1 JAN MERTENS UIT ROTTERDAM KOCHT ZICH EEN FEZ lEN Port - Said EM „Hup Holland in de haven van .cm 0.50 m 7.50 jing laan 64 JERa.s tengen 23ste Taaigang Zaterdag 18 November 18B0 Ho. 1869 Iharnis :SLAND CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG YOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 5^et kaïn verkeren De politieke boycot van Spanje verbroken Griep ?'nMjjnhordtje^Q Zondagsdiensten Artsen. RIJWIEL SOLEX Zonneschijnwaarnemingen gedurende 50 jaren DUNNER OF DUURDER Goeree Overflakkee in het geding over de „be vindelijke" mentaliteit MEDITATIE Zingen en zwijgen Rondom de Landbouwschool Gemeenten helpen bij woningruii Ired. en V. Pred. geweest kleuren- opdracht |oorposten maakte Sumatra's fndië con- die iets Irtdurende fDevelend, bn Have N.V. In in opdracht pootschap „Dp nieuwe uit- In afd. van de Indige Zending- lelijk werk. Zij fgeven en ver- pdkope lectuur van practise)! ^ochures „Wat Dr Th. Frio- Jiristelijk gezin laan-Koopmans Ih. V. d. Linde Ivan je leven? iBosch, 0.10; door Ds J- |e mooie Licht- jeven die in de Ie uitgave van Ie agenda heeft Inotities te no- Itaat een bijbel len om tot het Ie sporen. Ach- jind een Bijbel- fraaie uitge- [10, bij getallen van de TJitg. onen te| 's-Gm- loeken zijn voor \x. Het is zo'n vloer kruipt Iroten een pren- Xinnen prenten- papot scheuren, vers zijn er een lengewoon mooi Ire, opvallende laar in de boek- Iduurder, 1.25 Testbaar. De af- bovendien leer- I de voorwerpen itha"-kalemlei' N.V. te Kam- kalender staat J. Langeman IS J. Overduin, te Amsterdam. Ijes is verzorgd Themmen, be er D. WflnbeeK, :n zijn versche- feschiedenis. D^ ;en verzameling fwisseling. en door de bu sings. Het stelt sraëls. spreken- God te dienen. kleuren, ee» ler. ir Zondagsscho- nmissies reduc- ig te bestellen, dat deze kalen- itverkocht. niEuws Veiscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactiebureau: Prins Hendrikstraat 14 Middelhamis AbonnementsprUs 1.50 per kwartaal Telefoon II Middelharnli Giro 167930 PoBiboz 8 Telefoon Drukkerij 18 AdT.-piijs 12 cl. p. mm. BU conliact ■pedaal loiiai Spanje staat nog steeds onder dicta tuur van Franco. Daardoor is dit land uit de Volkeren- familie der wereld zo wat uitgebannen. Bij de Verenigde Naties behoort het niet: Daarvan is het uitgesloten. De diplomatieke betrekkingen met het dictatoriaal geregeerde Spanje zijn niet normaal. Met een dictatoriaal geregeerd land hebben de Democratische Landen al bijster weinig op. Vandaar dat na de ineenstorting van Duitsland-Italië en Japan voor de vierde dictatoriaal gere geerde mogendheid Spanje al bijster weinig sympathie bestond. Ja, dat het er naar leek, dat men niet langer zou dulden dat dictator Franco aan de regering zou bltjven. Vooral de felle democraten van soci alistische huizen z^n zeer verbeten op het regiem van Franco. Niet het minst aan de Socialisten is het te dan ken, dat enige jaren de meeste landen behorende tot de Verenigde Naties op voorstel van de Assemblee der V.N. be sloten het gewone diplomatieke verkeer met dit land af te breken. En zo is Spanje lelijk in de hoek komen te staan. Tal van landen hebben zich, op voor stel van de UNO, afzijdig gehouden en daarmee hun afkeer getoond van het regiem. Dat is weer al enige jaren geleden. Toen de Communisten, ook buiten Rus land en zijn satellieten, veel meer in vloed hadden. Ondertussen is er heel wat gebeurd. De Russische agressie stak meer en meer de kop op. Vergeleken met Rus land is het wonen onder Franco als in een Paradijs (als men maar geen Pro testant is, want dan is het er allesbe halve idyalistisch (Red.) Maar ja voor zulke kleine verschillen maakt de UNO zich niet druk. Vrijheid van godsdienst in haar statimt opgenomen, och daar kon men niet al te nauw op zijn. Ja in vergelijking met Rusland, dan is Spanje nog zo kwaad niet. Speciaal West-Europa moet zich sterk maken tegen de Russische aanval. Maar dan kan men Spanje moeilijk missen. Aar- drykskundig is xijn ligging van grote strategische waarde. Als er een stevig I bolwerk in West-Europa tegen Rusland j gevormd moet worden, dan kan men f Spanje niet missen. Het is zeer anti- communistisch en zvjn leger en vloot kunnen niet te verwaarlozen factoren zó'n. Zal men evenwel Spanje als bondge noot tegenover Rusland krijgen, dan moet men zijn starre afwtizende hou ding die men tot nog toe tegenover Spanje heeft aangenomen wel laten varen. Daartoe hebben een aantal Latgns- Amerikaanse landen het initiatief ge nomen en de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft dat advies aan vaard. Met behoud van hun bezwaren tegen het Franco-regiem heeft een 38- tal landen als lid van de Ver. Naties er in toegestemd de vroegere besluiten der V.N. ten opzichte van Spanje te laten varen. De politieke boycot ten opzichte van Franco-Spanje is dus verbroken. Dat betekent dat de tot dusver gel- i dende aanbeveling voor de leden-staten om geen ambassadeurs bij de regering van Franco te houden, is ingetrokken. Verder dat de beperkingen terzake van toelating van de Spaanse regering tot i de gespecialiseerde bureaux van de Ver. I Naties werden opgeheven. Bij de opening van de vergadering van I de Assemblee verklaarde de rapporteur van de politieke commissie, Salvador Loper van de Philippijnen, dat het me rendeel der afgevaardigden, die zich in de commissie voor de resolutie hadden uitgesproken, er de nadruk op had ge legd, dat zulks niet noodzakelijkerwijs [goedkeuring van het binenlands beleid jvan de Franco-regering inhield. Als men immers deze maatstaf aan [zou leggen, dan zou er ook wel het een jen ander moeten gebeuren met landen jals Rusland en dergelijke. I Intussen de zaken kunnen verkeren. jDat bewijst ook weer de gewijzigde hou- [ding tegenover Spanje. De onderlinge verhoudingen in het le- [ven der volken is aan grote wisseling (onderhevig omdat maar al te zeer deze [bepaald worden door belangen inplaats Ivan door de vaste grondslag van het t recht Gods. Van ZatcPtog 18 Nov. v.m. 12 uur t.m. Maandag 20 Nov. v.m. 9 uur. I Middelhamis-Sommelsdiijk Afwezig de artsen P. Knöps, J. J. IVVieringa en C. F. Arends. Voor spoed- Igevallen Tj. Kuipers, arts, Telef. 240, |Sommelsdijk. •irksland-Heikingen-MeUssaiit /-fwezig de artsen G. Huisman en B. lElvé. Voor spoedgevallen Dr P. Boot, |Telef. 127, Dirksland. Afwezig de artsen E. Bonman, P. C. |J. Voogd en G. J. Buth. Voor spoedge- jvallen C. W. Kramers, arts, Telef. 42, lOoltgensplaat en P. J. d« Man, arts, |Tel»f. 20, Nieuwê Tonge. (Van onze Australische-correspondent) a.b. van de „Sibajak", 5 Nov. Het is vandaag 83 graden in de scha duw, wanneer ik achter m'n schrijfma chine plaats neem. Walmeer in Holland een dergelijke tem peratuur werd geconstateei'tl, zou de Bilt voor lange tijd uit het evenwicht zijn en de auto's van de geneeskundige diensten door de straten snellen om be zwijmden naar ziekenhuizen te voeren. Maar onze emigranten op de „Siba jak" vinden het weliswaar stevig warm en duiken bij tijd en wijle in de badka mers, doch de stuurman zei dat het lekker weer is" voor de tijd van het jaar. En hfl kan het weten, want de Rode Zee heeft hij om zo te zeggen in z'n zak. Over een dag of twee hebben we het ergste weer gehad, tenzij de Indische Oceaan het op haar heupen heeft. Dan kan de zon er ook stevig prikken. Doch, daar maken we ons nu geen zorgen over. hetgeen later komt, dat zullen we wel ondervinden. En dan, aan boord van een emigran- tenschip leef je bij de dag. Vandaag zie je niets dan water, mor gen beleef je de gebeurtenis van je le ven. Tenminste, dat veronderstel je. Dat vond ik bij een wandeling door Port-Said, want dat is een heel rare stad.' Aan de Chara Sultan Hassein lossen de sardine-vangers de lading van hun vaartuigje, dat aan een verkleind Hol lands fregat doet denken. Om de handwagens waarop de vissen geladen worden, zwermen de gesluierde bedelaressen. Maar de vrouw heeft in Egypte geen al te royale plaats en nie mand protesteerde, toen de verkoper een reeds bejaarde vrouw met een rietje in het gelaat mepte, omdat ze teveel op drong Langs de kade staan karretjes, waar op potten met rijst boven een soort pri mus wordt gekookt. De sardienen wor den uit de vunzige manden in de even vunzige pannen geworpen, zonder van ingewanden te zijn ontdaan en na de Het Wat een uitkomst is de Solex voor oud en jong, beroep en vrije tijd. Met zijn eenvoudige bedie ning, prettige snelheid en overal in Nederland Service Stations. Alleenverkoop voor Goeree en Overflakkee SERVICE STATION TEIEFOON60\^ V MIDDELHARNIS bakkerij smult de Arabier van de rijst die hij met de handen uit de pot haalt en zijn sardine De aanblik deze gebeurtenis wekt her inneringen aan zeeziekte op. Maar schilderachtig is het.' Achter dit armoe-beeld, geeft Port Said een schoonheid en plantengroei, zo als alleen deze omgeving het kan. Prachtige flats omzomen de Rue El Garbary met zijstraatjes, die armelijk en stoffig zijn, omdat het asfalt er reeds lang is verdwenen. Onze emigranten hebben dit alles aan gezien; velen met angst in het hart. Want, over die Arabieren en Egypte- naren waren zulke verhalen gedaan aan boord. Waarover doet men trouwens aan boord al geen verhalen? We hebben er onze gezellige roddel- tjes die soms een schijn van waarheid bevatten, doch meestal volgens scheepspraat uit de kombuis komen. Wear is, dat onderweg een passagier van de trap viel en z'n arm zodanig brak, dat de scheepsdokter er geen raad mee wist. Een seintje naar Port-Said en toen we op de boeien lagen, bracht die pas sagier z'n tijd in een ziekenhuis door. Hij hoopt nu maar dat bij aankomst in Australië de arm het weer doet. Want, de meesten van onze passa giers beginnen naar werk te verlangen. In dit opzicht hebben de vrouwen het, geloof ik, nog wat lastiger, want die zijn zo het huishouden doen gewend weet U. En het grootste bezwaar in de Au stralische kampen schijnt ook te zijn, dat men z'n eigen potje niet kan koken. Doch, dat is voor later zorg. Als ik adsp.-emigranten nogeens een „tip" mag geven, vraag aan Uw Bank Traveler cheqeus voor het geld, dat ge boven het verplichte Landings-bedrag meeneemt. In de aanloophavens kunt ge van een dergelijke cheque, die aan boord inwisselbaar is, veel plezier beleven. Al was het alleen maar van de inder daad fraaie en niet dure tasjes, of van een fez, zoals Jan Mertens uit Rotter dam en vele andere Hollanders zich al aanstonds aan de wal, op het hoofd lie ten planten. Soms voor k\ te goed geld Want, een derde van de prijs die de Arabische koopman vraagt, is meestal genoeg. Maar onze kleutertjes aan boord heb ben de volgende dagen de herinneringen aan Egypte levendig gehouden. Door de fez. Zo heeft dan een ieder, z'n pleziertje aan boord en probeert men wat afwis seling te maken. Hetgeen voor een klei nen duizend emigranten niet meevalt! „Zuidferkriuis"; „Amapoera" en „Sibajak" in Port-Said Om vier uur des morgens was de „Zui- derkruis" in de haven van Port-Said op de boeien gegaan; zeven uur later legde de Sibajak" zich op korte afstand naast haar neer. Dat ging zö maar niet. Al" hetgeen op „Zuiderkruis" en Si bajak" bijeen was, hing over de reling Er werden liederen gezongen, er werd gejuicht en men bemoedigde elkaar met „Hup Holland." Acht „Zuiderkruis"-ers doken in het brakke nat van het Suez-kanaal; de mi litair R. Damen uit Eindhoven bracht een zij het dan ook druipend -^ be zoekje aan ons schip. In de Golf van Biscaje hadden ze 80 procent zeezieken gehad onder de man schappen, maar dat leed was voorbij. Ze hadden pech deze Korea-mannen, want bij gebrek aan paspoort, mochten ze niet gaan passagieren. Dus ging de „Zuiderkruis" er om 12 uur weer van door. Good luck! Toen schoof in het avond-donker de „Amapoera" ons in de haven voorbij met repatrierende KNIL-gezinnen aan boord. Die passage geschiedde evenmin ge ruisloos. Zeg, dat we dus belevenissen hadden in Port-Said. Toen ging het verder door 't Suez- kanaal. Langs de palmen en vijgenbomen, de schilderachtige loodsstations en arme lijke nederzettingen. Bij „Finger Point", de plaats waar volgens de geleerden de Israëlieten door de Rode Zee trokken. Was het wonder dat Zondag ds Pel- licaan dit feit tot thema van zijn preek koos? (Van onze weerkimdige medewerker) In het maandelijks overzicht der weersgesteldheid in Nederland leest men naast de cijfers van waargenomen tem peraturen, neerslag enz., ook het aantal uren zonneschijn dat er in die maand te De Bilt of gemiddeld over een aantal stations is gemeten. Een in onze arti keltjes belangstellende lezer vraagt nu, hoe deze uren zormeschijn worden be rekend en wij willen hier nu een beknop te uitleg geven. De duur van de zonneschijn wordt ge meten met behulp van een zgn. zonne- schijn-autograaf, waarvan het type ,,Campbell-Stokes" het meest gebruikt wordt. Deze bestaat uit een massieve glazen bol, welke aan een glazen kogel doet denken, die de kinderen bij het knikkeren wel gebruiken, alleen is zij veel groter (met de ene helft zal zij juist in een theekopje kunnen liggen.) Deze bol staat vast op een statief en is ge deeltelijk omgeven door een metalen om hulsel, voorzien van sleuven, waarin .stroken van geprepareerd papier, be drukt met uurverdeling, kunnen worden geschreven. De bol fungeert nu als brandglas en de zon behoeft zich maar even te laten zien of er ontstaat een brandspoor. Uit de lengte van het brandspoor kan de zonneschijnduur wor den berekend. Elke morgen of avond wordt de strook voor een nieuwe ver wisseld, behalve wanneer de zon de ge hele dag niet heeft geschenen, hetgeen in de winter soms vele dagen aaneen het geval kan zijn. Het apparaat moet Zo worden opgesteld, dat zowel in het zomer- als in het winterhalfjaar de zon GeweltlJige stijging van het courantenpapler Reeds verscheidene dagbladen hebben dezer dagen de aandacht gevestigd op de onrustbarende stijging van de papier- prijzen. Daar is ook wel reden voor: kostte voor de oorlog een kilogram krantenpapier 6 et., thans is dit ruim 8 maal zoveel, terwijl in de naaste toe komst nog een verdere verhoging te verwachten is. Deze toeneming staat ge heel buiten verhouding tot de gemiddel de prijsstijging van andere goederen en zelfs de papierverbruiker bij uitnemend heid, de krant, heeft tot dusverre ge noegen genomen met abonnementspno- zen, die slechts 25 pet hoger zijn dan voor de oorlog. Het gaat thans echter nijpen, (Voor ons blad is de abonne mentsprijs nog steeds hetzelfde geble ven. Red.) De voornaamste oorzaak van de enorm hoge papierprijs is te zoeken in Amerika. De papierhonger van dat land is eenvoudig onverzadiglijk. Wat wel te begrijpen is, als men weet dat de kran ten daar dagelijks met zestig zeventig pagina's uitkomen. En Amerika kan aan dat piapier wel komen. Het betaalt im mers met dollars. Én die hebben de Noren, Zweden en Finnen, die veel pa pier produceren, net als wij zelf, liever dan geld uit Europese landen. Het gevolg is, dat men het in Europa algemeen met magere kranten moet doen. Zouden ze door de jongste stijgring van de papierprijs nog duurder warden, dan komt de voorlichting hopeloos, in het gedrang. Houdt men ze echter op dezelfde dikte, dan zal de abonnements prijs omhoog moeten. En zodoende tee ken alle dagbladendirecties in Neder land zich dezer dagen het hoofd over d« vraag: dunner of duurder? ongehinderd de bol kan beschijnen. In de winter moet men ervoor zorgdragen dat zich geen sneeuw of ijs op de bol bevindt, daar dit de gang van de zon nestralen breekt of deze in het geheel niet doorlaat. Een tweede type is de Jordan, welke voor ons bekend in Nederland alleen in De Bilt wordt gebruikt, terwijl eerstge noemde zonneschijn-autograaf niet al leen in De BUt maar ook in tal van an dere plaatsen in ons land verspreid is op gesteld, o.a. op de hoofdstations Gronin gen, Den Helder, Vlissingen en Maas tricht. Hier berust de registrering niet op de zonnewarmte, maar op het zon nelicht, dat een spoor achterlaat op een lichtgevoelig papier. Uit deze zonneschijnregistraties, die in De Bilt al vanaf 1899 plaats hebben, blijkt, dat gemiddeld over deze 50 jaren de zon bij ons 1550 uren schijnt tegen b.v. ruim 2700 uren aan de Riviera en ruim 3000 uren in Lissabon. Het klein ste aantal uren zonneschijn dat in deze periode van een halve eeuw werd ge registreerd, was 18 uren in Januari 1936 en het grootste 307 uren in Augustus 1947. Het zonnigste jaar was eveneens 1947 met 1876 uren zon en het minst zonnige jaar was 1937 met 1250 uren zon. Normaal is December met gemid deld 36 uren de donkerste maand, ter wijl Mei met 219 uren de zonnigste is. Opgemerkt zij verder nog, dat 1947 niet alleen een bijna record koude winter en een warme zomer bracht, maar dat in Juli, Augustus, September en October (dus in vier opeenvolgende maanden) record aantallen uren zonneschijn voor deze maanden werden geregistreerd. Geen wonder dan ook, dat 1947 als het zonnigste jaar boven aan de lijst kwam. Zo wordt dus de duur van de zonne schijn berekend en niet op de wijze zo als onze lezer die had voorgesteld, nl. dat er elke dag in De Bilt iemand in een luie stoel lag met een stop-watch" en een stuk papier en potlood om zo elke langere of kortere doorbraak van de zon te noteren! Door het Sociologisch Instituut, ver bonden aan de bekende Stichting ,,Kerk en Wereld" wordt een tijdschrift uitge geven onder redactie van de hooglera ren Banning en Kruyt, getiteld „socio logisch Bullitin." In een van de jongste nummers van öit tijdschrift komt een bijdrage voor van Drs C. D. Saai, onder de titel: „Schets van de sociale en religio gnafi- sch© structuur vam Goeree ©n Overflak- bee. De inhoud komt hierop neer, dat.de verwildering van de jeugd op ons eiland, de ongunstige gezinssfeer en de Sociale misstanden wordt toegeschreven aan de opmerkelijke „bevindelijke" mentaliteit, die m*n in het godsdienstig leven van bewoners op ons eiland vindt. De schrijver heeft deels door eigen on derzoek, deels door de streekromans van Rudolf van Reest (v. Spronsen) Jan Knape, v. d. Tol e.d., getracht het ka rakter van het godsdienstig-geestelijk leven van onze volksgemeenschap te be naderen. Wij hopen in een van onze volgende nummers breedvoerig op deze visie van drs Saai over ons eiland, terug te ko- mem. Wij zeiden, hoe zouden wij een lied des Heeren zingen, in een vreemd land? (Psalm 137 4.) In deze psalm stijgt een klacht op uit een bedrukt hart. Voor Juda was het water gekomen tot aan de lippen, de wateren der verdrukking en balling schap. Lang had de Heere gedreigd, doch nu was de beker vol. Wat voor velen in Israël sleur, en ge woonte geweest was, werd nu van gro te betekenis. Het opgaan naar Sion, de plechtige samenkomsten in de tempel, het horen van het psalmgezang, inzon derheid dit laatste, het wordt aange voeld aan de rivieren van Babel. Israël stond bekend als een zingend volk. En er waren redenen toe om te zingen! Denk aan de doorleiding door de rode zee, en de Jordaan, toen zong Israël, en zwegen de vijanden. Nu was het omgekeerd, nu zong Babel en Israël weende. Deze zaken, juichen en wenen overkwam Gods kerk beiden, ze waren beide noodzakelijk. Ze wierpen beide vruchten af, terwijl de liefde en trouw des Heeren in hun wenen niet minder was, dan in hun gezang. Zijn trouw blinkt uit zelfs in de zwaarste noden." De woorden uit Ps. 137 bevatten een antwoord. Een antwoord op een tergen de vraag. In die vraag lag een bewijs van de onkimde der vijanden dat ze dachten dat de Kerk des Heeren altijd kon zingen. Een bewijs, dat zij Gods lei ding niet begrepen. Gods Woord zegt dat het tegenstrijdig zou zijn als er een lied gezongen werd bij een treurend hart. Als Datheen in psalm 97 7 de uitspraak van de dichter vertolkt zegt hij: „iDat blijdschap komt na veel smarten." Het is een vraag, die zij zelf niet kon den beantwoorden. Hoe? Zo vragen zij. Zij kunnen toch maar niet over alles In 1949 werd in ons land ongeveer 4500 ha met mals beteeld. De verbouw er van breidde zich de laatste jaren niet verder uit en bleef beperkt tot het Zuid- Oosten en Zuiden van het land. In elk der provincies Noord-Brabant en Lim burg kwam in 1949, evenals in 1948, ongeveer 41% van het areaal voor. Het aandeel van Gelderland in de maisver- bouw werd iets kleiner (9% in 1948, 7% in 1949) dat van Zeeland nam toe van 3% in 1948 tot 8% in 1949. Er rest voor 1949, dus nog slechts 3%, welke verdeeld zijn over de overige provincies. Ons klimaat wijkt vrij sterk af van dat van de belangrijkste maiszone in de Verenigde Staten: de gemiddelde zomer- temperatuur is 4 a 5° C lager, er is een merkbaar verschil in daglengte en onze 'nachttemperaturen zijn lager. Slechts een gering aantal der Amer. hybri den rijpen hier tijdig af. Hoewel de Ca nadese mais het hier al beter doet dan de Amerikaanse is toch het kweken van hybriden voor ons land een zaak der Nederlandse kwekers. De Ned. hybride moet vlot kiemen, snel groeien en eind September rijp zijn. Nu meer ên meer hybriden ter beschikking komen, wor den nieuwe mogelijkheden voor de mais- cultuur geopend. Het oordeel van de hybriden is het „heterosis" verschijn sel. Onder heterosis verstaat men een sterke groeikracht, die kan ontstaan, wanneer men twee door inteelt verkre gen stammen van een kruisbevruchtigd 'gewas kruist en het daaruit geoogste zaad (enkele hybride) uitzaait. Ook als men twee verschillende gewone mais rassen kruist, kan bovengenoemd ver schijnsel in zekere mate optreden. Ver der is gebleken, dat de heterosis nog één generatie behouden kan blijven door twee enkele hybriden direct weer met elkaar te kruisen. Deze dubbele hybri den worden in de Amerikaanse maisstre- ken overwegend als zaaizaad in de prac- tijk gebruikt. Nateelt van deze gewas sen leidt tot teleurstellingen. Men koopt dus ieder jaar nieuw zaaizaad. In de eerste plaats is mais een teelt voor de gemengde bedrijven. Mais levert gemiddeld 30% meer gewicht aan graan per ha dan bv. rogge en andere granen, terwijl de voedingswaarde hoger ligt. Onze boeren op de bouwbedrijven schenken tegenwoordig ook meer aan dacht aan de teelt van mais, nu de-vrije zgn. bonloze mais boven de 40 cent no teert. Het zal waarschijnlijk slechts een tijdelijke teelt zijn, omdat deze op de duur behoort op de gemengde bedrijven, waar men mais met voordeel zal kun nen telen, ook al zou de prijs nog be neden die van rogge of haver zakken, omdat de kg opbrengst zoveel hoger ligt dan van de andere granen. Op de bedrijven op ons eiland zal men de teelt slechts zo lang beoefenen, als er een flinke geldelijke meer-opbrengst mede verkregen wordt boven die van andere kleigewassen en zolang de teelt zonder grote bezwaren in het arbeidsschema past. Op onze bedrijven zal de mais, direct na het oogsten gedorst en het gedorste graan terstond gedroogd moeten wor den. Dit dorsen kan heel goed geschie den met iedere normale dorsmachine, waarvan de dorskorf iets wijder gesteld moet worden, terwijl het toerental tot op 400 of lager gebracht moet worden. Het vochtgehalte in versgeplukte mais- kolven is gemiddeld in de korrel 35% en in de kolf spil zelfs 5560%. De dorsmachine is op te stellen op het ter rein van de droger. Dagelijks worden zoveel kolven geplukt en gedorst, dat heen zingen terwijl hun hart treurt? Een Goddelijk antwoord is nodig om te kunnen zingen, een Goddelijke ver lossing is nodig, zal des Heeren lof klim men uit het stof. En die dag is geko men. De deuren van Babel ztjn ge opend, ze zongen er van in Ps. 120 enz. wat de Heere gedaan had, daarin lagen des Heeren daden verklaart. Ze zfln het waard om te bezingen, gelijk een oud dichter ér van zegt: „AI hadden al de sterren tongen „Die eeuwig van des Heeren lof. „Van Hem en Zflne werken zongen „Zij zouden eeuwig vinden stof." Niet elke kerkgang, niet elk lied treft de Kerk. Het kan ook zijn een plaats des Gebeds, des geweens als te Bochim. Doch ook een aanvang om eeuwig te zingen van Gk)ds goedertierenheden. Daarom moet in Gods kerk orde wor den gebracht. Als men er meer op lette, dat de verzen zaken zijn, dan zou er veel voorkomen worden wat zich nu soms bij het zingen openbaart, daar dik wijls de organist of voorzanger het maar alleen schönt te weten wat zingen is, en niet begrijpt dat het liturgisch gedeel te berust bij de dienst doende Leraar of Ouderling. Het is nodig dat er een uniformiteit is in de zelfde Gemeente, want men moet de ambten altijd onder scheiden, anders komt men terug bij de Apostelen die drie ambten bedienden, welke ambten later gescheiden zijn. Er dient ten deze een verstaan te zijn van elkander. De ambtsdragers beogend wat tot Gods eer en orde der Gemeente nodig is, en, de Gemeente, om in onder werping de inzettingen des Heeren te betrachten. Bovenal, dat de woorden der verzen zaken mogen ztjn, om met ver maak te vertoeven in Gtods huis, om el kander op te wekken met de dichter uit Ps. 95 1. Komt, laat ons samen Israels Heer. Den rotsteen van ons heil met eer. Met Godgewijden zang ontmoeten. Ds F. D. B. de droger ze dezelfde dag nog verwer ken kan. Anders treedt broei en bederf in de mais op. Alles plukken en dor sen moet dus afgestemd zijn op de droger. Van de capaciteiten van de op- ons eiland aanwezige graandrogers zal dus afhangen hoeveel ha mais er maxi maal op ons eiland kunnen worden ge teeld. Verstandig lijkt het ons daarom dat de maisverbouwers een soort com binatie vormen rond de drogers, dat de leiding van deze combinatie de tijd van oogsten en dorsen bij haar deelnemers regelt. Wanneer dan alles goed is voor bereid en de leiding de zaak goed in handen heeft, zal de maiscampagne voor deze combinaties vrij snel afgewerkt kunnen worden. De gemiddelde opbrengst voor mais bedraagt 4000 kg per ha, doch door een betere zaaizaadvoorziening, gebruik maken van hybride mais en meerdere bekendheid met de teeltomvattende be strijding van kiemschimmel, ritnaalden, emelten en vogelschade, zal de op brengst zeker kunnen verhogen. Op brengsten van 6000 kg per ha en hoger zijn geen zeldzaamheden. Voor de teelt lazen we dezer dagen de volgende ge middelde exploitatierekening. Onkosten per ha 8.25 en een opbrengst van 3500 kg a 28 cent geeft 980.per ha. Gezien de huidige prijs van 35 tot 44 cent per kg en een te bereiken op brengst van 6000 kg, kan een beduidend hogere ha-opbrengst worden bereikt. De vereniging voor bedrijfsvoorlich ting zal deze winter een uiterst deskun dig persoon verzoeken voor haar leden de maisteelt in alle details te bespreken. De mais wordt voor wat de voorlichting betreft, ongetwijfeld een onzer allerbe langrijkste gewassen. TELEGRAMMEN VOOR VENEZUELA De telegrammen voor VENEZUELA zijn aan onbepaalde vertraging onder hevig; zö moeten in het Engels, Frans, of Spaans zijn gesteld. Het overgrote deel van de Neder landse gemeenten heeft zgn medewer king toegezegd aan de stichting vaM een interlocal© woningruil-centrale. De ze centrale is reeds met haar werk be gonnen. Degene die een woning in een andere ^plaats 2oekt, meldt zich bij het huisves- vestingsbureau van zijn gemeente en stort een bedrag van vijftien gulden. De gemeente, waar de aanvrager naar toe wil, krijgt bericht van dit verzoek en wanneer een vestigingsvergunning is verleend, wordt de Utrechtse ruilcen- trale bij de zaak betrokken. De aanvrager ontvangt een 1^'st van adressen met opgave van de huurwarde van de beschikbare woningen. Wanneer de betrokkenen zelf geen ruilcombinatie tot stand kunnen brengen, kan de cen trale bemiddelend optreden. Men krijgt zijn gestorte geld terug, wanneer er geen vestigingsvergunning wordt verleend. Op deze zaak hopen we later terug te komen. Abonneert U op „Ellanden-nlemvs"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1