m Merkes de V.N. nst er Het bankroet van Uil hel De haven van Stad a. 't Haringvliet heeft niet slecht geboerd ^21^ 22ste Taargang Zaterdag 13 Mei 1950 No. 1919 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 1 Grezoiide huid Bericht aan onze lezers en adverteerders! Beschaalde Sieraden Badhokjes voor de zwemmers MEDITATIE Een gelrouw woord Onrustig, gejaagd? Vencbtint tweemaal per weeb. Woensdag en Zaterdag BedacUebnrean: Frins Hendrikstraat 122 Mlddelbamls Aboiuieiueiitspills 1.60 pér kwartaal Telefoon 17 Middelhamls Giro 167930 Postboz 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piiis 12 cl. p. mm. BU conliact speciaal tailef De secretaris-generaal Trygve Lie naar Moskou om 'de V.N. nieuw le ven in te blazen. De zaak als „oud ^jzer" van ide hand doen. Door V.N. weinig vtraarde aan tintemationaal recht toe gekend. Een bespotting van recht en gerechtigheid. De organisatie van de Verenigde Na ties gaat de Volkenbond achterna. De geschiedenis van de Volkenbond schijnt zich te zullen herhalen met de Verenig de Naties. Over de oprichting van de Volkenbond is wat gejuicht. Ook door hen van vvie men anders en beter had mogen venvachten. Groot is de Diana der Efezeren," werd er geroepen. En zo was het ook met de Volkerenbond. Zelfs van Christelijke zqde werd er voor gebe- ile^i en gedankt. iHen nieuw tijdijerk was ingeluid. Van vr;^de en gerechtigheid. Vrede zou het zij 1. Dat was de algemene verwachting in liet kamp van al wat humanist was, ja zoals van Christelijke staatslieden. Wie er tegen waarschuwde werd ge- aclit tot de dompers te behoren, uit de naehtschuit te komen. De Volkenbond moest op niets uitlopen. De grondslag deugde niet. Neen er was geen reëele grondslag. Geen fondament van recht. Geen grondslag van Goddelijk recht, maar van menselijke hoogmoed en dwaasheid. En zo is het ook met de Verenigde Naties. Een organisatie die de vrede zou dienen. En wat is het ge- v/jrden? Een machtsinstituut van de giote mogendheden. Een huis van haat Cl. krakeel. Van onrecht en machtsmis- iL'.iik. Denken we slechts aan het on- rc:iht ons land aangedaan in de Indo- ncrfische kwestie. De vergadering van de Tenigde Naties, vaak een toneel van E(''.eldpartijen en verdachtmakingen. Nu bestaat de organisatie van de Verenigde Naties nog geen vijf jaar. En de aftakeling is reeds begonnen. Het instituut waarvan men zoveel verwach tingen heeft gehad maakt een ernstige crisis door. Mogelijk het begin van het einde. De secretaris-generaal, we zou den zeggen de ziel van de Verenigde Naties trekt van de ene hoofdstaat ,na de andere om er nog van te redden wat hij kan. Om aan het instituut nog wat nieuw leven in te blazen. Hij strekt zijn reis ook uit naar Moskou. Nu als men daar heen moet om de V.N. op de been te houden, dan kan men beter thuis IjlQven. Hulp van Moskou voor de V.N., ;iu dan zal men niet met lege handen l)ij Stalin kunnen komen, maar conces- !;ies moeten doen, waardoor de struc tuur van de V.N. nog al meer onbruik- Laar wordt. Naar algemeen verwacht wordt zullen de concessies die men Moskou zal aanbieden liggen in de Chi nese hoek, in de opname van de com- munistische-Chinese delegatie inplaats van de nationalistische. De macht en de invloed van de Communisten in de V.N. wordt dan nog veel groter waardoor dé betrouwbaarheid van het instituut der Verenigde Naties geheel wordt afge broken. Het zijn juist de Communisten, naast veel andere factoren, die aan de V.N. de doodsteek geven en zal men nu de Chinese communistische volksrepubliek 1.3 tweede grote mogendheid in de V.N. i>innenhalen? Dat doet men maar het beste de gehele zaak te ontbinden. Tot nog toe ia het meer een scheldpartij ge- V3est, dan een college dat naar recht Cu rechtvaardigheid streefde. De hele zaak opruimen. Als oud ijzer .m de hand doen. Zo oordeelt over de V.N. de Amerikaanse oud-president Hoover. En dan weer een nieuwe orga nisatie opbouwen. Maar dan geheel zon der de commmiisten. Een radicale zui vering dus van het communisme Een andere Amerikaan van gezag, de adviseur van het departement van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles wil de gehele zaak van de V.N. nog eens gaan bestuderen. De grondslagen van de V.N. moeten worden bestudeerd en waar se dert 1945 veel is veranderd, moet een en ander aan de nieuwe orde van zaken worden aangepast, dus de Verenigde Naties moeten op de helling en gerepa reerd worden naar de huidige stand van zaken in de internationale verhoudingen. Maar dan komt men toch weer tegen over de communisten te staan. Volgens Mr Van Kleffens, onze ge zant iji Amerika, zijn het de Communis ten die zand gestrooid hebben in de machinerie van de V.N. Deze zijn het die door hun ondergrondse acties in West-Europa het internationaal recht liebben geschonden. Volgens hem zou men de Communisten voor het Interna tionale Hof van Justitie moeten dagen. Een veroordeling zou dan zeker vol- g'en en dit zou niet nalaten een grote in druk te maken op de openbare mening In de gehele wereld. Slechts zelden is het in de geschiede- fis der mensheid voorgekomen, dat aan het internationaal recht zo weinig waar de werd toegekend. Nu dat geloven we dadelijk. Daar is ons volk maar al te zeer het slachtoffer van geworden en naar het zich laat aan zien zal de arme onbeschaafde bevol king van Indonesië, daarvan nog meer het slachtoffer worden. Snelle afloop van het instituut der Verenigde Naties. In New York bouwt men er een paleis voor. Voor dit paleis klaar is zal mogelijk het Instituut van deze tweede Volkenbond niet meer func- tionneren. In het leven geroepen om de vrede te Het communistisch Rusland Een slecht voortoeeld Zedlen- verwüldering. Zolang de wereld in roering en onrust is als thans het geval is, maakt de al gemene toestand een onderwerp uit in veler beschouwing. De worsteling der geesten schijnt in kracht toe te nemen. Onze maatschappij vermaterialiseert steeds meer. De nooddruft vraagt elke dag al dringerder om vervulling en de regeringen der laJiden beijveren zich om zich aller stoffelijk welzijn aan te trek ken. Over de geestelijke en zedelijke nood des volks vernemen wij van de overheid weinig of niets. Men versta ons niet verkeerd. Ons mens-zijn vraagt onderhouding. Het na tuurlijke is eerst. Hoe die stoffelijke nood te vervullen en welke jniddelen daartoe geboden en geoorloofd zijn, leert ons het Woord des Heeren en in het volmaakte gebed is ingevlochten de bede: Geef ons heden ons dagelijks brood. Het is er dus verre van, dat de strijd om het levensonderhoud van on dergeschikt belang zou zijn. Maar de mens zal bij brood alleen niet leven. Ook de ziel vraagt vervulling van haar nood. En wat zou het de mens baten al gewon hij heel de wereld en leed schade aan zijn ziel? Onze uit Moskou teruggekeerde am bassadeur Dr Visser heeft in Amster dam over de Russische toestanden ge sproken. Hij zeide daarbij o.a., dat Europa zich minder bevreesd over Rus land en het communisme behoeft te maken, als het zorgt voor goede sociale voorzieningen. Nederland behoeft zich in deze niet te schamen, maar wij moeten vooral niet achteraankomen. Tot zo ver een enkele uitlating van Dr Visser. Men veroorlove mij daartegenover op te merken, dat het concurreren met Rusland wel moeilijk zal vallen, zolang men hier niet de mensen tot slaven wil maken. De welvaart mag niet opge voerd worden ten koste van de Arbei ders. In Rusland zijn de toestanden ten hemel schreiend. Dat zal men onjje ar beiders toch niet mogen toewensen. Men kan allerlei sociale voorzieningen tot in de top op voeren behoudens dat de vraag, vanwaar die in Nederland'moeten betaald worden dringend om antwoord begint te roepen maar men mene niet daardoor het geluk van het volk verze kerd te hebben. Uit de rede van Dr Visser zou men dit opmaken, all wees hij ook op de sterk beknotte vrijheid van het Russische volk. De praktijk van de laatste 25 jaren bewijst in ons land wel dat men met sociale voorzieningen alléén er nog niet is. De zedelijke toestand van ons volk is met sprongen omlaag gegaan on danks alle wetten en maatregelen, die de inkomsten der gezinnen belangrijk hebben omhoog gevoerd. Bewijs dus, dat het hier met geld en allerlei vermaak niet is goed te maken. Ja, men is ge neigd te vragen, of niet de verbeterde levensomstandigheden juist de losheid van zeden en brooddronkenheid in de hand hebben gewerkt. Dat zou dan toch al zeer te bejammeren zijn. Laten wij daarom maar niet met het goddeloze Rusland trachten te wedijveren. Intussen heeft de Christ. Werkgevers vereniging óók vergaderd en daar heeft de heer Borst, als voorzitter gespro ken. Deze heeft gezegd dat hij dank baar is dat de arbeidsvrede in Neder land is bewaard gebleven, maar heeft tevens er op gewezen, dat inzake de so ciale wetten met haar lasten „de grens nu bereikt is." Hier is een man aan het woord uit het bedrijfsleven. Een man met sociaal gevoel en brede blik. En hij heft de vin ger gewaarschuwd op. De grens is be reikt. Gaat men toch door, dan slacht men de kip die de gouden eieren moet leggen. Deze lasten en de belastingen brengen de eigenaars van menig bedrijf tot vertwijfeling. Het is zeer nodig dat ons volk, óók de arbeiders, hier eens naar luisteren en het overdenken eer er onherstelbare schade ontstaat. Want de slagen komen dan hard neer, ook op de ruggen der arbeiders. De jaren 1929- 1939 keren dan terug, toen de een de ander in zijn val medesleepte. In 1947, 1948 en 1949 werden in Rot terdam onderscheidenlijk 1280, 1058 en vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 40 et. dienen en te bevorderen is het een werk tuig geworden van haat en verdeeld heid. Kan het ook niet anders zijn. Omdat het een machtsinstituut was van den be ginne voor de groten. Waar de kleinen de wet werden voorgeschreven, (zoals Nederland) en de groten werden ontzien, zoals Frankrijk en Engpland. Een organisatie, die alleen maar een grote mond kon opzetten en door bral lende besluiten en resoluties de kleinen schrik trachtte aan te jagen, zoals met Israël, maar waar ten volle op van toepassing was „Blaffende honden bijten niet." Over het geheel genomen een on waardige vertoning en een bespotting van recht en gerechtigheid. Een jam merlijk spel van de staatslieden van de laatste jaren en een aanfluiting van de ware belangen der mensheid. Een orga nisatie waaraan het recht niet ten grondslag lag en die ten gevolge van het missen van het Goddelijk recht in zijn grondslagen wel falen moest. 886 echtscheidingen uitgesproken. Over heel het land kan men het aantal wel op 5000 per jaar stellen. Men huwt licht vaardig en gaat even lichtvaardig uit een. Onder een groot deel van ons volk is weinig of geen besef van het wezen, de heiligheid des huwelijks. De ordinan- tie Gods in dezen wordt niet verstaan. En wat zich bulten de scheidingen om nog afspeelt, tart alle beschrijving. Bo vendien is te betreuren, dat waar de wet ontbinding van het huwelijk met onderling goedvinden verbiedt, dit toch geregeld plaatsvindt. Reeds sedert 1883 is de rechteriyke macht van oordeel, dat nlet-tegengesproken beschuldiging van overspel voor „bewezen" overspel geldt. Met de bekende „leugen" worden vele huwelijken Éil te gemakkelijk ont' bonden en menig advocaat wijst daar toe de weg. De zaak is „simple comme bonjour", hoogst eenvoudig en de Rechtbank sluit er zich bij aan. Dit is een rechtspreken dat mij gans niet be koren kan. Dat de rechter willens en wetens bedrogen wordt, en zo veel ja ren reeds, vermindert de eerbied voor de rechtspraak. Verleden jaar overwoog de regering welke maatregelen hier ge nomen zouden kunnen worden. Er is haast bij. Deze rotte plek in onze sa menleving moet worden uitgesneden en spoedig ook. In het aantasten van het huwelijk tast men een der grondpijlers van ons volksleven aan. Wie deze dingen van nabij gadeslaat die rijzen de haren ten berge, die draagt leed om de zedenverwildering vari ons volk en cm deszelfs materialistische le venshouding. WAARNEMER. Wegens invallende Hemelvaartsdag a.s. week, zal ons blad D.V. in die vveek slechts éénmaal verschijnen, nl. op Vrij dag 19 Mei. Het ligt in de bedoeling om dit num mer van Vrijdag 19 Mei niet alleen bij onze abonné's, maar huis aan huis te doen verspreiden, tegen een gecombi neerd laag tarief. Adverteerders die van deze goedkope wijze van adverteren wensen gebruik te maken gelieven tijdig hun advertenties in te zenden. 'bijouterieën in goud en zilver NW BINNENWÉG74-R'DAM De gemeenteraad kwam Dinsdag 9 Mei des avonds 7 uur in openbare ver gadering bijeen. Afwezig was de heer J. Trommel met kennisgeving. Burgemeester Brinkman opent de ver gadering op de gebruikelijke wijze met gebed. De notulen worden aangehouden. Ingekomen stukken: De heer Trom mel bericht, dat hij om gezondheidsrede nen als raadslid moet bedanken. Dhr Trommel was de opvolger van wijlen Weth. Braber. De Voorz. dankt de heer Trommel voor zijn gedane werkzaamheden en zegt dat tydens zijn zittingsperiode nog een belangrijk werk tot stand is geko men nl. weegbrug. Spr. wenst hem al geheel herstel en Gods onmisbare zegen toe. Mededeling dat mej. Remus (ambt. ter secretarie) haar ontslag heeft moe ten nemen wegens ziekte van haar moe der. Spr. zegt dat zij een prettig iemand was, het zonnetje op secretarie. Vanaf 1944 heeft zij de secretarie gediend, ook nog te Middelharnis. Spr. wenst haar het beste toe op haar levensweg. In haar plaats zal worden benoemd de heer Sjaak Mierop. Dan deelt de Voorz. mede dat de heer V. d. Boogert (niet aanwezig) ambt. ter secretarie, enige tijd in het zieken huis heeft vertoefd en thans weer ge heel is hersteld. De Voorz. verheugt zich daarover en hoopt dat hij tot aan zijn pensioen de gemeente zal mogen die nen. Aan de orde wordt gesteld onderzoek geloofsbrieven van de heer L. Huizer, het nieuwbenoemde raadslid, welke met algemene stemmen wordt toegelaten. Terugontvangen van Ged. Staten eni ge goedgekeurde raadsbesluiten. Idem, goedgevonden het besluit tot aangaan van een lening van 130.000.idem waarborgen geldlening Gascentrale tot een bedrag van 800.000. Schrijven van de Interkerkelijke Stichting om te komen tot een Sanato- riiun te Breda, in het Zuiden des lands waar alle kerken aan mede werken, om geldelijke steun. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen; waartoe wordt besloten. Straks zal er op dit gebied volgens de Voorzitter iets anders voor de dag komen. De jaarverslagen Gascentrale O. Flak- kee, Waterleiding en Electriciteit wor den aangeboden en ter visie gelegd. Van de Vereen. Landarbeiders tot ver krijging van onroerend goed wordt voor gelezen een jaarverslag waarin o.m. werd gememoreerd de ingebruikname van de nieuwe woningen, de finantiële uitkomsten enz. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de Ned. Onderwijzers-vereniging een adres over het bekende bezwaar, dat de weduwen en wezen na het over lijden van een onderwijskracht eerst d4n een uitkering ontvangen wanneer het pensioen geregeld is. Hiervoor wordt ge vraagd een betere regeling te treffen. B. en W. meent dat dit tot de taak des Rijks behoort, waarom de raad het voor kennisgeving aanneemt. Een zelfde lot ondergaat het adres van de Plakk. Boerenbond inzake een bijdrage voor de mussenbestrijding. Schrijven van de kiesvereniging der S.G.P. om voor hun vergaderingen ge bruik te mogen maken van het gym nastieklokaal. De Voorz. deelt mede, dat indertijd besloten is, dit lokaal niet af te staan voor politieke of godsdienstige doelein den. Spr. wil de raad er in laten be slissen. Dhr V. Biert zegt dat er op het dorp anders geen vergaderlokaal is, dan de herberg. Het is nu toch verenigingsge bouw, Spr. heeft geen bezwaar. De Voorz. wil de beslissing aan B. en W. houden om geval voor geval te be kaken. Het blijft tenslotte een lokaal van de O.L. School al wordt het in de volksmond verenigingslokaal genoemd. Dhr Kardux: Worden de tijden van bijeenkomst dan ook door B. en W. ge regeld De Voorz.: Het wordt mij altijd ge vraagd en door mij genoteerd. Spr. wil dat wel blijven regelen. Het vorige raadsbesluit wordt inge trokken en de beoordeling van de aan vragen aan B. en W. gelaten. Het Bestuur van de Vereniging Land arbeiders tot verkrijging van onroerend goed, vraagt een zodanige regeling bij het uitbreidingsplan der gemeente te treffen, dat er ook plaatsjes in kunnen worden aangebracht. Het college van B. en W. heeft dit reeds in studie genomen maar is nog niet tot resultaat gekomen. Wordt aan gehouden. De gemeenschappelijke regeling van het Bouw- en Woningtoezicht (O.-plaat- Den Bofhmel-Stad) behoeft een wijzi ging, inzake de benoeming van een sec retaris buiten de commissie om. Dit is de heer Vetter, die daar voor een beloning ontvangt van 75.per jaar. Wordt goedgevonden. Voorstel B. en W. tot het verstrek ken van subsidie aan de voetbalvereni ging S. en S. voor gebruik van. het sportterrein, ook voor de jeugd der bei de scholen. De jaarlijkse subsidie was 100.zij verzoeken echter een hoge re bijdrage gezien hun hoge kosten. B. en W. meent de subsidie tot 200.te verhogen onder voorwaarde dat op Zon dag van het terrein geen gebruik zal worden gemaakt. B. en W. heeft daarbij ook bezien, dat de jeugd zo vaak voetbalt op straat. In een bespreking met het bestuur, zou de jeugd (bij verhoogde subsidie) van het terrein kunnen gebruik maken. Soms doen ze 't wel op het gors, maar daar kunnen ze weg gestuurd worden. Vaak doen ze 't ook op het haventerrein, maar het bezwaarlijke is, dat ze het in de straten doen. Dhr Kopipenaial vraagt of er leiding bij is, als er op dat terrein gespeeld wordt. De Voorz. meent dat daar wel een op lossing voor te vinden is. Dhr Kardux oppert bezwaar, dat er op een vrije middag wel zoveel kunnen komen, dat het zonder leiding niet gaat. De Voorz.: De jeugd zal zich ook wel op het gors blijven oriënteren, maar de jeugd heeft te luisteren naar het be stuur der Voetbalvereniging. Besloten wordt 200.subsidie te verstrekken op de genoemde voorwaar den. De Voorz. vrijst verder op de nood zakelijkheid van badhokjes voor de zwemmers waartoe een proef is geno men met een eenvoudig rieten hokje. Spr. doet een dringend beroep op de jeugd, om dat hokje niet te vernielen en in tact te laten. Een ideale oplossing is het nog niet, omdat de koeien er nog bij kunnen! Ouderen boven 16 jaar kun nen zich er in ontkleden, 't Is een proef, die ook genomen wordt uit zedelijkheids overwegingen. Slaagt de proef, kunnen er e.v. meer worden gezet. Aan de bad meester (sic!) de heer van Nierop, zal toezicht worden gevraagd. Wordt goed gevonden. 6. Voorstel tot loonsverhoging van het Ie en 2e kwartaal van het gemeente personeel. Hiermee gaat de raad accoord. Voorstel B. en W. om 10 et per in woner te verlenen aan het Kraamcen- trum Goeree en Overflakkee. Evenals vorige jaren wordt deze sub sidie verleend, gezien dit centrum in een grote behoefte voorziet. Alle ge meenten doen mede, behalve Goedereede Medegedeeld wordt, dat aan het Kraam- centrum 7 verzorgsters zijn Verbonden en 9 leerlingen. Deze vereniging doet Dit is een getrouw woord en alle aanneming waardig, dat Christus Jezus in de wereld gekomen is om de zondaren zalig te maken, van welke ik de voornaamste ben. (1 Tim. 1 15) (Vervolg en slot.) Letten we nu op deze Goddelijke Naamdraging, Christus Jezus, de Ge zalfde, de Zaligmaker. Van de Vader gezalfd tot Profeet, Priester en Koning, en zulks waarom „Om de zondaren za lig te maken." Hoevelen zullen zich met dit Woord bedriegen, dat toch onomstotelijk waar is en waar blijft. Hoe donker zijn de tijden waarin wij leven. Immers wat in de 17e eeuw na onze Dordtse Synode werd uitgebannen, het wordt nu als zogenaamd orthodox van de kansels gepredikt, dat dit nu van de mens moet uitgaan. Voorzeker, de eis tot bekering komt tot allen die onder het licht des evan- geliums leven, en zo zal de mens om eigen schUld verloren gaan. Maar zalig en eenzijdig wonder die het mag beleven: om de zonderen za lig te maken. Dit maken duidt dus een Godsdaad aan. Het woord zaligmaken wil zeggen, volmaken. De mens van nature wiens blinde zielsogen niet zijn geopend, is vol, van alles hetgeen geen God is. Hij is satan toegevallen en doet de wil van satan. In de Romeinenbrief is in het 3de hoofdstuk zijn treurige toe stand getekend, van welke kerkformatie hij ook zy. En alzo is hij leeg van elke waar achtige beleving uit en van het God delijke Wezen, en is met de Efeziërs verklaard: dat gij in dien tijd waart, zonder Christus, vervreemd van 't bur gerschap Israels, vreemdelingen van de verbonden der beloften, zonder God en zonder hope en alzo naar het Woord van onze Godzalige Hellenbroek: geen ongelukkiger schepsel, naast satan, dan de onwedergeboren mens. Uit die poel van jammer zou de Hee- re nu zalig maken, die naar Zijn eeuwig voornemen geroepen worden. Het is in dat uur der minne dat zij met hun gemis worden bekend ge maakt, en door de Heilige Geest de droefheid leren kennen naar God, die werkt de onberouwelijke bekering tot zaligheid. Hier begint de waarachtige bekering en niet bij de rechtvaardig- making. Hoevelen eigenen zich in deze tijden die gezegende weldaad der vrije recht vaardiging des zondaars toe in bespie geling, zonder door de poort der we dergeboorte te zijn ingekomen in het geestelijk koninkrijk. Bedenk zeer, ge hebt slechts één ziel, overdoen kunt ge het niet meer en de Heere is een God van orde. De levensvraag waar het op aan komt is deze: Is de Heere uit dat eenzijdige zaligmaken met mij begonnen Ben ik in die rechterlijke handen Gods gevallen en heb ik geleerd, naar het program Zijner eeuwige liefde: ik zal mijn Rechter om genade bidden? Dezulken worden zalig gemaakt. Ge maakt door de bedlening des Heiligen Geestes, bü de aanvang in de keuze. Maar zal dit waarachtig werk zijn, zulks zal moeten blijken, door dit maken, dat ze aan hun ledigheid ontdekt, leren vragen hoe zij weer in gemeenschap komen kunnen. Hoe mocht Paulus getuigen en hoe had het een weerklank in de ziel van Timotheüs: Het heeft Gode behaagd Zijn Zoon in mij te openbaren. Vleselijk wist Paulus het wel, dat er een Jezus was, wat had hij een weder- partijdige dingen gedaan om die Naam ongedaan te maken. Maar zie, toen hijals een radeloze geen raad wist en als een reddeloze geen redder, en als een redeloze het niet met het verstand klaar kon maken, toen leerde hg bij de aanvang en, immer bij de voortgang het: om de zondaren zalig te maken. Dit wordt nu bij Geestesbediening een getrouw woord, en alle aanneming waardig, niet door een greep, die de mens doet, maar waartoe dat volk door Jezus Christus gegrepen is. Bij Hem ge bracht, als een noodzakelijke tweede Godsdaad, als we de eerste noemen mo gen de levendmaking door de Heilige Geest, zijn ze nu door die Profeet, Pries ter en Koning in bearbeiding om gena de als genade te leren kennen. Wees hun het werkverbond naar bo ven, nu wijst dat genadeverbond hen naar beneden, ze moeten nu hun dood uitleven. O, wat is dat zalig maken nu tegen vlees en bloed in. Geen grond meer in het beweeglijke, maar een grond buiten hen. En toch zalige be diening. Want niet Hij kan, maar Hij zal zalig maken, volkomen zalig ma ken, die door Hem tot God gaan. Za lig maken, geworden tot wijsheid, rechtvaardigmaking, heiligmaking en Volkomene verlossing. Dat blijven schepselen die nu uit die bediening moeten leven. Door de Christus, door die Jezus tot de Vader. Paulus mocht zich in een Drieënig God verliezen. Uit die volheid mocht hij leven, maar let wel, hij besluit niet met het: waarvan ik de voornaamste was maar ben. Immer had hij gemeenschap, bediening nodig, immer opdat ik Hem kenne. Eerst werd die bede vervuld, de tijd zijner ontbinding, losmaking van het lichaam der zonde genaakt en bij Gees- testoepassing perst het heimwee des verlangens uit zijn ziel: Voorts is mij weggelegd de kroon der overwinning, en niet alleen mij, maar allen die Zijn verschijning hebben lief g^had. Kennen we, lezer of lezeres iets van die bearbei ding des Heiligen Geestes bij persoon lijke beleving? Doorzoekt u nauw, ja zeer nauw. Geestesbediening worde ons daartoe geschonken. Ds V. Br. veel nut voor de bevolking, wat dhr Th. V. Biert beaamd. De Schoolartsendienst van het eiland G. en O. is op inkomsten en uitgaven begroot op 17000.waarvoor 12 et per inwoner wordt gevraagd. Dit valt de Voorz. niet tegen. De subsidie wordt verleend. De begroting 1949 hehoeft nog een kleine wijziging van enkele posten, die te laag waren geraamd, o.m. kosten voor vergaderingen, dijk en polderlasten, in standhouden O.L. School. D© haven- en kadegielden daiarentegen waren geraamd op 7500.en brachten 10.000.op, de weeglonen geraamd op 3000. brachten 4600.op, zodat de begro ting kloppend kon worden gemaakt. De rekening van het Alg. Burg. Arm bestuur heeft in inkomst en uitgaaf een totaal van 1582.05. De gemeente droeg hierin bij 1409.34. De vergadering wordt geschorst om de stukken na te zien. Na heropening wordt de rekening goedgekeurd. Rondvraag. Dhr Th. v. Biert stelt voor om ook vuilnis o'p te halen aan de Vrouwtjes weg. De Voorz. juicht dit voorstel toe. In de besloten zitting zal hij er op terug komen. Dhr Th. v. Eiiert vraagt verder de gemeentewerkman een groter vervoer middel te geven voor het vervoer van vuil. Ook daarop zal de Voorz. terug komen. Dan wijst de heer Th. v. Biert op een nodige verbetering van de Burg. Sterkstraat, die er schandalig bij ligt. Dit zal de Voorz. nader bezien. Dhr Koppenaal wijst op de grote put ten in de straten door de electriciteits- aanleg. Men heeft het wel bekeken maar men doet er niets aan. De Voorz. zal dit met de dir. der Emgo bespreken. Dhr Koppenaal wijst op het euvel van handelaars in molentjes bij de school. Daaraan zou hij een eind willen maken. De kinderen worden bedrogen en ook de ouders en onderwijzers hebben er last van. De Voorz. zegt dat het moeilijk is om ventvergunningeit af te geven. Hij il lustreert dat met voorbeelden. Zoveel mogelijk kijkt spr. uit dat het alleen aan die mensen wordt verstrekt, die niet kunnen werken. Het neemt echter erg toe. Er zijn er ook die het zonder vergunning doen. Spr. zal het tot het uiterste beperken. Dhr Koppenajal stelde vervolgens voor om het begrafeniskleed aan den Bom mel terug te geven. De Voorz. zei, dat men een groot en een klein kleed nodig heeft. De raadsleden, konden zich alle met aankoop van t\i7'ee kleden verenigingen en aldus werd biesloten. Dhr Koppens^al vroeg vervolgens of INVESTEEJNGS-ENQUETE De Staatscourant van 20 April be vatte een beschikking van de Minister van Economische Zaken van 18 April, waarbij de Directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt ge machtigd de opgaven en inlichtingen in te winnen die hij nodig acht voor het verkrijgen van een juiste statistiek van de investeringen. Deze statistiek kan van grote bete kenis worden voor het industrialisatie beleid. Zij zal gegevens bevatten over de in het afgelopen jaar tot stand gekomen investeringen en over de omgang der investeringsplannen. Dit zal de Regering in staat stellen een eventuele stagnatie tijdig te bemerken en desgewst ook tij dig de nodige maatregelen te beramen. Het bedrijfsleven zal van deze statis tiek ook rechtstreeks nut hebben, omdat de inviduele onderneming er inzicht door krijgt in de totale beleggings-acticiteit van zijn branche, hetgeen hem bij het bepalen van zijn eigen investeringsplan nen uiteraard te stade komt. - In Zweden, Canada en de Vei-enigde Staten van Noord-Amerika worden over eenkomstige statistieken m^t goed re sultaat gehouden. Deze enquête, waar omtrent overleg is gepleegd met de Hoofdgroep Industrie, zal met een per soonlijk schrijven van de Minister aan de betrokkenen worden toegezonden. Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. de koper van een woning die ook mag betrekken. „Koop geeft recht van betrekken!" antwoordde de Voorz. bondig. Maar be trokkenen doen goed overleg met woon ruimte-commissie en B. en W. te ple gen. Dhr Kard'ux vroeg toezicht op de straatverlichting. Er zijn al lampen, die dagen lang uitbleven. De Voorz. zei, dat de heer Nipius met het toezicht belast Is. Hij zou een en an der aan de Emgo melden. Ook de poli tie Is verzocht toe te zien. Dhr A. V. Bi«rt verzocht tenslotte schoonmaken of verbeteren van een sloot. Dhr Soldaat noemde het een sloot van de polder De Oude Stad. Het is er in derdaad een onhoudbare toestand. Dhr Koppenaal sprak over schoon houden van sceptitanks en het ongerief daarvan bij lage waterstand. Dhr Th. v. Biert tenslotte vroeg her stel van lekkende goten van de school. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1