DE BRUG Kwestie over de riolering te Nieuwe Tonge tussen Polder en Gemeente ErandteSommeisdijk Anjer-Actie 1950 Middelharnis 22ste Taargang Woensdag 28 Juni 1950 No. 1930 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE :N ZEEUWSE EILANDEN Gunstig prae-advies van Ged. Staten op de voor- stellen De kerken en onze militairen Een woonhuis op de Oostdijk geheel uitgebrand Veracbynt tweemaal per weeb. Woensdag en Zaterdag Bedaotiebareaa: Prins Bendrikstraat 122 HlddeUiamlB AtMumeinfintspTys 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamia Giro 167930 Postboz 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-priis 12 ot. p. mm. Bij contiacl speciaal tarief Zoals wij verleden week in ons Woens- dagnummer hebben uiteengezet, heeft het Bestuur van de Stichting „De Flak- keese Gemeenschap" betreffende de vaste oeververbinding GoereeOver- flakkee met het vasteland van Zuid- Holland, hieromtrent omlijnde voorstel len ingezonden aan Ged. Staten van Zuid-Holland. Het prae-advies, dat Gedeputeerden omtrent dit punt heden aan de Staten hebben uitgebracht, laten wij hieronder in zijn geheel volgen: Bij de behandeling van de provinciale begroting voor 1950 hebben wij ons in de Memorie van beantwoording (bijlage 1.6 tweede gewone zitting 1949, blad. 16) bereid verklaard, reeds dadelijk, in afwachting van de definitieve beslissing, rekening te houden met de verwezenlij king van de gedachte van een vaste oeververbinding en stelden wij daarom voor, voorlopig van 1950 af ieder jaar 100.000.in uitgaaf te brengen op de gewone dienst, ter storting in een te vormen fonds, hetwelk moet dienen om te zyner tijd een bijdrage te verlenen in de kosten van een zodanige verbinding. Bij de verdere mondelinge behande ling der begroting heeft Uw Vergade ring van algemene instemming met dit voorstel doen blijken. In deze zitting wordt U het voorstel tot een daarop betrekking hebbende vrtjzlging van de provinciale begroting 1950 aangeboden Inmiddels heeft ons, nadat enige ma len een bespreking had plaats gehad met het bestuur van de Stichting „De Flakkeese Gemeenschap", een uitvoerig adres omtrent dit vraagstuk van het bestuur van die Stichting bereikt. Ge leid door de harde noodzaak om ten spoedigste tot een definitieve oplossing van het verkeersprobleem voor het eiland te geraken, en van oordeel, dat alleen de bouw van een vaste oeverver binding als afdoende oplossing in aan merking komt, wil de localiteit zelf de brug met steun van Rijk en Provincie doen bouwen en door middel van een heffing financieren. Na overweging van verschillende .no- gelflkheden is in principe besloten daar voor tot oprichting van een naamloze vennootschap over te gaan. Deze ven nootschap zou een geplaatst aandelen kapitaal kunnen hebben van 1.000.000.- waarvan gestort 10%. De inkomsten zouden moeten komen uit heffing krach tens een speciale wet, terwfll eventuele exploitatietekorten door subsidies zouden moeten worden gedekt. De vennoot schap zou het nodige kapitaal voor de bouw moeten lenen en Rijk en Procincie zouden rente- en atlossing in 40 jaren moeten garanderen. Het eindoordeel om- tient de technische z\jden van het brug- vraagstuk wordt daarbij opgeschort tot dat de door ons college ingestelde Brug- commissie met naar rapport gereed ge komen is. Resumerend verzoekt het bestuur van de Stichting ,,De Flakkeese Gemeen schap" ons te willen bevorderen, dat door Uw Vergadering een besluit wordt genomen, waarbij -ioor de Provincie in beginsel wordt toegezegd: a. medewerking te willen verlenen, ■lat aan een op te richten N.V. conces sie word; verleend tot het heffen van bruggelden op een te bouwen brug over het Haringvliet; b. wanneer de brug tot stand komt aan de N.V. een subsidie te verlenen in het tekort op de exploitatie (voor zo ver dit tekort aanwezig is) c de rente en aflossing van de door de N.V. te sluiten leningen te garan deren; <3. met het Rijk onderhandelingen te voeren over door het Rijk te verlenen subsidie en garantie als onder b. en c. bedoeld; e. wanneer de verschillende onder handelingen tot een goed einde zijn ge bracht zo spoedig mogelijk een defini tief besh'it te nemen. Tenslotte wordt onze medewerking gevraagd om direct na een principiële uitspraak van Uw Vergadering als vo renbedoeld, opdracht te geven tot de na het verschijnen van het rapport van de Brugcommissie nog nodige onderzoe kingen en de daaraan verbonden kosten voorlopig te financieren uit het voor de brugbouw te vormen fonds, waarin de Provincie voorlopig telkenjare 100.000 zal storten. Zonder voor het tegenwoordige op de verschillende onderdelen van het ver zoek in te gaan menen wij te handelen m de geest van en gevolg te geven aan de door Uw Vergadering in de zittingen van het vorige jaar aangenomen moties J- P. van Praag c.s. betreffende het ver- bmdingsvraagstuk GoereeOverflakkee (Notulen eerste gewone zitting 1949, bladz. 40 e.v. en tweede gewone zitting 1949, bladz. 51 e.v.), door U thans voor te stellen te besluiten tot de door de ^'^kkeese Gemeenschap verlangde prin cipiële bereidverklaring en de voorlopi ge financiering van de voorbereidende onderzoekingen uit het evenbedoeld brugfonds. De definitieve houding van de Pro vincie in deze, in het bijzonder wat de financiële medewerking in de bouw en de exploitatie van de nieuwe oeverver binding betreft, zal nader dienen te worden vastgesteld, nadat het onderzoek door de Brugcommissie is voltooid en de TELE VISIE IN DE BUS In Nederland kloppen wij ons thans, fier op de borst, omdat wö in verschillende taxi's reeds telefoon hebben. Bij enkele maatschappijen die zich speciaal op toeristenverkeer hebben ingesteld, is er muziek tijdens de rit. In Amerika echter weet men het nog beter. Daar zijn de bussen, als laatste snufje, uitgerust met tele visietoestellen, die de reizigers onderweg bezig moeten houden. Op de foto ziet men het toestel rechts boven de chauffeur. Wat kunnen we als kerken doen voor onze teruggekeerde militairen? Ziedaar het 'onderwerp, waarover D.V. Majoor Ds P. Zijlstra spreken zal voor predi kanten en kerkeraads-deputaties, in een vergadering te Mlddelhanüs, op Vrijdag 30 Juni a.s., in het zaaltje van het ge meentehuis, sav. half zeven. Laat dit een laatste oproep zijn, voor de onder scheidene kerken op GoereeOverflak kee. Ds BECKER, Den Bommel. „DER ZEE ONTRUKT!" Er wordt weer een nieuwe polder aan het Zuiderzewater ontworteld: de Oos terpolder. Naar de „Noordoostpolder" mededeelt, zijn de eerste gedeelten van de dijk, die deze toekomstige nieuwe grond zal omringen, reeds aanbesteed en gegund. Een ringdijk van ongeveer 85 km zal uit het woelige water moeten verrijzen. Over zes jaar hoopt men hiermee klaar te zijn. En dan begint de eigenlijke drooglegging. Dan wordt weer nieuwe aarde in cul tuur gebracht en is er weer vruchtbaar land „der zee ontrukt." Voor ons over bevolkt landje om van te watertanden. De raad der gemeente Nieuwe Tonge kwam op Vrijdag 22 Juni in openbare zitting bijeen. De Voorzitter Burgemeester van Hof- wegen opende met gebed, waarna de no tulen werden vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedgekeurd raadsbesluit begrotings wijzigingen; idem goedgekeurd terug ontvangen Verordening tot regeling van een uitkering over het eerste kwartaal 1950 aan het gemeente-personeel: Schrijven van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Ver. van Nederl. Gemeenten, betreffende controle van kas en beschei den der gemeente en Burgerlijk Armbe stuur; beredeneerd verslag over 1949, ba lans per 31-12-1949 en Winst- en Ver liesrekening over 1949, van de Vereni ging „Werkmansbelang" ter bevorde ring van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders; Schrijven Gascentrale „Flakkee", d.d. 17 April 1950, houdende toezending ver slag en rekening over 1949 (heeft ge circuleerd) Schrijven Gascentrale „Oost Flak kee", d.d. 17 April 1950, houdende toe zending jaarrekening 1949; Idem d.d. 4 Mei 1950, houdende be richt van vaststelling door Algemeen Bestuur van de rekening 1949 (heeft gecirculeerd); Schrijven Drinkwaterleiding, houden de mededeling goedkeuring afschrij vingstabellen drinkwaterleiding. Goedkeuring raadsbesluit 25 Maart 1950 tot verhuur woning Voorstraat 4 aan mej. N. A. de Geus; Schrijven E.B.O.F., d.d. 22 April '50, houdende toezending begroting voor tijdvak November 1948-Mei 1950; (heeft gecirculeerd) Schrijven Schoolartsendienst, Kring Middelharnis, d.d. 27 April 1950, hou dende toezending begroting inkomsten en uitgaven djr. 1950; (heeft gecircu leerd) Vaststelling van een Verordening tot regeling van het verhaal van bijdragen ingeTolge de art. 42 en 42a der Pensi oenwet 1922; Schrgven Interkerkelijk Protestante Stichting „Zuid-Nederlands Sanatorium' Breda, d.d. 1 Mei 1950, houdende kennis geving van oprichting, samenstelling bestuur, doel enz.; Schrijven Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee, d.d. 31 Mei 1950, houdende toezending jaarverslag 1949; Schrijven Commissie Bouw- en Wo ningtoezicht en dienst Gemeentewerken van de gemeenten Nieuwe Tonge en Oude Tonge, d.d. 24 Mei 1950, houdende toezending rekening 1949; (heeft gecir culeerd) Besluit Ged. Staten Z.H d.d. 16 Mei onderhandelingen met de op te richten N.V. en het R\jk tot een gunstig resul taat zullen hebben geleid. Het beginsel besluit ware mitsdien onder dit voor behoud te nemen. 's-Gravenhage, 20 Juni 1950. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, L. A. Kesper, Voorzitter. F. A. Helmstrijd, Griffier. Men ziet hieruit, dat het Prov. Be stuur gunstig tegenover de plannen staat. Er is nu een definitief voorstel, tot het vormen van het fonds van brug bouw waarin de Provincie telkenjare 100.000 zal storten en waaruit de voor lopige onderzoekingen e.v. zullen kun nen worden gefinancierd. Een en ander zal vrij spoedig zijn beslag kunnen krij gen, daar het waarschijnlijk in het laatst van de maand Juli zal worden behan deld. Het gaat eeMt om het beginsel besluit, de details Romen pas later aan de orde. Wij komen vanzelfsprekend op een en ander nader terug. 1950, G.S. No. 381/2, houdende goed keuring rsb. 16 December 1949, tot overname „om niet" van gedeelten van bestaande provinciale wegen binnen de gemeente. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Vastgesteld wordt de verordening tot regeling van een uitkering over het tweede kwartaal 1950 aan een deel van het gemeente-personeel. Door de Tuinbouwvereniging „Goeree en Overflakkee" zijn een tweetal ver zoeken ingekomen tot het verlenen van een subsidie, resp, in de kosten van de tuinbouw-wintercursus en de cursus voor volwassenen in groenteteelt. Deze cursussen werden in de winter maanden 1949/1950 gegeven in de daar toe beschikbaar gestelde lokalen van de Openbare Lagere School, waarvoor een vergoeding van 1.50 per avond werd vastgesteld. Voorgesteld wordt een subsidie toe te kennen tot maximaal het bedrag van de voor het gebruik verschuldigde huur, zijnde 117.— en 27.—. Dit wordt goedgevonden, waarbij de heer Tp als bestuurslid van de Tuin- bouvïrvereniging zijn dank betuigt. Van de Tuinbouwvereniging „Goeree en Overflakkee" is verder een verzoek ingekomen tot gebruik van een lokaal van de Openbare Lagere School voor het cursusjaar 1950/1951. Wordt m.a.s. verleend. In de raadszitting d.d. 14 Februari 1950 werd vastgesteld een «„Verorde ning ex artikel 7, eerste lid, van het Winkelsluitingsbesluit 1941", betreffen de de verkoop van patates-frites op een tijdstip gelegen buiten de normale slui tingstijd voor winkels. Waar de Minister van Een. Zaken dit niet goedkeurt, moet het besluit worden ingetrokken. Dhr Tij! vindt het vreemd, maar Weth. Deliker zegt, dat alles gedaan is wat mogelijk was, maar geen goedkeu ring werd ontvangen. Het voorstel wordt ingetrokken. De Stichting Gezinszorg „Oost Flak kee" richt het verzoek om subsidie in de kosten van in deze gemeente daadwer kelijke verleende hulp. De kosten van deze gezinsverzorging bedragen waarschijnlijk per verzorgster 1500.per jaar aan jaarwedde, ver meerderd met 105.aan sociale las ten en 100.overige kosten, totaal 1705.—. Daar het jaar volgens door de Minister van Sociale Zaken aangeleg de maatstaven per verzorgster 278 da gen telt, zijn de kosten per dag te stel len op plm. 6.14, per gezinsverzorg ster. In dit bedrag van 6.14 draagt het Rijk 25% of f 1.54 bij en de bovenge noemde Stichting verzocht eenzelfde bij drage van deze gemeente. Voorgesteld wordt evenals indertijd op het verzoek van de Stichting Katholie ke Gezinszorg werd gedaan, gunstig te beschikken en tot wederopzeggen een subsidie te verlenen van 1.54 per in de gemeente doorgemaakte verzorgings- dag, volgens per jaar te verstrekken op gave van verzorgingsdagen. De heren Zwerus en Tgl juichen ge zinszorg toe, maar vrezen dat buiten kerkelijken zouden kunnen worden af gewezen om dat het bestuur alleen uit kerkelijke mensen bestaat. Hij zag het liever van de gemeenten uitgaan. De Voorz. zegt dat dit is uitgesloten. De minister heeft hiervoor regels ge steld en het particulier initatief heeft de voorrang. Wordt goedgevonden. De riolering Een aantal huis-eigenaren heeft zich tot de raad gewend met een adres, van ongeveer de volgende inhoud: Dat de thans gebruikelijke wijze van afvoer van straatwater en huisvuil door de thans aanwezige afvoerbuizen veel te wensen overlaat en dringend verbetering behoeft; dat deze kosten voor rekening der eigenaars komen, maar dat de huuruitkomsten- niet zijn afgesteld op de thans steeds hoger wordende uitga ven en lasten; dat hierdoor bij hun de vraag gerezen is of het niet wenselijk zou zijn in afwachting van het plan tot algehele riolering van gemeentewege een regeling te treffen waarbij ook de huurders-gebruikers als eerste belang hebbenden verplicht worden zorg te dragen dat op gezette tijden bv. 3 of 4 maal per jar de zinkputten worden ge ledigd; dat het toch ook in de land bouw gebruikelijk is dat de meerdere kosten van grond- en polderlasten mede gedragen worden door de pachters; dat zij er verder op wijzen dat op de beide Achterwegen de riolering door de ge meente wordt aangehouden; dat het hier toch hetzelfde doel der riolering is nl. de afvoer van straatwater en huis vuil; dat zij daarom verzoeken hiernaar een diepgaand onderzoek in te stellen en te trachten een regeling te ontwerpen, die tot bevrediging zal leiden. (De niet in het adres genoemde stra ten zijn de beide Westerstraten.) Het is B. en W. bekend, dat het af- voerstelsel in deze straten inderdaad te wensen overlaat, doch het ligt h.i. niet op de weg van de gemeente in haar hoedanigheid van overheidsorgaan een regeling in het leven te roepen, waar door de huurders-gebruikers, als eerste belanghebbenden verplicht worden, zorg te dragen voor het schoonmaken van de zinkputten. Het is namelijk zo, dat de Polderkeur voorschriften inhoudt omtrent het schoonmaken van de rioleringen, welke moet geschieden door de eigenaars. Het schoonhouden door de gebruikers is derhalve een aangelegenheid, die niet de gemeente, doch de eigenaar met huurder hebben te regelen, bv. in het huurcontract. Dat het onderhoud van de riolering op de beide Achterwegen door de ge meente wordt onderhouden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de gemeente die rioleringen in eigendom heeft, dus als eigenaars daarin voorziet. Van bevoor rechting is hier dus geen sprake. Wanneer terzake toch een oplossing gegeven moet worden, zou deze hierin kunnen bestaan ,dat de gemeente de ri olering van de eigenaars in eigendom overneemt. Dit komt B. en W. in verband met de plannen tot algehele riolering thans, mede met het oog op de finantiële con sequenties, niet wenselijk voor. Daarom wordt voorgesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Opstelten zegt dat het inderdaad hapert aan een goede gemeentelijke ri olering. Dhr Tiöl vraagt of allen betaald heb ben, waarop de Voorz. bevestigend ant woord. De Voorz. zegt, dat zolang niet ont- polderd wordt, het moeilijk is. De pol der toont te weinig activiteit. Bij het rioleringsplan wordt ontpoldering inge last. Dhr Tyi zegtdat aan de Molendijk de deksels van de rioolputten werden in getrapt. Het is gevaarlijk voor de kin deren. Nog steeds blijft dat zo. Wie moet dat nu repareren? De Voorz.: Er zijn huiseigenaren die het de gemeente willen laten betalen, Dat kan niet. De huiseigenaar moet be talen en moet dan civiel vorderen op wie het gedaan heeft. Wfith. V, Alphen meent dat de huis eigenaar de politie er achter moet zetten. De Voorz.: Dat is Inmiddels gebeurd. Wij weigeren te betalen. Weth. Dedcfcer: Het is alles met de Polder besproken. Van de zijde van B. en W. is al het mogelijke gedaan. Dhr Opstelten meent, dat de gemeen te niet geheel vrij uit gaat. Er is nu een stuk nieuwe riolering en aan het eind is een open sloot met vuil. Wie moet dat schoonmaken? Al het vuil van de Zuid- dijk komt er ook. De Polder heeft een taak, maar de mensen die daar wonen hoeven het ook niet voor hun rekening te nemen. Door die riolering is verbe tering gekomen, maar de gemeente dient z.i, toch de open stukken te on derhouden of te laten schoonmaken. Spr heeft hetzelfde bij hem thuis achter ge had. Hij heeft het zelf laten rioleren. Daardoor is de toestand aldaar ver plaatst, al wonen daar niet zoveel men sen. Spr. meent, dat de gemeente daar enigszins soepel in moet zijn. De Voorz. wil er zijn gedachte wel over laten gaan. In de kosten van aan leg is een bijdrage gegeven. De Polder heeft schouw te houden wat onvolledig geschiedt. Daardoor ig deze toestand ontstaan. Het is een kwestie van de Polder. Dhr V. d. Doel zegt dat v. d. Ouden het dan voor de Polder dan op eigen kosten schoonmaakt. Dhr Deldcer meent, dat men deze din gen ten principiële moet bezien. Spr. geeft toe dat bedoelde persoon moeite heeft, maar het vloeit voort, uit een niet goede overeenkomst met de Pol der, 't Is moeilijk, maar spr. meent dat het voor rekening van de Polder komt. De Voorz. zegt dat de gemeente wel willend is, maar weigert, de verant woordelijkheid van de Polder op de ge meente te laten vallen. Wordt tenslotte voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van een aantal eigenaars /bewoners van de Westerstraten is in gekomen, tot overname van die straten in eigendom en beheer van de gemeente. Deze straten verkeren thans in een deplorabele staat, door aanleg van elec- triciteit enz., waardoor ze soms in een modderpoel zijn herschapen. Voorgesteld wordt de beide Wester straten van de eigenaars, mits alle eigenaars daarmede accoord gaan, „om niet" in eigendom en beheer van de ge meente over te nemen. In een volgende vergadering zullen voorstellen worden aangeboden tot ver betering van deze en andere straten. Weth. TjgH dringt aan op spoed. Dhr Opstelten vindt het jammer, dat de voorstellen niet bij dit besluit zijn. De Voorz.: 't Is ons eigendom nog niet. ■Dhr Opstelten: Dat kan toch. Men kan toch wel een plan hebben. De Voorz.: Wil spr. privé wel op de hoogste stellen. Spr. stelt verder voor om de Oranjestraat hetzelfde standpunt in te nemen. Hiertoe wordt besloten. Brandweer Voor de reparatie van lekken brand weerslangen wordt voorgesteld een vul- caniseer-apparaat aan te schaffen. De N.V. Taxameter-Centrale te Am sterdam geeft de meest voordelige en toch goede aanbieding, nl. 75. Met het voor dat bedrag te leveren apparaat kan elke lekkage op zodanige wijze worden gerepareerd, dat de slang op de gerepareei'de plaats zelfs meer dan de druk, die normaal op de slangen wordt gebracht, kan weerstaan. Dhr Tjjl: Dan zal men straks over de toren heen kunnen spuiten. (Hilariteit.) De bij te leveren pleisters vorderen totaal een bedrag van 11.50. Tevens wordt voorgesteld aan te schaffen een kernlederen gordel. Deze kunnen de brandweerlieden omgorden om zich aan moeilijke en gevaarlijke punten door middel van een musketon- haak vast te hechten aan een stijl, red- lijn, enz. De gezamenlijke prijs van gor del, muskatonhaak en redlijn van 16 m lengte, bedraagt 53.75. Door verschillende leden wordt dit punt besproken waarna het wordt goed gekeurd. Een aantal omwonenden van de zage- rij van de fa. Mosselman aan de Zuid- dijk richten zich bij schrijven van 15 Mei 1950 tot Uw Gojlege met een adres, waarin zij hun bezwaren kenbaar ma ken tegen bepaalde handelingen van de ze firma, o.a. de opslag van zaagsel, bo men, enz., voortvloeiende uit het gebruik van de houtzagerij. Gevraagd wordt hierin voorzieningen te treffen, Dhr Tij! vindt dat de mensen met het adres volkomen in hun recht staan. Mosselman gooit daar maar van alles neer, wat zélfs gevaarlijk is. De Voorz.: Het behoort niet tot het college van de Raad, B. en W. zullen het nader bezien, waarmee dhr Tijl ac coord gaat. Wordt naar B. en W. gerenvoyeerd. Besloten wordt evenals in 1949 een gratificatie van 2% toe te kennen aan het gemeente-personeel met een maxi-^ mumbedrag van 50. Boondvraag Dhr Tijl zag gaarne dat de mensen aan de Julianastraat grind kregen. De Voorz.: Dat wordt dezer dagen voor elkaar gebracht. Dhr Tyi wijst nog op het vele vuil aan de P. v. Julianastraat en sportveld. Je loopt vast in de stekels zegt spr. De Voorz.: Het college heeft er aan dacht voor. Als we niet slagen, zullen we met dit punt nog wel in de raad moeten komen om andere maatregelen te nemen. Electricitejt De Voorz.: De fa. die deze moet leve ren is in gebreke getaleven. Straks zal het wel weer kunnen, maar nu komt het onvoordelig uit, omdat ze te Oolt- gensplaat aan 't werk zijn. Voor de win ter zullen echter alle lantaarnpalen zijn geplaatst. Men kan nu moeilijk hier heen komen om deze palen te plaatsen. Dhr Opstelten vraagt of voorlopig nog met enkele gaslantaarns op bepaalde punten zouden kunnen geplaatst. De Voorz.: Dat zou veel kosten mee brengen en spr. meent wel dat het tot een spoedige oplossing komt. Dhr Opstelten vraagt of in de Ring de verdeling van de nachttaranders wel juist is. In de bocht bij het water meent hij, dat dit beter kan. De Voorz. zegt dat er alle aandacht aan wordt besteedt. Het punt in de Ring zal nader worden opgelost, later worden trouwens alle punten nader bekeken. Weth. Dekteer zegt dat de aanwijzin gen gaarne worden gehoord, maar dat het Ebof het lichaam is, die er voor zor gen moet. Van de Zaterdag op de Zondagnacht tussen 12 uur en half een, werden de be woners te Sommelsdijk opgeschrikt, door het geroep „brand". Op de Oost dijk in het huis van de heer Willem Sluy was namelijk op onverklaarbare wijze brand uitgebroken terwijl de bewoners te bed lagen. Het vuur greep zeer snel om zich heen. In nachtgewaad moesten de bewo ners zich veilig stellen. De brandweer te Sommelsdijk, werd gealarmeerd, maar door een fout in de meldingen, nam het geruimen tijd in be slag eer men present was. Ook de brand weer te Middelharnis en Dirksland werd opgeroepen. De bewoners van de Oostdijk zijn, zo lang de brandweer niet present was, met man en macht aan het werk getogen, om met emmers water de belendende gebouwen nat te houden. Intussen was de brandweer te Sommelsdijk present, die toch nog vrij vlug water wist te ge ven, zodat, mede met de hulp van de brandweer te Middelharnis, de brand tot het huis van Sluy, kon worden beperkt. Wel liepen de huizen er naast enige wa terschade op en sprongen ook enige rui ten aan de huizen van de overzijde. Het huis brandde geheel uit en de in boedel van de heer Sluy ging geheel verloren. Naar men ons meedeelde was er niets verzekerd. Het gezin van de heer Sluy bestaat uit man, vrouw en 8 kinderen. Er zijn tijdens de brand nog treffende staaltjes van moed uitgehaald. De heer Sluy moest twee van zijn slapende kinderen met levensgevaar op zolder uit bed ha len. Het vuur brandde enorm juist bij de trap, zodat dhr Sluy met 2 kinderen door de vlammen heen moest. Een van de jongens waagde het ook nog zijn pak boven te halen. Hij wist het te bemach tigen en wierp het door het raam. Zelf moest hij toen over de brandende trap terug. Voor het gezin, dat nu dakloos is, wordt onderdak gezocht. Het treft, dat juist een paar woningen leeg staan; naar men ons meedeelde zal getracht worden de familie daarin onder te bren gen. Naar de oorzaak van de brand is een onderzoek ingesteld, echter zonder re sultaat. Gelukkig, dat geen persoonlijke on gelukken te betreuren zijn. De Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk verzoekt opname van het volgende Op en omstreekp 29 Juni a.s. de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, zal de Anjeractie 1950 worden gevoerd. De ze actie vindt dit jaar plaats in de vorm van verkoop van een fraaie en unieke foto van de Koninklijke familie a 0.25 per stuk. De opbrengst komt ten goede aan het Prins Bernhardfonds en het Anjerfonds Zuid-Holland, een onderdeel van het Prins Bernhardfonds. Deze fondsen verlenen financiële steun aan het culturele leven van ons volk. De subsidies worden niet alleen ver leend aan landelijke verenigingen, doch ook aan gewestelijke en plaatselijke ver enigingen of instellingen, zonder onder scheid van -richting, bv. muziek- en zangverenigingen, verenigingsgebouwen, jeugdbibliotheken, schaakclubs, enz. Ook op Goeree en Overflakkee is reeds financiële steun verleend voor mu ziekverenigingen en verenigingsgebou wen, jeugdbibliotheken, schaakclubs enz tot een totaal-bedrag van meer dan 10.000.—. De muziekvereniging „Sempre-Cres- cendo" ontving 100. Gaarne doe ik een beroep op de in woners van Middelharnis en Sommels dijk een of meerdere foto's van ons Ko ninklijk Huis te kopen. De foto's zul len niet alleen langs de woningen wor den verkocht, doch ook tijdens een rond gang die „Sempre Crescendo" a.s. Don derdagavond te 7 uur ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H.. Prins Bernhard door de beide gemeenten zal maken. Steunt het culturele leven Door aan het Anjerfonds te geven. GELDZUIVEKING BIJ DE RIJKSPOSTSPAAKBANK Naar de directie van de Rijkspost- spaarbank mededeelt, is voor het over grote deel der inleggers het bedrag, dat in hun spaarbankboekjes geblokkeerd was, reeds overgeboekt naar een beleg gingsrekening. Deze inleggers behoeven voor de afwikkeling der geldzuivering niets te doen: gelden op beleggingsre kening worden immers geleidelijk vrij gemaakt. De andere inleggers, die daarvoor in aanmerking komenr kunnen rustig een aanschrijving van de directie der R.P.S. afwachten. Wanneer zij bericht ontvan gen, is het in hun belang daaraan zo spoedig mogelijk gevolg te geven. Inleggers, wier tegenwoordige adres vermoedelijk bij de rijkspostspaarbank niet bekend is (bijv. schippers), wordt aangeraden hun boekje met opgave van het adres in te zenden. De Voorz. beaamt dit. Hij zegt voorts dat het prima gaat met de aanslintm- gen, en ook wat het gebruik van K.w. uren betreft.^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1