mm Dirksland gaat weer 26 nieuwe woningen bouwen Uit het Kijkvenst er -2*!. 22ste Taargang Zaterdag 20 Mei 1950 No. 1920 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Sober leven MIJNHARI>TJE5:M CACHET, Bekendmaking f EEN OKOOT BELANG VOOR LANDBOUW EN VEETEELT bevroren vlees tegen Verlaagde prijzen MEDITATIE Plaats bereiden Er komen nieuwe straten met mooie plantsoenen. Zondagsdiensten Artsen. Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redacttebarean: Prins Hendrikstraat 122 Middelbamla Abonnementsprys 1.60 per kwartaal Telefoon 17 MiddeUiamia Giro 167930 Postboz 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piüa 12 cl. p. mm. Bij coniiact speciaal latiei De Leeuwarder Courant schrijft over de politielie en economisclie modewoor den van deze tijd en vei-klaart o.m. het volgende In 1947 dronken de Nederlanders 95 borrels per hoofd, in 1948 waren het er 122 en in 1949 al 132. Het aantal geconstateerde gevallen van openbare dronkenschap is in de twee jaren van 1946 tot 1948 bijna vervier voudigd. Gedurende het laatste jaar ver rookten de Nederlanders per hoofd voor een waarde van 56.74, dat is btjna veertig gulden meer dan het jaar daar voor. En van het benzineverbruik zullen we de cijfers maar weglaten; ieder die er iets van zag, kan licht bevroeden wat alleen al de afgelopen Bollenzondag in dit opzicht heeft gekost. En ondertussen werken de Duitsers als paarden, leeft de overgrote meerder heid van hen zoals Steeds uiterst sober en getuigen alle bezoekers van de laatstgehouden jaarbeurzen, dat zij ons reeds in kwaliteit en afwerking van de producten voorbijstreven. Ondertussen pok schijnen wij in de Benelux-politiek èe meeste economische concessies te moeten doen en stromen de Belgen over hun I^oordgrens dit goedkope toeristen- land binnen. Ook als we het gevaar op de weg voor ons niet willen zien, komt het tóch. En dan is het maar beter de ogen wijd open te zetten en de harde noodzake lijkheden kalm aan te horen en te aan vaarden." Tot zover genoemd blad. Inderdaad vormen de grote bedragen die ons volk voor genotmiddelen uit geeft een grote tegenstelling met de werkelijke armoede die in ons volksleven heerst. Niet de scliijmvelvaart waarin we leven Is maatstal van onze voUcsvvel- vaart, maar de enorme schuldenlast, de ten top gestegen belastingen en het In teren van ons nationaal vermogen zija de zwakike plaatsen van onze nationale economie. Slechts door inspanning en soberheid is er kans dat wij er bovenop komen. Dat de belastingen verlaagd kunnen worden. Dat w^ onze schulden kunnen aflossen en dat ons nationaal vermogen niet meer achteruitloopt. Soberheid ook inzonder heid in de overheidsinstellingen en een terugtredjng van de ambtenaren waar dat maar enigszins mogelijk is. De sobe re levenswijze van het Duitse volk stelt dit volk iri staat zich vlugger uit het moeras 'Uit te werken, dan algemeen verwacht werd. Soberheid en inspanning helpen meer dan alle economische ver dragen. De innerlijke houding van het v^\k kunnen slechts tot herstel en op bouw leiden. De tering naar de nering zetten", is een spreekwoord, dat waar heid bevat inzonderheid ook in tijden van sehijnwelvaart als wfl nu beleven. die pijn verdrijft en kou afret, *P^en 75ct De minister van Voedselvoorziening ir L. S. Mansholt heeft te IJmuiden het nieuwe fabriekscomplex van de Mekoy officieel geopend. Dat dit enorme fa briekscomplex voor onze landbouw en Veeteelt van grote betekenis is kan uit het volgende blijken. Voor de minister het bedrijf symbolisch opende deelde hij mede, dat Nederland slechts ha cul tuurgrond beschikbaar heeft per bewo ner tegen Frankrijk ha en Amerika 1 ha. Voortdurend moet de opbrengst van deze cultuurgrond hoger worden, jaarlijks met 1%% toenemen, vanwege de uitbreiding van onze bevolking. De minister schetste vervolgens de moeilij ke positie van onze betalingsbalans, ver mindering van import is nodig en stij ging van export. In dit verband werden door deze be windsman de volgende normen aange geven. In 1953 moet onze melkproductie ge stegen zijn tot 6 milliard liter, voor de oorlog bedroeg dit 5 milliard liter. De vleesproductie zal dan moeten bedra gen 420000 ton, tegen 313000 'ton voor de oorlog. In een toenemend gebruik van stikstofbemesting zag de minister de mogelijkheid om dit doel te bereiken. Ook zal dan de boer zijn bouwplan moe ten wijzigen. Van de granen zal hij moe ten omschakelen op de teelt van meer intensieve landbouwproducten en de op brengst van het grasland zal aanzien lijk moeten stijgen. Alleen voor dit laatste doel zal 40000 ton zuivere stikstof meer nodig zijn, yer4er deelde de minister nog mede, dat de kostprijzen van onze landbouw de laagste zijn van geheel Europa. Door de uitbreiding van de Mekoy te IJmui den wordt bereikt, dat ons land vol doende stikstof vervaardigt, ja dat zelfs nog 50000 ton geëxporteerd kan worden, waarvoor o.a. Elngelaiid en Amerika in aanmerking komen. Daardoor kimnen We inplaats van deviezen uitgeven, de viezen verdienen, wat voor onze han delsbalans van de grootste betekenis is. In de nieuwe fabriek van dé Mekoy is 43 mllljoen geïnvesteerd en het perso neel kan met 450 arbeiders uitgebreid worden. Een belangrijke stap is door de ze uitbreiding gedaan om de voor land bouw en veeteelt zo hoog nodige stUi- stof te produceren. Door deze uitbrei ding kunnen we geheel in onze behoef te aan stikstof voorzien en worden we in dat opzicht onafhankelijk van het buitenland. Wij delen onze adverteerders mede dat wij een regeling hebben getroffen, dat voortaan per veertien dagen een streekblad en dan natuurlijk een van de nieuwsbladen, w.o. ook Ëilanden- nieuws niet alleen bij de abonné's maar In leder gezin van het elUuid zal ver schenen. Behalve dat bijzondere zorg aan het redactionele gedeelte zal worden be steed, heeft dit voor de adverteerder zowel voor bedrijf en winkel en parti culier die iets aan te bieden of te vra gen heeft bijzondere publiciteits- waarde. Wij wijzen voorts op de speciaal lage advertentie-tarieven, die voor deze huis aan huis verschijnende nummers gelden. Redactie en Administratie. In het najaar van 1949 heeft de over heid een voorraad bevroren vlees ge vormd met het doel dit vlees op de markt tei brengen ter ondersteuning van de vleesvoorziening in perioden, waarin een geri)ig aanbod van slachtvee is te verwachten. Deze voorraad bevroren vlees is hoofdzakelijk verkregen uit hier te lan^e verrichte slachtingen van Ne derlands vee van uitstekende kwaliteit en voor een deel van uit Ierland en De nemarken ingevroren slachtrunderen, eveneenS' van prima kwaliteit. De moei lijkste periode voor de vleesvoorzie ning ligt in de maanden Mei en Juni, wanneer de stallen zijn geruimd en de in de wei gebrachte runderen nog geen bevredigende slachtkwaliteit hebben ver kregen. Ook dit jaar manifesteert de schaarste aan vers rundvlees zich door regelmatig oplopende prijzen. Met het oog hierop acht de overheid thans het tijdstip gekomen om de beschikbare voorraad bevroren vlees, welke toerei kend is om gedurende enige weken de binnenlandse productie aan te vullen, op de markt te brengen. Dit geschiedt langs de normale kanalen van het be drijfsleven die dan van het aankoopbu reau voor vee en vlees bevroren vlees kan afnemen tegen zodanige prijs, dat verkoop aan de consumenten moge lijk is tegen prijzen, die nu ca. 35 pro cent lager zijn dan de thans geldende voor vers rundvlees van gemiddelde kwaliteit. Een bijkomstig doch niet te ver waarlozen voordeel is dat geforceerde slachtingen worden tegengegaan van on voldoende slachtrijpe runderen, deze dieren kunnen aanzienlek aan gewicht winnen, hetgeen de vleesvoorziening in de nazomer en herfst ten goede komt, zo deelt het ministerie van Landbouw, enz. mede. VERHOOGDE BENZINEBELASTING TREEDT 19 MEI IN WERKING De wet tot verhoging van het b^zondeir Invoerreeht op benzi ne en tot wyzlging van de mo- torrijtuigenbelastlngwet treedt 19 Mei in vveriüng. In verband hiermede zijn voorraden benzine van meer dan 5 hl, welke met ingang van laatstgenoemde datum in een opslagplaats in het vrije verkeer voorhanden zijn, onderworpen aan een navordering van 5.65 p. hl. Hieruit vloeit voort de gebruikers van een der gelijke opslagplaats voor benzine de verplichting voortdaags na de inwer kingtreding van de wet een schriftelijke aangifte van de aanwezige voorraden benzine in te leveren bij de ontvanger der invoerrechten en accijnzen. Beheer ders van benzinepompen zullen opgave moeten doen van de stand van het tel werk van de pomp bij de aanvang van de dag van inwerkingtreding der wet. Voor verdere bijzonderheden hierover wordt verwezen naar de desbetreffende officiële publicatie. Met ingang van 19 Mgi a.s. zal tevens een lager tarief van de motorrijtuigen belasting voor autobussen van kracht worden. In verband hiermede kunnen houders van autobussen, die in het be zit zijn van belastlngkaarten, welke op 19 Mei 1950 hun geldigheid nog niet hebben verloren, een verzoek om ge deeltelijke teruggaaf van motorrijtuigen belasting richten tot de inspecteur der invoerrechten en accijnzen, onder wie zij ressorteren. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. y^ Er staal goed nieuws in de aaoeTtenties van dit nummer Openbare raadsvergadering te Dirks land op Dinsdag 16 Mei 1950, des avonds 8 uur. Afwezig met kennisgeving de heren van Propijen en de Bonte. De Voorz. Burgemeester van Heijst opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Goedkeuring van de Verordening op de heffing en invordering van rech ten, voor gebruikmaking van de douche- inrichtiiig. De dpuche inrichting mag zich, naar de Voork meedeelt, in grote belangstel ling verheugen. Er worden Vrijdags plm. 150 baden genomen. Binnenkort zal een proef worden genomen om de douche cellen ook op Donderdag open te stellen. b. Goedkeuring va.-i Ged. Staten op het besluit van 28 Maart 1950 tot wijzi ging van de gemeente-begroting, dienst 1950. e. Goedkeuring alsvoren op het besluit van 28 April 1950 tot het aangaan van een kasgeldlening bij de Stichting Van Weel Ziekenhuis, groot 15000.voor 1 jaar 1%%. d. Goedkeuring alsvoren op de raads besluiten d.d. 28 December 1949 tot vast stelling van de afschrijvingstabellen in zake de Waterleiding Mij. resp. voor de jaren 1945 t.m. 1949 en 1950 t.m. 1954. e. De begroting van Inkomsten en Uitgaven voor 1950 van de Schoolart- sendienst. Het bedrag van Dirksland bedraagt 372.07. Dhr D. Poortvllet vraagt naar de to taalsom, waarop wordt geantwoord, dat die 17.000.is voor Plakkee en het eiland Voorne. f. Het jaarverslag de balans en winst en verliesrekening per 1 Mei- 1949 van de N.V. Electriciteits Mij ,,Goeree Overflakkee". Het electriciteitsverbruik is nog im mer in stijgende lijn. Al deze .stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel goedkeuring begroting N.V. Blectrieiteitsbedrijf E.M.G.O. voor het boekjaar 1950'51. Volgens art. 32 der Statuten wordt de begroting van de E.M.G.O. aan de goed keuring van de gemeenteraden onder worpen. De begroting zoals die van de E.M.G.O. voor het boekjaar 1950-'51 is ontvangen ligt ter secretarie ter in zage. De tarieven van de Emgo zijn voor- "hands nog ongewijzigd gebleven, al zul len de eindresultaten belangrijk ongun stiger zijn. Blijven die prijzen stijgen zal een verhoging van het tarief niet zijn uitgesloten. Deze begroting wordt voor accoord aangenomen. 4. Voorstel aanleg nieuwe wegen in het uitbreidingsplan der gemeente nl. doortrekking Oranjeweg en aanleg nieu we weg langs de Trambaan aansluiten de op de Tramweg. Doortrek bestaande en aanleg nieuwe weg. Nu de plannen voor de bouw van 26 goedkope woningen in het verlengde van de Oranjeweg een vaste vorm gaan aannemen is het noodzakelijk dat tot de aanleg van wegen wordt overgegaan. Voorgesteld wordt de Oranjeweg door te trekken naar. een nieuw aan te leggen weg langs de Trambaan die dan b^j de Emmalaan wordt aangesloten aan de be. staande Trambaan. Ook is het de be doeling de Tramweg bij de bocht bij de schuur van de heer den Baars te ver beteren. Hiervoor zal een geldlening moeten worden aangegaan met een af lossingstermijn van 20 jaren. De gemeente-opzichter, de heer G. Vreugdenhil wordt in de raadzaal geroe pen en geeft op de plannen een toelich ting. Allereerst heeft dhr V. een toe lichting op het dempen, rioleren en drai neren van de sloten. Gevraagd werd hierbij om tegelijk ook de sloot van de R.T.M, langs de trambaan te dempen. De R.T.M, heeft hier echter geen belang bij, zodat de kosten hlei-van geheel voor de gemeente komen. Het wordt wel een grote verbetering, maar brengt weer grote kosten mee, zodat geacht wordt dit e.v. later uit te voeren. Als het fiink gaat stinken, kan het onderhanden wor den genomen. Dan zet de architect het eigenlijke plan van de door te trekken weg en de nieuw aan te leggen weg nader uiteen. De Oranjeweg wordt 6 meter breed met 2 trottoirs van 2 meter. De bocht wordt ook verbreed om gemakkelijk in te kun nen rijden. Ook komt er een stuk open baar plantsoen over de gehele lengte van de weg wat een aardig effect zal geven. Voorts zal vanaf het tram-emplace ment tot aan de brug (Vroonweg) een wegbree<Jte komen van 6 m met daar langs een trottoir, wat dus een mooi wandelpad zal worden. Langs het trot toir zal een haag worden geplant, waar door de jeugd zo niet zonder meer op de tramlijn kan lopen. De raadsleden zeggen eenstemmig, dat dit een pracht-verbetering wordt. B. en W. wordt gemachtigd dit plan uit te voeren en besloten wordt na goed keuring door Ged. Staten, tot aanbe steding over te gaan. Dhr D. Poortvllet vindt het een prach tige omlijsting voor hetgeen nog moet gebeuren t.o. van het uitbreidingsplan. Hij brengt een woord van dank aan B. en W. voor dit mooie plan. 5. Voorstel tot uitgifte grond in erf pacht aan de Oranjeweg aan de Wo ningbouwvereniging „Dirksland" voor de bouw van 26 woningen. Voorgesteld wordt de benodigde grond voor de bouw van de 26 woningen aan de Woningbouwvereniging Dirksland" in erfpacht uit te geven tegen 0.14 per m2. Thans worden onderhandelingen hierover gevoerd met het Prijzenbureau. De kostprijsbegroting van de grond nl. aankoop van de grond, aanleg wegen, enz. ligt ter secretarie ter Inzage. Het bestek en tekening is inmiddels goedgekeurd. De pi. ambachtslieden zul len hun prijs opgeveh, waarna spoedig tot bouw zal kunnen worden overgegaan De huur van deze huizen zal waarschijn lijk bedragen 4.90, (zonder water.) Dhr Roon vraagt of deze prijs van 0.14 per m2 ook voor particuliere bouw geldt. De Voorz. antwoordt dat dit in B. en W. bekeken is ,waarbij zij meenden daar in geen onderscheid gemaakt moet wor den .De grond kan natuurlijk ook ge kocht worden. Opgemerkt werd hierbij, dat de kosten van aanleg van de wegen enz. niet zijn verdisconteerd in de bouw grond. Meestal is het zo, dat degenen die grond kopen, meedragen in de kosten van de weg. Wel kan het zo worden, als uiteindelijk de gemeente-financiën het niet meer toelaten, dat er een zgn. baat belasting moet komen. Spr. hoopt ech ter, dat dit vooralsnog niet het geval zal zijn. Het voorstel wordt m.a.s. aangenomen Voorstel van B. en W. om aan de heer A. Beye 460 m2 grond te verkopen a 3.90 per m2 aan de Tramweg. Wordt goedgevonden. Voorts wordt medegedeeld dat de ge meente nog 2 bouwvolumes beschikbaar Ijeeft voor particuliere bouw. 6. Voorstel vsdjziging gemeente begro ting, dienst 1949. Betreft een meer administratieve wij ziging in verband met de afsluiting van de dienst 1949. 7. Voorstel wijziging gemeente-begro ting, dienst 1950. Deze wijziging is meer nodig in ver- {land met punt 4 van deze agenda. Er wordt een post op de begroting gebracht van 30.000.voor aanleg kosten we gen plus rente en afschrijving voor de geldlening. 8. Voorstel wijziging begroting Alge- i^een Armbestuur, dienst 1949. 'Êetreft een administratieve wijzigirig in verband met de afsluiting van. de dienst 1949. 9. Voorstel wijziging begroting Wees huis, dienst 1949. Het nadelig saldo is 400.Al deze wijzigingen worden z.h.s. goedgekeurd. 10. Voorstel tot wijziging bouwveror dening. T.a. van de nieuwbouw stelt de regering zicli op een milder standpunt bij nieuwbouw, nl. meerdere slaapkamers e.d. Bij de goedkope woningen krijgt de gemeente 120.vergoedt bij meerde re slaapgelegenheid voor 6 personen. Voorheen was dit 110.De bouwver ordening moet nu gewijzigd in dien zin, dat de slaapruimte iets verkleind wordt tot 4% m2. (voorheen 6 vierk. m) wat voor een 1-pers. slaapgelegenheid ge noeg wordt geacht. Dhr v. Es: De mogelijkheid wordt nu geopend, dat zo'n klein vertrek, wan neer het een groot gezin is, straks voor 2 personen wordt gebruikt. Dhr D. Poortvllet meent dat dit met een opklapbed wel kan. De Voorz. merkt op, dat slechts één zo'n slaapkamertje in een woning mag worden aangebracht. De wijziging wordt goedgevonden. Dhr Bestman vraagt naar de moge lijkheid van wijziging van het ambte naren-reglement voor het personeel van de gasfabriek, om dit in overeenstem ming te brengen met de eisen van 1950. De Voorz. antwoordt, dat hierover reeds overleg is gepleegd en dit binnen kort ter tafel komt. Dhr Grootenboer vraagt naar de uit voering van het plantsoen Boezemlaan. De Voorz. antwoordt, dat het raads besluit er ligt, en dat dit t.z.t. wordt uitgevoerd. Dhr D. Poortvllet vajst er op, dat de woningen bij het kerkl:of altijd nog één W.C. hebbeu voor 2 woningen. Spr. vraagt of daar geen verandering in te brengen is. De Voorz. vindt dit ook een wantoe stand. Bij nieuwe woningen is het ver plicht dat ieder huis een W.C. heeft. Hier is het een bestaande toestand. B. en W. zal zien dit verandert te krijgen. Dhr Poortvllet vraagt naar de ver plichte aansluiting op de riolering waar aan sommigen niet hebben voldaan. Hierop antwoordt de Voorz. dat de huiseigenaren hierover zijn aange,<!chre- ven. Daarna sluiting. Van Zaterdag 20 Mei v.m. 13 uur t.m. Maandag 23 Mei v.m. 9 uur. Mlddelharnis-Sommelsdyk Afwezig de artsen P. Knöps, C. P. Arends en A. Kievit. Voor spoedgevallen Tj. Kuipers, arts, Telef. 240, Sommels- dijk. Dirksland-Herklngen-Mellssant Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Telef. 3512, Melissant en Dr P. Boot, Telef. 127, Dirksland. Oost Flakkee: Afwezig de artsen E. J. Bouman, G. J. Buth en F. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen C. W. Kramers, arts, Telef. 42, Ooltgensplaat en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. ,,Ik ga henen om U plaats te bereiden." (Joh. 14 2b.) „Ik ga henen om U plaats te be reiden." Welk een rijke belofte! Om U plaats te bereiden. Wat zou het de discipelen hebben ge baat of zij al wisten, dat in het Vader huis vele woningen zijn en of de Heere al heenging om er anderen plaats te bereiden? Het ging er om, tot huime vertroosting in 't gezicht der naderende scheiding, of Jezus heenging om ook hen persoonlijk in die vele woningen plaats te bereiden. En ziet, met die per soonlijke aanzegging troostte nu Jezus zijn ontroerde discipelen, dat Hij heen ging om hen plaats te bereiden. Door Zijn volkomen vervulling van Gods heilige wet, verdiende Jezus voor de Zijnen het recht op het inwonen voor eeuwig in Zijns Vadershuis. Als Jezus aan 't kruis uitroept: ,,Het is volbracht!" dan zijn in Hem voor heel Zijn kerk de woningen der hel, rechtvaardig verdiend, voor eeuwig ge sloten! Dan zijn in Hem voor al de Zijnen de woningen van 't Vaderhuis, rechtvaar dig verbeurd, voor eeuwig ontsloten! Wonder van vrije genade! Nu waren de discipelen, met heel de kerk, in Christus, met God verzoend door recht. Hij, de eeuwige Vader van de Heere Jezus Christus, was in de Borg ook hun Vader geworden en zij in Hem kinderen Gods, maar ook in Hem beërvende de inwoning in Zijns Vaders huis, eeuwig en altoos. Ja, daartoe is Jezus ingegaan in 't huis Zijns Vaders tot hun plaats bereiding. Ik ga heen om U plaats te bereiden! Van uit dien hemel nu vergadert Christus Zijn kerk uit deze wereld, door Woord en Geest. In de tijd komt Hij hen van dood levend te maken, te ontdekken aan hun zonde en schuld tegenover God hun Schepper en Maker, maar ook hun Rechter in de hemel. Hij ontdekt hen bevindelijk aan de on misbaarheid en noodzakelijkheid van een Borg, plaats makende in hunne harten, door ontdekkende genade des Heiligen Geestes, voor de Christus, en hen tot Zich uitdrijvende in geest en waarheid. Maar om op Gods tijd in die Borg de verzoening en de vrede met God deel achtig gemaakt te worden; een vrede, die alle verstand te boven gaat, een voorsmaak van de zalige gemeenschap met God, in het Vaderhuis hun bereid in eeuwigheid. Gezeten aan 's Vaders rechterhand komt Hij Zijn genade-koninkrijk in hun ne harten op te richten en hunne voeten te zetten op de weg naar het Vader huis. Nu betonen zij klaarlijk, dat zö een beter vaderland zoeken. Hier beneden zijn ze niet thuis. Zij hebben een andere hoop en andere vrees dan de wereld, an dere inzichten en uitzichten, zij zoeken hun thuis elders dan hier beneden. En al blijft het hier een weg van strijd met de vijanden, der ziele, satan, wereld en eigen vlees, die Sion tot der einde toe zoeken buiten te sluiten, geen nood, Christus verheerlijkt aan 's Va ders rechterhand houdt hen vast en bidt voor hen, en heerlijke werkelijkheid ,,zo" wanneer Ik henen zal gegaan zijn en U plaats zal bereid hebben, zo kom Ik weder en zal U tot Mij nemen, opdat ook gij zgn moogt, waar Ik ben." Aan de vreemdelingschap komt een eind. De weg moge hier veelszins een smarteweg zijn, en het pad een doornen pad. alles tezamen kan Sion toch met de apostel spreken: „ik houd het daarvoor, dat het Igden dezes tegen- woordigen tijds niet is te waarderen te gen de heerlijkheid, die aan ons zal ge openbaard worden." En als er nu één feestdag is, die hen bij het Vaderhuis bepaalt, dan is het de hemelvaartsdag. En zij mogen weten, straks komt Jezus weer, en dan dan worden w' al te gader, door Hem volzalig ingeleid, in 't eeuwig huis van Zijnen Vader; daar heeft Hij Zelf ons plaats bereid. Lezer, is Christus ook henengegaan om U plaats te bereiden O, leg die vraag niet naast U neer, maar beantwoord haar voor het aange zicht des Heeren. Weet, dat de hemelvaart van Christus U is tot winst of tot verlies. Zo ge ge loof hebt is ze U tot winst, maar zo ge geen geloof hebt is ze U tot verlies, wantdeze Jezus, die opgenomen is in de hemel, zal alzo komen gelijkerwijs Hij naar de hemel is henengevaren. Dit zij U tot waarschuwing. Maranatha Jezus komt! Laat de overdenking van de beteke nis van de hemelvaart van Christus U tot zelfonderzoek prikkelen. De Zoon des mensen, als Hij komt, zal Hij ook geloof vinden op de aarde? Zal Hij ook geloof vinden bij U M'hamia Ds N. de Jong. De kleine zelfstandigen en de Kinderbijslag. De Regering-Drees die wij thans heb ben, voortgekomen uit het gemengde hu welijk van de Roomse Staatspartij met de Partij van de Arbeid, laat niet na van de kansen gebruik te maken om een socialistische politiek te voeren. Is men arm aan maatregelen om voor het geestelijk welzijn des volks te waken, voor wat stoffelijk is heeft men maar al te veel belangstelling. Studieconferenties bijvoorbeeld worden bij voorkeur op Zaterdag en Zondag gehouden in Volks hogescholen en conferentie-oorden om zo de sociale ontwUtkeling te kunnen blij ven volgen. Als men dit voor geestelijke verheffing verslijt, ziet het er maar treurig uit, want dan begint men al met de Dag des Heeren te verachten en dat wijst op achteruitgang in ons openbare leven. Ook kan daarop niet de zegen maar wel het oordeel van de Hemel ver wacht worden. Hiervan trekt men zich echter niets aan. Men mag overigens wel confereren en studeren om de bonte staalkaart van so ciale wetten bij te houden! De laatst-yerschenen twijg aan de met kunstmest geforceerde Dreeswingerd ligt voor ons in het Ontwerp van Wet tot toekenning van „Kinderbijslag aan klein^ zelfstandigen." Nadat de Kinder bijslagwet een. toelage per kind heeft toegekend aan hen die in loondienst wer ken is de aandacht gevallen op dege nen, die eigen zaak of beroep hebben en aan verhoging van inkomen behoefte hebben. Deze mannen kunnen hun zor gen op niemand afwentelen en de Rege ring meent dat zij hier de helpende hand moet bieden. Verlichting van belastingen en van heffingen die de handel drukken, zou betere hulp zijn, dan bleven de klei ne zelfstandigen nog werkelijk zelfstan dig; thans moeten zij leren voor een staatsfooi de hand op te houden. Van fondsvorming kan hier geen sprake zijn omdat de premie voor de kleine zaken man te zwaar zou zyn. Kortom, de Re gering wil iets doen, nl. 15 millioen gul den beschikbaar stellen. Meer te geven laten de Rijksfinantiën niet toe. Ook be- ,';taat er geen duidelijk beeld van de om- \-,^..ig van de behoefte. Om redenen van fiiiuntielen aard is de hier bedoelde kin derbijslag ook veel lager dan die welke de loontrekkenden verkrijgen. Komt de wet tot stand, en daaraan behoelt geen twijfel te bestaan, dan wordt :ian kleine zelfstandigen naar de volgenu>> regelen kinderbijslag verleend. In aanmerking komen zij die een be drijf, neri.ng of beroep, niet in loondienst uitoefenen en niet meer dan 1800. per jaar verdienen. Voor de eerste twee kinderen beneden 16 jaar wordt niets toegekend. Voor het 3e kind beneden 16 jaar ontvangt men 22 cent per werk dag, voor het vierde en verdere kinde- reir beneden 16 jaar wordt 0.27 per werkdag toegekend. Heeft men kinde ren, die algemeen vormend onderwij.'a ge nieten en daardoor niets verdienen, dan kan de uitkering geschieden tot het 20e jaar. Art. 5 van de wet regelt nader het vereiste inkomen om geen grote tegen stellingen in grote of kleine gezinnen te scheppen. Dit komt hierop neer, dat de zelfstandige krijgt: kinderbijslag van het 4e kind beneden 16 jaar wanneer zijn inkomen niet meer bedraagt dan 1900 per jaar; idem van het 5e kind bij een inkomen tot 2000.per jaar, telkens te rekenen van een volgend kind beneden 16 jaar naarmate het in komen per jaar per kind telkens met 100.of een deel daarvan stijgt. Als inkomen geldt het resultaat over het voorgaande kalenderjaar. De uitke ring wordt per kwartaal betaald, zij moet aangevraagd worden bij de Raad van Arbeid, die er over beslist. Er is geen beroep over die beslissing. Wel kan de Rijksverzekeringsbank op een klacht een nadere beslissing geven, welke dan bindend is. Voorts is nog bepaald, dat uitgesloten zijn zij, die in de Vermogenbelasting zijn aangeslagen. Dit is niet zo vreemd als het lijkt, omdat een klein baasje" bij voorbeeld wel een kapitaaltje kan hebben en toch beneden de 1800.inkomen blijven. Dan volgen nog enkele strafbe palingen voor hen, die onware opgaven doen. Ook wordt toeslag toegekend voor die kinderen van kleine zelfstandigen, voor wie de vader het niet aanvragen, zoals in gevallen, dat het kind door anderen wordt verzorgd. Wij heben hier met een verzorgings- wet te doen. Verbetering van omstan digheden leidt tot intrekking van de bij slag. Hier begeeft de Regering zich op een weg waarvan het einde weder niet te zien is. Kinderbijslag is in beginsel verdedigd voor grote gezinnen. De gemiddelde ge- zinssterkte is in ons land berekend op ouders met 2 kinderen» Vandaar, dat aanvankelijk bij de loontrekkenden uit kering was toegekend van het 3e kind af. Voor de zelfstandigen is dat nu nog zo voorgesteld. Maar de loontrekkenden verkregen reeds uitkering voor elk kind, dus ook de eerste twee beneden 16 jaar. Dit, om de lonen wat te verhogen, maar daarmede was dan ook het aan vankelijk ingenomen standpunt, dat zo „principieel" gefundeerd was, verlaten. Zo zal men dan ook straks moeilijk kunnen weigeren wanneer er aandrang komt om „het kleine baasje" óók voor de eerste twee kinderen toeslag te ge ven. En dan is het maar een stapje om hem, evenals de loontrekkende, niet 22 maar 44 centjes per dag te geven. Van verdere beschouwingen wil ik mij liever onthouden. De kleine zakenman heeft het veel moeilijker dan de loon arbeider. Er is bij velen, die een talrijlc gezin hebben, nood. Er is hier een be gin, heel sober nog, om er van staats wege wat aan te doen. Laten wij hopen, dat deze overheidszorg niet de ijver en moed des volks om eigen onderhoud te winnen, verslapt. WAARNEMER.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1