EiiivnDEn-niEuws Te Oude Tonge is de invoering van het ambtsgebed aangenomen -bed is ook voor Ideaal! Maisteelt 1 1 1 1 DAMPO 3e Blad' Zaterdag 30 December 1950 No. 1980 Oudejaarsrede van de Burgemeester Lekker warm en volkomen geruisloze vering. aV^«' Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw KINDERHOEKJE - De voorzitter Burgemeester van Dijk opende op de gebruikelijke wijze, waar na de 'notulen aan de orde werden ge steld, die behoudens een kleine opmer king van de heren Kanters en Moeren- iiout werden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Schrijven Bond van Land- en Zuivelar- beiders te Groningen dd. 10 Novembe; inzake de overbruggingsuitkering aan werkloze arbeiders. Mededeling J. L. M. Smeele, commier ter secretarie, dat hij de benoeming tot ambtenaar van de Burg. Stand aan neemt. Mededeling Minister van Economische Zaken dat raadsbesluiten van 25 Sep tember 1950 tot vaststelling verordeni' gen Winkelsluitingswet en winkelslu' tingsbesluit zijn goedgekeurd. Mededeling van de heer Dirkx dd. December 1950, dat hij zijn benoemin' tot lid der Commissie tot Wering vai Schoolverzuim aanneemt. Mededeling Minister van Binnenlanc' se Zaken, dat verordening tot vastste' ling van het vermenigvuldigingscijfe voor det schoolgeld voor het lager on derwijs bij Koninklijk besluit van 24 Ne vember 1950 no. 55 is goedgekeurd. Motie gemeenteraad van Finsterwol de dd 2 December 1950 om adhaesie tr betuigen dat geen maatregelen door de Regering worden getroffen om de ge meenteraad uit zijn functie te zetten. Motie gemeenteraad van de Wijk d November 1950 om adhaesie te betui gen, dat de Wegenbelasting wordt ver vangen door andere meer billijke hef fingen. Mededeling van de Commissie tot or derzoek van het voorstel tot herzienln van de gemeentelijke indeling op Goc ree en Overflakkee dd. 8 December e 12 December 1950 en bericht van Here Gedeputeerde Staten dezer Provincie d' 11-15 December 1950, E. no. 45473 (7 Afd.) G.S. No. 332-2, dat de termijr waar binnen het gevoelen van de Rap kenbaar gemaakt moet worden, is vei lengd tot 1 April 1951. Begroting van de Commissie voor he Bouw-, en Woningtoezicht in de ge meenten Nieuwe Tonge en Oude Tong voor 't jaar 1951. Schrijven Gascentrale „Flakkee" de 16 December 1950, daarbij toezenden* de begroting van het bedrijf voor 1957 Al deze stukken worden voor kenni£ geving aangenomen. Schrijven bedrijfsraad voor het Bouv bedrijf d.d. December 1950 houdend verzoek om in de eerste maanden zee weinig woningen in uitvoering te gever Voorstel W. E. de Vin tot wijzigin' van de Verordening op de heffing vai Vernriakelijkhedenbelasting. Voorgesteld wordt om dit stuk in har den te stellen van B. en W. voor prae advies. De heer de Vin dringt wel op spoe- aan en wil dit niet op de lange baar geschoven zien. De voorz.. het komt in de e.v. raadf vergadering in Januari a.s. De heer Kanters informeerde welk 1' cftaam dit is, waarop de voorz. ant wobordt, dat dit een semi-overheidsoi gaam betreft. Nainens de IJsclub „De Schaats" war nog eeh schrijven ingekomen om voo 1951 gemeentelijke subsidie te verkrij gen. De vereniging heeft een baan ach ter van Nitjuwenhuize, weten te ver krijgen, waarvoor echter een wal or moet worden g«legd, wat minstens 15 kost. Waar het- stuk zo vers is ingeko men moest het terug naar B. en W. voo prae-advies. 4. Voorstel B. en W. tot vaststellinr van de gewijzigde statuten en voor schriften betreffende het financieel be heer der Drinkwaterleiding „Goeree e: Overflakkee." Een van de bepalingen is, dat de ver gaderingen waarin de begroting word behandeld openbaar moeten zijn. Wordt aangenomen en goedgevonden Voorstel B. en W. tot vaststellinf van een Verordening tot regeling var vergoeding van kosten wegens verzeke "'ng tegen de kosten van geneeskundi Cverzorging (tijdelijke Ziektenkosten •■Ggeling.) De voorz. licht toe dat dit voor amb tenaren is naar een bepaald inkomen 'vaarop de heer de Vin zegt, dat dit dai ia de verordening dient te worden op genomen. Als we het zó aannemen i het naar een onbeperkt inkomen én ka: iider er van trekken, ook de burgemees er en de secretaris. Niet, dat dit hen ïts kan schelen, maar de redactie moei ;oed z^n. De voorz. meent van niet, omdat he' Slekenfondsbesluit een loongrens heef oepaald. Hij heeft er echter niet op te a[én de redactie te wijzigen dat het al leen tot op die loongrens geldt De heer de Vin attendeert alleen maar op de redactionele fout. Hij vindt hel persoonlijk goed. dat ook de burgemees ter en secretaris er van trekt. Dé heer Prince kan dat wel schelen Hij Vindt dat iemand met zo'n hoog Salaris de premie zelf wel kan bepalen. Woidt naar B. en W. gerenvoyeerd /oor een andere redactie. 6. Voorstel raadslid Adr. Hagens en 3 anderen tot aanvulling van het regle ment van orde voor de vergadering var de Raad met een openings- en sluitings gebed. Het voorstel luidde aldus: Ondelgetekenden, leden van de ge meenteraad, stellen voor naar aan leiding van het mondeling voorstel in de vorige raadsvergadering van het lid A. Hagens het reglement van orde Voor de -ïergaderingen van de Baad zo danig te wijzigen, dat bij het begin en het einde der'vergaderingen onderschel- öelijk bijgaande gebeden worden ver richt. Omtrent dit formulier bestaat on derling overeenstemming. Ingevolge het bepaalde in art. 209, sub a. der Gemeentewet verzoeken wij Uw College de nodige voorbereidende maatregelen te treffen, opdat in de eerst volgende vergadering van de Baad een daartoe strekkend besluit kan worden genomen. Met de meeste hoogachting, (get.) Jac. A. van Vugt (get.) Anth. van Kampen (get.) Mar. Moerenhout (get.) A. Hagens (get.) W. M. Fase (get.) P. Groenendijk (get.) Ar. Kanters. Bg de opening van de vergadering: „Getrouwe God, die harten en nie ren doorgrondt, verlicht ong verstand; vernieuw onze harten; ondersteun on ze afhankelijkheid, opdat wij volgenf Uw Wet de gemeenschappelijke be langen dezer gemeente mogen dienen. Amen." Bij de sluiting van de vergadering: „Getrouwe God, vrij danken U voor de hulp en bijstand, verleend bij on ze arbeid in het belang dezer gemeen te. Bekroon ons werk met Uwen ze gen. Amen."' De meerderheid van het college staat afwijzend tegenover het voorstel, de raad kan in volle vrijheid zich hierover uitdrukken. De heer Prince wil geacht worden te hebben tegengestemd. Weth. Gebraad zegt in zijn jeugd de grondslagen van het Christendom ge leerd te hebben. Hij vond daarin mooie dingen. Practicaal is het christendom onder de mensen vaak zo anders, dan het in werkelijkheid is. De invoering van het ambtsgebed lijkt hem een openbare vertoning toe. Hij vraagt, waarom zo'n voorstel niet eer der is gekomen? Waarom geen ambts gebed in de vergaderingen van het Ebof de gascommissie enz.? DS,5,r is de meer derheid rechts, ^maar daar bidt men niet, waarschijnlijk omdat het niet open baar is. Als iemand bidden wil, doet hij dat maar voor zichzelf, zonder verto ning. Het voorstel heeft zijn instemming niet en hij zal tegen stemmen. De heer Fase (S.G.P.) als mede-on dertekenaar van het voorstel, licht zijn standpunt toe en zegt, dat de Overheid een instelling Gods is, van wie wij al len afhankelijk zgn. Hg is het, die alles regeert en bestuurt en daarom hebben wij Hem aldus spr. in het gebeö te erkennen. De heer Hagens (A,R.) zegt in ant woord op de vragen van de heer Ge braad, waarom men niet vroeger met dit voorstel is gekomen, dat hij ,zolang hij in de raad zit, er mee heeft gelopen. Ge zien de stromingen in de raad, dacht hij zou het wel wenselijk wezen. Waar nu het nieuwe reglement van orde moest vastgesteld is hij er mee voor de dag gekomen, geheel zelfstandig, zonder zijn partij er van in kennis te stellen. Het gebed heeft voor hem grote betekenis, hij wil Gode de eer geven. Wat het per soonlijk bidden betroft dat doet hij ook. hij zal nooit nalaten in zijn gebed over heden en machten te gedenken. De heer v. Kampen (R.K.) geeft aan Weth. Gebraad ten antwoord, dat de godsdienst openbaar mag worden bedre ven en het ambtsgebed daarom op zijn plaats is. De heer Hagens (A.R.) vindt het treurig, dat men ook in de vergaderin gen van het Ebof, de Waterleiding enz. al lang niet met het ambtsgebed is ge komen. De heer Kanters vraagt wat Weth. Gebraad met het woordje „openbaar vertoon" bedoeld? Weth. 'Gebraad: Dat is heel eenvou dig. Er wordt hier in de openbare raad ook gesproken voor het publiek. Dat i.^ de „vertoning". In de gascommissie of het Ebof doet men het niet. De voorz. zegt op andere gronden te gen het ambtsgebed te zijn. Hij meent dat dit in alle stilte moet geschieden als men verbinding zoekt met God. Het werktuigelijk gebed voelt hij als een be zwaar. Eerst heeft spr. er zelf nog over gedacht, of hij het wel zou uitspreken, maar waar hij de democratie heeft te eerbiedigen zal hij zich gedragen naar de uitspraken van de raad. Bii stemming werd het voorstel me*^ 7 stemmen voor en 3 tegen aangenomen Tegen Weth. Gebraad, de Vin en Prin ce. De voorz. dankte voor de waardige wijze waarop dit debat was geweest. 7. Voorstel B. en W. tot toekenning van vergoedingen ingevolge art. 13 der L.O. Wet 1920 t.w.: 1. J. J. Vogel, Oostdijk 47, vergoeding 40.per jaar, vanaf 1 Mei 1950: 2. M. Tuns, B 57, vergoeding 50. per jaar, vanaf 1 Mei 1950; 3. J. de Boed, Kerkstraat 7, vergoe ding 50.per jaar, vanaf 16 Novem ber 1950. B. en W. hebben bg de vaststelling de gezinsomstandigheden laten gelden De heer Hagens vraagt hoever die loongrens strekt. De voorz.: Dat staat er eigenlijk niet In. In de L.O. wet staat alleen dat de raad een vergoeding kan geven, bere kend naar de kosten en de gezinsom- standigdeden. Te Oude Tonge is er al tijd een nieuwe toepassing geweest van art. 13 der L.O. Wet. De heer Groenendijk vraagt waarom er verschillende bedragen zijn, de een 40.en de ander 50.waarop voorz. antwoordt dat ieder geval afzon derlijk bekeken is. De vergoedingen worden goedgevon den. 8. Voorstel B. en W. tot vaststelling van een wijziging der gemeente-begro ting, dienstjaar 1950 (25e wijziging, Ka- pitaaldienst.) Deze wijziging is administratief een heel werk geweest, waaruit blijkt hoe arm de gemeente is, omdat de posten over verschillende jaren moesten wor- den gevonden. Op het ogenblik is er al een tekort van 2607.op de begro ting. We hadden aldus de voorz. een behoorlijk saldo op de rekening, maar wanneer we nu bij de 21000.van de zgn. ondememings belasting nog een post van Rijk aan Gemeenten ontvangen komen we er niet. De wijzigingen worden goedgevonden. 9. Voorstel B. en W. tot wijziging raadsbesluiten tot verhuur 27 woning wetwoningen, in verband met de plaats gehad hebbende electrificatie. Wordt goedgekeurd. 10. Voorstel B. en W. tot het aan gaan van een overeenkomst met het Er zijn 100 lampen van 100 watt en EBOF inzake de straatverlichting. 10 van 150 watt. De overeenkomst wordt aangenomen. 11. Er doet zich een formele kwestie voor, dat de Gascentrale Oude Tonge nog één keer moet vergaderen inzake de liquidatie. Het mandaat van de he ren de Wit en Beijer loopt 1 Jan. 1951 af, waarom de voorz. de raad vraagt goed te keuren, dit mandaat te verlen gen om de zaken tot het einde toe af te doen. Dit wordt z.h.s. goedgevonden. Rondvraag De heer de Vin informeert hoe het gaat met het installeren van de Stich ting in het schoolgebouw, waarop de voorz. antwoordt dat dit binnenkort volgt. De heer Kanters merkte op, dat er bij de laatste aanbesteding van woonhui zen op uitnodiging ook andere aanne mers van buiten zijn gevraagd. Was het niet beter, dat het publiek was aanbe steed? De voorz. antwoordde dat het met die 2 laatste woningen langen tijd heeft ge duurd, het was gewenst dat het wonin gen werden van 7 personen, waartoe an dere bijdragen nodig waren. Het bleek in Den Haag, dat deze zaak in het dos sier was blfven zitten. Gezien intussen de materialen waren gestegen enz. meende men niet te bouwen en het bouw volume naar het volgend jaar te ver schuiven. Spr. was daar zeer op tegen om dit prijs te geven. Op voorstel van de architect Niepoth heeft spr. toen een onderhandse aanbesteding op touw gezet, om die woning nog dit jaar te kunnen bouwen. Voor Oude Tonge is dhr Lamberts genomen om in te schrij ven, waarmee spr. meende dat de bou wers van O.T. betrokken waren. Zo is de gang van zaken. De heer Kanters: Het valt toch te be grijpen dat de andere aannemers daar over niet te spreken waren. Dhr Lam- bert heeft het voor zich zelf genmen. Het gaat niet altijd zoals bij die 6 wo ningen. Hij neemt aan, dat verhaasting er de oorzaak van was, maar vindt het toch jammer. De voorz.: De bedoeling was om die woningen nog binnen te halen voor 1950. Het is goed, dat de raad oog heeft voor de plaatselijke bouwers, maar wel moet hij opmerken, dat het veel en veel te lang geduurd heeft. De heer Kanters: Dat is zo. Maarden had men ook maar boete toe moeten passen.' De voorz.: Dat is ook pijnlijk. In het openbaar kan ik daar moeilijk over spreken. De heer v. Kampen heeft bemerkt, dat er in de annuïteiten woningen Zuid- dijk een foutje sluipt van 7.25 en vraagt hoe dat zit. De voorz.: Dit moet opgelost, het bes te is dat U dit ter secretarie onder zoekt. BesMt van het Oude Jaar Waar dit de laatste vergadering van het jaar is richt de voorz. zich tot de raad en overziet in 't kort wat er zoal in 't afgelopen jaar is tot stand ge bracht. De meeste besluiten konden wor den uitgevoerd. Belangrijk vooral is het besluit inzake de keersluis, die hopelijk a.s. jaar zal kunnen worden uitgevoerd. Spr. hoopt dat dit de zelfwerkzaamhe- den in de gemeente mag prikkelen. De achterstand in de gemeente-admi nistratie is ingehaald. Alle krachten worden gemobiliseerd om van Oude Tonge een mooie gemeente te maken. Wat de tekorten van vorige dienstjaren betreft, zijn die bedragen belangrijk ge drukt, en binnenkort komen voorstellen, dat ze algeheel zullen verdwijnen. Een belangrijke vooruitgang in 1950 waa de aansluiting op het electrische net. 't Heeft lang geduurd, maar thans is het dan zo ver. Enige zaken konden nog niet tot oplossing komen, o.m. de overeenkomst schoonhouden riolering Molendijk. De rioleringsbelasting bracht een hele discussie, hoewel het niet tot oplossing kwam, heeft het de aandacht. Zo ook de overname particuliere stra ten Molenstraat, Jozef dreef en Lucht bal. Het demonstreert het onvermogen van het particulier initiatief, waarbij de Overheid regelend moet optreden. Een lans breekt spr. voor een maat schappelijk werkster voor O. Flakkee. De nood in vele gezinnen maakt het dringend. Er is een stroming, die dit ziet als behorend .tot het initiatief van Kerk en Diaconie, waar spr. zich niet tegen zal verzetten, als het in geza menlijk overleg maar tot stand kan ko men. Gaarne had spr. gezien dat er in 1950 een muziektent in de gemeente was ge komen. Hier ligt voor het part initiatief een mooie arbeid. De -woningnood in 1950 kwam niet tot een oplossing. De laatste maand wa ren er zelfs veel spanningen, waarbij uit kwam, dat meer naastenliefde zal moe ten worden betracht. Verschillende toe gewezen woningen bleven te lang onbe zet, d? betrokkenen beroepen er zich op, dat de ambachtslieden geen tijd heb ben. B. en W .zullen hier moeten in grijpen. Bij spr. was de hoop groot, dat in 1950 alle militairen uit Indonesië zouden terugkeren. Tot zgn spijt is dat niet zo. Corn. Buys, Fil. Buys en G. Meeuwis zijn nog niet thuis van wie hij hoopt dat God hen in welstand mag behoeden en behouden doen terugkeren. In het afgelopen jaar mocht spr. nog medewerking verlenen om een militair (C. van Loon) wiens moeder ernstig ziek was, per vliegtuig uit Indië terug te laten komen. H^ zegt daarvoor het ministerie van oorlog hartelijk dank. Staande aan de vooravond van het Kerstfeest en de Jaarwisseling spreekt hij de hoop uit dat die dagen in rust en vrede mogen worden doorgebracht, dankbaar over hetgeen is bereikt en ook om kracht te krijgen om te dragen het geen niet is verkregen of verloren is. Gedachtig aan de bede uit het Onze Va der zegt spr. hierop dat niet de wil des mensen, maar: „Uw wil geschiedde." Nieuwe oorlogsdreigingen zijn er, angstig ziet men uit, wat het worden zal. Het ligt niet in onze handen. God zij de wereld genadig en voor mens en mens en volk en volk moge het licht opgaan in een duistere wereld, zodat uit volle overtuiging kan worden gezongen: Er is uit 's werelds duis'tre wolken Een licht der lichten opgegaan! De heer Hagens dankte voor deze hartelijke woorden en wensen. Dan sluiting. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Vorige week Dinsdag werd in Meijer Theater te Middelharnis vergadering gehouden door de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting Goeree-Overflakkee. (Bedrijfsvoorlichting in de landbouw). In het verloop van de bijeenkomst bleek. dat die in hoofdzaak gewijd was aan „de mogelijkheden van maïsteelt in ons land." Een blijkbaar momenteel zeer actuele zaak. Als spreker trad voor de vereniging op ir W. R. Becker uit Wageningen, die zijn inleiding verduidelijkte met licht beelden en die met kennis van zaken kon spreken, daar hij een speciale reis naar Amerika heeft gemaakt om daar de maïsteelt te kunnen bestuderen. Voorzitter Joh. Mol sprak het ope ningswoord en stelde eerst een kor*' huishoudelijk deel aan de orde. Ir van Gaaien zond bericht van verhindering maar liet zich vertegenwoordigen door de heer van Gastel, die tot vcK)r enige jaren op ons eiland bij de voorlichtings dienst werkzaam was. De spreker, die te ruim 1 uur op het eiland had moeten arriveren had vertra ging ondervonden en in afwachting van zijn komst leidde de heer Mol het maïs- probleem alvast in. Hij attendeerde er op, dat in de afgelopen zomer al vele landbouwers een stukje maïs hebben geteeld. In Zeeland zijn zelfs al zgn. maïskemen gevormd, verenigingen waarmede men zich ten doel stelt de problemen vooral verbonden aan het oogsten gezamenlijk op te losen. De overheid geeft subsidie, omdat men van de maïsteelt verbetering van onze na tionale veevoederpositie verwacht. De subsidie gold per hectare en het was de bedoeling van die kernen om voor aller gebruik een maïsplukker aan te schaffen. Men heeft er met schutbladen en al geplukt, 's avonds werd het ge oogste opgehaald orn daarna geschoond en gedroogd te worden. Het dorsen van de maïs zal hier ook wel een „kern" eisen. Men heeft hier overigens al drie drogers, waaromheen de telers zich zouden kunnen groeperen. Ir Becker noemde de mogelijkheid van Eerstdaags zullen de werkgevers weer worden bezocht door de vertegen woordiger der Sociale Verzekerings Commissie voor het in ontvangst nemen der zegelbladen over het 4e kwartaal 1950. Dit kwartaal telde 13 Zaterda gen, zodat voor de arbeiders, die het gehele kwartaal bij dezelfde werkgever in dienst waren, 13 weekzegels moeten worden geplakt. Wil het innemen der zegelbladen een vlot verloop hebben, dan is het nood zakelijk, dat deze tijdig gereed worden gemaakt. Voor de werkgevers, die niet meer voldoende zegels in voorraad heb ben. Is het dan ook zaak, dat zij alvast de nodige zegels bij de boerenleenbank gaan kopen. Degene, die de zegelbladen komt ophalen, kan hen nl, niet van ze gels voorzien en mag geen geld aaime- men, om deze voor hen te kopen. Het is ditmaal vooral van belang, dat de strookjes van de zegelbladen zo spoe dig mogelijk aan de arbeiders ter hand worden gesteld. Deze moeten nl. hun premiekaart voor 1950 op korte termijn omwisselen tegen die voor 1951. De aandacht van de werkgevers zij er voorts op gevestigd, dat door het Be drijfspensioenfonds voor de Landbuw met ingang van 15 Februari 1951 nieu we zegels In omloop worden gebracht. Door de boerenleenbanken zullen met ingang van die datum uitsluitend deze nieuwe zegels worden verkocht, die dui delijk onderscheiden zijn van de oude, daar zij andere afbeeldingen dragen. In de zegelwaarde is geen verandering ge bracht. De nieuwe zegels moeten met ingang van het Ie kwartaal 1951 worden ge bruikt. Over 1950 mogen echter uitslui tend oude zegels worden geplakt. De werkgevers wordt derhalve aangeraden om niet meer oude zegels te kopen dan zij voor 1950 nodig hebben. Wel bestaat vanaf 15 Februari 1951 tot en met 30 Jimi 1951 bij de boeren leenbanken gelegenheid om oude zegels tegen nieuwe in te wisselen. Na laatst genoemde datum zal dat echter niet meer mogelgk zijn. Gelijktijdig met de nieuwe zegels ko men zgn. blokzegels in omloop ter waar de van 10.en 32.50, welke ge bruikt kunnen worden voor arbeiders van 21 jaar en ouder, die tenminste 4 weken, respectievelijk 13 weken bij de zelfde werkgever in dienst zijn geweest. De blokzegels, waarvan het gebruik niet is verplicht, werden ingevoerd om de premiebetaling voor de werkgevers te vereenvoudigen, vooral waar het betreft arbeiders, die in vaste of langdurige dienst zijn. Beste jongens en meisjes. Zo op 't eerste gezicht is de geboorte van de Heere Jezus, zelfs voor kinde ren, wel te begrijpen, 't Is alles heel eenvoudig. Er worden wel meer kinderen onder armelijke omstandigheden gebo ren. De geschiedenis van het kindje in de stal is boeiend en kan zelfs medelij den opwekken, als we bedenken hoe thans alle mogelijke dingen voor baby's in gereedheid worden gebracht. Wat een tegenstelling, nietwaar Als dit het alleen was, wat met Kerst dag herdacht moet worden: de geboor te van een Kind in een beestenstal, dan konden we er wel over zwijgen. Neen, het is heel wat meer! Je zou gaan den ken, dat de meeste mensen niets anders met die dagen vóór hebben, dan heerlijk eten en drinken, gezelligheid in huis brengen met kerstbomen en kaarsen en groen. Maar de geboorte van Christus is niet te begrijpen. In onze geloofsbelijdenissen staat (en elke Zondag kunnen we dat opnieuw weer horen)Ik gelóóf in Je zus Christus, Die geboren is uit de maagd Maria. Op dit gelóven komt het aan. De herders hebben door het ge loof iets van het grote wonder gezien; ook Simeon en de oude Anna. Het won der, dat Jezus bleef wat Hij was (d.i. God) en werd wat Hij niet was (d.i. Mens.) En waarom? Voor vijanden Mens worden, om te kunnen lijden en sterven en Zijn ziel te geven tot een rantsoen voor velen. Mocht de Heere ons bidden leren om dat ware geloof in Hem, want die in Hem gelooft, zal het eeuwige leven heb ben. Nu komt het 4>e DECEMBERRAADSEL: 1 2 .w. 3 4 5 6 7 8 9 10 1. letter. 2, muzieknoot. 3. ons aller moeder. 4. dochter van Jacob. 5. en zie, eendes Heeren stond bij hen. 6. en de engel zeide tot hen: niet! want ziet ik verkondig u grote blijdschap. 7. het is de mens gezet eenmaal te ster ven en daarna het8. Augustus was keizer van de9. grote tegenstander van Nehemia. 10. In 2 Cor. 5 wordt het menselijk lichaam vergeleken bij een... De stippenlijn vormt een Naam van de Heere Jezus (Jesaja 9.) Thans nog wat brieven: Oorrie O., Rijnsburg. Je kan het maar ergens over hebben. Het verslag was heel interessant om te lezen. Het is wel een genoegelijke avond geweest. Rietje O., Zuilen. Ik ben ook zeer be nieuwd naar je rapport. Ik heb wel hoop dat het meegevallen is. Bep V., Middelharnis. Ben je nog naar het museum geweest? Interessant, hè? Het doet me genoegen, dat het op de M.V. zo naar je zin gaat. De groeten aan al de huisgenoten terug. Wlenus O., Zuilen. Dat was een zwa re worst! Heeft iemand het gewicht pre cies geraden? En wat kreeg de win naar? Jaap heeft me ook geschreven dat het zo was gegaan. Joke V. d. G., Melissant. Weer een duidelijk-geschreven brief! Boos ben ik niet op je, hoor! Ik vergeet ook wel eens wat. Neen, oud is ze nog niet, maar toch kan ze wellicht niet snappen waar de jaren ?ijn gebleven. Bram, Piet, Wim en Maja. Hartelijk dank voor jullie brieven. Ik hoop er vol- gend'? keer op terug te komen. Frans W., Ouddorp. Wat heb jij veel geschreven, Frans! 't Was een dikke brief, hoor! Maarje mag best aan twee kanten van het papier schrijven. Doe dat maar; dan heb je niet zoveel papier nodig. Is 't al gebeurd, met de bonen en de kers? Je raadsel zal ik trouw bewaren tot het geplaatst kan worden. Hanny de W., Middelliamis. 't Is weer een brief met leuk gebabbel. Dat lees ik graag. Was pa blij met het boek? Ik wist niet, dat hij toen jarig was. En dat Joop je buurjongen is, wist ik ook niet. Waren de poppekleertjes nog op tijd klaar? Enis je rapport nogal naar wens? Nico F., Ouddorp. Is de cichorei vóór de sneeuw nog gedolven? 't Was een geploeter met die nattigheid, hè? Je kon op 't land haast niet staan. Geef mij de zomer maar. Ik denk, dat je buurvrouw de oudste inwoonster van Ouddorp is. Misschien wel de oudste van heel Flakkee. Nellie G., Ouddorp. Tante P. mag jou best helpen, hoor! Samen zoeken en jij opschrijven. Als zij zin heeft om óók te schrijven, mag dat wel. Er is geen leef tijdgrens. En als Pauwtje groter is, mag hij ook meedoen. Wat zegt hij daarvan? Jan T., Oviddorp. Wat was jij goed af, toen je tien werd! Drie boeken! Geen kleinigheid! Het eerste boek is al heel mooi. Dat zal je wel meer dan één keer lezen. Voor jongens van jouw leeftijd is het erg boeiend en leerzaam. Maarten T., Ouddorp. Ben jij familie van Jan, die hier boven genoemd is? Door de drukte in de winkel is de prijs wel wat laat gekomen, maar 't was toch wel naar je zin, wat je kreeg, hè? Met dat boek zijn al heel wat kinderen blij gemaakt. Pieter H. G., Ouddorp. Het inzenden kon nog net, hè? Je moet altijd maar denken aan het bekende gezegde: Wat je vandaag kunt doen, moet je niet uit stellen tot morgen. Van die brand heb ik gelezen. Erg hè? Is 't nog niet be kend hoe 't gekomen is? Door brand worden kapitalen vernield. Moj. T. T., Ik stel het ten zeerste op prijs, dat u er zo achter zit. Geduld, ja, met kinderen moeten we heel wat ge duld hebben, 't' Is jammer, dat vele ouders vergeten zijn dat ze ook zo wa ren toen ze nog in de schoolbanken za ten. Joop V., Middelharnis. Maar flink je best doen. Joop, als je naar zo'n „ge leerde school" moet. We leven nu een maal in een tijd, dat er veel geleerd moet worden. Jij hebt al wat kranten in je handen gehad! Altijd valt het bezor gen niet mee, door weer en wind. Adri K., St. Philipsland. Wanneer je tijd hebt, dan maar direct aan het raad sel beginnen. Dan komen er geen teleur stellingen. Na gedane arbeid is het goed rusten, Adri! Wim P., Scherpenisse. Hier sta je dan weer, Wim. Elke brief wordt in ons „hoekje" beantwoord. Heb je de ont brekende namen in de oplossingen ge zien? Altijd maar nagaan! Piet W., Ouddorp. 't Was kort en krachtig. Piet. Je had weinig tijd of er was geen nieuws, één van beide. Allemaal. Het werk van December kan nu worden ingezonden. Een gelukkig Nieuwjaar toegewenst door jullie OOM KO. maïsteelt in ons land aanwezig als ge volg van de mechanisatie en op voor waarde van keuze van goede rassen. Er is geen land, zo Noordelijk gelegen als het onze, waar nog maïsteelt mogelijk is. De opbrengsten kunnen hier zelfs hoog liggen. Men kan al met zaaien be ginnen in April en ons Nederlands sei zoen duurt langer dan het Amerikaan se. Een humeuse of goed ontwaterde grond biedt de beste kansen. Maïs is in het algemeen dankbaar voor organische bemesting, zo merkte de spr. o.a. op. De keuze van het ras is het belang rijkst. De productieve hybriderassen blij ken het hier het best te doen. Vooral de selecties uit Wisconsin doen het hier goed, hetgeen zich daaruit verklaren Iaat, dat het klimaat in die streek aar dig met het onze overeen komt. Men moet uitgaan van absuluut prima zaai zaad. Doet men dat niet dan is de teelt al bij voorbaat voor de helft mislukt. Ook ontsmetting is zeer gewichtig. Spr. meende dat de Nederlandse kwekers in hun resultaten al aanzienlijke vorderin gen hebben gemaakt. Ir Becker besprak voorts het zaaien. In Amerika doet men dat machinaal en men gaat er steeds meer over tot rijen- teelt, waarmede men tevens de erosie van de bodem tegengaat. Spr. achtte voor onze streken 80.000 planten per ha wel de beste stand. Onkruidbestrijding gebeurt in Amerika uitsluitend mecha nisch, hier wordt eenmaal met de hand gewied. De oogst geeft inderdaad de grootste moeilijkheden. Dat begint al met het bepalen van de vochtigheidsraad. Met de hand oogsten is nog al kostbaar, met de machine gaat het vrij gemakkelijk. Men heeft ook al machines zonder ont- bladermechanisme. In Tennessee stelt men bv. helemaal geen prijs op vernie- tigmg van de bladeren, want die zijn er tf.'Cb kurkdroog. Het drogen mag niet bij te hoge tem peratuur geschieden. Het goedkoopst gebeurt het in de „maïsdroger", in de drocigschuur. Ir Becker meende, dat de teeltkosten hier niet veel hoger zijn dan voor ande re granen. In Amerika zijn zij het laagst van alle. „Mensen, die denken dat ons land maar zo-zo geschikt is voor maïsteelt kunnen gerust gesteld worden door de opbrengsten" aldus spr. Op zand geeft maïs 1000 kg meer opbrengst dan an dere granen, in Zeeland heeft men op brengsten van 5000 tot 6000 kg, het geen men in Amerika hoog vindt! De heer Becker besloot zijn lezing met vertoning van enige lantaarnplaat jes, opnamen uit Amerika, die een goed beeld gaven van de teeltwijze en de ma chines, die men aan de overkant van de oceaan voor de verbouw van maïs be nut. Na een pauze was er gelegenheid voor discussie, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek, maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kru schen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuive- rende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuurlijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. WONINGBOUWVERENIGING MIDDELHARNIS Bij de Woningbouwvereniging worden gegadigden uit de leden in de gelegen heid gesteld te solliciteren naar de be trekking van huurophaler van en het toezicht houden op onze 67 wonin gen, gelegen aan de Steenenweg, Ber kenlaan, Meidoomstraat en Lijsterbes- weg, tegen een jaarlijkse vergoeding van 250. Vaklieden genieten de voorkeur. Sollicitaties kunnen worden ingediend biJ de secretaris onzer vereniging, dhr S. van der Valk, Jul. v. Stolberglaan 40 alhier, vóór of op 6 Jan. 1951. Zondagavond is het Zweedse s.s. In- ger bij het Deense eiland Moen op een mijn gelopen en vergaan. Op de kust van hef eiland zijn de lijken van vier opvarenden aangespoeld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 9