0^^^ 616EN ZONN CHRIJFMACHINES „Everest" en „Olivetti" Koper Bayer 'n Goede Vulpenhouder r SCHILDERS- KNECHT Veilingsvereniging „St. Annaland en Omstreken" Wij bouwen voor U het modernste warenhuis van West-Europa i^i^^i^ reeSinann Rotterdam een flinke Halfwas INBOEDELS Éen beiit voor Uw leven! J. LËUNE A.Wielhouwer A. Wielhouwer *****************'3^'^i^iAr^^ 'raat 97, n, Terstond gevraagd een vast werk, voor lange tijd en door P. VAN HUIZEN, Schildersbedrijf - Ring 39 ELLEMEET TELEF. 2 (Schouwen Duiveland) GELD- Wij ontvingen weer de schitterend uitge voerde koffërschrijfmachines Gaarne komen wij deze bij U de monstreren zonder enige ver plichting. GEBRS. DE WAAL - MIDDELHARNIS Adverteren in „Eilandennieuws" heeft altijd succes! Uit voorraad te leveren VERDER ALLE STUIF- EN SPROEIMIDDELEN TELEFOON 162 DIRKSLAND i/h/ ar-üfpenj^^crdei) \/erl^efijl^f)eidit]et ^ir)evt)leiï)ei]t m I 108.75 f 2.95 HUISKAMERS vanaf ZONNESCHERMDOEK 140 breed per meter vanaf Speciaal Bed-, Tapijt en Meubelmagazijn Sommelsdijk - Telef. 243 „AÜRORE" GEBRS. DE WAAL MIDDELHARNIS Rondozn de Landbouwschool Boete wanneer men buiten de veiling oxn producten verkoopt V&D zal iedereen «eeds winkelen en werken In het nieuwe gebouw van in de helderste zonneschijn. V&D gaat zijn eigen zonneschijn maken volgens een veriichtingssysteem, dat enig is in de wereld! Ja, dit modernste aller warenhuizen zal U verrassen rr,^- j u verrassen met wonderen, waarvan U nog geen denkbeeld ^n ^'J hebben daar ook m ook zonnesct,!- ^«P'citeiten h ''"t hart a ^'cht. tot Onze Persoi 'neelsci, kunnen Gou >'eeds bemest, ""^rdam. te koop gevraagd. JOH. SNIJDER Nieuwe pad D 141 MIDDELHABNIS credieten groot 1600.S, 3% verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden. Vraagt inlichtin gen: „SAMENWERKING" Verstolkstraat 31, Leeuwarden is een waardevol bezit. Bij ons vindt U een uitge breid sortiment van de beste merken, waaraan thans weer is toegevoegd de De „IMPERIAL" is van ouds bekend als een prima vulpen van Nederlands fabrikaat. Honderden dezer pennen worden van ver voor de oorlog nog steeds tot volle tevredenheid gebruikt. Verrassend mooie kleuren en keurige dames-penne tjes bevinden zich in deze collectie! Prijzen 14.75, 1.5.90, 17.50, 18.50, 19.50, 21.50 en 24.50. Ook ontvingen wij de Italiaanse vulpenhouder met altijddurende garantie, 'n Juweel voor 60. Woensdag 31 Mei hebben wij te Ba- rendrecht de vergadering- bijgewoond van het bestuur van de K.Z.H, met de keurmeesters van deze Keuringsdienst. Op deze vergadering wordt aan alle keurmeesters een leidraad verstrekt voor het aanstaande keuringsseizoen, terwijl deze leidraad uitvoerig wordt besproken. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter, de heer D. Vogelaar uit Stad aan 't Haringvliet o.m. mede, dat voor de oogst 1950 het aantal ha van de voor keuring te velde aangegeven gewassen plm. 15% lager is, dan het vorige jaar, doch dat de K.Z.H, in verhouding tot de andere keuringsdiensten in ons land te vreden mocht zijn, aangezien voor som mige Keuringsdiensten deze verminde ring tot 50% bedraagt. Dit jaar is de ontwikkeling van het aardappelgewas sterk verschillend. De stand is in vele gevallen onregelmatig, open plaatsen tengevolge van onder zeeërvorming en fusarium rot komen meer voor dan de voorafgaande jaren. Uit de gegevens, welke worden verkre gen bij vergelijkingen van de bladluis- tellingen en de gezondheidstoestand van de nateelten, waarvan het pootgoed tel kens tijdens de tellingen werd geoogst, is niet alleen gebleken, dat het percen tage ziek in de nateelt toenam, naar mate later werd gerooid, doch ook dat de ziekte toenam naarmate de zieke planten later werden verwijderd. De ver klaring hiervoor is heel eenvoudig. De eerste bladluizen welke op een zie ke plant terecht komen, worden besmet. Ze verplaatsen zich en brengen de smet stof over op gezonde planten. Op deze planten ontwikkelt zich een tweede ge neratie, welke door zich te voeden met sap van deze planten, eveneens worden besmet en dit spel blijft zich in de loop van het seizoen voortzetten. Het komt dus hierop neer, dat, indien de eerste generatie in de gelegenheid is zich te besmetten, alle nakomelingen in de op eenvolgende generaties gedurende het seizoen steeds smetstofdragers zullen zijn, doordat zij in de voorziening van hun eerste levensbehoefte zijn aangewe zen op planten, welke door de ouders zijn besmet. Het vormen van nesten in de omgeving van zieke planten is hiervan een sprekend voorbeeld. Een eerste ver eiste is dus, dat de zieke planten ao vroeg mogelijk worden verwijderd. Te laat selecteren geeft de grootste tegen vallers. De selectie moet dus zo vroeg mogelijk plaats vinden, in elk geval vóór de blad- luizen in grote getale aanwezig zijn. De zieke planten moeten zo voorzich tig mogelijk gerooid en direct in een luisdichte zak gedaan wor den om verspreidingen van luizen te voorkomen. De moederknol en eventueel reeds nieuw gerormde knollen moeten eveneens verwijderd worden. De zieke planten moeten direct van het veld verwijderd worden en mogen niet op het eind van het veld of in de nabij gelegen sloten worden gestort, ook niet voor korte tijd, daar de luizen anders de ge legenheid krijgen zich naar gezonde planten te verplaatsen. Speciaal moet er op gelet worden, dat geen zieke planten onder de armen van het veld worden gedragen daar hierbij altijd luizen afvallen, die het perceel kunnen besmetten; De zieke planten moeten vernietigd of zodanig behandeld worden dat gevaar voor besmetting is uitgesloten. In de practijk is het dus zo, dat de zieke plan ten direct in een luisdichte zak worden gedaan en hier niet meer uitkomen, voor dat ze op de plaats zijn, waar ze on schadelijk gemaakt worden (begraven of bedekken met grond of mest). Te genvallers zullen bij volledige naleving van bovenstaande aanwijzingen voorko men worden. In het keuringsreglement van de N.A.K. is opgenomen, dat een aangeslotene, wiens planten voor keu ring zijn aangenomen, verplicht is af wijkende en zieke planten onmiddellijk van het veld te verwijderen en op af doende wijze onschadelijk te maken. Op bovengenoemde vergadering heb ben de keurmeesters opdracht gekregen om speciaal aandacht hieraan te schen ken en bij onvoldoende uitvoering klas se-verlaging toe te passen. Men zij ge waarschuwd. Wanneer we bedenken, dat de blad- luizen de overbrengers zijn van de meeste virusziekten, kunnen we veron derstellen, dat we van deze virusziekte bevrijd zouden zijn, wanneer we de blad- luizen op afdoende wijze zouden kunnen bestrijden. Spuiten of stuiven met een of ander luizendodend middel, zou voor de aardappels een averechtse uitwerking hebben, omdat we op deze wijze ook zouden medewerken, de overlevende lui zen te verspreiden, en dat moeten we in ieder geval zien te voorkomen. Wel bestaat er een vergif, dat in de grond kan worden gebracht, waarop de aard appels zullen worden gepoot. Wanneer de aardappels dit vergif opnemen, en er komen daarna op de bladeren bladluizen die zich te goed willen doen, aan het sap der bladeren, dan worden ze door het vergif, dat in dit plantensap aanwezig is, gedood. Tot zover is alles prachtig. Doch ook de knollen bevatten dit ver gif, en zijn daardoor gevaarlijk voor de consumptie. Daardoor is dit bestrijdings middel onbruikbaar, aangezien het mid del tot nog toe erger is dan de kwaal. In deze richting is men nog wel steeds zoekend. Voor Uw Familie-berichten „EILANDEN-NIEUWS" Honderd en veertien leden woonden Maandagavond 5 Juni de algemene ver gadering bij van de bovengenoemde vei lingvereniging in de zaal van dhr M. J. Boogaard, waarin de zomerse tempera tuur van die dag nog niet was over gegaan in een welkome afkoeling. In tegendeel, de transpiratie werd door dit honderdtal groot- en kleinlandbouwers voortgezet .waarbij het weer beste bier of de verfrissende limonade en gezonde foscomelk niet in staat bleef hun za kelijke activiteit te ondermijnen, Tot en met de rondvraag bleven de leden een levendige belangstelling tonen, wat het bestuur vanzelf verheugt, maar wat aan de andere kant de voorzitter noopte menig woordje te wisselen voor de ha mer voor het laatst op de tafel klonk. In zijn openingswoord wijst de voor zitter allereerst nog eens op het nut van een veilingsvereniging, daarbij het grootste gedeelte der leden dankend voor hun medewerking, maar de enke ling, die als lid ook het afgelopen buiten z'n boekje ging er eveneens op wijzend, dat dit eigenlijk ook schade betekent voor hen zelf en niet alleen voor de vei^ eniging. Hij hoopt dat de algemene sa menwerking nog vergroot mag worden, zodat het doel: macht door eensgezind heid, wat tot voordeel van de leden is, wordt verwezenlijkt. Terugblikkend op het afgelopen jaar zegt dhr. Brooijmans, dat men zeker niet ontevreden zal zijn. Dat is ook de veiling als vereniging niet. 24 nieuwe leden werden ingeschreven, slechts 2 bedankten, 8 kwamen te overlijden, zo dat het ledental met 14 steeg en op 386 werd gebracht. De geldelijke omzet liep weer over het millioen, nog meer dan vorig jaar, zo dat men alleszins tevreden kan zijn. Na de notulen werd de rekening door de voorzitter toegelicht. De exploitatie rekening liet een totaal bedrag zien van 54.170.42 met een saldo winst van 1.071.74, waar boven nog een post van 1200.op de reserve was ge bracht, de balans liet totaal cijfers zien van 69834.42. Aan de gewenste af schrijvingen was voldaan. Het jaarverslag van de administra teur geeft een beeld van de verhandelde producten, de tijdstippen waarop die verschillende producten werden geveild en de variërende prijzen. De administra teur meent, dat een seizoen werd afge sloten, dat menig landbouwer nog lang zal heugen. Er bleek o.m. uit, dat de aardappelen voor 80% door handelaren buiten deze gemeente waren gekocht, een bewijs, dat de St. Annalandse aard appel niet onbekend is. Herkozen werd het periodiek aftre dend bestuurslid dhr A. Bergers, ter wijl in de plaats van het aftredend lid van de Financiële Commissie, dhr J. J. Mosselman na 3 stemmingen dhr A. A. v. Luijk werd benoemd. Dhr Mosselman werd voor de verrichte werkzaamheden dank gebracht. De voorzitter deelt mede, dat weer 10.000 kisten zijn aangekocht, zodat ge meend wordt er thans voldoende te heb ben om aan de vraag te kunnen vol doen. De provisie wordt op 3% gehand haafd, waarbij het bestuur evenwel machtiging wordt gegeven dit percen tage zo nodig' te wijzigen. De voorzitter wijst er op, dat deze provisie laag is in vergelijking met andere veilingen. Hoe wel de laatste van mening waren, dat ook St. Annaland wel zou moeten ver hogen, kon de 3% vorig jaar gehand haafd blijven en zal men dit ook nu trachten te doen. Entreegeld blijft 2.50 Minder prettig Punt 7 van de agenda is een minder aangename kwestie, aldus de voorzit ter waar het hier gaat om het opleggen van boeten aan leden, die in gebreke zijn gebleven om al hun producten te veilen, waartoe men als lid verplicht is. Het bestuur dient het besluit van een In^ een buitengewone vergadering door de leden bekrachtigd voorstel uit te voe ren, d.w.z. de overtreders boete op te leggen. Het bestuur moet zijn plicht in deze, al is het geen aangename, doen. De voorzitter gaat op een en ander uit voerig in en wijst er o.m. op, dat men vroeger ook niet dagelijks aardappelen kon verkopen. Dan moest men ook maar afwachten tot er een handelaar kwam. Van de veiling verlangen sommigen, dat ze dagelijks kunnen leveren. Er wa ren vorig jaar te weinig kisten in het drukke van het seizoen, zodat men niet altijd kon rooien en verkopen, wanneer men wilde. Nu zijn er veel kisten, maar spreker betwijfelt het, of dat voordeel zal brengen. Het aanbod kan wel eens te groot zijn. Ook gebeurde het, aldus dhr Brooij mans, dat de goede soort buiten de vei ling werd verkocht, terwijl voor de min dere kwaliteit de veiling kon opdraaien, ja nog sterker, er werd zelfs eens on derhands verkocht in het veilingsge bouw tijdens het veilen. Spreker betreurt dat en zegt, dat men gezamenlijk moet optrekken om zo veel mogelijk van de producten te ma ken. Hij gelooft dat er nu met kisten tekort weinig moeilijkheden zullen zijn. Er staan nu ruim 40.000 kisten gereed en wanneer ze wat vlug rouleren, zal het wel gaan. Op de boete terugkomend zegt de voorzitter, dat men 1.per are voor uien te weinig vond, omdat de provisie- kosten nog hoger liggen bij prijzen als vorig jaar. Maar er waren producenten, die buiten de veiling hadden verkocht, die zelf de gestelde provisie aanboden. Dat kan het bestuur evenwel niet doen, omdat anders was besloten. Nadat hij er nog eens duidelijk' op heeft gewezen, dat het bestuur niet uit dictators bestaat, maar slechts een be sluit van de algemene vergadering moet uitvoeren, stelt hij namens het bestuur voor thans tot een definitieve boetere geling te komen, nl. wanneer men uien te velde verkoopt buiten de veiling om 2.50 per are boete op te leggen. Voor zover het de aardappelen be treft, heeft men het in bestuursverga deringen breed overwogen en thans wordt voorgesteld om een datum vast te stellen, waarop de leden niet meer veilplichtig zijn. De datum: 1 Septem ber. Dhr Brooijmans knoopt er even wel onmiddellijk de hoop aan vast, dat de leden ook na die datum nog zullen blijven veilen. Voor genoemde datum zou men de overtreders geval voor geval beboeten en dan voor minder dan 2000 kg aard appelen 10.— tot 3 ton bijv. S 20. en hoger tot 30.en 40.Brengt men dus 5 behoorlijke wagenvrachten aardappelen weg buiten de veiling om, dan kost dat een lid van de veiling een ,f 10.boete. Men zou dan de overtre ders van vorig jaar, indien ze zich ook a.s. seizoen weer niet aan overtreding schuldig maken van de opgelegde boete ontheffen. De voorzitter zegt, dat het bestuur een en ander zeer moeilijk vond. Men kan als vereniging echter niet op die manier gaan werken, waar er zoveel materiaal staat plus een gebouw. Er moet ook orde zijn in dit grote huisge zin. Het voorstel ontlokt enige discussie. Er zijn leden, die menen, dat men de op gelegde boete voor het laatste seizoen niet moet laten vervallen, omdat hiertoe immers een besluit is gevallen in een algemene vergadering. Uiteindelijk wordt echter het be- stuursvoorstel goedgekeurd, waarmee een definitieve boeteverordening een feit is. Verschillende vragen van inter ne aard komen daarop nog naar vo ren, die merendeels tot genoegen wor den beantwoord. De voorzitter deelt nog mede, dat morgen de eerste aardappelveiling van aangevoerde partijen wordt gehouden en ALLEEN SUBSIDIE OP KOFFIE VOOB HUISHOUDELIJK GEBRUIK Nu na 1 Juni 1950 aanzienlijk duur dere koffie in distributie komt, zal de prijs van gebrande koffie, welke niet voor het gerantsoeneerde gezinsverbruik is bestemd, in overeenstemming worden gebracht met de wereldmarktprijs. Voor cafe's, restaurants, hotels enz. zal door middel van een heffing van 50 cent voor iedere 125 gram koffie, het subsidie op de koffie worden teruggenomen. De hef fing moet zijn voldaan voor het in ont vangst nemen van de toewijzingen. DE MARGARINEPRIJS WORDT VRIJGELATEN Met ingang van 1 Juli wordt de hef fing op margarine ten behoeve van het Landbouwegalisatiefonds verhoogd van 11.25 op 16.25 per 100 kg. In ver band hiermede wordt met ingang van dezelfde datum de consumentenprijs voor margarine vrijgelaten. Verwacht wordt dat de prijs nu zal komen te liggen op 0.37 per pakje te gen thans 0.34. ------O^— ER BLIJFT 5 PROCENT AARD APPELMEEL IN HET BROOD De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft overeen komstig het advies van het hoofdbe drijfschap voor akkerbouwproducten be sloten, de bijmenging van aardappelmeel in alle broodsoorten tot nader order te handhaven op 5 procent. Het zal van de afzet van de voorraden aardappel meel afhangen in hoe verre het percen tage gewijzigd zal worden. De minister heeft zich bij bijn beslis sing uiteraard uitsluitend laten leiden door de verwachtingen ten aanzien van de afzet van het aardappelmeel en niet door enigerlei actie voor of tegen bij- menging van aardappelmeel in het brood. Het al of niet aanbieden van het van bakkerszijde bijeengebracht petition- nement kan op de beslissing van de mi nister generlei invloed uitoefenen, aldus verneemt het A.N.P. van het ministerie. MEVR. ROOSEVELT LOGEERT OP SOESTDIJK Tijdens haar bezoek aan ons land op 19 en 20 Juni a.s. zal mrs. Roosevelt op paleis Soestdijk logeren. Zowel op de 19e als de 20ste zal mrs. Roosevelt een deel van de dag in Amsterdam vertoe ven. sluit met de wens, dat het voor leden en vereniging weer een vruchtbaar jaar mag zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 8