Een sluitende begroting voor 1951 der gemeente Middelharnis INDUSTRIALISATIE Late Lente i in ^^eelcutd Raad St. Maartensdijk Raad Stavenisse SchramÊ Meerdere plannen voor vernieuwingen Ook de sluis aan het Havenhoofd zal worden vernieuwd KLAPROOSDAG ----o---- Btadz. 2 „BtLAlTDlBM-IfiaOWB» Woensdag 8 November 1950 ffoensdag 8 jletselaar zi loensen in aariH j,i huis. Dan (lat er zo weia „jgii radiotoea joestel dat ee ander „RadB pjn notedop, s= gr zijn toes f der bedeelden (jl van ander gfhrammetje (,u]i radio hal( ^orgen-krieke toe staat hij a „et een goot, c (jer en schoon pan zijn er it Ijeii om alleen te luisteren. 5 lieer overslaai te horen, ook precies hetze] gezegd heeft. Dan zijn er leii om de w( egelen er hui Jat het weer ipeld was, sta Oo]i heeft Sc' jio hebben, ot fevoelen er q lis je geen r lodelijk oudei Zo kent hij ^ziek" naar c jchuld zouden ling in bezit ileohts kort, 3e radio staa jezulken heb) leid van het 't Bezi Is 't ei Zo zijn er Ie mensheid ([aar al met De gemeentebegroting' voor 1951 is door de raadsleden te Middelharnis in studie genomen, die in een openbare vergadering op Dinsdag 21 Nov. a.s. na der zal worden behandeld. Wij hebben van deze begroting kennis genomen en gezien dat deze sluitend kon worden gemaakt in ontvang en uitgaaf op 231.546.23, met een onvoor ziene van 15.844.74. Voor de vele vernieuwingen, die B. en W. voor het ko mende jaar heeft uitgestippeld, zal echter deze mooie post van ruim 15.000. aanzienlijk slinken. De Kapitaaldienst sluit met een ontvangst van 12.3475.47 en een uitgaaf van 12.2551.04 batig slot 924.43. De post onvoorziene uitgaven van de gewone dienst is oorspronkelijk begroot op 15.844.74. Door meerdere, nog te verwachten uitgave, zal deze post sterk worden gereduceerd. Onder meer is ver zocht om de gemeente Middelharnis in een hogere klasse te plaatsen wat de salariëring van Burgemeester, secreta ris en secretarie-personeel betreft, wat met de tijdelijke toelagen, een belang rijke meerdere uitgave vergt. Geldle ningen zullen moeten worden aangegaan om verschillende kapitaals-uitgaven te dekken, waarin tot dusver door bijdra gen van de gewone dienst werd voor zien. Berekend tegen 3% rente vraagt dit 3576.—. Voor de verbouwing van de Groen v. Prinstererschool (bijbouw nieuw lokaal) wordt voor 1951 een afschrijvingsbe drag van 500.— geraamd. Het weg dek van de Vissersstraat zal in 1951 ge heel vernieuwd moeten worden en ook de keibestrating zuidelijke haven, op welk kapitaal 9000.—) in 1951 300.- zal moeten worden afgeschreven. Daar de commissie ter bestudering voor de aanleg van een sportveld in de gemeente, haar plannen daarvoor reeds bijna gereed heeft, raamt men daarvoor alvast de jaarlijkse kosten op 300. Evenzo met de verbetering zwemgele- genheid, die ook op f 300.p. j. worden geraamd. Voor de school voor bijzonder buiten gewoon lager onderwijs (thans reeds in Weeshuis aangevjingen) kunnen de kos ten per jaar nog niet precies worden geraamd, maar vermoeden B. en W. toch .f 1000.subsidie nodig te zullen heb ben. De algehele vernieuwing van de sluis aan het Havenhoofd, waarvan van Ged. Staten reeds een plan is ontvangen, zal een aflossingslast van 1000.mee brengen. Waar Ged. Staten bezwaar gemaakt hebben tegen de door de raad vastge stelde verordening betreffende de hef fing van kadegeld, zou niet goedlïeu- ring dezer verordening betekenen, dat het kadegeld in 1951 plm. 3000.min der zal opbrengen. Rekening houdend met al deze pos ten zal de onvoorziene slinken vaji 15.844.74 tot 3175.76. Deze over schietende ruim 3000.is dus slechts een klein bedrag, dat buiten de gestelde ramingen kan worden verbruikt. Zoals bekend is de ondememingsbe- lasting afgeschaft. Ter compensatie van deze gemeentelijke inkomst, zal een wet telijke regeling tot stand komen. De ra ming van de compenserende uitkering kan, volgens een ministerieel schrijven, op 60.000.worden geraamd. De uitkering uit het gemeentefonds wordt geraamd op 64574.90; de belas ting-uitkering op 11.316.48 en de bij zondere uitkering op 37875. De representatie-kosten, die in ver band met de centrale ligging der ge meente vaak moeten gemaakt voor ont vangst officiële peronen enz. zijn ge raamd op 450. Voor aanschaf en onderhoud van schoolboeken en leermiddelen is ge raamd 1108.33 berekend naar een aan tal leerlingen op de l.o. school van 316 2/3 X 3.50 per leerling. Onderhoud van straten, wegen en pleinen vraagt een vermoedelijk bedrag van 10.000. Hier volgen verder nog enige van de voornaamste posten van inkomsten en uitgaven. Uit de inkomsten: leges en rechten burgerl. stand 2000.huur en slacht- burgerl. stand 2000.^keur en slacht- .f 2589.86; brug, haven en kadegelden 15.000.— reinigingsrechten 4800. straatbelasting 13.700.eifpachten f 41.026; 190 opc. hoofdsom grondbe- h. Rijk 18.480.overbruggingssteun f 41.0226; 190 opc. hoofdsom grondbe lasting 16800.150 opc. hoofdsom personele belasting 19000.honden belasting 1200.vermakelijkheids- belasting 14000. Uit de uitgaven. Ter dekking had, saldi vorige jaren 1400.(Het tekort voor 1950 becijfert men op rond 10.000.wedden ter secretarie 15.032.15, bureaubehoeften enz. 1.600 gebouwen 1.786.40, telefoon f 990.—, geheime uitgaven politie 50.straat verlichting 7.000.keuringsdienst 5.083.45, personeel openbare werken f 25.341.95, plantsoenen f 1.300.— rio len enz. ,f 2.400.—, de haven 13.254.70, gemeentereiniging 14.878.onderwij- zerswedden 32.749.15, wedden Ulo 20.225.'vergoeding bijzondere scho len f 15.217.71, subisidie bewaarscholen 4530.—. H.B.S. f 7545.—, Ambachts- school 25.010.62, volksfeesten 500.— krankzinnigenzorg 18.465.20, subsidie Instelling Sociale Zaken 31.000. steunverlening 26.080.sociale bij stand gezinnen 15.972. ------O------ CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS VeUing van Vrö^ag 3 November 1950. Witlof A 45.—; Witlof B 38—40— Glassla A 11.90; Rode kool 5. Alicante A 56.63.^Alicante B 38.-45.—; Peren Huishoud 16.—18- Appels Standaard 62.65. TJSenveiling van Vrijdag 8 November '50 Alle sortimenten f 6.04 per 100 hg. Aanvoer 12.000 kg. DAG DEB DANKBAARHEID Ook voor Middelharnis en Sommels- dijk bestaat het voornemen om op Za terdag, 11 November a.s., door de Klap roos-verkoop bij te dragen aan de grote jaarlijkse collecte voor de geallieerde oorlogsgraven. De doelstelling van het Nederlands Oorlogsgraven Comité mogen hier in het kort worden weergegeven. Voor het Nederlandse Volk is het een ereplicht om de in ons land aanwezige graven van de in de tweede wereldoor log gesneuvelde geallieerde soldaten met blijvende zorgen te omringen en het Comité heeft de organisatie op zich ge nomen die nodig is om deze ereplicht in vervulling te doen gaan. Daarnaast beijvert het Nederlands Oorlogsgraven Comité zich om door het verlenen van alle mogelijke steun en medewerking aan de nabestaanden van hen, die in ons Vaderland begra ven werden, het mogelijk te maken dat zij de graven van hun dierbaren komen bezoeken. Reeds duizenden nabestaanden be zochten door bemiddeling van het Ne derlands Oorlogsgraven Comité de gra ven van hun gevallenen In Nederland en even zovele brieven vol dankbaarheid getuigen hoe de actie van het N.O.G.C. de harten van tallozen in het buitenland ten opzichte van Nederland heeft beïn vloed. Door het aanvaarden van deze verhe ven taak geeft het N.O.G.C. ook troo.st aan hen, die niet in de gelegenheid zijn de graven van hun dierbaren met per soonlijke zorg te omringen. Bedacht moet worden dat het kopen van een Klaproos-insigne tevens is een gedenken van hen die vielen in de strijd voor onze Vrijheid. Door het hoogste offer van de milli- oenen gesneuvelden bleven wij bewaard voor de afgrond van barbaarse en gees telijke slavernij, die ons in de bange oorlogsjaren bedreigde. Ons gedenken van deze doden kan niet anders dan een daad van diepe dankbaarheid zijn. Laten van ganser harte zeer vele gif ten aan deze collecte in Midelharnis en Sommelsdijk toevloeien. BUITENöEBBtJIKSTELLING POST ZEGELS VAN VROEGERE UITGIFTEN Met ingang van 1 Januari a.s. worden de volgende postzegels bulten gebruik gesteld; voor de frankering worden ze hierdoor waardeloos. a. de Zomerpostzegels uitgifte 1949; b. de Zonnebloemzegels; c. de Herdenkingspostzegels uitgege- geven ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Wereldpost vereniging; de Kinderpostzegels, uitgifte 1949. d. Zeeland wordt door al te veel Ne derlanders nog altijd beschouwd als een provincie, die min of meer ,,los aan de rest van Nederland hangt." Een blik op de landkaart toont, dat dit in letterlijke zin wel waar is. Zee land bestaat voor een groot deel uit eilanden, die geheel of bijna geheel los liggen van het Nederlandse vasteland. Maar dat er ook figuurlijk gesproken geen hechte band zou bestaan tussen de ze provincie en de rest van ons vader land is beslist onjuist zoals een be zoek aan dit gewest, in het kader van de industrialisatie-persexcursie ons heeft aangetoond. Zeeland is bg uitstek een agrarische provincie, maar bezit bovendien vele in dustrieën die voor de nationale welvaart van ons land van grote betekenis zijn. Daar is bijvoorbeeld in Sas van Gent de „Nieuwe Nederlandse Mij tot Ver vaardiging van Spiegelglas", die geheel Nederland van spiegelglas voorziet. In dezelfde plaats voorziet de Stijfsel- en Glucosefabrjek N.V. in practisch de ge hele Nederlandse behoefte aan dextrose en in van de behoefte aan glucose en keukenstroop. De meelfabriek ,,Wal- zenmolen Sas van Gent N.V." levert al het meel, dat in Zeeland en West-Bra- bant wordt gebruikt. De cocesfabriek in Sluiskil brengt 16% van de Neder landse cokesproductie voort en de Com pagnie Neerlandaise d' Azote levert een kwart van de Nederlandse stikstoffa- bricatie. De vlasindustrie, die 45% van de ge hele Nederlandse vlasproductie voor zijn rekening neemt, is gevestigd in St. Jan steen en Koewacht. Van alle klompen die in ons land worden gefabriceerd, komt 20% uit Clinge. En dan tenslotte produceert de Hoefrjzerfabriek te Vo- gelwaarde 40% van alle in Nederland vervaardigde hoefijzers. Daarmee is de lijst van Zeeuwse in dustrieën nog lang niet uitgeput. In Vlissingen biedt de Scheepswerf en Machinefabriek ,,N.V. Kon. Mij. de Schelde" werk aan 4200 mensen. In de omgeving van Clinge zijn in totaal 27 textielfabrieken in bedrijf waarin ruim 2100 personen werkzaam zijn. Boven dien zijn er in en buiten de genoemde industriecentra nog vele grotere en klei nere fabrieken van zeer uiteenlopende aard, waarin duizenden mannen en vrou wen een bestaan vinden. En Zeeland beschikt nog over vele mogelijkheden tot verdere industrialisa tie. Terneuzen heeftnog ca. 30 ha in dustrieterrein „in voorraad", Sas van Gent beschikt op 6 verschillende plaat sen over terrein. De grote moeilijkheid hier is echter: het vinden van Neder landse arbeidskrachten, een probleem dat weer in nauw verband staat met het gebrek aan woonhuizen. In de toe komst zal men dan ook steeds meer een beroep moeten doen op de arbeidsmarkt van het nabijgelegen België. Ook Kruiningen, Goes, Middelburg en Dinsdag 31 October 1950. De voorzitter Burgemeester D. C. Bouwense opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette allen har telijk welkom. Afwezig weth. Bout. Punt 1. Vaststelling notulen raads vergadering van 20 September 1950, De ze werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Goedkeuring raadsbesluit woning dhr Everaers. Idem wijziging saldi Bank Ned. Ge meenten 2500.—. Uitslag Centrale Kas, gemeenteont vanger. Geen opmerkingen. Idem van de administratie wonhigbe- drijf. Idem van het Wezen Armbestuur. Deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Schrijven van de Minister van Binnen landse Zaken aangaande uitkering pu bliekrechtelijke organen, tweede uitke ring 5%i gemeente personeel, gelijk rijks regeling. Dit vond geen bezwaai'. Schrijven aangaande het personeel gemeentedienst, die niet verzekerd zijn en hvm pensioen, met verzoek een bij drage te verlenen, groot 308.62 voor dit personeel, waarbij zij aangesloten zijn bij het ziekenfonds. Het bedrag dient als aanvulling premie voor de ver zekering. De voorz. geeft een korte toelichting en zeide dat dit personeel, bij ziekte van langen duur, anders buiten pensioen zou komen te vallen. Dit voorstel werd met algemene stemmen besloten. Verzoek van dhr G .v. As C 61 om terugbetaling schoolgeld, gezien dat kind de school heeft verlaten. B. en W. stellen voor hier niet op in te gaan, we gens achterstand '46 en '.47. Hiermede werd accoord gegaan. Het concept besluit Brandweer rege ling met een enkele wijziging, werd ac coord bevonden. Schrijven van de Plantenziektenkun- digen Dienst Wageningen, aangaande de volkstuinen, om betreffende de moe heid der aardappelen een verbod te ma ken. De heer op den Brouw wijst er op, dat de volkstuinen hierdoor worden ge dupeerd. Het geteelde wordt toch maar voor eigen consumptie gebruikt. Spr. vindt daar de controle verschrikkelijk van. Ë)e heer Koopman stelt voor er niet op in te gaan. De voorz. zegt, dan leggen ze het ons op van hoger hand. Weth. Hage wil contact zoeken met alle gemeenten in Tholen om dan een verzoek gezamenlijk in te dienen, om een voorziening te krijgen evenals in Noord Holland. Vlissingen bieden nog plaats voor indus trievestiging. Maar het werd reeds opgemerkt behalve de financiering speelt ook het vraagstuk van het ar beidsaanbod een grote rol. Zoals ir C. A. L. Horstman, directeur van de Spiegel- glasfabriek te Sas van Gent, ons ver telde, kan de vestiging van een nieuwe industrie, annex met de glasfabriek, waarvoor de geldmiddelen aanwezig waren, niet doorgaan alleen omdat er niet voldoende arbeiders te krijgen wa ren of anders gezegd, omdat er niet vol doende bouwvolume beschikbaar was. Zeeland aldus deze zegsman wordt in dit opzicht zO schamel be deeld, dat er voorlopig geen uitzicht is op een enigszins toereikende arbeiders bevolking. Dat klinkt wat pessimistisch, maar de Zeeuwen, die het devies „ik worstel en kom boven'" in hun wapen voeren, zijn er de mensen niet naar om zich door moeilijkheden uit het veld te laten slaan. Hiertoe werd met algemene stemmen besloten. Aangeboden worden de begrotingen voor het dienstjaar 1951. De begroting van het Wezen Alge meen Armbestuur geeft voor de gewone dienst aan ontvangsten en uitgaven f 14641.51 met een bijdrage van de ge meente tot het sluitend maken van de begroting van f 2900. De grotere bijdrage is vooral toe te schrijven aan de verpleging van enkele armlastige personen in het rusthuis bouw, inkomsten en uitgaven 1868.67, Vierde bouw 209.98; Vijfde bouw 3273.36. De gemeente-begroting geeft voor clc gewone dienst aan inkomsten 2,00252, 92, aan uitgaven 208918,92, waarin begrepen een bedrag voor onvoorzien van 2315.69, zodat er een tekort i.s van 8666.—. De kapitaaldienst geft aan inkomsten en uitgaven 95863.27. Aan de primitieve begroting is no^ een comptabiliteitsbesluit toegevoegd betreffende de vernieuwing van de kos ten straatverlichtin,g, die ,f 200000 zal vragen en vernieuwing van de bestratint; van de Kaaistraat tot de be.graafplaats, die een uitgaaf vordert van f 20000, to taal dus nog een kapitaalsuitgaaf van f 40.000.—. Rondvraag. De heer de Viet vroeg naar de brand gang, waar veel mensen door lopen. Kan daai' wat aan gedaan worden, om dio liutten weg te doen, vraagt spr., des noods met beton. De voorz. stelt voor zo goedkoop mo gelijk de zaak te laten uitvoeren en do bewoners aan te sclirijven, om te zorgen dat het water uit de goten daar niet in loopt. Verder vraagt de heer de Viet nog naar de pad tussen de oude en nieuwo woning-en aan het Bosje, omdat te ver harden. De voorz. zegt dat er opdracht is go- Stichting Walcheren. De kapitaaldienst geeft aan inkom- i geven om dit met sintels te doen. sten en uitgaven 6212.24. De heer Langejan sprak zijn teleur- De begroting voor de woningdienst stelling uit aangaande het ophouden geeft voor de verschillende bouwen de I der school en vroeg of de schilder toch volgende cijfers te zien. i bezig- is. De kinderen lopen nu op straat Eerste bouw: 43 woningen, inkomsten met de kou. Spr. zou willen dat B. en en uitgaven 6140.57, biidrage gemeen te in het nadelig slot 642.58. Tweede bouw, 10 woningen, baten en lasten 2132.60, bijdrage ,f 209.22. Derde bouw, 10 woningen, baten en lasten 2979.53, bijdrage 406,49. Vierde bouw, 1 woning, baten en las ten 236.34, bijdrage 24.71. Vijfde bouw, 20 woningen, baten en lasten 5709.74. In totaal moet aan bijdragen uit de gemeentekas worden betaald tot dek king van het exploitatie-tekort ,f 1283.- Aan kapitaalinkomsten en uitgaven geeft de begroting de volgende cijfers; Eerste bouw, inkomsten en uitgaven ,f 3542.54, Tweede bouw.1763.90; Derde W. flink aanpakte hier in. De voorz. antwoordde dat het op het ogenblik met 6 klassen al voor elkaar is, met een noodbuis voor kachels. Een klas nog niet. Maar ook dit zal spoedi,»- zijn. Het personeel werkt zelf ook mede daar ze Zaterdagsmorgens zelfs school willen houden. Weth. Hage zegt dat de laatste lood jes het zwaarst wegen. De heer Geluk zag liever voor de I<in- deren van buiten de gemeente, om de an dere dag school, inplaats van een halvo dag, om dat dit wegens het weer voor de kinderen te lastig is. De voorz. zegt, dat het kan gebeuren. Daarna sluiting. Vrijdag 3 November des voorm. 9,30 uur kwam de gemeenteraad in ojjen- bare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester L, A, Ver burg. Alle leden tegenwoordig. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering on gewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: Medededeling van het gemeentebe stuur van St. Maartensdijk, dat de ver ordening op de heffing van keurlonen is goedgekeui-d. Goedkeuring van de wnd, Comm. der Koningin op verordening aanplakrech- ten. Idem van het Prov. Best. op de 5% toelage 3e en 4e kwartaal 1950. Mededeling van het Bestuur voor mo derne bliksem-beveiliging, dat de blik semafleider op het gemeentehuis in or de bevonden is; op de toren zou een dubbele leiding nodig zijn. De heer Hage vraagt of aanleg van een bliksemafleider verplichtend is. De Voorz. zegt dat dit niet het geval is. Weth. V. d. SMltke merkt op, dat er wel Brandverzekeringen zijn die de ver plichting van aanleg daarvan stellen. Van dhr A. van 't Veer (die de vorige vergadering afwezig was) is bericht ont vangen, dat hij zijn benoenring als pi, vervangend lid der woonruimtecommis sie aanneemt. De heer Joh. Stoutjesdijk deelt i-nedc dat hij zijn benoeming niet wenst te aan vaarden. B. en W. stellen voor om dhr A. van 't Veer thans als lid te benoem-en, wat met algemene stemmen plaats vindt en door dhr van 't Veer aanvaardt, In een schrijven van het Prov. Be stuur worden enige opmerkingen ge maakt op de monumentenverordening, B. en W. stellen voor geen wijzigingen aan te brengen op de lijst van monu mentale bou-vvwerken; tegen enige re dactionele wijzigingen is geen bezwaar. Op de vraag van de heer L. Hage of dit gebouwen zijn door de Raad als zo danig aangewezen antwoordt de vobrz. dat dit niet plaats vindt, dan nadat een terzake deskundige is gehoord. Van dhr C. L. Geluk te St. Maartens dijk, J. Hage te Scherpenisse en G. A. Geluk te St. Maartensdijk is een ver zoek ingekomen om met een tractor 26 I door J'ferman JSfiorman „Dat vind ik ook", zegt Saalmink. „We zullen je missen, kind, maar ik ge loof voor alles, dat het goed is." „Behalve voor mij", snerpt moeder. „Of denk je soms, dat ik een meid van twintig jaar ben?" „Iemand van twintig met een doch ter van zeven en twintig, dat klopt niet," antwoordt Saalmink droog. „Maar we redden het wel, moeder." Ietwat later, als zij naar bed gaan, begint vrouw Saalmink er weer over. Zij kan het geval maar niet verkroppen. „Moeder", zegt Saalmink, steviger dan zijn gewoonte is „neem nu eens van mij aan, dat het goed is, dat Marie de deur uitgaat. Ook omdat zy dan ver dient, maar veel meer voor haarzelf. Ik heb ook ogen in mijn hoofd. Ze is de oude niet meer. Ik weet zeker, dat zg spijt heeft als haren op haar hoofd, dat zij Jan de bons gegeven heeft. En nu moet zij er eens uit. Dat 5a,l haar goed doen. Werk- haar nu verder niet tegen. Jij hebt er ook schuld aan, dat het zó gelopen is." „Welja, nu zal ik het weer gedaan hebben. Zij had er toch ook geen zin in!" „Als jij er ook niet op aangedrongen had, zou zti, geloof ik, wel gegaan zijn. Maar laten we er geen ruzie over gaan maken. Het is nu gebeurd en alles is voorbij. En als je voor God kunt ver antwoorden, wat je gedaan hebt, dan is het immers altijd goed, moeder." En dan zwygt vrouw Saalmink. Al spoedig haalt haar man rustig adem. Hij slaapt. Zij kan voorlopig- niet sla pen Op zekere dag, ruim een maand later, fietst Marie van de boerderij naar Doe- kum, waar zij een boodschap te verrich ten heeft. Van de tegenovergestelde zij de nadert, eveneens op de fiets, een ou dere vrouw, die haar, meent zij, onlangs in een winkel op het dorp, genoemd is. Maar zekerheid heeft zij niet. Als de vrouw vlakbij is, stapt Marie af en geeft een wenk, die opgevolgd wordt: de beide vrouwen staan naast elkaar op de weg, de fietd aan de hand. ,.I3 u niet vrouw Everts uit Doekum?' „Die ben ik", is het opgewekte ant woord. „Ik ken je niet." „Ik ben Marie Saalmink." ,,Wat zeg je? Marieeh..." Enige verrassing bij de vraagster. „Ja, dezelfde. Ik begrijp u wel. Ik ben verloofd geweest met Jan Stelma- ker, maar -wilde niet naar Canada. En toen was het uit tussen ons. Ik heb er -verkeerd aan gedaan, maar nu is het te laat. Hij is nu met Sanne getrouwd, ik weet het, en ik hoop van harte, dat zij gelukkig zullen zijn. Dat geloof ik ook wel." „Ik twijfel er niet aan. We krijgen op gewekte brieven," antwoordt moeder Everts, die maar niet vatten kan, waar dit meisje heen wil. „Dat zal wel. Van Sanne heb ik nooit iets anders dan goeds gehoord. En Jan ken ik wel." Even een pauze, die pijnlijk wordt. ,,Mag ik u eens wat vragen! En wilt u daar eerlijk op antwoorden?" „Als dat in mijn vermogen is, waar om niet? Alleen begrijp ik niet..." „Neen, dat begrijp ik. Toen... toen, in de grieptijd, is Sanne toen ziek ge weest?" „Nou, en óf! Heel erg. Wekenlang. Maar..." „Ja, het lijken gekke vragen, maar ik zou zo graag precies de waarheid wil len weten, ziet u?" „Hm. Nu, vraag maar.'" „Is Jan toen 's' avonds laat in Doe kum bij u geweest?" „Ja. Hij kwam met een boodschap van Sanne. Wij kenden hem niet. Sanne wou graag hulp hebben voor de boerin. Bij mij is een dochter thuis..." „Ja, ik weet het: Kee. En toen is Jan later weggegaan en Kee is de andere morgen naar Konijnenbelt gefietst," zegt Marie vlakweg. Maar zö popelt om tegenspraak. Die ook prompt komt. „Neen, meisje, zo is het niet. Kee is die eigen avond nog met Jan meege gaan. Maar nu moet je mij eens vertel len, wat die vragen betekenen! Ik sta over mijzelf verbaasd, dat ik mij zelf laat uithoren. Daarop lijkt het wel wat, vind je niet?" ,,Ik weet nu al genoeg en ik ben blij, dat ik u ontmoet heb. En ook met de antwoorden." Opeens gaat moeder Everts een licht op. Scherp kijkt zij Marie aan. Vertel mij nu ook eens eerlijk; is er gelasterd over Sanne en Jan?" „Niet over Sanne, wel over Jan. Ik heb het nooit willen geloven, maar nu heb ik zekerheid. Jan is eerlgk en hij is mij nooit ontrouw geweest. Ik ben dank baar, dat ik u gesproken heb. Vrouw Everts." Marie heeft haar hand gedrukt en stapt op. ,,Ja, maar, hoor nu eens..." ,,Neen, vrouw Everts, het is alles goed, hoor. Ik..." Dan verdwijnt zij. „Vreemd meisje," schudt moeder Everts het hoofd. „Toch eerlijke, zachte ogen. Wat zou er toch gelasterd zijn Zij was zichtbaar opgelucht door mijn antwoorden." Verder peddelend, overweegt zij, of zij haar niet had moeten vragen ,eens te komen aanlopen. Zij zou het wel eens eenzaam hebben op die achterafboerde- rij. Maar neen, dat ging toch ook niet. De vroegere verloofde van Jan... Alsof een loden last van haar schou ders afgevallen is, fietst Marie, voor haar doen opgewekt, naar het dorp, om haar boodschap te doen: haar gevoel heeft haar niet bedrogen; Jan heeft niet gelogen; hij is trouw geweest tot het laatst; als zij niet gehandeld had, zoals zij gedaan heeft, dan was zij nu in Ca nada. Zij neemt zich voor, haar moeder van deze ontmoeting te vertellen. Éénmaal per maand gaat zij een volle dag naar huis, soms de nacht overblij vend. Maar nooit op een Zondag. Dat is te lastig op de boerderij. De eerste, de beste keer spreekt zij er over. „Moeder, ik heb vrouw Everts gespro ken. Doekum is niet ver van Evordink, zoals u weet." „Vrouw Everts? Wat heb je met die te maken?" is de verbaasde vraag. Moeder Saalmink is al verzoend met het vertrek van Marie. Ja, 't was goed ge weest, dat zij gegaan was. Haar tegen woordigheid maakte haar onrustig. De enkele malen, dat zij nu thuiskomt, heeft zij er geen last van. ,,'k Heb niets met haar te maken, 'k Heb haar alleen gevraagd naar dat geval met Jan. Was die nu met Sanne thuis geweest of niet? 'k Geloofde er niets van, maar wilde zekerheid." ,,Je hebt haar toch niet verteld, dat ik... dat Jaarsma...", hakkelt vrouw Saalmink, ontzet. met aanhangwagen door de gemeente te rijden. Dit wordt op de reeds eerder vast gestelde voorwaarde ing-ewilligd. De heer van 't Veer merkt in dit ver band op, dat men toch steeds hieraan de nodige aandacht dient te schenken. Men ziet soms kettingen van zodanige lengte, dat uitlopen van een aanhang wagen toch nog mogelijk is, en de go varen nog niet ten volle zijn weggeno men. Van de Plantenziektekundigen Dienst te Wageningen is een schrijven ontvan gen, om geen grond voor volkstuintjes te doen verhuren zonder vergunnig. Dit met het oog op de voorkomende aard appelmoeheid, B, en W. stellen voor geen verorde ning dienaangaande va.st te stellen. Door de politie zijn alle volkstuintjes in kaart gebracht, zodat hiermede wel gerekend is. Naar aanleiding van een schrijven van de bank van Ned. Gemeenten, betref fende de vaststelling van het algemeen crediet, wordt dit op S5000.gesteld. Een verzoek van het Prov, Bestuur, om de 6e -wijziging begroting 1950 op deze wijze te verandei-en, dat de verho ging van 20% van de Alg, uitkering van het Rijk overgeboekt wordt op de Algemene Reserve. Geen bezwaar! Idem van het Prov. Best. om onder deel C der leges verordening (dansver- gunntng) te schrappen, ontmoet geen bezwaar. De Raad gaat accoord met een schrij ven van de Min. van Binnenl, Zaken in zake verlenging voorschot 2e 5% aan gem. personeel, van het salaris van Sept t.m. December 1950. Daarna komt opnieuiv aan de orde- het verzoek van de heren Hage en Sla ger voor een tegemoetkoming in hun studiekosten, waarover op de vorige vergadering de stemmen staakten. Buiten dit verzoek om, is van het Centraal Bureau van Ned. Gemeenten en Prov. Bestuur mededeling gedaan, dat dergelijke vergoedingen geen be zwaar ondervinden hunerzijds. De heer van 't' Veer -wil In deze zaak zijn standpunt oven motiveren, omdat hij, zoals hij het uitdrukt op de evenaai zit. Men heeft mij wel eens gezegd, dat ik hier als vertegenwoordiger van de P.v.d.A. zittend, de arbeider moet ver- ,,Ik heb niets verteld. Alleen gevraagd. En nu weet ik zeker, dat Jan de volle waarheid heeft meegedeeld en dat .laarsma, die smiegt, gelogen heeft," „Nu nog mooier. Jaarsma heeft ge zegd, dat hij Jan met een dochter van Everts 's avonds laat in een café heeft gezien. Dat klopt toch? Dat heeft Jan zelf ook verteld." .Jaarsma heeft, tenminste dat hebt u beweerd, gezegd, dat dat meisje San ne was. En dat was niet waar. 't Wa.s Kee, haar zuster, die met hem naar Ko nijnenbelt fietste. Toen hebben zij daar een kopje koffie gedronken. Dat' is al les. Jaarsma heeft gelogen," „Waarom toch. Het klopt toch pre cies?" „Hij heeft toch gezegd, dat het Sanne was? Of niet?" „Nou ja, precies herinner ik me dat niet meer. Ja zeker, hij sprak toch van Sanne. Hij kent die van Everts wel,'" „Als hij de meisjes kent en hij heeft gezegd, dat het Sanne was, dan heeft hij gelogen. Maar nu ga ik geloven, dat u mij ook wat op de mouw heeft gespeld. Dat zou,,," Marie, het laatste jaar bleek gewor den, heeft een bloedrode kleur gekregen en vuur spat uit haar ogen. Min of meer vernietigend kijkt zij haar moeder aan. ledigen. Dat f ;e, maar ik v< liets moet v airs. Bovend itimulerend v Ier gemeente ral voor gev lier kan ik De voorz. laan. Hij zej lebben, als rerdienen. De De heer de I is, voor n iat deze jon; im te leren e oon gegever De voorz. eder .geval neente verrl ;oeding toch De heer L. n de eerste let voorstel 'ergoeding - egen 3 sten ;e, Tazelaar Van het «n schrijve! ledeling d 'ordt in d ran de opritj loudskosten itrekt wordi' Opnieuw i an het Pre ;ig'de uitbre-, ;e vergader? Door de I iche Dienst raarbij het ier is uiteer Alsnog wi; ilan, waarv' Iragen aan iigegaan dn 'orden gem 1500.E z\i I Dit beschl. 'oor op het !aan. De heer 1 en we er r loveel over och niet o^ ■De heer ^l leer Hage 8 'uinigheid och zich M fezien de I 'i-eente en twijzing ijkt het oo accepteren, vorden, of De heer naar dit De RaadI eggen, weL «en met vf Z.h.s. woï (Wordt vervolgd) Op voor; iloten de 'Uren aan 'Oorwaard iciiied De heer omstan 'erkeert, een gebr De voor; 'te vraag 'ert, daar 'angt, ver honing do ■en, er z 'ntstaan "e hopen, 'eid teru Vaststel! De com| ^agezien, "ordt doe' 'aadslid XT- vastges Het bed ;*el 55 i |;920, vvor ,.26.04 mt 'it bedrac verbou' De heer 'an 4.5( ^a erg V >apierprij: l - I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 2