STADHOUDER WILLEM lil Muzikale Blindenavond in de Geref. Kerk te Middelharnis dpi nCat eniAoiuCast OMaK de 0Jiu^ 23ste Taargang Woensdag 22 November 19B0 Bo. 1870 n cl< h te CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VERENIGING „BLINDEN - PENNING" Vergadering der Chr. Kleuterscholen RECHTZAKEN Zelf willen ze wel een brug boawen, n.I. over de Boezem Nieuwe Havenmeester Mijnhardt's Aambeienzalf Een uHkomstI De Brug Mededeling aan onze lezers I Mededeling aan H.H. Adverteerders I Mededeling aan H.H. Correspondenten 'telkens als ze nond ]e •de inkt s heeft ant nu had je orgel, je wer- nog zó heb je r heeft ,de bijl, n. Heel et goed roert je de hele eet nog ger ook ben je minste. ikt was Voorlo- köhien. Ja, ik ik weet pa weer nu niet •wel lie- est, een van de Is het et vast t in die En je en wijze e droom t de één der. Stel erg dom 'w raad- en werd 't Was hartelijk is Anny ik wel, houdt en an jou "te tgd is ntie ver- at is niet 'g je de r Hoe is het op aar ben k papier, Maar stoppen, s er nog tyd goed zo goed ers werk pt, dat ik kind, ik n veel te n je heb! ooi is ge- n zal ik 10" niet M KO. -«*£. tedtfk. Mans- 'bepa- t het te ver gen voor nmrk- "n inge- keu- n bluft -d ge- bepalingen ood pluim- -n, pluim- eriaal uit, 51/2 kilo- sche grens olland en esmettings bepalingen cht. de pseudo- eel de kop s doen er orging van mogelijk a.s. t vliegveld oet mijn ind. Ik za! hof van de r dochter e dag, wei- of is vast- "g van de h, dat het ongeldig is den terug;- r dochter zg nog op Ig. Dgbl.") niEuws Verschönt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactlebureau: Prins Hendrikstraat 14 Middelhamls AbonnementsprilJs I.ÖO per kwartaal Tetolbon 11 Midclelhamia Giro 167930 Poatbox 8 Telefoon Drukkerij 18 Adv.-prlJB 12 et. p. mm. B contiact speciaal iaiief 14 Nov. 1650—14 Nov. 1950 De I4e November was het 300 jaar g-eleden, dat Stadhouder Willem III werd geboren. Enige regels mogen aan hem gewijd worden in dit artikel. Neen, een kort hoofdartikel leent er zich niet toe om de betekenis van deze grote Oranje- vorst ook maar van verre te benaderen. Willem de Derde. De Stadhouder-Ko ning. Een man van betekenis. Voor de Republiek. Voor Engeland. Voor Europa. Ja voor de gehele wereld. Het aangezicht van de Wereld zou er naar de mens gesproken anders uitzien, zo deze grote onder de Oranjes er niet geweest was. Hij was een man van de daad. Hij leefde zijn beginsel uit. Hij wist waar voor hij leefde. Hij was er zich van be wust een taak te moeten volbrengen hem door God opgeleid. Ongetwijfeld lag daarin zijn kracht. Daaruit vond hij zijn sterkte. Uit dat geloof vond hij de kracht te staan als een rots te midden van de branding. Zwak, mager, bleek, kuchend meestal en bevend vaak was hij naar het lichaam allerminst een krachtfi guur. Maar zijn geest was sterk en be dwong zijn lichaam. Naar het lichaam scheen hij de dood gewijd. Toen hij pseu doniem de beroemde Franse dokter Fa- gen consulteerde luidde de diagnose „On- geneesüjk, laat hij zich op de dood voor bereiden." En toch heeft hij de zwak heid van zijn lichaam bedwingend een geestkracht ontwikkeld waardoor hij grote invloed gehad heeft op het lot van Europa. Hij is de strijder geweest voor de vrij heid en voor de godsdienst. Voor de Protestantse godsdienst. Hij leefde in e';D bewogen en gevaar lijke tijd. In een tijd dat het absolutistische Frank rijk streefde naai' de heerschappij over heel Europa. In de eeuw van Lodewijk XIV, de monarch, die op despotische wij ze regerend streefde naar het opperge zag over gans Europa. In de eeuw dat de contra-reformatorische krachten zich geducht lieten gelden, die in Lodewijk een gewillig werktuig vonden om de Reformatie terug te dringen. Lodewijk XIV vond de zwakke Wil lem III tegenover zich. In de personen waren als het ware de tegen elkaar botsende machten gesym boliseerd. Het machtige Frankrijk aan de ene zijde en de kleine Republiek aan de andere zijde. Frankrijk en de Repu bliek het waren de tegenspelende pion nen op het schaakbord der wereld. Daarom heen schaarden zich vrijwil lig of gedwongen de andere machten. Frankrijk het Roomse bolwerk. De Republiek de voornaamste burcht van het Protestantisme. Ons bestek laat niet de geschiedenis ook maar enigszins te doen spreken. Willem III is geweest de handhaver van het Europees evenwicht. De beschermer van de vrijheid. Niet alleen in de Republiek. Maar ook voor Engeland. Aan hem heeft het Verenigd Konink rijk de glorieuse revolutie van 1688 en 1689 te danken. Geen revolutie in de revolutionnaire betekenis van het woord. Maar een herstelling van de rechten en vrijheden van dit land. Een bewaring van dit land bij de vrij heid van godsdienst. Dat is de gehele enige betekenis van Willem III, van deze uitnemende Oran- jevor.st. De rechten en vrijheden van gans Europa handhaven. De Protestantse godsdienst bescher men tegen het opdringend Roomse ge vaar. Tot Oranje zag men op in de Re publiek. Op Oranje stelde men zijn hoop en verwachting in Engeland. Tot hem zagen op de vervolgden in de dalen en valleien van de Alpen. Hij was het tot wie alle verdrukten en vervolgden opzagen. Die tegenover dwang en slavernij de vrijheid stelden. Die tegenover vervolging vrijheid van geloof stelde. De Heere heeft geen mensen nodig. Maar de Heere bedient zich van men- -sen. Stadhouder Willem III was een werktuig in Gods Hand om Zijn Kerk in stand te houden. Dat is de ere van vele Oranjevorsten in het algemeen. Van Stadhouder Willem III in het bij zonder. Uit zijn geschiedenis blijkt ook dat God zich vaak van het kleine van het onaanzienlijke wil bedienen om grote dingen te bewerken. Niet de krachten en machten beslis sen tenslotte. God de Heere regeert. En gebruikt vaak in zichzelf kleine en nietige mid delen om Zijn Raad uit te voeren. Dat leert ons de geschiedenis van de Stadhouder Koning Willem III. Zijn tijd was moeilijk en gevaarlijk. Een absolute vorst streefde naar de overheersing van Europa. Slaagde deze vorst, zo was het met de vrijheden des Volks en met het Protestantisme ge daan. Vervolging en slavernij zouden dan het deel geworden zijn van Europa. De Heere verwekte Willem III om de Vrijheden te behouden en het Protes tantisme te behouden. Ook onze tijd is moeilijk en gevaar vol. Absolute Staatsmacht, 'een totali tair Staatsprinciep bedreigt Europa. Bedreigt de vrijheden en de gods dienst. Vervolging en slavernij dreigen in de plaats te komen van de vrijheid. Van de vrijheid op elk gebied. Van de vrijheid In de Geref. Kerk had Donderdag een belangrijke samenkomst plaats van de Vereniging „Blindenpennning." Aangevangen werd met het zingen van Ps. 68 10, het openingswoord werd na het gebed, uitgesproken door D. P. A. Zeilstra, waarin hij memoreerde welk voorrecht het is dat wij goede oebben, doch dat we toch geestelijk blind kunnen zijn. We moeten in Jezus geloven die door genade onze blinde zielsogen wil openen. Solisten waren: Piet Meyer, Anny Hoogkamer, Mary van Pelt, Tonny van Pelt, (2 zusters) Mary Brinkerink, Wil lem Farenhorst. 3 coupletten werden gezongen van Lof zij den Heer, den Almachtigen Koning der Ere door een 4-stemmig koortje, daarna pianospel door Piet Meyer preludium van Schubert Vervolgens declamatie, getiteld; „Aan de smart" door Anny Koogkamer en „Gebed voor de Wereld." 3 liederen werden gezongen door sopraan Mary Brinkerink met de tekst Zacht is Uw hand. Mij spreekt de blom- me een Tale, Als de ziele luistert (Gui de Gazelle.) Tonny van Pelt viool, preludium en sarabande, begeleid door P. Meyer piano. Hierna werd het eerste gedeelte van deze avond besloten met het kwartet,! sopr., 1 alt, 1 tenor, 1 bas. Gezongen Werd „Vaste rots van mijn behoud", Jezus niet mijn eigen kracht. Zie ik breng voor mijn behoud. Eenmaal als de stonde slaat. Hierna gingen de blinden uit de kerk en hun leider vertelde iets over de blin den en hun arbeid. Hij verheugde zich over de grote opkomst. De solisten had den reeds gevraagd of er veel belang stelling was in de kerk en hij vond het prettig ze niet teleur te moeten stellen. Ze waren met een bus uit Amsterdam gekomen, waar spreker wel tegenop had gezien, doch hij vertrouwde dat God hen weer veilig terug brengen zou. De ver eniging bestaat uit 100 blinden. 20 van hen vormen een aardig zangkoor, uit dit koor waren de 8 beste solisten voor deze avond gekozen. Bij deze 8 is de blindheid niet bij ieder hetzelfde, want sommigen zgn geheel, doch anderen maatschappelijk blind, d.w.z. ze kunnen nog met een schim zien. De Alt Anny Hoogstraten en de sopraan Mary Brin kerink konden beiden nog zien met een schim, doch lazen toch ook zoals de an deren het brailleschrift. Blindgeboren komt weinig voor, wel komt het voor tijdens de geboorte of kort daarna. De solist P. Meijer kon zich geen licht herinneren. Hij kreeg als baby mazelen en hierdoor werden zijn ogen aangetast. De medische wetenschap was toen nog niet zo ver gevorderd dan nu. Daarom heeft men z'n beide ogen weggenomen. Op latere leeftijd is hij getrouwd met een vrouw die ook geheel blind was. Zij was dit langzamerhand geworden. Deze P. M. had eens een gesprek met zijn vrouw waarin hij zeide dat hij mede lijden met haar had want zij was vol gens hem ongelukkiger dan hij zelf, om dat zij langzamerhand het licht moest missen. Doch z'n vrouw beweerde dat hij ongelukkiger was, want zij leefde nog in de herinnering van wat ze gezien had. Het bestuur van de Chr, Scholenbomd heeft het nodig geoordeeld, een bijeen komst te beleggen met de besturen van de verschillende Christelijke Kleuter scholen op ons eiland. Het plan bestond reeds geruime tijd, deze scholen in een streekorganisatie onder te brengen on der auspiciën van de Scholenbond, die de totale organisatie is van het gehele Chr. Onderwijs in al zijn geledingen. Thans is deze zaak wel bijzonder actu eel geworden, nu de regering een wets ontwerp heeft ingediend tot regeling van het Kleuteronderwijs. Het is voor de besturen onzer Kleuterscholen beslist noodzakelijk, dat ze goed op de hoogte zijn met deze regeling. Daartoe zal D.V. een bijeenkomst gehouden worden op Zaterdag 3 December des namiddags te 3 uur in de Chr. U.L.O. te Midslelhiamis, waartoe alle bestuursleden en belang stellenden worden uitgenodigd. Daar zal de voorzitter van de Scholenbond, dhr A. van Ï5ck van Stellendam een inlei ding houden over: „Het Wetsontwerp tot regeling van het Kleuteronderwijs", waarna ruimschoots gelegenheid zal zijn voor discussie. De besturen ontvangen nog een speciale convocatie. Men houde deze middag vrij. in gezin, kerk, school, staat en maat schappij. Tegen die dreiging te strijden is plicht, is harde noodzaak. Maar die strijd moet gestreden op de grondslag van Gods Woord. Dan alleen kan en mag er hope zijn. Dan alleen, in het zich stellen onder Gods Woord. In het beleven van Gods Woord. Dan kan er hope zijn, omdat de Heere Zich vaak van het kleine en nietige bedienen wil om uitkomst te schenken. De tenor Willem Farenhout was ook langzamerhand blind geworden. De twee zusters Mary en Tonny van Pelt waren uit een gezin van 12 kinderen, waaruit er 7 ziende waren en 5 totaal blind. Ook een broer van hen is borstelmaker op deze vereniging. De overige waren bij Bartimeus in Zeist. Mary Br. ziet nog met een schim. Ze is getrouwd met een man die geheel blind is en heeft 2 kin deren die normaal zijn. Wij kunnen al dus spreker moeilijk het lot van deze mensen beseffen. Ze zijn over 't alge meen niet somber maar opgewekt. Bij ziekten zoals tuberculose en andere tegen blindheid is niets te doen. Om de ze mensen te helpen is dan ook niet meer dan plicht. De Bijbel verhaalt op verschillende plaatsen van blindheid. In Deut. 7 staat een tekst: Vervloekt is hij die de blinde doet dolen op de weg. Het weinige wat wij doen kunnen is hen uit de bedelstand te halen en op te nemen in de vereniging. Het is dikwijls voor deze mensen erger hun hand te moeten ophouden dan blind te zijn. We moeten, aldus spreker, deze mensen een kans geven geld te verdienen en dit gevoel van minderwaardigheid wegnemen. 's Morgens 8 uur gaan ze aan het werk met manden vlechten, borstels ma ken, theedoeken weven enz. Wanneer ze dan aan 't eind der week hun geld ontvangen waarvan de loonbelasting eerst afgehouden is zijn ze hier trots op. Ze worden dan langs de winkels ge leid en wordt hun vertelt dat hier hun werk ten toon gespreid ligt. Dit geeft voldoening. Bij ouderdom krijgen ze pensioen van de vereniging „Chr. barm hartigheid". Ook is er een invaliden- fonds waaruit degenen bedeeld worden die nog meer kwalen hebben zoals maag of vallende ziekte. Op de vereniging is er een morgen en avondwijding en cate chisatie. Voor ontspannig is er een bi bliotheek in braileschrift waarvan P. Meijer bibliothecaris is. Kinderen die blind zijn, leren lezen op Bartimeus in Zeist, doch ouderen die blind worden krijgen les van P. M. Wij hebben aldus spr. daar de vereniging in terkerkelijk is, ook onze dure plicht om hen het Evangelie te verkondigen en persoonlijk met hen te spreken. Spreker verwees weer naar de tekst uit Deut. 7. Hij had vrucht op z'n werk wanneer hij hun het evangelie predikte en be luisterde dit wanneer ze zo vol gevoel de geestelijke liederen zongen (Vaste rots van mijn behoud.) Door genade zijn ze dan ziende. Wij moeten aldus spr. me delijden hebben en moeten doen wat on ze hand vind om te doen en daarom contribuant van de vereniging worden. Hierna werden formulieren opgehaald en de blinden kwamen terug. Gezongen werd door een kwartet. Kom, o kom, tot Mij, allen die ver moeid en belast zijn. Ik zal U verkwik ken. Neemt mijn juk op U en leert van Mij dat Ik zachtmoedig ben en nederig van hart en gij zult rust vinden voor uwe zielen. Vervolgens door sopraan en alt „Goede nacht". Daarna zang. Leven is met open ogen, door Gods vrijde we reld gaan. Leven is met open oren, luis teren en goed verstaan. Leven is wat blijheid geven, aan wie zonder vreugde is, wie niet meedeelt aan de naaste, vindt als rente droefenis. Besloten ,werd met „Heer als de dag in 't Oosten begint, wacht met geopen de handen uw kind" en „Avondbezin- ning". Ds Goedhart die verhinderd was deze avond geheel bij te wonen dankte de aanwezigen die hadden geholpen tot het slagen van deze avond en dankte de kerkvoogdij die zo welwillend de kerk voor dit doel had afgestaan. Hij sprak de weng uit dat God ons, die van nature wel ziende doch geestelijk blind zijn, door genade onze blinde zielsogen mocht openen en door 't geloof mochten le ren zien. Ds Goedhai't liet nog zingen Pi 68 vers 16 en besloot deze avond met dankgebed. Bij de uitgang werd oen collecte gehouden voor het invaliden- fonds. E.B. THOLEN. Opbrengst oogjstooUecte, De in de Ned. Herv, Kerk te Tholen gehouden oogstcoUecte bracht in totaal 1137,30 op, t.w. 360,20 voor "de Diaconie en 777,10 voor de Kerk. ïngebruikmeming nieuwe kloik. Donderdagavond 16 Nov. j.l. werden de parochianen van de Maria Hemelvaart- kerk te Tholen opgeroepen door het gelui van een nieuwe Angelusklok. De vorige klok van de R.K. kerk van 1861 werd in April 1943 door de Duitsers ge roofd. De aanschaf van deze nieuwe klok werd mogelijk gemaakt door de offerzin der parochianen. Zondag a.s. werd herdacht het gouden feest van het kerkgebouw, dat de plaats heeft ingeno men van het vroegere kerkje. Bij ont stentenis van de Bisschop van Haarlem kwam de Vicaris-Generaal door zijn aanwezigheid deze plechtigheid opluis teren. ST. ANNANLAND. I Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier Ds J. Arendsen te Blauwkapel. Bij de te Eergen op Zoom gehouden aanbesteding van de verharding en de inrichting van het gedempte gedeelte van de Binnenhaven aldaar was de fir ma Joh. Moerland alhier de laagste in- schrijfster met een bedrag van 44130.- Door de firma W. van Vossen Zn alhier werd aangenomen het leggen van een nieuwe Prov. weg van Zierikzee naar Renesse voor de som van 96440.- ST. MAARTENSDIJK Bampendepót Ned. Koide Kruis. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis berichtte aan haar afd. Tholen te St. Maartensdijk, dat er in Januari a.s. op het eiland Tholen een depot zal wor den ingericht vanwege het Rampen- en Oorlogsfonds. Zo'n depot vertegenwoor digt een waarde van plm. 15.000. De inhoud bestaat uit alle benodigdhe den voor de inrichting van een compleet noodziekenhuis. Hiervan mag alleen worden gebruikt bij voorkomende ram pen en in tijden van oorlog. Dit depot - het 47e in Nederland - zal zeer waar schijnlijk te St. Maartensdijk worden op geslagen. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis toont hier metterdaad het eiland zeer zeker niet te vergeten. Een compUment aan het bestuur van de afd. Tholen voor haar activiteit in dezen is hier zeker op zijn plaats. A.s. Donderdag 23 Nov. hoopt voor de Oud Geref. Gem. voor te gaan Ds Breevaart, en wel n.m. 2.30 en 6 uur. OUD-VOSSEMEEK Groene Knus. De afd. Oud-Vosse- meer van het Groene Kruis hield in de zaal van dhr. C. Plandsoen een ledenver gadering onder voorzitterschap van dr R. C. Renes. Het bestuur bracht een voorstel ter tafel om zich aan te sluiten bij de collectieve pensioenverzekering van de wijkzuster. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. De voorzitter deelde voorts mede, dat het batig saldo van de laatste Wieler ronde van Oud-Vossemeer 786,49 be droeg, welk bedrag het Groene Kruis ten goede is gekomen. -O- KANTONGERECHT THOLEN Zitting op 17 November 1950. Jachtdelict met sensatie. Dure coloradokevens. J. V. O., bakker te Tholen was de eerste die op het matje moest komen daar hij zijn schoorsteen niet voldoende had ge veegd, waardoor begin van brand ont stond, wat hem 10 of 5 d.h. kostte. Wegens het laten lopen van zijn hond en jagen achter een haas stond terecht M. A. K. te Scherpenisse, die als verde diger had D. Wolfensberger. K.R. tot verd.: „Dus hier een oude vete tussen U en get. de Graaf. Je hebt hem een pak slaag beloofd, hè." Verd. driftig en. heftig gesticulerend: „Dat zal waar wezen, slaag niet, dat is hij niet waard." K.R. raadde verd. aan kalm te blijven daar hij anders verwijderd zal worden. Na de verklaring van get. wachtmeester van Wondergem zeide verd. K. dat W. wel meer dan 1 uur bij hem in huis was, een kop thee had gezen niets had opgeschreven. Ik vertrouw get. W. niet teveel aldus verd. Vervolgens kwam get. de Graaf voor, die positief bij zijn afgelegde verklaring bleef. Toen K.R. verd. K, vroeg, wat hij op deze verklaring had te zeggen, zeide verd. Ik sta die man niet te woord. Hij drong daarop driftig naar get. de Gr. op die zeide: „Kom niet te kort bij me, want ik kan je lucht niet hebben." Verder traden als get. op M. C. en A. Slager te Scherpenisse, M. Klippel te O. Vossemeer en als laatste get. C. Beve lander die in de vorige zitting voor het zelfde feit reeds was veroordeeld. K.R. tegen get. B.; Ik zal het je niet te moeilijk maken, want K. is je vriend, dit om je te bewaren voor meineed. De verklaringen van deze get. waren steeds; misschien of vermoedelijk kan dit zo gebeurd zijn enz., waarop K.R. vroeg aan B.: Ben je bang voor verd. K. Voor hem aldus B., ik kan hem wel op vreten. De Ambt. O.M. merkte op, als het hier niet ging tegen get. de Graaf, zou je niet ontkend hebben. Get. B. de Gr. is een soort Duitser, in 1934 is hij afgezet wegens visstropen en hij is zelf de grootste stroper. Na het pleidooi van mr W. was de eis 60.— of 30 d. Uitspr. IC.—- of 5 d.h. De raad der gemeente kwam Vrijdag avond 7.30 uur in het openbaar bijeen. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter burgemeester v. Heijst opende met gebed, waarna de notulen werden vastgesteld. Ingekomen stokken: Goedkeuring raadsbesluit tot het aan gaan van een kasgeldlening groot 150000.bij de Coö. Centrale Rafeis- sen Bank te Utrecht. c. Bericht van Ged .Staten houdende goedkeuring van een uiktering over het 3e en 4e kwartaal 1950 aan het gemeen te-personeel geen bezwaren bestaan. d. Bericht van het Gemeentebestuur van Stellendam dat voor die gemeente als bestuurslid van de Drinkwaterleiding in de vacature L. J. Vogelaar is be noemd, de heer W. van Seters Jz. e. Afschrift van het K.B. van 9 Sep tember 1950, waarbij het maximum aan tal Verloven B voor deze gemeente met ingang van 1 Januari 1951 is vastge steld op 4, Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen, f. Begroting van de Schoolartsen- dienst voor 1951. De bijdrage per ge meente voor 1951 wordt geraamd op plm. 15 cent per inwoner. Wordt goedgevonden. g. Schrijven van B. en W. waarbij de gemeente-begroting voor 1951 en de be groting voor het gasbedrijf voor 1951 worden aangeboden. h. Verzoek van de Koninklijke Ned. Gymnastiekverbond o.a. om een jaar lijkse donatie toe te kennen van 25. tot 50.—. De Voiorz. licht toe, dat deze Bond beoogt om de volkskracht te veredelen en ook voor de gymnastiek gebouwen beschikbaar te stellen. B, en W. erken nen de waarde er van zodat de gymn. vereen, de tweede avond de school krijgt zonder verhoging van kosten. Zij meent echter hieraan geen subsidie te kunnen verlenen. De heer Poortvlïet juicht het toe, dat B. en W. oog heeft voor de gymnastiek en kan zich met het standpunt van B. en W. verenigen. Wordt voor kennisgeving aangenomen 3. Voorstel opnieuw vaststelling ver ordening ingevolge de Winkelsluitings wet tot verplichte sluiting van de Kap perszaken op Maandagmiddag. In de bezettingstijd werd op verzoek van de kappers een verordening inge volge de Winkelsluitingswet vastgesteld tot verplichte sluiting van de kappers zaken op Maandagmiddag. Deze veror dening vervalt met ingang van 1 De cember a.s. Voorgesteld wordt de ver ordening ongewijzigd opnieuw vast te stellen. Met de hier gevestigde kappers is daarover overleg gepleegd, die met de hernieuwde vaststelling gaarna ac- coord gaan. Wordt goedgevonden. 4. Voorstel opnieuw vaststelling wij ziging Algemene Politieverordening in zake het onbeheerd laten staan van rij wielen. In de bezettingstijd werd de Algeme ne Politieverordening aangevuld met de volgende bepaling: Artikel 52 bis: „Het is verboden op of aan de weg een rijwiel te plaatsen aan of in stilstand te hebben, tenzij on der onmiddellijk toezicht van de gebrui ker of geleider dan wel door een deug delijk slot op behoorlijke wijze afgeslo ten." Aangezien ook deze bepaling op 1 December a.s. vervalt, stellen B. en W. Voor deze opnieuw vast te stellen. Naar hun mening ware het verbod alleen van kracht te doen zijn tussen zonsonder gang en zonsopgang. Voor overdag wordt deze bepaling niet nodig geacht. Hiermee gaat de raad accoord. 5. Voorstel herziening jaarwedde ha venmeester. De jaarwedde van de havenmeester bedraagt 250.Deze wordt niet vol doende geacht en daarom wordt voorge steld deze te verhogen tot 400. De raad ging hierover in besloten zitting. Na heropening deelde de voorz. mede dat B. en W. aan dit salaris 150. toevoegt voor afgifte van water aan de haven. Dit wordt m.a.s. goedgevonden. Het salaris wordt dus nu 550.per jaar. Besproken werd deze functies later in één functie te verenigingen, zulks met het oog op pensioengrondslagen enz Het zal later bezien worden. 6. Voorstel benoeming van een ha venmeester. H. Kramer heeft met ingang van 1 Mei jl. ontslag gevraagd als havenmees ter op arbeidsovereenkomst. De ge meente-bode Hof is vanaf die datum als tijdelijk havenmeester opgetreden. Voor gesteld wordt P. Hof thans als zodanig in vaste dienst te benoemen. Door deze benoeming zou Hof dan ongeveer op hetzelfde salaris blijven nu de betrek king van lantaarnopsteker is vervallen. De heer Hof werd m.a.s. benoemd verklaard. 7. Voorstel om de motortoelage voor de gemeente-architect voor de 3 ge meenten te verhogen en te brengen van 250,op 500.per jaar. De gemeentebesturen van Herkingen en Melissant hebben aan Dirksland voor gesteld om de motortoelage van de ge meenteopzichter met ingang van 1 Juli 1950 te verhogen en te brengen van 250.op 500.per jaar. Voor Dirksland zou <Je bijdrage hierin worden 31/63 X 500.— 246.04. Voorge steld wordt deze verhoging toe te ken nen. De voorz. licht toe dat gesproken wordt van een „motor-toelage", al heeft de architect een klein auto'tje, dat hij zelf heeft aangeschaft. De heer Roon wees er op, dat er in dertijd besloten is hem 250.vergoe ding te geven, dat niet telkens verho gingen zouden moeten worden toege past. Hij betwist niet de noodzaak, maar merkt op, dat het nu ineens 100% ho ger is. Spr. zegt daarmee niet, dat hij er tegen is. De voorz. antwoordde, dat dit voor stel gekomen is, in verband wat andere districten hiervoor verstrekken. Het werk is ook zéér toegenomen de laatste jaren. De heer D. Poortvliet: Het zal wel meer kosten dan 500. Wordt m.a.s. goedgevonden. 8. Voorstel om met ingang van 1 Ja nuari 1951 aan B, Hardewijn overeen komstig zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als onderwijzer aan de O.L. School. De heer B. Hardewijn, onderwijzer aan de O.L. School is met ingang van 1 Ja nuari 1951 in gelijke betrekking be noemd te Hekelingen. Hiertoe werd besloten. De voorz. licht toe, dat sollicitanten zijn opgeroepen en er vandaag juist door een proefles is gegeven. en zetpillen. 9 Voorstel om aan de Stichting „De Flakkeese Gemeenschap" een kasgeld verstrekking te verlenen van 0.25 per inwoner. Van de Stichting „De Flakkeese Ge meenschap" ontvingen B, en W. onder dagtekening van 25 Oct, 1950 het vol gende schrijven: „De brugplannen vergen van het be stuur onzer Stichting grote uitgaven. Als gevolg daarvan gaat het ons aan de nodige kasmiddelen ontbreken om ons werk voort te zetten. Tot nu toe is voor de brugplannen door ons uitgegeven een bedrag van plm 4000.terwijl te verwachten is, dat nog ongeveer 6000.nodig zal zijn ter verdere voorbereiding van de plan nen. Een en ander heeft ons genoopt te overleggen op welke wijze in de be hoefte aan kasgeld kan worden voorzien teneinde ons werk de zo noodzakelijke voortgang te doen vinden. Wij hebben gemeend, dat het in dit euvel niet nodig is om ons te wenden tot alle leden onzer stichting. Het be nodigde bedrag is betrekkelijk zo ge ring, dat het niet nodig moet worden geacht om voor het bijeenbrengen daar van de meer dan honderd leden onzer Stichting te alarmeren. Daarbg komt, (Zie voor vervolg ommezijde) Doordat Maandag j.l. gedurende vele uren de electrische stroom wegviel, wtis het ons niet mogelijk op tijd met een complete krant uit te komen, We moeten dus deze keer met 2 pagina's volstaan. Wat er echter thans te weinig aan pa pier en schrift gegeven wordt, komt a.s. Vrijdag weer goed, daar we dan met een extra nummer hopen te verschijnen. A.s. Vrijdag 24 November zal ons blad „Eilanden-nieuws" van huis tot huis worden bezorgd, over het gehele eiland Goeree en Overflakkee. Zakenmensen kunnen van deze speci ale gelegenheid gebruik maken om tegen een laag tarief hun advertentie te plaat sen. De advertenties moeten echter wel onverwijld worden opgegeven, om van een goede plaats verzekerd te zijn. Vlak voor de „Geschenkendagen" heeft uw advertentie, vooral daar „Eilanden- nieuws" nu in een extra oplage ver schijnt, ongetwijfeld groot succes. i Mogen wij weer op U rekenen? Wij verzoeken onze correspondenter beleefd, hun plaatselijk nieuws, predik- f beurten e.a. berichten zo vroegtijdig mo gelijk te zenden, nl. dat des Donderdags alles birmen is. Belangrijke berichten dit soms later komen, kunnen eventueel te lefonisch worden doorgegeven. Redactie en Administratie N.V. „Eilanden-nieuwa"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1