Tentoonstelling MEEMCT VERVOLG RAADSVERSLAG MIDDELHARNIS Sommeisdijkse dubbeltjes race Zn. 23ste Taargang Woensdag 29 Nove:pi.ber 1860 Ho. 1972 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN DE ZAAK HET VALT NIET MEE Opening van de streekmuseum voor Goeree Overflakkee Sportterrein B.L.O.-School Straatbelasting onge- Douwd 9 Ontredderde jeugd Spiegelgevecnt 9 Het wapen van Middelharnis Afscheid van de heer Both ma '"^MIDDELHARNIS A Koopt tijdens de Uw TEXTIEL BIJ'ONS iiAnDEn-niEuws Verscbynt tweemaal per week. Woensdag: en Zaterdag Hedactiebureau: Prins Hendrikstraat 14 AUddelharnls Al>oniiement8pr8« 1.60 per kwartaal T*l«fOOB II Middelharnli Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 18 Adv.-pilia 12 cl, p. mm. Bij conliacl ■peciaal taiief Men herinnert zich nog wel de figuur van kapitein Westerling. De kapitein die in het Indonesisch conflict zoveel van ïich heeft doen spreken. Eerst door zijn actie en optreden op Celebes, hoewel de ze periode geheel voor verantwoording ligt van het legerbestuur, die hem daar een zekere taak had opgedragen. Aard van de opdracht en vervulling van die taak komt geheel ter verant woording van de legerautoriteiten. Daar na is de naam van Westerling verbon den aan de coup in het Bandoengse op Java. Omverwerping van het bewind Soekarno was daarbij het parool. De ac tie bleek geheer opgeschroefd en de per soon van Westerling werd buiten alle pioporties van belang gemaakt. Een on vruchtbare, ja in het kader van de ver houdingen tussen Nederland en Indone sië, een ondoordachte, ja mogelijk een misdadige actie. Veel humbug en groot- ipraak, die op niets is uitgelopen. Gevlucht naar Malaka. Daar gearres teerd en tot korte gevangenisstraf ver oordeeld, voor een persoonlijke overtre ding tegenover een medegevangene. Al lerlei stappen der Indonesische regering om zijn uitlevering te verkrijgen. Daai> jp is zijn vrijlating gevolgd en heeft hg iich in België gevestigd, omdat hij zich In Nederland niet vestigen mocht. Ge durende zijn verblijf in België, nu ge durende enige maanden allerlei finan ciële acties ten behoeve van zijn per soon. Verder allerlei geruchten, over zijn plannen in de toekomst zich bewegende tussen de polen. „Beschikbaarstelling" voor dienstneming in Korea, of uitein delijk zich beschikbaar te stellen voor het Communisme. We laten die geruch ten aan hun plaats, daar ze buiten onze keoordeling vallen. Alleen willen we op merken dat het ons verstandiger voor komt geen aandacht aan deze man te irijden. Het wil ons voorkomen, dat de ze figuur beter uit de publieke belang stelling kan verdwijnen. Onbegrijpelijk komt het ons voor dat een comité-Wes- terling is opgericht. Met de bedoeling hem moreel en financieel te steunen. En nog onbegrijpelijker komt het ons voor, dat mannen en vrouwen van naam zich daarvoor beschikbaar stellen. In een cou- rantenbericht lazen we „Opgericht is een comité ter behartiging van de be langen van Westerling. De oprichting is geschied na ruggespraak met Wes terling. Het zal contact houden met zijn rechtskundige adviseur Jhr mr C. H. Beelaerts van Blokland. Het doel van het comité is de mogelijkheid te icheppen, dat provincie-gewijze en daar na plaatsgewijze comité's worden sa mengesteld, die alle het doel nastreven Westerling moreel en eventueel finan cieel te steimen totdat hij vrij in Neder land met zijn gezin terug kan komen. Binnengekomen gelden zullen worden afgedragen aan het comité Prof. mr P. S. Gerbrandy, dat voor de juiste beste ding zal zorg dragen. Het comité Wes terling bestaat uit mevr. M. H. gravin van Limburg Stirum-Hoeufft van Vel zen, Scheveningen (voorzitster) W. F. C. Weber (secretaris) Daendelsstraat ld 's-Gravenhage, P. C. D. van den Bergh (penningmeester), 's-Gravenhage. Alge meen leider voor België G. W. de Bruyn, Brussel. Tot zover het krantenbericht. We schreven boven mannen en vrou wen van naam. Inderdaad zo is het. Maar toch gelo ven we dat deze zaak buiten de propor ties van de zaak Westerling valt. Dat hem te veel eer wordt bewezen, dat het beter is deze zaak uit de publieke be langstelling te doen verdwijnen. n 134 Zichzelf regeren valt blijkbaar niet mee. Dat blijkt in de Oost, maar ook in de West. lu West-Indië liggen de verhoudingen wel geheel anders dan in Indonesië, maar ook in de West schijnt het volk nog niet rijp om zich zelf te kunnen regeren; De publieke lichamen vertonen daar ook nog maar weinig regeerkunde en regeermacht. Het is vaak in de Colleges een toestand die erg lijkt op een Poolse landdag van weleer. Van werkelijke bestuurskracht en regeringsbeleid is er nog geen sprake. Het 13 er een onderling gekrakeel en geruzie, die de besturende en wetgevende taak tot machteloosheid doemt. Zo ook dezer dagen in de Staten van Suriname. De politieke twisten hebben daar een zodanige hoogte bereikt, dat verder ver gaderen van de Staten een onmogelijkheid is geworden. Men verliest zich geheel en al in poli tieke scheld- en twistpartijen, zodat de wetgevende taak geheel niet tot uitvoering komt. Zo erg is de toestand geworden, dat de tussenkomst van Nederland ingeroepen moet worden. Men is in een politieke im passe geraakt. De Staten kunnen door het politieke ge- twist geen zaken doen. En toch moeten de lopende zaken afge daan worden. De Staten kunnen het niet doen omdat hun onderlinge twisten elke Vruchtbare arbeid beletten. Nu is er behoefte aan een lichaam dat de Staten kan vervangen. Maar daartoe is nodig, dat in Nederland Wn wet wordt'gemaakt. Daartoe heeft de landsregering een be- »ep op Nederland gedaan. Onafhankelijkheid verwerven is mooi. Maar «f men er ook rijp voor is dat i* 'EB andere vraag. Zaterdagmiddag werd de tentoonstelling van het Streekmuseum voor „Gos- ree en Overflakkee" officieel geopend. Met het bestuur waren tal van genodig den aanwezig, w.o. ook meerdere bestuursleden van het Wetenschappelijk Ge nootschap, oud-burgemeester L. J. den Hollander, de directeur v. d. Emgo, de heer la Pleur en vele leden. De opening werd verricht door Wethouder N. v. d. Brugge, daar Burgemeester Rijnders van Middelharnis, die hiertoe was ver zocht, door een lichte ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. De voorzitter van de Ver. het Streekmuseum, de heer A. J. Kruider te Som- melsdijk gaf vooraf een kort overzicht, wat we hieronder laten volgen. De heer A. J. Kruider riep de aanwe zigen een hartelijk welkom op deze 2e tentoonstelling van het Streekmuseum G.O. In het bijzonder aan de heer N. V. d. Brugge welke in zijn ïcwaliteit als loco burg. van M'harnis de openings- plectigheid zou verrichten. Het was de bedoeling dat Burg. Rijnders deze ten toonstelling zou openen, maar dit was hem wegens ziekte niet mogelijk. Eveneens een woord van welkom aan Mr Hempenius ala vertegenwoordiger van het Wetenschappelijk Genootschap. In mijn inleidend woord verleden jaar bij de opening van onze eerste ten toonstelling in de R.H.B.S. te M'harnis gewaagde ik van een zekere trots, die ons als jonge vereniging vervulde, om reeds een zeer uitgebreide collectie voor werpen te exposeren. Wij mochten U toen uitnodigen en 2 lokalen vol voor werpen te bezichtigen. Thans is echter onze collectie aanzienlijk kleiner. Gaar ne hadden wij onze tenten weer in de H.B.S. opgeslagen, maar dit was nu niet mogelgk. Er moest dus uitgezien worden naar een andere localiteit en daarom verwelkomen wij U thans in het voor malige Hotel Huljsmans. Een zeer bij zonder woord van dank is hier zéér ze ker op zijn plaats aan de heer van Ever- dink, welke ons geheel belangeloos deze ruimte afstond. Er was echter één moei lijkheid, de ruimte was te klein. Wij hebben dan ook (figuurlijk gesproken) het mes diep in de voorwerpen moeten zetten en ons moeten beperken tot en kele speciale objecten. In de eerste plaats vindt U een fraaie collectie op het gebied van de visserij, anderzijds hebben wij ons gespecialiseerd op de jaren 19401945. Angstvallig hebben wij hierbij vermeden, die voorwerpen te plaatsen welke eventueel aanstoot zouden kunnen verwekken. Niettegenstaande dit, zijn wij er toch in geslaagd een zo danige collectie bijeen te brengen welke de voornaamste dingen van de bezetting laten zien. Verder vindt XJ een aparte hoek met oude zeer fraaie japonnen welke ons geschonken werden door mej. Kolff te M'harnis. De hiervoor be nodigde poppen werden cadeau gedaan door de heer J. Buisse te M'harnis. Na mens het bestuur dank ik mej. Kolff en de heer Buijsse voor deze geschen ken. Eveneens een woord van dank aan de heer la Fleur dir. Emgo welke de verlichting verzorgde. Tenslotte een woord van dank aan de vele particulieren, die hun gebruiks voorwerpen of verzamelihg beschikbaar stelden om te exposeren. Mevr. Sypkens een woord van dank voor het aankleden der poppen. De medewerking van allen is boven verwachting. Wanneer we bij iemand aankloppen, worden we steeds geholpen. Op dit gebied heerst een buitenge wone eensgezindheid bij alle bewoners van Flakkee en Goeree, welke weldadig aandoet. Daarna gaf spr. het woord aan de heer v. d. Brugge en verzocht de opening te willen verrichten. De waarn.-burgemeestor Wethouder van ider Brugge wees er op, dat er wel moed toe nodig is, om de oprichting van een Streek museum ter hand te noemen, gezien in het tegenwoordige leven alles wordt op geëist in strenge zakelijkheid. Wanneer er dan in een gemeente een aantal men sen zijn, die zich met oudheidkunde be zig houden, lijkt het, of zij zich in deze tijd niet thuis voelen, daar zij veel ver wijlen in oude tijden. Het is echter zo, dat zij een open oog hebben voor het streven en leven en voor alles wat ons voorgeslacht heeft gedaan. Dit is onge twijfeld van zeer grote waarde want: In het heden ligt 't verleden, In het nu, wat worden zal. Kennis van de historie is zeer zeker tot groot nut. Ware historie-kennis wordt verkregen, door het „waarom" van de dingen te leren zien en Goeree Overflakkee biedt daartoe een rijk arbeidsveld. Ons eiland heeft een ge schiedenis van eeuwen. Als spreker vluchtig deze tentoon stelling overziet, zijn er twee dingen die domineren: nl. de Visserij en de moeilij ke jaren van de bezetting. Spreker brengt het bestuur hulde voor het bij eenbrengen en de opstelling van de voorwerpen, waaraan heel wat uren ar beid vastzitten. De moeite zal dan eerst recht zijn beloond als er door gezien wordt, dat er zoveel schoons in het oude ligt. De bevolking in zijn strenge zake lijkheid van heden moet leren zien, dat we op de schouders staan van ons voor geslacht. Wordt dat gezien, zal ook worden verstaan hoe nodig het is, ons in de historie te verdiepen. Ons land is verdeeld in verschillende delen, in die samenstelling ligt grote kracht. ledere provincie, iedere streek heeft zijn eigen historie. Goeree en Over- flaJtkee is er ook een deel van en heeft ook het hare bijgedragen in de saam bundeling van het Nederlandse volk. Daarom is het verheugend dat we thans voor de 2e maal zvjn opgeroepen om van d, arbeid van het Streekmuseum voor Flakkee getuige te zijn. Die historische arbeid moge dermate worden beloond dat veel van wat oudheidkundige waar de heeft en zich nog op het eiland be vindt worde bijeengebracht en het Mu seum zo worde gezien als een belang van de gehele streek. Met deze woorden verklaarde wet houder van der Brugge het Streekmu seum voor geopend. Mr J. M. Hempenius sprak bij deze opening als voorzitter yan het Wetenschappelijk Genootschap ook nog een enkel woord. De Vereniging „Streekmuseum" heeft in wezen dezelf de taak als het Wetenschappelijk Ge nootschap zei spr., nl. bestudering van culturele waarden. Deze twee instellin gen vullen zich daarbij prachtig aan. Het Wetenschappelijk Genootschap be studeert de huidige problemen en de Vereen Streelcmuseum het verleden. Het verheugt het Wetenschappelijk Ge nootschap dat in de vorm van deze ten toonstelling van dat verleden hier weer een bfldrage is gegeven en spr. sluit zich aan bij de woorden van wethouder v. d. Brugge, dat steeds dieper moge worden doorgedrongen in de historie, waarbij hij hoopt dat ook de latente krachten tot ontplooiing mogen komen. Daarna werd door de aanwezigen de visserskamer en de uitstalling der vele voorwerpen bezichtigd. Direct daarop was de tentoonstelling voor het publiek toegankelijk. Wij attenderen er nogmaals op, dat de tentoonstelling is geopend iedere dag van 3 tot 10 uur (doorlopend) en wel tot en met Zaterdag 2 December a.s. Er is op de tentoonstelling ook gele genheid zich op te geven als lid, tegen een contributie van 2.50 per jaar. DIRKStAND Heden Dinsdag komt de genieent»- begrotjjig in behandeling. Tegen Dinsdag; 28 November a..s des sav. 7.30 uur is een openbare raadsver gadering belegd, Punten ter behande ling zijn o.a. voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der L.O. Wet 1920 tot herstelling beezet- tingsschade aan de Bgz. School, goed keuring begroting 1951 voor het alge meen armbestuur en het gasbedrijf; Vaststelling kosten per leerling voor de O.L. School voor 1951 in verband met het aan de bijzondere school over dat jaar uit te keren bedrag per leerling op 25.65 het verstrekken van een reü- teloze kasgeldlening van 20000.aan de woningbouwvereniging en vaststel ling van dek osten van de nieuwe pers leiding voor de gasfabriek van 44000. Verder zal in behandeling komen de gemeente-begroting voor 1951. Op de ze begroting komen als voornaamste inkomstenposten voor: jaarwedde uit kering van het rijk voor burg. en secr. taris op 4500.secretaris-leges 1000.keur- en slachtlonen 1500 van de nadere aangesloten gemeenten 2782,-; inkomsten badinrichting 2860 bijdragen van het rijk krachtens art. 56 der woningwet 11182.haven- en 950.—; ei-fpachten 2781.school gelden o.l. onderwijs 1800.vergoe ding van het rijk I.o. wet 15770. schoolgelden bewaarschool 700.—; schoolgeldenen bijz. school 2400. subsidie van het rijk in de overbruggings uitkering 27622.Belastingen: op centen grondbelasting gebouwd 9000.- ongebouwd 3600.personele belas ting 10.000; hondenbelasting 475. vermakelijkheden 750.vergunnings recht 170.uitkering ondememings belasting 43200.uitkering van het rijk ingevolge de financiële verhouding 19172.—; 6279.— en 6348.—; Straatbelasting 7300.Straatver lichting 5800.vleeskeuringsdienst 4959.kosten badhuis 4000. bijdrage aan de woningbouwvereni ging 12599.onderhoud straten 2300.wegen 4500.aan de pro vincie voor onderhoud wegen 3430. onderhoud plantsoenen 1000.riolen 1400.haven 1000.—; kosten be graafplaats 1500.gemeente-reini ging 8650.bijdrage kosten H.B.S. 2640.Nijverheidsonderwijs 2500. subsidie van bestuur 5300.kosten overbruggingsuitkering 26125.Post onvoorziene 4770.In het begelei dend schrijven delen B. en W. mede dat deze begroting sluitend gemaakt is moe. ten worden met een bijdrage aan de ge wone dienst van het saldo van vorige ja ren van 8500. De Voorzitter, Burg. Rijnders, verder antwoordend op de algemene beschou wingen, zei dat de commissie tot voor bereiding van sportterreinen zeer actief bezig is. De projecten daarvoor zijn in voorbereiding. De opmerking over het bedrag per leer ling voor het onderwijs, berust op een raming. Vernieuwing en verbetering van ondewijsmiddelen van welke school ook hoopt het college steeds voor te staan, om het onderwijs zo goed mogelijk te doen zijn en op peil te houden. Wat de badgelegenheid betreft zijn reeds meerdere inlichtingen gevraagd en besprekingen gevoerd. De noodzakelijkheid wordt niet be twist, maar de vraag is, of een kapi taalsinvestering hiervoor is verant woord. Over de kwestie van de B.L.O. wil spr. liever niet spreken. Het feit is er, er is een B.L.O. school en dat hebben we te accepteren. B. en W. nemen een neutraal standpunt in. Er zijn kinderen getest en B. en W. willen bevorderen dat deze kinderen het B.L. onderwijs krijgen. De keuze van de school wordt aan de ouders gelaten. Wil men een kind bv. op een andere school doen, zal B. en W. daaraan evenzeer medewerking verlenen. Een van de leden sprak over de straat belasting, nl. om deze op ongebouwde eigendommen te laten vervallen. Dit zou tot gevolg hebben, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds een korting on dergaat. De inkomsten van de gemeen te moeten volledig behouden worden, gezien ook het wegvallen van de onder nemingsbelasting. Het vervoer van land bouwproducten heeft groot belang bij een goed wegen net, zodat het billijk is, dat daarin bijgedragen wordt. Weth. V. d. Brugge deelde mede, dat hij met de Heide Mij een bespreking heeft gehad over de aanleg sportterrei nen, waarbij hij de indruk kreeg, dat de plannen van de gemeente acceptabel zullen zgn. Wel is een opgave van de scholen nodig, hoeveel uren zij van het sportterein gebruik willen maken en mogelijk zijn er Clubs, die B. en W. niet bekend zijn, die er ook van willen profiteren. De heer Kopipelaar zag voortaan gaar ne, dat in de toelichting op de begro ting de totale schuld der gemeente ge splitst werd in de bedragen die de ge meente van het Rijk terug krijgt en de annuïteiten. Dit is moeilijk te onder scheiden. De voorz. geeft toe dat dit niet een voudig is en zal in het vervolg dit zien aan te brengen. De heer v. Eek merkte t.o. van de straatbelasting op, dat wanneer deze van het ongebouwd afgaat, dit geen korting uit het gemeentefonds ten ge volg* zal hebben. De hoge kosten polderlasten van de Dijkring etc, spelen in andere gebieden niet, zodat z.i. hier van een uitzonde ringsgeval sprake is. Spr. illustreerde dit met een voorbeeld. De voorz. was het daarmee niet eens. De concentratie van de wegen langs de landbouwbedrijven waarop de producten worden vervoerd, sluit deze uitzondering uit. Van B. en W. is niet te verwachten, dat zij hieromtrent met voorstellen zul len komen, aldus spr. De heer Kleingield (P.v.d.A.) de voet balkwestie aansnijdend, zag ook liever dat op Zaterdag werd gevoetbald. In die richting wil hij gaarne werken, om de andersdenkenden niet te kwetsen. Wat de ontredderde jeugd betreft, wil spr. er op wijzen dat alle richtingen moeten stimuleren, dat er van het gezin meer kracht uitgaat. Men doet er niet eens de poging meer toe om het de kinderen thuis gezellig te maken. Men laat ze maar lopen! De vaders en moeders zou den moeten worden opgewekt het thuis aantrekkelijk te maken. Dat is z.i. de weg naar de oplossing. Het Jeugdhuis kan ook veel nut toebrengen. Wat de wonjngsplltsing en -verbete ring betreft is er een prima regeling geweest, waarvan helaas te Middelhar nis weinig gebruik is gemaakt. Wat de agenda-punten betreft, heeft spr. een ander gevoelen dan de heer Koppelaar. Hij wil hem daarvoor nu niet „in de haren vliegen", maar merkt op dat van linkse zqde vaak voorstellen kwamen, die de gebruikelijke weg gin gen van 56! Weth. V. d. Brugge: Welke? De heer Kleingield: Kijkt U de notulen maar eens na! Mevr. V. Groningen merkte t.o. van de B.L.O. school op, dat wanneer debie le kinderen naar een school buiten de gemeente moeten, dit voor zo'n gszin zwaarder» laeten meebrengt. De heer L. v. d. Waal heeft t.o. van de beschouwingen deze opmerking, dat de boeren de arbeiders pas vragen als ze ze nodig hebben waardoor hoger lonen ontstaan. Het min. loon is laag. T.o. van de gezegdens van de heer Booms- ma zegt hg dat al of niet oorlog niet in de hand van Stalin ligt, maar dat de gezamenlijke eendracht der democrati sche volkeren dit kunnen tegengaan. Weth. V. d. Brugge: Spaak! De heer L. v. d. Waal: Of Schouten!! Voorts merkt spreker op t.o. van dhr Beversluis, dat de post vermakelijkheids belasting ad 14000.mooi gebruikt kan worden voor opvoeding van de jeugd De heer Beversltiis: Dat is kwaad verplaatsen! De heer v. d. Waial is niet tevreden over de verbetering Ring, zolang die trechter in de Raadhuisstraat blijft be staan. Ook niet dat Marietjespad nog niet wordt doorgetrokken. Verder is hij niet te spreken over een e.v. verbod van de jeugd op de Westdijk, daar dit de Middenstand schade zal doen. De voorz.: En juist van Midden standers zijn er klachten! De schade is dan alleen voor de ijs en patatverko pers. De vergadering werd daarna een ogen blik geschorst. Daarna volgde hoofdstuksgewijze be handeling van de begroting. De heer Beversjuis vroeg of van de lokalen der openbare school wel eens gebruik wordt gemaakt? De voorz.: Heel weinig. Er is maar 50.voor geraamd. Mevr. van Ommingien vroeg de huur van het gymanstieklokaal zo laag mo gelijk te houden. De voorz.: Er is hier aanvrage om verlag^g, wat later in de raad komt. De heer Kleingeld vroeg, t.o. van de hondenbelasting of er minder honden in de gemeente zijn, waarop de voorz. be vestigend antwoordde. De heer Kojypelaar wees bij de post uitkering Ondememingsbelasting, die van 36300.thans op 6000.is ge steld, er dus van vooruitgang sprake is, al is de ondememingsbelasting wegge vallen! De voorz. antwoordde, dat dit inder daad zo is. Het is moeilijk uit te ma ken, hoe men aan dit bedrag komt, maar we hebben er thans nog geen schade van. Mevr. van Gionlngien informeerde waarin de kosten woonwagenkampen be staan, waarop werd geantwoord: in op ruiming van restanten, afrasteren enz. Bij de post lidmaatschap Flakkeese Gemeenschap ad 255.merkte de heer v. d. Waal op dat hij meerdere zeggenschap wilde van de raadsleden in de F.G. Hö stelde voor de contributie op 25.terug te brengen. De voorz. antwoordde dat de Flakk. Gemeenschap actief werkt voor alle ge meenten en een orgaan is dat in vei> band met de grote problemen die er zijn direct actief kan optreden. In de e.v. vergadering zal ter sprake komen wat hieraan te doen is. De heer v. d. Waal is geenszins van plan af te breken. Hij vindt echter het bedrag te hoog. Weth. V, d. Brugge is voorstander van een grotere invloed van de gemeenten in de F.G. al wil hij dat met voorzichtig heid fourneren. Hij heeft waardering van het werk van de F. G. en zou geen stukken willen maken. Spr. zou het langs geleidelijken weg willen doen en in de e.v. vergadering zou een uit- spraakk unnen worden ontlokt in deze zin. Beider belangen zouden dan wor den gediend. De voorz. meent dat daartegen in de F.G. geen bezwaar zal bestaan. Het is immers onmogelijk dat bv. voor allerlei besluiten eerst 13 raden moeten wor den gehoord. Het is niet zo, dat de ra den er door worden genegeerd. Bij de gehele behandeling van de brug, zijn 8 personen geregeld aanwezig geweest, die in de raden zitting hadden. De ra den worden dus niet uitgesloten. iDe heer v. d. Waal stemt tegen de kosten van het lidmaatschap. De heer Boomsma zou een gehele re organisatie willen van de brandweer. Hg zou bv. alle koppelingen etc. eender willen hebben en meer samenwerking zoeken met andere gemeenten. De voorz. licht toe, dat tot de ge meenschappelijke regeling hulpverlening bij brand Middelharnis is toegestaan. Er is een grote activiteit op Flakkee merkbaar op dit punt. In verband met de Luchtbescherming is er een sterke normalisatie van het materiaal aanhan gig. Er wordt dus wel aan gewerkt. Plaatselijk wordt er ook gewerkt aan een behoorlijke alarmering, waarover binnenkort voorstellen komen. Het ma teriaal In onze gemeente is goed, aldus de voorz. De heer Koppelaar vraagt of bij de post waarschuwingsborden ook rekening gehouden is met de Stenenweg? De voorz.: Neen. Dat was een apart geval. De heer van Eek wil ter bezuiniging sommige straatlantaarns vroeger doven of in het middengedeelte van een lan ge straat enkele uitlaten. De post is zeer hoog. 7000. De voorz.: U bent een typische bui- tenman! Buiten branden geen lantaarns! Spr. zegt dat het een bespreking heeft uitgemaakt, maar dat hier weinig te be zuinigen valt. Er zijn experimenten in voorbereiding om het licht te spreiden. De hoge kosten zijn ook te wijten aan de stijging der kolenprijzen. Weth. v. d. Brugge merkt op dat de Emgo een soepele toepassing heeft en de verhoging veel eerder had kunnen toepassen. Spiegielgevecht De heer Bioth wil in de laatste verga dering die hö böwoont geen spiegelge- vecht voeren over het plaatsen van een Spiegel aan de Stenenweg. Dit is ech- tcf wel xoodzïikel^k. De voorz.: Dan zouden er wel 3 moe ten komen! Het effect van een spiegel keurt de A.N.W.B. af. De heer Both ziet liever 3 spiegels dan één ongeluk. Veel kinderen moeten de overweg passeren en een spiegel spreekt tot een kind meer dan een bord „Stop". Weth. V. d. Brugge; Er zijn mensen die hebben zonder een overweg nog een ongeluk! De heer Both: Noem er eens een! (Vrolijkheid.) De heer B. heeft pas een aanrijding gehad onder Rotterdam. Verslagg.) De heer Kleingeld: Laat de heer Both bij zijn afscheid een ca.deau geven aan de gemeente! Een spiegel! (Gelach.) Miet een bulss oip de ratten! De heer Boomsma wijst bij de post de rattenbestrijding, dat het zgn. ratten- brood niet veel uithaalt. Ze gaan er niet van dood. Je bent beter met een „fat soenlijke" buks. (Vrolijkheid). Spreker wil ze er op laten schieten door een ratten-patroulUe De voorz!. antwoordt dat de ratten ver leden jaar bij duizenden zijn opgeruimd. Het zou overigens wel aardig zijn, dat hij als burgemeester met de heer Booms ma met een buks op stap ging om op ratten te schieten! Weth. Vroegindeweij: Dat moet je dan 's nachts doen!... De voorz.: We zullen ons bij het oude beproefde middel houden! Rijwiel toelage Bij de post rijwieltoelage zou Mevr. van <6roningien dit ook de doodgraver Vroegindeweij willen geven. Hij verdient wel een dubbele toelage. De heer Beverlslnis meent dit ook. De andere werklieden hebben hun werk in, en hij buiten de gemeente. Ook zou spr. hem een kledingtoelage willen verstrek ken, hij moet altijd netjes gekleed zijn. De voorz. antwoordt, wat het laatste betreft, dat de pet al besteld is en de rest in overweging is. De man doet het heel netjes en is goed gekleed. T.o. van de rijwieltoelage kan B. en W. dit niet voorstellen omdat dit een precedent schept t.o. de anderen. Mevr. van Groningen maakt er een voorstel van, wat wordt aangenomen, met alleen de stem van de wethouders tegen. De heer Boomsma vnjst op een reeds meer geopperd punt om het wijzerbord van de toren te verlichten, wat later ter tafel zal komen. Dezelfde wenst voor de autobussen een behoorlijke plaats voor het publiek ora in te stappen. Het is op het Zandpad gevaarlijk. De Voorz.: Met de autobusonderne mingen is geconfereerd om vaste hal ten- te houden. Hieraan is voldaan. De heer Klei^ngeld heeft bemerkt dat er nog een gemeente-tuin is. Hij weet niet of men daar rustig kan wandelen, maar in orde is het in geen geval De votorz.: Inderdaad is deze tuin on bevredigend. In 1951 komt het in behan deling. De heer Boomsma wil een verlichting in de urinoirs. De voorz.: Ze staan wel zo dicht mo gelijk bö lantaarns. Het zal echter wor den bekeken. De heer Beversluis wenst te weten of de lijkwagen verkocht wordt. De voorz. meent dat deze niet meer dan 25.zal opbrengen. De waarde is: „hakhout." Mevr. van Groningen merkt op dat de reinigingsdienst niet over de brug aan de Sasdijk komt. De voorz. zal hiertoe opdracht geven. De heer L. v. d. Waal merkt op, dat de reinigingsdienst bij tijden het werk niet af kan. Hier heeft hij in het begin al op gewezen en dat blijkt waar te ziJn. De voorz.: Inderdaad is de reinigings dienst, mede door uitbreiding van de gemeente zwaar belast. De heer Koppelaar zag gaarne verbe tering van de trottoirs in de Hoflaan, Chr. de Vrieslaan e.a. straten. Hij wil geen tegels leggen, maar een goede ver harding. Door opgravingen e.d. ontstaan complete modderbaden. Is het mogelijk dat ze in een goede verharding kunnen worden teruggebracht vraagt spr. De voorz.: Dat zou alleen met tegels kimnen en dat kost een kapitaal. Helaas moest er de laatste jaren in de trottoirs veel gegraven worden. Wel wil spr. be kijken, om bv. van de ingang van een kerk e.a. gebouwen tegels te leggen. (Zie voor vervolg paj. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1