Niet de kous op de kop Pleidooi voor invoering van het amtlsgebed te Oude Ton ge De heer J. Jongejan, fabrieksbaas aan de Gasfabriek te Middelharnis koninklijk onderscheiden 23ste Taaigang Woensdag 6 December 1860 Ho. 1874 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN M aar ae vaan de r over winning Cichoreifabriek Ouddorp afgebrand De raad wil meer invloed bij de Flakkeese Cemeenschap Veeriig-jarig jubileum onder grote belangstelling gevierd Verdronken Huisraad voor Canada on der Stad a. 't Haringvliet van de dijk niEuws Venchgnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactiebureau: Prins Hendrikstraat 14 Middelbamls Abomieinentspröfl 1.60 per kwartaal T*l*lbOB II MiddeUiarnla Giro 167930 PoEitbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piijB 12 et. p. mm. BU coniiacl ipeciaal tcnlei Algemeen wordt verwacht dat in po litieke kringen dat minister Spitzen op zijn laatste ministeriële benen loopt, m.a.w., dat hij spoedig zal aftreden. Minister Spitzen beheerst het depar tement van Verkeer en Waterstaat. Als het gerucht waarheid bevat is dit een aftreden uit partijpolitieke overwegin gen. Minister Schokking is afgetreden. Bij de indiening van de begroting voor 1950 zeer laat, pas in September ingediend vanwege internationale onzekerheden, bleek het dat deze minister niet het vol ledige vertrouwen meer had van de Tweede Kamer. Men achtte hem niet de man van kracht die de zo moeilijke omstandig heden vereisen. Speciaal van R.K. zflde in de persoon van J. J. Fens lid van de Tweede Kamer voor de R.K. Volkspar tij werd minister Schokking het ver trouwen opgezegd. Wel wilde dit ka merlid aan minister Schokking nog enige maanden respijt verlenen om zijn ministeriële leven te beteren. Deze bewindsman heeft echter de voor de hand liggende conclusie getrok ken en heeft zijn ontslag genomen. Minister Schokking was lid van de C.H. Unie. Hij werd opgevolgd door mr H. L. s' Jacob, een man van C.H. beginselen, evenwel geen aangesloten partijlid. Bij het politiek debat, de Algemene Beschouwingen kwam deze zaak naar voren. Men zou oppositie verwacht heb ben van C.H. zijde, maar dit was niet het geval, daar de leider van de C.H. kamerfractie, het lid van de Tweede Kamer Tilanus zich na de uiteenzetting van de Ministerpresident dr Drees er zich bij neer kon leggen. De oppositie kwam van andere zijde. Van de zijde van Prof. Romme, de le den van de R.K.V.P. in de Tweede ka mer. Een aangesloten partijlid van de C.H. nam zijn ontslag als minister. Ben niet aangesloten partijlid van de G.H. partij, maar wel de C.H. beginse len toegedane mr s' Jacob werd be noemd. De C.H. nemen er genoegen mee. De R.K.V.P. bij monde van Prof. Romme verzet er zich tegen. Merkwaardig. Daar moet meer ach- terzitten dan enkel de persoonswisse ling en het al of niet aangesloten zijn bij het partijverband door de beide func tionarissen. Anders zou Prof. Romme zich heus niet zo druk maken of die minister al dan niet aangesloten partijlid van de C.H. partij is, En daar zit meer achter. Een poli tieke achtergrond. <De Unie tussen R.K. V.P. en P.v.d.A. is een zaak van afme ten en afwegen. Zoveel gewicht hier bij, zoveel gewicht daar af. Waarbij de on derlinge gevoeligheden een grote rol spelen. De reden van de verstoordheid van Prof. Romme? Een verwijt aan de Ministerpresident. Dat hij is afgeweken van het accoord van samenwerking tussen R.K.V.P. en P.v.d.A. van 1948 bij de vorming van het zittende kabinet. Prof. Romme geeft er de volgende verklaring van: „In 1948 was het de bedoeling een ka binet te forceren waarin zouden zitten een even groot aantal R.K.V.P. minis ters als ministers voortkomende uit de P.v.d.A. Daarnaast zouden enige minis ters zitting nemen, die tot geen poli tieke partij behoren en daar benevens een minister van de V.V.D. en een van de C.H." (V.V.D. en C.H. moesten immers de hulptroepen leveren om Indonesië van het Rijk te kunnen losmaken) (Red.) Nu is het bezwaar van de leider van de Roomsen, dat de regering van dit accoord is afgeweken, door inplaats van een C.H. partijman een niet C.H. partij man te benoemen. De Minister-president Dr Drees voer de in zijn beantwoording van de spre kers aan, dat het om zakelijke redenen, nög afgezien van het persoonlijk as pect, niet wenselijk was dat een der zit tende ministers (het ging om minister Spitzen) aftrad om voor een C.H. plaats te maken. In feite werd dus het pro test van Mr Romme afgewezen en kreeg deze de kous op de kop. Maar de R.K.V.P. is een machtige partij. En haar leider met de kous op de kop laten lo pen, zie dat verdraagt Rome niet. De spanning in het kabinet is blijven be staan. En blijkbaar zal minister Spit- ze aftreden. Dan heeft. Prof. Romme inplaats van de kous op de kop, de vaan der overwinning weggedragen. Rome is machtig. INZEGENEN VAN EEN BRANDSPUIT We vonden in „Trouw", A.R. dagblad een bericht van zijn correspondent uit Laren (Z.H.) Een lid van de gemeenteraad te La ren (N.H.) heeft, zo staat in het verslag van de raad over de gemeentebegroting te lezen, protest aangetekend tegen het feit, dat bij de R.K. autoinzegening, welke onlangs te Laren is gehouden, ook de gemeentelijke motorbrandspuit werd ingezegend. Het lid vraagt welke maatregelen B. en W. denken te nemen om herhaling te voorkomen. Het antwoord van B. en W. is vrij vaag. Zij merken op, dat noch het Col lege, noch een andere instantie ojidracht heeft gegeven tot inzegening van de brandspuit. Hoewel het College er niet op staat, dat gemeentelijke auto's rooms-katho liek worden ingezegend, heeft anderzijds een meerderheid van het College er ook geen bezwaar tegen indien zulks wél gebeurt, aldus de memorie van ant woord. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig Tot zover de corr. van Trouw. Inderdaad een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Wat zijn dan met name de A.R. toch slechte verstaanders geweest. Of betet gezegd helemaal doof. Als Gods Woord Rome en zijn bijge lovigheden veroordeelt was er geen ver staan maar werden ze als Christelijke broeders omhelsd. De aloude Belijdenis, speciaal artikel 36, kon bij hen geen gehoor vinden. Als hun gewezen werd op de Roomse leer en practijk, als strijdig met Gods Woord en steeds verder opdringend in dit Geuzenland, dan verstond men het niet. Als hun gewezen werd op de Roomse ontrouw als bondgenoten, wat ze ondertussen ervaren hebben, dan wa ren ze slechte hoorders, ja zelfs geheel doof. Ondertussen ziet men waar Rome naar streeft. Het gehele openbare leven moet een Rooms cachet vertonen. Me nigmaal is er tegen gewaarschuwd, men preekte voor dovemans oren, maar de feiten, zijn er om het bewijzen. OUDDOBP Zaterdagavond 11 uur werd brand ge alarmeerd, en bleek dat de cichoreifa briek „Ouddorp" in brand stond. De brandweer die direct uitrukte, kon wei nig meer redden, daar bij aankomst de vlammen al uit het dak sloegen. Alleen het magazijn en de voorraden, werden gered. Men zie het verslag hier over, aan de binnenzijde van dit blad. EEN SPREKER MOEILIJK TE KBUGEN Vanwegie de vele buitenlandse reizen. We lazen dezer dagen in de courant dat op een bijeenkomst van economen prof. Keesing, een der voornaamste ad viseurs van onze minister van Finan ciën een inleiding zou houden. De economen waren present. Maar de referent was absent. Hij kon de verga dering niet toespreken want hij was met een regeringsopdracht naar het buiten land. Dies moest er een plaatsvervanger wezen. Maar dat had heel wat voeten in de aarde. Daar was men zomaar niet mee klaar. Eindelijk had men dan toch een plaatsvervanger voor prof. Keesing gevonden. Als referent trad nu op drs Kohnstamm een andere hoofdambte naar. Voor dat deze zijn voordracht begon deed hij een eigenaardige mededeling, waaruit wel bleek, dat het de organisa toren van de samenkomst heel wat moeite had gekost een referent te vinden. Ze hadden voor ze met drs Kohnstamm slaagden niet minder dan twintig ande ren opgebeld om een voordracht te houden. Allen waren verhinderd. En wel door een merkwaardige omstandigheid. Van de twintig opgebelde heren wa ren er niet minder dan dertien in het buitenland en de zeven anderen, die men had opgebeld waren op stel en sprong gereed om naar het buitenland te ver trekken. En de referent? Hij kon komen om dat hij juist uit het buitenland was te ruggekeerd. Het buitenland staat dus wel in het middelpunt van de belang stelling van de departementen. Men spreekt wel eens van een bezui nigen. Vaak kan men blijkbaar moeilijk bezuinigingsprojecten vinden. Mogelijk, dat er op het gebied van het reizen wel een dankbaar project te vinden was. Er wordt door ministers, door staatslieden, door hoge ambtenaren veel gereisd. Mo gelijk, dat het met wat minder ook wel kon. Te meer daar het reizen duur is, vooral het buitenlandse reizen. Raadszitting op Woensdag 29 Nov. 1950. De voorzitter burgemeester vanDijk opende op de gebruikelijke wijze, waar na de notulen werden vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring raadsbesluit tot aan brenging van electrische verlichting in het gebouw der Openbare Lagere School Mededeling Centraal Bureau voor Ve rificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Ned. Gemeenten inzake kasopneming en controle administraiie Woningbouwvereniging Samenwerking' over het 3e kwartaal 1950, hetwelk tot geen opmerkingen aanleiding gaf. Schrijven Bestuur Lagere Landbouw school te Middelharnis, betreffende de laatste aflossing renteloos voorschot. Mededeling van Ged. Staten berich tend, dat de gemeente-rekening 1948, is vastgesteld. Mededeling Heren Ged. Staten dezer Provincie d.d. 26 October 1950 tot goed keuring raadsbesluit inzake de garan- stelling kasgeldlening E.B.O.P. Goedkeurings raadsbeshiit inzake wij ziging gemeente-begroting 1949. Schrijven enkele bewoners Molendijk, inzake veroorzaking van hinder door publiek op de openbare weg. B. en W. delen mede, dat in overelg 'met de po litie ter plaatse regelend is opgetreden. Schrijven Commissie van de School- artsendienst in de Kring Middelharnis, toezendend de begroting van inkomsten en uitgaven van die dienst voor 1951. Schrijven Commissie Voor- en Nazorg daarbij toezendend het verslag over 't jaar 1949. Schrijven Ged. Staten van 2/7 No vember 1950, B. No. 40548/33, mede delende, dat geen bezwaar bestaat tegen het besluit, houdende uitkering 5% aan het gemeente-personeel over het 2e, 3e en 4e kwartaal 1950. Schrijven Gascentrale „Flakkee" be treffende voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling. Dan is er nog een schrijven van mej. P. Ouwens houdende verzoek in de om geving Emmastraat 44 te mogen be trekken, wegens haar ziekte. Wordt naar B. en W. gerenvoyeerd voor nader onderzoek. Het behoort niet tot het beleid van de Raad. 4. Voorstel B. en W. tot het vaststel len van een verordening op de heffing en invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen door de ambtenaar van de Burg. Stand. De heer de Vin: Er wordt niets van de visacten in vernoemd. De vioorz.: Dit is in B. en W. beke ken. Het is in een apart wetsontwerp opgenomtn. Vrydags trouwen voor niks! De heer de Vtn: In art. 3 staat dat het voltrekken van huwel.jken op 10.- komt. Op Vrijdag was het toch vrij? Dat staat er niet in. De Voorz.: In B. en W. is besloten daarvoor één vrije dag te stellen, nl. op Vr^dag. Inderdaad komt dat in de redactie niet uit waarvan een wijziging zal worden aangebracht. De heer Groenendijk vindt de leges voor de begroting en memorie van toe lichting erg hoog wanneer particulieren er een zouden willen hebben. De voorz.: De kostprijs is hoog, maar als een particulier er een wil, kan hij ze toch altijd wel ter inzage krijgen. De heer d© Vin merkte bij de slui tingsuren op, of met „dergelijke inrich tingen", de Oude School bedoeld wordt. Het is uit de verordening niet te lezen. Spr. zou er bij willen hebben „behou dens het Verenigingslokaal", anders kan de politie bekeuren, b.v. een uitvoe ring. De voorz.: Het verlof B in het Ver enigingslokaal kan wel eens A worden, waarom spr. het zo heeft gelaten. Het is de vraag of het billijk is t.o. anderen. Voorheen viel de oude school er niet onder. De heer de Vin oppert bezwaar, dat bij een e.v. laat uur eerst vergunning moet worden gevraagd en bovendien 5.gestort. Hij wil de verordening inlassen, dat het Verenigingsgebouw wordt uitgesloten. Weth. Gebnaad: De Stichting kan een zgn. Schouwburg vergunning vragen. De voorz.: We kunnen ook eerst de ontwikkeling van het Verenigingsge bouw afwachten. De heer Kanters vraagt in verband met aanvrage van havenwerken en de leges daarvoor, waarom de Vereen. „Stad en Landschap" er bij moet be trokken worden. De voorz.: De bouwverordening moet worden aangehouden en daarvoor moet Stad en Land ingeschakeld. Na enige disucssie wordt de veror dening z.h.s. vastgesteld. Is weeggeM belasting? 5. Voorstel B. en W. tot het vaststel len van een verordening op de heffing en invordering van weeggelden voor het gebruik maken van de gemeentelijke weegbruggen. De voorz.: Het betreft een continue ring van de bestaande verordening, zon der verandering van tarieven. De heer Fase wil de witloftarieven er bij vermelden, wat er bij zal worden aangebracht 12 cent. Voor de heer de Vin is het de vraag of de weegionen ondei; belasting vallen. In de grote steden is dat wel zo, maar hij meent hier van niet. Hij betwist het zeer. De voorz. voelt wel wat voor dat standpunt maar het kan er toch wel worden onder gebracht. De heer de Vin: Die vraag; had een ondergrond. De weger zit met veel on betaalde briefjes van jaren. Als het nu belasting is, dan moet dat toch binnen komen langs wettelgke weg. De voorz.: Het is mij niet bekend dat er achterstand is.' De secr.Dan zou het Verificatie-bu reau ons daar wel op geattendeerd heb ben! De heer de Vin: Ik bestrijd dat het belasting is. Weth. Gebraad: Het niet betalen is meest van boeren buiten de gemeente. Hier betalen ze wel. De heer Ktetagiens zeide eens vergeten te hebben het weeggeld te betalen. Toen kreeg hij een aanmaning van de ge meente-ontvanger. Het is dus belasting. De verordening wordt daarna z.h.s. goedgekeurd. 6. Voorstel B. en W. tot het vastste- len van een verordening, regelende de heffing van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein. Wordt goedgevonden. 7. Voorstel B. en W. tot het vaststel len van een verordening, regelende de heffing van verlofsrecht voor de ver koop van zwak-alcoholische drank in het klein. Eveneens goedgekeurd. Reglement van orde 8. Voorstel B. en W. tot het vastel len van een reglement van orde voor de vergaderingen van de gemeenteraad. De heer Groenendijk leest in art. 8 dat e.v. veranderingen in de notulen etc schriftelijk moeten worden bekend ge maakt aan de voorzitter. De voorz.: Het is een beetje model, U kunt dat ook wel mondeling zeggen. De heer de Vin merkt bij art. 22 3e lid op, dat bij stemmingen bij het lot wordt aangewezen wie het eerst is en dan van links naar rechts. Spr. zag dat liever volgens de presentielijst (naar be neden en naar boven.) Dit wordt goedgevonden. De heer de Vin vindt het reglement niet erg overzichtelijk. Hoofdstuksgewijs vindt hij beter. De voorz.: Er zal een index op wor den gemaakt. De heer de Vin wil het ook In de vorm van een boekje uitgeven, wat zal worden gedaan. De heer Kanters: Art. 40 zegt dat geen raadslid een stuk uit het archief mag meenemen en vraagt wat hiermee wordt bedoeld. De voorz.: Met archiefstukken moeten wij voorzichtig zijn. Als de burgemees ter oordeelt dat het mee naar huis kan, kan het worden afgegeven na tekenen van een briefje. Het is niet de bedoe ling om het geheel uit te sluiten. Invoerimg ambtsgebed De heer Haiagens zou bij artikel 3, be treffende de opening, er iets bij willen voegen. Hij zou willen openen met ge bed. Hij weet dat de voorzitter, al is hij niet zo kerkelijk, toch rekening houdt met een hogere macht. In de Nieuwjaarsrede heeft de voorz. zelfs gezegd, dat Hij (God) het werk Zijner handen niet zal laten varen. Dat deed spr. goed. De gemeenteraad al is die van verscheidene richting wil voor God buigen. Ook de R.K. erkent een drie- ënig Wezen. Atheïsten zijn hier niet, anders was hij er niet mee gekomen. Hij wil gaarne de mening van de voor zitter horen. De voorz. zegt dat de heer Groenen dijk al eens bij hem is geweest om daar over te praten en toen heeft hij gezegd, dat hij wel enige bezwaren had. Die heeft hij nog. Met B. en W. is hierover niet gesproken. Daaruit valt weer te zien dat het wenselijk is, om zulke za ken vooraf schriftelijk te kennen te ge ven, om een behoorlijk prae-advies ter tafel te brengen. De heer Haaigens had gemeend het schriftelijk te doen, maar was te laat met gegevens. Hij vraagt daarvoor ex cuus. Hij wil het er nu deze avond niet doorjagen maar zou toch wel een prin cipe besluit willen uitlokken. Het ambts gebed behoeft geen ijdel verhaal van woorden te zijn, maar een kort en krach tig gebed. Als U als voorzitter zegt, dat de Hee- re het werk Zijner handen niet laat va ren, erkent U toch het Godsbestuur. Dan kunt U ook niet tegen het ambts gebed zijn. Anders is het maar camou flage! De voorz. zegt dat dit onderscheiden ligt z.i. Hij wil het niet invoeren op grond van het feit dat het verkeerde gevolgen kan hebben. Neem eens, dat er een hef tige discussie in de raad komt, dan zou hem het gebed bezwaren. Zijn godsdien stige gevoelens zoude» daardoor zeer worden gekrenkt. De heer Hagens zou dat ook droevig vinden. In 12 gemeenten is het echter zo, (In Goedereede niet. Verslagg.) waarom kan het hier niet? Als er iets is in de raad, moeten wij elkander ze ventig maal zeventigmaal vergeven! De voorz.: Dat is juist de worsteling in het dagelijkse leven. Spreker heeft bij zijn installatie gezegd: „Mij geleid des Heeren hand" en in die geest zit hij hier in de raad. Spr. vindt het ambts gebed niet bevorderlijk voor de zuiver heid van de godsdienstige gevoelens. Wel wil spr. het in B. en W. nader be kijken. Mochten de raadsleden er be hoefte aan gevoelen om in stilte voor zich te bidden zal hij daar gelegenheid toe geven. Wel gelooft hij, dat het niet noodzakelijk is. Over een formuliergebed kan ook nog verschil zijn. De heer Haagens: Het is toch een erkenning van een Hoger Wezen. Het loopt over de ere Gods. De voorz.: Ieder kan het voor zich zelf doen. De heer Haiagens: Oude Tonge blinkt hier uit, ze doen het in alle gemeenten op het eiland. De voorz.: Het Evangelie moet in on ze eigen levensbeschouwing uitkomen. Elke dag hebben we daarmee genoeg van doen. De heer Haagens: De onderlinge sa menkomsten moeten worden nagekomen Daaruit vloeit weer de diaconale zorg enz. Het is dus niet particulier alleen. Het is hier ook nodig de zegen Gods te vragen. Spr. wil er de Bijbel niet bij- Vrijdag 1 Dec. jl. was het 40 jaar geleden, dat de fabrieksbaas J. Jonge- jan, als 16-jarige jongen zijn loopbaan aan de gasfabriek te Middelharnis be gon. Dit feit is onder zeer grote belangstelling herdacht, niet alleen van de zijde van zijn uitgebreide familie, maar ook het personeel, de directie, en het bestuur van de gascentrale Flakkee toonde daarbij hun belangstelling. In de zaal de „Harmonie", Langeweg Sommelsdijk was een groot gezelschap aanwe zig om de jubilaris te huldigen, onder wie we ook opmerkten Burgemeester Rijnders en de beide wethouders van Middelharnis. De voorzitter van de „Gascentrale Flakkee" de heer Dijkers te Sommels dijk fungeerde bij deze huldigingsplech- tigheld als ceremoniemeester en gaf, na eerst persoonlijk zijn felicitaties te heb ben overgebracht direct het woord aan Burgemeester Rijmders Deze prees zich gelukkig dit gezellig Te Stad aan 't Haringvliet was Vrij dagavond grote beroering, doordat de landarbeider Leendert Huizer vermist werd. De heer Huizer was werkzaam bij de landbouwer Zeedijk en was Vrijdag middag niet thuis geweest om te eten. Dat gebeurde wel meer, dus wekte dit geen ongerustheid. Toen hij echter sav. 5 uur nog niet thuis was ging men zoe ken. Het gerucht ging als een lopend vuur door het dorp en velen trokken het land in om de vermiste op te spo ren. Daar men hem zo ongeveer 1 uur nog in Vrouwtjesweg gezien had (vlak bij het dorp) is men in de brede wete ring gaan dreggen. Te ongeveer 8 uur heeft men het lijk opgehaald. Vermoedelijk is het slachtoffer die 60 jaar oud is, door de harde wind in de wetering geraakt. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter, waarvan één gehuwd en een die in militairen dienst is. De deernis met de familie is groot. De bakker K. A. Versloot uit Som melsdijk welke met zijn gezin naar Ca nada emigreert (provincie Saskatchewan Saskatoon, Canada) zou ook zoveel mo gelijk van zijn huisraad medenemen. Een grote treiler was daarvoor gechar terd, die de goederen naar de boot zou vervoeren om daar te worden inge scheept. Ongelukkiger wijze is deze treiler, op weg naar de Bommelse boot, onder Stad aan 't Haringvliet van de dijk geraakt. Met een kraanwagen is het gevaarte weer op de weg gebracht. Gelukkig was er niet veel schade aan het huisraad, er waren maar enkele din gen stuk. Het begin van de reis viel dus voor de emigrant niet mee, het is te hopen dat het verdere verloop beter en hij bij aan komst in het andere werelddeel gelukki ger en fortuinlijker zal zijn. samenzijn te mogen bijwonen, en wen ste in de eerste plaats de heer en me vrouw Jongejan geluk met dit 40-jarig jubileum. Spr. kan zich voorstellen dat de gehele dag de dingen die in die tijd gepasseerd zijn, als een lange film zul len zijn voorbijgegaan, en dat er grote dankbaarheid in het hart is. Toen U als 16-jarige aankomende jongen aan de fabriek kwam, had U nooit gedacht, dat er na 40 jaar zulk een modern bedrijf zou zijn opgebouwd, waaraan U als fa brieksbaas zou zijn verbonden. Spr. weet niet hoe het de eerste jaren was, maar wel weet spr. de reden, waarom hij aan de gasfabriek is opgeleid. Men was bang voor te veel „overkïuiters" dat waren aparte mensen voor fitters had men liever rasechte Flakkeeërs, die „aparte overkanters" liet men liever waar ze waren! Het is spr. bekend dat de jubilaris steeds zeer zijn best gedaan heeft en aldus deze mooie positie heeft verwor ven. U hebt, aldus spr., gewerkt of de fabriek van Uzelf was en daarbij U steeds op de hoogte gesteld van de mo derne gastechniek. Ook mevrouw Jongejan wordt door spr. gefeliciteerd daar zij haar man al die jaren in zijn zorgen en moeiten heeft bijgestaan. Dit jubileum heeft niet de aandacht alleen van ons op het eiland, maar ook „overkanters" hebben er en geluk kig grote belangstelling voor en we ten het werk van de jubilaris op waar de te schatten. Namens de Minister van Binnenl. Zaken kan spr. mededelen, dat ZEx. hem voorgedragen heeft voor een onderscheiding. Het heeft H.M. de Ko ningin behaagd aldus spr., U bij besluit van 10 Nov. de Koninklijke onderschei ding toe te kennen van de medaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau, in zilver. Spreker spelde de jubi laris de eretekenen op de borst en hoopte dat hij deze Koninklijke onder- scheiding nog vele jaren zou mogen dragen in goede gezondheid. Voor U is het een uitdrukking van respect voor uw arbeid en voor de gasfabriek in het algemeen waarderend, dat aan de arbeid van het personeel Koninklijke aandacht is geschonken. Spr. wenst hem geluk met de onderscheiding en hoopt dat Gods zegen op hem, op zijn gezin en op zijn arbeid mag rusten. (Applaus.) Staande werd door de aanwezigen het Wilhelmus" gezongen, begeleid door een accordeon, bespeeld door een zoon van de jubilaris. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom) halen, want dan zonk de voorzitter in 't niet!! De voorz.: Het is goed, dat U er de Bijbel niet bijhaalt! Dat kan de gemoe deren maar opzwepen. Zo zal het ook met het ambtsgebed zijn. De heer Haagens: Er zijn ook wel onkerkelijke mensen die nooit in de kerk komen, maar toch bidden, bv. bij het eten. De voorz.: U kunt een voorstel dosn tot invoering van het ambtsgebed. De heer Haagens doet een voorstel om het de e.v. vergadering in bespre king en in stemming te brengen. Dit Werd door alle rechtse raadsleden ondersteund. Het komt nu in de verga dering van 22 Dec. a.s. aan de orde. Woning-splitsing 9. Voorstel B. en W. tot beschikbaar stelling van een crediet in maximum 2520.— (Rijk 1890.gemeente 630.benodigd voor woningsplitsing en woningverbetering, pand Kaai 13. De heer Fase: De heer Groeneveld vraagt splitsing, maar er komt nu toch maar één woning? De he.er de Vin: De grondslag waar op dat steunt kennen wij niet. Hier blijft maar één woning. De voorz.: Deze woning was onbe woonbaar en wordt nu bewoonbaar ge maakt. De verbeteringskosten zijn 7000.Alles wat het meer kost dan 4200.wordt door Rijk en gemeente vergoed. De heer Haagens: Die woning kan niet gesplitst worden. Het blijft er maar één. De voorz.: U moet dat niet zo letter lijk opvatten het hoort onder de splitsing. De heer Haagens: De woonruimte commissie schiet er niets mee op! De vobrz.: Hier kunt U nu naasten liefde betrachten! De woning is nu niet geschikt. De heer iGroenendijk: Komt het niet in conflict met de oorlogsschade? Is die al uitbetaald? IZo ja, dan had het van die gelden moeten opgeknapt. Nu kan het tweemaal worden betaald. Als v. Veen terug gekomen was, was het niet gebeurd, dan had hij het van de oorlogsschade moeten doen. De voorz. vindt die opmerking zeer adrem. Dit zal moeten worden onder zocht. De heer Groenendijk: De koopsom zal wel bepaald zijn naar de oorlogsschade. De voorz.: De Wederopbouw heeft het goedgekeurd, het zal dus wel goed zitten maar ter informatie zal spr. er op terug komen. De verbouw steunt niet alleen op de splitsing, maar ook op „verbetering." De heer Kanters zegt dat de moge lijkheid bestaat, dat wanneer iemand het niet houden kan en zijn verplich ting niet kan nakomen, er toch een ge bouw komt met rijks- en gemeentegel- den. Dat zou ook niet juist zijn. De vooral.: Het criterium is, dat er een betere woning komt. Wordt aangehouden voor onderzoek naar de oorlogsschade. 10. Voorstel B. en W. tot verhuur van het pand. Nieuwstraat 110 aan de kan toorhouder der P.T.T. voor het jaar 1951 Wordt na enige bespreking aangeno men. Grond voor de P.T.T. 11. Voorstel B. en W. tot verkoop van een strook grond aan het Staatsbedrijf der P.T.T. groot 0.2.24 ha, liggende ach ter „De Oude School", opdat dit be stemd kan worden voor de bouw van een P.T.T. Centrale. De heer Kianteis wil de erfdienstbaar heid door koop laten overgaan aan de koper, (ook het pad.) De voorz.: We kunnen van dat pad mooi gebruik maken. Het ene overheids lichaam bewijst dan het andere een dienst. De heer de Vin: Draai het eens om. Als we het van het Rijk moesten heb ben, kregen we het niet. De voorz. zegt van het standpunt uit te gaan „Wat u niet wil dat u geschiedt doe dat ook aan een ander!! De heer de Vin: Accoord. Maar dat is privé. Ze vragen 1% meter, maar' het pad wordt 3 meter. Onze nazaten zullen zeggen, wat stomme lui waren dat, om om een erfdienstbaarheid te scheppen, waar het niet nodig is! Na een langdurige discussie maakt de heer Kanters er een voorstel van om de strook grond te verkopen en 2. per vierk. meter te rekenen ook voor (Slot op pag. 4.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1