De hand der Communisten Dr Smuts f Ds P. ZANDT 25 JAAR LID VAN DE TWEEDE KAMER Druk bezochte Herdenkingssamen komst te Utrecht SSste Taargang Woensdag 20 September 1850 Ho. 1852 r CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vrijdag 15 September j.l. werd in de grote zaal „Tivoli" te Utrecht een herdenkingssamenkomst gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig lidmaatschap der Tweede Kamer van de Voorzitter der Staatkundig Gereformeerde Partij, Ds P. Zandt te Delft. Uit alle oorden des lands waren afgevaardigden opgekomen, om deze herdenkingsdag mee te maken. De jubilaris die aan vankelijk van deze viering niets wilde weten, is tenslotte voor de aandrang van zijn vele vrienden bezweken, en ook omdat hij het betamelijk achtte de Heere voor de geschonken weldaden te eren. Het was een eenvoudige plechtigheid, waarbij niet de mens in het middelpunt stond, maar waar het „Soli deo Gloria" do mineerde Gode alleen de eer Openingswoord Gedachtenisrede lllCUlWJi Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zateidag Bedactiebureau: Prins Hendrikstraat IZZ Middelbanüa Abonnementspi^s 1.50 per kwartaal Telefoon II Mlddelhamüi Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 18 Adv.-pitis 12 d. p. mm. Bij contiacl speciaal laiiei De Commuiiisten streven naar de we reldheerschappij. Om daartoe te komen is hun eerste doel de wereldrevolutie. Geen middel wordt daartoe door hen ontzien. Armoe de, chaos, verwarring, ontevredenheid, sociale en economische spannigen vor men voor hen een geschikte voedings bodem om hun doel te bereiken. Helaas is hun streven in zijn volle consequentie niet tijdig onderkend en het zijn vooral de Amerikaanse staatslieden geweest, die droomden vaneen vruchtbare sa menwerking mét het communistische Rusland. De Heere leidt de volken. Het Volke- renleven wordt door zijn Hand bestierd en oorlog en vrede zijn in de Hand des Heeren. We kunnen het alleen menselijk bezien en dan nog is ons gezichtsveld uitertst beperkt. Maar dit valt wel in het oog dat het Commimisme in de woelingen en spanningen de hand heeft. De oorlog in Korea. Wie gelooft niet dat Rusland er de hand in heeft en dat dit Communisti sche land hoewel buiten de oorlog blij vende juist door deze verwikkelingen zijn doel nastreeft de wereldrevolutie voor te bereiden. De feiten wijzen er duidelijk op. De agressie van Korea. De wereld komt in beroering. Vrees voor oorlog bevangt allerwege de mensen. Men slaat in vele landen aan het ham steren. Een eerste stap om het zo la biele economische evenwicht in gevaar te brengen. De volksgeest wordt er door verontrust en vergiftigd. De landen zien zich plotseling ge plaatst voor een nabij-oorlogsgevaar. Met het gevolg dat op korte termijn atweermaatregelen moeten worden ge troffen. Leger, vloot en luchtmacht moeten worden uitgebreid en versterkt. Vele millioenen moeten beschikbaar worden gesteld voor die op zich zelf on productieve, maar noodzakelijke toerus tingen. Vele millioenen moeten aan het vredeswerk worden onttrokken voor uit gaven van defensiemiddelen. Dat geeft aanleiding tot allerlei span ningen nationaal en internationaal. Na tionaal, de offers voor defensie van per- soonlijlte en finantiëele aard moeten ver hoogd worden. Internationaal nemen de spanningen en verwikkelingen toe. Hoe zal men een internationale de fensie opbouwen? Welk aandeel zal Duitsland daarvan uitmaken en hoe zal de positie van dit land zijn Ook dat geeft aanleiding tot veel ongerustheid en verdeeldheid onder de Westerse lan den. De agressie in Korea. Het sein tot omschakeling van vredes in oorlogseco nomie. En dat in een zich uitertst lang zaam herstellende wereld. Waar de vol ken gebukt gaan onder enorme schul denlasten. De oorlog en oorlogsvoorbe reiding verslindt de, grondstoffen in massa, waarvan juist voor het herstel zo'n grote behoefte bestaat. De grondstoffen worden schaars en uitertst duur. De verbruiksgoederen worden dientengevolge nog duurder en veroorzaken allerwege spanningen tus sen lonen en prijzen met als gevolg inzet van nieuwe loonsverhoging en steeds toenemende duurte en verbreking van het ingetreden herstel. De Communisten zijn met hun actie in Korea op gang om de economische vooruitgang van de wereld en het lang zame herstel radicaal te verbreken. Al betekent Korea geen rechtstreek se oorlog toch bereiken de Communis ten er voor een groot deel hun doel mee. Hun doel in het veroorzaken van on rust en verwarring, hun doel in het scheppen van achteruitgang in econo misch opzicht waardoor het gevaar voor allerlei onrust en verwarring toeneemt. Neen de agressie in Korea is geen recht streekse oorlog in het groot maar wel maakt Rusland er grote vorderingen door om de verwarring en ontevreden heid te doen toenemen. Door de gebeur tenissen in Korea wordt het wereldher stel achteruit gezet met al de nadelige gevolgen van dien. De Communistische leiding is goed op weg om de voorwaarden voor de wereld revolutie voor te bereiden. Door de agressie in Korea is er over de wereld een golf van onrust gekomen en de Communisten hebben reden genoeg om zich in de handen te wrijven over het gelukken van hun opzet overal in de wereld spanning en onrust t^brengen. Er zijn zoveel problemen die om oplos sing vragen als gevolg van de Wereld oorlog. De ontwaking en ontsluiting van de koloniale gebieden met al hun proble men, denk slechts aan de landen van Oost-Azië. En hoeveel moeilijkheden zijn er nog in. Europa. Nog, nu na vijf jaren van vrede heeft noch Duitsland, noch Oos tenrijk, noch Italië zijn vredesverdrag. Onderhandelingen en nog eens onder handelingen leiden tot geen oplossing. En overal is het Rusland, dat een op lossing in de weg staat. Daardoor blijft de onrust en kan het herstel geen voort gang vinden. Het gaat overal waar de Russen een stem in het kapittel hebben als in de Vergadering van de Verenigde Naties. Onverkwikkelijke scheldpartijen en hooggaande ruzies die elke vooruit gang en alle resultaat verhinderen. Het Oommumistlsche Bnsland houdt die ge lwie wereld aan ide lüband. Het is meier dan tijd dat de vrije volken van d|e we reld die band doorbreken en zich bevrij den van die destrucISevie mediewer- Wng(?) van de Oommunistisohe staats lieden. Dat ze doortasten en gaat het met met Rusland dan zonder Rusland, ^als de aaken nu staan wosdt die ge>- hele wereld door Kussen geringe loord. Wordt het herstel der Volken met Afscheidsreceptie van de Indonesissche Hoge Ciomm^sarls Dr Moham- .med Rum te Den Haag. De Heer en Mevrouw Rum in gesprek met de Commissaris van de Koningin in Zuid-HoUand'Mr L. A. Kesper en de Secretaris-Generaal van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, Dr M. J. Prinsen. opzet tegengehouden. Het Conununisme heeft geen belang by vrede en w»lvaart, integendeel het begeert armoede, ver deeldheid, sociale en economische span ningen om in het troebel water te kun nen vissen. Het is l^d om daaruit de oonsequentiess te trekken en de interna tionale problemen op te lossen zionder met Rusland relkening te houden. Ook in de nationale problemen van economische en sociale strekking trach ten de Communisten telkens de-zaak te bederven en voor hun ideologie uit te buiten. Arbeidsonrust, stakingen, allerlei agi taties, worden door hen aangegrepen om propaganda voor het Communisme te maken. Waar spanningen en onrust voorkomen, men kan er zeker van zijn dat het Communisme er de hand in heeft. Er is ten opzichte van de sociale, eco nomische, nationale en internationale verhoudingen geen kwaad of men kan er van verzekerd zijn, dat het Commu nisme er de hand in heeft. Daarom is het plicht van elke rege ring om het Communisme tegen te gaan met alle geoorloofde middelen, want zij streven naar de Wereldrevolutie en de wereldheerschappij, wat het einde van alle vrijheid betekent. IN DE LIJN VAN HET COMMUNISME Korea en de Communisten. Iedereen is er van overtuigd dat de Commimisten de hand hebben in de ge beurtenissen in Korea. Neen op een al gemenen oorlog schijnen de Communis ten nog niet heen te sturen. Zoals de za ken zich tot op heden ontwikkelden schijnt Moskou daarvoor de tijd nog niet rijp te achten. Korea als loopplank voor een algeme ne, voor de derde oorlog wereldoorlog schijnt niet het geval te zullen zijn. En toch zijn de Communisten, is Mos kou op weg één zijner vele doelen te bereiken. Vrede, rust, welvaart, herstel passen de Communisten niet. Onrust, duurte, achteruitgang, hoge belastingen, inkrimping van het levens peil, verslechtering en versobering op allerlei wijzen passen de Communisten opperbest. En daarin schijnen ze door Korea in meerdere of mindere mate te zullen sla gen. Korea betekent alarm in het leven der volken. De langzaam oplopende lijn van her stel en ontspanning is door Korea ruw verbroken. In een radiorede vroeg presi dent de uiterste inspanning van iedereen. Hij vroeg „Geld, arbeid en offers." In Amerika zullen de jaarlijkse uitgaven van 15 milliard dollar op minstens 30 milliard dollar moeten komen. Hoe aan dat geil te komen? Door verhoging vé.n de belasting. Meer zal moeten worden geproduceerd. In de eerste plaats voor defensie. Natuurlijk zal de productie van ver bruiksgoederen daarvan de weeromstuit ondervinden. Door de belastingverhoging wordt alles weer duurder evenzo door de oorlogsproductie. Spanningen tussen lonen en prijzen worden daardoor in de hand gewerkt, kortom het gehele eco nomische leven ondervindt in nadelige zin de omschakeling van vredesproduc- tie op oorlogsproductie. En zo is het in alle landen. Sedert Korea is de angst, de duurte, schaarsheid van goederen toegenomen. Omstandigheden zo als Moskou, zoals de Communisten gaarne zien. Onder zulke omstandigheden is er voor hen gelegenheid tot agitatie, tot opruiing en het verwekken van span ning en onrust. Daar moeten ze het van hebben. En daarom schijnt Korea een stap in de richting zoals de Communisten het gaar ne vnlden: Dat de Volken eendrachtig mogen samenwerken om het Commu nisme geen kans te geven. ------O------ ETTENSE VEEMARKT ETTEN, 23 September 1950. De aan voer op de markt bedroeg 179 stuks, waarvan: 105 runderen, 3 paarden en 71 biggen. De aanvoer van runderen was ruim, met trage handel en de prijzen gedrukt. De belangstelling was zeer groot. Prijzen: kalf koeien 650925; kalf- vaarzen 550650; pinken 325525; guste koeien 400675; graskalveren 150—275; paarden 400—850; big gen 30.50; lopers 50.80; vette koeien 2.202.50 per kilo geslacht. Dezer dagen is de grote Zuidafrikaan- se Staatsman Dr Smuts gestorven. Dr Smuts, „slim Jannie" roept her inneringen op uit de Boerenoorlog. Smuts-Botha, Koos de la Rey, gene raal Beyers, Piet Cronjé en Christiaan de Wet, ziedaar een rij van generaals uit de Boerenoorlog van wie Smuts als de laatste is overleden. De ,kleine Zuidaf rikaanse Republieken moesten voor het machtige Engeland het onderspit delven. Hoe dapper de Transvaalse boeren ook streden tegen,de grote overmacht moesten ze het opge ven. Smuts, een boerenzoon had in En geland gestudeerd in de rechten. Hij kwam als jong advocaat in zijn vader land terug. Door president Paul Kruger werd hij benoemd tot procureur-gene raal van Transvaal. De moeilijkheden met Engeland namen toe. Engeland wilde ter vsrille van de bo demschatten van Transvaal de macht over dit land besluiten. Bij de onder handelingen met Engeland, die te Pre toria werden gevoerd was de jonge pro cureur-generaal Smuts van grote bete kenis. De onderhandelingen liepen op niets uit. De baatzucht van Engeland ging bo ven recht en gerechtigheid. Hét werd oorlog. Het wereldgeweten werd wakker. Algemeen werd de lage politiek van En geland veroordeeld. Speciaal in ons land werd met het stamverwante Zuidafri- kaanse volk meegeleefd. Smuts streed als Boeren vechtgeneraal als aanvoer der van een legertje partisanen een dap pere gueriUaoorlog. Helaas het onrecht zegevierde. De Transvaalse Boeren moesten de strijd opgeven. De vrede kwam tot stand. Tweeërlei beginsel werd in Zuid-Afrika gevonden. Zij die van geen verzoening met Engeland wilden weten en anderen die in samenwerking met Engeland heil zagen voor land en volk. Tot de laatsten behoorden Botha en Smuts. Zij zagen in samenwerking met En geland een groot belang voor het Zuid- afrikaanse volk. De Republieken Trans vaal, Oranje Vrijstaat en de Kaapko lonie werden tot de Zuidafrikaanse Unie verenigd. Engeland verleende spoedig zelfbestuur en werd een der domini ons" van het Engelse Gemenebest. Smuts heeft daarin een grote rol ge speeld. In Engeland was hij zeer ge zien. Tijdens de beide wereldoorlogen had hij zitting in beide Engelse oorlogs kabinetten en ook bij de vredesonder handelingen te Versailles heeft hij een rol van betekenis vervuld. Bekend is dat hij zich niet kon verenigen met het vredesverdrag van Versailles. Als de Belgen de integriteit van Nederland wil len schenden, na de eerste wereldoorlog genoten de Belgen een zeer grote good will in de wereld, is het Smuts, die krachtig voor ons land het pleit voert. Smuts was een Staatsman van formaat geworden. Een man van grote invloed in de Brit se Volkerenfamilie. Als in Wales een staking dreigt wordt ze door invloed van Smuts nog bezworen. Ook in ons land werd hij zeer geëerd. Hij is een groot strijder geweest voor het Britse Gemenebest, dat hem vereerde met de titel van veldmaarschalk. Onder zijn eigen volk was hij minder in aanzien. Velen zagen in hem de man die het pad van de „veroveraar", voor de vijand effende. De onverzoenlijke, man nen als generaal Beyers, Fourie, de Wett en Koos de la Rey wilden hem in die verzoeningsgezinde politiek tegenover Engeland niet volgen. Het Zuidafrikaan se volk werd verdeeld. Herzoy en Ma- lan streefden een politiek na om zich meer en meer van Engeland los te ma ken en een zelfstandige Zuidafrikaanse politiek te voeren. Tot tweemaal toe moest de regering van Smuts het veld ruimen en ook he den is de regering van Zuid-Afrika in handen van tegenstanders van Smuts en zijn politiek. In het politieke leven was Smuts een gezien staatsman, die vooral ook ons land en goed hart toe droeg waarvan hij meermalen blijk heeft gegeven. Een groot vaderlander is Transvaal, is Zuid-Afrika ontvallen. Toch gaan de sympathieën meer naar die mannen als Hertzoy en Malan die een geheel onafhankelijke Zuid-Afri kaan verstaan. Het wil ons voorkomen, dat ze afgezien van materiele voorde len, meer de nationale politiek, kracht tens de historie, voeren die voor Zuid- Afrika geëigend is. Toen allen gezeten waren, werd de 70-jarige Partij-voorzitter der Staat kundige Geref. Partij Ds P. Zandt met Mevrouw Zandt op het podium naar hun zetels gebracht. De Voorzitter van de jubileum-commissie. Ds J. v. Dijk te Ga meren gaf op te zingen Ps. 103 1, en las daarna de 77ste Psalm. In zijn openingswoord wees hij er op, dat er in sommige kerkelijke bladen ge staan had, dat Ds Zandt deze dag zou worden „gehuldigd." Voor hulde en men senverheerlijking hoopte hij dat men zou worden bewaard, want hoe groot de hoogachting en liefde voor Ds Zandt ook was, in de mens zelf is niets te prij zen. Het ligt wel in onze aard de mens op de troon te zetten, aldus spreker, want vrij zijn eerrovers Gods. Deze dag mocht in het middelpunt staan van: de mens niets, en de Heere alles, zoals Ds Lodensteijn het uitdrukte: „Zalig, zalig niets te wezen.' Wij gaan gedenken, aldus spr. en daarom nam hij tot uitgangspimt Ps. 77 12: „Ik zal de daden des Heeren gedenken, ja ik zal gedenken Uwe won deren, van oudsher. Ds van Dijk, gaf een situatie-tekening van de droeve toestand waarin ons wel eer zo rijk bevoorrechte Nederland ver keerde. Dreigingen van oorlog, algeme ne Godsverlating, het vertreden van Zijn Woord en Wet en een uitroepen, wijkt van ons, want aan de kennis Uwer we gen hebben wij geen lust. En toch ge denken vrij onder al die droeve omstan digheden van land en volk 's Heeren daden. Wij moeten het niet licht achten, dat de Heere ons in dat zinkend Ne derland een partij heeft gegeven, die nog voor Zijn Woord en Wet wil op de bres staan. Niet om een hoge borst op te zetten, dat wij zulke beginselvaste mensen zijn, o neen, maar met dank baarheid mogen wij toch gedenken, dat de Staatkundig Geref. Partij door wij len Ds G. H. Kersten opgericht, in de persoon van Ds Zandt groten steun mocht vinden. 25 jaar geleden mocht Ds Kersten in Ds Zandt er een „broeder" bij krijgen. Ds Zandt getuigde hiervan op de begrafenis van Ds Kersten, dat hij dit niet had gezocht, maar dat het „blanke, souvereine genade was die hen samenbracht en samenhield." Het heeft de Heere behaagd Ds Zandt 25 jaar lang kracht en wijsheid te ge ven om zijn veelomvattende taak voor de Staatk. Ger. Partij te verrichten en in de Hoge vergadering des lands voor Zijn ere op te komen. Het volk dat bid den geleerd heeft drage hem op aan de Troon der genade opdat hij op zijn ho ge leeftijd de kracht moge worden ge schonken zijn menigvuldige arbeid te kunnen blijven verrichten en hij nog lan gen tijd voor de Partij mag worden ge spaard. Ds van Dijk bad hem en zijn echtgenote Gods onmisbaren zegen toe. Ds P. Zandt betrad daarna, zichtbaar bewogen, het spreekgestoelte tot het uitspreken van zijn herdenkingsrede. In hemel en op aarde is er slechts Eén, die waarlijk groot is, zo ving hij aan, en er is geen enkele gave of ta lent, of het is uit Hem voortgekomen. Daarom betaamt het ons Hem, ja Hem alleen in Zijn grootheid te erkennen. Op deze dag gedenken wij, de onuitspreke lijke weldadigheid, 25 jaar als Kamer lid te zijn gespaard, gedragen te zijn en verdragen en hoe de Heere Zijn bijstand niet heeft willen onthouden. Ben heuge lijk feit, waard te Zijner ere te geden ken en zichzelf gering te schatten voor aUe onverdiende weldaden bewezen. Liever was spreker hier niet versche nen en hij heeft veel moeten overwin nen om deze plaats in te nemen. Inzon derheid was bij hem de vrees, dat aan een nietig mensenkind ere zou worden gegeven. Maar anderzijds zou het van snode ondankbaarheid jegens den Heere getuigen, indien hij zich bij deze gele genheid had teruggetrokken. Hij bracht in de allereerste plaats de Staatkundig Gereformeerde Partij har telijk dank voor de grote toegenegenheid en voortdurende trouw hem betoond, wat hem in moeilijke ogenblikken bij vijandschap en kwade bejegening veel steun had gegeven. Ziende op zichzelf staat hij in alles schuldig jegens den Heere, maar heeft hij toch vaak ge voeld, dat hij dit werk kon en mocht doen. Grote dankensstof is er in zijn hart, dat hij de Staatk. Ger. Party 25 jaar in de Tweede Kamer heeft mogen dienen. Veel zijn er in de 25 jaren ge komen en gegaan, en waarom ik niet? roept spr. uit. Bij ons is de beschaamd heid des aangezichts en er is overvloe dige reden om Gods goedertierenheden te herdenken, dat hij, zonder enige ver dienste gespaard is gebleven. Dan ging spr. in korte trekken de ge schiedenis der S.G.P. na. Met enige vrees en schroom vertelde hij, hoe de Heere hem destijds bepaalde dat hij nog eens Kamerlid zou worden, terwijl er De TO~jarige juhilaris Ds- P. Zandt op zijn studeerkamer. toentertijd niet een partij was, met welks program hij zich kon verenigen. En toch is het bewaarheid geworden. Eerst in 1922 kon spr. stemmen op de man zij ner keuze, nl. Ds Kersten. Nimmer had hij hem gezien of gesproken. Kort daar op is hij tot de S.G.P. toegetreden en tot lid van het Hoofdbestuur gekozen. Tussen hem en Ds Kersten ontstond een hechte band. In 1925 kwam hij als no. 2 op de candidatenlijst voor de Tweede Kamer. Vain zwiaren strljd Spr. herinnerde aan de zware strijd die hij in die kwarteeuw had doorge maakt. Met allerlei schimpscheuten werd op de gehate partij afgegeven. De spreekbeurten van het drietal Ds Barth, Ds Zandt en Ds Kersten werden beti teld met B.Z.K., Beste zware krultabak! Spr. haalde daarbij aan de verkiezings vergaderingen te Putten, Apeldoorn en Den Haag e.a., waar de politie te hulp moest worden geroepen om in het ver wekte rumoer orde te scheppen. Tegen de coalitie A.R. en C.H. met Rome moest worden opgetomd. Spr. gewaag de er van, hoe onder Gods voorzienig bestel het amendement inzake het ge zantschap bij de Paus oorzaak was, dat het Kabinet-Colijn moest aftreden. De coalitie werd verzwakt. De S.G.P. werd gedoodverfd als een anti-papistische partij. Maar al degenen werden be schaamd, die van de S.G.P. zeiden, dat elke stem op haar uitgebracht, verloren was! Onder beding van genade mocht zij tegen alles in groeien. Spottend zei men: de stem van de Dordtse Synode wordt weer gehoord in de Kamer! Be spotting en belaching was meermalen hun deel. Maar de Partij groeide. In 1929 kwam het aantal Kamerleden op 3, toen Ir van Dis was gekozen. Met hem heeft spr. 8 jaar in hechte vriend schap mogen optrekken. Ook bracht spr. naar voren hoe zijn vriend vrijlen Ds Kersten tegen heel de Nederl. wetgeving in, niet meer mocht te rugkeren in de Kamer. Geen enlcel of ficieel bescheid is ooit ontvangen, waar om hij niet mocht terugkeren. Requesten bij de regering (Schermerhorn) en het vragen van revisie baatten niet. Bar bertje moest hangen. Ofschoon hij de partij met een onmiskenbaar talent had gediend, werd hij uitgemaakt voor een dief en een oplichter. Op de jaarverga dering 1946, toen Ds Kersten als no. 1 op de candidatenlijst stond, besloot hij, doordat zijn gestel achteruitgang, voor deze candidatuur te bedanken. De strijd is in de huidige periode, nog even zwaar als te voren. Van geen en kele der rechtse groepen is steun te verwachten aldus spreker. Hij dankt zijn medelid is van Dis voor de steeds genoten vriendschap. Ook de hoofdbestuursleden, tegenwoordige le den van de Prov. Staten, de oude voor trekkers o.m. de Kok van Middelburg, en de oude Statenleden J. W. v. Houdt en A. J. Kersten. Hartelijk dank brengt hij ook zijn vrouw, die voor hem al die jaren vele offers heeft getroost. Aan het slot van zijn rede haalde hij enige woorden aan van zijn onvergete lijke moeder op haar sterfbed, waarbij hij met nadruk zeide wars te zijn van alle mensenverheerlijking. Hij mag staan tot op dezen dag, maar als een onnutte dienstknecht. Alle roem is uit gesloten, het is niet uit hem, maar alles van den Heere. Aanbieding geschenken Ds van Dijk deelde de vergadering mede, dat Ds Zandt geen enkel geschenk wenste te aanvaarden. De jubileinncom- missie meende daarom in de allereerste plaats aan Mevrouw Zandt een zilveren roomstel met inscriptie te moeten aan bieden, met hartelijken dank van de Partij voor al de opoffering in die 25 jaren betoond. En al wilde Ds Zandt geen geschenk aannemen, toch moest hij een grote dubbele boekenkast aanvaarden, waar van hem de tekening werd getoond. Bovendien werd hem een cheque van ruim 2000 gulden overhandigd, van gel den die door leden waren bijeengebracht. Ds J. W. Kensten van Genemulden sprak daarna namens de familie Ker sten, daarbij herinnerde hoe hij met zijn onvergetelijke vriend en strijdmakker, de strijd tegen ongeloof en revolutie mocht aanbinden. Behalve deze strijd is er ook nog een tegen hem, die het Verbond Gods in hun mond nemen, een strijd die veel zwaarder is. Op 2 waar heden wijst spreker: ten 1ste: Zonder Mij kunt gij niets doen en Ik vermag alle dingen, door Christus die mij kracht geeft. Spreker bidt hem en zijn gade Gods zegen toe en offreerde namens de familie een vulpen en vulpotlood met gouden dop in etui als aandenken. In de middagvergadering voerde het Kamerlid en partij-secretaris Ir v. Dis het woord die vele fragmenten uit de geschiedenis der S.G.P. naar voren bracht. In zijn toespraak zette hij niet den mens op het voetstuk maar bracht hij Gode alleen de eer. Hij schetste ook de veelvuldige arbeid van Ds Zandt, niet alleen als Kamerlid, maar ook als lid der Prov. Staten, Partijvoorzitter enz. Verleden jaar had hij alleen meer dan 1000 brieven te beantwoorden over allerlei zaken, waarvoor veel inlichtin gen moesten worden ingewonnen. Acht jaar lang mocht hij met hem samenwer ken, waarbij zij vele dagen en halve nachten aan partijbelangen hadden ge werkt. Namens de partij bracht hij zijn gelukwensen over, waarbij hij Mevr. Zandt insloot en de wens uitte dat Ds Zandt nog vele jaren zou mogen wor den gespaard om de Kamer te verte genwoordigen en terug te roepen tot Gods Wet en Getuigenis, Burgemeester Kodde van Zouiteland© sprak vervolgens als lid van het Hoofd bestuur. Hij liet de jubilaris toezingen Ps. 118 7. Vervolgens waren aan de orde de ge lukwensen van afgevaardigden der Prov. Besturen. Hiervan voerde als eerste het woord het oudste Hoofdbestuurslid Joh. de Kok te Middelburg namens de Prov. Zeeland. Kernachtig waren diens uit spraken: hij wenste hem namens de Zeeuwen toe, dat hij tegen de stroom zou mogen blijven oproeien met verlies van eigen roei-riemen. Dan komt er winst. Winst, die schuilt bij een Ander. Namens de Prov. Zuid HoUand sprak de heer J. Vermeulen; namens Gelder land de heer J. Dekker, namens Noord- Holland de heer Tanger, namens Utrecht de heer J. v. Bochove, nemens Overijsel de heer v. d. Weerd, namens Noord Bra bant de heer Kornet, en namens Fries land de heer Verboom. Ds Dorsman, Ned. Herv. Predt. te Schelluinen bracht zijn gelukwensen na mens het Landelijk Verband van Studie verenigingen en dankte hem voor de goede jrichtlijnen gegeven. Hij bood hen namens de ötudie-verenigingen het boek werk de Wonderen des AUerhoogsten van Abr. v. d. Velde aan, gebonden in extra mooie prachtband. Ds J. v. Dijk dankte de sprekers en allen die hadden meegewerkt tot het welslagen van deze dag. Slotwoord Het slotwoord werd door Ds Zandt gesproken. Hij was echter te zeer over stelpt om het lang te maken. Zeer had hij tegen deze dag opgezien, toch zou hij echter deze dag niet gaarne willen missen. Hij bracht ontroerd dank voor de liefde en trouw hem betoond, dank inzonderheid aan Hem, die hem deze dag deed beleven. De mooie cadeaux wilde hij aanvaarden, maar in geen ge val de hem geschonken cheque van ruim 2000 gulden, die voor Partij-doeleinden zouden worden gebruikt. Aan het eind van de bijeenkomst gaf Burgemeester Kodde van Zoutelande op te zingen Ps. 134 3, welke zegenbede staande werd toegezongen. Ds Zandt eindigde daarna met dankgebed. Hiermede was de plechtigheid, die een sober, maar zeer spontaan karakter droeg, beëindigd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 5