Woonruimtegebrek te Middelbarnis Huurverhosins voor gemeentewoninsen wegens electrificatie ;R^elSolcx .J 23ste Taargang Woensdag 2 Augustus ]1950 Ho. 1840 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Den Bommel is de eerste gemeente die zich aansluit bij de Jeugdtandverzorging op de schooi Het vervoer van rijwielen per trein Regering overweegt maat regelen tegen post- duivenhouders KERKNIEUWS Gemeenteraad OoHgensplaai Ook Sluishaven zal worden geëlectrificeerd Soxnxnelsdijk staat aan de spits cH^et nieuwe ^^ervoi^verkaal begint in dit nummer „Eilanden nieuws" staat bekend om zijn mooie ver- colgverhalen. Het vorige heeft naar wy van véle abonné's vernamen zeer voldaan. Het verhaal „Late Lente" is nooit gepubliceerd. Wij koesteren de hoop, dat het hij onze lezers en lezeressen in de smaak zal vallen. Redactie, niEuws Versohynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactiebureau: Prins Hendrikstraat 133 Middeliiamis Abomnementspriijs 1.50 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Posiboz 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-pilis 12 ot. p. mm. Bij coBhact speciaal loiief Van tijd tot tijd vergadert de „Woon- ruimtecommissie" in het openbaar. Toen dit een dezer dagen het geval was, heb ben wij ons bij die gelegenheid over de woningnood te Middelhamis laten voor lichten. Wie de gemeente Middelhamis aan de zijde van de Steeneweg binnenkomt, krijgt te zien, dat al daar een geheel nieuwe woonwijk gebouwd wordt. Ver schillende nieuwe woningen zijn reeds bewoond en meerdere zijn in aanbouw. Op gebied van nieuwbouw heeft de ge meente Middelhamis de laatste jaren niet slecht geboerd, waarmede evenwel de woningnood echter bij lange niet is opgelost. Nog altijd bevat de wachtlijst ongeveer 200 namen van gegadigden, die naar een woning uitzien. Natuurlijk is deze nieuwbouw een grote uitkomst. In een gedeelte van de behoefte kan er door worden voorzien, terwijl er ook een opsohuiving door plaats vindt, van mensen, die uit een kleinere naar een grotere woning kun nen. Nog altijd huist een deel der be volking in kleine en minder geschikte woningen, die in een normale tijd reeds lang zouden zijn verhuisd, maar nu moe ten blijven waar ze zijn. Velen van hen nemen dus ook een plaats in op de wachtlijst. Ook zijn er tal van jonge paartjes die inwonen en veel jongelui met trouw plannen, die ook hunkerend naar een woning uitzien. Deze en talloze andere vragen heeft de woonruimte-commissie uit te puzze len, waarbij zij soms voor zeer moeilijke opgaven komt te staan. Naar eer en geweten moet er worden verdeeld, en zonder aanzien des persoons moet er worden gehandeld, al is het dat zeer urgente gevallen wel eens voorrang moe ten hebben. Dit wekt dan vaak enige ontevredenheid op bij anderen, die me nen, dat ze achteruitgezet zijn en zich daarover bij de commissie, (of ook wel bij B. en W.) beklagen. De positie van een woonruimte-commissie is dan ook alleszins benijdenswaardig, daar ze vaak heel wat critiek te horen krijgt, die bij nadere ontleding alle redelijkheid mist. Al hebben de 26 zogenaamde Bussum-' woningen en de 21 woningwet-woningen enige ruimte gegeven, aan de 200 res- terenden moet ook nog worden voldaan. Het is zo, dat in feite het aantal aan vragen blijft groeien, daar er mensen zijn die zich voorheen niet melden, om dat ze meenden, er zijn toch geen huizen, maar nu ze de nieuwbouw zien, met hun aanvrage voor de dag komen. Er zijn gevallen, die absolute verande ring behoeven, bv. eenkamer-woningen in de Weistraat in Middelhamis, waar in sommige grote gezinnen opgroeiende jongens en meisjes op één zolder, zon der behoorlijke afscheiding, slapen. Dit alles schept voor de woonruimte-com missie dikwijls moeilijke problemen, te meer, waar grote gezinnen een nieuwe woning niet kunnen accepteren, omdat de huur te hoog is. Door de ervaring geleerd heeft de commissie t.o. van de urgentie andere maatstaven aangelegd, dan vier jaar geleden. Had men in het begin te doen met absoluut woonruimte-gebrek, thans komt daar ook nog bij onvoldoende be schikbare ruimte. Van de hierboven genoemde 200 aan vragen, heeft de commissie 40 50 ur gente gevallen uitgezocht. Daaronder zijn ook gevallen van ziekte, waarvoor noodwendig een andere woning moet komen. Ernstige t.b.c.-gevallen genieten doorgaans de voorkeur, ook wel erge asthma-gevallen. Voor de arbeiders zou het gewenst zijn, dat meerdere zgn. „plaatsjes" wer den gebouwd zoals er voor de oorlog aan de Langeweg zijn verrezen. Dit is echter ingevolge de bepalingen van de landarbeiderswet niet mogelijk. Er lig- gen 23 aanvragen voor, maar gezien het grote risico, zullen deze nog lang moe ten wachten, tenzij er verandering in de wet komt. Momenteel is het zo, dat geen hoger crediet dan 4000.wordt toe gestaan, zodat bij de tegenwoordige dure bouw de op zich te nemen schulden last zo hoog is, dat dit niet is verantwoord. Bij de toewijzing van de nieuwge bouwde woningen, wat door B. en W. geschiedt, geheel op advies van de woonruimte-commissie, is rekening ge houden met 5 voorkeurs-woningen, 10 industrie-woningen, 18 grote gezinnen, 14 kleine gezinnen en een reservelijst van 5 en één op de ziekenlijst. Ke voorkeurswoningen zijn voor amb tenaren die strikt een woning nodig hebben. Gelukkig is het thans zo, dat er van de 5 maar 3 nodig zijn, zodat weer 2 anderen kunnen worden gehol pen. Met de 26 woningen die toegewezen staan te worden, zijn weer een groot aantal inwoners verblijd. Maar het over grote deel moet wachten en nog eens wachten. Het is een onpleizierige ge schiedenis en voor de commissie heel moeilijk. Van de heren die er zitting in hebben kan worden gezegd, dat zij niet de gemakkelijkste taak hebben om de gemeenschap te dienen. Maar aan de andere kant een zeer schone taak. Wat moest er van terecht komen zonder een commissie om de beperkte woonruimte onder zoveel gegadigden te verdelen? Wij hebben respect voor de wijze waar op de aanvragen worden behandeld. Het bleek ons op de zitting, dat de com missieleden zeer goed waren ingewerkt en met de finesses van alle lopende aan vragen op de hoogte waren. Het. woninggebrek in Middelhamis en naar wij menen te weten vrijwel in alle gemeenten van ons eiland duurt practisch onverminderd voort. De eni ge probate oplossing is te zoeken in de bouw van nieuwe huizen. Men beweert dat volgend jaar het bouwvolume zal Burgemeester Kruijff opent de verga dering met gebed, waarna de notulen worden gelezen die onveranderd wor den vastgesteld. De rekening van de gemeente wordt ter goedkeuring voorgelegd. De heer Lokker brengt rapport uit. Gewone dienst: Ontvangsten 134.545.20 Uitgaven 135.125.95 Nadelig slot 580.75 Kapitaaldienst: Inkomsten Uitgaven 598.215.42 594.744.56 Batig slot 3.470.86 Deze rekening alsmede die van het Burgerl. Armbestuur wordt z.h.s. goed gekeurd. De verordening regelende de salaris sen van ambtenaren ter secretarie wer den vastgesteld. Hierbij is rekening gehouden met de acten van bekwaamheid, tot een maxi mum van 200.toelage. De wedde van bode-schrijver bedraagt 1500. waarnaast deze nog een wedde heeft als havemneester. De verordening treedt in werking 1 Jan. 1948, het heeft heel lang gestagneerd. Ontwerp van de verordening betref fende de keurlonen, van de drie ge meenten Oude Tonge, Ooltgensplaat en Den Bommel. De centrale gemeente Oude Tonge stelt de keurlonen vast, maar moet eerst de andere gemeenten horen. Deze verordening is opgesteld naar aanleiding, dat steeds met verlies is gewerkt. In 1949 was er voor Oude Tonge een verlies van 479.Oolt gensplaat 329.en Den Bommel 189.(Daar moet verandering in ko men, waarom een en ander vrij dras tisch is, een koe komt van 6.op 8.een schaap van 1.op 2.50 enz. Ook de slachtlonen zijn verhoogd. Met deze verhogingen hoopt men de dienst sluitend te maken. De raming was voorheen 3500.en nu 2000. aan inkomsten. Wordt goedgevonden. Schrijven van het comité voor School- tandverzorging. De Jeugd-tandverzor- ging begint in Sept. a.s. en verzoekt of de O.L. School daarin zal deelnemen. Het ligt in de bedoeling dat de kosten worden betaald gedeeltelijk door verze kering en gedeeltelijk door de kinderen. Er wordt een voorschot gevraagd van 1.11 per kind. Voor Den Bommel met 160 leerlin gen maakt dit uit plm. 177.wat in 10 jaar wordt terugbetaald. Voor de rest bedruipt de dienst zichzelf. De Voorz. zegt, dat wanneer hier al gemeen toe wordt overgegaan, blijkt er uit, dat men niet zo achterlijk is op dit eiland. Op veel plaatsen van het platte land is het nog niet. De heer Meijer: „Jammer, dat het zo laat komt!" Weth. Jacobs vindt het wel jammer, dat de tandverzorging alleen bij de eer ste klas blijft. De Voorz. zegt dat aan die andere klassen weinig meer te doen is. De op groeiende kinderen worden successieve lijk onder handen genomen, zodat dan alle klassen zijn ingeschakeld. Spreker SERVICE STATION TELEFOON MIDDEIHARNIS Gedurende het vacantieseizoen zal, vooral des Donderdags, Vrijdags en Za terdags het rijwielvervoer voor een groot gedeelte moeten worden verzorgd met speciale rijwieltreinen. Hierbij zal het in vele gevallen onmogelijk zijn, rijwie len met treinen naar keuze van de rei ziger over afstanden van meer dan 40 km te vervoeren. Deze rijwielen moeten, wil men van vervoer met de op de dag van aanbieding lopende rijwieltrein ver zekerd zijn, uiteriyk om 20 uur ter ver zending zijn aangeboden. Bij latere aanbieding loopt men de kans, dat de rijwielen, wegens gebrek aan plaatsruimte op de stations, niet kunnen worden aangenomen, afgezien van de aanzienlijke vertraging, welke het vervoer in elk geval ondervindt. Met inachtneming van het boven staande heeft msn de meeste kans, dat zijn rijwiel, ondanks de vacantiedrukte, op vlotte wijze vervoerd wordt. vrij zijn, maar of dit, aangenomen dat het zo is, de oplossing zal brengen, wa gen we te betwijfelen. Er is nog altijd gebrek aan materiaal. Het is een vraag stuk dat verre van eenvoudig is. In de memorie van toelichting op het nieuwe ontwerp van wet tot samenvoe ging van gemeenten wordt er op gespe culeerd, dat het bij grotere eenheden van gemeenten, gemakkelijker zal gaan. Ook dat achten we zeer twijfelachtig, zie maar in de grotere plaatsen. De gemeentebesturen zitten niet stil en pogen op alle mogelijke wijzen ver ruiming te krijgen. Dit moge met suc ces worden bekroond, opdat in de naas te toekomst de ergste nood kan worden verholpen. zal de vraag stellen alsnog de kinderen van de andere klassen in behandeling te nemen. Besloten wordt zich bij deze dienst aan te sluiten. Een begrotingswijziging wordt aan gebracht en enige pensioengrondslagen vastgesteld. Bonidvraag Dhr Meijer vraagt wanneer iemand uit de raad gaat, hij ook ontslag neemt uit diverse commissies van gas-, water leiding enz. De vraag heeft hij al meer gesteld. De Voorz. heeft het niet nagezocht en geen besluit hierover kunnen vinden. Dhr Lokker zegt dat er wel zo'n be sluit moet zijn. Toen Mast uit de raad ging, onder burgemeester Brouwer is het vastgesteld. Dhr Hokke bevestigt het ook. Met hem persoonlijk is het al eens zo ge weest, toen hij uit de raad ging. De Voorz. zal het na laten zoeken. De bedrijven eisen het zelf niet. Dhr Meijer vindt het niet meer dan billijk, omdat men dan geen raadslid meer is en de raad niet meer vertegen woordigt. De Voorz.: Daar zit iets in. Spr. zal het nazoeken. Dhr MiatMJsse vraagt inlichtingen over het plaatsen van electrische palen in het.dorp. De Voorz. zegt dat voorlopig aan Oude Tonge voorrang is verleend tot het plaatsen van palen, omdat daar eind Augustus de electrische aansluiting feestelijk wordt gevierd. Later komt men naar hier om de palen te plaatsen. Op de vraag van de heer Mathijsse of het in Den Bommel ook feestelijk wordt gevierd, antwoordt de Voorzitter be vestigend. Hij zal het althans daartoe leiden. Vlaggen voor de brug Daar de vlag voor het Raadhuis wap perde, deelde de Voorzitter op een be treffende vraag van de heer Buth mede, dat dit was, wegens het aangenomen principe-besluit in de vergadering van de Prov. Staten, tot het bouwen van een brug over het Haringvliet. Daarna besloten zitting. De houders van postduiven zijn van Regeringswege reeds enige malen geat tendeerd op de schade, welke hun die ren aan land- en tuinbouwgewassen toe brengen. Om deze schade zoveel moge lijk tegen te gaan, is de postduivenhou- ders verzocht hun dieren veelvuldig op- gehokt te houden en goed te voeden. Nu blijkt, dat verschillende bezitters van duiven dit verzoek in de wind hebben geslagen en dientengevolge in sommige streken van ons land de gewassen aan zienlijke schade hebben geleden, over weegt de Overheid het treffen van maatregelen tegen onverantwoordelijke postduivenhouders. Het zal onder meer afhangen van de uitslag ener enquête, die momenteel over het gehele land wordt gehouden of deze maatregelen langs de weg van gemeentelijke veror deningen dan wel bij algemene maatre gel van bestuur zullen worden getrof fen. In ieder geval ligt het in de bedoe ling van de Overheid zoveel mogelijk een einde te maken aan de overlast, welke de land- en tuinbouwers van rondvliegende postduiven ondervinden. SAMENVOEGING GEMEENTEN IN NOOKD-BRABANT Met ingang van 1 October worden de gemeenten Werkendam, de Werken en Sleeuwljk samengevoegd tot een nieu we gemeente, welke de naam Werken dam zal dragen. ------O------ UIT DE CHB. GEREF. KERKEN Admissie Examen Tiieologische School te Apeldoorn Na het op 18 en 19 Juli gehouden admissie-examen zijn toegelaten tot de studie aan de Theologische School der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn de he ren J. H. earlier te Rotterdam, C. den Hartog te Mijdrecht, T. Brienen te Wer kendam en A. H. Schippers te Baarn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Paterson en te Kalama zoo (2e maal) F. Mallan te Bruinisse; te 's-Gravenhage J. v. d. Berg te Utrecht. Bedankt voor Sint Annaland F. Mal lan te Bruinisse. De raad der gemeente kwam Vrijdag 28 Juli 1950 des nam. 7 uur bijeen. Te genwoordig alle leden. De Voorzitter Burgemeester Hordijk opende de vergadering met gebed, waar na de notulen werden gelezen, die on veranderd werden vastgesteld, behou dens een opmerking van de heer D. C. V. Oostende, die nog zal worden gerecti ficeerd. Onder de ingekomen stukken bevin den zich enige goedgekeurde raadsbe sluiten, o.m. de gunning spuisluis aan fa. Ie Comteii Rapport Verificatiebureau, waaruit bleek dat alle boeken en bescheiden in orde waren bevonden. Rekening bouw- en woningtoezicht met een batig slot van 607.74. Verdaging raadsbesluit betreffende garage Waling. Over dit punt vraagt de heer D. C. van Oostende naar de oor zaak, waarop de Voorz. antwoordt, dat dit geen afschuifsysteem is, daar het wel meer gebeurd. Van de inkomst nieuwe memorie van toelichting en het wetsontwerp tot her ziening gemeentelijke indeling wordt mededeling gedaan. Hierover zal een aparte vergadering worden belegd. De -rtjorstellen omtrent aansluiting bij de Jeugdtandverzorging voor de scholen wordt aangehouden omdat de stukken pas zijn binnengekomen. 4. Voorstel op een verzoek van huvu'- ders van gemeentewoningen inzake de huurverhoging voor electrificatie. Deze huurverhoging zou e.v. gelden voor 13 jaar wat B. en W. rijpelijk heeft overwogen. Zij willen de huurders hier in tegemoet komen. B. en W. wil het niet het karakter geven van een permanen te huurverhoging, en het daarom op 13 jaar stellen. De totale kosten ineens af betalen wil B. en W. liever niet, in ver band met administratieve rompslomp. Dhr V. Es is voorstander om de men sen die het willen, ineens te laten be talen. Wat we binnen hebben, dat heb ben we alvast, zegt spreker. De Voorz. meent dat daarvoor niet zoveel liefhebbers zullen zijn. Het is misschien een enkeling, wat veel moei lijkheden geeft. Het zijn huurwoningen, als iemand betaald heeft en vertrekt, zit men weer met af- en overschrij vingen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. 5. Voorstel tot aanvaarding van het raadsbesluit van Oude Tonge inzake verhoging van de keurlonen voor de vleeskeuringsdienst. De tarieven zijn laag en moeten wor den verhoogd om de begroting sluitend te krijgen. De slagers zijn bij de sa menstelling geraadpleegd. Op de vraag van dhr D. C. v. Oosten de wie de keurmeester is, antwoordt de Voorz.: dat dit de heer Vreeswijk is te Oude Tonge. 6. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van leges voor de advieskosten voor het Instituut Stad en Landschap van Zuid Holland inzake bouwvergunningen. Dit was voorheen niet in de leges- verordening opgenomen. Wordt goedgevonden. 7. Met het voorstel tot vaststelling ener verordening omtrent verhaal van inkoopsommen krachtens de artikelen 42 en 42a der Pensioenwet 1922, gaat de Raad eveneens accoord. 8. Voorstel tot vaststelling van de rekeningen over 1949 van het Burger lijk Armbestuur, de Bewaarschool en de Gemeente. Dhr Korteweg brengt namens de com missie verslag uit en adviseert tot goed keuring. De rekening Burg. Armbestuur wordt vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op 73889.82. Subsidie van de ge- 'meente 4429.07. Ook van de bewaarschool wordt gead viseerd tot goedkeuring. Zij sluit met een inkomst en uitgaaf op 6651.96. Bijdrage gemeente 2228.17. Genaeente rekening 1949 Gewone dienst: inkomsten 284.544.16 uitgaven 284.218.02. Batig slot 326.14 Kapitaaldienst: Uitgaven 1.8069.34, uitgaaf 1.7719.62, batig slot 349.72. De Vooirz. brengt de commissie dank voor het vele werk, dat zij er er aan gedaan hebben, waarna tot goedkeuring van al deze rekeningen wordt besloten. 9. Voorstel tot vaststelling van het bedrag, dat per leerling voor de open bare lagere scholen krachtens art. 55bis der Lageronderwijswet 1920 over 1949 is uitgegeven en voor het bijzonder on derwijs wordt beschikbaar gesteld. De totaal-kosten voor de openbare lagere school bedragen 3970.52. Het gemiddeld aantal leerlingen der O.L.S. is gesteld op 1762/3 en het vastgestelde bedrag per leerling 19.54. Over 1949 is voor de bijz. school uit gegeven 3452.05, het verschil bedraagt 518.47. Wordt goedgevonden. 10. Voorgesteld wordt de Heer H. J. Dame tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school no. 1 te benoemen. Over dit punt gaat men geruime tijd in besloten zitting. Na heropening wordt tot stemming overgegaan. Dhr D. C. v. Oostende vraagt vooraf nog of er discussie over mag gevoerd, waarop de Voorz. antwoordt, dat over Zo was Zaterdagmiddag dan het tijd stip aangebroken dat de grote wedstrijd waarvoor de diverse corpsen van ons eiland zich al weken hadden geoefend, een aanvang zou nemen. Op de kaai der gemeente hadden zich de brandweercorpsen van Stellendam, Melissant, Dirksland, Herkingen, Som- melsdijk, Middelhamis, Nieuwe Tonge, Oude Tonge en Ooltgensplaat verza meld, terwijl tevens verschillende auto riteiten aanwezig waren, o.a. Burge meester Knobelsdorff, Burgemeester v. Heijst, Burgemeester Rijnders, Burge meester Brinkman, Burgemeester Kruijf van Dijk en Hordijk, tevens afgevaar digde van de brandweerinspectie uit 's-Gravenhage, afgevaardigde van de Prof. Griffie e.a. Voordat aan het programma werd be gonnen hiejd de Voorz. van het wed- strijdcomité Burgemeester Brinkman van Stad aan 't Haringvliet een kern achtige toespraak, waarin hij wees op het mooie van deze wedstrijd en vooral ei' op attendeerde deze sportief op te vatten. Bij loting werden de deelnemers als volgt ingedeeld: 1. Stellendam, 2. Dirksland; 3. Nieuwe Tonge; 4. Oude Tonge; 5, Middelhamis; 6. Melissant; 7 Sommelsdijk; 8. Ooltgensplaat; 9 Her- kingen. De beoordeling was voor de jury die bestond uit de heren Bos, van Gouda; Spek uit Gouda; den Doolaard van Oud Beijerland; Codee van Dordrecht; Wee- nink Dordrecht geen gemakkelijke taak, maar men heeft zich ten volle van die taak gekweten. De doelen welke moesten worden be streden bestonden uit omver spuiten van enkele genummerde borden die op een vooraf vastgestelde wijze stuk voor stuk moesten worden geraakt; verder stonden 3 emmers 1 meter uit elkaar verwijderd opgesteld, deze moesten tot aan de aangegeven rand worden ge vuld, terwijl nog enkele prestaties moes ten worden verricht. Na afloop kwam nien*in Hotel Hobbel bijeen, waar de prijsuitreiking plaats vond. De Voorz. Burgemeester Brinkman, gaf eerst het woord aan dhr Bos lid der jury, deze verheugde zich als brand weerman in het midden te zijn en deel de mede dat de jury objectief over iedere ploeg zijn oordeel heeft doen gelden. Spr. maakte ten aanzien van de ver schillende corpsen namens de jury de volgende opmerkingen Stellendam: Rustig te rustig, maar netjes. Dirlislajid: Goed gediciniplineerd. Had pech doordat de tromp niet paste. Nieuwe Tonge: Commandant had zijn ploeg goed in handen, een beetje ruw. Oulde Tonge: Een beetje rommelig. Commandant lette overal niet op. Zag niet dat een slang op springen stond. Middfelhamls: Een goed begin, later de persoon niet meer mag worden ge sproken, j De stemming wijist uit, dat de heer H. J. Dame met 10 stemmen is gekozen en één blanco. 11. Een begrotingswijziging dienst '50 wordt aangebracht en goedgevonden. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op 885.Er zijn op het ogenblik 101 honden in de Plaat. Sluishaven wordt geëlectrificeerd Voor Sluishaven is mogelijkheid tot aansluiting van electrificatie waartoe B. en W. voorstelt over te gaan, zulks in verband met het weeghuis. De begroting hiervoor groot 4500. wordt vastgesteld onder voorbehoud dat de Stichting Veerverbinding, de fa. v. d. Schuyt, de Provincie Zuid Holland en de Suikerfabriek Dinteloord hierin bijdra gen. Doen ze dat niet, vervalt het voor stel. Het ligt ook in de bedoeling dat er een wachtlokaal komt voor de rei zigers, die ook van dit licht zullen pro fiteren. Hiermee gaat de raad accoord. Rondvraag. Dhr Korteweg zegt dat de Tramdijk van stekels is schoongemaakt. Hij zou de stekels willen laten weghalen, waar toe de Voorz. opdracht zal geven. Baldadige jeugd Dhr D. C. V. Oostende vraagt of er meer attentie aan de jeugd geschonken wordt, die vaak van het mooie groen aan het wandelpad langs de gemeente ver nielen. De Voorz. zal het aan de politie door geven en ook aan de schoolhoofden. Het is ook zaak, dat de ouders hun kinderen hierop wijzen. Dhr V. d. Vliet heeft het ook meerdere malen opgemerkt dat er aan boompjes werd getrokken. De Voorz. verzoekt ook medewerking van de burgerij om de jeugd op te voe den, dat ze deze baldadigheid nalaten. Dhr Moerenhout vraagt waar het School-verkeersbórd blijft, waarop de Voorz. antwoordt dat men van de Pro vincie daar geen bord wil hebben. De borden zijn klaar, maar ze mogen nog niet geplaatst worden. Dhr Langeweg stelt een vraag inzake een ingekomen brief van de Flakkeese Bëstuurdersbond betreffende overbrug- ginssteun. De Voorz. weet niets van een schrij ven af en zal het nazoeken. Dan sluiting. knudde. Verdeelstuk had 4 d 5 meter naar voren gebracht moeten worden. Slangenmateriaal oud. Melissiant: Het aantreden was zeer keurig. Bij eerste aantreding een fout dat de koppeling niet paste, doch dit werd direct hersteld. Nog enkele fout jes. Sommelsdük: Prima. Ploeg keurig ge werkt. Ieder man wist zijn juiste plaats. Bal ging niet erg. Ooltgensplaat: Doelen A en B ver wisseld. Commandant leiding goed in handen. Wat ruw in het werk. Herkingen: Netjes flink gewerkt. Pech koppeling. Kan op gerekend worden. Dhr Bos wees er op dat wij thans ern stige tijden beleven en men in alle tijden op de brandweer moet kunnen rekenen! Wij moeten paraat zijn en paraat blij ven. De Voorz. zegde dhr Bos hartelijk dank voor het gesprokene. Hierna was het woord aan dhr Kage- man van de Prov. Griffie. Spr. had met grote interesse de wedstrijd hedenmid dag gevolgd, en vond wat hedenmiddag geboden werd op hoog peil stond. Het deed spr. dan ook genoegen tot prijsuitreiking te kunnen overgaan. De prijzen waren als volgt: Ie Sommelsdijk 6 m. 58 sec; 2e Melissant 7 m. 41 sec; 3 Dirksland 8 m. 4 sec; 4 Nieuwe Ton ge 8 m. 3 sec; 5 Ooltgensplaat 8 m. 40 sec; 6 Herkingen 9 m. 49 sec; 7 Oude Tonge 11 m. 32 sec; 8 Stellen dam 12 m. 57 sec; 9 Middelhamis 13 m. 14 sec. Sommelsdijk die reeds 2 maal de 1ste prijs had gewonnen mocht de wisselbe- ker dan ook thans weer behouden. Woorden va»' waardering werden ge sproken tot de commandanten en man schappen van de prijswinnaars (1ste 4) welke ploegen een aandenken in ont vangst hadden te nemen. Burgemeester Brinkman dankte in hartelijke bewoordingen allen die aan het welslagen van deze middag hadden mede gewerkt, waarna dhr Bienefelt bestuurislid van de wedstrijden commis sie Burgemeester Brinkman dank bracht voor zijn keurige leiding deze middag. Nadat verversingen waren aangebo den gingen allen voldaan huiswaarts, waarbij men zeer zeker allen dezelfde overtuiging had, dat op dit eiland zonder dat er samenvoeging heeft plaats gehaid, ook veel bereikt kan worden. OOK MINDER PAPIER VOOR FRANSE COURANTEN f Nadat kort geleden een vermindering van de papiertoewijzing voor couranten in Engeland bekend was gemaakt, meldt nu de Monde, dat ook de Franse bladen met minder papier genoegen moeten nemen. De toewijzingen zijn eerst met 10, daarna met 20 pet. verlaagd. GESLAAGDEN PITMANSCHOOL Te Goes slaagde voor machineschrg- ven de heer Han van Eesteren, Nieuwe Tonge; te Breda slaagden voor machine schrijven mej. G. van der Waal, Mid delhamis en de heer J. Maliepaard te Oude Tonge. Deze candidaten werden opgeleid op de Pitmanschool te Dirks land. De K.L.M. heeft in het eerste half jaar van 150 187.000 passagiers ver voerd tegen 178.000 in hetzelfde tijdvak van 1949. Aan post en vracht werd vijf millioen kg vervoerd tegen drie en e,en half millioen in het eerste halfjaar van 1949. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. „Java" (12 Aug.) Nieuw G-uinea (rechtstreeks) B.s. „Rotti" (12 Aug.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1