wonder, dat t Ef„. Platteland verlaten en z.m. ant ef plaatsen heentrekken. alarisL'^^* onderwijs, wat tie wf ^'^'^''sft, de bekende classi- '^^'irdoor het grootste deel van Het was Woensdag 30 Mei een gewichtige dag voor de gemeenten Nieuwe en Oude Tonge, door het bezoek van de Commissaris der Koningin in de Provin cie Zuid-Holland, Mr. L. A. Kesper. Er werd druk gevlagd en de bevolking was in feeststemming. Het doel was de opening van het nieuwe Verenigingsgebouw te Oude Tonge en „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge. Bij het gezelschap wa ren o.m. Ir. Wittenberg, lid van Ged. Staten, Mr. Dinger, Chef van het kabinet V. d. Commissaris der Koningin en vertegenwoordigers van de verschillende fondsen, die aan de bouwkosten hebben bijgedragen. Begunstigd door het zon nige weer, was er grote belangstelling van de zijde van de bevolking. De Commissaris Mr. Kesper werd door Burgemeester van Dijk en de beide wet houders ontvangen aan de ingang van de gemeente bij de oudste hofstede van het eiland van de heer PoUemans. Nadat hier de begroeting had plaats gehad werd naar het raadhuis te Oude Tonge gereden. X^n half pond tabak voor de hiondisrd jarige Vóór het raadhuis op de bank zaten de oudelieden van Oude Tonge, o.m. ook de 100-jarige B. van Driel, met wie de Commissaris zich enige ogenblikken on derhield. Hoe oud bent U nu? vroeg de Com missaris. 103 jaar, was het antwoord. Hij deed er maar 3 jaar bij! De Commissaris overhandigde de oude baas een half pond tabak met een nieu we pijp, wat in dank werd aanvaard. Daarna vond de ontmoeting met de raadsleden plaats in de raadszaal, waar bij Burgemeester van Dijk een kort wel komstwoord sprak. Hij zeide o.m. dat het voor Oude Tonge een blijde dag was en verheugend, dat Z. Excell. de opening van het nieuwe Verenigingsgebouw wil de verrichten. Ook werd welkom geheten de heer Wittenberg, lid van Ged. Staten, met vrie de Burgemeester menig keer de be langen van Oude Tonge had besproken. Vervolgens werd begroet de heer de Wit, Voorz. van hel Stichtingsbestuur, en de leden van de Raad. Daarna wandelde het gezelschap naar het nieuwe Verenigingsgebouw dat in derdaad een sieraad voor Oude Tonge is geworden en op velerlei gebied in een behoefte zal voorzien. Aan de ingang van de zaal werden de volgende heren aan de Commissaris voorgesteld: C. A. Lambert, A. H. Ris, H. D. Hartog, H. P. Dijkgraaf en R. F. Damsma. Toen 3nen in de grote zaal gezeten was, werden de toneelgordijnen openge schoven en speelde de muziekvereniging „Vooruit" (dirigent v. Baaien) het Wil helmus, dat staande werd aangehoord. Begroetingisrede. Burgtemeester van IMjk hield een be- groetingsrede en heette de Commissaris der Koningin, leden van Ged. Staten, vertegenwoordigers van de Fondsen, raadsleden etc, welkom. De aannemers en uitvoerders van het nu mooie gebouw werden door spr. hartelijk dank ge,- bracht. Spr. releveerde de toestand na de inundatie, toen de bevolking Oude Tonge en ook de Oude School in een vervallen staat terugvond. Hij schet ste de grote zelfwerkzaamheid der be volking, waarin door samenwerking zo veel was bereikt. Spr. noemde daar ver schillende voorbeelden van. Het gebouw is tot stand gekomen door van een Stichting, zoals al eerder door ons is omschreven. Hij dankte de diverse fond sen, die gezamenlijk 21000.hebben geschonken; zonder dit kapitaal zou niet zoveel zijn bereikt dan thans. Het gebouw biedt vele mogelijkheden voor het verenigingsleven, en spr. uitte zijn vreugde, dat Z. Hooged. Gestrenge de Commissaris der Koningin de ope ning wilde verrichten. Hij droeg daarna het gebouw over aan het Stichtingsbe stuur met hartelijke woorden van dank aan allen die aan de totstandkoming hadden medegewerkt. (Applaus). De Commisisaris zeide dat hij zich thans met de aanwe zigen bevond op een eiland, dat door onze vaderen aan de zee is ontrukt. Het is rondom omgeven door het water, met zijn eeuvrige wisseling van eb en vloed. Er is een spreekwoord dat zegt: als het getij verloopt verzet men de bakens. Dit spreekwoord is hier wel van toepas sing. Bij de voortschrijding van de cul tuur is het nodig dat er een flink ge bouw is, waarin het culturele leven wordt bevorderd. Dat is ook de doel stelling van de Stichting. Dat wil niet zeggen, dat er zware concerten moeten gegeven worden en onbegrijpbare schil derstukken vertoond. Het Latijnse woord „cultura" betekent „bouwen van de ak ker." In deze landbouwende streek zal dat goed verstaan worden. Cultuur be tekent dus niet alleen zware muziek, onbegrijpbare gedichten, maar omvat alles, ook sport en spel. Spr. hoopte dat het gebouw aan zijn doel zal beantwoor den en feliciteerde de gemeente met de ze mooie aanwinst en verldaarde het gebouw voor geopend. (Applaus). De heer C. L. de Wit Voorz. van het Stichtingsbestuur, her innerde in zijn speech hoe de Commissa ris na zijn benoeming de eerste keer op het eiland kwam. Het was een van de eerste bezoeken die door Z. Hooged. Gestr. werd afgelegd, omdat dit een (door inundatie) zeer getroffen gebied was. Veel is er intussen opgebouwd. Zo was er in brede lagen van de bevolking vreugde, dat de keersluis weer werd hersteld. Met de electrificatie van deze streek is ook een grote wens in vervul ling gegaan. Zijn er dan geen andere wensen?, vraagt spr. Die zijn er, o.m. het isolement en het moeilijke streek vervoer, dat de bevolking kapitalen kost!! In het isolement ligt echter besloten, dat er veel gemeenschapszin is en veel verenigingen zijn ontstaan. Door samen werking is er veel verkregen, óók dit mooie gebouw, waarin vanavond een pracht-programma wordt afgewerkt. Spr. speet het dat de Commissaris en de leden van Ged. Staten hierbij niet kimnen tegenwoordig zijn. Door restau ratie van de Oude School, daterend van ,1880 is een definitieve oplossing gevon den. Er zijn aan deze school veel her inneringen; spr. heeft 40 jaar geleden op dezelfde plaats waar hij nu staat, op de schoolbanken gezeten. Dan gaf spr. een korte uiteenzetting van de totstandkoming en dankte allen die er aan hadden medegewerkt. Het Bestuur stelt zich voor alle ge lederen van de bevolking met dit ge bouw te bevredigen, ook die er nu nog sceptisch tegenover staan. De Stichting zal niet zelf exploiteren, maar alleen toezien, dat alles goed marcheert. Het Bestuur is door de gemeenteraad be noemd en daaraan verantwoording schuldig. ledere week zullen er ook films van opvoedende waarde worden gedraaid en ook van geestelijke en culturele strek king. Ook zal er op gewerkt worden, dat de bevolking meer gevoel krijgt voor kunst. „Als de juun nu maar prij zig is", zal dit de rendabiliteit zeker stellen, riep spr. uit. Onder dank aan vaardde spr. als Voorz. van de. Stich ting het gebouw. Bijzondere dank -bracht hij ook aan de instellingen, die voor de grote som van ruim 20.000^- hadden gezorgd, aan de aannemer Lambert en aan allen die hun krachten er aan gegeven heb ben. Spr. hoopte tenslotte dat deze zaal tot een betere samenleving zou bijdra gen en hoopte dat Gods zegen er op zou rusten. De Zangvereniging „De Dageraad" betrad daarna het podium en zong het lied van Zuid-Holland. De piano-begelei ding was van de jongeheer Jaap Koole, Te kwart over twee had de ontvangst van de Commissaris en zijn gevolg in de Kerkring te Nieuwe Tonge plaats. Daar stonden de kinderen van de hoogste klassen der lagere school opgesteld. Vandaar werd, voorafgegaan door de muziekvereniging „Apollo" naar het sportveld gemarcheerd. Dit nieuwe sportveld bestaat uit een voetbal-, een korfbal- en een speelterrein. Het geheel werd met subsidie van het Rflk in D.U.W.-verband aangelegd. De speeiwerktuigen stonden er opgesteld en waren in gebruik. Deze speeiwerktuigen zijn door een aantal vrijwilligers belan geloos vervaardigd, voor een deel van oude gasbuizen e.d. Bij verschillende or ganisaties is deze speeltuin-vereniging aangesloten. Het Sportcomplex is eigen dom van de gemeente en wordt verhuurd aan de „Stichting Dorpsgemeenschap Nieuwe Tonge". De totale kosten heb ben 4111.26 bedragen, de Rijkssubsidie afgetrokken en worden in 15 jaar afge schreven. Langs een haag van leerlingen van de Lagere en van de Kleuterschool werd de hoofdingang van het sportveld door de Commissaris betreden. Er waren zeer veel belangstellenden, jong en oud was op de been. Uitreiking van onderscheldingien aan 85 oiid-militairen. Op het sportveld werden aan een 15- Gelijk een hert schreeuwt naar de waterstromen, alzo schreeuwt mijn ziel tot U, o God! Psalm 42 2. Er is een volk op aarde, die kennen twee zaken: Ie met Asaf in Ps. 73: het is mij goed nabij God te wezen, en 2e met David in Ps. 61: van het einde des lands roep ik tot U! Die twee standen wisselen elkander gedurig af in het le ven van Gods volk op aarde. Beide zijn noodzakelijk om voor de eeuwigheid en zaligheid voorbereid te worden. Om te lesren wat de ziel aan God heeft in dit leven, en om te leren wat eenmaal de volkomene verlossing wezen zal. De dichter van onze tekstwoorden moest missen de nabijheid Gods. Naar het historische is hij verjaagd van den tabernakeldienst, en kan hij met de ge meente niet opgaan onder de inzettin gen des Heeren, waar de Heere beloofd had Zich te openbaren. Het is zo waar, dat mien moet missen, om het bezit te waarderen. Die niet weet wat het is, nabij God te zijn, die weet ook niet wat het is die nabijheid te moeten missen. De dichter wist wat het was. God heeft een volk op aarde die weten het ook, met een smartelijke keimisneming. Mijn lezer, kent u het ook? Gelukkig mens die het kent; ongelukkig die het niet verstaat. De dichter zegt ons, hoe of hij onder dat gemis gesteld was, en wat hij onder dat gemis deed. Hij begon er onder te roepen en te schreeuwen. En dan neemt hij het beeld van een opge jaagd hert, dat door een wilde vaart zijn belagers tracht te ontkomen, en door de inspanning met een geweldige dorst werd gekweld, en daaruit schreeuvsrt naar water om zijn dorst te lessen. En nog te meer als het hert naar zijn in stinct het water ruikt of met zijn scherp gehoor het ruisen der wateren hoort. Er is maar één ding waar zo'n opgejaagd hert naar verlangt, en dat is: water. De geweldige dorst doet het schreeu wen en niet rusten aleer het met dat frisse water is verzadigd geworden. Al zo, zegt de dichter, schreeuwt mijn ziel naar U, o God! Niets kon hem bevredi gen dan God. Niets anders begeerde hij dan Diens nabijheid en gemeenschap. En waar hij gewaar werd die te missen, schreeuwde zifn ziel als een hert, ja meer dan een hert, naar de waterstro men van des Heeren gunst en openba ring. Nu is er een volk op aarde die kun nen de dichter hierin verstaan, uit de persoonlijke ervaring huns harten. Zoete tijden en ogenblikken doorleefd in de ge meenschap des Heeren. Zijn liefde. Zijn gunst. Zijn gemeenschap zoetelgk ge smaakt en ervaren, zodat het wel was: word ik wakker, dan ben ik nog bij U! O, die vrede, die rust en die blijdschap die dan ervaren wordt, ze is niet om uit te spreken, alleen zalig te beleven. Dan hebben ze wel een gedachte, dat het zo blijven zal. Zo de haven der rus te In, zo thuis. Maar ach, ze komen aan de weet wat een zeker dichter zong: door de stormen, door de baren, zijn de vromen heen gevaren, naar de kusten van de ree Door allerlei omstandigheden kan het zo veranderen. Het zij door afwijking, hetzij door beproeving, hetzij door nade re ontdekking. Hoe ook, ze raken af van de dadelijke gemeenschap en belevende omgang met den Heere, dat ze uitroe pen: nu zal ik nog een der dagen in de hand van Saul omkomen. Ja, dat er niets meer van kan terecht komen! O, die droeve waarnemingen des har ten; biddeloos, behoefteloos en geeste loos. Dat alles werkt onrust en angst in het harte. Dan leren ze David naroepen, mijn ziele dorst naar God! Alleen Zijne openbaring. Zijne tegenwoordigheid kan hen bevredigen. Nee de aarde kan ze niet vervullen, de vormgodsdienst kan ze niet bevredigen, ze moeten God heb ben, Hem alleen. Als ik dan U heb, o Heere! mijn, Ps. 73, daar hijgen ze naar, en dat doet hen schreeuwen als een hert naar de water stromen, om hun dorst, hun verlangen naar God vervuld te krijgen. O geze gend verlangen, heilzame dorst, (als het wezenlijk is) want aan de zodanigen zal Hij zich openbaren. De dierbare Middelaar heeft het uit geroepen: Mij dorst! opdat Hij een dor stend volk naar Hem, zou kuimen laven en hunne dorst zou kuimen stillen; en op grond van Zijn middelaarsverdienste tegen zulke dorstigen zal zeggen: Ziet hier ben Ik, Ziet hier ben Ik! O, ja! dorstend volk. Hij zal u niet in uw dorgt doen omkomen, maar Zichzelven zekerlijk openbaren. Al vreest ge nog zo menigmaal in uw dorst te moeten ver smachten, weet het, H5 is getrouw. Hij zal Zijn woord bevestigen hetwelk Hij heeft toegezegd. Mtjn lezer, kent u daar iets van? Die het niet kent, is diep te beklagen. Arme mens, uw dorst naar de aarde en aardse goederen wordt nooit bevredigd. De aarde stelt teleur. Mocht ge, jong en oud, nog eens leren dorsten naar God, eer het eeuwigheid is, het is nog het heden der genade, waarin ge nog ver keren mag onder de roepstemmen van Hem, die goddelozen verlossen en be houden kan. Haast u dan om uws le vens wil. En gij dorstend volk naar God, houdt aan, grijpt moed, uw hart zal vrolijk le ven. De Heere slaat de dorstigen gade, en Hij zal opstaan, te Zijner tijd om uw ziel te vervullen met Zichzelven. Daarom: Hoop op den Heere gij vromen is Israël in nood! er zal verlossing komen. Zijn goedheid is zeer groot. St. Philipsland. Ds. D. van Leeuwen zoon van de directeur der zangvereni ging. Door de gérant van het Verenigings gebouw werden verversingen rondge- diend terwijl de muziekvereniging enige liederen speelde. Vervolgens werd de lunch gebruikt in Hotel de Weerd, waarvan de verzorging en bediening è,f was. In Hotel de Weerd werden de raadsleden van Nieuwe Tonge aan Z. Hoogedelgestrenge voorgesteld. Vermeldenswaard is nog dat bloem stukken waren gezonden van de Flak- keese Gemeenschap, van „Excelsior", fa. Dekker, Spijkenisse, fa. v. d. Vliet en Jordaan, de Muziekvereen. „Vooruit" en van het personeel, dat de bouw heeft verricht. De aannemer van de verbouwing was de heer Lambert, wiens vader indertijd dezelfde Oude School heeft gebouwd. Fa. Seton had het lood- en zinkwerk, fa. Groeneveld en Meijer de electriciteit, fa. Mooyaart en Kardux het metselwerk en fa. van Peer het schilderwerk. tal militairen de door de Minister van Oorlog verleende onderscheidingen uit gereikt voor langdurig verblijf in Indo nesië en voor verrichtingen tijdens de Meidagen 1940. Uit Indonesië zijn alle uitgezonden militairen behouden terug gekeerd. Aan de tijdens de militaire ac tie in 1940-'45 op Walcheren gesneuvel de militair Verolme werd posthuum een onderscheiding toegekend, die reeds in het College van B. en W. afzonderlijk was uitgereikt aa,n de vader van de ge sneuvelde. Achter de militairen stonden opge steld deputaties van diverse verenigin gen met vlaggen en vaandels. De oud-militairen werden toegespro ken door de Burgemeester waarna de eretekenen werden uitgereikt. De namen werden afgeroepen doOr Secretaris van der Wende als volgt: H. Brooshoofd, J. Bruggeman, J. Dek ker, J. J. V. Dongen, M. v. Driel, J. Goemaat, L. de Jong, L. Kievit, T. J. Koppenaal, A. Markus, Fr. v. Noord, M. Noteboom, C. Overwater, J. C. Tijl, W. Visbeen. Deze personen ontvingen alle de on derscheiding „Orde en Vrede" met uit zondering van M. van Driel die het oor- logsherinneringskruis ontving en J. Goe maat, die naast eerstgenoemde onder scheiding ook nog het oorlogsherinne- ringskruis ontving. Na het uitreiken speelde de Muziek vereniging het eerste couplet van het Wilhelmus, waarna de leden van de Post duiven-vereniging „de gevleugelde Bo de" een groot aantal duiven uitliet als symbool van de Vredeswil van het Ne derlandse volk. Het bestuur van de Speeltuinvereni ging en de architect de heer Niessink werden aan de Commissaris voorge steld. „Ons Dorpshuis" Te ongeveer half vier was de beurt aan de opening van „Ons Dorpshuis". Het gebouw bestaat uit een grote beneden- of uitvoeringszaal, plaats biedende aan 200 personen, een kleuterschool met twee klassen, bij avond te gebruiken als koffiekamer en als kleedkamer, be horende bij de grote zaal. Op de boven verdieping van het gebouw is een gym- nastiekzaal, ingericht, die door zgn. har monica-deuren is te splitsen in twee kleinere zalen, waarvan vooral de ach terste kan worden dienstbaar gemaakt voor het houden van kleinere vergade ringen en repetities van muziek- en zangverenigingen. Verder is op de bo venverdieping een conciërgewoning in gericht voor een gezin van 4 d 5 perso nen. De totale kosten van het gebouw, be staande uit de kosten van verbouw van een oud niet meer gebruikt weeshuis en een aanbouw van het achterste gedeelte, werden in totaal geraamd op 45.700. Ten laste van de Gemeente komen hiervan de kosten van het gedeelte be stemd voor kleuterschool en conciërge woning bedragende 14.700.het res tant is voor rekening van de Stichting Dorpsgemeenschap Nieuwe Tonge. De Stichting verkrijgt de gelden als volgft: Opbrengst bazar 3.100. Uitkering Fonds Noodgebieden 3.750. Uitkering Ierse Fonds 2.000. Uitkering Gemeentebestuur 4.000. Uitkering Koningin JuUanafonds Uitkering Prins Bemhard Fonds Uitkering Liq. midd Volks herstel 13.451.— Uitkering Lening 4.699. De Stichting Dorpsgemeenschap Nieu we Tonge wordt gevormd door vrijwel alle verenigingen uit de Gemeente Nieu we Tonge. Elke vereniging vaardigt ïêén lid af naar de algemene vergadering, waaruit een dagelijks bestuur wordt ge kozen. De bijeenkomst in „Ons Dorpshuis" werd geopend door een welkomstwoord van de Burgemeester, tevens voorzitter van de Stichting. Na een begroetings woord aan de Commissaris van de Ko ningin en de vertegenw. der verschil lende Fondsen, alsmede aan de voorz. van de Stichtiiig van Maatsch. werk in Zuid Holland schetste spr. de totstand- (Zie voor vervolg pag. 2 ie kolomj

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1951 | | pagina 1