Hel Kleut er-onder wijs en het nieuwe Wetsontwerp üit het Kijkvensl er PUROL GENEEST Suikercampagne duurt langer Aminah tekent beroep aan -z< 238te Jaargang Zaterdag 9 December 19S0 No. 1878 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Samenvoeging gemeenten Stad aan 't Haringvliet spreekt zich als eerste gemeente uit. AANBESTEDING Stichting Hervormd Diaconaal Rusthuis. MEDITATIE NEDERLANDERS IN DE STRIJD Hope op de Heere DAAR NIET HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid per 100 grarr? mÉommsmmÊmmsmmmM niEuws VencUynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag .Hedactiebureau: Prins Hendrihstraat 14 Middelhamis Abonnementsprijs 1.60 per kwartaal Telefoon II Mlddelhatnia Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adr.-prfls 12 oi. p. mm. Bij conbacl speciaal larisi Over het Wetsontwerp herindeling van gemeenten op ons eiland Goeree en Overflakkee is de laatste tijd heel wei nig vernomen. Meerdere lezers hebben ons gevraagd hoe het toch komt, dat het omtrent dit besluit, zo luisterend stil is. De oorzaak daarvan ligt in hoofd zaak hierin, dat de onderhandelingen berusten bij een door de raadsleden uit alle gemeenten ingestelde commissie, die deze belangrvjke materie in studie heeft Zoals bekend, is Mr L. J. den Hollan der te Middelhamis de adviseur, die ook met de samenstelling van een rapport is belast. Al is het dus, dat er over de samenvoeging van gemeenten weinig naar buiten uit komt, wordt er toch ge staag aan gewerkt. Het is zeer goed gezien dit omvang rijke werk in handen van deze commis sie te geven, te meer, daar er toch uit iedere gemeente een of meer raadsle den in is vertegenwoordigd. Deze raadsleden kunnen de plaatselijke bij zonderheden in de commissie naar vo ren brengen. Men is, om tot een goed gedocumen teerd rapport te komen nog een stap verder gegaan, door in iedere gemeen te met de raad in een niet-officiële zit ting een bespreking te houden, waar door van de gevoelens van de gehele raad kon worden kennis genomen. Iede re gemeente immers heeft zijn aparte belangen en al die gegevens moeten in dit rapport worden verwerkt. Dit rapport wordt de grondslag voor de besprekingen in de Raad. Voor 1 Ja nuari 1951 moeten de raden hun beslis- sling aan Ged. Staten kenbaar maken, een termijn die zeer kort is, niet alleen om met het rapport gereed te zijn, maar ook, om nog in alle raden deze maand de uitspraak te laten vallen. Daarom is, door de commissie aan Ged. Staten uit stel gevraagd tot 1 April a.s. om meer ruimte voor de afwerking te verkrijgen. Waar er nu zoveel als een onderlin ge afspraak was om eerst het rapport af to wachten en dan te beslissen, had het onze verwondering dat dit pimt Woensdagmiddag in de gemeenteraad ti; Stad aan 't Haringvliet aan de orde werd gesteld. Men heeft daar een per tinent „tegen" laten horen, wat we zeer goed kunnen begrijpen, hoewel het ons toch voorkomt, dat men beter eerst het rapport had kunnen afwachten. Wij her inneren ons, dat Wethouder Soldaat op de vergadering van raadsleden in Hotel Zaaijer te Middelhamis, de uitdrukking bezigde, „laten we ten allen tijde een slag achter de elleboog houden," waar mee hij bedoelde om van twee kwaden het beste te kiezen. Nu ligt er een be sluit, buiten het rapport om, zonder meer tegen. De gemeente is echter auto noom en kan dit doen. Ongetwijfeld zijn alle gemeenten op ons eiland tegen de samenvoeging en zouden ze dus alle botweg „neen" kunnen zeggen te gen Ged. Staten. Dit lijkt ons niet ver standig. Wanneer men de grillige gren zen beziet, waarbij de ene gemeente door de andere loopt, zoals bv. te Dirks- land, dan kan er toch niets op tegen zijn, daarin verandering en een betere verdeling aan te brengen. De dorpsker- men, de historisch gegroeide gemeen schappen, zouden dan toch kunnen blij ven bestaan. Wij weten niet hoe het rapport van e commissie er uit zal zien, maar het mooiste zou zijn, wanneer ze met een zelfstandig plan voor de dag kwamen, waarin de grenzen anders en meer in overeenstemming met wat bij de ge meenten behoort, worden aangegeven. Daarmee zou gedeeltelijk aan het wets voorstel worden tegemoet gekomen. Ligt het echter in de bedoeling dat de kleine gemeenten tóch zullen moeten worden opgeheven, dan houd alles op. Maar zover is het nog niet. Voor 99% is de bevolking tegen samenvoeging, en staat men er, om de uitdrukking van burgemeester Brinkman te gebruiken, verbitterd tegen over. Het zou daarom niet democratisch zijn, wanneer toch tot Wegwerken van de kleine gemeenten zou worden besloten. Voordelig is het ook niet want de samenvoeging zal Rijk en gemeenten op grotere uitgaven komen te staan. Ook in politiek opzicht zou de samen voeging vreemde dingen te zien geven. Wanneer bv. Oude en Nieuwe Tonge Wordt samen gevoegd, wordt de Rooms Kath. partij wat het aantal raadsleden betreft, sterk besnoeid. En ook de P. V. d. Arbeid zal er niet wel bij varen, er komen dan geheel andere verhou dingen. Het zal ons intussen benieuwen, hoe het rapport van de commissie op dit Wetsvoorstel er uit zal zien. Zodra het bekend is, hopen we dit grotendeels in ons blad te publiceren. Wordt het uit stel van beslissing tot 1 April 1951 door Ged. Staten verleend, wat toch wel Waarschijnlijk zal zijn, dan kan dit even aanlopen, maar toch zuUen wij in de ko mende maanden er dan meer van horen. DE NIEUWE VERKEEBSBOBDEN Een in 4-kleurendruk keurig uitge voerd vouwblad, waarop alle belangrij ke, verkeersborden, overzichtelijk ge- SToepeerd, voorkomen, werd ons toege zonden door, de N.V. Nederlandse Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam. Ter bevordering van de verkeersvei ligheid werden deze handige vouwbladen ta grote getale verspreid, terwijl deze Voor autorgdend Nederland bij de Offi cial Ford Dealers in ons land kunnen Worden verkregen. President Paul Kruger De Boe renoorlog Kuljper's aa<ndeel in dfi vrede. De bladen hebben ons in herinnering gebracht, dat op 6 December 1900, dus nu een halve eeuw geleden, President Paul Kruger uit Afrika in ons land ar riveerde om in Europa hulp te zoeken voor de Boeren, wier krijgskansen in de oorlog met Engeland zeer verslechterd waren. De ouderen onder ons zullen zich dit alles nog te binnen weten te brengen. Algemeen werd met onze stamverwan ten in Zuid-Afrika medegeleefd. De stemming hier te lande was zeer anti engels en zoals toen meer voorkwam, de straatzangers zorgden voor liedjes, die lelijk voor Engeland waren. Nu, En geland heeft toen ook schandelijk met de Boeren, in wier land goud ontdekt was, gehandeld. Engeland dacht toen alles te mogen doen, maar thans is het van die hoge zetel volkomen afgewor pen, zó gedaald als het Pond Sterling! Dat de Heere over dat land nog eens recht zou doen is in die jaren door, ve len geloofd. En wij mochten dat maar eens achteraanzien. Onze Koningin liet Kruger door het Oorlogsschip „Gelderland" halen en naar Marseille brengen. De Engelsen zouden hem allicht gevangen willen ne men en op de „Gelderland" ging dat spelletje niet op. De Duitse Keizer kon Kruger niet ontvangen, hetgeen de oude man heel veel leed deed. Hij kwam nu naar Den Haag, onder weg reeds uitbundig toegejuicht. Ook Den Haag ontving hem met veel be langstelling. Hij logeerde in Hotel des Indes. Ook de Koningin ontving hem in audiëntie. Paul Kruger heeft nog in Hilversum en Utrecht gewoond. In 1901 stierf zijn vrouw in Pretoria. Hijzelf vertrok naar Zwitserland, waar h^j in 1904 overleed. Het is merkwaardig en eigenlijk niet te verwonderen dat... Dr A. Knijper in heel die Boerenaffaire een gewichtje in de schaal wierp! En welk een gewich- je! Reeds lang voor die krijg uitbarstte hield Knijper met Kruger relatie. Want Kruger vroeg in 1889 om een professor voor de Afrikaanse universiteit en Knij per beval wel iemand aan, een jurist, doch deze 'bedankte. Voorts schreef Knijper dat de Afrikaanse studen ten naar de Vrije Universiteit in Am sterdam moesten komen en, aangezien zij zich niet lieten zien, „dat de Heere op zulke dingen ziet." Maar oom Paul schreef terug, dat „hij de kindertjes nie kon dwing nie." Maar alloh, Kuijper heeft door persoon lijk bezoek in Engeland, door artikelen in de buitenlandse bladen, ja door wat al niet, voor de Boeren geijverd. Echter tevergeefs; al Kuijper's illusies gingen bij de vrede in 1902 in rook op. Ook persoonlijke inmenging van de Koningin bij het Engelse Hof mocht niet baten. Dr Kuijper was immers Minister van Binnenl. Zaken, tevens Minister Presi dent. En in de laatste kwaliteit acht te hij zich geroepen zich met elk De partement te bemoeien. Vriend en vij and moest toegeven, dat hij in alles met grote kennis van zaken optrad. In zijn werk Antirev. Staatkunde, deel I, hoofd stuk XI, vertelt hij er veel over. Knij pers' artikelen in de buitenlandse pers Donderdagmiddag te 3 uur had op het gemeentehuis te Sommelsdijk de aanbesteding plaats van het Hervormd Diaconaal Rusthuis dat aan de Lange- weg te Sommelsdijk op de weide van dhr A. A. Mijs zal worden gebouwd. Hiervoor was buitengewoon grote be langstelling. De aannemers en ambachts lieden werden echter opgehouden door een trouwpartij, die juist te 3 uur op het Raadshuis plaats had. Toen dit was afgelopen begaf men zich in de raads zaal, waar ze echter direct weer wer den uitgestuurd, omdat de voorzitter van de Stichting, Ds Sonnenberg van Ooltgensplaat meedeelde, dat het be stuur eerst nog een korte voor-vergade ring moest houden. Dit gaf groot ge mopper onder de aannemers en bij mon de van de heer C. Spee, werd namens de aanwezigen hier tegen geprotesteerd Het hielp echter niet, men had zich een ogenblik te verwijderen. Korten tijd later werd de bijeenkomst geopend en had de aanbesteding plaats. er waren 12 inschr^vers met de vol gende cijfers: N. V. Amsterdamse Ball. Mij, Amster dam 593.000.J. Ie Comte, Som melsdijk 570.500.A. van den Doel, Sommelsdijk 608.324.L. M. Dors man, Ooltgensplaat 635.900.A. J. Dijkers Zn., Middelhamis 555.555. G. B. van Hoek, Delft ƒ589.800.—; A. Mans, Middelhamis 606.180.Mos selman Korteweg, Rotterdam 567.300.Nederl. Basalt Mij, Zaan dam 719.800.C. Spee, Sommelsdijk 588.300.C. Stout, Rotterdam 643.700.C. van der Welle Zn., Den Bommel 595.500. De laagste inschrflver is dus de heer A. J. Dijkers (in samenwerking met Kroos) voor 555.555.aan wie het werk Inmiddels is gegund. De begroting was 500.100.70. Archi tecten zijn de heren Alb. van Essen te Voorburg en J. F. Niepoth te Rotter dam. De bouw van het rusthuis zal 1% jaar in beslag nemen. beleefden wel 16 herdrukken! En als met profetenblik treurde hij over de on dergang van Transvaal,dat geen toevluchtsoord meer voor Nederlanders kon zijn als ons land ooit door Duits land reddeloos zou overweldigd worden' Zoals hij ook kort voor zijn heen- geen vreesde, dat er in de eerste we reldoorlog een totalitaire macht zou op komen, die het socialisme en de demo cratie zou temeesrlaan. Dat heeft hij niet slecht bekeken. Al mogen wij, die er echter staan, weten dat ook deze al leenheerser weer is te gronde gegaan. Kuijper heeft in 1902 als bemiddelaar bewerkt dat Engeland over vrede met de Boeren wilde onderhandelen. Van 1882 af, schrijft hij in A.R. Staatkunde ben ik steeds persoonlijk in dit machtig geding betrokken geweest. Schandelijk was het, dat beide Boerenrepublieken niet op de' Vredesconferentie van 1899 in Den Haag mochten komen. Nauwe lijks was de Conferentie gesloten of En geland wierp zich op de Boeren. Na 3 jaren bestonden beide Republieken niet meer! Het verzet der Boeren in 1947 gaf Knijper weer enige hoop op hun toe komst Het is zeer interessant de inzichten van deze staatsman van groot formaat nog 30 jaren na zijn dood te lezen. Te meer omdat van het voorgevallene bij mij enige herinnering bestaat. Bij de Vredesconferentie van 1899 en bij Kru- gers komst in 1902 was Den Haag in rep en roer. Sprookjesachtig waren tij dens de Vredesconferenite des avonds de fraaie koetsen der Gezanten ver licht, alle met hun uit gedoste palfre niers en koetsiers. Elk land deed zich op zijn best voor. Er is veel veranderd. Toen confe reerde men nog over de vrede. Toen bleef een oorlog tussen 2 landen gelocali- seerd. Thans tasten de Verenigde Na ties in het duister omdat elk zijn bedoe lingen verzorgt. En de verantwoorde lijkheid is enorm zwaar. Wij houden de adem in om de nood van deze tijd, van deze week. De Heere regeert! En rondom Hem zijn wolken en donkerheid. En zo Gij in het recht wilt treden, wie zal be staan? WAARNEMER ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen ROOSENDAAL. - In tegenstelling tot het vorige jaar zal de suikercampagne in West-Brabant dit jaar lang duren. Zij is al vroeger begonnen, op 25 Septem ber, en naar verluidt zal zij niet voor Kerstmis eindigen. Intussen hebben de fabrieken in Stam persgat, Roosendaal, Steenbergen, Ze venbergen en Breda al heel wat bieten verwerkt. De coöperatieve fabrieken al leen al een 660 millioen. De Coöpera tieve suikermaatschappij verwacht een omzet van bijna vijfhonderd millioen kilo Midden December begint aan de coöpe ratieve fabrieken na de verplichte leve ring de vrije levering. Door de vele regens zal ook in Goeree en Overflakkee de bietencampagne lan ger duren. Hier en daar staan nog bieten op het land. Het Nederlandse detachement van de strijdkrachten in Korea is een infante- rie-eenheid opgenomen en neemt ten Noorden van Taegoe aan de strijd deel. Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende or ganen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regel matig Kruschen te nemen. De zes mi nerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de on- zuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopen de werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt lie ver weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. En nu, wat verwacht ik, o Heere! mijn hoop, die is op U. (Ps. 39 8.) De tegenspoeden des levens zijn vele. Dit is de ervaring van alle mensenkin deren op aarde; en dat vanwege het ontzettende Woord door de mond des Heeren gesproken in het paradijs, waar de mens zich in de daad der ongehoor zaamheid aan God vergreep: „en het aardrijk is om uwent wille vervloekt." En vanaf dat ogenblik is heel het leven der mensen één grote teleurstelling. IJdelheid der ijdelheden, het is al ijdel heid, zegt ons de wijze Prediker. De dichter van Psalm 39, David, kon er van spreken dat het waarheid is, dat al wat van de aarde Is, teleurstelt. Heel zijn leven was een aaneenschake ling van teleurstelling van al wat stof is. Daarvan spreekt hij ook in deze Psalm, welke blijkt te zijn uit de tijd toen hij voor Absalom vluchten moest. Toen zag hij zich alles ontvallen, zijn koninkrijk, zijn aardse bezittingen, zijn eer, ja zelfs zijn moed. Hij verloor alle hoop en verwachting, en moest bevinden dat al zijn heerlijkheid ijdelheid was. Daar gaat hij heen als een berooid man, barrevoets en met omwonden hoofd, klagende en wenende, nage- schreeuwd door een man, die hem vloekt en zijn verachting over hem uitspreekt. David Koning af, koning zonder land en zonder volk, voor de zoveelste maal in zijn leven een balling op aarde, ver dreven van huis en hof, en het moeten de inleven: „Ik ben een vreemdeling op de aarde." Als we hem zo zien gaan, moeten we dan niet zeggen: is dat de man naar Gods hart? De lieveling Gods? Ja, mijn lezer dat zijn die wegen Gods die in het heiligdom zijn. Raadselachti ge wegen voor de natuur, pijnlijke we gen voor het vlees, maar profijtelijke wegen voor de ziel; wegen om de ziel los te maken van het stof en het zin- lijke, en de ziel te leren: hier beneden is het niet. Want ook de harten van Gods volk kunnen zo vast raken aan het aardse, er zo aan gebonden worden. dat er schier geen genegenheden meer overblijven voor het Goddelijke en eeuwi ge. Maar: Hij kan wel wegen vinden waarop uw voet zal gaan'. En dat zijn wegen waarop en waarin alle verwachting van de aarde waarin we vast zitten vergaat. Wat we lief hebben ontvalt, waarop we leunen en ons vermaak in hebben, ontgaat onze vingeren, en we zien ons beroofd van hetgeen waarop we onze hoop bouwden. Zo ging het ook met David, toen hij uitriep. En nu, wat verwacht ik, o Heere! Wat zal ik nog verwachten van dit leven? Bij de mensen is geen trouw en waar heid, maar ook bij mij zelven niet. Ik ben met de mens beschaamd uitgeko men, maar het meeste met mijzelven. Het is de ervaring van Gods volk. O, wat hebben ze een verwachting gehad van dit en van dat. Van hun bekering, van hun ervaringen en ontmoetingen, maar het is of hun alles ontglipt. Ledi ge handen, de rust de vrede die ze meen den te hebben ontvalt ze, hvm verwach ting vergaat. Als David alles ontvalt, heeft hij dan niets meer over, heeft hij dan nergens houvast meer aan? Ja! door genade had hij geleerd, om, van al wat stof en mens is, in bange noden en hachelijke omstandigheden, op God zijn hope te stellen. Mijn hope die is op U! Zo was zijn uitroep. Als hem alles ontzinkt houd hij God over. Gelukkige David, God overhouden is: alles verliezen, en nochtans alles te be zitten, arm te zijn en nochtans rijk, o, driewerf gelukkige. Uw hoop op God te hebben, die komt nooit beschaamd uit. Die op den hogen God vertrouwt, die heeft op geen zandgrond gebouwd. Hij is de onveranderlijke Rotststeen die trouwe houd tot in eeuwigheid. Bergen mogen wijken, en heuvelen mogen wan kelen, maar het Verbond Mijns Vredes zal niet wankelen zegt de Heere Uw ont- fermer. O, wat heeft Gods volk temid den van alle teleurstelling en ontvallen van het stof, en verlies van alle ver wachting, toch een vastigheid in haar hope op God. Mijn hope die is op U. Op den eeuwige, de Almachtige, de regeer der en Onderhouder van alle dingen. O, die Heere, is hun hope voor tijd en eeuwigheid, voor lichaam en voor ziel. Hij red ze uit alle gevaren en noden, en verkwikt hun ziel met Zijn gunst en Zijn lieflijke tegenwoordigheid. Zodat 26 de dichter wel eens nazingen op de puinhopen van hun verwachting: In de grootste smarten Blijven onze harten In den Heere gerust. O, volk van God, mocht er meer ver lies zijn, er zou meer winst zijn, stelde de aarde meer teleur, men zou meer weten wat we aan God hebben. Maar ach, wat leven we er ver vandaan menig maal, zodat de kerk klagen moet: hoe kleeft mijn ziel aan 't stof! Hoe zijn de kostelijke kinderen Slons, de aarden flessen gelijk gerekend geworden. En daarom zo weinig: en nu, wat verwacht ik, o Heere, mijn hoop, die is op U. De Heere gedenke nog eens zijn volk, in deze donkere en duistere tijden, door ze nog eens los te maken van het stof, en boven hetzelve te verheffen, en met het hemelse te vervullen, opdat Sions Ko ning nog eens verheerlijkt worde, en de glans der eeuwigheid Sions kinderen moge vervullen temidden van de chaos ener ondergaande wereld. Mijn hoop die is op U, dat mist ge m^n onbekeer de lezer, helaas! Uw verwachtingen ziet ge menigmaal de bodem ingeslagen, teleurstelling op teleurstelling moet ge menigmaal bevinden, maar, mijn hoop is op den Heere mist ge, dat kent ge niet! O, wat zijt ge dan arm en ongelukkig. Straks moet ge heel de wereld los la ten, en dan vergaat Uw laatste verwach ting, om dan hopeloos te verzinken in de eeuwige wanhoop. O, mijn arme me dereiziger, bedenk wat tot Uw eeuwi ge vrede is dienende, nog is het de wei- aangename tijd, nog is het de dag der zaligheid. Wat ge nog mist, namelijk hope op God, zoudt ge nog kunnen ver krijgen, daar de deur der genade nog niet is gesloten. Maar haast U, haast U, om uw levenswil. In Christus Jezus is er nog ontko ming, en nog verkrijging van hoop, voor de tijd en voor de eeuwigheid. Welge- lukzalig de mens die op den Heere leert hopen, en op Zijn Naam betrouwen, want die zal nooit beschaamd worden. Zoek dan Davids God, terwijl Hij nog te vinden is. En volk van God, klein en groot: Weest in geen ding bezorgd. Maar laat al Uw begeerte, met bidden en sme ken, en met dankzegging bekend wor den bij God; en de vrede Gods die alle verstand te boven gaat, moge uw hart en zinnen vervullen in Christus Jezus! Pilip. 4 67. Dat lere en schenke de Heere mijn lezer U en mij om. Zijn Zelfs wil. St. Philipsland Ds v. L. Organisatie van Chr. Kleiitersclioten op ons eüand Op Zaterdag 2 Dec. werd door het be stuur van de Chr. Scholenbond een ver gadering belegd in de Chr. U.L.O, te Middelhamis met de besturen der di verse Chr. Kleuterscholen op het eiland en personeelleden. De voorzitter van de Scholenbond, dhr A. van Eek van Stel- lendam, opende op de gebruikelijke wij ze en zei, dat de Scholenbond het nood zakelijk acht, al de Chr. Kleuterscholen te organiseren, zoals ook de Lagere Scholen in een bond zijn samengebracht Deze zaak is urgent vanwege de nieu we situatie, waarin de kleuterscholen zullen komen door het voorgestelde wetsontwerp. Onderling contact zal daardoor in de toekomst steeds meer nodig zijn. Spr. gaat vervolgens over tot een uit eenzetting van de inhoud van „Het wetsontwerp tot regeling van het kleu teronderwijs" en de daarbij behorende Memorie van Toelichting. Tot dusver was er in de L.O. wetten van 1857,1878 en 1920 omtrent deze materie niets ge regeld dan het toezicht en de al of niet- goedkeuring van gebouwen. Dr de Vis ser diende in 1920 wel een apart ont werp in, doch nam dit na critiek uit de 2e Kamer terug. Hij meende," dat de verschillen van levensopvatting bij het onderwijs aan kleuters geen rol spelen. De ministers, die dit ontwerp onderte kenden, w.o. Joekes (P.v.d.A.), denken daar anders over. Dat het nog 30 jaar duurde voor er een nieuwe regeling werd voorgesteld, kwam ook door de financiële omstandigheden. Deze tellen ook nu mee, maar de regering wil toch iets doen. Het particulier initiatief deed goed werk, maar door geldgebrek zijn vele scholen in een treurige toestand. Daarom is deze wet slechts een eerste stap in de richting van een volledige sanering van het kleuterondervnjs. De statitstiek leert, dat slechts 9% der kleuterscholen openbare zijn, zodat het bijzondere schooltype hier wel zeer overheerst. Er zijn echter 22% neutrale bijz. scholen. Het aantal leerlingen der Openbare is 41.000 (waarvan 30.000 in de 4 grote steden), 67000 Prot. Chr., 143.000 R.K. en 40.000 overig bijzonder De R.K. hebben ongeveer de helft der kleuters op hun scholen. Van de leer krachten waren er in 1948 in totaal 6700 bevoegd en 2000onbevoegd. De naam kleuteronderwijs is gekozen om aan te sluiten bij het tegenwoordig spraakge bruik. De leerkrachten zullen echter niet zoals bij het lager ond. heten hoofd en onderwijzeres, maar hoofdleidster en leidster, omdat het opvoedend element bij deze scholen domineert boven het didactische. Het wetsontwerp voorziet in een fi nanciële regeling, waarbij alle kleuter scholen, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, van het rijk 40.per leerling subsidie ontvangen, tenvijl ook de ge meenten met eigen kleuterscholen (dit zijn er momenteel slechts 55) volgens voorgeschreven formules de bijz. kleu terscholen moeten subsidiëren. Is er al leen een bijz. gesubsidieerde school, dan moet er, als aan een tweetal voorwaar den is voldaan, ook een openbare ko men. De kinderen moeten op de leeftijd van 7 jaar als regel de kl. school verlaten. Het onderwijs moet per jaar 40 weken omvatten, elk van tenminste 18 uren. De hoofdleidster moet 23 jaar zijn en 3 dienstjaren hebbeïi. De leerlingenschaal is 48. De salarissen van de leerkrachten der gesubsidieerde gemeentelijke of bij zondere moeten een bepaald minimum hebben, 1800 voor hoofdleidsters en 1400.voor leidsters. Voor het bepa len van de rijks- en gemeentesubsidie tellen alleen mee de leerlingen, die bo ven 4 jaar zijn. Jongere-mogen wel wor den toegelaten, althans, waneer dit op de gemeenteschool ook mag, want dit wordt gemeentelijk voor beide takken van onderwijs vastgesteld. Bijzondere scholen krijgen alleen subsidie als ze aan allerlei voorwaarden voldoen, o.a. moet de vereniging rechtspersoonlijk heid bezitten en bij een commissie van beroep zijn aangesloten. Het schoolgeld voor beide scholen wordt door het ge meentebestuur vastgesteld. De bijz. school mag echter wel hoger gaan. De subsidie van de gemeente betreft vergoeding voor gebouwen en inventa ris alsook die voor de exploitatiekosten. De school moet tenminste 30 leerlingen tellen, hetzelfde aantal, dat gesteld is voor de oprichting van een openbare kl. school. De berekening der subsidie geschiedt niet zoals bij het L.O. op een voudige manier, maar met tamelijk in gewikkelde formules, waarbij ook de verhouding der leerlingen aantallen der lagere scholen een rol speelt. De opleiding der leidsters geschiedt op opleidingsscholen met een cursus van 2 of 4 jaar, de eerste voor leidsters, de tweede voor hoofdleidsters. Voor toela ting is U.L.O.-diploma of 3-j'aar H.B.S. vereist. Het programma is zeer opge voerd en veel te omvangrijk. Spr. ver wacht, dat er weinig animo voor zal zijn en dat Flakkee moeilijk bevoegde leerkrachten zal kunnen krijgen. In de overgangsperiode is de mogelijkheid ge schapen, dat leidsters beneden 35 jaar tot 1958 mogen aanblgven zonder nieu we akte, de ouderen definitief. Bijzondere kleuterscholen mogen ook zonder subsidie voortbestaan, als ze daar zoals nu, kans voor zien. Het ge ven van onderwijs is volgens de Grond wet vrij. Ze zijn dan vanzelfsprekend ook niet gebonden aan de voorschriften van de wet en kunnen onbevoegde leid sters in dienst houden of nemen. Spr. verwacht, dat op een aantal pun ten dit ontwerp in de Tweede Kamer nog wel gewflzigd zal worden. In elk geval komt er een grote verandering en is de kans niet gering, dat er in me nige gemeente verschuivingen zullen plaats hebben. De besturen zullen daar om in hoge mate waakzaam moeten zijn en zich terdege op de hoogte moeten stellen van de nieuwe regeling om daar uit de voor htm school meest gewenste conclusies te trekken en besluiten te Organisatie Na deze uiteenzetting volgde een breedvoerige gedachten-vrisseling over het nieuwe wetsontwerp. Besloten werd dat de Chr. Kleuterscholen tot de Chr. Scholenbond toetreden, wat mogeUjk is, omdat de statuten van de Scholenbond het gehele Chr. Onderwijs omvatten. Uit de besturen van de Chr. Kleuterscholen zal een commissie worden gevormd, om het Wetsontwerp nader in studie nemen en te zien, welke maatregelen kunnen worden getroffen. Er was een goede opkomst en het was een leerrijke middag. SINGAPORE. De raadsman van Aminah, de pleegmoeder van Bertha Hertogh, heeft Dinsdag beroep aange tekend tegen de uitspraak van het Hoog gerechtshof te Singapore, dat Bertha onder de hoede van haar ouders stelde.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1