10 MEI Het Landbouwveiligheidsbesluit afgekondigd Buitenland 22sie Taargang Woensdag 10 Mei 1950 No. 1918 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De oudste bestaande luchtlijn ter wereld jubileert KERKNIEUWS niEUWS Vencliynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactlebnreaa: Frina Hendrihstraat 122 AUddelbarnla /UwimeinentspTys 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postboz 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piüs 12 cl, p- mm. Bij contract speciaal laiiei De 10e Mei is een datum die ons, Nederlanders, diep in het geheugen is gegrift. Een datum, die we niet licht zullen vergeten, Tien jaar geleden, 10 Mei 1940, biak op het onverwachts de oorlog uit. Zonder een ultimatum te stellen, geheel onverwacht viel de vijand ons land binnen en schond op onrecht vaardige wijze onze neutraliteit. In die mooie, prachtige voorjaars nacht, toen de burgerij nog in diepe slaap was verzonken, ronkten de Duitse bommenwerpers boven ons hoofd en wierpen tot schrik en ont- jetting op de voornaamste steunpun ten honderden bij honderden para chutisten uit. Konden we het ons niet direct realiseren wat er eigenlijk gaande was, de radio hielp ons spoe- Hig uit de droom. Telkens en telkens werd er ge waarschuwd voor het gevaar van pa rachutisten. En eer de morgen goed en wel was aangebroken, bestond er zekerheid, dat de vijand onze gren zen had overschreden en met de mo dernste wapens de strijd tegen het Nederlandse leger was ontbrand. Een stralende, van schoonheid tin telende Meimorgen, maar wellicht een uit vele wonden reeds bloedend land En enkele uren later deed de stem van onze Landsvrouwe, Haar onder- d,anen weten, dat tussen Nederland en Duitsland de oorlogstoestand was ingetreden. Vrees en twijfel, dat ons Vaderland in den reeds bectaanden oorlog zou worden betrokken, had afwisselend in ons geleefd thans was er ze kerheid. Nu zouden de slagen vallen. Wat bange vijf dagen zijn daarop gevolgd. Hoe leefde ons volk tussen hoop en vrees, dat de indringer met hulp van Frankrijk en van Engeland !i;ou worden weerstaan. En wat gingen onze gedachten in de eerste plaats uit naar onze jongens, die in de vuur linies stonden en die het spit moes ten afbijten. Wat zijn er'in die--da gen veel gebeden ten hemel opgezon den. O God, bewaar ons land en ons Vorstenhuis bewaar onze mannen en zonen! De ontnuchtering was groot, toen om bij ons eiland Flakkee te blij ven afgematte soldaten via Din- teloord uit de Peel terugkwamen. Hoewel het bevel luidde, dat in de Peelstelling tot het uiterste moest worden standgehouden, kwam daar spoedig het bevel dat deze stellingen moesten ontruimd en stelling moest worden genomen achter de Zuid- Willemsvaart. Ten Noorden van de Peel had de vijand het voor hem gunstige terrein doorstoten om naar 's-Hertogenbosch op te rukken. Dat waren zo de eerste officiële berich ten, die binnenkwamen en die de harten met vrees vervulden. We herinneren hierbij aan de felle tegenstand die door ons overrompel de leger de vijand is geboden. Hoe manmoedig hebben onze jongens ge streden op de Grebbeberg, op de Maasbrug te Rotterdam, in Zeeland en op zoveel andere plaatsen meer, tegen een overmachtige vijand. Er zijn er bij geweest, die tot het laatste toe stand hielden, en zich eerst over gaven, toen de laatste ammunitie verschoten was. Die zó krachtigen weerstand boden, dat zelfs de vijand er de grootste bewondering voor had. Met ere mag ons Nederlandse volk m deze dagen die mannen en zonen herdenken, die bij de verbeten wor steling, waarbij bovendien verraad in het spel was, hun bloed offerden om de vrijheid van Nederlandsen bodem. Hun namen herdenken wij met ere B" zij zullen blijvend in onze herin nering blijven voortleven. Bij al de smart, die de naaste betrekkingen hadden te lijden bij het verlies hun ner dierbaren strekt dit wel het meest te hunner ere, dat zij als fiere hel den zijn gevallen. In vijf dagen tijds vijf zeer ban ge dagen lag Nederland onder de voet. Velen werden door het oor logsgeweld buiten onze landsgrenzen gedrongen, ook onze Koningin met Haar huis, waar zij met een onver zettelijke onbedwingbare aandrift, ons Vaderland hebben gediend. En Ook in ons bezette land waren er velen, ondanks de verschrikking en de ellende'in de vijf volgende jaren, die slechts één doel voor ogen had den, vechten voor de vrijheid van Nederland. Nu ligt het niet aan het menselijk Ongevallen gebeuren niet, maar worden veroorzaabt De Arbeidsinspectie deelt ons mede: 21 April is afgekondigd het Land bouwveiligheidsbesluit. Koninklijk Be sluit van 25 Maart 1950 (Staatsblad K 107.) Dit besluit is 1 Mei jl. in werking getreden en brengt de arbeid in land bouw, tuinbouw, bosbouw, veenderij en veehouderij onder de werking van de Veiligheidswet 1934. De mechanisatie in de landbouw is gedurende de laatste jaren zeer belang rijk toegenomen; het aantal in de land bouw toegepaste krachtwerktuigen is zeer groot. Door deze ontwikkeling, welke gepaard gaat met een stijging van het aantal ernstige ongevallen, is de behoefte aan veiligheidstoezicht in de landbouw sterk toegenomen. Ook in ge organiseerde landbouwkringen erkent men de noodzaak van dit toezicht. De instelling daarvan maakt thans een ein de aan de achterstand op veiligheidsge bied die in de agrarische sector ten op zichte van de arbeid in de fabrieken en werkplaatsen bestond. Het Landbouwveiligheidsbesluit stelt maatregelen vast ten aanzien van: 1. het voorkomen van ongevallen; 2. het verschaffen van hulp bij ongeval len; 3. het voorkomen van schade aan de gezondheid tengevolge van de be roepsarbeid; 4. het beschikbaar stel len van schaftgelegenheden en nacht verblijven. Tot de voorgeschreven maatregelen ter voorkoming van ongevallen behoren o.a. het beschutten van alle snelbewegen de gevEiarlijke machinedelen, het voor zien van dors- en hekelmachines van een veilige invoeropening en het aanbrengen van drijf- en riembeschuttingen. Ten aanzien van trekkers wordt o.a. be paald, dat men daarop niet mag plaats nemen dan op de speciaal daarvoor be stemde zitplaatsen. In heuvelachtig ge bied en in de streken met dijken, steile bruggen of andere hellingen moeten wa gens van een rem worden voorzien. Met betrekking tot het verschaffen van hulp bij ongevallen eist het besluit, dat in elk landbouwbedrijf een volledig ingerichte verbandtrommel voorhanden is. Dat dit niet overbodig is, blijkt wel uit het zeer grote aantal infecties, dat zich jaarlijks in de landbouw voordoet. Goede, instructieve afbeeldingen van de wijze, v,raarop eerste hulp bij ongevallen moet worden verleend, behoren bij de verbandmiddelen aanwezig te zijn. Gevaar voor schade aan de gezond heid is in de landbouw niet denkbeel dig. Dit gevaar schuilt in de kunstmest stoffen, alsmede in de vele verschillen de soorten vaak zeer giftige ontsmet- tings- en bestrijdingsmiddelen, die in de laatste jaren worden toegepast. De op dit gebied te treffen veiligheidsmaatre gelen hebben betrekking op de wijze van bewaring van genoemde stoffen en op de bescherming van de personen, die met die stoffen omgaan. In bepaalde gevallen moeten stofbrillen, in andere gevallen stof- of nevelmaskers ter be schikking worden gesteld. Voorts bepaalt het besluit dat vijf of meer arbeiders van een onderneming, die ten minste een week op meer dan l km afstand van hun normale schaftgelegen- heid werken, schuilketen ter beschikking moeten hebben. Tenslotte moet aan arbeiders, die niet in de gelegenheid zijn na afloop van het dagelijks werk naar huis te gaan, eem nachtverblijf ten dienste staan, dat aan bepaalde minimum-eisen voldoet. Een stal of een bergplaats voor gereedschap pen komt hiervoor bv. niet in aanmer king. De veiligheidsvoorschirften van het Landbouwveiligheidsbesluit zijn in hoofd zaak getroffen naar aanleiding van de plaats gevonden ongevallen. Ten aan zien van een belangrijk deel van deze ongevallen kwam men tot de conclusie, dat zij niet zouden zijn geschied, wan neer van veiliger geconstrueerde machi nes gebruik was gemaakt en veiliger werkmethoden waren toegepast. Bij een veiligheidspropaganda in Engeland werd onlangs de slagzin gebruikt: „On gevallen gebeuren niet, maar worden veroorzaakt." De doelstelling van het afgekondigde besluit is nu, de oorzaken weg te nemen. Ter uitvoering van de bepalingen van het besluit zijn zowel aan de werkge vers als aan de werknemers verplichtin gen opgelegd. De werkgevers zijn ver plicht de nodige veiligheidsmaatregelen te treffen, voor verbandmiddelen enz. en voor schuil- en nachtverblijven te zor gen. De werknemers zijn verplicht bij hun arbeid de aangebrachte beveiligin gen toe te passen en de veiligheidsvoor schriften na te leven, alsmede van de hun verstrekte persoonlijke beveiligings- middelen gebruik te maken. Het toezicht op de naleving van een en ander is op-; gedragen aan de Arbeidsinspectie, wei- we reeds sedert 1S95 het veiligheidstoe zicht uitoefent in fabrieken en werk plaatsen en dus een ruime ervaring op dit gebied heeft. AmerUia Trygve Lie, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, zal op 10 Mei a.s. naar Moskou gaan, ten einde te beproe ven het vast gelopen karretje weer aan het rollen te krijgen. Zoals men weet, weigert Rusland aan enige vergadering der Verenigde Naties welke dan ook, deel te nemen, zolang het nationalistische China van Tsiang Kai Sjek wordt erkend. Volgens de Sowjet Unie maken de Communisten nu de wettige regering uit. Blijft Rusland in zijn weigering vol harden dan is al het verdere werk der Verenigde Naties tot onvruchtbaarheid gedoemd. Daarom gaan er stemmen op, om een nieuwe stichting in het leven te roepen zonder Rusland en de bij de Sowjet Unie aangesloten landen. Hoewel dit denkbeeld niet geheel ver worpen wordt, omdat men niet weet, wat de toekomst brengen zal, toch wil men er thans niet aan. Hierdoor zouden de volkeren nog dui delijker in twee kampen verdeeld wor den, terwijl landen, die op Rusland zijn aangewezen in een heel moeilijke situa tie zouden komen. Toch moet er iets gebeuren en heeft Trygve Lie alle hoop nog niet opge geven. Hij heeft een onderhoud gehad, met president Truman alsmede minister Att- lee (Engeland) en pres. Auriol (Frank rijk.) Of hij slagen zal, durven vrij niet te voorspellen. Het zal zeer zeker te wen sen zijn, dat er enige ontspanning mocht intreden. kunnen, dat ons de vrijheid weer is gegeven. Laten we het niet in de mens leggen, maar Gode de eer ge ven. Hij, de Heere der heirscharen is het, die de oorlogen doet ophouden van de einden der aarde. Er is aan ons land, ons Vorstenhuis en ons volk weer een tijd van verader ming gegeven we zijn weer vrij geworden en mogen ons, bij al de druk die nog om ons is, als vrije Ne derlanders bewegen. Een weldaad, die groot is. En nu ziet de Heere, van uit den hogen he mel, wat wij met de weldaden doen. Of we Hem de rug toekeren. Zijn Woord en Wet, versmaden, dan wel in Zijn paden en inzettingen wande len. Immers alleen in het laatste is groten loon. Daarom is het nodig, dat we aan de 10e Mei worden herinnerd, om te rug te zien, wat God aan ons land en ons volk gedaan heeft, Letten wij echter op de toestand in ieder land, de miskenning van Gods ge boden, dan is er weinig verwachting. Berlijn Een heel sterk staaltje van de koude oorlog, is vorige week geleverd. De geallieerden hadden met het oog op één Mei, uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen. Zij vreesden een binnendringen van de communisten in West Berlijn, het welk ongetwijfeld tot ernstige botsingen aanleiding zou hebben gegeven. Daarom werd met zorg die dag tege moet gezien. En zie, inplaats van hele verhalen over ondernomen pogingen of botsingen, is er in het geheel niets gebeurd. Van Russische zijde had de politie opdracht gekregen alles in het werk te stellen om verwikkelingen te voorkomen. Het is zelfs voorgekomen, dat Oost Duitse politie die aan de grenslijn op wacht stond, door West Berlijners werd uitgejouwd en met stenen en puin ge gooid. Hierop werd niet gereageeerd, doch wel werd de politie in West Berlijn er van in kennis gesteld, opdat deze direct kon zorgen, voor de nodige maatregelen. Men mag gerust zeggen, correcter kan het niet. Hierin schuilt nu een groot gevaar, want wanneer de waakzaamheid ver slapt, of men schenkt te veel vertrou wen, dan zijn de gevolgen noodlottig. Hoe het echter ook zij, het stemt tot blijdschap, dat er geen ernstige orde ver storingen hebben plaats gehad, want er hoeft maar weinig te gebeuren of de vlam slaat naar buiten uit. In de Sowjet Unie zelf, alsmede ande re communistische landen, is de één Meidag gevierd met het houden van grootse betogingen. Te Moskou duurde de militaire parade zeven en een half uur. Nimmer tevoren had de stad zulk een schouwspel te zien gekregen. Hier ziet men nu weer het bedriege- lijke van het communisme. In de landen van het Atlantische pact organiseerde men betogingen voor de „Vrede", en tegen de „Oorlog". Sche pen geladen met wapens zendingen uit Amerika moeten niet worden gelost, om dat'het moordtuig is, en in het hart van de Communistische Staat staat het volk naar de modernste moordtuigen 7% uur te kijken. Hoe is het mogelijk dat de ogen van het volk hiervoor niet open gaan. Het zijn onwaarachtige, het volk mis leidende leuzen, want men meent er niets van. China Wie gehoopt had, dat door de reor ganisatie van het leger van Tsiang Kai Sjek de gevechts waarde der Nationa listen zou zijn toegenomen, is opnieuw bedrogen uitgekomen. Het schijnt, dat de Nationalistische iroepen het hopeloze van him positie zelf inzien, en de moed missen om door te zetten. Wanneer vrtj de verslagen lezen van de invasie op het eiland Hainan, dan ko men wij onder de indruk dat wanneer de nationalisten dapperder gestreden hadden en volgehouden, de poging der communisten zou zijn mislukt. Nu is het eiland Hainan geheel in communistische handen. De overgave is natuurlijk weer ge paard gegaan, met een groot verlies aan manschappen, want deze konden niet op de vlucht slaan, en moesten zich over geven, terwijl het moreel der nog op Formosa aanwezige troepen, hierdoor opnieuw ernstig zal zijn geschokt. Nu doet Tsiang Kal Sjek een beroep op de Verenigde Naties, omdat de com munisten gebruik zouden hebben ge maakt van moderne Russische straal jagers. Het zijn de gebruikelijke wanhoops pogingen, die totaal niets uithalen, want niemand denkt er over om het tegen Rusland op te nemen, ten gunste voor China. Het loopt generaal Tsiang Kai Sjek niet mede, en men moet zijn moed be wonderen. Finland Finland dat zo moedig tracht het hoofd boven water te houderil^ maakt weer heel ernstige dagen door. Er is een staking uitgebroHen onder het locomoiief personeel, die 4500 man omvat. Hierdoor is het trein verkeer vrijwel geheel verstoord. Behalve j;de spoorwe gen lijden ook andere disJtsten hier on der, zoals voedsel voorsSSning, postbe zorging enz. - j' De regering beschuldig!'"^e sociaal de mocraten er van, dat zij deze staking hebben- uitgelokt, om te trachten het kabinet ten val te brengi,.i. Tegen Maandag a.s. is er* een alge mene staking uitgeschreven. Deze zou omvatten, de spoorweg arbeiders, alle ambtenaren P.T.T., metaal arbeiders, zeelieden. Door de regering zijn tweeduizend sta kers beneden de 40 jaar opgeroepen in militaire dienst. Hen wordt nu bevolen de locomotieven te bedienen. Slechts weinig mannen hebben aan de oproep gehoor gegeven. België De Belgische Koningskwestie is nu ineens in een nieuwe phase ingetreden. Algemeen was vorige week de ge dachte dat de Katholieken met de Li beralen samen een regering zouden vormen. Ter elfder ure hadden de liberalen be zwaar, dat de socialisten niet aan de regering wilden deelnemen, en stelden zij opnieuw voor, om met deze partij te gaan praten. Aangezien het stand punt der socialisten heel duidelijk be kend was, zag men hierin een poging, om de kwestie maar slepende te houden. De formateur Paul van Zeeland, heeft aan de Prins regent verslag uitgebracht, hetwelk tot gevolg heeft gehad dat van Zeeland van zijn opdracht werd ont heven, het ontslag aan de regering Eijs- kens werd geweigerd, en de premier werd belast, het parlement te ontbin den, en maatregelen te treffen, voor nieuwe verkiezingen op 4 Juni a.s. Het nieuwe parlement is samenge roepen tegen Dinsdag 20 Juni. Bij de Liberalen heeft deze wending heel wat beroering teweeg gebracht, zo zelfs, dat Motz. de voorzitter der par tij is afgetreden. De liberale afgevaardigden weten dat het grootste gedeelte van hun kiezers zich uitgesproken hebben voor terug- j keer van de Koning, terwijl zij er zich tegen bleven verzetten. Hoe zij nu hun houding tegenover de kiezers moeten verdedigen blijft een raadsel. Men vreest dat wanneer geen andere candidaten worden gesteld, veel Konings gezinde kiezers de partij de rug zullen toekeren. Het zal een felle verkiezingsstrijd worden die tot inzet heeft de Konings kwestie. Of deze nu kort na de volks raad pleging door een nieuwe verkiezing zal worden opgelost, is zeer twijfelachtig, gelet op de stemverhoudingen. Men weet echter niet, hoe het volk uiteindelijk reageren zal op deze gang van zaken. Eerste zeepikistenria©es in Nederland tijdens de bevrijdiïig In Haarlem 70 deelnemers met hun assistenten wegens het ontbreken van een hel ling ,aan de start. 17 Mei 1920. Op het vliegkamp Schiphol bij Am sterdam staat een groepje mensen, waar onder de Minister-President van Neder land, Jhr Mr Ch. J. M. Ruijs de Bee- renbrouck, de vliegtuigbouv/er Anthony Fokker en de jonge administrateur van de K.L.M., Albert Plesman, in een van de weinige beschutte hoekjes van de verlaten polder in gespannen aandacht naar de horizon te kijken, waar een zwart stipje zichtbaar is geworden. Even later landt een omgebouwde oor logstweedekker, een eenmotorige Britse Airco-16 uit Londen op Schiphol's dras sige bodem. „Vliegduur 135 minuten, bar slecht weer" schreef de in een zware leren jas gehulde vlieger Shaw in zijn log boek, voor hij uit het toestelletje klom, gevolgd door zijn twee.-passagiers, de journalisten H. B. Rhodes van de Eve ning Standard en G. O'Brien van Ex change Telegraph. Een beetje bleekjes nog van de vlucht in ongemakkelijke houding via spoor lijnen, dan op 100 meter hoogte over het smalste gedeelte van het Kanaal en tenslotte langs de Belgische en Ne derlandse kustlijnen. Maar, aan de fees telijke lunch, die volgde, was het slech te weer al direct vergeten. Nadat de passagiers een brief van de Lord Mayor van Londen aan zijn Am sterdamse collega hadden overhandigd, vertrokken zij de volgende dag weer nu tegen de wind in vergezeld door een Nederlandse journalist, de heer M. J. van de Biggelaar van de Maasbode, naar Londen. De vlucht nam nu 215 mi nuten in beslag. De reis van deze pioniers of, zoals ve le ze toen noemden, „waaghalzen", was het begin van de burgerluchtvaarthisto- rie van Schiphol en de eerste vlucht op de oudste nog bestaande luchtlijn ter wereld. De open pH-9 nam na deze vlucht de plaats van de Airco-16 in. 17 Mei 1950. Met de regelmaat van een uurwerk vertrekken de Convairliners van de K.L.M, naar Londen met een capaciteit van 40 passagiers. Het boekje vlieg kamp van vroeger is nu opgenomen in de wereldluchthaven Schiphol. Dertig jaar zijn verlopen sedert de eerste vlucht op deze lijn, die, toen de K.L.M, er met Fokkertoestellen op ging vlie gen, grote bekendheid kreeg. Vijf jaar oorlog betekende vijf jaar stilstand in het luchtverkeer tussen de Engelse en Nederlandse hoofdstad. Thans wordt deze belangrijke lijn drukker dan ooit bevlogen: alleen de K.L.M, reeds maakt 44 retourvluchten per week. Niet minder dan 420.000 pas sagiers, 2 millioen kg post en 10 millio- oen kg vracht zijn er tot op heden op deze lijn vervoerd. Een vergelijking tussen de jaren 1920 en 1950 toont overduidelijk de enorme evolutie van de burgerluchtvaart aan. K.L.M.ndienst Amsterdam-Londen v.v. 1920 1950 Vliegtuig: Bemanning: Snelheid: Totaal gewicht: Frequentie: Reisduur: Capaciteit passagiers: Service: De Havilland DH-9 (1 motor, 230 pk) 1 vlieger 95 mijl per uur 1770 kg 6 maal per week 215 minuten 2 per idag warmwaterstof leren jas vlieghelm en vliegbril Convairliner (2 motoren, 2500 pk ieder) 1 gezagvoerder 1 2de bestuurder 1 boordwerktuigkundige 1 radiotelegrafist 2 stewardessen. 290 mijl per uur 18.400 kg 44 maal per week 80 minuten 500 per -dag drukcabine airconditioning geluiddemping boordkeuken verwarming lectuur, enz. DE ELECTRISCHE SLAAP Naar Reuter uit Detroit meldt, heb ben twee medici van de Amerikaanse psychiatrische vereniging verklaard, dat „de electrische slaap" in de plaats zal komen van de „electrische shock" en andere shock-behandelingen bij geestes zieken. Zij zeiden, dat de electrische slaap de patiënten opbeurt, de gesplitste persoon lijkheid helpt genezen, de angst voor in gebeelde ziekten zoals indigestie en slechte hartwerking wegneemt en ver lichting geeft bij bepaalde geestelijke storingen zoals liegen, wanneer daar geen reden voor is. De medici, Marion Estes en Harvey Cleckey, die 110 proeven hebben ge nomen, deelden mee, dat een stukje metaal, gewoonlijk koper, waaraan een electrische draad is bevestigd, ter weers zijden van het hoofd wordt aangebracht. Een nauwelijks voelbare electrische stroom wordt dan door de draad geleid. De behandeling doet geen pijn en de patiënten strubbelen niet tegen. Zij val len spoedig in een diepe en droomloze slaap. (N.R.Crt.) Ds D. BAX v.h. TE OUDE TONGE OP 13 MEI 85 JAAR Ds D. Bax, emer. predikant te Maar tensdijk hoopt op 12 Mei a.s. zijn 85ste verjaardag te vieren. Ds Bax was van 1896 tot aan zijn emeritaat in 1943 ach tereenvolgens predikant te Wierden, As- peren, Noorden, Oude Tonge, Putters- hoek en Blauwkapel. GEREF. GEMEENTEN Aanmelding Theologische School. D.V. zal in de maand Juni het Curatorium der Theol. School te Rotterdam bijeen komen tot onderzoek van hen, die zich geroepen gevoelen zich aan te melden voor de opleiding tot het leraarsambt in de Geref. Gemeenten, Dirksland. Ds F. J. Dielemah te Bors- sele heeft voor het beroep naar de Ger. Gemeente alhier bedankt. STAATKUNDIG GEEEF. PARTIJ De algemene vergadering der Staatk. Ger. Partij, welke jaarlijks te Utrecht in Tivoli wordt gehouden, zal plaats vin den Woensdag 10 Mei a.s. Naar wij ver nemen zullen van het eiland Goeree Overflakkee 3 bussen met deelnemers naar Utrecht rijden. Naar vrij verder vernemen zal oop Prof. G. Wisse van Doorn er het woord vo^fen en' spreken over de vervolking- der Protestanten in Spanje. UIT DE CHR. GER. KERKEN Ds E. du Marchie van Voorthuysen Naar wij in de „De Vriend der Waar heid" lazen, heeft Zondag 7 Mei jl. Ds E. du Marchie van Voorthuysen zijn ko peren ambtsjubileum herdacht. Ds E. du Marchie van Voorthuysen werd 8 Sept. 1901 te Driebergen gebo ren. Zijn ouders behoorden tot de voor name burgerstand. Nadat hij was ge huwd en zich in de maatschappij een positie had verworven, behaagde het de Heere hem te bekeren en werd de roe ping tot het leraa-rsambt hem op de ziel gebonden. De weg werd daartoe geopend, daar hij werd toegelaten tot de Theol. School der Chr. Ger. Kerken te Apeldoorn. In 1937 werd hij candidaat en nam uit ongeveer 20 beroepen dat van de Chr. Geref. Kerk te Urk aan. Zijn leer meester, Prof. G. Wisse leidde hem op 7 Nov. 1937 tot zijn heilig dienstwerk in. In 1942 verbond de thans koperen ju bilaris zich aan de Chr. Geref. Kerk te Driebergen en sinds 19 Aug. 1945 dient hij de Chr. Ger. Kerk te Sliedrecht. In de rij der Chr. Geref. predikan ten staat hij in de voorste gelederen. Van de Generale- en Part. Synoden maakte hij bij herhaling deel uit. Hij had zitting in het curatorium van de Theol. School te Apeldoorn. Voor de vakken catechetiek. Pastoraal en Kerk recht is hij examinator in de classis Dordrecht. Voor de Part. Synode van het Zuiden is hij deputaat naar art. 49 D. K. O. Voor de Staatkundig-Gereformeerde Partij houdt hij in verkiezingsdagen po- litieke-of tijdrede's. Hij is een gaarne gehoord prediker, ook uit andere kerkformaties. HET ZENDINGSBLAD VOOR MEI bevat weer allemaal mooi niews. Naast de bekende rubrieken vertellen de zen dingsarbeiders weer allerlei blijde din gen van de zendingsvelden. Ds Rullmann vertelt iets van een reis „met ons Drieën". Dr Groot herdenkt de overleden Dr Offringa. Mevrouw Lamboo, vertelt iets over haar werk on der Soembanese meisjes. De heer Wol- terbeek zet zijn instruerende artikelen reeks over het nieuwe zendingsterrein voort, terwijl ten slotte Ds Richters iets vertelt over de huidige stand van zaken en de kerken oproept tot algehele deel name aan de Pinksterzendingsweek 1950. VARIA His Master's Voioe Toen Ds U. B. den Brave te Nijver dal in Dec. 1948 naar Dordrecht ver trok, liet hij zijn hond bij kennissen achter. Dezer dagen vervulde ds den Brave een ziekenuurtje voor de N.C.R.V. en het trouwe dier, dat door de luid spreker de stem van zijn oude baas hoorde, blafte uitgelaten van blijdschap! (Kerknieuws) VOOR UW FAMILIE-BERICHTEN „EILANDEN-NIEUWS"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1