VI5v.HEEMCT 69 75 46 59 DAT KAN ALLEEN BIJ DE COMBINATIE! Winterjassen Buitenland Uil het Kijkvensl er CARBOVIT beschermt Leven en Gezondheid ^Vmte^-Zaaita^we G. W. H. Esselink - Sommelsdijk 23ste Taargang Zaterdag 30 September 1860 Ho. 1855 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Nog weer een nieuwe partij opgericht Ruime keuze in beige en donkerblauw MEDITATIE Pieter van Bij stexveld van Hoogvliet f Firma D. J. v. d. Have Kapelle - Biezelinge De heer G. den Eerzamen 12^12 \jaar aan de Lagere Landbouwschool ie S.dijk 1 pond Speculaas cent 1 pond Pinda's cent 1 echte ouderwetse Walkoek cent 1 half pond Frou-Frou cent niEUws Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactiebureau: Prins Hendrikstraat 12/S Mididellianils Abonnementsprys 1.50 per kwartaal Tetofoon IK Middelhamii Giro 167930 Postboz 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piUs 12 et. p. mm. BU contract speciaal latiei Te Utrecht is weer een nieuwe partij opgericht. Vogels van diverse pluimage behoren tot de initiatiefnemers. Een krantenbericht vermeldt dat le den van het hoofdbestuur voortkomen uit de A.R. partg, de C.H. Unie, de V.V.D., de K.V.P., de K.N.P. en enkele partijlozen. Het krantenbericht noemt de volgende namen. l Lt. gen. b.d. M.L.P. Bajetto te 's-Gra- venhage, mr dr L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal te Zeist, prof. dr ir J. Coops te Amsterdam, A. de Groot te Schiedam, lt. adm. b.d. G.E.L. Helfrich te 's-Gravenhage, J. Kolff te Heilo, dr ir J. G. J. C. Nieuwenhuis te Rotter-' dam, J. Reiers te Kamerik, mr H. A. M.j Roelants, jhr W. de Savornin Lohman te 's-Gravenhage, ir F. J. M. Schilte te' 's-Hertogenbosch, dr H. Vooys te Rot-[ terdam, mr dr A. Seegers te Amster-[ dam. f Voorwaar een aantal mannen van' naam. Het intellect, geleerdheid, wetenschap is in dat landelijk hoofdbestuur wel ver tegenwoordigd. Er zijn partijen in ons land die werkelijk een tekort hebben aan intellect. Die beschikken over een tï.melük groot aantal soldaten met zo hier en daar wat kader en een paar hoofdofficieren, maar bij wie het corps officieren al zeer gering vertegenwoor digd is. Bij deze nieuw opgerichte partg lijkt ons het getal hoofdofficieren al bijzonder groot. Een topzwaar hoofdbestuur. De dokters en ingenieurs, ja zelfs profes- sors-titels zijn daar al bijzonder sterk vertegenwoordigd. De staf is wel wat al te groot. Mogelijk meer aanvoerders der solda ten. Dat is niet bevorderlijk voor een goede marschroute. Als men te veel op de stafkaart *:ijkt wordt de koers wel eens disputabel. Maar dat laten we gaarne in het midden. Oorzaak van oprichting en beginselen. Nu, de oorzaak van oprichting daar is wel iets bij dat onze instemming heeft. „De initiatiefnemers, <3e oprichters m.a.w.; zijn van mening dat de sedert de bezetting gevoerde i-egeringspolitiek ons land en volk voor steeds grotere moeilijkheden zal plaatsen, vooral nu door het verlies van het belangrijkste overzeese gebiedsdeel ons koninkrök ge reduceerd dreigt te worden tot een Weine continentale mogendheid, welke, vooral wegens haar steeds toenemende overbevolking economisch zeer kwets baar, politiek zeer zwak en geografisch uiterst gevaarlijk gelegen is." Inderdaad zo hebben we de politiek van onze Re gering altijd aangevoeld en beschreven. Ook deze ingenieurs, professors en doc toren zijn deze mening toegedaan. De Vaderlandse Kring, partij willen ze niet zijn of worden, stelt zich ten doel de versterking van de Nederlandse volks kracht Ze wil bestrijden alle ideeën en stromingen welke afbreuk doen aan de menselijke waardigheid. Zie, dat klinkt al zeer humanistisch, dat is zo als het humanisme zo gaarne ten banier ver heft. De menselijke waardigheid. Rech ten van de mens. In navolging van de UNO. Zelden is er meer gesproken van de rechten en waardigheden van de mens, maar nooit is er een tijd geweest, dat men zich aan de rechten en vrijhe den der mensheid zozeer vergrijpt. Denken we slechts aan de concentra tiekampen van allerlei soort. Het prik keldraad speelt maar al te zeer een rol. De Vaderlandse Kring wil verder aan de Regeringspolitiek der laatste jaren een einde maken. Daarvoor in de plaats wil ze stellen een omhoog strevende natio nale politiek en ze wil de belangen van on3 volk stellen boven de belangen van bepaalde poiitieke partijen. We zetten namen als opschrift. „Nog weer een nieuwe partij", terwijl ze zich noemen „Vaderlandse Kring" en geen partij willen zijn. Och dat lied is meer gezongen. Maar het komt op partijvorming neer. Overigens vogels van verscheidene ve ren. Dat geeft „gepik" en ruzie in de ren en zeker wel in de politieke arena. Wel zijn er redenen genoeg om zich tegen de Regeringspolitiek te rich ten. Dat wordt door de Vaderlandse Kring wel goed gezien. Maar overigens lijkt het ons een zaak zonder levens vatbaarheid. Een partij komt niet tot MIDDELHARNIS TEL. 7^^ stand door het samenkoppelen van in genieurs, dokters en professors. Een partij dient geworteld te zijn in het volk. Moet weerslag vinden in de volksziel. Aan nieuwe partijen is in ons land geen behoefte. Wel een beleving der beginselen. En niet de beginselen van de mensen. Maar de beginselen van Gods Woord. Die moeten viitgangspunt van partijvorming zijn. Dat is ten bate van land en volk. Rechten, vrijheden en waardigheden van de mens, veel heeft men er de mond over vol. Maar de Rech ten Gods? Wie vraagt er naar? Die zijn niet geacht. Ons volk is diep ingezon ken. Een nationaal herstel, een nationa le wedergeboorte is nodig. Daarvoor is nodig terugkeer tot Gods Woord en Zijn Geboden. Zo het daartoe komen mocht, dan komt het andere van zelf. Dan kun nen we Indonesië, de goodwill der vol keren, ja wat niet al missen, want dan hebben we God aan onze zijde. Dat is de enige Rotssteen, die ons Volk kracht en sterkte kan geven. West Europa De Noord-Atlantische raad heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat overeenstemming is bereikt over de vor ming van een gemeenschappelijk leger voor de verdediging van West-Europa. Met de samenstelling zal zo veel als mogelijk is spoed worden betracht. Deza strijdmacht zou komen te staan onder één opperbevelhebber, die wordt bijgestaan door een staf, gekozen uit de deelnemende landen. Als opperbevelheb ber wordt de naam genoemd van Dwight Eisenhower, docht officieel is hieromtrent niets bekend. Dit besluit is werkelijk een grote stap in de goede richting om tot een doel treffende verdediging te komen en zal voor sommige landen mogelijk een gro te verandering teweeg brengen. Door Connally de voorzitter van de Senaats-commissie, werd in betrekking tot Nederland gezegd, dat het zijn de- feiisie zou moeten herzien. Wat aangaat de vloot, zouden wij ons moeten verla ten op Engeland en Amerika en ons meer moeten concentreren op de land strijdkrachten en hun uitrusting. Als kleine zee-mogendheid zouden wij onze maritieme defensie zo goed als moeten prijsgeven, en dat is een stuk van onze roemruchte historie. fiver Duitsland is eveneens breedvoe rig gesproken en naar men mag aanne men schijnen er vorderingen te zijn ge maakt, dat men tot een oplossing komt. Nu er werkelijk een West-Europees le ger komt, moet aan een groot bezwaar van Frankrijk tegemoet zijn gekomen. In ieder geval heeft men goede hoop, dat ook dit probleem binnenkort haar beslag zal krijgen. Korea De oorlog in Korea heeft een gunsti ger verloop, dan men aanvankelijk had gedacht. Seoel is hardnekkig verde digd, doch de Koreanen konden de inna me niet tegenhouden. Het is geen Stalingrad noch St. Pe tersburg geworden. Doordat de Noord-Koreanen de stad niet wilden overgeven, heeft zij ernstig geleden van de bombardementen. De huizen waren bezet, gehele wijken doeltreffend gebarriceerd, waardoor de inname werd opgehouden. Straat voor straat moest van sluip schutters worden gezuiverd, waardoor nog menige Amerikaanse marinier ge wond werd of het leven heeft gelaten. Wat betreft de oorlog kunnen wij zeg gen, dat deze practisch beëindigd is. De Amerikanen hebben de verbinding tot stand gebracht tussen Seoel en Poe- san. De plaats Taejon, de enigste grote plaats, die nog in Noord Koreaanse han den was, is eveneens gevallen. Hier en daar zitten nog resten van het leger, die nog geducht weerstand bieden. Hoewel zij het de Amerikanen zeer lastig maken, kunnen zy geen be dreiging meer vormen wat betreft het front. De pas is afgesneden en daardoor zijn zij fredwongen zich ovei? te geven of gaan bun vernietiging tegemoet. Wel schijnt het, dat een groot gedeel te wat vooral ten Noorden van Taegoe en aan de Oostgrens gestreden heeft, zich door de bergen heeft teruggetrok ken en poogt naar Noord-Korea te ont komen. In het laatste frontbericht werd ge meld, dat zware Amerikaanse tanks ten Oosten van Seoel opereren om aldaar een ontsnappingscorridor te sluiten. Duizenden gedesorganiseerde soldaten trachten hierdoor Noord-Korea te be reiken. Amerikaanse eenheden zijn ge vorderd tot op plm. 25 km vanaf de 38e breedte-graad. Volgens bericht uit Washington heeft generaal Mac Arthur reeds toestem ming de 38e breedte-graad te over schrijden, wanneer hij zulks nodig oor deelt. Zeer waarschijnlijk zal dit echter worden overgelaten aan de landstrijd krachten van de andere landen der Ver enigde Naties, Engeland-Filippijnen en Australië. Australische troepen moeten gisteren in Korea aan land zijn gegaan. Oostenrijk Het is in Oostenrijk en vooral in de hoofdstad Wenen enkele dagen zeer on rustig geweest. Communisten hebben een actie op touw gezet tegen de loon- en prijspolitiek der regering. Deze actie werd van Russische zijde gesteund. Te Wenen werden enkele hoofdstraten ge blokkeerd. Spoor- en tramlijnen werden opgebroken. Men ging eenvoudig tussen de tramrails op de straat zitten en het was de politie niet mogelijk om al deze mensen te arresteren en te verwijderen. Aanvankelijk liet zich deze communis tische rel ernstig aanzien, doch de ar beiders schaarden zich in massa niet achter de oproerkraaiers. Een grote staking, die was afgekon digd geworden is wegens te weinig be langstelling geheel in het water geval len. Heden Donderdag is het overgrote deel der arbeiders te Wenen weer ge woon aan het werk gegaan en de rege ring verwacht, dat ook andere steden dit voorbeeld zullen volgen. De Bondskanselier Vigl heeft in een radio-toespraak de toestand uiteen ge zet en een krachtig beroep op het volk gestaan om zich niet te laten misleiden. De minister van binnenlandse zaken Heimer, heeft openlijk de Russen be schuldigd, dat zij steun verleenden bij het organiseren van demonstraties. West-DuStsIand Het verloop van de ongeregeldheden te Wenen zal mogelgk ook invloed heb ben op de gang van zaken in West- Dujtsland. Duizenden communisten, waaronder leden der volkspolitie, zijn vanuit Oost- Duitsland het Ruhrgebied binnengeko men. Zij maakten gebruik van interna tionale treinen en hadden papieren, die door de Russen z^n versterkt. Verwacht wordt, dat in verschillende steden grote demonstraties zullen plaats hebben. De politie houdt rekening met zgn. bliksem bijeenkomsten. In een bepaalde wijk wordt dan ver gaderd en gaat het er rumoerig toe, zo dat de politie moet ingrijpen. Is de politie-macht niet sterk genoeg, dan moet assisententie worden gevraagd en terwijl deze zich naar het bedriegde front spoed, breken er in andere wijken eveneens onlusten uit. Dit werkt zeer verwarrend voor de politie en geeft ze niet alleen handen vol werk, maèr maakt het ook onmogelijk ordebewft- rendop te treden. Leden van de Duitse Jeugdbond waar schuwen de bevolking om in bepaalde winkels niet te kopen. 's Nachts worden opschriften op de ruiten geplakt, waarop vermeld staat, „W^ij zijn landverraders, wij steunen de communisten." Wanneer de actie in Oostenrijk was gelukt, zou het ongetwijfeld nu reeds in West-Duitsland merkbaar zijn geweest. Het is te hopen, dat de West-Duitse politie, gesteund door de bezettende mogendheden, ongeregeldheden zullen kunnen voorkomen of althans het hoofd bieden. Trooniiedenen Faradepaordjes Finantiën in 1950. Zo is dan de 3e Dinsdag in Septem ber weer gekomen en voorbij gegaan; H.M. de Koningin heeft in de Verenigde vergadering van Eerste en Tweede Ka mer de Troonrede voorgelezen en na Haar vertrek heeft Minister Lieftinck in de vergadering van de Tweede Ka mer zijn koffertje opengedaan en met een korte rede zijn begroting voor 1951 ter tafel gedeponeerd. De Troonrede, door de Minister opge steld en de Koningin aangeboden, was tamelijk lang en gaf een globaal over zicht over diverse belangryke zijden van het Staatsbestuur in het laatst ver lopen jaar. Wat er voor het volgend jaar is voorgenomen leest ge er niet zo gemakkelijk uit als in vroegere Troon- redenen. Nu is dat niet helemaal zo erg, want ik herinner mfl dat de Troonrede altijd een heel program bevatte van wat er alzo in het komend jaar zou gedaan worden, maar er waren altijd heel wat zaken bij, waarvan niets kwam Sommigen zeiden, dat de politieke partijen, die de Regering vormden, er paradepaardjes op na hielden, die zij, vooral tegen de verkiezingen, in de Troonrede lieten ronddraven en die dan op stal gezet werden. De Zondagswet bijvoorbeeld, kwam dikwijls in de Troon rede voor, maar tot heden is er niet veel bereikt. En de kwestie van een nieuwe Begrafeniswet in verband met de lijkverbranding was ook al zo iets. Van enige positieve uitbreiding van wat het christelqk kiezersvolk naar zijn be ginselen begeerde, kwam doorgaans wei nig terecht. Ei, wat veranderde tijden! Thans staat alles in het teken van Plu- tus, de geldgod, die blindelings moest uitdelen. Thans worstelen wij om het hoofd finantieel boven water te houden. Zélfs Minister Lieftinck, de man van socialis tische allures, die de inkomens wil ni velleren, gelijkmaken, en het bezit recht vaardig verdelen, zegt nu, dat de grote militaire lasten er toe zullen leiden, dat verschillende maatregelen, die op zich zelf wenselijk ztjn, achterwege moeten blijven. Een goed hoorder heeft maar een half woord nodig. Het ziet er inderdaad naar uit dat er bij het voteren van uitgaven dubbel na gedacht moet worden. De bodem van de schatkist komt in het zicht. Jammer „Gelijk een arend zijn nest op wekt, over zijn jongen zweeft, zijn vleugelen uitbreidt, ze neemt en ze draagt op zijn vlerken, alzo leidde hem de Heere alleen." (Deut. 32 11 en 12a) De Heilige Schrift is rijk aan beeld spraak. We kunnen haast geen bladzij de in de Bijbel opslaan of we vinden er beelden in, aan het dagelijkse leven ont leent, om ons de betekenis van het woord duidelijk te maken. Zo ook in onze tekst: „Gelijk een arend... zó deed de Heere alleen." Zoals die arend, die eerst zijn nest met jongen opwekt, daarna over zijn jongen zweeft, vervolgens zijn vleuge len uitbreidt, om ze daarop te dragen, zo, ja zó handelde de Heere ook met zijn volk Israël. Gelijk een arend... De Heilige Schrift spreekt vaak van de arend, en gebruikt verschillende van zijn eigenschappen als beeld van geestelijke werkelijkheden. We denken aan zgn hemelhoge vlucht. Hij woont en vernacht in de steenrots Op de scherpte der steenrots heeft hij zijn vaste plaats. Met machtige wiek slag verheft hij zich omhoog en komt boven de storm, buiten het bereik van zijn vijanden. Daar in de hoogte is zijn nest. Wie kan hem kwaad doen? Wie kan hem daar vinden Vanuit die hoog te blikt hij in de onmetelijke diepte. Hij vreest niet neer te storten, want hij heeft sterke vleugels. Hij heeft een scherpe blik, en speurt vanuit die hoog te zijn voedsel op; wij spreken van een „arendsblik." Pijlsnel schiet hij naar omlaag en over valt zijn prooi. Hij heeft bijzondere zorg voor zijn jongen, zolang zij nog niet kunnen vliegen. Hij heeft drie dingen boven alle an dere vogels. Ten eerste is hij de koning der vogels, althans, zo wordt hij gehe ten, ten tweede heeft hij een scherpe blik, hem ontgaat daar in de diepte ver beneden hem niets! En ten derde, kan hij in de zon kijken, hij kan de felle stralen van de zon verdragen. Hij nu, heeft zijn nest hoog in de steenrots ge bouwd, waar hij zijn eieren uitbroedt en zijn jongen verzorgt. Dagelijks vliegt hij er op uit, om ze van voedsel te voorzien en hij laat ze niet van gebrek omkomen. Maar wan neer ze groter worden, kunnen ze niet altijd in het nest blijven, ze moeten ten slotte ook leren vliegen om zelfstandig te worden, maar daar is in de hoogte zo weinig gelegenheid voor. Wanneer ze uit het nest komen zouden ze in de on metelijke diepte storten. Maar daar weet vader arend raad op. Op een ge geven ogenblik wekt hij het nest op, schudt het zo door elkaar dat er vrij wel niets van overblijft, de jongen wor den op de rand gedrukt, totdat ze er 0%'erheen fladderen en wanneer ze dan in de laagte dreigen te storten, schiet de arend er op af en vangt ze op, om ze op zijn sterke vleugels weer naar de reddende hoogte te brengen. Zo wor den ze geoefend. En nu zegt de Heere tot Israël: „Ge lijk een arendzo heb Ik ook met U gedaan. Ik heb U ook gekoesterd. Ik heb voor U gezorgd, Mijn scherp oog zag alles. Ik heb ze ook beproefd op menigerlei wijze, dat deed Ik niet om U te plagen, maar Ik deed het opdat gij de vleugels des geloofs zou leren ge bruiken. Soms moest Ik hard wezen, en Mij van verre houden, maar wanneer het er op aankwam, dan was Ik nabij. Zo handelt de Heere nog met Zijn volk. Die Hij tot Zijn erve verkoren heeft. Hij brengt ze in de leerschool. Hij toont hun Zfln liefde, maar leert ze ook op Hem vertrouwen. Daartoe komen ze soms in de grootste moeilijkheden, op dat ze daarin zouden leren aan Hem vast tö houden. Hoe vaak gebeurt het ech ter niet, dat zij menen in de diepte te zullen storten, om nimmermeer de hoog te, de veilige nabijheid des Heeren, te bereiken. Maar Hij zal in dodelijk tijds gewricht, de zielen redden en de tranen drogen, want hoogten, noch diepten, zullen hem van Hem doen scheiden. Hoe wordt Zijn Naam geprezen, wan neer Hij ze dan weer op Zijn sterke vleugels draagt naar de zalige oorden van Zijn nabijheid. Hoe moeilijk kan deze oefenschool zijn, maar toch leert daar de ziel, dat bij Hem milde handen en vriendelijke ogen zijn. Maar Hij doet het niet uit lust tot plagen, maar tot ons nut en voordeel, om geoefend te worden in de levens strijd, en om straks, als wij de strijd moeten opgeven en het een omkomen wordt, te zinken op de vleugelen van vrije genade en door die vleugelen ge dragen te worden tot de bergtoppen van Zijne eeuwige liefde. Die vleugelen van schragende macht en onbezweken trouw leert Zijn volk kennen in de bange tijden des levens, waarin Hij uitkomst gaf. Als hen ge weld en list bestrijden, al gaat het nog zo hoog, dan spreidt de Heere Zijn ster ke vleugelen nog uit, en Hij doet Zijn angstig kind het gevaar ontkomen, ver kwikkend hen ter goeder uur. P. D. D. K. genoeg. Het zal nog een heet hangijzer worden, want het volk is volstrekt niet opgevoed in de leer, dat men zich wel eens iets moet ontzeggen om niet in schulden te geraken. Hier breng ik nu bezwaren in. Reeds direct na de bevrijding in Mei 1945 kon men velen horen zeggen, dat ons land zo arm geworden was, bè,r! Schermer- hom en Drees zeiden het ook. Daar bleef het bij, en verder beijverden de „doorbraak"-ministers zich om sociaal te doen en wetten in te voeren, die mul oenen onder het volk strooiden. Men wist daarnaast zware belastingen in te voeren, waaronder nu nóg gezucht wordt. Nagelaten is toen, in 1945, tot het volk te zeggen: „gij krijgt niets want het geld is er niet." De hoge belastingen zouden dan ndg hebben gediend om oorlogsschade in de bedrijven, uitkering aan slachtoffers, wederopbouw en meer andere directe noden te vervullen. Men kan het volk, dat inderdaad be rooid uit de oorlog kwam, alles gunnen, maar dan moet er een solide basis blij ven. Men heeft te veel geleefd uit de Marshall-gelden van Amerika en te weinig aangepast aan Nederlands wer kelijke toestand. Thans, in 1950 wordt er met schroom op de schatkist gewezen, het militaire apparaat vraagt om milliarden en wij hebben 5 jaar boven onze stand ge leefd! Ik vrees, dat het volk de over gang naar versobering niet zal willen medemaken, omdat het niet geloofd, dat zulks nu ineens nodig is. De Regering kwam uit Engeland te rug met een rapport over sociale ze kerheid van de wieg tot het graf; men zag geen wolkje aan de lucht, maar vergaapte zich aan theorieën, die nu maar eens in praktijk moesten worden gebracht. Daar z^jn altijd nog mensen die niet aan ...politiek" doen. Ik doe er wel aan. Want ik geef de erve der vaderen zo maar niet aan de eerste de beste over. Ik zoek naar stoere, oud-hollandse, de gelijke kerels! Naar regeerders die „neen" kunnen zeggen, 'k Zit met mijn vriendjes op 't vinkentouw, reken maar, WAARNEMER. IN MEMORIAM In de ouderdom van ruim 80 jaar is Woensdag jl. overleden de heer Pieter van Bijsterveld van Hoogvliet, in leven verbonden aan een inrichting voor bloed en urine-onderzoek aan de Graaf Floris- straat 41 te Rotterdam. Deze merkwaardige man, in de volks mond „dokter Bijsterveld" genoemd, had een zekere helderziendheid bij het vast stellen van diagnosen, zodat duizenden patiënten uit het gehele land bij hem genezing zochten. Ook uit ons eiland Goeree en Overflakkee waren zijn pa tiënten zeer talrijk. In werkelijkheid was hij geen „dok ter", maar werd hij in zijn instituut bij gestaan door de arts J. M. Nijland, zo dat zonder wettelijke bezwaren consult kon worden gegeven. Bij zijn geboorte op 13 December 1871 te 's-Gravenhage werd hij in de burger lijke stand ingeschreven onder de naam van A. W. van Bijsterveld, welke naam hij in later jaren om de een of ander reden heeft laten wijzigen in Pieter van Bijsterveld van Hoogvliet. Een drietal jaren heeft hij te Middel- Iiiamis gewoond, nl. van 17 Febr. 1897 (komende van Vlaardingen) tot 10 April 1900, toen hij naar Barendrecht ver trok. Hy had in die jaren een drogist zaak gevestigd. Nieuwstraat B 31, wat de ouderen zich nog' wel zullen herin neren. De winkel had een uithangbord met een vijzel en een gaper. Naar men ons mededeelde, belastte hij zich toen reeds met urine-onderzoek, wat hij later op grotere schaal heeft voortgezet. Onder zijn patiënten had hij ook veel elite; de toeloop was vaak zo groot, dat geen patiënten meer konden worden op genomen. Tot voor enige weken terug was hij nog in zijn practijk werkzaam. Woens dag jl. is hij na een kortstondige ziek te, vrijwel plotseling overleden. Zijn stoffelijk overschot zal Zaterdag op ,Crooswrijk" te Rotterdam worden bij gezet. Koninklijk Kweekbedrijf Zaadteelt en Zaadhanclel Uit Jepöt-voorraaa leverbaar originele en Ie nabonw HooKavertegeawooiaiifeT RINGSTRAAT 21 TELEF. 163 MiddelLatnis Op 1 October a.s. zal het 12% jaar geleden zijn, dat de heer G. den Eer zamen als. Hoofd aan de Lagere Land bouwschool te Sommelsdijk werd ver bonden. Hij aanvaardde zijn functie nl. op 1 Apiil 1938. Het is gebleken dat deze benoeming een buitengewoon goede is geweest, daar de Landbouwschool in hem een on overtroffen leerkracht heeft gekregen. Met hart en ziel heeft hij zich aan het landbouw-onderwijs gegeven en het peil van de school tot op grote hoogte we ten op te voeren. De heer den Eerzamen is iemand die theorie en practijk aan elkaar weet te koppelen, op een wijze dat de jongens het profijt van zijn lessen als 't ware direct aanvoelen. Vandaar dat hij bij al zijn leerlingen zeer is bemind en zijn oud leerlingen steeds contact met hem blijven houden en hij met hen. Hij is een vader voor de jongens en we kunnen er gerust bij zeggen: Mevrouw den Eer zamen een moeder! Want Mevrouw den Eerzamen, die vroeger bij het Ulo onderwijs was, geeft in verschillende vakken les, zodat hier eigenlijk twee onderwijskrachten het koperen jubileum vieren! Bij de gehele landbouwende bevol king op ons eiland, is de heer den Eer zamen een geziene figuur. Altijd tot voorlichting bereid maken vele landbou wers van zijn raadgevingen gebruik. Er zullen weinig boerenhofsteden op Flak- kee zijn, waar de heer den Eerzamen niet is geweest en hij is bij allen steeds een welkome gast. Een goed spreker op landbouwrverga- deringen, een aangenaam onderhou dend causeur, zeer populair in de om gang doet hem algemeen bemind zijn. Geen wonder dat de jubilaris zóveel le den en donateurs voor de Landbouw school wist te werven! Bovendien heeft de heer den Eerza men een welversneden pen. Zijn stukjes „Rondom de Landbouwschool" die we kelijks in ons blad staan en met graagte gelezen worden, zijn daar het bewijs van. De heer en mevrouw den Eerzamen willen dit koperen jubileum gaarne in alle stilte laten voorbijgaan maar wij konden toch niet nalaten er kort de aandacht op te vestigen. Als redactie complimenteren wg het jubilerende paar van harte en hopen dat beiden nog zeer langen tijd in gezond heid aan de Landbouwschool mogen werkzaam ziJn tot zegen van onze jon ge landbouwers en tot nut van de land bouw op Flakkee in het algemeen. Zijn we goed op de hoogte, zou de heer den Eerzamen zijn 25-jarig jubi leum vóór zijn pensioen kunnen halen daar hij thans 52 jaar oud is. Good luck dus, tot het zilveren jubi leum! A. VISSER Zonen Tel. 72 Middelharnis L. VAN HASSENT Tel. 37 OoItgensplaaJ i. V. d. MADEN - Tel. 32 - Oude Tonge A. SNIJDER Tel. 1535 - Melissant H. VERBRUGGE Tel. 338 - Sommelsdijk L. GRINWIS Tel. 49 Ouddorp S. BAL - Telefoon 348 - Dirksland J. A. V. d. MAAS Tel. 34 Nieuwe Tonge Wed. M. V. SETERS Tel. 30 Stellendam

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1