KANKERBESTRIJDING e brandweer op ons eiland Samenvoeging gemeenten y ste Jaargang Woensdag 30 Augustus 1850 Ho. 1846 HRISTEUJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Zuid Holland kdjgt een eigen lied Elke drie kwartier sterft een slachtoffer van deze ziekte ^^rinóeó ^^^X)ilkelmlnci wordt zeventig jaar^ KERKNIEUWS Uitstel zal gevraagd worden tot 1 April a.s. Zoals bekend hebben de geza menlijke raadsleden en wethouders van ons eiland onlangs te Middel harnis vergadert, uit wier midden een commissie werd benoemd ter bestudering van het wetsontwerp tot herziening van de gemeentehjke indeling op Goeree en Overflakkee met de memorie van toelichting. Deze commissie heeft in haar vergadering besloten de gemeente raden te adviseren bij Ged. Staten uitstel van beslissing te vragen tot 1 April a.s. Het provinciaal bestuur had nl. een tijds limiet gesteld tot 1 October a.s. wat al direct als veel te kort werd geacht. Wij vernamen nader dat deze commissie zich heeft beraden op het vragen van advies, eventueel besloten met een onderzoek enz. aan een of meer deskundigen op gebied van demografie en sociologie. De verjaardag van Prinses Wilhelmina eMchijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactiebnreau: Prins Hendrikstraat 132 middelhanüs Aboonenafintspiös l.BO per kwartaal Telefoon II Middelharnis Giio 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-priis 12 ol. p. mm. BU conliacl speciaal laiiei De Brandweer op ons eiland ont- looide de laatste tijd een bijzondere ac- iviteit. Er is een algemeen streven erkbaar om het brandweer-wezen op en hoger peil te brengen. Een loffelijk treven, dat niet anders dan zeer kan orden toegejuicht. De geschiedenis heeft in de loop van e jaren geleerd, dat door actief en snel ptreden van de corpsen, grote vuur- erwoestingen konden voorkomen, of althans tot het uiterste worden beperkt. Waar die activiteit ontbrak, daar was de brandweer er alleen maar voor het nablussen, öf voor het beschermen van belendende panden, daar de plaats waar de vuurhaard was ontstaan, bij aan komst van de spuit meestal onredbaar verloren was. Naast uitstekend materiaal, wat een eerste vereiste is, is daarom oefening, voortdurende oefening noodzakelijk. Het komt ons voor, dat men met méér oefenen is begonnen, né. de grote kerk- brand te M'hamis. Wij hebben daar toen destijds een kleine critiek op geleverd, hoewel er veel meer over te schrijven zou geweest zijn. Maar de brandweer corpsen hebben gelukkig zelf ingezien, dat er bij een brand van betekenis veel haperde bij hun optreden, waarom men nadien, meer dan tevoren, is gaan oe fenen. Nu staat de brandweer gewoonlijk bloot aan veel critiek. Er zijn veel toe schouwers ende beste stuurlel staan ook daar altijd aan wal. In de Sommels- dijkse gemeenteraad van verleden week kwamen enige vragen naar voren, om dat naar de mening van een raadslid, de plaatselijke pers een blaam op de brandweer geworpen had, bij de blus^ sing- van een brand op de Westdijk. Wij hebben geen behoefte hierop in te gaan (het betrof ook niet ons blad) al willen we even opmerken dat er, hoe actief de Sommelsdijkse brandweer ook mag zijn, er toch deze keer wat haperde. Die ha pering betrof naar men van ons bevoeg de zijde meedeelde de melding van de brandweerlieden. Het schijnt gewoonte te zijn, dat het uitbreken van een brand aan het postkantoor wordt gemeld, waarna de betreffende beambte het automatisch aan de aangesloten brand weerlieden doorgeeft, die op hun beurt de anderen waarschuwen. Hier moet de fout schuilen, waardoor men later op de plaats des onheils verscheen, dan dit bij goede melding had kunnen zijn. Wij halen dit terloops aan, omdat de braitdmelding o.i. een zeer voornaam punt is. In de meeste gemeenten is het klokluiden afgeschaft, omdat dit onno dig mensen op de been brengt. De brand weer zou eigenlijk, wil het goed zijn, een eigen meldingsdienst moeten heb ben, bv. bij de commandant, die maar op één knop zou moeten hebben te druk ken, om alarm te slaan en allen te kun nen waarschuwen. Ons dunkt dat daar aan niet zoveel kosten verbonden zijn, althans niet onoverkomelijk voor een ge- meentebestuur om daarvoor gelden te voteren. Met een plaatselijk brandweercorps is niets te beginnen, als de manschap pen niet intens meewerken. We zeiden, dat in de eerste plaats nodig is goed materiaal, maar er behoort ook een goe de leiding te z^jn, strikte dicipline en gehoorzaamheid. Bij de 1.1. te Ooltgens- plaat gehouden wedstrijd, waarbij Som- melsdijk wederom winnaar werd kwam dat weer goed uit. Nu zegt zo'n wedstrijd-winst o.i. niet epaald alles. Al heeft men geen prijs ehaald, kan het toch nog wel een goed corps zijn. Bij een brandweerwedstrijd kan men bepaald ongelukkig zijn, dat men veel strafpunten oploopt en daar door niet eerste-rangs wordt. De brandweer van Ouddorp heeft bv. iet mee willen doen aan deze wedstrijd. Waarom, laten we in het midden, maar "e zijn er van overtuigd, dat dit een buitengewoon goed corps is. Bij de zo even aangehaalde kerkbrand is dit wel gebleken, daar ze vanaf het afrijden uit Ouddorp in ongeveer een half uur tijds te Middelharnis water gaven. De vrijwillige brandweer te Ouddorp, bestaande uit 25 man, oefent steevast iedere Vrijdagavond. Komt men niet op (zonder kennisgeving) krijgt men een Zekere boete. Is het bv. slecht weer oefent men theoretisch, waartoe de com mandant de heer C. v. d. Bok een mi niatuur-brandweercorps met denkbeeldi ge brandhaarden op tafel brengt, en daarmede de manschappen inhamert. Welke plaats ze moeten innemen, en wat ieder heeft te doen. De brandweerlieden te Ouddorp, be staande uit mannen van verschillende beroepen, een metselaar, timmerman, schilder, electriciën enz. hebben de ge meente een enorm voordeel bezorgd, door in vrije uren een plaats onder de toren uit te hakken en geheel gereed te maken, waar de spuiten en het andere materiaal is opgeslagen. In de toren Zelf zijn een paar oude vunzige gevan genis-cellen uitgebroken, waar een ge zellig vergaderlokaal is ingericht, com pleet geschilderd, behangen en van elec- trisch licht voorzien. Wekelijks komt men daar bijeen. Inventarisatie-lijsten van al het ma teriaal zijn aangelegd, alsook van ieder persoon, hoeveel uren hij vrijwillig voor de brandweer geeft. De jongens hebben er schik in gekregen en in de twee jaar yan het bestaan van dit vrijwillige corps is er grote saamhorigheid gekomen. Het gaat er enigszins militair naar toe, maar toch ongedwongen, waardoor een groot Verantwoordelijkheidsgevoel wordt ge kweekt. Zo worden alle slangen door hun zelf gerepareerd, iedere maand wint men ook alle haspels af en in tegenovergestelde richting weer op om verstikking te Voorkomen, worden de ringen met talk- poeder bewerkt om het aanschroeven Tibet in het middelpunt van de belangstelling door komende onder handelingen tussen vertegenwoordigers van Tibet en China. Opname van enige Tibetanen voor de top van de Monastery. In tegeustellig tot vele andere pro vincies bezat Zuid-Holland tot nu toe geen eigen lied. Vooral bij manifestaties met provinciaal karakter kwam deze leemte steeds naar voren. Een tweetal functianrissen ter griffie van Zuid-Hol land, d.w.z. de heren L. C. Winkelman en H. K. Lukien heeft daarom het ini tiatief genomen tot de samenstleling van een lied, dat de eigen Zuid-Hollandse aard in een viertal coupletten bezingt. De compositie is opgedragen aan de Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. Het lied werd met een korte toe spraak van de heer Winkelman aan de Commissaris aangeboden. Daarbij werd het lied voor de eerste maal ten ge hore gebracht door een koor, gevormd uit ambtenaren in dienst van het Pro vinciaal bestuur. Bij de aanbieding ont ving de Commissaris der Koningin een luxe exemplaar van de uitgave, die ge heel verzorgd is door de eigen dienst van de griffie. Kanker is een ziekte, welke boven de leeftijd van 40 jaar in veelvuldig heid toeneemt. Dit is vooral toe te schrijven aan de verlenging van de ge middelde levensduur, welke in Neder land 100 jaar geleden nog geen 40 jaar bedroeg, doch nu reeds tot 67 is geste gen. Er overlijden nu per jaar ongeveer 14.000 Nederlanders aan kanker. Men kan het aantal nieuwe patiënten per jaar in ons land schatten op ongeveer 18.000. Niet alleen het verschil in leef tijdsopbouw van de bevolking is oor zaak van het toenemen van kanker. Er bestaat een toeneming van sommige or gaankankers onder invloed van scha delijke, van buitenaf inwerkende facto ren; zo wordt de toeneming van long kanker in verband gebracht met het sigaretten roken. Men denke aan de in- Vloed van teer op het ontstaan van huidkanker. Op het in Juli te Parijs gehouden vijfde internationale kanker congres werd er vooral van Amerikaan se zijde op gewezen, dat 95% van de patiënten met longkanker zware rokers zijn en 90% sigarettenrokers. Landen als IJsland, waar tot vóór 1940 weinig sigaretten werden gerookt, vertonen de laagste sterftecijfers aan kanker. In de toekomst zal men op grond van de we tenschap, dat bepaalde factoren kanker verwekkend kunnen werken, praeventie- ve maatregelen kunnen treffen. Deze zullen echter gebaseerd moeten zijn op fundamenteel wetenschappelijk onder zoek. Internationale samenwerking op dit gebied heeft plaats door het Inter nationaal Comité voor Wetenschappelijk Kankeronderzoek, waarin Dr Korteweg uit Amsterdam als afgevaardigde voor Nederland zitting heeft. Dit comité is tevens het adviserend lichaam van het Internationaal Verbond tegen de Kan ker. De maatschappelijke betekenis van kanker is groot. Reeds werd op het grote aantal zieken en op het sterftecij fer gewezen. Ook het arbeidsverlies is zeer aanzienlijk, daar 40% van de kan kergevallen wordt vastgesteld beneden de leeftijd van 65 jaar, dus bij de arbei dende bevolking. Millioenen worden per jaar uitgegeven aan de behandeling en verpleging van kanker. Bestrijding de zer ziekte is dus een economisch belang voor onze samenleving van de eerste orde. van de koppelingen te vergemakkelij ken enz. Ze werken in 5 ploegen, iedere keer heeft een andere ploeg de verant woording. Zover wij het bezien konden was het hier è.f en als straks op de nieuwe 6 tons Bedford de nieuwe spuit zal zijn gemonteerd, met het kleine spuitje als aanjager en voorts al het materiaal hierop zal worden geborgen met zit plaatsen voor de manschappen heeft men hier een brandweer, die klinkt als een klok. Het melden geschiedt met een sirene die iedere Zaterdagmiddag klokslag 12 uur wordt geprobeerd en tot tn Stellen- dam Is te horen. Als de sirene loeit en het is ernst, spoedden de mannen zich waar ze ook zijn regelrecht naar het brandspuithuis en slepen de vrouwen de ixniformen aan. Alles is hier gericht op orde en spoed en dat kan alleen door intense samenwerking. Geen wonder dat de brandweer te Ouddorp bij het gemeentebestuur goed staat aangeschreven. Zij tracht met re paratie enzovoort zoveel mogelijk zelf te doen, om de gemeente niet op kosten te jagen. Zo is er ook een uitzicht op de toren opgengesteld 0.25 per per soon, van welke gelden men een fonds vormt voor het aanschaffen van kleding. Aan de andere brandweercorpsen op ons eiland willen we niets te kort doen, maar wat we in Ouddorp van de vrij willige brandweer gezien hebben dwingt onze bewondering af. De onderscheiden corpsen zouden goed doen van eikaars' werkwijze nota te ne men om van elkaar te leren. Dit zou ook een prikkel kunnen zijn om uitgelezen brandweercorpsen op ons eiland te krijgen. Een goed georganiseerde brandweer is een zegen voor een gemeente en zeer ten bate van het algemeen belang, wat niet genoeg kan worden gewaardeerd. Kanjkerreg^tiiatlc Vóór alles is nodig een goede kanker registratie in Nederland. Onze kennis omtrent de aard van de kanker is on voldoende en in het bijzonder schiet on ze kennis nog te kort inzake de resul taten van de verschillende behandelings methoden. Daarvoor is het nodig nauw keurige gegevens omtrent de kanker gevallen te verzamelen en deze statis tisch te verwerken. De instelling van een zodanige registratiedienst is in voor bereiding. Hier ligt met name een taak voor het Rijk. Of de behandeling een chirurgische is of uit radium- of Röntgenbestraling be staat, dan wel dat een andere methode wordt toegepast, vroegtijdige herken ning van de ziekte is van ovei-wegende invloed op het resultaat van de behan deling. Wat een goede en intensieve voorlichting in deze vermag, bewijst ons o.a. Amerika. Zo daalde in Massachu setts het tijdsverloop tussen het optre den der eerste ziekteverschijnselen en het eerste bezoek bij de arts van 6% maand in 1927 tot minder dan 3 maan den in 1945; het aantal personen, dat medisch advies vraagt binnen 1 maand na de eerste symptomen nam met meer dan de helft toe. Een andere Ameri- Dezer dagen zal de jaarlijkse coUectfe voor ide kankerbestrij ding worden gehouden. Naar aamlckling «laai-vian pnblioeren wij tlians ©en artUiel van tles- kundige hand over tie kanlaer en die organisatie van die be strijding van deze vreselijke ziekte. kaanse ervaring op het gebied van de vroege herkenning van kanker is die van de Health Maintenance Cancer Pre vention Services, bij welke dienst zich grote groepen van personen, die zich van geen ziekte bewust zijn. vrijwillig op vaste tijden laten onderzoeken. Een groot aantal gevallen van kanker werd op deze wijze zeer vroegtijdig ontdekt. Ook het Röntgenologische bevolkings onderzoek op tuberculose levert niet vermoede gevallen van kanker der borstorganen op, veelal nog in een vroeg stadium. Bij een onderzoek van 2.000.000 personen in Engeland werden op deze wijze 257 gevallen van kanker ontdekt. Grote kapitalen nodig De arbeid voor de kankerbestrijding vraagt grote kapitalen. De inrichtingen in ons land zijn ten enemnale onvol doende gehuisvest. De bouw van een nieuw Kankerinstituut, waar een radio therapeutische afdeling van 100 bedden in wordt opgenomen, benevens een la boratorium, geoutilleerd voor het meest moderne onderzoek en een sociaal-me dische afdeling, waar onder meer de centrale registratie voor ons land in wordt ondergebracht, is urgent. Even urgent is de bouw van een nieuw Radio- Therapeutisch Instituut te Rotterdam. De wetenschappelijke arbeid in andere laboratoria en met name in de Univer- siteits-laboratoria dient gesteund en gestimuleerd te worden. Organisatie, voorlichting, wetenschap pelijke arbeid, nieuwbouw, dit alles is noodzakelijk en mogelijk, mits het be ginkapitaal van het Koningin Wilhel minafonds van 2.000.000 tot een veel voud aangroeit. Dezer dagen wordt in Nederland de jaarlijkse collecte gehou den voor de kankerbestrijding, waar door elke inwoner van ons land in de gelegenheid zal komen zijn bijdrage te leveren in de strijd tegen deze gevrees de volksziekte. Wat tot dusver in Nederlamd gedaan werd in de strijd tegen de kianker. Indien men over het verleden van de kankerbestrijding in Nederland schrijft, dan dient men daarbij de landelijk wer kende Vereniging „Het Nederlands Kankerinstituut" in het centrum te plaatsen. Deze vereniging streefde er naar niet alleen alles te doen, wat het wetenschappelijk onderzoek zou kun nen bevorderen, doch ook de maatrege len te treffen om patiënten te behande len en te verplegen. M.a.w. naast een vol ledig geoutilleerd laboratorium zou een volwaardige kliniek tot stand moeten komen, welke, bij voorkeur tezamen verenigd tot één geheel, gewijd zou zijn aan de kanker en andere kwaadaardige gezwellen. Dit streven gaf in 1913 het aanzien aan de hierboven genoemde ver eniging en vervolgens aan de instelling ivan het Antoni van Leeuwenhoekhuis ,te Amsterdam, waar zowel in het labo- 'ratorium als in de kliniek belangrijke bijdragen aan de kankerbestrijding wer den geleverd. Het zou echter onjuist zijn te menen, dat deze bijdragen uitsluitend kwamen uit het Kankerinstituut te Amsterdam. Zo moet ook met ere genoemd worden het in 1914 gestichte Rotterdams Radio- Therapeutisch Instituut, welke instel ling, evenals haar zusterinrichting te Amsterdam, zeer vele patiënten, lijden de aan kanker, aan zich verplicht heeft. Uiteraard hebben ook de Universiteiten, zowel clinisch-wetenschappelijk als the rapeutisch belangrijke bijdragen aan de kankerbestrijding geleverd, terwijl even eens in andere laboratoria gedacht wordt hierbij in het bijzonder aan dat van de De Bruïne-Groeneveld Stichting arbeid verricht werd, welke in de toekomst voor het oplossen van de tal rijke problemen op dit terrein van groot belang kan blijken te zijn. Steeds meer kwam men tot de over tuiging, dat zowel in de geneeswijze als bij het wetenschappelijk onderzoek groepsarbeid van verschillende deskun digen noodzakelijk is. Het zijn niet al leen geneeskundigen, die hun bijdragen aan de strijd tegen de kanker leveren, doch ook biologen, chemici, physici, ge netici, mathematici en technici. Hoe al gemener deze werkgemeenschap, hoe productiever arbeid men mag verwach ten. Terecht heeft men het daarom zeer betreurd, dat het kort na de eerste we reldoorlog bestaande Amsterdamse plan, om namelijk een volledig instituut te bouwen naast het aan de Amstel ge projecteerde Academisch Ziekenhuis, wegens de precaire toestand van 's Rijks financiën geen voortgang kon vinden. Behalve het zeer belangrijke weten schappelijke werk, dat in het Kanker instituut werd verricht (o.a. door Dr Korteweg op het gebied van de erfelijk heid bij kanker) heeft deze instelling ook een belangrijke bijdrage geleverd aan de voorlichting. Dr Wassink heeft zowel door wetenschappelijke publica ties medegewerkt aan de voorlichting der geneeskundigen, als door lezingen, tentoonstellingen enz. het publiek een juister inzicht gegeven in vele vraag stukken op het terrein van de kanker bestrijding. Steeds werd weer gewezen op de grote betekenis van de vroegtij dige herkenning der ziekte en een spoe dige, doelmatige behandeling. De Centrale Commissie voor de Kankerbestiiöding. Overziet men hetgeen, dat tot op he den op het gebied der kankerbestrijding is verricht, dan mist men een landelijk plan van organisatie. Het is o.m. ter bevordering van een doelmatige lande lijke organisatie, dat door de Minister van Sociale Zaken een Centrale Com missie voor de Kankerbestrijding is in gesteld, welke haar arbeid in het na jaar van 1949 begon. In deze commissie, welke onder voorzitterschap van de Staatssecretaris van Sociale Zaken (Volksgezondheid) staat, hebben zitting de voorzitter van de Gezondheidsraad, een vertegenwoordiger van de genees kundig hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, een vertegenwoordiger van elk der 4 geneeskundige faculteiten, een vertegenwoordiger van het Nederlands Kankerinstituut en een van het Rot terdams Radio-Therapeutisch Instituut, de Directeur van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde en een ver tegenwoordiger van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Deze commissie heeft o.a. ook tot taak het verdelen van de beschikbaar komende gelden en het is dan ook verheugend, dat de Stichting „Het Koningin Wilhelminafonds" dit zelfde college heeft benoemd tot haar Commissie van Advies. Bij het uitbren gen van advies aan de Stichting over de besteding der gelden is derhalve niet wederom een nieuw college ingescha keld, doch werd door de benoeming van de Centrale Kankercommissie tot Com missie van Advies de nodige coördinatie gewaarborgd. D.V. Donderdag a.a.. op 3i Augustus zal R K. H. PRINSES WILHELMINA TO jaar worden. Op haar uitdruhhelqk verzoek zal deze dag in alle alilte en mat worden gevierd. En al zal daaraan worden gehoorzaamd, zodat er geen uitbundig feeatvertoon is, toch zullen in hel gehele land de vlaggen wap peren en zal alom oranje op de revers worden gedragen. Prinses Wilhelmina heeft hij ons Neder landse volk een grote plaats in het hart. Zij ia en hl^ft alïerwege bemind. Me/ kracht en volharding, met opoffering en gehele in zet van haar persoon, heeft Z^ vijftig jaren ons volh geregeerd op een w^ze, die be wondering afdwingt en die alle Stalen ten voorbeeld kan strekken. In de eerste wereldoorlog mocht onder Haar beleid onze neutraliteit worden be waard in de tweede wereldoorlog wist Zij ons volk moed in te spreken door haar radio-toespraken uit Engeland en werkte Zq mede aan de bevrijding van de bezetter. En toen z^ in t945 de grenzen van ons land wederom overschreed, zag Zq het ganse Nederlandse volk vaat rondom Haar troon geschaard, wat zo gebleven is lot bq de troonsafstand in 1948. En ook na nog betoond ons volk Haar alle liefde en aan hankelijkheid, wal zeer zeker op Haar faardag weer lot uiting zal tornen. Prinses Wilhelmina heeft thans de leeftijd der sterhen Lereikt. Dit is een zegen van van God. waarvoor wij Hem, de gever van alle goed van harte mogen danken. Zij leeft nu teruggetrokken in het paleis Het Loo. waar zoveel herinneringen liggen en waar Zij zich wijdt aan de kunst, n.l. hel schilderen, dat een harer liefste bezig heden is. Oor schrijft H.K.H, af en toe. waarvan enkele publicaties de jongste tijd hel licht zagen. De Heere spare Haar nog zeer langen tqd. in de eerste plaals voor de Koninklijhe familie maar ook voor ons Nederlandse volk. En Hij geve. wat het geeatelijke leven betreft, dat het ten tijde dea ai;oncJs licht mag wezen. Het KoJüngin WUhelminafonds De Stichting van het Koningin Wil helminafonds als nationaal huldeblijk van het Nederlandse volk ter gelegen heid van het 50-jarig regeringsjubileum der Koningin in 1948 is een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de kan kerbestrijding geweest. Een opriohtings kapitaal van 2.000.000 werd bijeenge bracht met als doel: „de werkzaamheid van het Nederlandse Volk en deszelfs Overheid op het gebied der kankerbe strijding te bevorderen en te steunen. Zij tracht dit doel te bereiken door het verlenen van financiële steun aan in stellingen, organisaties of personen, die zich, hetzij met het onderzoek naar de oorzaken, hetzij met de daadwerkelijke bestrijding van kanker bezig houden." Samen met het reeds hiervoor genoemde Nederlandse Kankerinstituut voert de Vereniging „Koningin Wilhelminafonds" de fondsenwerving. Gaf Koningin Emma Haar naam aan de tuberculose-bestrijding, de naam van Koningin Wilhelmina zal voortaan in één adem genoemd worden met de kan kerbestrijding. Geïnspireerd door een koninklijk voor beeld wordt thans met kracht aan ver- dere versterking van het fonds gewerkt- Zeker, een beginkapitaal van twee mil- lioen gulden is heel mooi, maar zoals uit het voorgaande wel gebleken is, zijn er voor een doelmatige kankerbestrij ding vele, zeer vele millioenen nodig, Naast hetgeen de Overheid kan doen, moet daarom een beroep gedaan wor den op het Nederlandse volk. Dat dit beroep weerklank vindt, blijkt wel uit het feit, dat de Vereniging Koningin Wilhelminafonds thans reeds over 742 plaatselijke afdelingen en contactper sonen kan beschikken. Reeds 585 ge meenten hebben zich bereid verklaard een vaste contributie van een cent per Inwoner te geven. Ook van onder- nemerszijde wordt steun ondervonden. Zo gaf de Koninklijke Shell bij haar 60- jarig jubileum het waarlijk vorstelijk bedrag van vijfhonderdduizend gulden voor de kankerbestrijding. Daarnaast echter is, ook de kleinste gift welkom. Op velerlei wijzen blijkt de gevolking in derdaad mede te leven. Voetbalwedstrij den, bridge- en klaverjastournoois, col lecten op bruiloften enz. worden geor ganiseerd ten bate van het fonds. De N.C.R.V. oogstte groot succes met de „Haak-In" actie voor de kankerbestrij ding. Zo zouden nog vele voorbeelden genoemd kunnen worden; in elk geval is wel gebleken dat de Vereniging met recht een nationale vereniging genoemd kan worden, temeer nog, daar in het bestuur alle geestelijke en maatschap pelijke stromingen vertegenwoordigd zijn en In de beste verstandhouding sa men de strijd aangebonden hebben tegen deze volksvijand de kanker. Is nu ook niet elk lid van onze be volking verplicht zijn bijdrage te leve ren, straks in de collectebus of anders op gironummer 26000 van het Koningin Wilhelminafonds te Amsterdam. DE KOMENDE GENERALE SYNODE BIJ DB CHK. GER. KERKEN Gelijk bekend. Is het traditie, dat de bidstond, die aan de generale synode voorafgaat pleegt te worden geleid door de praeses van de vorige synode. Dat Is in dit geval ds W. Kremer te Apel doorn. Maar Ds Kremer vertoeft tot herstel van gezondheid buiten zijn ge meente en kan de zittingen der syno de, waarvan hij lid is, niet bijwonen. De assessor van de vorige synode (Utrecht- 1947) ds J. Tamminga te Enschedé, Met het oog op de a.s. verjaardag van Prinses Wilhelmina brengt de particu lier secretaresse van de Prinses in her innering dat de Prinses wegens haar leeftijd en de vele vermoeienissen, die een feestviering voor haar zou mede brengen, hare verjaardag, evenals het vorige jaar het geval was, enkel in de familiekring wil gedenken, en deze ver der in alle stilte wil laten voorbijgaan. vertoeft in Canada en kan dus evenmin invallen. De scriba van de Utrechtse synode, ds J. Hovius te Zwolle, Is In middels hoogleraar te Apeldoorn gewor den. De quaestor, ds G. Rijksen te Mid delburg, is verleden jaar overleden. Blijft van het moderamen van de Utrechtse synode nog over ds P. J. de Bruin, thans te Boskoop. Hij zal, naar wij vernemen, aan de avond van Maan dag 4 Sept. a.s. in de Eben Haëzerkerk, het bedehuis van de roepende kerk van 's-Gravenhage-C, in de ure des gebeds voorgaan. GEREF. «EMEENTEN Tweetal te Ederveen, H. Ligten- berg te Rotterdam-West en Chr. van Dam te Werkendam. Beroepen te Vlaardingen dr C. Steenblok te Gouda; te 's-Gravenpolder H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Ds J. P. Me^'ering, em. predikant bij de Chr. Geref. Kerken, wonende te Zie- rlkzee, mag 22 Sept. a.s. zijn 70ste ver jaardag vieren. Ds Meijering, die te Hemmen werd geboren, werd in 1918 cajididaat en aanvaardde 17 Nov. van dat jaar zijn ambt te Barendrecht. Hij diende de kerken van Nieuwpoort, Zwijn- drecht en Maassluis, waar hem in 1946 om gezondheidsredenen eervol emeri taat verleend werd, waarna hg zich met terwoon te Zierikzee vestigde.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1