DAMPO De bevolking te Sommelsdijk Kwestie over de afrekening met de Chr. Scliooi te Oude Tonge -m 23ste Taargang Zaterdag 5 Augustus 1950 No. 1941 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN r Ook hier is de jeugd baldadig MEDITATIE Gods omweg lOOFDPIJNK- Zondagsdiensten Artsen. Genoeg kolen voor de eesrste 25 jaar Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactiebureau: Prins Hendrihstraat 122 MiddeUiamós Abonnementsprgs 1.50 per kwartaal Telefoon If Middelhamii Giro 167930 Postboz 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piijs 12 et. p. mm. Bij contiacl speciaal tailei Enkele kanttekeningen bvj de re sultaten van de volkstelling, die op 30 Mei 1947 in Sommelsdijk gehouden werd I. Op de dae der laatst gehouden volks telling bleek, dat in Sommelsdijk geves tlgd waren 1897 mannen en 1829 vrou wen, hetgeen dus neerkomt op een to taal van 3726 inwoners. De meeste in gezetenen, nl. 1625 mannen en 1591 vrouwen, waren in de kom der gemeen te gevestigd. In het gedeelte Kralingen woonden 156 mannen en 123 vrouwen, terwijl in afzonderlijk liggende woningen 111 mannen en 110 vrouwen onderdaK vonden. Bovendien waren nog 5 manne lijke en 5 vrouwelijke ingezetenen woon achtig op varende schepen. Op 31 De cember 1899 waren in Sommelsdijk ge vestigd 1335 mannen en 1352 vrouwen, waaruit afgeleid kan worden, dat de be volking in het tijdsverlooo van een hal ve eeuw toegenomen is met 38.6%. Op 31 Mei 1947 werden in het tellings gebied 921 huisgezinnen aangetroffen, van welk aantal 843 gezinnen door een man geleid werden. Een halve eeuw ge leden werden 603 gezinnen geregistreerd waaruit dus volgt, dat het aantal huis gezinnen in dat tijdsverloop met 52.7% vermeerderd is. In Sommelsdijk is dus, evenmin als in andere gemeenten, over eenstemming tussen de groei der totale bevolking en die van het aantal huisge zinnen. Hoe staat het nu met de aantallen in wonende eigen-, stief- en pleegkinderen in deze gemeent-3'' In 1899 werden 1S65 kinderen aangetroffen, welk aantal in 1947 gestegen was tot 1799. Deze cijfers geven als resultaat, dat een halve eeuw geleden m 10 gezinnen gemiddeld 23 en in 1947 bijna 20 kinderen aangetroffen werden. Het aantal alleenwonenden is in de loop der laatste vijftig jaar aan veran dering onderhevig geweest, want werden in 1899 nog 40 alleenwonenden (16 man nen en 24 vrouwen) geteld, in 1947 was dit aantal gestegen tot 92 (43 mannen en 49 vrouwen). Hieruit blijkt dus, dat het aantal alleenwonenden met 130% toegenomen is. In 1899 waren in de gemeente neg aanwezig een weeshuis, waarin 2 leden van het raannelijl: en 3 van het vrouwe- lijli: geslacht ondergebracht waren en een diaconaal armhuis met 4 manuelo- ke en 4 vrouwelijke bewoners. Op het (.genblik der laatste volkstelling bleken deze instellingen niet meer aanwezig te ziin. Ket is wel opmerkelijk, dat op het ogenblik der eeuwwisseling nog vry voel inwonend personeel geregistreerd werd, f.en verschijnsel -^at thans sporadisch voorkomt. In 1899 \-/erden als inwonend personeel geteld 19 mannen en 63 vrou wen, welke aantallen op 31 Mei 1947 ge daald waren tot 1 man en 19 vrouwen, van welke laatsten 18 als leden van htt huispersoneel geboekt moesten v/orden. Thans moeten wij eens een blilc wer pen op de samenstelling der bevolking volgens de leeftijdsklassen. In onder staande tabel zijn de desbetreffende ge gevens verwerkt. Bevolkingsopbouw van Sommelsdyk (in procenten) LeEftijden 31-12-1879 31-12-1930 31-5-19-17 26.4 18.4 18.9 19.2 20.2 15.5 15.1 17.9 15.2 12.0 10.5 14.5 10.6 11.3 12.2 7.5 11.2 8.9 5.8 6.1 8.3 2.8' 3.5 5.2 0.9 1.3 0-10 jaar 10-20 jaar 20-30 jaar 30-40 jaar 40-50 jaar 50-60 jaar 60-70 jaar 70-80 jaar 80- -OU jaar z.a jaar en ouder 0.6 Evenals ook elders geconstateerd moest worden is in deze gemeente het percentage jongeren aanzienlijk vermin derd, terwijl als gevolg hiervan dat der ouderen een stijging vertoont. Dit pro ces gaat nog steeds door, want na 1930 is dit nog te constateren bij de cijfers, welke betrekking hebben op de leeftijds groep van O tot 30 jaar. Hoewel een geringe verbetering merkbaar is voor de groep van O tot 10 jaar, wil dit toch nog niet zeggen, dat er een verbetering ten goede is. De grafische voorstelling zou dan ook op 31 Mei 1947 geen op wekkend beeld te zien geven, want in plaats van een pyramide zou een cy linder te voorschijn komen, welke figuur wijst op een stationaire bevolking, m.aw. een bevolking, die noch vooruit noch achteruitgaat. Wanneer wij bevolkingsgegevens dui delijker willen doen spreken, moeten wij gebruik maken van de indexcijfers. Als basisjaar heb ik het jaar der volkstel ling van 1879 genomen en de desbetref fende gegevens zijn derhalve met het cij fer 100 aangegeven. Aan de hand dier gegevens heb ik de cijfers voor de jaren 1930 en 1947 berekend. De resultaten zijn neergelegd in het onderstaande staatje. Indexcijfers van de bevolking van Sommelsd^k Leeftilden 31-12-1879 31-12-1930 31-5-1947 0-10 jaar 50-20 jaar 20-30 .iaar 30-40 jaar 40-50 jaar 50-60 jaar 60-70 iaar' VO-80 jaar 80 jaar en ouder totale bev. De totale bevolking blijkt dus toege- 100 92.1 101.9 100 140.4 115.2 100 158.1 144.4 100 117.0 176.0 100 142.0 165.7 100 198.0 171.5 100 145.0 206.9 100 169.4 263.9 100 262.7 313.3 100 133.2 143.3 Intematlohale luchtvaart-show op Ypenburg. Een der onderdelen van deze show was de zgn. „Klompen-rallye" waarbij uit iedere pro vincie een sportvliegtuig met bemanning in provinciale kleding aankwa men. Door een dezer groepen werd een groot krentenbrood aan Minis ter Spitzen aangeboden. sw^^-^-s:—- (VERVOLG) Punt 9. Vaststelling van de rekening van de Vleeskeuringsdienst over het jaar 1949. Op deze Vleeskeuringsdienst is een te kort van 998.16. Voor Oude Tonge moet 479.12 worden bijgedragen. Er is 49% van het totale vleesverbruik in Oude Tonge verbruikt. Wordt goedge vonden. Punt 10. Vaststelling van een gewij zigde begroting voor de Vleeskeurings dienst voor 't jaar 1950. Dhr Groenondük vraagt of de cijfers in werkelijkheid worden betaald? De Voorz.: Het is een begroting. Dhr Groenendijk:: Er is ook begroot een post voor schoonhouden. Aan de schoonhouder is echter nog geen cent betaald voor het gehele jaar. Dat is toch te erg. De Voorz.: Dat is zo. Mandaten kun nen echter niet worden voldaan, eer de raad een besluit heeft genomen. Veron derstelt, dat de raad anders besluit en er zijn al bevelschriften betaald, wat dan? Dhr Groenendijk: Waarom kan er aan zo'n man, die van zijn loon moet leven, geen voorschot worden gegeven? Waar>- om moet die man een half jaar op z'n geld wachten? De Voorz.: Ik ga er nu eenmaal niet toe over om bevelschriften te tekenen éér de raad er toe heeft besloten. Om een voorschot heeft de heer Maurik niet gevraagd. De vaststelling heeft ook veel te lang geduurd. Dhr .Flase: Zit dat in de achterstand van de administratie? De Voorz.: Ja. Er zouden meer men sen de dupe van kunnen worden. Ik zit hier nu 3 jaar, dat moet nu eens een keer afgelopen zijn! Dhr Groenendijk geeft toe, dat de Voorz. het juiste standpunt inneemt, maar vraagt toch spoedige afwerking. De Voorz. zal na goedkeuring door de raad, het bevelschrift tekenen. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. nomen te zijn met 43.3%, maar deze groei is niet in alle leeftijdsgroepen te rug te vinden, want die der jongeren zijn aanzienlijk achtergebleven, terwijl die der ouderen sterker gestogen zijn. Op vallend is, dat in 1930 de groep van 30 tot 40-jarigen zo achterbleef. Dit zijn dus de personen, die tussen 1890 en 1900 geboren zijn. Nu werd door mij reeds geconstateerd, dat in die jaren de emi gratie groot was. Een en ander werd door mij nader uitgewerkt in een arti kel, dat verschenen is in het Jaarboek van het Wetenschappelijk Genootschap Goeree-Overflakkee van het jaar 1945. Deze emigratie kan ten dele het gevolg zijn van de achteruitgang der zeevis serij in de grensgemeente Middelharnis, maar kan ook ten dele het gevolg zijn van de geweldige landbouwcrisis, die in het begin van die periode viel. Deze in zinking werkt evenwel door, want in 1947 was de groep van 40 tot 50-jari- gen er nog door beïnvloed. Bij de laatste volkstelling bleek, dat de gemeente bewoond werd door 1579 gehuwden, hetgeen overeenkomt met een percentage van bijna 42.5 van de to tale bevolking. In 1930 bedroeg dit per centage 38.2 en in 1879 slechts 36. Het aantal weduwnaars bedroeg op het mo ment der laatste volkstelling 74 en dat der weduwen 116. Deze groep bestaat hoofdzakelijk uit ouderen, want slechts 4 weduwen waren jonger dan 40 jaar. In 1947 bedroeg het aantal gescheide- nen van tafel en bed 4 en dat der ge- scheidenen van echt 13. Deze cijfers wa ren in 1930 resp. 4 en 7. Voor Goeree Overflakkee zijn dit hoge cijfers. Het aantal ongehuwden bedroeg in 1947: 1940 personen, nl. 1019 van het mannelijk en 921 van het vrouwelijk ge slacht. Wanneer wij deze aantallen ver minderen met het getal dergenen, die jonger dan 21 jaar zijn, blijkt, dat in Sommelsdijk nog 312 mannen en 254 vrouwen als huwbaren gevestigd zijn. Dr J. VERSEPUT. Dhr Hagens vraagt om de middelen die voor de slachtplaats besteed worden in de gemeente aan te kopen. De Voorz.: Wat U bedoelt loopt over ontsmettingsmiddelen, die de veearts zelf koopt. De begroting wordt z.h.s. aangeno men. Punt 11. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invor dering van keurlonen ten behoeve van de Vleeskeuringsdienst. De tarieven moeten belangrijk wor den verhoogd, mede op verzoek van de gemeenten Ooltgensplaat en Den Bom mel, die inmiddels hebben besloten met de nieuwe tarieven accoord te gaan. Dhr Kanters vraagt of daarmee een sluitende begroting wordt verkregen, wat de Voorz. bevestigend beantwoordt. Wordt goedgevonden. Tegels en schuttingen Punt 12. Voorstel tot betegeling ach terstraatjes bij de 12 arbeiderswoningen in de Julianastraat, alsmede het aan brengen van schuttingen achter deze woningen. De gele steentjes in de straatjes zou den worden opgebroken waarvoor ba- saltine tegels in de plaats zullen worden gelegd. De schuttingen zijn door de inundatie verwoest en niemand heeft er aan gedacht dit als oorlogsschade op te geven volgens de Voorzitter. B. en W. wil er nu weer schuttingen laten aan brengen. Dhr Kanters zegt dat hij als schatter het wèl heeft opgegeven, maar de Voori zegt dat ze nooit zijn gedeclareerd.'Dhr Kanters wil nog verhaal vragen, wat de Voorz. wel wil proberen, waarin hij echter niet veel heil ziet, nu het zo lang geleden is. Dhr Fase wil betonschvitjes zetten maar de Techn. Dienst wil volstaan ni-st houten afscheidingen. Besloten wordt m.a.s. het von-stel te aanvaarden. B. en Vv. zal spoed betrach ten. Dhr Kanters sprekende over spoed", zegt wanneer het in het bestek on voor waarden vastligt, heeft men het heft in handen. De Voorz. zal zien met de betrokksn ambachtsman te overleggen het gereed te krijgen binnen een bepaalde terraijn. Punt 13. Voorstel tot het aanbrengen van de electrische geleidingen in de 27 woningwetwoningen in de Juliana straat, alsmede huurverhoging van deze percelen met 10% per jaar van de tota le aanlegkosten. Dhr Both vraagt naar de andere 31 gemeentewoningen en de weegbrug. De Voorz.: Dat komt later; de begro tingspositie is uiterst moeilijk. -Dhr Kanters zegt dat twee woningen met één aansluiting op het hoof dnet zou den kunnen volstaan. De Voorz.: Ze liggen er al in de aan sluitingen. Het voorstel wordt z.h.s. goedgevon den. Punt 14. Aangenomen wordt ook het aanbrengen van de electrische geleidin gen in het gemeentehuis. Punt 15. Goedgevonden wordt ook het tot het aanbrengen van de electrische geleidingen in het gebouw der Openba re Lagere School, alsmede in het bruik leen afgestane gedeelte der Bijzondere Lagere School. Dhr Groenendijk verklaart zich tegen. Dhr Kanters vraagt of er aan de ha ven een paar stopcontacten zouden kun nen worden aangebracht om desnoods op schepen electrisch te kunnen lassen. Dit zal de Voorz. overwegen, spr. vindt het een aardige gedachte. Rioolbelasting Punt 16. Voorstel B. en W. tot vast stelling van een verordening op de hef fing en invordering van een rioolbe lasting. Deze verordening was 1 Jan. 1950 zijn rechtskracht verloren. De nieuwe verordening moet opnieuw worden vast gesteld. Het heffingspercentage was bij de vorige verordening 2, voorgesteld wordt het te brengen op 3. De opbrengst wordt geschat op 1000.—, welk bedrag hard nodig is. Dhr Groenendyk: Geldt het voor de genen die op sloten aangesloten zijn of op riolen? De Voorz.; Het geldt voor hen, die van de diensten der gemeenten profi teren. B. en W. zal dat vaststellen, la ter kan er reclame op worden gemaakt. Dhr Groenendijk geeft enige voor beelden van uitlozing, en zegt dat de vaststelling wie er onder valt, heel moeilijk zal zijn. Spr. neemt zichzelf. Hij zit aan het Spui, het Spui loost aan de haven en de haven wordt onderhouden door de gemeente. De Voorz.: Zo ver zullen we niet gaan. Als het kon lieten we U ook betalen. (Vrolijkheid!) Deze belastingverordening wordt z.h.s vastgesteld. Punt 17. Voorstel tot toekenning van een vergoeding ingevolge artikel 13 der L.O. Wet 1920 aan L. Koole, Juliana straat 17, ten bedrage van 40.per jaar. Wordt goedgevonden. Punt 18. Voorstel tj)t wijziging van de salarisverordening voor de ambtenaren ter secretarie. Eveneens goedgevonden. Punt 19. Goedgevonden wordt de toe kenning van 5% salarisverhoging aan de vaste ambtenaren en arbeidscontrac tanten in dienst der gemeente over het 3e en 4e kwartaal 1950. Punt 20. Een wijziging van de ge meentebegroting voor het dienstjaar '50 wordt aangebracht en goedgevonden. Op voorstel van Ged. Staten zal moe ten worden gestreefd naar versobering. Dhr Fase: Voor het schoolreisje was vorige jaar geen geld, als dat nu in de ze wijziging is begrepen, dan ben ik er tegen! De Voorz.: Dat gaat e.v. bij een apar te begrotingswijziging! Dat komt hier niet in voor. Spr. wil daarvoor oppassen. Pimt 21. Bespreking plaatsing van straatlantaarns in particuliere wegen en straten. De Voorz. zegt dat aan verlichting van particuliere wegen nooit zoveel at tentie is geschonken. Er zou aan de or de kunnen worden gesteld belangheb benden voor die verlichting van parti culiere wegen te laten mee betalen. Het betreft hier lichtpunten aan de Lucht bal, Jozefdreef en de Stoofstraat. De Raad zal dit moeten goedkeuren. Dhr Groenendijk vraagt óf het ver plichtend is en of het niet beter is deze wegen over te doen aan de gemeente. De Voorz.: De Stoofstraat is niet openbaar. In de Jozefstraat zijn 2, in de Luchtbal 3 en in de Stoofstraat 4 lan taarns geprojecteerd en voorts enige op Polderwegen. Molenweegje enz.) Het zou spr. een lief ding waard zijn als de Stoofstraat werd overgedragen. De men sen die er huizen hebben moeten dat zelf bewerkstelligen. Deze particuliere wegen niet verlichten zou echter veel ongerief teweeg brengen. Z.h.s. wordt tot goedkeuring be sloten. Punt 22. Voorstel B. en W. tot toe kenning van een voorschot van 11.800 aan de Landarbeidersvereniging voor de aankoop van gronden, voor de vestiging van plaatsjes. Dit betreft een perceel aan de Lan- geweg, eig. de heer A. de Haas van Dorsser wat kan worden aangekocht voor 4500.- per ha. B. en W. virfdt deze som tamelijk hoog. De landarbei dersvereniging heeft hierover een expli catie bijgevoegd, welke uiteenzetting hierop neerkomt, dat het verantwoord en niet onredelijk is. B. en W. heeft zich daardoor laten lelden om het toch de Raad voor te stellen. Dhr Moerenhout: Volgens de Landar- beiderswet is het niet te duur. De Voorzf.: Het gaat er over, als de heren het persoonlijk zouden moeten ko pen zouden ze het dan ook doen? Dhr Kanters: Dan weet ik vast dat niemand dit deed! Dit beaamt ook de heer Fase. Dhr Hagens beziet het zo, dat het hier in 't klein gaat. Men kan als kleine man meer presteren. Ben landbouwer zou dit bedrag nooit geven. Arbeiders kunnen veel in hun vrije tijd doen. Dhr KanteiB meent, dat een kleine man die geld had, het ook niet zou doen. Dhr Hagens meent van wel. Ze wer ken intensiever. De Voorz.: De raad moet zich voor ogen houden, als de mensen niet aan hun verplichting voldoen, dat de ge meente garant is. Dhr Both rekent voor dat het a 33 et per roe doenbaar is. Dat geldt ook voor tuingrond. De Voorz.: We moeten het zien, dat het wordt geëxploiteerd als los land in pacht. De risico is echter miniem, om dat de gemeente het altijd als tuintjes kan uitgeven. Z.h.s. wordt dit voorstel aanvaardt. 23. Voorstel B. en W. om afwijzend te beschikken op het bestuur der Bijzon dere Lagere School op Geref. Grondslag, inzake de verrekening der kosten van verlichting en verwarming over de jaren 1942 t.m. 1948 en 1949. (Het laatste jaar wordt er aan toegevoegd. De Voorz. leest het betreffende adres nogmaals voor en becijfert dat er tot en met 1949 geen verandering in de be dragen kan worden gebracht. Het is practisch onuitvoerbaar om anders te besluiten. Nu de rekening 1949 is vast gesteld is gebleken, dat gezien de uit gaven aan de O.L.S. een bedrag van 23.per leerling kan worden be steed. De Bijz. School kan dit bedrag ook aanwenden voor haar kosten, het kan over die jaren worden uitgesmeerd. Dhr Fase vraagt hoe het mogelijk is die 23.over 5 jaar uit te smeren. De Inspecteur vind de regeling ook zeer onbillijk, te meer daar het onder de be zettingstijd is vastgesteld. De Voori.: Bij de 5-jarige afrekening is gebleken dat de kosten voor het open baar lagere onderwijs hoger zijn geweest de Bijz. Scholen kiminea (als ze het aan tonen) dus van die 23.— meer gebruik maken. De kosten per leerling zijn vastge steld geworden, die zijn onherroepelijk, „Maar God leidde het volk om..." (Exodus 13 18a) Wat wondere wegen heeft de Heere met Israël gehouden, toen Hij het uit leidde uit het diensthuis van Egypte. We lezen zo treffend: „God leidde het volk om." Had de Heere dit niet gedaan, had Hij geen omweg met Israël gehouden, dan hadden zij langs rechten weg, door het land der Filistijnen, KanaSn in tien dagen kunnen bereiken. En zij hadden voor die korte tijd schier al het nodige bij zich: deegklompen, goud en zilver, klederen en vee. De Heere had daar Zelf voor gezorgd. Maar nu leidde de Heere het volk lamgs een omweg. Niet na tien dagen, maar na veertig jaren zouden ze pas in Kanaan komen. Zó is Gods omweg. Wat heeft de Heere daar nu mee voor? Waarom toch die omweg? Wel, de woestijnreis had een geeste lijke strekking. Met Israël heeft de Hee re eens en voor goed aangewezen, hoe Hij met Zijn volk wil handelen, 't Is niet desgenen, die wil, noch desgenen, die loopt, maar des ontfermenden Gods. 't Is alles Zijn werk. Hij wil alleen door Zijn eigen werk verheerlijkt. En nu zal de Heere Zijn volk gewillig maken. Hij zal ze zo leiden, dat ze Zijn weg, hoe die ook zij, zullen goedkeuren. En nu moest Israël niets overhouden. Geen deegklompen, geen vlees, geen wa ter, niets, 't Moest leren steunen op de Heere alleen en uit Zijne hand alleen le ven, 't Moest alle gebroken bakken weg werpen, 't Moest alles verliezen, om de Heere alleen over te houden, 't Moest worden een bondsvolk, een koninklijk priesterdom, een verkregen volk, een heilig volk. En al komen nu Mara en Elim en Sinaï en o zoveel meer. Zó is Gods weg. Een omweg. Zó leidde Hij Israël veertig jaar lang. Des daags door een wolkkolom en des nachts door een vuurkolom. En trots zonde en ongerechtigheden, de Heere bleef in het midden. Hij liet niet varen het werk Zijner handen. En zó, na veer tig jaren, treedt het overblijfsel van Is raël Kanaan binnen. Zó bracht Hij het volk op de plaats hunner bestemming en kon het roemen in de Heere alleen! Dat was de weg, die de Heere nodig geoordeeld had! Dat was Gods omweg! Zo moet ook door het Sion Gods de weg door de woestijn voleindigd worden. Het gaat langs wegen die ge niet gewe ten hebt en langs paden die ge niet ge kend hebt. En verstaat ge het niet, ge zult het na deze verstaan. Schijnbaar is de leiding niet doelvast. Wat een dwa len en een heen en weer trekken, ja een rondom voeren door God. Maar toch, het eindpunt is Kanaan, het door God voor Zijn volk verkoren land. Wanneer gij, kind Gods, in de aan vang van uw bekeringsweg u de leidin gen Gods voorstelt, gaat het zo gans anders, dan God in Zijn Raad heeft be paald. Het gaat langs moeilijke wegen tot het doel. Vreemde wegen heeft God vaak voor u, wegen die gij niet begrijpt, die naar uw mening u verwijderen van uw doel. Maar weet, God houdt in Zijn leiding koers. Met niets van zichzelf komt Is raël in Kanaan. Met niets van zichzelf komt Christus' kerk eens in het land der ruste. Alles is weggevallen. Alles is te kort geschoten. Maar niet weggevallen is het blad van Christus gerechtigheid en de trouw des Heeren is onveranderlijk ge bleven. En al is het dan soms bang en moei lijk in de woestijn. Al gaat het dan te gen vlees en bloed in. Al gaat het soms door de diepte der zee, door een weg van moeite en smart. Zó leren we niets van ons zelf te hebben, maar alles vam de Heere te moeten ontvangen. Gods omving is nochtans een weg, aan welks einde de kroon wacht dien, die wettig gestreden heeft. Kent ge, door Gods genade, die strijd, die omweg, in eigen leven? Dan zult ge in de dag der eeuwigheid van die wondere, leidende liefde Gods zingen, omdat ge er Gods vrijsheid in speuren mag, ja, reeds hier, mag Sion soms getuigen: „'t is goed voor mij, ver drukt te zijn geweest. Gods omweg zal straks blijken een gezegende weg te zijn geweest. Gods omweg de rechte weg! Middelharnis. Ds N. de Jong. tenzij dat een herberekening anders aan wijst. Dat kan alleen theoretisch want het is in kracht van gewijsde gegaan. B. en W. kan tot geen ander voorstel komen dan tot afwijzen van dit verzoek. Dhr Fase zegt dat de Inspecteur zei, dat het wèl kon worden aangegeven. De Voorz. herinnert zich dat niet. De Inspecteur zei, dat de berekening juist was. Dhr Hagens: Gezien het een N.S.B, maatregel is, kan daarom dan niet wat soepelheid en barmhartigheid worden betracht. De Voorz. heeft daarover wel nage dacht. Men kan aanspraak maken op die 23 gulden per leerling. Het zal voor het Chr. Schoolbestuur niet moeilijk zijn om aan te tonen, dat méér is uitgegeven, waardoor men van het hogere bedrag per leerling kan pro fiteren. Dit komt althans nog enigszins tegemoet in het tekort. Dhr Hagens heeft zich geërgerd in die tijd dat er zoveel licht brandde, maar de Voorzl. zegt, dat dit juist drukte op het O.L. onderwijs en dus in het voor deel was van het Bijz. Onderwijs. Theo retisch zou men kunnen hertaxeren, maar dat kan weer niet omdat het in kracht van gewijsde is gegaan. Dhr Fase blijft tegen het voorstel van B. en W. en verlangt hoofdelijke stem ming. De Voorz;.: Het kan niet anders, het is onherroepelijk geworden. Bij stemming wordt het voorstel aan genomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen de heren Hagens, Groenendijk, Fase en Kanters. De Voorz. drukt zijn spijt uit, maar zegt het kan niet anders. Rondvraag Dhr Prince vraagt hoe het staat met het grasland aan de haven, waarop de Voorz. antwoordt, dat het verhuurd is voor 25.aan dhr de Laat. Dhr Hagens zou de raads-agenda gaarne wat vroeger willen hebben. De Zondag wil hij er niet aan spanderen en hij wil er gaarne met zijn fractiegeno ten over spreken. De Voorz!. geeft toe, dat het deze keer laat was. Geprobeerd zal worden een dag of tien te voren mededeling te doen dat er een raadszitting is. Dhr Groenendijk vraagt verbetering te brengen in de afvoer van water aan de Molendijk, en wel dat gedeelte naar de Nieuwstraat. Vooral bij het straat- schuren is dat lastig. De Voorz. zegt wel bezwaren tegen het straatschuren te hebben. De straat lijdt er van. Dhr Groenendijk: Het hemelwater brengt ook last. Spr. heeft gedacht het water rechtstreeks naar beneden op te voeren. De Voorz. heeft deze middag nog op gemerkt dat er langs de Molendijk een goot zou moeten zijn. Spr. zal het be kijken of dit mogelijk is. Dhr Groenendijk vraagt of er al ver goeding is gegeven van de persoon, die geld opgehaald heeft voor de nummer- bordjes. De Voorz.: Dit is te laat aange vraagd. In April 1949 is het geïnd en nu in 1950 aanvragen is toch wel te laat. Daarom is het afgewezen. Dhr Groenendijk: Dat is inderdaad te laat. Spr. vraagt echter of hem opdracht is gegeven? De Voorz, deze zaak toelichtend, zegt Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 et. :-.Jiinhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 a. Van Zaterdag 5 Aug. v.m. 12 uur t.m. Maandag 7 Aug. v.m. 9 uur MMldelharmis-Sonmielsdijk Afwezig de artsen Tj. Kuipers, C. F. Arends en A. Kievit. Voor spoedgeval len P. Knöps, arts, Telef. 211, Som melsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig dr P. Boot. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Telef. 1512, Melissant en B. Elvé, arts, Telef. 262, Dirljsland. ■Oost-FIakkjee: Afwezig de artsen E. J. Bouman, G. J. Buth en P. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen C. W. Kramers, arts, Telef. 42, Ooltgensplaat en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. In een vraaggesprek over de moge lijke uitputting van de Limburgse mij nen in het algemeen en van de n.v. Do- maniale mijn te Gerkrade in het bijzon der heeft de commissaris van de konin gin in Limburg, mr dr F. Houben ver klaard dat, naar recente onderzoekin gen hebben uitgewezen, de eerste kwart eeuw geen aanleiding bestaat om over uitputting van welke Limburgse mijn dan ook te praten. Pas na verloop van 25 of 30 jaar zal het noodzakelijk zijn na te gaan of maatregelen kunnen wor den getroffen in verband met een over schot aan arbeidskrachten. dat de Graaf de plaatjes kon leveren en hij zich eerst moest vergewissen of de mensen 50 et wilden bijdragen. Dat zat dus bij het werk inbegrepen. Was het echter vroeger gevraagd had de man er wel een kleine vergoeding voor -ge had. Dhr Groenendijk: Bij mij is liet an ders gegaan. Hij heeft het plaatje aan gebracht en toen om geld gevraagd! De Voorz.: De bewoners hebben het sportief opgevat en allen betaald. Dhr Kanters: Het is op de huurders verhaald. De Voorz. vindt het wel vervelend, dat de man er niets voor heeft gehad. Maar dat sloffen moet toch eens worden af geleerd. We hebben het de Graaf ge gund, hij had in deze actiever moeten zijn. Dhr Fase komt terug op de uitvoe ring werk voor de algemene begraaf plaats, 't Is nu al Augustus en er is nog niets gebeurd. De Vioorz.: Dit heeft al veel zorg ge baard, ook voor andere objecten. Het zit in toezeggingen die men niet na komt. Het wordt inderdaad onhoudbaar. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1