Donkere wolken boven Stad aan 't Haringvliet r De samenvoesing van gemeenten Kantongereclit Sommelsdijk R^elSoléx '"'-^m.: -Ze E< ^3stó Taargang Woensdag 19 Juli 1950 Nö. 1936 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Abonnementsprys UtO per kwartaal De samenvoeging hangt in de lucht Schuin in de bocht Er volgt nog meer. De aanhouder wini. Een heffing ineens. Een fantast. Een pijnlijke geschie denis. Het aantal in Indonesië gesneuvelden Mosselen VencI4|nt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedacttebmean: Prins Hendrikstraat 122 SüddeUianila Telefoon 17 MlddeUiatnto Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-ptijs 12 cl. p. nun. By contract speciaal lailei De Flakkeese raadsleden hebben nu allen het wetsontwerp tot herziening van de gemeentelijke indeling op ons eiland met de nieuwe memorie van toe lichting ontvangen. Zij kunnen opnieuw deze belangrijke zaak bestuderen en te gen-argumenten bijeen-verzamelen. Het komt ons voor, dat die er vol doende in zullen worden gevonden. We schreven in een onzer vorige nummers, dat de memorie wèl voorzichtiger is op gesteld, maar in feite dezelfde punten worden aangevoerd als verleden jaar. De samensteller die achter de pen gezeten heeft, was er bij de formulering op be dacht, alle kwetsende dingen er uit te lichten en het zo aanlokkelijk mogelijk voor te stellen. Naar nieuwe gezichts punten of steekhoudende motieven moet echter tevergeefs worden gezocht. Daar om zal het zonder meer niet worden ge accepteerd. Volgens de memorie zijn de burge meesters nu wél voor hun taak bere kend, de onbekwame vaklieden, de debi- liteit van het gros onzer inwoners en meer dergelijke zaken, die verleden jaar zulk een storm van verontwaardiging teweeg brachten, zijn met zorg uit het Staatsstuk geweerd. De memorie is ge matigd opgesteld, maarmet de stok achter de deur. Men moet er niet zo gering over den ken, dat in dit ontwerp van wet wordt voorgesteld, eeuwenoude gemeenten op te heffen. Van de gemeentebestuurders, die toch de eed hebben afgelegd om de belangen van de gemeente naar hun vermogen voor te staan en te bevorde ren, wordt gevraagd hun gemeente te liquideren én mede te werken dat zij voor goed van de kaart" wordt ge schrapt! In de betrokken gemeenten zal men het best gevoelen, wat dit betekent. En waren de door het Provinciaal Be stuur aangevoerde motieven nu nog maar zo, dat men zou kunnen zeggen, door samenvoeging zullen de problemen die er zijn, worden opgelost, maar daar is niet de minste grond en zekerheid voor. Onder de problemen die samenvoe ging noodzaken worden o.m. genoemd de leniging van de woningnood. Zal het nu door samenvoeging zó worden, dat er voor de voet zal kunnen worden ge bouwd? Niemand belieft dit te geloven! Bouw- en woningtoezicht schqnt op ons eiland sinds jaren niet in orde te zijn. Door het ontbreken van behoorlijk toezicht zou de kwaliteit van de wonin gen beneden de maat zijn. Zo stiekum- weg is dit nog een steek onder water, die weer de ambachtslieden raakt. Door samenvoeging van gemeenten zou iede re „grote" gemeente een eigen dienst van bouwtoezicht verkrijgen maar wij betwijfelen zeer, dat daarmede alle euvels aangenomen dat ze er zijn zouden weggenomen worden. Aangevoerd wordt ook de kwestie van de riolering, nl. dat deze zich, uitgezon derd Middelharnis en Dirksland, in zeer onbehoorlijke staat bevindt. Het kan niet ontkend, dat er hier en daar nog beerputten en emmerstelsels zijn. Wij be twijfelen echter dat door samenvoeging een eind aan deze toestand zal kunnen worden gemaakt. Als de kassen van bei de gemeenten ledig zijn, heeft men te- samen niets om bij te leggen! Gedeputeerde Staten voeren aan zonder te generaliseren dan! dat het de gemeenten aan de nodige bestuurs kracht ontbreekt. Grotere gemeenten zullen grotere bestuurskracht hebben en in staat zijn grotere daden te doen en meer verbeteringen tot stand te bren gen. Wij zien echter niet in hoe dat kan, als de geldmiddelen ontbreken. Terecht is verleden jaar bij de behan deling van het voorstel aaingevoerd dat men door intercommunale samenwer king ook tot verbeteringen kan komen. Men deed dit reeds op velerlei gebied: Dirksland, Melissant, Herkingen heeft één gemeente-opzichter. Oude Tonge en Nieuwe Tonge eveneens, Middelharnis en Sommelsdijk idem en men werkt daar ook samen wat de reinigingsdienst be treft. Gedeputeerden willen daar echter niet aan. Men maakt er zich mee af door te zeggen: dit middel is niet be stemd om op grote schaal te worden toe gepast. Het ligt voor de hand dat ook van de economische en politieke invloed der sa men te voegen gemeenten niet veel zal over blijven. Daarover hopen we later eens een beschouwing te geven. Zeer groot ongerief zal de burgerij van de samen te voegen gemeenten on dervinden op velerlei gebied, omdat aj 20 ver uit elkander liggen. Als bv. Stad Dij Middelharnis komt zal men 7 km moeten fietsen om een geboorte-aan gifte te doen en zoveel ahdere zaken ^eer, waarvoor men op secretarie e.a. instellingen moet zijn. Wij verwachten uit deze of gene ge meente nog wel een petitionnement. ledere burger heeft recht van petitie, door bij Gedeputeerde Staten gedurende 51 dagen na de 1ste dag dat de stukken ten gemeentehuize ter inzage liggen, schriftelijk bezwaren in te dienen. Op de a.s. Donderdag te Middelharnis te houden vergadering van raadsleden, verwachten we veel bezoek. De wettige vertegenwoordigers van de bevolking zullen hier zeker niet absent blijven. En men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat men er misschien op een enkele uitzondering na afwijzend tegenover zal staan. We komen op deze voor ons eiland zo belangrijke materie nader terug. Het laatste woord is er nog niet over gezegd. „PABUS IN ARNHEM" VEERT DE FRANSE NATIONALE FEEST DAG. Een groep Jacobijnen die de Bastille gaan bestormen. Vergadering van Donderdagavond. Alle raadsleden waren aanwezig. Burge meester Brinkman opende met gebed. Dan heette hij het nieuwe raadslid dhr Huizer hartelijk welkom, om deze vervolgens de bij de wet bepaalde eden, van zuivering en trouw, afnam. r ,,Er hangen donkere wolken boven Stad", aldus de voorz., „maar we zullen hopen, dat U nog lang Uw krachten aan de gemeente zult mogen geven. In ons college heerst altijd een prettige en vriendschappelijke sfeer en wij vertrou wen U daarin wel op zijn plaats, zoals we U van harte in ons midden ver welkomen!" De heer Huizer zegde dank voor deze vriendelijke woorden. De heer van den Boogert las daarop de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken vermeldde de Voorz. allereerst de brief van Gedep., die de her-inzending van het wetsont werp tot samenvoeging van gemeenten begeleidde. Hij deelde mede, dat B. en W. over memorie en ontwerp een speciale ver gadering willen houden, zodat de raads leden een en ander nog rustig kunnen overdenken. Goedgekeurd was de grondaankoop van de heer Braber-, terwijl door het Ve rificatiebureau diverse gemeentekassen in orde waren bevonden. Ingekomen was de rekening van de Schoolartsendienst. Die heeft een batig slot van 1800.maar daarvan moet nog wachtgeld uitgekeerd worden o.a. aan de dokters te Goedereede en Hei voet. Ook het verslag van de Schoolarts was ontvangen. Er sloten zich 82 scho len aan met 8120 kinderen. Op een vraag van de heer Saarloos deelde de Voorz. die secretaris is van de Schoolart sendienst mede, dat ,,de boot" wel enige moeilijkheden geeft. Het rayon is uitgebreid! Maar de arts moest zich ook nog inwerken. „'t Is nog niet volmaakt zolang Oud- dorps' Chr. School niet aansluit!" vond de heer Koppenaal. De Voorz. zei wel hoop te hebben op spoedige aansluiting van die school. De Voetbalvereniging S.N.S. bericht te helaas niet in te kunnen gaan op het besluit van de raad op voorwaarde, dat de jeugd op het terrein mag. Men kan dat alleen toestaan als de gemeen te voor leiding zorgt! B. en W. stelden nu voor om de brief voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Koppenaal merkte op, dat de raad 100.-— voteerde voor gebruik van het terrein door de schooljeugd. Maar subsidie geeft men niet. Hij stelde voor om nog 100.subsidie te geven. De Voorz. vermaande om nog aan te houden tot volgende vergadering, opdat hij nog eens deze aangelegenheid kan bestuderen. De raad ging daarmede ac- coord. Voor onderzoek van de gemeentereke ning 1950 wees de Voorz. de beide he ren van Biert aan. Bij de Centrale Raiffeisenbank heeft de gemeente een kasgeldlening lopen van 70.000.voor de haven. Die werd in deze vergadering verlengd. De leden van de woonruimte commis sie moesten herbenoemd worden. De raad herkoos allen t.w. de heren A. v. Rumpt, A. van Biert, L. Malie paard, M. van Dijk en A. van Rossum. De Voorz. kwam terug op de toestand van de sloot bij Dijkhof. Gemeenteop zichter en polder zijn gehoord en B. en W. vinden het een onhoudbare toestand. Schuld heeft de gemeente, maar ook de bewoners. Van de 22 woningen lozen er 9 zelf op de poldersloot. De polder kan dat verbieden maar is zo goed de lozing toe te laten. De gemeente heeft de zorg voor 13 huizen. Nu is de polder bereid voorzieningen te treffen, maar daarvoor moet betaald worden. Overigens moet het dan uit zijn met het ter plaatse neerwerpen van fietsbanden, papier enz. B. en W. zullen met de polder over leggen. Terzake herstel van bestrating van Voorstraat en Nieuwstraat wilden B. en W. liever wachten omdat zij vrezen niet voor de winter klaar te kimnen zijn. Ten aanzien van de Sterkstraat acht ten B. en W. verbetering der trottoirs nog niet urgent. „Slecht bekeken!" vond de heer Kop penaal, die het niet nodig vond. DhiTh. van Biert zei, dat het er met regen een erge toestand is en hij raadde aan eens met slecht weer te gaan kij ken. Er zijn al bewoners, die zelf grint hadden gegooid. De Voorz. had dat gezien en er ple zier in gehad, maar de heer van Biert vond dat niet juist. „Br staat nog veel op de rol, hoor!" argumenteerde weth. Soldaiat. De Voorz. bracht vervolgens een sub- sidie-aanvrage van de Stichting Gezins zorg Oost Plakkee ter sprake. Men vroeg 25% der kosten per ver- zorgingsdag, alleen geldend als er ge werkt wordt. De Stichting stelt zich in dienst van alle gezindten. De heren spraken enige tijd over de diensten, die verleend worden. Allen za gen het belang van een en ander in en verklaarden zich voor de subsidie. Dhr Huizer die even aan de tele foon was geroepen kwam terug op de riolering in Dijkhof. Hij laakte het zeer dat de bewoners zoveel rommel in de sloot smijten. „Dat moet uit zijn!" zo vermaande hij en de Voorz. onderschreef dit; de gemeente zal het hare doen, maar de mensen moeten meewerken. „Ik zie het dikwijls aan en het moet ophouden!" verklaarde de heer Huizer. Dhr A. V. Biert vond dat er een rio lering in de sloot moet komen en in af wachting daarvan moet er driemaal riet uitgehakt worden, opdat er loop in het water blijft. „Maar als ze er van alles ingooien dan stroomt het zeker niet!" merkte de heer Huizer op „De polder wil meewerken!" verklaar de de heer Soldaat. „Dat is heel veel, maar de polder wil ook, dat de gemeen te scherper toeziet. De mensen worden gemakkelijker, maar de polder duldt het niet meer!!" „Ik kan natuurlijk niet de politie er een hele dag laten toezien!" vond de Voorz. We moeten de polder beloven, dat vrij het ter hand nemen. ,,We moesten eigenlijk een riolering hebben, met een gemaal op de haven. Maar daarvoor hebben we te weinig be stuurskracht!!' merkte weth. Soldaat op, die voorts meedeelde dat die sloot vroeger een hoofdwatering was, maar dat de waterstaatkundige, de heer Bree- man, die tot secundaire watergang de gradeerde. „Het probleem van de riolering speelt practisch in iedere gemeente!" oordeelde de Voorz. „Lees de raadsverslagen er maar over!" „Da's nogal gelukkig!" vond de heer Kopperaaal. Dhr Huizer dacht dat men het bui tenwater door de sloot kan laten cir culeren. Dhr Soldaat herinnerde er aan, dat per ongeluk al eens zout water in de sloot kwam en dat kostte een boer een koe! Misschien zou men dammen kun nen leggen. Dhr vam den Boogeid zei, dat al eens aan de polder verzocht is circulatie te mogen maken, maar dat werd afgewe- .zen De Voorz. stelde voor deze zaak nog eens op te nemen met de polder. De heren gingen daarmede accoord. Dan had de Voorz. nog een belang rijke mededeling. Op de school -heeft men een hoofd en een onderwijzer, ter wijl mevr. Ottevanger helpt. Maar die kan dat niet blijven doen. Er is een op roep voor een leerkracht gedaan en proefles namen B. en W. af van mej. Taselaar uit Scheveningen. B. en W. stelden voor haar te benoemen. Zij heeft interesse voor Stad en de heer Tanis heeft verklaard haar gaarne op school te hebben. De inspecteur heeft geen en kel bezwaar. De sollicitante is bijna 20 jaar oud. De raad koos met algemene stemmen mej. Taselaar met ingang van Aug. De rondvraag ontlokte de heer Th. v. Biert de opmerking, dat een trap aan de dijk niet goed afwatert. De VoorZ. zal het laten bezien. Hetzelfde raadslid bracht voorts een Zitting van Vrijdag 14 Juli. Kantonrechter: Mr v. d. Velde. Ambtenaar O.M.Mr v. Buuren. Kittig de sokken erin Omstreeks 10.15 uur nam de zitting in de keurig gerestaureerde rechtszaal een aanvang. Als eerste verdachte verscheen de landbouwer H. Mijs van Den Bommel, welke ten laste werd gelegd, dat hij, ge zeten op zijn motor, de bocht van het Beneden Zandpad naar de Chr. de Vries- laan niet voldoende rechts had geno men, hetgeen verd. ontkende. Get. M. M. Kievit te Nieuwe Tonge stond op 12 April 1950 bij de water plaats op het Louis Bouwmeesterplein toen Mijs kwam aanrijden en zag dat Mijs de bocht niet ruim genoeg nam. „Reed Mijs hard?" „Naar schatting 4045 km." „Ook in de bocht?" „Hij had er kittig de sokken in!" Get. J. C. de Jong te Nieuwe Tonge had verd. ook zien rijden en zag dat Mijs slechts één meter van het linkse trottoir vandaan bleef. „Reed Mijs hard?" „Naar schatting 4045 km." „Hebt je wel eens motor gereden?' „Neen, nooit „Wat voor een indruk maakte het rijden van Mijs'" „Hij reed tamelijk hard." „Hing hij schuin in de bocht'" „Ja naar de linkse kant." Prés.: „Hij moest dus grote moeite doen om in de bocht te blijven?" Verd.: ,,Zij kennen iet eens de ver keersregels." Pres.: Als je motorrijder bent, heb je de vrijheid in padht. Vervolgens verzocht verd. of de door hem meegebrachte getuigen ook moch ten worden gehoord, hetgeen werd toe gestaan. A. V. d. Sluijs te Sommelsdijk stond ter hoogte van de muziektent en deze verklaarde, dat Mijs de bocht rechts of liever midden over de weg nam. „Had hij de bocht ruimer kunnen ne men?" en hoever was hij van het lin kertrottoir vandaan?" „Dat weet ik niet." Krijn de Mooij te Middelharnis, oud 15 jaar, getuigde, dat verd. ongeveer 35 km reed. ,,Heb je wel eens motor gereden?" „Neen, maar wel veel achterop ge zeten." „Hoe reed Mijs?" „Meer rechts dan links van de weg?" „Had hij meer rechts kunnen rijden?" „Ja, maar dan had hij misschien men sen omver moeten rijden." Thans geeft de pres. verd. gelegenheid om getuigen vragen te stellen. TELEFOON 60 SERVICE STATION MIDDELHARNIS klacht over van bewoners van de Nieuw straat, die in hun riolering teveel ont vangen van de Voorstraat. Het vuil komt in de tuintjes. De Voorz, antwoordde, dat bij uit voering van de rioleringsplannen de rio lering in de Nieuwstraat zal zakken. Dhr Koppenaal dacht, dat een ver stopping de oorzaak was. „'t Zit overal verstopt"!" antwoordde dhr vam Biert. „Er wordt wel in voorzien!" dacht de heer Soldaat. Dhr van Biert vroeg vervolgens naar „de sloot hier achter!" „Een polderaangelegenheid Isiat ik gaarne over!" antwoordde de Voorz. „Zouden we niet gaan ontpolderen?" opperde men een mogelijkheid, maar de Voorz. wees hiei'voor naar de memorie van Ged. Staten, welke verwijzing de nodige deining teweeg bracht. Dhr Koppenaal vroeg of P.T.T. de straten al heeft opgeknapt. De Voorz. zei het al behandeld te hebben. „Bij mij hebben ze een riool stuk ge stoken!" deelde de heer Koppemaal mede. Dhr KardDX vroeg naar onteigening van grond van famöie Braber voor de landarbeidersvereniging. De Voorsi. deelde mede, dat de ver eniging zoals uit haar bescheiden ge bleken is al eens besloten heeft om nooit ofte nimmer grond van fa. Braber te ruilen of te kopen. Gezien dit stand punt tvillen B. en W. liever uitzien wat de vereniging vril. Als men aan het be sluit vasthoudt zouden B. en W. vergeef se moeite doen. Er is al met Stad en Land overlegd. Dhr KaDdox deelde mede, dat het be stuur der vereniging vast houdt aan uit breiding van het uitbreidingsplan. De Voorz. zei dan een brief aan het bestuur der vereniging te zullen doen uitgaan. Dhr KaïdUx bedoelde niet grond van het uitbreidingsplan eigendom van een andere fam. Braber. Dhr Kardux informeerde tenslotte naar de af te breken boel van de heer Bra ber en de Voorstraat. De Voorz. antwoordde, dat de acte van overdracht gepaseerd was en dat een en ander in orde gemaakt wordt. „Er zitten goede golfplaten aan en die kunnen voor badhokje gebruikt wor den!" verwachtte de heer KardUx, waar van de Voorz. lachend nota nam! De Voorz. zei nog een pimt voor ge heime vergadering te hebben en dus bleef de raad nog in comité bijeen. Na gehouden geheime zitting werd besloten tot uitbaggeren van de haven. Verd.: Welke vragen zou ik nog moe ten stellen? Pres.: Ik ben geen helderziende. Ambt. O.M. achtte het wettig en over tuigend bewijs geleverd, omdat de eer ste twee getuigen meer positief waren dan de laatste, want zeggen ze, hij reed hard en daardoor moet men de bocht wel kort nemen. Eis 7.50 of 3 d.h. Ik vind dat ik geen schuld heb en dan nog een boete op de koop toe. Ik moest wat meer naar links uitwijken anders was ik tegen een fietser aange reden. Volgens mij, aldus verd., is niet bewe zen, dat ik de bocht tekort heb geno men en nu nog boete krijgen, dat lijkt naar niets. Was er daarna geen on geluk gebeurd, dan was ik niet bekeurd. Pres.: Het gaat niet over de aanrij ding, maar het gaat over het nemen van de bocht. Uitspraak 5.of 3 d.h. A. M. Robert, zonder vaste woonplaats ventte te Den Bommel zonder vergun ning. 5.— of 3 d.h. J. Broeders te Den Bommel fietste zonder licht 2.50 of 1 d.h. Mej. T. Rokven te Roosendaal had verzuimd om een bel op haar fiets te kopen, 2.50 of 1 d.h. C. Legierse te Den Bommel vergat richting aan te geven, 3.of 1 d.h. P. de Jong te Dirksland, aangehouden zaak, parkeerde op de Molendijk te Nieuwe Tonge. De Ambt. O.M. achtte het wettig en overtuigend bewgs niet geleverd en eis te vrijspraak. De pres. wilde echter de zaak nogmaals aanhouden, teneinde Huysen als getuige te horen. Burenmzie E. Struijk te Melissant had aan zijn arbeiders opdracht gegeven om over het bouwland van A. Touw te lopen. Pres.: Wat heb je tegen die mensen gezegd Verd.: Ik heb opdracht gegeven om het hout dat op dat land en in de sloot stond te vervrijderen. Pres.: En tegen verbalisant verklaar de U, dat ze wel door de tuin van Uw buurman nroesten lopen? Verd.: Ze hoefden er helemaal niet te komen. De R.T.M, had mij een vergun ning gegeven, dus ik mocht dat hout rooien. Pres.: Van wie had U die vergun ning? Verd.: Van dhr Rooij, die is secreta ris van de poMer en die heeft dit met de R.T.M., voor elkander gemaakt. Pres.: En vmt moest U dan bij dhr V. d. Burg doen? Vervolgens treedt get. A. Touw te Me lissant voor het voetlicht. Pres.: U bent dus de buurman van Struijk? Hoe is die ruzie nu eigenlijk ontstaan Get.: Ik heb een woning gekocht, die Struijk gaarne had willen hebben en daarom hebben we nu ruzie. Pres.: Wat is er nu weer aan de hand? Get.: De arbeiders van Struijk heb ben in mijn tuin gelopen. Pres.Hebben ze nog iets beschadigd Get.: Neen, ze hebben langs de kant gelopen en niet op het bouwland, maar dat mag ook niet. Pres.: Ze liepen er dus de kantjes af? Hebt U hiervoor toestemming ge geven Get.Neen, ik heb gezegd, dat ze weg moesten, maar dat deden ze niet, want ik ben maar een oude man en Piet was weg. Pres.: Heb je veel last van hem? Get.: Vroeger nooit, maar de laatste tijd wel. Piet heeft in de oorlog nog voor Ausbeweizen gezorgd en nu hande len ze zo met ons. Pres.: Zou je maar niet gaan ver huizen? Get.: Als ze me maar een ander huis geven, maar dat kost geld en betalen doen ze niet graag of liever daar hou den ze niet van. De gehele fam. Struijk wil ons neppen en ook Ome Marien Stn^jk houdt wel vol. Get. P. R. V. d. Burg, hoofdcontroleur der R.T.M, te Middelharnis, verklaarde, dat Strug'k en Touw samen de sloot zou den dempen en nu is er nog niets ge beurd. Naderhand is Strijk nog alleen bij mtj geweest, maar die kon ik alleen geen toestemming geven. Get. Tanis. Struijk staat te liegen. Verd.: Weet je Touw, dat je een rem- plementje kreeg van de politierechter te Rotterdam Get. A. Rosmolen te Melissant: Struijk heeft bij mij, als voorzitter van het pol- derbestuur, aangevraagd om dat hout te mogen kappen en hiervoor heb ik toe stemming gegeven. Ambt. O.M. vindt dergelijke dingen altijd erg onverkwikkelijk, maar is wel van mening, dat hier vrijspraak moet volgen, omdat door de arbeiders van Struijk niets is vernield. Volgens verb. Vos hebben ze wel op de tuingrond gelopen, maar hebben niets vernield. De regering deelt in heiar memorie van antwooord aan de Tweede Kamer over hoofdstuk XlIIb (uniezaken en overzeese rijksdelen) van de Rijks begroting 1950 mede, nog niet in staat te zgn om de Kamer volledig in te lichten omtrent het aantal gesneuvel den, gewonden en verminkten se dert 1945. Teneinde aan het verlangen van de Kamer zoveel mogelijk tegemoet te komen, geeft de regering onder het nodige voorbehoud hier enkele gege vens voor,zover deze alhier bekend zijn: Aantal gesneuvelden in Indonesië c.q. aan bekomen verwondingen overleden in het tijdvak van de capitulatie van Ja pan (17 Augustus 1945) tot ultimo Juni 1950: Koninklijke landmacht 1531; Koninklijk Nederlands-Indisch L. 743; Koninklijke marine 223; Totaal 2497. De vraag of het juist is, dat op On rust een groot aantal geesteszieke mili tairen ondergebracht is, die als vermist zijn opgegeven, wordt ontkennend be- ant woord. Er is op Onrust niet één zodanige militair ondergebracht. Op Onrust zijn ondergebracht 123 mi litairen van het K.N.I.L. in voorlopig arrest wegens het betrokken zijn bij de Apris-coup te Bandoeng, alsmede 31 mi litairen van de K.N.I.L., afkomstig van de Riouw Archipel, in voorlopig arrest wegens dienstweigering. Het mosselseizoen 1950'51 is begon nen. De eerste mosselen van Bruinisse werden aan het aan- en verkoopkantoor te Bergen op Zoom afgeleverd door fir ma's uit Zierikzee en Bruinisse. -O- LUCHTPOSTPAKKETTEN NAAR INDONESIË Met ingang van Maandag 17 Juli a.s. wordt het maximum gewicht voor lucht postpakketten naar Indonesië, dat tot dusver op 1 kg was gesteld, gebracht op 5 kg. DE BLIK OP CHRISTUS Velen zien in Jezus wel iets heerlijks, maar niet iets Goddelijks. Veler hart gaat naar hem open, maar zonder zulk een verheuging als ziende in Christus Gods heerlijkheid. Anderen willen om Jezus, niet een stip van een kleine zon de laten. Zouden dezulken in Christus wel enige heerlijkheid zien? Neen want dan zouden ze al de dingen der wereld gaarne om Hem ver laten. Gij, die het niet ziet. voor U is Hij nog niet gekomen. Arme ongelovige, voor wien het Evangelie bedekt is. Nu lacht ge er om, de tyd zal komen, dat ge zult schreien. (Lodenstein.) De pres. sprak Struijk vrij en hoopte, dat deze ruzie spoedig opgelost zal worden. Get.: Er komt nog meer. De heg moet ook nog weg en nu wil len ze mij deze laten opruimen en zelf het geld in de zak houden. E^ndteiyk resultaat J. V. Loon te Oude Tonge verkocht zonder vergunning electrotechnisch ma teriaal en verbruiksartikelen. „Wanneer bent U daarmee begon nen?" „In ,1945 ben ik me meer op deze ar tikelen gaan toeleggen," De raadsman van verd.. Mr L. A. Eberhard, toonde dit aan door brieven o.a. van de Fa. Stokvis. Pres.: Een vergunning van de K.v.K. hebt U nooit gehad? Get.: Neen. Ambt. O.M.: U bent toch rijwiel-repa rateur Get.: Maar uit de brieven bKjkt toch, dat ik reeds voor 1940 zaken in electri- sche apparaten deed. Pres.: Toen was er toch nog geen electrisch in Oude Tonge? Get.: Maar ik had ook veel klanten in Brabant. Pres.: Volgens de politie berust Uw bewering op onjuistheid, want ze had den nog nooit eerder dergelijke artike len bij U aangetroffen? Get.: Dat is best mogelijk, want toen was de vraag groter dan het aanbod. Bovendien verklaart wachtm. Dekker, voormalig groepscommandant te Oude Tonge, het tegenovergestelde van de thans aanwezige politie. Pres.: Hebt U wel eens geprobeerd, om een vergunning te krijgen? Raadsman: Dat is niet nodig. Pres.: Zou je maar niet ophouden Joost Verd.: Ik heb het altjjd verkocht en blijf dit doen. Van de week heb ik nog een radio aan een Amsterdammer ver kocht. Ambt. O.M.: Het is dus een interlo- caal bedrijf. Pres.: Je had niet zo tegen de politie moeten optreden, want dat was fout. Het spijt de Ambt. O.M. verschrikke lijk, maar hg moet vrijspraak require- ren, omdat er gebrek aan bewijs is. De raadsman merkte nog op, dat dit besluit in 1945 is geschorst geweest, zo dat toch geen vergunning van de K.v.K. nodig is. De pres. sprak v. Loon vrö, maar het ging niet van harte. (Zie voor vervolg pag. i Ie kolom^>

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1