Een sluitende begroting voor 1951 der gemeente Middelharnis INDUSTRIALISATIE Met duizend Nederlanders op weg naar het nieuwe Vaderland Late Lente In ^jzsland Zee-passagiers en hun „kinder ziekten" Meerdere plannen voor vernieuwingen Ook de sluis aan het Havenhoofd zal worden vernieuwd KLAPROOSDAG Streekmuseum Goeiree Overflakkee Trein sleurde auto mee Bladz. 2 „BILANDBN-NIBÜWB» Woensdag 8 November 1950 De gemeentebegroting- voor 1951 is door de raadsleden te Middelharnis in studie genomen, die in een openbare vergadering op Dinsdag 21 Nov. a.s. na der zal worden behandeld. Wij hebben van deze begroting kennis genomen en gezien dat deze sluitend kon worden gemaakt in ontvang en uitgaaf op 231.546.23, met een onvoor ziene van 15.844.74. Voor de vele vernieuwingen, die B. en W. voor het ko mende jaar heeft uitgestippeld, zal echter deze mooie post van ruim 15.000. aanzienlijk slinken. De Kapitaaldienst sluit met een ontvangst van 12.3475.47 en een uitgaaf van 12.2551.04 batig slot 924.43. De post onvoorziene uitgaven van de gewone dienst is oorspronkelijk begroot op 15.844.74. Door meerdere, nog te verwachten uitgave, zal deze post sterk worden gereduceerd. Onder meer is ver zocht om de gemeente Middelharnis in een hogere klasse te plaatsen wat de salariëring van Burgemeester, secreta ris en secretarie-personeel betreft, wat met de tijdelijke toelagen, een belang rijke meerdere uitgave vergt. Geldle ningen zullen moeten worden aangegaan om verschillende kapitaals-uitgaven te dekken, waarin tot dusver door bijdra gen van de gewone dienst werd voor zien. Berekend tegen 3% rente vraagt dit 3576.—. Voor de verbouwing van de Groen v. Prinstererschool (bijbouw nieuw lokaal) wordt voor 1951 een afschrijvingsbe drag van 500.geraamd. Het weg dek van de Vissersstraat zal in 1951 ge heel vernieuwd moeten worden en ook de keibestrating zuidelijke haven, op welk kapitaal 9000.—) in 1951 300.- zal moeten worden afgeschreven. Daar de commissie ter bestudering voor de aanleg van een sportveld in de gemeente, haar plannen daarvoor reeds bijna gereed heeft, raamt men daarvoor alvast de jaarlijkse kosten op 300. Evenzo met de verbetering zwemgele- genheid, die ook op 300.p. j. worden geraamd. Voor de school voor bijzonder buiten gewoon lager onderwijs (thans reeds in Weeshuis aangevangen) kunnen de kos ten per jaar nog niet precies worden geraamd, maar vermoeden B. en W. toch f 1000.subsidie nodig te zullen heb ben. De algehele vernieuwing van de sluis aan het Havenhoofd, waarvan van Ged. Staten reeds een plan is ontvangen, zal een aflossingslast van 1000.mee brengen. Waar Ged. Staten bezwaar gemaakt hebben tegen de door de raad vastge stelde verordening betreffende de hef fing van kadegeld, zou niet goedkeu ring dezer verordening betekenen, dat het kadegeld in 1951 plm. 3000.— min der zal opbrengen. Rekening houdend met al deze pos ten zal de onvoorziene slinken van 15.844.74 tot 3175.76. Deze over schietende ruim 3000.is dus slechts een klein bedrag, dat buiten de gestelde ramingen kan worden verbruikt. Zoals bekend is de ondernemingsbe lasting afgeschaft. Ter compensatie van deze gemeenteiyke inkomst, zal een wet telijke regeling tot stand komen. De ra ming van de compenserende uitkering kan, volgens een ministerieel schrijven, op 60.000.worden geraamd. De uitkering uit het gemeentefonds wordt geraamd op 64574.90; de belas ting-uitkering op 11.316.48 en de bg- zondere uitkering op 37875. De representatie-kosten, die in ver band met de centrale ligging der ge meente vaak moeten gemaakt voor ont vangst officiële peronen enz. zijn ge raamd op 450. Voor aanschaf en onderhoud van schoolboeken en leermiddelen is ge raamd 1108.33 berekend naar een aan tal leerlingen op de l.o. school van 316 2/3 X 3.50 per leerling. Onderhoud van straten, wegen en pleinen vraagt een vermoedelijk bedrag van 10.000.—. Hier volgen verder nog enige van de voornaamste posten van inkomsten en uitgaven. Uit de inkomsten: leges en rechten burgerl. stand 2000.huur en slacht- burgerl. stand f 2000.keur en slacht- .f 2589.86; brug, haven en kadegelden 15.000.reinigingsrechten 4800. straatbelasting 13.700.erfpachten 41.026; 190 opc. hoofdsom grondbe- h. Rijk 18.480.overbruggingssteun ,f 41.0226; 190 opc. hoofdsom grondbe lasting 16800.150 opc. hoofdsom personele belasting 19000.honden belasting 1200.vermakelijkheids- belasting 14000. Uit de uitgaven. Ter dekking had, saldi vorige jaren 1400.(Het tekort voor 1950 becijfert men op rond 10.000.Wedden ter secretarie 15.032.15, bureaubehoeften enz. 1.600 gebouwen 1.786.40, telefoon 990. geheime uitgaven politie 50.straat verlichting 7.000.keuringsdienst 5.083.45, personeel openbare werken ■f 25.341.95, plantsoenen 1.300.—, rio len enz. 2.400.de haven 13.254.70, gemeentereiniging 14.878.onderwij- zerswedden 32.749.15, wedden Ulo f 20.225.vergoeding bijzondere scho len 15.217.71, subisidie bewaarscholen 4530.—. H.B.S. 7545.—, Ambachts- school 25.010.62, volksfeesten 500.— krankzinnigenzorg 18.465.20, subsidie Instelling Sociale Zaken 31.000. steunverlening ,f 26.080.sociale bij stand gezinnen 15.972. CENTRAUE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Vi^ag 3 November 1950. Witlof A f 45.—; Witlof B 38—40— Glassla A 11.90; Rode kool 5. Alicante A f 56.63.Alicante B 38.-45.-; Peren Huishoud 16.—18- Appels Standaard 62.65. Uienveiling van Vrijdag 3 November '50 Alle sortimenten 6.04 per 100 kg. Aanvoer 12.000 kg. DAG DEK DANKBAARHEID Ook voor Middelharnis en Sommels- dijk bestaat het voornemen om op Za terdag, 11 November a.s., door de Klap roos-verkoop bij te dragen aan de grote jaarlijkse collecte voor de geallieerde oorlogsgraven. De doelstelling van het Nederlands Oorlogsgraven Comité mogen hier in het kort worden weergegeven. Voor het Nederlandse Volk is het een ereplicht om de in ons land aanwezige graven van de in de tweede wereldoor log gesneuvelde geallieerde soldaten met blijvende zorgen te omringen en het Comité heeft de organisatie op zich ge nomen die nodig is om deze ereplicht in vervulling te doen gaan. Daarnaast beijvert het Nederlands Oorlogsgraven Comité zich om door het verlenen van alle mogelijke steun en medewerking aan de nabestaanden van hen, die in ons Vaderland begra ven werden, het mogelijk te maken dat zij de graven van hun dierbaren komen bezoeken. Reeds duizenden nabestaanden be zochten door bemiddeling van het Ne derlands Oorlogsgraven Comité de gra ven van hun gevallenen in Nederland en even zovele brieven vol dankbaarheid getuigen hoe de actie van het N.O.G.C. de harten van tallozen in het buitenland ten opzichte van Nederland heeft beïn vloed. Door het aanvaarden van deze verhe ven taak geeft het N.O.G.C. ook troost aan hen, die niet in de gelegenheid zijn de graven van hun dierbaren met per soonlijke zorg te omringen. Bedacht moet worden dat het kopen van een Klaproos-insigne tevens is een gedenken van hen die vielen in de strijd voor onze Vrijheid. Door het hoogste offer van de milli- oenen gesneuvelden bleven wij bewaard voor de afgrond van barbaarse en gees telijke slavetTiij, die ons in de bange oorlogsjaren bedreigde. Ons gedenken van deze doden kan niet anders dan een daad van diepe dankbaarheid zijn. Laten van ganser harte zeer vele gif ten aan deze collecte in Midelhamis en Sommelsdijk toevloeien. BUITENGEBBUIKSTELLING POST ZEGELS VAN VROEGERE UITGIFTEN Met ingang van 1 Januari a.s. worden de volgende postzegels buiten gebruik gesteld; voor de frankering worden ze hierdoor waardeloos. a. de Zomerpostzegels uitgifte 1949; b. de Zonnebloemzegels; c. de Herdenkingspostzegels uitgege- geven ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Wereldpost- vereniging; de Kinderpostzegels, uitgifte 19,49. d. Zeélaïid wordt door al te veel Ne derlanders nog altijd beschouwd als een provincie, die min of meer ,,los aan de rest van Nederland hangt." Een blik op de landkaart toont, dat dit in letterlijke zin wel waar is. Zee land bestaat voor een groot deel uit eilanden, die geheel of bijna geheel los liggen van het Nederlandse vasteland. Maar dat er ook figuurlijk gesproken geen hechte band zou bestaan tussen de ze provincie en de rest van ons vader land is beslist onjuist zoals een be zoek aan dit gewest, in het kader van de industrialisatie-persexcursie ons heeft aangetoond. Zeeland is bij uitstek een agrarische provincie, maar bezit bovendien vele in dustrieën die voor de nationale welvaart van ons land van grote betekenis zijn. Daar is bijvoorbeeld in Sas van Gent de „Nieuwe Nederlandse Mij tot Ver vaardiging van Spiegelglas", die geheel Nederland van spiegelglas voorziet. In dezelfde plaats voorziet de Stijfsel- en Glucosefabriek N.V. in practisch de ge hele Nederlandse behoefte aan dextrose en in van de behoefte aan glucose en keukenstroop. De meelfabriek ,,Wal- zenmolen Sas van Gent N.V." levert al het meel, dat in Zeeland en West-Bra- bant wordt gebruikt. De cocesfabriek in Sluiskil brengt 16% van de Neder landse cokesproductie voort en de Com pagnie Neerlandaise d' Azote levert een kwart van de Nederlandse stikstoffa- bricatie. De vlasindustrie, die 45% van de ge hele Nederlandse vlasproductie voor zijn rekening neemt, is gevestigd in St. Jan steen en Koewacht. Van alle klompen die in ons land worden gefabriceerd, komt 20% uit Clinge. En dan tenslotte produceert de Hoefijzerfabriek te Vo- gelwaarde 40% van alle in Nederland vervaardigde hoefijzers. Daarmee is de lijst van Zeeuwse in dustrieën nog lang niet uitgeput. In Vlissingen biedt de Scheepswerf en Machinefabriek „N.V. Kon. Mij. de Schelde" werk aan 4200 mensen. In de omgeving van Clinge zijn in totaal 27 textielfabrieken in bedrijf waarin ruim 2100 personen werkzaam zijn. Boven dien zijn er in en buiten de genoemde industriecentra nog vele grotere en klei nere fabrieken van zeer uiteenlopende aard, waarin duizenden mannen en vrou wen een bestaan vinden. En Zeeland beschikt nog over vele mogelijkheden tot verdere industrialisa tie. Temeuzen heeft nog ca. 30 ha in dustrieterrein „in voorraad". Sas van Gent beschikt op 6 verschillende plaat sen over terrein. De grote moeilijkheid hier is echter: het vinden van Neder landse arbeidskrachten, een probleem dat weer in nauw verband staat met het gebrek aan woonhuizen. In de toe komst zal men dan ook steeds meer een beroep moeten doen op de arbeidsmarkt van het nabijgelegen België. Ook Kruiningen, Goes, Middelburg en (Van onze Australi.sche correspondent) a.b. m.s. „Sibajak", 30 Oct. Zes dagen en nachten achtereen stu wen de schroeven de Sibajak" door de golven. Vele mijlen zijn afgelegd, sinds we in het avond-donker afscheid namen van de familieleden en kennissen aan de Lloydkade in Rotterdam. Het was toen een beetje ,,raar" af scheid, dat eigenlijk nogeens onder streepte hetgeen ik vertelde over dat heel late uitreiken van de Landings- Permit. Er was een familie uit Eindhoven, die nauwelijks 24 uur voor onze „Sibajak" vertrok er van kennis kregen, dat zij dan ook wel mee konden. Wat deze mensen afgesjouwd hebben in die uren, behoef ik niet te vertellen; vermeld zij slechts dat de Sibajak" er anderhalf uur later voor vertrok, het geen noch voor de wegbrengers op de kade, noch voor de weggebrachten pret tig was, vanwege de beginnende Hol landse vrieskou. Voor velen was dit vertraagde af scheid evenwel nog niet zo kwaad; want het was eigenlijk een opluchting, toen de laatste tros werd ingenomen en de sleepboten het zeekasteel naar het mid den van de Waterweg peuterden. Dit alles is zo wat een week geleden. Ja, zo nu en dan denk je nog wel aan Het bestuur van het Streekmuseum Goeree en Overflakkee is bezig evenals verleden jaar wederom een tentoonstel ling te organiseren. Deze tentoonstelling zal worden gehouden in het voormalige Hotel Huismans, aan de Langeweg Mid- delharnis-Sommelsdijk, in de week van 27 November tot 2 December a.s. Naar wij vernemen zal er o.m. een complete vissers-woning worden inge- tuigd, met bedsteden, sleekachel, figu ren in oude klederdrachten enz. enz., precies zoals die ongeveer een eeuw ge leden werd bewoond. Ook zullen er vele attributen te zien zijn uit de bezettingsperiode 19401945. Deze zijn wel niet „oud", maar niet min der interessant. Voorts vele antiquitei ten op verschillend gebied. Het ligt in de bedoeling dat de school kinderen (in schoolverband) deze ten toonstelling in de morgen-uren zullen kunnen bezoeken. Voor de jeugd is het bijzonder leerzaam om te weten hoe on ze voorouders op ons eiland hebben ge leefd en gewerkt. Het belooft weer een zeer leerzame tentoonstelling te worden, die veel pu bliek zal trekken. Vlissingen bieden nog plaats voor indus trievestiging. Maar het werd reeds opgemerkt behalve de financiering speelt ook het vraagstuk van het ar beidsaanbod een grote rol. Zoals ir C. A. L. Horstman, directeur van de Spiegel- glasfabriek te Sas van Gent, ons ver telde, kan de vestiging van een nieuwe industrie, annex met de glasfabriek, waarvoor de geldmiddelen aanwezig waren, niet doorgaan alleen omdat er niet voldoende arbeiders te krijgen wa ren of anders gezegd, omdat er niet vol doende bouwvolume beschikbaar was. Zeeland aldus deze zegsman wordt in dit opzicht zo schamel be deeld, dat er voorlopig geen uitzicht is op een enigszins toereikende arbeiders bevolking. Dat klinkt wat pessimistisch, maar de Zeeuwen, die het devies ,,ik worstel en kom boven"' in hun wapen voeren, zijn er de mensen niet naar om zich door moeilijkheden uit het veld te laten slaan. hetgeen je achter liet, doch er zijn pas sagiers die genoeg met zichzelf of hun gezinleden te doen hebben, om aan het piekeren te slaan. En bovendien hebben we het voorlo pig nog te dioik aan boord met allerlei andere dingen, waarvan: eten een niet onbelangrijk deel vormt. Als die zee-ziekte niet bestond, ja, dan zou alles ideaal zijn. Wilt U weten hoe een niet-zeezieke leeft aan boord van het schip? Een dag uit het leven van een niet-zeezieke Om zeven uur des morgens, gaat Si- men, ons gezellig Javaantje, met de gong het schip rond. Achteraan komt nog een collega van Simen met de bel voor degenen die de gongslag verwaarlozen. Die eerste rondgang is bedoeld voor de kinderen in de leeftijd tot een jaar of twaalf. Natuurlijk zijn er zèèr lief hebbende moeders, die proberen hun kind mee te smokkelen naar de tafel voor de groten", doch na de eerste dag, zijn de hofmeesters onverbiddelijk; kin deren aan een kindertafel. Dan, na een uurtje laat Simen weer z'n gong door het schip weerklinken. Dat is aankondiging voor de eerste zitting" en een uur later voor de derde maal, wanneer de „tweede zitting" be gint. De volwassen passagiers zijn voor de eterij nl. in zittingen ingedeeld, welke plaats vindt in twee afzonderlijke eet zalen tegelijk. Na het ontbijt, heeft een ieder nog voldoende besognes in zijn hut of ruim, maar zo spoedig mogelijk begeeft een elk zich naar de dekken. Misschien klinkt dat in deze tijd van het jaar in de Hollandse oren wat vreemd, maar Wij verkeren reeds in de gelukkige om standigheid, dat er een milde tempera tuur heerst, die des middags bij volle zon tot die van de Hollandse zomer uit kan dijen. Dan gaat men zich een tijdje verlusti gen in hetgeen deze zeevaart aan schoons ons biedt. Want kapitein" Goedewagen slooft zich werkelijk uit voor de sight seeing" langs de kust. Zo kropen we zo dicht mogelijk langs de Spaanse kust, hield de stuurman zo veel als de veiligheid voor het schip toe stond op Gibraltar aan terwijl de Afri kaanse kust een hele dag de passagiers geboeid hield. Dit terloops. Na het dek-amusement, gaat om elf uur Simen weer rond voor de lunch- kindertafel, gevolgd door die der twee zittingen. Dan gaan de kindertjes naar bed en zoekt elk van de volwassenen zijn eigen genoegens. De één gaat genieten van de zee bij avond; de ander amuseert zich in de danszaal en gisteravond werd film ge draaid. Journaal incluis. Tussen al die gebeurtenissen door, wil de heer F. P. van Ravenswaay, die met zijn staf onze HoUandia kolonie te administreren heeft, zo nu en dan van bepaalde mensen iets weten; heeft de marconist voor die en gene een tele- grammetje; lezen we het bulletin van de Oceaan Post" dat ieder dag aan elk wordt uitgereikt. En voor degene die de sport minnen, heeft sportleraar J. v. Himbergen op het sportdek wel iets te doen. Naast de sportmensen, houdt de heer van Himbergen, samen met een hof meesteres op het kinderdek de jeugd be zig, zeer ten genoege van de ouders en de kinderlozen. Want, de kinderen vormen alleen reeds een probleem op een schip! En ©en leder heeft z'n zorgen Meen uit dit alles niet te mogen af leiden, dat hier een onbezorgd leventje wordt geleid. Dan denk ik niet eens aan onze zeezieken. Die Golf van Biscaje, dat is een kwaje! De Sibajak" is er niet slecht door heen gerold, al gebeurde dat dan ook met de 2025 graden slingering tame lijk letterlijk. De ,,Zuiderkruis" die achter ons zat, doch nabij Sicilië in het nachtelijk duis ter ons passeerde, moet het slechter heb ben gehad. En dokter Klem, die samen met de kinderarts Beekhuis uit Rotter dam, de medLsche zorg heeft, vertelde me dat het met de ziekerlj best los loopt. Als we een advies mogen geven; neem een extra slaappoedertje mee, want vooral de eerste nachten laten golfslag en motor aan velen niet te royale nacht rust toel En dan gaat men temeer bepeinzen hoe in het nieuwe vaderland de zaken zich zullen ontrollen. In het algemeen zien de emigranten de zaken nuchter in. Vandaag begonnen aan boord de En gelse lessen, door mede-emigranten ge geven. De belangstelling bleek er zeer groot voor te zijn. Men gaat zich prepareren op harde strijd. Met welk een energie sommigen bezield zijn, leert ons bv. do heer E. H. Brinkman uit Soest, een schilder. Kort voor zijn vertrek, werd door brand een groot deel van zijn bezittin gen verwoest. Toch stapte hij met zijn twee zoons aan boord van het m.s. Si bajak". In Australië zullen zij het weer proberen de meubeltjes bij elkaar te krijgen; want er kon niet veel gered worden Daar is de familie D. H. Merier uit Delft, waarvan de man een vakgenoot van de heer Brinkman is. Dat Holland se klimaat brengt menig schilder tot wanhoop. Maar in Australië kun je 9 maanden van de zomer profiteren! Een ander geval is het echter weer met de politieman Booy uit Voorburg. Hij deed dienst bij de Haagse rechtbank en aan het Departement van Justitie. Zijn baan was dus goed. Niettemin waagt hij de nog voor hem onzekere stap, naar Fre- mentle, waar hij beslist, althans voor lopig, geen politieman zal worden! We zouden nog kunnen vertellen van J. van Krevel uit Den Bosch, die de arbeidsmogelijkheid in Nederland niet groot ziet, ondanks het feit dat hij als timmerman in de bouwnijverheid vol doende werk had. „Ik wil wel eens pro beren een eigen zaak te krijgen"', is zijn hoop. Van de landbouwers familie Kamp huis uit Groningen, die wil gaan zien of in Australië een schapenfarm is te stichten. Zo zouden we door kunnen gaan met te verhalen over de duizend Nederlan ders op onze Sibajak", en in een vol gend artikel gebeurd zulks nog wel. Al die mannen in het bijzonder, heb ben hun verlangens en daarin hun zor gen. Ze praten er hier aan boord met elkaar over, toetsen de meningen. Zo gaan de dagen voorbij, niet in eentonige regelmaat. Zelfs de Zondag geeft goe de onderbreking. In de Prot. godsdienst oefening ging ds Pellicaan uit Baren- drecht voor en voor de rooms katholie ken droeg Pater W. van Baar S.V.D. een H. Mis op. En dan denken al die mensen weor aan Holland, waar nu hun famileleden in de kerkgebouwen zitten. De voor gangers denken aan hen in het gebed. Duizend emigranten zijn op Weg naar het nieuwe vaderland. Nog drie dagen, dan zijn we in Port Said! In de Middellandse Zee koestert men zich in de zon. Het leven aan boord van de Siba jak" is zo slecht nog niet. Men is be zig de band met het verleden los te maken; de toekomst is vol verwachtin gen! ------O------ Alle in/jttentlen gedood Op de grens van Ae gemeenten Nootdorp en Zoetermeer is Zater dagavond om ongeveer negen uur o'p de onbewaakte overweg ter hoog te van blokpost 13 een persanemauto door een trein gegrepen en enige honiderdén meters meegesleurd. De vier inzittenden zijn daarbij om htpt leven gekomen. De trein kwam nit Den Haiag en reed in de nichtlng Gouda. De verongelukten zijn de echtparen J. Tabben, en P- Vroegh uit Naaldwijk. De heer Tabben was instructeur bij een autorijschool aldaar en de heer Vroeg)i was werkzaam in het verzekeringsbe drijf. Het eerste echtpaar had acht, het tweede twee kinderen. 26 I door Jferman JSoorman „Dat vind ik ook", zegt Saalmink. ,,We zullen je missen, kind, maar ik ge loof voor alles, dat het goed is." „Behalve voor mij", snerpt moeder. ,,Of denk je soms, dat ik een meid van twintig jaar ben?" „Iemand van twintig met een doch ter van zeven en twintig, dat klopt niet," antwoordt Saalmink droog. „Maar we redden het wel, moeder." Ietwat later, als zij naar bed gaan, begint vrouw Saalmink er weer over. Zij kan het, geval maar niet verkroppen. „Moeder", zegt Saalmink, steviger dan zijn gewoonte is ,,neem nu eens van mij aan, dat het goed is, dat Marie de deur uitgaat. Ook omdat zij dan ver dient, maar veel meer voor haarzelf. Ik heb ook ogen in mijn hoofd. Ze is dé oude niet meer. Ik weet zeker, dat zy spijt heeft als haren op haar hoofd, dat zij Jan de bons gegeven heeft. En hu moet zij er eens uit. Dat zal haar goed doen. Werk haar nu verder niet tegen. Jij hebt er ook schuld aan, dat het zó gelopen is." „Welja, nu zal ik het weer gedaan hebben. Zij had er toch ook geen zin in!" „Als jij er ook niet op aangedrongen had, zou zij, geloof ik, wel gegaan zijn. Maar laten we er geen ruzie over gaan maken. Het is nu gebeurd en alles is voorbij. En als je voor God kunt ver antwoorden, wat je gedaan hebt, dan Is het Immers altijd goed, moeder." En dan zwijgt vrouw Saalmink. Al spoedig haalt haar man rustig adem. Hij slaapt. Zij kan voorlopig niet sla pen Op zekere dag, ruim een maand later, fietst Marie van de boerderij naar Doe- kum, waar zij een boodschap te verrich ten heeft. Van de tegenovergestelde zij de nadert, eveneens op de fiets, een ou dere vrouw, die haar, meent zij, onlangs in een winkel op het dorp, genoemd is. Maar zekerheid heeft zij niet. Als de vrouw vlakbij is, stapt Marie af en geeft een wenk, die opgevolgd wordt: de beide vrouwen staan naast elkaar op de weg, de fietö aan de hand. ,.Is u niet vrouw Everts uit Doekum?' ,/Die ben ik", is het opgewekte ant woord. „Ik ken je niet." „Ik ben Marie Saalmink." „Wat zeg je? Marieeh..." Énige verrassing bij de vraagster. „Ja, dezelfde. Ik begrijp u wel. Ik ben verloofd geweest met Jan Stelma- ker, maar wilde niet naar Canada. En toen was het uit tussen ons. Ik heb er verkeerd aan gedaan, maar nu is het te laat. Hij is nu met Sanne getrouwd, ik weet het, en ik hoop van harte, dat zij gelukkig zullen zijn. Dat geloof ik ook wel." „Ik twijfel er niet aan. We krijgen op gewekte brieven," antwoordt moeder Everts, die maar niet vatten kan, waar dit meisje heen wii. „Dat zal wel. Van Sanne heb ik nooit iets anders dan goeds gehoord. En Jan ken ik wel." Even een pauze, die pijnlijk wordt. „Mag ik u eens wat vragen! En wilt u daar eerlijk op antwoorden?" ,,Als dat in mijn vermogen is, waar om niet? Alleen begrijp ik niet..." „Neen, dat begrijp ik. Toen... toen, in de grieptijd, is Sanne toen ziek ge weest?" „Nou, en óf! Heel erg. Wekenlang. Maar..." „Ja, het lijken gekke vragen, maar ik zou zo graag precies de waarheid wil len weten, ziet u?" „Hm. Nu, vraag maar.'" ,,Is Jan toen 's' avonds laat in Doe kum bij u geweest?" „Ja. Hij kwam met een boodschap van Sanne. Wij kenden hem niet. Sanne wou graag hulp hebben voor de boerin. Bij mij is een dochter thuis..." „Ja, ik weet het: Kee. En toen is Jan later weggegaan en Kee is de andere morgen naar Kon\jnenbelt gefietst," zegt Marie vlakweg. Maar zij popelt om tegenspraak. Die ook prompt komt. „Neen, meisje, zo is het niet. Kee is die eigen avond nog met Jan meege gaan. Maar nu moet je mij eens vertel len, wat die vragen betekenen! Ik sta over mijzelf verbaasd, dat ik mij zelf laat uithoren. Daarop lijkt het wel wat, vind je niet?" „Ik weet nu al genoeg en ik ben blij, dat ik u ontmoet heb. En ook met de antwoorden." Opeens gaat moeder Everts een licht op. Scherp kijkt zij Marie aan. „Vertel mij nu ook eens eerlijk; is er gelastei'd over Sanne en Jan?" „Niet over Sanne, wel over Jan. Ik heb het nooit willen geloven, maar nu heb ik zekerheid. Jan is eerlijk en hij is mij nooit ontrouw geweest. Ik ben dank baar, dat ik u gespi«8ken heb. Vrouw Everts." Marie heeft haar hand gedrukt en stapt op. „Ja, maar, hoor nu eens..." ,,Neen, vrouw Everts, het is alles goed, hoor. Ik..." Dan verdwijnt zij. „Vreemd meisje," schudt moeder Everts het hoofd. ,,Toch eerlijke, zachte ogen. Wat zou er toch gelasterd zijn?! Zij was zichtbaar opgelucht door mijn antwoorden." Verder peddelend, overweegt zij, of zg haar niet had moeten vragen ,eens te komen aanlopen. Zij zou het wel eens eenzaam hebben op die achterafboerde- rij. Maar neen, dat ging toch ook niet. De vroegere verloofde van Jan... Alsof een loden last van haar schou ders afgevallen is, fietst Marie, voor héar doen opgewekt, naar het dorp, om haar boodschap te doen: haar gevoel heeft haar niet bedrogen; Jan heeft niet gelogen; hij is trouw geweest tot het laatst; als zij niet gehandeld had, zoals zij gedaan heeft, dan was zij nu in Ca nada. Zij neemt zich voor, haar moeder van deze ontmoeting te vertellen. Éénmaal per maand gaat zij een volle dag naar huis, soms de nacht overblij vend. Maar nooit op een Zondag. Dat is te lastig op de boerderij. De eerste, de beste keer spreekt zij er over. „Moeder, ik heb vrouw Everts gespro ken. Doekum is niet ver van Everdink, zoals u weet." Vrouw Everts? Wat heb je met die te maken?" is de verbaasde vraag. Moeder Saalmink is al verzoend met het vertrek van Marie. Ja, 't was goed ge weest, dat zij gegaan was. Haar tegen woordigheid maakte haar onrustig. De enkele malen, dat zij nu thuiskomt, heeft zij er geen last van. ,,'k Heb niets met haar te maken, 'k Heb haar alleen gevraagd naar dat geval met Jan. Was die nu met Sanne thuis geweest of niet? 'k Geloofde er niets van, maar wilde zekerheid." ,,Je hebt haar toch niet verteld, dat ik... dat Jaarsma...", hakkelt vrouw I Saalmink, ontzet. „Ik heb niets verteld. Alleen gevraagd. En nu weet ik zeker, dat Jan de volle waarheid heeft meegedeeld en dat Jaarsma, die smiegt, gelogen heeft." „Nu nog mooier. Jaarsma heeft ge zegd, dat hij Jan met een dochter van Everts 's avonds Iaat in een café heeft gezien. Dat klopt toch? Dat heeft Jan zelf ook verteld." .Jaarsma heeft, tenminste dat hebt u beweerd, gezegd, dat dat meisje San ne was. En dat was niet waar. 't Was Kee, haar zuster, die met hem naar Ko- nijnenbelt fietste. Toen hebben zij daar een kopje koffie gedronken. Dat is al les. Jaarsma, heeft gelogen." „Waarom toch. Het klopt toch pre cies?" ,,Hij heeft toch gezegd, dat het Sanno was? Of niet?" ,,Nou ja, precies herinner ik me dat niet meer. Ja zeker, hij sprak toch van Sanne. Hij kent die van Everts v;el."' ,,Als hij de meisjes kent en hij heeft gezegd, dat het Sanne was, dan heeft hij gelogen. Maar nu ga ik geloven, dat u mij ook wat op de mouw heeft gespeld. Dat zou..." Marie, het laatste jaar bleek gewor den, heeft een bloedrode kleur gekregen en vuur spat uit haar ogen. Min of meer vernietigend kijkt zij haar moeder aan. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 6