jk Amb Steun aan militairen on De vuurtoren te Ouddorp na tien jaar weer in tact Il ds Acte van Navigatie? 287 yM lEN tal laat lucces! EN 23ste Jaargang Woensdag 11 October 1060 So. 1858 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Een ding was een teleurstelling! Breae licntbunaels worden over de zee geworpen De overdracht U komt er nooit mee klaar! Lt de htore INU.' 1b4.— loger lS7.50 ^4.50 Iddeii bsteii loe- Ds |deel, en 12.50 DNA ILEN |ertig pijnen. Ie jeugd lende oi'- en. En regel- |zes mi- i een op clie aate dio de on- In kans slopen- le pijnen lerstoren zit ge rdt lie- Ichen —- Ite. niEuws VerschUnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactlebureau: Prins Hendrikstraat 123 Mlddelhamls Abonnementsprös 1.60 per kwartaal Tctofoon II Mlddelhamla Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Ady.-prDa 12 et. p. mm. BU eonlract speciaal tailai Eindelijk is het zover. Na een drei ging van weken en maanden. Oorlog op Ambon. Het bureau Zuid Molukken te 's-Gra- venhage publiceert het volgende bericht „Na vijf dagen strijd tegen een over macht van de republiek Indonesia houdt Ambon heldhaftig stand. Er vallen vele en welhaast uitsluitend burgerslachtof fers." Tot zover de vertegenwoordiger van de Ambonese (Zuid-Molukse) Re gering. Dat is een ware tragedie, (treurspel.) Onder het oog van Nederland, van Engeland en Amerika, ja van de landen der Wereld, verenigd in de Verenigde Naties, wordt het kleine volk van Am- bon overweldigd door een grote over macht van Indonesië. Waar blijft zo recht en gerechtigheid Zat Moskou er achter, ook dan zou wellicht Ambon de aandacht trekken en maatregelen nemen. Maar nu het kleine volk van Ambon gebruik makend van zijn recht onder de voet wordt gelopen door Indonesië wordt er niets gedaan. Maar moet dan Moskou er eerst ach- terzitten Recht en gerechtigheid betekent toch ook nog wel wat. Ja in wezen is het meer dan het dreigend Communisme. Wanneer men zich niet opmaakt om recht en gerechtigheid te handhaven, dan staat het er al heel slecht voor. Ne derland, dat eeuwenoude verplichtingen heeft tegenover het volk van Ambon. De wisseling van een paar telegrammen is niet voldoende. Daar is toch ook nog de Ronde Tafel Conferentie geweest. Daar heeft ons land toch ook zijn ver plichtingen bezworen. Engeland en Amerika, de beide lan den, die in feite hebben aangestuurd op de verbreking van een zich voorspoedig ontwikkelend Eilandenrijk naar de Vrij heid. Engeland en Amerika, die accoord zijn gegaan met de besluiten van de souvereiniteitsoverdracht. De landen der Wereld, die ten over- btaan van de „Verenigde Naties", mede de verantwoordelijkheid dragen. Rechten der Mensheid? Zelfbeschikkingsrecht Woorden genoemd in zo menig ver drag. Atlantic Charter (Engeland en Ame rika) Beginselverklaring der Verenigde Na ties. Ronde Tafel Conferentie. Ze spreken er van. Maar de daden? Daar is allereerst ons eigen land. Ons volk heeft met Ambon niet afgedaan. We zijn als natie niet los van dit kleine volk. We hebben krachtens historie en mo- rajitéit, krachtens aangegane verplich tingen nog bij de Ronde Tafelconferentie verantwoordelijkheid tegenover dit lo yale, trouwe volk. Het wordt door zijn vijanden bespron gen en overweldigd. Tot nog toe treedt niemand voor de rechten van dit volk in het krijt. Rechten der Mensheid, zelfbeschik kingsrecht, zijn onvoldoend krachtige hefbomen tot op heden, om de Groot- mathten der Wereld, om de Vereiiigde Naties, ten bate van dit volk in bewe- ging te brengen. Ambon dient geholpen te worden. Gaan de Verenigde Naties voort om dit volk in zijn nood, in spijt van de Rechten der Mensheid en het Zelfbe schikkingsrecht der Volkeren, aan zijn lot over te laten, dan nog heeft Ne derland, neen niet als eerst belangheb bende, maar als eerst verplichte, de taak om dit volk te helpen. Het mag niet toelaten dat dit trouwe volk ver nietigd wordt. Daarvoor dient het op te komen. Op woorden moeten daden volgen. Op telegrammen, feiten volgen. Daartoe heeft Nederland zich ter Ronde Tafelconferentie verplicht. Daar kan ons land zich niet van af maken. De Ambonezen hebben recht op hun vrijheid. Die is door Nederland bezworen. En door ons land gegarandeerd. Ambon heeft recht op ons ingrijpen ten zijne bate. Onze kracht als een be schermende muur om het Ambonese volk geplaatst worden, opdat het niet vernie tigd wordt en wij een onwaardige en trouweloze rol spelen. Nederlamd heeft die noodzaak te zorgen voor een voldoend sterke nitvarend© vloot. Van vrienden en bondgenoten moet je het maar hebben. Daarmee zouden we ervaringen gedu rende de laatste vijf jaren met onze gro te bondgenoten uit de tweede wereld oorlog kunnen karakteriseren. Het be gon al dadelijk na de capitulatie van Duitsland en Japan. Onze oorlogsvrijwilligers uitgezonden om in Indië recht en gerechtigheid te nerstellen worden in Australië, een on zer bondgenoten smadelijk behandeld en uitgescholden. Onze bondgenoot Engeland belet onze mannen aan land te gaan om een einde ye maken van aan de terreur van Soe- «arno en de zijnen. Amerika en Engeland samen hebben geen goed woord voor de schitterende prestaties van ons kleine volk in Indië. Ze lasteren en liegen en stellen Ne- aerlands zaak in een kwaad daglicht. Ze kiezen openlijk partij tegen de Ne derlandse Regering en steunen openlijk DE SLÜISBOUW BIJ TIEL Vrijdagmorgen is de eerste deur, een gevaarte van 65 ton, in de in aanbouwzijnde sluis bij Tiel geplaatst. Het gevaarte bijna op zijn plaats Soekarno' en de zijnen, de collaborateurs en satellieten van Japan. En dat alles in naam van het opko mend nationaal ontwaken van Oost- Azië. Er geen erg in hebbend, dat het nationaal ontwaken vaak dekmantel is voor communistisch gewroet. Ja, Engeland speciaal weet zijn be lang te dienen. Of het geregeerd wordt door de Libe ralen, de Conservatieven, of de Socia listen (Labour) zijn buitenlandse poli tiek is dezelfde en sluit wonderwel aan bij de historische lijn van Engelands im- peralistisch streven. Engelamd-Neder- land. Een zekere tegenstelling. Herinneren we slechts aan de Engelse oorlogen. Maar die geestesgesteldheid schijnt in Engeland nog te heersen. Nederland een zeevarend volk, met belangen in drie werelddelen kan het wel zonder een uitvarende oorlogsvloot doen zo schijnt de grondgedachte in En geland te zijn. Tegenover de dreiging van het Com munisme moet een verdedigingsmacht worden opgebouwd. Leger, Vloot en Luchtmacht. Nederland werkt daaraan naar de ma te van zijn krachten mede. Verdeling van taak en middelen daar toe is noodzakelijk. Coördinatie en samenwerking en aan passing en inpassing is daarbij voorge schreven noodzakelijkheid. Dat spreekt van zelf wanneer een aan tal landen gezamenlijk een verdedi gingsstelsel opbouwen. Naar aard en ge schiktheid moeten de landen hun bij dragen leveren. En nu komt Amerika en Engeland met een plan. Beide grootmachten schijnen het daar al een jaar lang eens te zijn. Speciaal de Engelse visie (kijk) geeft in dat plan de toon aan. Zo echt ouder wets. Engels. Zo echt het eigenbelang dienend van het Britse Eilandenrijk. Het plan komt hierop neer. Nederland levert zijn bijdrage in de vorming en versterking van Leger- en Luchtmacht. De Nederlandse vloot moet eigenlek VBTdwynen, gelikwideerd wierden. De twee grote Angel-Saksische landen zor gen wel voor de vloot. Miaar de Neidler- landse vloot moet maar van de wereld zeen verdwijnen. Iets speciaal Engels. We schreven boven naar aard en ge schiktheid. Inderdaad. Wij bedoelen daarmee dat het zeevormende Nederland in overeen stemming met onze aard, geschiktheid en traditie niet van de zee is uit te sluiten. Nederland het eerste zeevarende volk ter wereld zou de vlag van zijn oorlogs bodems niet meer op de wereldzeeën kunnen laten waaien. Onze belangen in Oost en West door anderen laten behartigen. Och, beharti gen door anderen betekent in de wiei- reWpolitiek meestal een laten inpalmen door anderen. Neen, Nederland zonder vloot. Dat gaat niet. Dat is een absurde gedachte. Het land van Tromp en de Ruyter van de zeeën geweerd door zijn vrienden, dat is een ongerijmdheid, waarvoor in de maritieme landen Engeland en Ame rika de ogen ook wel open dienden te gaan. Afgezien nog van de prestaties van onze oorlogsschepen in de oorlog die sa men met onze bondgenoten zijn gevoerd. Een bondgenootschap met Engeland en Amerika en de andere landen van de Noord Atlantic. Maar niet ten koste van onze vloot. Gezamenlijke inspanning, worstelen en strijden met de bondgenoten. Maar geen likwidatie van onze uit varende vloot. Daarmee zou ons land tot in de hart- ader van zijn bestaan worden getroffen. Daarmede zou een streep worden ge zet onder de roemrijke maritieme ge schiedenis van ons volk gedurende vele eeuwen. Dat onze Regering zich niet voor dit Engelse karretje laat spannen. Samen werking tegen het dreigend gevaar. Zeker, maar op Nederlandse vnjze. Op Nederlandse wijze, dat betekent met toerusting en uitbreiding van onze oorlogsvloot. Samenwerking, maar met bepaling van eigen weermiddelen. Zich niet laten voorschrijven door an deren, zeker niet door Engeland dat zich nog niet vrij heeft gemaakt van de geest waaruit een Acte van Navigatie, werd geboren. Een zeevarend volk behoeft een krachtige oorlogsvloot. Dat is een les uit onze historie: Een volk met belan gen in drie werelddelen heeft behoefte aan een voldoend sterke uitvarende oorlogsvloot. Dat onze Regering dit in het oog mo ge houden en niet belangrijke voor het in het dienen van zijn eigen belangen, zo doorknede Engeland. Een Schot had een deel van zijn va- cantie in Nederland doorgebracht. Hij was zo enthousiast, dat hij tijdens zijn terugreis per K.L.M, naar Prestwick de stewardess een omstandig relaas gaf van zijn ervaringen. Eén ding was een teleurstelling geweest, zo voegde hij er aan toe en wel, dat het hem niet gelukt was het gevoel te krijgen dat hij ver weg in het buitenland vertoefde. „In een Amsterdams hotel bestelde ik een oesterlunch en de kellner, die mij bedien de, merkte op dat mijn oesters dezelfde dag uit Oban in Schotland waren over gevlogen. De volgende dag nam een vriend mij mee naar een film, op het doek verscheen het zich in een Schotse vissersplaats afspelende „Whiskey Ga lore." Anderendaags liep ik achtereen volgens een meisje met een Schotse rok, een dame met een Schots geruit mutsje en een juffrouw met een Schots geruite paraplui tegen het lijf." Intussen had de gezagvoerder van het vliegtuig zich in het geanimeerde gesprek gemengd. Hij stelde zich voor: „Mijn naam is MacNight, ik ben een Schot." In het gastenboek van het vliegtuig tekende de Schotse passagier aan; „Ik had een uitstekende vacantie in een bui tenpost van Schotland's uitgestrekt imperium." Een begrijpelijke, maar iets te ver gaande conclusie, dunkt ons zo, want de tourist zal toch in ieder geval géén ge rekte mannen of doedelzakspelers in de Amsterdams straten zijn tegengekomen! -O- HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND Het aantal aangegeven radio- en ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 October 1.445.736 tegen 1.439.202 op 1 September. Op 1 September waren er 485.003 aan geslotenen op het Rijksradiodistributie- net tegen 486.739 op 1 Augustus. Vrijdagavond 6 October was het plefchtige ogenblik aangebroken dat de fnieuwe Vuurtoren te Ouddorp officieel in gebruik zou worden genomen. Voor deze gelegenheid waren meerdere autoriteiten aanwezig, o.a. de hoogste chef ^ij het Loodswezen, de Schout bij nacht J. C. Callenfels, de kolonel luit. ter Zee J. Tissot van Patot, directeur van het Loodswezen in het 4e en 5e district, met hun dames. Voorts bemerkten wede architect van de toren Ir van der Schaaf, chef van de bouwkundige dienst van het loodswezen, de heer van Dig gelen hoofdingenieur van de Rijkskustverlichting, het volledige personeel van de toren t.w. de opzichter J. Troost en de torenwachters Johs. Troost, P. Groe nendijk, K. Hoek en C. v. d. Klooster, de Burgemeester van Ouddorp met de raadsleden, vrijwel alle burgemeesters van het eiland en vele bewoners uit Ouddorp. Het was koud en kil op het hoge duin aan de kop van Goeree, waar de vuur toren zich 52 meter in de hoogte ver heft. Auto's rolden af en aan, en de ge nodigden zochten achter de brede mu ren van de toren ijlings een schuil plaats tegen de koude Octoberwind. Ge lukkig echter was het droog weer. De nationale reserve van Ouddorp onder commando van Vaandrig P. Zoon, kwam door de duinlaan aangemarcheerd en vormde een erewacht voor de ingang van de toren. Het was de eerste maal, dat deze nieuwe recruten, die nog slechts enkele weken geoefend hadden, het geweer moesten presenteren, toen de Schout bij nacht, tussen de dubbele boog reservisten schreed. De Schwut-bij nacht Callenfels richtte zich aan de voet van de toren tot de aanwezigen, die hij hartelijk welkom heette, inzonderheid B. en W. en de raad van Ouddorp, waaronder het oudste raadslid uit Nederland, de heer J. Pad mos. Dit welkom richt spr. namens de dienst van het Loodswezen enzovoort, want hieronder behoort' ook <Je rijksbe- tonning, bebakening en verlichting, de bouwkimdige en de Technische Dienst. Spreker memoreerde in korte trekken de geschiedenis van de vorige toren, die in 1912 werd gebouwd en door de Duit sers meedogenloos werd verwoest, zo zelfs, dat het fundament en al werd weggerukt en het onmogelijk was om er een nieuwe toren te bouwen. De bijzonderheden over deze toren, waar van we in vorige nummers een en ander hebben meegedeeld, werden door de Schout bij nacht toegelicht. Tussen de oude en nieuwe toren is een merk waardig verschil. Zo op het gezicht is de toren van binnen en van buiten van gemetselde steen, maar daartussen is de toren van gewapend beton. De vori ge toren stond bij stormweer min of meer te slingeren, bij deze is door de bouw van een grotere grondvlakte, er een meer stabiele werking, evenals kim kielen bij een schip, waardoor de toren niet slin gert, maar bij hevige stormvlagen alleen trilt. Daardoor kon de constructie van het licht anders worden gemaakt, In de vorige toren draaide het in een kwik bad, thans loopt het op kogellagers. Met lof noemt spr. de namen van de adviseurs, nl. Ir Viethoff, Rijksbouw- meester te Haarlem, Ir Gerritse en prof. Wiegert Bruin. Spr. betuigde zijn dank aan allen die aan de bouw hadden meegewerkt, ook aan de velen uit deze streek, die zo vol ijver hun medewerking hebben ver leend. In het bijzonder richtte hij zich tot Ir V. Diggelen, Chef van de Techn. Dienst der Kustverlichting, die voor de instal latie had gezorgd. Spr. is er van over tuigd, dat het voor 100% af is. Er is een sterk licht in aaangebracht van 52.000 kaars waarvan de lens op buitengewone wijze is geslepen. Ook de chef, monteur Talsma had woorden van dank te ont vangen. Opzichter Troost 41 jaar Lichtwachter De Schout bij nacht richtte zich daar na tot opzichter Troost, die met deze nieuwe toren, die na 10 jaar weer zijn licht mag spreiden, weer een nieuwe periode intreedt. Spr. prijst diens kor- da(atheid, hoe hij uit de oude toren de lens uit handen van de bezetter wist te redden, die nu in de toren van Ameland zal worden gebruikt. Ook memoreert spr. het feit, dat opzichter Troost 41 jaar aan de Kustwacht is, waarmede hij hem complimenteert. Al die jaren zijn er steeds goede rapporten over hem uit gebracht. Grote waardering heeft hij ook voor de andere lichtwachters voor de wijze waarop ze de laatste weken bij het gereed komen hebben gewerkt en hij heeft het volste vertrouwen dat zij zich nauw gezet van hun plicht zul len kwijten. Spr. hoopt tenslotte dat deze vuurto ren wiens taak een vredesdoel is, tot in lengte van jaren rustig en regelmatig zal mogen branden. Burgemeester Kleijnenberg drukt zijn blijdschap uit, dat deze toren weer in het mooie Ouddorpse duinland schap mocht verrijzen. Werd de vorige toren door vandalisme van de bezetter neergehaald, straks zullen de lichtbun dels weer over de wateren van de Noord zee worden gespreid, opdat de zeevaren den, in duistere, stormachtige nachten hun koers kunnen bepalen. Zich richtende tot de kustwacht, (in woners van Ouddorp) weet hij, dat ze met opgewektheid oor en oog in dienst stellen tot behoud van hun medemen sen. Een oud gezegde luidt: Schipper, naast God op zijn schip" met een va riant daarop zou hij willen zeggen: „Wachter, naast God op dé toren!" Hij hoopt dat de Hemelse Vader lust en op gewektheid geven mag om hun verant woordelijk werk te doen en is overtuigd. Men schrijft ons: Ja, er staat weer een collecte voor de deur. Er komt maar geen eind aan. U hebt er weer eens een keer genoeg van met al die bussen aan de deur, iede re week weer opnieuw. U doet er niet meer aan mee. Het is wel allemaal voor een goed doel, dat weet U wel, maar je komt er nooit mee klaar. Nee, U komt er niet mee klaar. Onze tijd stelt hoge eisen aan het moreel. Als men in het volle leven staat en het nauw blijft nemen, dan heeft men het vaak alles behalve gemakkelijk. Men kijkt dikwijls naar de jongeren om dat die het zo ruim opnemen om vlot door het leven schijnen te gaan. iDat wordt vrij veel als vervlakking gedood verfd en sommigen zijn vaak genijgd dat op de militaire dienst te schuiven. Die maakt hen zo zelfstandig en ze ko men soms met dingen in contact waar ze in het gewone leven langs heen zou den zijn gelopen, 's Avonds, als de dienst er op zit, trekken ze er met vrienden of alleen op uit om wat ver tier te zoeken. Hebben ze in hun gar- nizoensplaats kennissen dan slagen ze er vaak in om in een huiselijke kring opgenomen te worden. Anders zijn er nog wel plaatsen te over waar zij zich vermaTcen kunnen. Er zijn ook nog wel Militaire tehuizen waar U wel eens van hoorde, maar die zijn niet zo dik ge zaaid. Toch zou U wel wensen dat er van die zijde meer gedaan werd want het is mooi werk en de jongens schij nen er graag te komen. Ze vinden er een goed boek en er is verder goede ontspaiming etcetera. Velen vereenzelvigen deze tehuizen als ^et enige doel van de Christelijke or ganisaties belast met het zgn. verzor- gingswerk onder de militairen. Het maakt er inderdaad ook een vrij groot deel van uit. Maar dit werk heeft zo oneindig veel meer facetten dan dit al leen. dat ze steeds paraat zullen zijn. Het verheugt spr. dat de toren zó is verlicht, dat de vogels er niet meer te gen aanvliegen en dusdoende niet in de nacht de dood vinden. Méér nog ver heugt het hem, dat deze mooie toren zich verheffen mag aan de kusten van een vrij Nederland en zijn stralen richten mag over ons eiland en de territoriale wateren van een vrij land. Bij het licht van de toren mocht dit licht ook in onze ziel oplichten, dat God ons dit gegeven heeft onder het drievoudig snoer: God, Nederland en Oranje! (Applaus.) Het griote ogenblik De Schout bij nacht droeg daarna de toren over aan de onmiddellijke chef van de Kustwacht, Luitenant ter Zee J. Tissot van Patot, wiens 10-jarig zoontje Job Tissot van Patot, de handel over trok, waardoor het kustlicht in werking werd gesteld. Het muziekcorps Concor- flia uit Ouddorp, dirigent Vernooys uit Middelharnis, speelde op dit moment twee coupletten van het Wilhelmus. Het werd door de aanwezigen uit volle borst meegezongen. Bezichtiging Het gezelschap bek,lom daarna de 200 treden van de toren, om het kustlicht te bezien, waarbij de deskun dige voorlichting gaven. Tot in de bo venste koepel toe werd men toegela ten, waarbij de burgemeesters in letter lijken zin in het zonnetje werden gezet. Het kustlicht De lens is in Frankrijk gemaakt en geslepen en van de nieuwste construc tie. Dit soort fabrieken zijn er maar een tweetal in Europa, één in Engeland en één in Frankrijk. De andere onderdelen, de installatie enz. van dit kustlicht enz. is vervaardigd in het proefstation voor Rijkskustverlichting te Den Haag. Het kustlicht heeft een stelsel van zes lenzen, waarin een Philipslamp van 4200 Watt. Hiermee wordt een effectie ve lichtsterkte verkregen van 5.2 mil- lioen kaars. Het aantal schitteringen dat de toren uitzendt is dezelfde geble ven, nl. drie ^er vijftien seconden. De constructie is zo gemaakt dat wanneer de electrische lamp uitvalt, automatisch een gas-verlichting aan gaat. De laatste tijd was er nog al sto ring in het electrisch net, zodat dit een ware uitkomst kan worden genoemd. Bij goed zicht heeft het licht een zichtbaarheid van 55 kilometer. De ingebruikname van deze toren is een stap in de goede richting naar alge heel herstel van de in de oorlog zo zeer gehavende kustverlichting. Op vele plaatsen aan de kust moet nog met noodlicht worden gewerkt. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling dat de vuurtoren te West Ka- pelle op dezelfde wijze zal worden in gericht als de toren op het Westhoofd te Ouddorp. De scheepvaart ziet er ver langend naar uit. Reeds hebben we gemeld, dat de to ren werd gebouwd door de fa. Mossel man en Korteweg te Ooltgensplaat (Rotterdam.) Het schilderwerk werd uitgevoerd door de fa. Tanis Zn. uit Ouddorp, en de centrale verwarming door de fa. van den Broek en Co. te Den Haag. Na de bezichtiging vertrok het gezel schap naar het Raadhuis te Ouddorp, waar een consumptie werd gebruikt en afscheid van de autoriteiten werd ge nomen. De huidige omstandigheden maken het bestaan van deze verenigingen tot een uiterst harde noodzakelijkheid. De lichtingen zijn groter en blijven langer aan. Daar komt bij dat het verzorgings- werk in de jaren na de oorlog voor een overwegend deel moest worden gericht op het leger in Indonesië. Vanzelfspre kend kon toen maar in geringe mate aandacht worden besteed aan het werk in Nederland zelf. Nu dit werk in de tropen in omvang gaat afnemen moet de blik weer in toenemende mate wor den gewend naar de zorg voor het geestelijk welzijn van de militairen hier. In onze dagen, waarin men bijna geen andere woorden meer schijnt te kunnen vormen dan „nuchter, hard, en reëel zaken doen" moeten alle krachten wor den ingespannen ter verspreiding van Gods Woord. De overtuiging dat ons volk een bij zondere taak heeft in verband met de- Ze toegenomen zorg voor het geestelijk en zedelijk welzijn heeft deze organisa ties er toe gebracht om hun actie dit jaar met nog grotere krachtsinspan ning dan voorheen uit te voeren. Er vTOCht Veel De verspreiding van het Evangelie heeft steeds vele en persoonlijke offers gevraagd. Een gecoördineerd samenwer king van alle Protestante organisaties welke ten opzichte van de militairen werkzaam zijn is daarom gebiedende eis. Het „Protestants Interkerkelijk Thuisfront" als samenbinding van de krachten der kerken; de Nederl. Mili tairen-bond Pro Rege, als de vereniging ter verspreiding der Christelijke begin selen in de krijgsmacht, alsmede de Chr. Milit. Bond voor Oost en West hebben daarom een centraal orgaan ge sticht dat telken jare een collecte voor de protestantse militairen verzorging hoopt te organiseren. Dit door middel van de plaatselijke comité's. De invloed van diverse factoren op het leven van de militairen op zijn terugkeer in ge zin en maatschappij, wordt voor een groot deel bepaald door de intensiteit van de g;eestelijke verzorging. Voor welke verzorging deze organisaties mede de verantwoording op zich genomen heb ben. Medje, dat wil zeggen dat zij zich tot taak hebben gesteld om met de gel den die wij beschikbaar stellen deze taak ten uitvoer te brengen. Het gebouw dat zij optrekken wordt slechts zo groot als het aantal stenen dat zij gezamenlijk bijeendragen. Dat gebouw, met andere woorden het werk van de in het Centraal Collectie Comité verenigde bonden, bestaat o.m. uit het volgende: Aanschaffing en in standhouding van het materiaal voor leger- en vlootpredikanten, dus voor de uitoefening van persoonlijke zielszorg en voor bijzondere geestelijke verzor ging van zieken, gewonden en gevan genen. Speciaal dit werk dient met alle ten dienste staande middelen te worden gesteund. Waar de krijgsmacht is moet ook een predikant aanwezig zijn. Wor den er manoeuvres gehouden dan is hij er bij en doet zijn werk in de troep, doch zij moeten dan ook over het nodige ma teriaal kunnen beschikken. Willen zij hun arbeid goed kunnen verrichten dan moeten zij beschikken over de nodige bijbelboeken en andere geschriften, als het kan een klein orgel enz. Verder bestaat dit werk uit het op gang brengen en houden van studie- clubs, militaire tehuizen en -jeugdver enigingen, voor de kerkdiensten, avond sluitingen, catechisaties, bijbelkringen enz. Voor dit werk zijn lokaliteiten no dig en deze moeten tot een aan hun doel beantwoordende omgeving worden aan gepast, en dit alles kan niet tot stand komen als er geen geldelijke steun ach ter staat. Draagt een steentije bij Als er in de komende weken dus weer Iemand bij U aan de deur klopt en een bus heft met de affiche „Draagt een steentje bij", dan hopen wij, zult U nog eenmaal in uw beurs tasten, omdat het hier gaat om een werk dat hard en zeer hard nodig is, dat gedaan moet worden tot elke prijs omdat het gaat om de verspreiding van het Christelijk geloof op een terrein waar zegenrijk werk kan worden gedaan want onze jonge mensen zijn niet die vervlakte schepselen zoals wij hen maar al te vaak doodverven. Help ons om hun diensttijd tot een mogelijke winst voor goed te maken. Dat werk houdt niet op nu de taak in Indonesië bijna is ver vuld. Het moet steeds weer worden voortgezet, krachtig en vastberaden, steeds opnieuw waar jonge mensen vra gen naar het evangelie. Dat wilden we U maar even zeggen. Weer een collecte, ja. Weer zo een, maar met een doel waar we niet mee klaar komen. En U? De collecten vinden op ons eiland plaats: te Den Bommel, 4 Nov.; Dirks- land, 15 Oct. 15 Nov.; Goedereede 16 '28 Oct.; Herkingen 21 Oct.; Melissant 15 Oct., 15 Nov.; Middelharnis 25 Oct.; Nieuwe Tonge 1530 Nov.; Ouddorp 1 7 Nov.; Oude Tonge 25 Oct.; Ooltgens plaat 4 Nov.; Stad aan 't Haringvliet 16 Oct., 12 Nov. Sommelsdijk 16 Oct., 12 Nov.; Stellendam 1—15 Oct. Plaatst Uw familie-berichten in „EILANDEN-NÏEUWS" Het meest gelezen blad iin dit rayon.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1