Voortaan geen kinderexploitatie meer? Wijziging van Ie Begrafeniswet De Chr. School ie Oude Tonge vierde haar 25-jarig bestaan Woensdag 7 Juni 1950 ^2e No. 1924 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KERKNIEUWS Grote belangsielling Een lange rij sprekers RAAD MIDDELHARNIS De B.L.O.-school kwam ier sprake n leu- brle- e let- )of Ik. et me horen, ver- n. een voe lt, dat edeel. t een snesië twee itvlie- dan keer dako- t dan f 400 1 dat als Je abaia half daar oen usten, ouden eel te kamp Lang- vader En van Die com- dat een heb- en." echt O. ij«cbUnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Kedacttebnreaa: Frbis Hendrikstraat 122 MlddeUuunbi Alioiuieinentsprys 1,60 per kwartaal Telefoon 17 Middelharnia Giro 167930 Postboz 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piljs 12 cl, p. mm. BU contract speciaal tailel tal Mei be- ond- ster- en in- erde- heeft als mcies ld 6, d 56, Hol- 46 scha- •en aren nes- elder- nd 2, Bra- astte be- ro- >ver- oord O, op één verd pro- het ^oor md- op 00 zal H. 3rie, Af- en een van bij tot da- aan de Om vas in n s t o Crematie onder zekere vooi"wnar- aen wettelijk goregeld. Ons land ontzinkt meer en meer aan liet Chri8teHjk geloof en de Christe»- lyke zede. Zo de lezer weet wordt de begrafenis wet gedurig overtreden. De Overheid leeft aan die overtredingen een zekere »iicti« geschonken, zodat wat door de ,et wordt verboden dagelijks straffeloos (Otcit uitgeoefend. De wet schrijft het begraven voor. a niet begraven b.v. het verbranden ,(0. bij de Wet strafbaar gesteld. poor allerlei sophistische redenerin- ij heeft men in de begrafeniswet een weten te vinden, waardoor niet uit- \stng van de begrafeniswet straffeloos il|ft. Tientallen van jaren heeft de onge- renste toestand reeds bestaan, dat een 'et straffeloos kon worden overtreden. Dat de eerbied voor Wet en Gezag [aardoor niet bevorderd wordt ligt .voor Ie Imnd. Propaganda voor de lijkver- iranding, een overtreding van de Wet, ongestoord plaats vinden. En zo leeft de heidense gewoonte van de lijk- /erbranding in de laatste jaren al meer ffl meer uitbreiding verkregen. Om aan lie onwettige toestand een einde te ma len heeft de Regering een Commissie inoemd om haar van advies te dienen. lezer dagen heeft de Commissie van [Advies haar rapport uitgebracht. Het volgende ontlenen we aan het rapport. Do Commissie stelt voor de Begrafe- jnlswet in dlo zin te vvUzlgen, dat ook crematie, Igkverbranding bü <le wet zal kordon toegelaten. Enige nadere beperkingen worden [door haar voorgesteld. Zo zal alleen tot crematie mogen [worden overgegaan wanneer de over ledene daartoe uitdrukkelijk de wens llieeft kenbaar gemaakt. Deze wens zal over het algemeen [schriftelijk kenbaar gemaakt moeten jzijn en wel bij testamentaire beschikking lof door middel van een codicil, een een- jvoudige schriftelijke verklaring. Ook 7.0U in sommige gevallen een 'mondelii'S'e wilsuiting voldoende zijn, maar dai^ moet die verklaring van de wil afgelegd zijn in tegenwoordigheid van twee mieenillerjarige getuigen. De af legging van cte gotuigtinverklaring zal om Udilvaardigliieild te voorlcomen moe ten ^escliteiden onder €d'o ten overstaan van de ambtenaar van de burgeriyke stand. Waar kinderen beneden de 18 jarige leeftijd noch testament, noch co dicil kunnen maken stelt de Commissie voor dat om crematie van kinderen te doen plaats vinden de uitdruklcelijke verklaring van ouders of voogd vereist wordt. Oprichtingen van cienmtoi^ zal njet vrij uoRfeii gelaten, maar zal gebonden ip aan toestemming door de Kroon te verlenen. Voor toestenmtiing wordt verleend moet gelegenheid worden ge geven tot het indienen van bezwai'en. De Kroon zal alleen verlof mogen wei geren als bUjkt dat in de gemeente van oprichting en haar naaste omgeving daar tegen overheersende bezAvaren bestaan, oiitleeml aan opvattingen omtrent de godsdienst. Slecht.s aan verenigingen uit welke statuten blijkt dat geen winstbejag wordt bedoeld zal toestemming kunnen worden verleend. Ook exploitatie door de Overheid van crematoria wordt door de Commissie niet toelaatbaar geacht. Wordt de begrafeniswet naar het ad vies van de Commissie gewijzigd dan wordt dus aan de lijkverbranding wette lijke sanctie verlend en staat te voor zien dat deze heidense gewoonte meer en meer, ook door stichting van meer dere crematoria, toegepast zal worden. Daarmede zal weer een stap gezet wor den in de richting van de voortschrij dende ontkerstening van ons land. De Begrafeniswet wordt dagelijks overtre den, dat is een feit. ©ie toestand is reeds veel te lang toegelaten. Herzie ning van de Begrafenisvi'et is noodzake lijk, maar dan in die zin, dat alleen het liegnaven der doden wordt geboden; met name de crematie wordt strafbaar ge steld. Dat mag als eis van Christelijk be ginsel worden gesteld. Heidense prac- 'ijken moeten nadrukkelijk verboden Worden. Het voorstel van de Commissie "an Advies is weer een symptoon dat °ok ons land, meer en meer het Christe- 'ijlt geloof ook de Christelflke zede gaat loslaten en ook in het openbare leven zich SUt uitleven naar heidense maatstaven. Het staat te vrezen, dat ons land met liet loslaten van het Christelijk geloof en het verlaten van de Christelijke le- vensnovmen zal ondergaan in heidens bij geloof en zal verzinken in de duisternis van ongeloof en bijgeloof. INDONESIË NIET ZONDER RUSLAND IN V.N. Indonesië stelt zich op lièt stand punt van Sowjet Rusland. De heer Palar zingt op Russische \vijze. De heer Palar was vroeger lid van de iweede Kamer voor de Partij van de '^tbeid. Tijdens de onderhandelingen tus- sen Nederland en Indonesië heeft hij als Kamerlid bedankt. De heer Palar is In- "onesiër. Nadien is hij een man van betekenis geworden in de Indonesische beweging. VertegenvTOordiger voor Indonesië bij de Verenigde Naties. Zijn redevoeringen *4r6n zeer partijdig tegen Nederland Sekeerd. Hij is nu pas uit Rusland weergekeerd s hoofd van een missie om de verhou- "•ngen tussen Rusland en Indonesië te Drs J. C. HOOYKAAS UIT DE PASTORIE GEZET Ds C. J. Hooykaas, laatstelijk Ned. Herv. predikant te Arnemuiden, die bij herhaling in confict kwam met de ker kelijke besturen, wat een en andermaal tot tuchthandelingen leidde en die ten slotte uit zijn ambt ontzet werd, is bij gerechtelijke beslissing, uitgelokt door de kerkeraad van Arnemuiden, uit zijn pastorie gezet, opdat het beroepings- werk voortgang kan vinden. -O- DE „HOLLANDSE NIEUWE" IN AANTOCHT! De eerste nieuwe haring is in IJmuiden binnengebracht door de „Scheveninger 9" Prin ses Marijke. Direct werd de haring per auto doorgevoerd naar Scheve- ningen, waar de vissersvrouwen de „Hollandse Nieuwe" proefden. bespreken. Enthousiast is hij uit Rus land weergekeerd. Nu is hij weer naar de Verenigde Staten weergekeerd. Daar heeft hij onder meer het volgende ver klaard: De republiek Indonesië zal geen aan vraag indienen voor het lidmaatschap der V.N. alvorens Sowjet-Rusland weer in de Veiligheidsraad zal zijn terugge keerd. Volgens de mening van de heer Palar kan de Veiligheidsraad tijdens de afwe zigheid van Rusland zijn goedkeuring niet aan deze aanvraag hechten. Verder verklaarde de heer Palar nog dat de republiek Indonesië voorstandster is van de toelating van de Chinese rege ring tot de V.N. Zie de heer Palar is er wel op tijd bij. Inplaats, zoals betaamt een aanvraag in te dienen en dan de uitkomst af te wachten is de republiek Indonesië is de heer Palar er al bij om zich uit te spre ken over de te volgen procedure van toelating. De republiek Indonesië, dat blijkt uit de verklaringen van de heer Palar er kent alleen de geldigheid van de Veilig heidsraad zo Rusland er in tegenwoor dig is. Maar Rusland is er zelf uitgelopen. Zou de heer Palar ook een remedie weten tegen het weglopen van Rusland uit de Veiligheidsraad. En dan de Communistische Chinese volksrepubliek moet toegelaten worden tot de V.N. Precies de desidereta van Sowjet Rusland. De heer Palar is niet voor niets naar Rusland geweest. Hij zingt zijn liederen aardig op Russische wijze. Verstandiger en bescheidener zou het zijn zo hij na het indienen van de aanvrage rustig op de beslissing had gewacht. Jonge staten en staatslieden hebben biykbaar wel eens last dat ze de verhou dingen niet juist weten te beoordelen. Dat is ten opzichte van Indonesië geen wonder. Tegen alle recht en billijk heid in heeft men Indonesië bewierookt, speciaal Amerika heeft zich er voor uit gesloofd en Nederland zeer onrechtvaar dig behandeld. Zo heeft men Indonesië over het paard getild. En nu beleeft men al vast het plezier er van dat Indonesië, het Sow- jetsstandpunt in een paar belangrijke kwesties tot het zijne maakt. Het heeft mogelijk deze verdienste, dat men nu wat nauwkeuriger op de hoogte komt van wat Indonesië nastreeft. Reizen naar Moskou, en dan absoluut het communistisch standpunt verdedi gen en aanvaarden, het geeft blijk van het belijden van beginselen die niet zo veel van die van Moskou verschillen. REGERING OVER ONTWIK- KELING IN INDONESIË Onveilig Indonesië 16 Nederlamdei's sedert soiivereini- teitsoVerdracht vermoord. Volgens een regeringsnota over Indo nesië is de veiligheid van personen en goederen op vele plaatsen in Indonesië nog onvoldoende. Behalve de ongunstige weerslag hiervan op het economische bestel baart dit ook onder de Neder landse bevolkingsgroep onrust. Hoewel aanslagen, berovingen en diefstallen nooit geheel te keren zijn, vinden ze op vele plaatsen in Indonesië toch wel op een abnormaal grote schaal plaats. Sedert de souvereiniteitsoverdracht werden tenminste 16, waaronder in Soe- rabaja alleen 6 Nederlandse burgers vermoord. De onveiligheid te Soerabaja deed de buitenlandse consuls aldaar besluiten aan de militaire gouverneur van Oost-Ja- va brieven te richten waarin hun ern stige bezorgdheid over de toestand werd uitgedrukt. Deze deelde daarop mede dat hij thans strenge maatregelen heeft ge nomen ter beteugeling van de crimmali- teit. Tot onrust onder de Nederlandse bevolkingsgroep heeft mede bijgedragen het aanzienlijk aantal arrestaties van Nederlandse burgers op Java in verband met de Westerling-affaire en in Makas sar in verband met de Aziz-coup. Door het Hoge Commissariaat werd en wordt alles in het werk gesteld om zich het lot dezers arrestanten aan te trekken. Het grootste deel dezer arres tanten is inmiddels reeds op vrije voe ten gesteld. De behandeling welke zij gedurende hun detentie ondervonden gaf geen aanleiding tot klachten. Verder wordt in de regeringsnota nog opgemerkt, dat de resultaten van de eerste ministersconferentie (April 1950) en de werking van de Unie gedurende de eerste maanden van haar bestaan niet onbelangrijk waren. De vraag schijnt echter gerechtvaar digd, aldus de nota, of deze ontwikke ling zich zal voortzetten. De liquidatie van de deelstaten ver vult de regering met zorg over de reali sering van het zelfbeschikkingsrecht der volken, van Jndonesië daar dit ter R.T.C, op de federale structuur werd gebaseerd bestaat geen gerustheid. In dit rege ringsstuk wordt er ook op gewezen, dat de ontwikkeling na de R.T.C, ten dele een andere is geweest dan de Neder landse regering zich had voorgesteld. De procedure tot opheffing van de deelsta ten geeft de regering reden tot bezorgd heid. Gebeurtenissen als plaats grepen te Makassar en Ambon veroorzaken reacties waarin Nederland, ten onrechte in critieke zin wordt betrokken. De re geringsverklaring verheelt niet, dat de persoonlijke en economische veiligheid aanleiding geven tot grote ongerustheid en dat de levensomstandigheden van ve le Nederlanders in bedenkelijke mate achteruit zijn gegaan. iDeze regeringsverklaring is niet zo optimistisch gesteld als de uitlatingen waren van de thuiskerende ministers. Ze geeft onomwonden uiting aan haar bezorgdheid omtrent de ontwikkeling van de dingen in Indonesië. Van een grote mate van optimisme is nu geen sprake. Het debat in de Twee de Kamer zal ons over een en ander wel nader inlichten. IN FRANKRIJK WEBD EEN MONUMENT VOOR HUGE NOTEN ONTHULD Op 29 Mei 1.1. werd onder presidium van Dominee Mare BOEGNER, die de vorige week Koningin Juliana in de kerk in de Rue de Rivoli te Parijs had ontvangen, op het fort van het eiland Sainte-Marguerite, gelegen bij Cannes, een monument onthuld ter nagedachte nis van de Hugenoten, waarbij een «groot aantal Franse en Hollandse protestanten aanwezig waren. Dit gedenkteken werd geplaatst ter ere van zes Franse dominees, die na de herroeping van het Edict van Nantes de marteldood waren gestorven. Na naar Holland te zijn uitgeweken, keerden z\j toch weer naar Frankrijk terug oni hun geloof te verdedigen. Onder Lode- wijk XIV werden zij op het fort van het eiland Sainte-Marguerite gevangen ge zet en stierven daar zonder ooit weer in vrijheid te zijn gesteld. Tijdens deze plechtigheid werd een boodschap van Koningin Juliana voorge- lezjen door Baron van BOETZELAAR, Nederlandse Gezant in Frankrijk. De Chr. Nat. School te Oude Tonge vierde Donderdag jl. haar 25-jarig be staan. De herdenkings-samenkomst had plaats in het wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk, dat geheel met belangstellenden was gevuld. Onder deze velen merkten we op predikanten van verschillende richting o.m. Ds Sonnenberg van Ooltgensplaat; iDs Bekker, Ger. predt, te Den Bommel; Ds G. Zwerus te Mid- delharnis. De feestredenaar en tevens voorz. voor deze avond, was Ds J. Slok te Dordrecht. Ook was aanwezig de eerste onderwijzeres aan deze school mej. Ruighaver en voorts mej. Verhoeve. In het Bestuur heeft altijd nog zitting de heer Fase, thans secretaris, terwijl ook de oude heer Kardux, erelid en een der mede-oprichters, mede aanwezig was. Ds 3. Slok Ned. Herv. Predt. te Dordrecht opende met het laten zingen van Ps. 138 1, las 2 Tim. 3 vrs. 14 tot 2 Tim. 4 8 en ging voor in gebed. Tot uitgangspunt werd door hem ge kozen Ps. 48 10: O God, wij gedenken Uwer weldadigheid in het midden Uws tempels. Wij zijn hier samen, aldus spr., om het 25-jarig bestaan der Chr. Nat. School te Oude Tonge te herdenken. Samen, om een terugblik te werpen hoe 25 jaar geleden de handen werden ineen gesla gen om een chr. school op te richten en hoe nu in een tijd vol zorg en temidden van de worstelstrijd der geesten, de school nog mag voortbestaan. Dit Zijn weldaden des Heeren. De Psalmist wist op de juiste wijze te herdenken, uitroe pend: o God, wnij herdenken Uwe wel- dadigheden. Herdenken is verdiepen. Wij zijn geneigd de weldaden aan ons zelf toe te schrijven de ware danktoon gaat echter gepaard met een gezicht op diepe schuld. Dankbaarheid wordt pas beleefd als we zien, wie de Heere is! Het zijn Gods weldaden dat in 1925 een School met de Bijbel mocht geopend, die door kwaad gerucht en goed ge rucht tot heden mocht voortgaan. Wat een arbeid is er ten koste gelegd, om jonge kinderen naar eis van Gods Woord op te bouwen. Het is Gods ze gen, dat het zilveren feest thans mag gevierd. Zouden we dan daarbij mensen gaan verheerlijken? Niet ons, maar Uwen Naam alleen geeft ere! Spr. grijpt dan in de geschiedenis te rug toen Chr. Scholen in ons land nog contrabande waren. Na de Franse over heersing werden mensen verwekt, gedre ven door liefde tot den Heere, om scho len met de Bijbel te stichten. Dit is met zegen bekroond en in die zegen deelt ook Oude Tonge. Groot is het voorrecht dat de Bijbel op de Chr. Scholen er mag zijn als een geopend boek. Al wordt op de openbare scholen één uurtje Chr. onderwijs gege ven, daarmee is de Openb. School niet christelijk, de Chr. sfeer ontbreekt. Nu zijn dankbare mensen nadenkend, I hun vreugde verdiept zegt spr. Het her denken van weldaden gaat, wil het goed zijn; gepaard met voortdurende lof. Wij staat er wij samen, gedenken Uw weldadigheden. Dit leidt tot verhoogde activiteit. De donkerte der tijden, de grote af val die in opkomst is, wordt door spr. in korte trekken geschilderd. Nooit driester, nooit radicaler was die afval dan nu. Daarom waarschuwt spr., dat de Christenouders hun roeping zullen verstaan en dapper, reddend werk zullen verrichten. Spreker bidt de jubilerende schoolvereniging met personeel en ouders bij den voortgang Gods zegen toe en wekt op biddend waakzaam te zijn, tot heil van het Chr. onderwijs, tot heil van onze jeugd. Dan kwam Jaantje Fluit met 2 schoolvriendinnetjes op het podium, die in proza en poëzie namens de kinderen hun gelukwensen overbrachten. Oud-leerltttge Oorrie Soeteman, decla meerde op temperamentvolle wijze een schoon gedicht, waarin bijzonderheden over de bijzondere school waren ver werkt. De structuur van de school, die uit slecht materiaal bestaat, was daar bij niet vergeten! In veel opzichten was er niets bijzonders aan de bijzondere school, noch aan de onderwijzers, noch aan de leerlingen. Het bijzondere werd door haar geaccentueerd, als zijnde dit, dat Jezus Christus in de wereld geko men was, om zondaren zalig te maken, waarover dagelijks op de school werd gesproken. Aan het slot feliciteerde zij Bestuur en personeel en hoopte dat de verdere arbeid mocht zijn, tot eer van 's Heeren Naam. Het Hoofd der Chr. School de heer Dubbeldam legde, nadat hij zijn felici tatie had uitgesproken, de nadruk op het gewichtvolle werk van Bijbel's on derwijs geven. Hij vroeg de ouders, om het personeel bij deze zware taak steeds in hun gebed te gedenken. Voorts stond hij even stil, hoe een van de bestuursleden nl. de heer Fase, reeds vanaf de oprichting aan het beleid der school had medegewerkt en hoopte dat het ganse bestuur hun arbeid in lief de zou mogen blijven vervullen tot eer van Gods Naam en zegen voor het kind. Openbare raadsvergadering gehouden op Vrijdag 2 Juni 1950, des avonds 7 uur. De heren Boomsma en Both waren af wezig, doch de laatste verscheen in de loop der vergadering. Burgemeester Rijnders opende met ge bed, waarna de notulen ongewijzigd wer den vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevon den zich enige goedgekeurde raadsbe sluiten, het verslag van het Verificatie Burgemeester van Dijk feliciteerde namens het Gemeentebe stuur, dat grote belangstelling heeft voor het lager onderwijs, en er steeds op uit is, dit zo goed mogelijk te doen zijn. Voor tal van kinderen is dit het enige nderwijs. Spr. verheugt zich, dat er temidden van de bevolking groepen mensen leven, die niet alleen initiatief nemers zijn, maar die ook weten vol te houden op de weg, die men meent dat goed is. Deze krachten ontplooien zich ten gunste van een gezond gemeente- leven, ongeacht welke Godsdienst of le venshouding men heeft. Spr. verheugt zich, dat de school zulke temperamentvolle leerlingen heeft afge leverd, door zulk een geestdrift zullen demonische krachten worden bedwon gen. Hij heeft met enige ironie geluis terd, naar de structuurfouten, die het gebouw van de Chr. School zou hebben. Dit is echter niet de schuld van het hui dige gemeente bestuur. Spr. gewaagt verder van de goede samenwerking tus sen School- en gemeentebestuur en hoopt dat dit tot in lengte van jaren zal vrorden bestendigd. Ds G. Zweras predikant bij de Ger. Gemeente te Mid- delharnis spfak een ogenblik naar aan leiding van Ps. 77 12„Ik zal de daden des Heeren gedenken." In deze Psalm zegt de dichter niet, zoals in Ps. 48 ,,wij gedenken" maar „ik" zal gedenken. De daden van Gods vrije genade mocht de dichter persoonlijk ondervinden; met vrijmoedigheid kon hij spreken van: ,,ik zal gedenken." Dit zou, aldus spr., nu het grootste voorrecht zijn, als wij eens persoonlijk van dat heilgeheim, dat ge schonken wordt langs een weg van vrije genade, deelgenoot mochten worden. Spr hoopte dat dit de vrucht zou mogen zijn van het onderwijs. Hij sprak de wens uit, dat de Heere getrouwheid mocht geven in de opvoeding waarbij steeds ge wezen mocht worden op de noodzakelijk heid van de wedergeboorte en bad het bestuur bij hun verantwoordelijke taak Gods zegen toe. Ter afwisseling zong daarna Mevr. Osseweijer-FMJt het mooie lied „De Heilige Stad." Het werd melodieus ge zongen en oogstte veel instemming. De heer P. v. d. Heuvel sprak namens het Schoolbestuur te Ooltgensplaat. Het stemt tot dankbaarheid, aldus spr., broe ders te ontmoeten, die dezelfde strijd hebben meegemaakt. De resultaten van die strijd, zijn deze avond al een weinig tot uiting gekomen; de school heeft poëten en zangeressen geleverd! Spr. grijpt terug naar de tijd van het reveil toen men zei; bouwt scholen en ge kunt de gevangenissen sluiten. Maar wees ook op de andere leuze: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. En nu willen wij de jeugd niet hebben als een grootheid, maar ze te brengen onder de beademing van het Woord Gods. Spr. wenste de Vereniging toe dat dit onder wijs middel moge zijn om mannen en vrouwen te helpen vormen die later ge tuigen zullen: God is alles en in allen. Ds Bekker Ger. Predt. te Den Bommel bracht de groeten over van het Chr. Schoolbestuur aldaar en verbond daar aan een gelukwens en een zegenbede. Bij die gelukwens herdacht hij de rijke zegen dat 25 jaar lang onderwijs was gegeven met een opengeslagen Bijbel. Wat wonder van genade, dat 25 jaar lang is geleerd op schoolIk ben Uw God en Uw zaads God! Spr.s' zegewens was, dat de Pinkstergeest rijkelijk mocht ne derdalen op Bestuur, personeel, ouders en kinderen en hij besloot met het vers uit Ps. 78, dat de naneef eeuwen lang, dit onderwijs zou mogen ontvangen. De heer Mulder van Stad aan 't Ha ringvliet complimenteerde namens het Schoolbestuur en wees op de verheven taak dat de kinderen mochten gebracht aan de voet van de Zaligmaker, die de kinderen wil aannemen in genade. De heer Hartman, sprekende namens de Mannen-vereniging, wenste dat de daden des Heeren tot verootmoediging mochten leiden. De heer Kronenburg, Hoofd der Chr. School te Sommelsidijk feliciteerde na mens zijn Bestuur met dit heugelijke feit. Het lijkt bij jubileums zo vaak, aldus spr., alsof het een prestatie onzer zijds is, terwijl alleen de Heere de ere toekomt. Persoonlijk heeft spr. ook nog een ge lukwens. Er is vanavond gesproken over de 80-jarige schoolstrijd. Die strijd is nog niet ten einde. We hebben de strijd aan te binden tegen vervlakking, waar aan onze Chr. School zo bloot staat en dreigt te worden meegevoerd. Hij bidt bestuur en collega's toe vast te blijven staan bij Gods Woord en de drie formu lieren van Enigheid. lUJarie v. d. Vliet sprak daarna nog als afgevaardigde van de Herv. Meis jesvereniging en de heer Fase als af gevaardigde van de Jeugdverenigingen. De laatste wees nog op de strijd die reeds was gevoerd eer de eerste steen van de school was gelegd. Ds Slok eindigde daarna met dankge bed, waarna staande gezongen werd Ps. 72 11. Bureau over 1949 en een verslag van de commissie tot wering van schoolver zuim. Dhr Beversluis merkte op, dat men al het mogelijke doet om de kinderen naar school te krijgen en wanneer ze dan mankeren, worden de ouders met een geringe straf beboet zodat op die manier dit kwaad meer in de hand wordt gewerkt dan tegengewerkt. De Voorz.: Eerst komen de ouders voor de commissie, deze geeft de zaak in handen der inspecteur en daarna ver oordeeld de rechter de betrokkenen. Reeds meerdere malen heb ik de politie erop geattendeerd, dat ze deze kwesties serieus moet behandelen, maar uitein delijk beslist de rechter en deze is on afhankelijk in zijn beoordeling. Dhr Bevershils zag gaarne, dat de straffen gelijk waren aan hetgeen door de kinderen werd ve'rdiend. Dhr v. d. Meiide wilde het landbouw- verlof later laten vallen, opdat de kin deren de oogst van het uienzaad konden binnenhalen. Vorig jaar had spr. in overleg met dhr Kijkuit dit gedaan. Meestal zijn er in die tijd geen volwaar dige arbeidskrachten te krijgen en om dat er te veel op het spel staat, moeten we onze toevlucht zoeken bij de kin deren. De Voorz. is tegen de kinderexploita tie, temeer, daar de kinderen het ver diende geld verkwanselen en versnoepen en daarom zullen we zorgen, dat het zich dit jaar niet zal herhalen. Dhr V. d. Meide: Vorig jaar heb ik het bedrag in handen gesteld van dhr Kijkuit en deze heeft het onder toezicht van de ouders ter beschikking gesteld aan de kinderen. De Voorz.: Verleden jaar is het gedu rende de maand September veel te rom melig op school geweest. De kinderen kunnen nu eenmaal het onderwijs niet missen. Dhr Koppelaar heeft ook jaren in de commissie tot wering van schoolverzuim zitting gehad en dan was het soms zeer pijnlijk, wanneer de ouders de commis sie in haar opzicht uitlachte en zeiden, dat hun kinderen 60.— tot 100.— hadden verdiend en maar een paar kwartjes boete hadden gekregen. Spr. vond dit een grote mistoestand. Dhr v. d. Waal is om dezelfde reden uit de commissie gegaan. De kinderex ploitatie moet met kracht worden te gengegaan en spr. betreurt het dan ook, dat het hoofd van een Chr. School daar aan medewerking verleent, Spr. vond het ook niet op zijn plaats, dat de ouders van kinderen, die terwille van een St. Nicolaasfeest de school had den verzuimd, direct voor de commissie moesten verschijnen. De Voorz.: De strafmaat wordt be paald door de Rechter en niet door de Raad. Zelf heb ik deze zaak onder de ogen van de Kantonrechter gebracht. De Ambt. O.M. eist in de meeste ge vallen hogere boeten. Mevr. v. Groningen: Vroeger toen ik op school was, gebeurden zulke dingen nooit, en waarom moet dit nu wel het geval zijn? De Voorz.: Als het aan mij ligt, zal het dit jaar niet weer gebeuren. Dhr V. d. Meide: Als men 65 jaar is, is men uitgewerkt, want werkt men dan nog, dan wordt dit van het pensioen af getrokken. Weth. v. d. Brugge: Een normaal ver loop is het, dat wanneer men arbeids krachten nodig heeft, men zich tot het Arbeidsbureau wendt. Vorig jaar was er echter geen man beschikbaar en er moest dus gehandeld worden, want het zaad was rijp en daarom zijn toen de kinderen ingeschakeld. Moeten we dan de oogst verloren laten gaan, omdat er geen arbeidskrachten zijn? Spr. vindt het wel onjuist, dat de kinderen zoveel geld verdienen. Dhr KMngeld: Het is vanouds een gewoonte en men rekent op de kinderen en daaraan moeten we als Raad geen voet geven, Weth. v. d. Brugge: Het Arbeidsbu reau overlegt eerst deze zaken met de Inspecteur van het L.O. en deze staat even als spr. op het standpunt. „Geen kinderen inschakelen als er nog ouderen zijn." Dhr Kleing-eld: U moet van deze be voegdheid maar weinig gebruik maken. Ged. Staten maakten bezwaar tegen het raadsbesluit, waarbij de premie voor ziektegeld voor de gemeente werklieden, door de Gemeente werd gedragen. Dit besluit namen Ged. Staten in overleg met de Min. van Binnenl. Zaken. B. en W. aldus de Voorz. stellen voor aan dit verzoek niet te voldoen om dan na vernietiging eventueel bij de Kroon in hoger beroep te gaan, waar de Raad geen bezwaar tegen maakte. Het jaarverslag over 1949 van de Gascentrale werd z.h.s. goedgekeurd, maar tegen dat van Emgo maakte dhr van Eek ernstige bezwaren. Reeds eer der heeft hij gesproken over aansluiting der buitenboeren en zag nu gaarne een. uitspraak. De Voorz.: Uw vraag zal worden door gegeven aan genoemde instantie. Dhr V. ïkïk: Daar schieten we niets mee op. De gemeente moet er meer drang op uitoefenen. De Voorz. kan er niet veel aandoen, omdat Middelharnis geen vertegenwoor diger in het Dagelijks Bestuur heeft. Weth. v. d. Brugge: Deze zaak is reeds in de vergadering van aandeelhouders m behandeling geweest, doch er is nog geen beslissing genomen, maar waarschijnlijk zullen de buitenbewoners nieer moeten betalen dan de anderen. Spr. zag liever dat deze onkosten over alle inwoners (Zie voor vervolg pag. 4 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1