YISvHEEMST r Terugblik tZkumS'-en Balans- Opruiming V Uit hel Kijkvensl PUROL GENEEST 23ste Taargang Zaterdag 30 December 1960 Ho. 1880 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN grote sortering Lage prijzen Ir Van Dis sprak in c/e Tweede Kamer over samenvoeging gemeenten MEDITATIE JAARWISSELING Redactie en Uitgeefster Dames! Vooral nu Kerstavond ie OoUgensplaai niet verschijnen. Wethouder C. J. Lodder te Goedereede V V V w niEUWS Versch^nt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactiebureau: Prins Hendrtlffitraat 14 Mlddellianila Abonoementspi^s 1.60 per kwartaal Tatofooo II Hlddelhanila Gixo 167830 Poatbox 8 Telefoon OmUeri) 19 Adv.-piOi 12 d. p. nun. BU contioct ■pedaal iaiUi Met het verstrijken van het jaar 1950 zal de eerste helft van de twintigste eeuw tot het verleden behoren. Veel is er in die halve eeuw gepas seerd, twee oorlogen zijn aan ons voor bij gegaan. Waren we wel niet direct in de oorlog 1914'18 betrokken, de ge volgen bleven voor ons land niet uit. Te erger was het met de oorlog 1940 1945, waarin we vijf bange jaren onder de bezetting moesten leven. De na- Vv'eeën daarvan zijn we nog niet te bo ven, en er wordt ook nog wat van ge voeld op onze eilanden. Veel is er ook in 1950 weer gepas seerd, lief en leed, blijde en droeve da gen. Van de voornaamste gebeurtenissen die het afgelopen jaar op ons eiland plaats vonden, geven we hier een kort resumé. Op 4 Januari was het te Sommelsdijk een grote drukte, toen in de Ned. Herv. Kerk de intrede van Ds G. Zwerus plaats vond, de eerste predikant die deze Ger. Gemeente (sedert de instituering in 1928) verkreeg. Uit alle oorden des lands waren afgevaardigden en beide diensten was deze grote kerk, die wel willend was afgestaan, stampvol. Dat was verblijdend voor deze kerkgroep. Zoals het ook verblijdend was dat in die week weer zoveel jongens met de „Gro te Beer" uit Indië thuiskwamen. Erge klachten waren er In de week van 7 Januari over het vervoer van de K.T.M:., dat door het grote vervoer van de D.U.W.-mensen, hopeloos in de war liep. Wat dit vervoer betreft, vooral voor auto's, is het er nog niet veel op verbeterd. Het is nog altijd „wachten" en smachtend wordt er naar een vaste oeververbinding uitgezien. Te Herking«n hingen op 12 Januari de vlaggen uit, daar de huzaar Ie klas se J. V. Wageningen, wiens been in In donesië werd verbrijzeld, koninklijk werd onderscheiden. De uientelers op ons eiland hadden in de maand Januari veel schik, daar de marktprijs tot 30 cent per küo op liep. Een groot verschil met dit jaar, daar men thans nauwelijks 5 cent weet te maken! In de raad te Melissant viel een be langrijk besluit, nl. het bouwen van een nieuw postkantoor, dat intussen reeds in gebruik is genomen. Stellendam be sloot om Kavel Elf te bestraten. Klei ne dingen op 't oog, die echter voor een dorpsgemeenschap van zo grote bete kenis ztjn. Bij de overgang van Januari op Fe bruari hadden we tamelgk vorst, zodat door de ijsgang op de rivieren minder bootdiensten konden worden uitgevoerd. De veerdienst den Bommel werd ge staakt, de overige diensten waren onge regeld. Sommelsdtjk kocht in Februari gron den voor uitbreiding, zodat er ruimte kwam om nieuwe woningen te bouwen. Voor goede doortocht werd besloten de Remonstrantse kerk en de Brouwerij te slopen. Men heeft dit jaar niet stilge zeten en er is een mooi gebouwen-com plex afgewerkt. Ook zal het Rusthuis er verrijzen. Bouwen wil men in iedere gemeente maar daarvoor moet bouwvo lume ztjn. Toch konden te Goedereede 10 nieuwe woningen worden gebouwd. Dirksland kreeg in Februari de uitbrei ding van het Badhuis klaar, waarvan in het afgelopen jaar een dankbaar gebruik is gemaakt. De gemeente Den Bommel viel eer buitenkansje ten deel, daar 20.000 gul den werd gerestitueerd van uitgekeerd wachtgeld. Voor een krappe gemeen tekas was dat niet te versmaden! Oskam, de schrik van Flakkee in de bezettingstijd kreeg 13 jaar gevange nisstraf voor het Haagse Gerechtshof. Voorlopig blijft dus dit heerschap ach ter slot en grendel. Er is veel over hem gepraat zoals er ook veel gepraat is over aansluiting op het electrisch net van Oost-Flakkee. Stad aan 't Haring vliet viel de aansluiting in 1949 nog ten deel, successievelijk alle andere dorpen zijn gevolgd, waarvan de laatste ge meente Oude Tonge was, weUc feit met enige feestelijkheden is gevierd. Een vreselijk ongeluk had in de maand Maart te Ouddorp plaats daar de 21-ja- rige Arie Blokland uit Melissant onder de tram geraakte en dood werd opgeno men. Daarover was alom grote versla genheid. In April 1950 hadden we de verkie zingen van de Prov. Staten, waarbij voor het eiland niet veel verschuivingen plaats vonden. Ons eiland behield de vier Statenleden, nl. de heren v. d. Brugge, van Dijk, van Rossum en de Wit, allen welbekend. Op de 15e Mei had te Middelharnis de onthulling plaats van het Vredesmo- nument, op het Louis Boumeesteiplein, nadat een bloemenhulde was gebracht op de graven der gevallenen. Te Stellendam kwam het bericht bin nen dat op het eiland Sylt (Sleeswijk, Duitsland) het Igk was gevist van de 2e stuurman op de reddingsboot Ko ningin „WUhelmina", die bij de redding van de „Aslög" verdronk. Naar wij thans vernemen, zal zfln stoffelijk over schot in 1951 naar Stellendam worden overgebracht. In Juni van dit jaar werd de Konink lijke goedkeuring verkregen voor de Prinses Ireneschool, de Chr. School voor Buitengewoon Lager onderwijs te Middelharnis. Zoals bekend is deze school inmiddels in gebruik genomen en is er een voldoende aantal leerlingen, dat op rijkssubsidie kan worden gere kend. De Cair. School te Oude Tonge vierde haar 25-jarig bestaan, waarvoor een grote belangstelling was. De Brand weer organisaties poogden ook dit jaar op hoger peil te komen, waartoe een wed strijd werd georganiseerd te Ooltgens- plaat en waaraan btjna alle-corpsen van het eiland dselnamen. De middenstand op Flakkee organi seerde meerdere tentoonstellingen, van wie we noemen de Centrumbeurs en de Middelh. tentoonstelling in de Veiling hal. Deze tentoonstellingen kunnen helaas ook de duurte niet tegen houden, want veel handelsartikelen gingen de hoogte in. Ook de tarieven van gas- waterlei ding en electrigiteit werden verhoogd. De Geref. Kerk te Stellendam kreeg weer een nieuwe predikant. Zondag 11 Jvaii werd Ds Los bevestigd door Ds Kuiper uit Sassenheim. Was het langen tijd stil geweest over de vaste oeververbinding, opeens stond do brug weer in het middelpunt der be langstelling, toen in de Flakkeese Ge meenschap het belangrijke besluit werd genomen, dat de localiteit tot de bouw zelf het Initiatief zou nemen. In de zo- merzitting van de Prov. Staten werd met algemene stemmen een principe be sluit tot bouw van een brug aanvaard, zodat met de voorbereidende werk zaamheden kon worden aangevangen. Hier viel dus de aanname van een plan, dat de mogelijkheid van spoedige bouw van een nieuwe brug niet uitsluit. Stemde dit velen tot blijdschap, hart verscheurend daarentegen was het be richt dat in de zomeravond van 17 Juni door de gemeente Middelharnis ging, toen bekend werd dat de jongeman G. Driesse bö het zwemmen in de haven was verdronken. Er ging een sprake van uit, dat ons leven een damp is, en de dood ieder uur wenkt. In het hartje van de zomer werd door de autobus-ondernemer J. Bxiflze een moderne Panhard-diesel in gebruik ge nomen. Voor het bussenpark van de Efao een grote aanwinst en voor het publiek bracht het bij het vervoer wéér meer comfort. Een flinke brand verwoestte in de !2onda'gnacht van 24 Juni een woonhuis op de Oostdijk te Sommelsdijk van de heer Willem Sluij, wiens kinderen ter nauwernood konden worden gered. Door flink optreden van de brandweer kon den de belendende gebouwen worden ge spaard. Op een warme Zaterdagmiddag werd in Hotel Spee te Sommelsdijk in een grote vergadering besproken het vraag stuk van het arbeids-overschot op Flak kee, een bijeenkomst onder auspiciën van de Flakkeese Gemeenschap belegd, die ook daarin, door overleg met de organisaties, ordening wil brengen. De samenvoeging van Flakkeese ge meenten werd door Ged. Staten bij een ontwerp van wet opnieuw aan de orde gesteld, zij het in gematigder zin dan de vorige keer toen het wetsvoorstel moest worden ingetrokken. Een commissie heeft de grenswijzigingen nog in studie, de beslissing van de raden behoeft er eerst 1 April 1951 te ztjn. Op 19 Juli had de opening van de nieuwe „Gascentrale Flakkee" plaats door Mr Bolsius, lid van Ged. Staten. De gasfabriek van Oude Tonge was hiermede exit, en ook Dirksland nam het besluit, eigen f.abricage op te hef fen en zich vanuit Middelharnis van gas te laten voorzien. De fabriek te Middel harnis heeft een grote capaciteit; de omwonenden beklagen zich echter steeds over stof en damp, dat zich dikwijls in grote mate over de omstaande huizen verspreidt Te Herkingen gebeurde een ongeluk met oorlogs materiaal, wat goed afliep. Een opgevist baken met gas sprong uit elkaar, waarbij een landbouwer werd ge troffen, die echter na verbonden te zgn kon huiswaarts keren. Vele jaren na de oorlog blijft het met dit tuig nog altijd oppassen! Minder goed liep het af met dhr A. den Engelsman te Oude Tonge, die te Fgnaart van een veewagen viel en ern stig gewond werd opgenomen. Hij is aan de gevolgen van die val overleden. De Ger. Gemeente te Ooltgensplaat nam een nieuw kerkgebouw in gebruik op de Molendijk, wat voor deze kerk groep een ware uitkomst kan worden genoemd. Ook zal in dezelfde gemeen te het Hotel Hobbel in moderne stijl worden herbouwd. Een onverkwikkelijke kwestie deed zich in deze gemeente voor met de aannemer C. Damen, die bij de bouw van nieuwe huizen in grote moei lijkheden kwam en tenslotte, nadat zelfs het gerecht er aan was te pas geko men, de afbouw in de steek moest la ten. De Stellendamse reddingsboot pikte eind Augfustus bg harde wind een Duits zeiljachtje op en redde de opvarenden van een wisse dood. Enige consternatie bracht de oeverver schuiving aan de Van Pallandtspolder, waardoor werd geïllustreerd, dat waak zaamheid altijd maar weer noodzakeiyk ia In October werd officieel de nieuwe vuurtoren te Ouddorp in gebruik gesteld die thans weer zijn wijde lichtbundels over de watervlakte van de Noordzee heenspreidt. Aan het Goereese Havenhoofd, waar weer een geheel nieuw dorpje is verre zen, werd de nieuwe Chr. School in ge bruik genomen. De schoolkinderen wa ren daarmee van de dagelijkse lange reis naar Goedereede ontslagen. Zeer belangrijk voor de gemeente Oude Tonge was, dat het besluit viel om de keersluis te Oude Tonge te her bouwen. Het is te hopen dat dit grote werk in 1951 gereed komt, waardoor het havenbedrijf aldaar weer zal ople ven. Begin December brandde te Ouddorp een cichoreifabriek af, wat aan een 25 tal mensen het werk ontnam. Erger was, dat te Stad aan 't Haringvliet de 60-jarige Huizer in een weterig terecht kwam en verdronk. De deernis daarover was groot. De Hervormde Gemeente te Oude Tonge kreeg na vele beroepen weer een predikant nl. Ds J. C. W. Wolthers. Dit ztJn zo „van een hak op een tak" de bonte wisselingen, die zich in een jaar ttjds op ons eiland voordeden. We ge ven hieronder nu nog enkele jubilea etc die in 1950 plaats vonden. JUBILEA Op 1 Febr. was dhr J. v. Sliedregt 25 jaar bij de fa Gebrs. de Waal; op 22 Febr. was dhr J. Breur 40 jaar aan de Gasfabriek te Middelharnis. De Land- bouwvereniging te Herkingen bestond 40 jaar, de Cago te Middelharnis 12% jaar. Aan Generaal Fruyt van Hertog en Majoor Fopma te Middelharnis wer den herinnerings medailles uitgereikt en meerdere verdienstelijke jongemannen op ons eiland werden gedecoreerd. Dhr J. Rikxoort, Middelharnis, sinds 1899 bode van 't Nut, ontving ook een lintje. In Maart was dhr Kamstra 12% jaar directeur van de Ambachtsschool en Frans v. d. Vlugft was in April 25 jaar bö de fa. Witvliet te Middelharnis. Op het bedrijf van dhr Sieling te Me lissant waren wel 4 jubilarissen jfl. C. en A. Tieleman, C. v. d. Mast en B. Driesprong. Dhr E. v. d. Velde te Mid delharnis, die in April 50 jaar bij Gebr. Zeedyk werd koninklijk onderscheiden en ook ontving gem. veldw. Kramer te Dirksland de koninklijke versierselen. De heren Aart Oudzegel (79 j.) en Arie Oudzegel (46 j.) waren 30 jaar werkzaam btj de landbouwer van Es te Ooltgensplaat en Th. Doomheim 30 jaar bij de Gebr. Vogelaar te Melissant. Zo was ook de heer J. van Erkel 25 jaar bij Gebr. Bu^jsse te Middelharnis en A. Peekstok te Sommelsdijk 25 jaar bij de A.P.C. Een zeldzaam jubileum was nog wel dat van S. Knöps (nu 80 jaar) die her dacht dat htj voor 60 jaar als arts was afgestudeerd. De Coöperatie te Dirksland en S.B.Z. te Middelharnis vierden haar 40-jarig bestaan en dhr G. den Eerzamen her dacht dat hij 12% jaar hoofd was aan de Lagere Landbouwschool te Sommels dijk. Tenslotte vierde dhr J. Jongejan te Middelharnis ztjn 40-jarig jubileum als employé aan de Gasfabriek, die boven dien koninklijk werd onderscheiden. Wij zijn bewust met deze weergave niet volledig te zijn geweest. Dat is ook niet nodig, slechts enkele grepen werden uit het vele gebeuren gedaan. Het jaar 1950 is nu op een enkele dag voorbij en wordt dan geborgen in de schoot der eeuwen. Het komt nooit meer terug. De verantwoording voor al onze da den ligt er, naar hetgeen wiJ gedaan hebben zullen wij rekenschap moeten geven, hetzij goed, hetzij kwaad. MIDDELHARNIS TEt, 7^ Bij het betreffende hoofdstuk van de begroting heeft Ir v. Dis (S.G.P.) zich in de Tweede Kamer over de samen voeging van gemeenten, als volgt uit gelaten: „Wij zijn daarvan nooit zulke voor standers geweest als sommige leden hier in de Kamer. Wij zeggen niet, dat wij tegen elke samenvoeging zijn, maar wel, dat hier de grootste voorzichtigheid be tracht moet worden en dat alleen dan tot samenvoeging behoort te worden overgegaan, wanneer de hierbij betrok ken gemeenten er mede accoord gaan. Onze houding tegenover deze kwestie berust voornamelijk op historische en fi nanciële gronden. Wij zijn toch van oordeel, dat de Overheid in hetgeen in de loop der eeuwen gegroeid is niet ei genmachtig, zonder de volle medewer king der betrokken gemeenten, behoort in te grijpen. Het is dan ook zeer goed te begrgpen, dat - om slechts enkele streken van ons land te noemen - de be woners van gemeenten in de Bommeler waard, op Goeree en Overflakkee, op de Zeeuwse eilanden en in andere streken, zich als «terke tegenstanders van samenvoeging betoond hebben en nog betonen. En dat niet alleen omdat zij aan hrni eigen gemeenten, waarin hun voorouders vaak van geslacht op geslacht gewoond hebben, gehecht zijn, doch ook omdat het niet uitgesloten is, ja zelfs menigmaal is voorgekomen, dat de bevolking van niet noodlijdende ge meenten op hoge lasten kwam, doordat deze gemeenten samengevoegd werden met gemeenten die er financieel minder goed of zelfs slecht voor stonden en nood-lijdend waren." „Velen zeggen: Wie zal ons het goede doen zien? Verhef Gij over Ons het lichts XJws aanschijns o Heere."' (Ps. 4:7.) Het is mij een voorrecht om door een stichtelijke overdenking bij de wisseling des jaars, weer eens even in contact te komen met mijn vele oprechte vrienden en vriendinnen op het eiland Flakkee en vooral met de Dirkslanders. Het spreekwoord zegt: Uit het oog, uit het hart, maar voor hen die door de band der waarheid gebonden werden is dat gelukkig niet waar. De banden kunnen rekken maar niet breken. Vooral in donkere tijden denken we terug aan de dagen van ouds. Bloedverwantschap moge in de loop der jaren uitslijten, geestesverwantschap blijft, want daarin klopt het hart der eeuwigheid. Dat alles hier beneden van voorbij gaande aard is, is voor de mens die z^n paradijs onder de Zon zoekt, pijnlijk. Voor hen wiens domicilie Boven is, is het vaak een oorzaak van blijdschap. Er moet echter veel strijd gestreden zijn, en veel leed geleden zijn en veel g^bed gebeden zijn, zal het einde vrede zijn. Het vrede op aarde uit de engelenzang lijkt in dezen tijd een bespotting. De oorlogsfakkel brand en straks staat heel de wereld in lichte laaie. De spanning tussen Oost en West neemt met de dag toe. Wat zullen wij en wat zullen onze kinderen In het jaar 1951 moeten be leven. De Heere zegt: „Mijnen vrede geef Ik U, Mijnen vrede laat Ik U, niet ge- lijkerwijs de wereld hem geeft, geef Ik hem U." Die vrede, die alle verstand te boven gaat zü ons deel, ondanks de beroering der volken. Calvijn zegt, wij zijn geen ijzere men sen en Pascal noemt de mens een den kend riet. Neen, we staan niet onbewogen tegen over de golven der omstandigheden. Het geloof kan door de omstandig heden wel worden beïnvloed, maar is toch van die omstandigheden niet af hankelijk omdat het steun zoekt bij Hem, die getuigt: Ik de Heere worde niet veranderd, daarom zijt gij kinderen Jacobs niet verteerd. Waar de vonk van het geloof brand, is ook de rook van de twijfel. Dat komt zo duidelijk uit in de woor den die boven deze overdenking staan. Velen vragen twijfelmoedig, wie zal ons het goede toch doen zien. Dit is een woord zonder adres. Het is de taal van het pessimisme. Het is donker en het blijft donker. Niemand is in staat hier enige veran dering ten goede in te brengen. Het aantal mensen die zo spreken is legio. Er zijn er velen. En toch, het goede is er. God Is goed en Zijn werk is goed. Alle dingen moeten medewerken ten goede dingen die GrOd liefhebben en naar Zijn voornemen geroepen zijn. We hebben in de duisternis licht no dig om dat goede te zien. Een blinde die jarenlang had getast, kreeg na een oog-operatie zijn gezichts vermogen terug. Hij was echter zo gewoon geraakt aan het voelen en tasten dat hij vergat van zijne ogen gebruik te maken. Hij moest leren zien. Zo is het ook in het geestelijke. Al opende de Heere onze ogen en al deed Hij Zijn licht over ons opgaan, dan blijven we van Hem afhankelijk. In een weg van geloofsoefening kan HiJ ons het goede doen zien. David bevindt zich in moeilijke om standigheden. De Aristocratische partij heeft de weelderige Absalom gekozen en de een voudige David veracht. Een groot leger wordt in gereedheid gebracht om hem te vangen en ziJn le venslamp uit te blazen. ZiJn getrouwen verkeren in een som bere stemming. Wie zal ons het goede doen zien. Een woord zonder adres. David is echter een man des geloofs. De weg naar Boven staat voor hem nog open. Laten velen over de duisternis kk gen, David vraagft om licht. Om licht aan Hem van Wien de dich ter zong: „Uw licht doet klaarder dan de Zon, ons het heug'lijk licht aan schouwen." Zijn gebed is geadresseerd aan de God des eeds en des Verbonds. wensen abonné s en relaties bij de wisseling des jaars zowel stoffelijk als geestelijk, Gods onmisbaren zegen toe. Middelharnis, 1 ]anuari 1931. Verhef GiJ over ons het licht Uws aanschijns, o Heere. Neen hij vraagt niet om verlossing van zijn vijanden. Hij vraagt niet om weer terug te mo gen keren uit de woestijn naar zijn pa leis. Maar hy vraagt enkel om licht, om geestelijk licht. Om het licht van Cïods vriendelijk Aangezicht. We leven in een donkere tijd. Het is donker op economisch, op fi- nantieel, op staatkundig, op godsdien stig gebied. Velen worden er twijfelmoedig onder. Mocht dat volk, d^t bidden heeft ge leerd zich verheugen in de oonlelen en zich verblijden omdat de Heere Zijn deugden handhaaft tegenover de zon de. Maar mochten zij ook met David in stemmen: Verhef Gij over ons het licht Uws aanschijns. Gods vriend'lijk Aangezicht heeft vrolijkheid en licht Voor alle oprechte harten Ten troost verspreid in smarten. We gunnen elkander een gezegend 1951, maar bovenal om in verzoende be trekking te mogen komen met die (5od, die wij door onze zonden hebben ver toornd. Dat in het nieuwe jaar vele ontdekte zondaren in Z^n genade zouden mogen roemen, en dat Gods geheiligd volk van Zijn trouw zou mogen zingen. We eindigen met de woorden die ge vindt aan het einde van de vijf Artike len tegen de Remonstranten: Dat de aanschouwing van het aangezicht des Verzoenden Gods, den godvruchtige zoeter is dan het leven, maar de ver berging, bitterder dan de dood. Rotterdam-Zuid. Ds A. DE BLOIS Van Oud en Nieuw Het is als worden wij even op de schouder getikt: denk er aan, 1950 is ten einde! Hoeveel malen hebben wij al dat Oud- en Nieuwjaar medegemaakt. Is het ons iets duidelijker geworden, dat vervlieten van de tijd? Wat is eigenlijk tijd? De geleerden kunnen er bijna geen beschrijving van geven. TiJd is verbonden aan ons zijn in de wereld. Aan ons sterfelijk zijn. De eeuwigheid kent geen tijd, daar is een altoosdurend heden. Dit is, precies geno men, ook weer niet goed omschreven, maar een betere aanduiding kan ik niet geven en is hier niet nodig. Laten wij het maar bekennen, wij hebben van het heenglijden des tijds bitter weinig be sef. Wij vliegen daarhenen, zegt het Woord Gods en het tekent ons leven als een rook, die henendrflft. Er is een he melse verlichting nodig om te geloven, dat wij niet altijd hier zullen blijven. Men zegt dat het een eigenschap van oudere mensen is veel met de gedachten in het verleden bezig te zijn. En boven dien dat verleden wat mooier te kleuren dan het geweest is. Ik zal dit niet per sé tegenspreken, maar ben toch van oordeel dat de jaren vóór 1914 veel minder bev.'ogen waren dan die daar na. Wel kan wie de geschiedenis overziet bijna geen jaar ontdekken waarin er niet gcooi-loogd werd. Alleen maar. vroeger bleef zulk een oorlog gelocali- seerd tussen twee landen. In ons leven hebben nu al twee complete wereldoor logen plaats gehad. En grijpt de vrees ons niet aan ofschoon wij toch niet Gods Raad kennen dat er een derde oorlog voor de deur staat? Want bij deze jaarwisseling zijn er in veler hart weer diepe smarten. Wie is in staat een beschrijving te geven van wat in de wereld ook nu weer ge leden wordt? Maar U en ik, beste lezer, wij zijn nog van oorlog bevrijd. Op ons land drukte, biJ al wat er voorviel, het oorlogsleed nog niet. Wij zijn eigenlijk, neen in werkelijkheid, nog rgk. Wij hebben nog 20 veel behouden, hoe goed is het dat wij elkander daar op wijzen. De Heere is lankmoedig over ons. Ook is de pre diking van ZiJn Woord weer veelvuldig tot ons gekomen. Namen wij het ter harte? Zijn wiJ niet in de dagen van Noach en hoorden wij niet, dat de Ark der behoudenis is toebereid en de deur nog open staat? DS,t zou nu het aller beste wezen, met zulke overleggingen het jaar te sluiten. Want bij U is ver geving, opdat Gij gevreesd wordt. WAARNEMER. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN De gebroeders Klein en K. Hoger- vorst uit Aarlanderveen, die Woensdag middag een tochtje op de schaats maak ten naar de Nieuwkoopse plassen ziJn daar op een zwakke plek door het iJs gezakt. De broers wisten zich te red den doch de 25-jarige Hogervorst kwam om het leven. DIRKSLAND GLADDE WEGEN Op de Herkingse dijk ging wegens de gladheid de Skoda van dhr J. Mijn- ders aan het schuiven, zodat de wagen zijdelings aan de diJk kwam te liggen. De vijf inzittenden overkwamen geen ongemak. De wagen van de A.P.C, schoof in de Winterstraat te Dirksland tegen de lu xe wagen van dhr C. Goedegebuur te Melissant, die daardoor knap werd in gedeukt. Hamea-Gelei voor Uw handen Kerstcamtate „De Zonne der Ge- rechtiglieid." Bovenstaande cantate werd uitge voerd door de leerlingen- van de hoogste klasse der Chr. Nat. School te Ooltgens plaat. I „Elthato" was Dinsdagavond geheel bezet toen als gewoonlijk de Chr. School haar Kerstavond hield. Voor personeel en leerlingen is dit verheugend, daar de laatste tijd voor dergelijke samen komsten maar matige belangstelling aan de dag werd gelegd. Gelukkig is hierin beterschap te bespeuren. Als gewoonlijk opende de voorz. dhr P. V. d. Heuvel de bijeenkomst en liet zingenPs. 150 1. Na gebed en het le zen van Jesaja 53 verwelkomde hij de aanwezigen. Slechts kort was het ope ningswoord, daar de jongens en meisjes in spanning hun beurt afwachten om de geleerde Cantate ten gehore te bren gen. Onder leiding van dhr P. J. v. Wil ligen, Hoofd der School en met orgel begeleiding van onderwijzer dhr M. I. Oostdijk, werd de cantate „De Zonne der Gerechtigheid", van Jo Kalmijn- Spierenburg en H. Franken, op keurige wijze ten gehore gebracht. Niet alleen de zang maar ook de gedeclameerde ge dichten en opgezegde bijbelgedeelten door verschillende meisjes en jongens vormden een prachtig geheel en waren goed ingestudeerd. Een woord van dank door de voorz. was zeker op zijn plaats. Als antwoord zongen de aanwezigen „Halleluja eeuwig dank en ere", In de pauze die thans volgde kregen de jongens en meisjes een tractatie evenals de andere aanwezigen Onderwijzer Westerhuis vertelde op boeiende wijze een Kerstverhaal, geti teld: „Een kurassier tijdens Napoleons terugtocht". Het verhaal handelde over een belevenis van een soldaat, die in de strijd is gewikkeld en uit grote nood is gered. Dank aan het einde door de voorz. voor al hetgeen deze avond gehoord is. Dat ook de roepstem deze avond niet te vergeefs zal zijn geweest en ook dank ons hart mag vervullen, welke dank vrij mogen uitspreken met het zingen van. „Ik wil U o God mijn dank betalen." Door Ds Sonnenberg, die mede met Ds Scherpenisse en Burg. Hordijk aanwezig was, werd met dankgebed gesloten. Bestuur, personeel en leerlingen kun nen met dankbaarheid op deze avond terug zien. Het verstevigd de banden tussen hen, de ouders, leden en voor standers van het Chr. onderwijs. Doordat Nieuwjaar op Maandag valt, zal Dinsdag a.s. ons blad Het eerstvolgend nummer komt dus weer uit op Vrijdagavond S Januari 1951. Redactie en Administratie IN MEMORIAM Op Tweede Kerstdag overleed op vrij plotselinge wijze de heer Cornells Jo- hannis Lodder, in de ouderdom van bijna 70 jaar. Vele jaren was de heer Lod der wethouder van deze gemeente en plaatsvervangend burgemeester. Voor al in de bezettingsdagen heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt, en dat de mooie toren niet door de Duitsers werd in de lucht geblazen, is aan zijn tact te danken. De heer Lodder was ook lange jaren voorzitter van de Polders en had zitting in meerdere lichamen en verenigingen. Hij was zeer goed gezien en buitenge woon populair. Met hem is een zeer ge acht burger uit de gemeente Goederee de heengegaan. BIJ SNEEUW OF GLADHEID WEGTRANSPORT DUURDER DEN HAAG. Met ingang van 27 December mogen in het interlocaal ver voer de maximumprijzen voor weg transport, tot nadere aankondiging met ten hoogste 25 procent worden ver hoogd, indien hinder wordt ondervonden van sneeuwval en/of gladde wegen. In het locaal vervoer zal deze verhoging ten hoogste tien procent mogen bedra gen. Staangelden, laad. en loslonen en andere bijkomende kosten zullen niet mogen worden verhoogd. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen KONINKLIJK PAAR STELT REIS UIT Door een lichte griep is Prins Bem- hard verhinderd vandaag voor een korte vacantie naar Sankt Anton te vertrek ken. In verband hiermede en tevens door zeer drukke werkzaamheden heeft ook de Koningin er de voorkeur aan gege ven de reis naar Oostenrijk uit te stel len. De prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet zullen, in gezelschap van jonk vrouwe Sickinghe wel naar Sankt An ton gaan, om zich in hun vacantie eni ge tiJd aan de wintersport te kunnen wijden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 15