Zijn er op Flakkee geen D.U.W. objecten? De regering acht aardappel prijzen te noog nti- emietisme R^elSoléx 2ste Jaargang Woensdag 26 April 1950 No. 1914 HRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Raad Ooltgensplaat Achter het ijzeren gordijn niEuiiiis eBchl|i>t tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactteborean: Prins Hendrikstraat 123 Mlddelliamls Abonnomentsprya 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postboz 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piUs 12 et, p. mm. BU contiact speciaal taiiei Oplaaiende Jodlenhaat in Duits land. Antl-semietisme alle eeuwen door. De doop of de dood. Weten- scliap en verlichting geen waar borgen voor het Jodendom. De Joden blijven; hun haters zijn ver gaan. Veilig door de Hervorming. Het probleem der Joden nog niet opgelost. W'-stJDuitsland Joh J. Mccloy heeft loep gedaan op de fatsoeniyke i;...;; burgers en hun functionarissen i„ liet antisemietisme in Duitsland een It toe te roepen. Het antl-semietisme /jM in Duitsland zo hier en daar nog jer de l^op op te stelten. Mccloy legde I, verklaring af naar aanleiding van ti-joodse incidenten waarbij joodse ven werden ontheiligd en een half vrouw die tegen de filmreglseur arlou had getuigd, bij het verlaten van e rechtzaal tegen een menigte van hon- erd personen moest worden beschermd. McCloy is van mening dat het anti- (iiietisme wat by die incidenten naar ren kwam moet gesteld worden op kening van v(jf jaar Hitlerbewind. Uit t aard der zaak is de regeerperiode van itler nog niet uit het Duitse bewustzijn erdwenen en als gevolg van de felle ti-joodse campagne onder het nazi- om is het niet te verwonderen, dat er u nog sprake kan zijn van anti-joodse erschijnselen. Toch is daarmee het oorltomen van het anti-semietisme in uitsland niet verklaard. In Duitsland en In de landen van Oost- uropa is het antl-semletlsme een ver- hflnsel dat de eeuwen door veel slacht- tfers heeft gevergd onder de Joden. uit de vroegste tijden van onze rtelling hadden de Joden in ons we- Iddeel veel te lijden onder de haat te- (h liet Jodendom. Algemene rampen, ektepidemiën werden aan de schuld an de Joden toegeschreven en niet zel en werd onder hen een ware slachtpar- aangericht. De Kruisvaarders op hun cliten naar het land 'Kanaan hebben iak beestachtig onder de Joden huls- ehouden. „De doop of de dood", was e lens waaronder ze optrokken en me- ni., uaal was hun optreden tegen het Omie Volk zo gruwelijk, dat de Joden ever zichzelf met hun vrouwen en kin- eren doodden, dan dat ze zich aan de niisvadere overgaven. De Roomse Kerk was in die tijd en g enige eeuwen later anti-joods en in ar naam werden aan de joden grote welen gepleegd. Het anti-semietisme is echter niet al en een verschijnsel dat zich alleen aar voordeed in de barbaarse middel- uwen eri dat alleen in die tijden van Sgeloof en onkunde voorkwam, neen spijt van de verlichting van latere uwen bleef het anti-semietisme be- aan. Zelfs nog in de 19e eeuw onder innen van grote geleerdheid en hoog nzien werd de haat tegen het joden- ra nog gevonden. Om maar niet te spreken van de mls- den, die een verblind volk onder de us van bloed en bodem tegen dit Oude olk heeft verricht. De geschiedenis van de Joden door de uwen heen is een gang geweest van en tranen. Onnoemelijk lijden is er dit volk gekomen. Ontwikkeling en beschaving zijn geen arborgen gebleken voor een goede be ndeling van de Joden en ook de oomse Kerk is ten opzichte van de «den diep schuldig, daar onder Room- leiding dit volk zware vervolgingen eft moeten lijden. Dank zij de gezegende Hervorming Kft het Joodse Volk een betere behan- iling ondervonden. Inzonderheid onder it Calvinisme is er van een vervolging ffl de Joden geen sprake meer, ja werd IS land een toevluchtsoord voor zoveel lodse ballingen uit Oost en West. Het beginsel „geliefden om der Vade- n wil", vond en vindt weerklank bij m die leven onder de gezegende begin- len van de Reformatie en wie dicht i het Woord des Heeren leeft voedt *er geen haat tegen het Jodendom, al ieft men zich rekenschap van het oor- *1 Gods dat over hen gekomen is van de verwerping van de Christus ods. De eeuwen zijn vervlogen, de Joden P gebleven tot op de huidige dag. Hun vervolgers er beulen zijn ver- 'an en worden niet meer gedacht, aarentegen het Jodendom niet wor- uitgeroeid. Integendeel, een Joods 'derland werd gesticht en een natio- al te-huis is voor de Joden geopend. Tot verwondering van vriend en vij- 'f. ja van de gehele wereld is het hvm Mukt een nieuwe staat Israël te ves- Beii- Het zozeer vervolgde en verdruk- volk gedurende meer dan negentien •uwen heeft zijn plaats te midden der WKeren ingenomen, die zich hebben -naast de nieuwe Joodse staat te er- staat eervol zijn plaats ■Mt ingenomen, welks gezanten wor- |n ontvangen en bij wie de gezanten volkeren hun opwachting maken. ^^1. niet de toekomst van het Joodse "'k kan worden voorspeld. Zeker is ii geschiedenis een tastbaar "Jk IS van de bewaring Gods. ■^e Heere heeft het Joodse Volk staan- gehouden gedurende negentien -uwen te midden van stormen en or- 'len Van haat en vervolging. Het pro em (jej. Joden is nog niet opgelost. '^w is ,ja,t 'God Zijn bedoelingen er heeft en bij het voortsnellen der .™en 28,1 het openbaar worden wat hedoellng is, maar daar kunnen we 6r yan zijn, dat de Heere zijn bedoe- 5 "iet zal missen, spijt het woeden f Volkeren. GRUWELIJKE DINGEN Groot is het aantal ongelukken met vliegtuigen. Tientallen mensenlevens worden in één ogenblik daarbij ver nietigd. En enkele maal is reeds gebleken, dat er sprake van opzet was. Dat men om zich van iemand te ont doen met opzet explosieven in het vlieg tuig plaatste om zijn doel te bereiken. Zo melden de bladen dezer dagen ook weer een snood geval, dat gelukkig nog verhinderd kon worden. ,,Een vliegtuig- kundig ingenieur plaatste in een vlieg tuig ontploffingstoffen om zich van zijn vrouw en twee kinderen te ontdoen. Gelukkig kreeg hij berouw en kon hij de gevaariyke stoffen nog verwijderen." Wat een gruwelijke ontaarding van de mensheid. Mensenlevens worden niet geteld als hEit gaat om de bereiking van een god deloos doel. Zo deze booswicht geen be rouw had gekregen, zo was zijn vrouw en twee kinderen op een gruwelijke wij ze om het leven gekomen. Maar daarbij ook de bemanning van 3 personen en 10 andere passagiers. Een veelvoudige moord met voorbedachte rade. Geluk kig, dat de man door berouw, zelf de catastrophe nog heeft verhinderd. Vre selijke ontaarding en dat alles om de mammon, om 25000 dollar in handen te krijgen, voor welk bedrag hij een ver zekering had gesloten op het leven van zön vrouw en zijn dochtertje van zes en zgn zoontje van vijf jaar. Zo althans berichten ons de dagbladen. Wat is toch de mens geworden door de zonde, om voor een handvol geld een veelvoudige moord te plegen. Ontaarding en gruwe lijkheid van zijn bestaan. „PRIVATEER", EEN AMERI- KAANS VLIEGTUIG BOVEN DE OPEN ZEE DOOR DE RUSSEN NEERGESCHOTEN. De vrede, of beter gezegd de wapen stilstand in de wereld houdt nog stand. Dank zij de Voorzienigheid des Hee ren en het Almachtig Bestuur Gods, Die de oorlogen doet ophouden tot aan de einden der aarde. Als het aan de mensen lag, de vrede was lang reeds verstoord. „Hatelijk en elkander hatende" het komt ook in het leven der volkeren zo tot openbaring. De Russen zeggen: Een Amerikaans vliegtuig vloog over ons territorium, (grondgebied in de uitgebreidste zin van het woord). Dat vliegtuig, zo is de sug gestie, kwam om te spionneren. We hebben het daarom neergeschoten. De Amerikanen beweren: „Na een grondig onderzoek is gebleken, dat het vliegtuig „de Privateer", niet boveii Russisch gebied heeft gevlogen." Het heeft zich strikt aan de orders om niet boven Sovjetgebied te vliegen gehou den." En daaruit volgt de conclusie. Russische militaire vliegtuigen heb ben een ongewapend Amerikaans vlieg tuig boven volle zee neergeschoten. Een uiterst pijnlijk geval voor de internatio nale gevoelens is nog de omstandigheid, dat Russische piloten gedecoreerd zijn, wat de indruk wekt, dat ze juist voor het neerschieten van dit weerloos Ame rikaans vliegtuig decoratie ontvingen. De Russen hebben bovendien nog be weerd en op grond daarvan geprotes teerd, dat de Amerikaanse bommenwer per Russische vliegtuigen boven Letland had beschoten. De antwoord nota van Amerika aan Rusland is in krachtige taal gesteld. De Amerikaanse nota verklaard, dat alleen de ongewapende Privateer boven de Oostzee heeft gevlogen. De nota eist van Rusland een gron dig onderzoek. Ze verwacht na afloop van het on derzoek een betuiging van spijt van Rus sische zijde over het onwettige en uit dragende gedrag van de Sovjetlucht- macht. Bestraffing van de schuldige piloten en schadeloosstelling voor de niet uit gelokte vernietiging van Amerikaanse levens en bezittingen. Om minder is vroeger wel een oorlog verklaard. Denk slechts aan de aanlei ding van de eerste wereldoorlog, de moord op de Oostenrijkse kroonprins. Eigenaardig en tevens verdacht is ook, dat na zeer uitgebreide nasporingen niets van het vliegtuig werd bespeurd, noch van de bemanning. De verhouding tussen de natie wordt door een dergelijk incident wel gety peerd. Het is een verhouding van haat en nijd. Slechts de vreselijkheid van de oorlogswapens doet nog het zwaard in de schede blijven, naar menselijke be schouwingen. Maar de brandstof stapelt zich van dag tot dag op. Alleen de Heere bewaart ons nog voor de uitbre king van de oorlog. Geen tekort aan aardappelen meer. Een door de Regering ingesteld on derzoek heeft, naar het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mededeelt, aangetoond, dat de han del voor kosten van. vervoer en opslag van consumptieaardappelen en tevens voor de winstmarge veelal een hoger be drag berekent dan redelijk is. Zelfs is in meerdere gevallen geconstateerd, dat het verschil tussen telersprijs en consu mentenprijs ongeveer het dubbele be draagt van een redelijk te noemen mar ge van ongeveer 0.04 per kg. Het bleek, dat in Amsterdam onge veer 80% van de aardappelen door de huisvrouw in de winkel wordt gekocht voor 18 et per kg, tervnjl deze aardap pelen op grond van kwaliteit en soort voor 10 11 cent per kg van de teler kunnen worden gekocht. Aangezien de telersprgzen reeds ge ruime tijd een daling vertonen, had ver wacht kvmnen worden, dat ook de con sumentenprijzen naar omlaag zouden gaan. Dit is echter niet geschied; in vele gevallen is er zelfs van stijging sprake. Bovendien is gebleken, dat vele klein handelaren misbruik maken van het ver trouwen, dat de huisvrouwen in hen stellen, door bijvoorbeeld Zeeuwse Blau we en -Bonte, Blauwputten en derge lijke onjuiste kwaliteitsaanduidingen, te vermelden, ondanks het feit, dat deze soorten in het geheel niet op de markt komen. Mede met het oog op dit ver schijnsel acht de Regering het volkomen gerechtvaardigd zonodig krachtige maat regelen te nemen om aan deze toestand een einde te maken. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning heeft dan ook besloten tot de op richting van verkoopplaatsen van aard- lElEFOON 60 SERVICE STATION MIDDELHARNIS appelen van de Overheid over te gaan, indien de prijzen, die door de consumen ten moeten worden betaald, niet op kor te termijn belangrijk dalen. Er bestaat geen enkele aanleiding meer voor een aardappeltekort te vre zen. In de kring van de handel is men zelfs de mening toegedaan, dat er van een overschot sprake is en dat daarom de export van aardappelen weer zou moeten worden toegestaan. Zolang de prijzen voor de consumenten echter niet tot een redelijk peil zijn gedaald, en niet met zekerheid een overschot bestaat, zal van hervatting van de export geen sprake kunnen zijn. -O- MEI-INVENTARISATIE 1950 De aandacht van landbouwers, vee houders en tuinders wordt er op geves tigd, dat van 827 Mei e.k. wederom de grote Inventarisatie van Land- en Tuinbouw zal worden gehouden. Met uitzondering van de tuinbouwcentra zul len alle geregistreerden worden opge roepen om op zitdagen de gegevens, die zullen worden gevraagd, te verstrekken. De Inventarisatie vormt dit jaar een onderdeel van de Wereldlandbouwtel ling, die in alle landen zal worden ge houden en is dus van groot belang. Teneinde een en ander vlot te laten werken is het op tijd op de zitdagen ko men en het verstrekken van juiste ge gevens dringend nodig. Voor het slagen van de Inventarisa-' tie is dus aller medewerking noodza- kelijlc. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 31 April 1950 Bloemkool A 43.65.Bloemkool B 33.—51.—Bloemkool C 37.—; Sla A 15.-17.—; Sla B 10.—11.— Stoofsla 25.-27.-; Radijs 8.-11.-; Spinazie 28.34.Rabarber 13. 14.—; Witlof A 63.—. Openbare raadsveradering gehouden op Vrijdag 21 April 1950, des middags 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Burgemeester Hordijk opende de ver gadering met gebed, waarna spr. me dedeelde, dat voor de raadstafel een nieuw kleed was aangeschaft, omdat het oude zo vol vlekken zat, dat liet niet meer toonbaar was. Teneinde te voorkomen, dat het kleed wederom gauw besmeurd zou worden, werd voor ieder raadslid een map aangekocht, waarop deze aantekeningen kan maken, zijn kop thee of koffie kan plaatsen, enz. Vervolgens las de secretaris de uit gebreide notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van dhr J. Neyenhuis om steun uit de gemeentekas ter ge- moetkoming ingevolge art. 13 der La geronderwijswet 1920 in de vervoers kosten, verbonden aan het bezoeken van een school voor bijz. lager onderwas te Ooltgensplaat. De verzoeker werd voor het eerste kind 52.80 en voor het tweede 39.60 subsidie toegekend. Eenzelfde verzoek was ingekomen van dhr A. Hokke, welks kind de U.L.O. School te Middelhamis bezocht. Ook dit verzoek werd ingewilligd en aan hem werd 60.verstrekt. Dhr D. C. v. Oostende: Van Neyen huis is reeds eerder een dergelijk ver zoek ingekomen. De Voorz.: Dit was voor 1949. Punt 5. Zonder slag of stoot werd het voorstel van B. en W. aanvaard, om aan A. Hotting en Zn. onderhands de open ruimte onder de weegbrug no. 1 tegen een huurprijs van 15.per jaar te verhuren. Punt 6. Minder snel vlotte het met het verzoek van wethouder Waling om zijn personenauto te mogen opbergen in een gedeelte van de gemeentelijke bergplaats aan de Slikdijk-Dorpsdijk. B. en W. wilden het verhuren tegen 20.per jaar. Dhr V. Kempen vindt de prijs te laag en is van mening, dat het meer op kan brengen, wanneer het publieke bekend heid geniet, hetgeen dhr v. Es onder schreef. De Voorz.: ledere wagen kan hier niet in. Dhr V. Kempen: We moeten eruit ha len wat er uit te halen Is, want het is een mooie plaats. Dhr K. V. Oostende: Kan er geen gro te wagen in? De Voorz.: Dat is practisch onmoge lijk, omdat het gebouw te laag is. Weth. Waling: „Als de heren er op staan, wil ik er wel een tientje bij doen." Dhr V. Kempen vindt het grootste be zwaar, dat er dingen zijn, waar wel acht op geslagen wordt en dat dit hier niet zo mee is en meent ook, dat er veel meer gegadigden voor zullen zijn en vooral voor die prijs en stelt daarom voor, om de bergplaats voor 0.80 per week te verhuren. Dhr v. Es: We zitten altijd met op slagruimte te kampen en nu ben ik er niet op tegen, maar kan de gemeente het zelf niet beter betrekken? Het zgn. ashok heeft ook al heel wat reparatie- kosten gehad. Het onoordeelkundig op slaan- van materiaal is ook een bezwaar en daarom voel ik er veel voor om van alle kleine opslagruimten één grote te maken. De Voorz.: Dit heeft dhr v. Es al eens meer opgemerkt, doch dat is nu niet aan de orde. De stalling der ge meente-auto kost slechts 1.p. week. Weth. Waling: Het hok is niets waard, want er liggen alleen maar pannen op. Dhr Korteweg: Als de gemeente het niet nodig heeft, heb ik er geen bezwaar tegen. Bij stemming werd het voorstel van dhr V. Kempen, d.i. voor 40.per jaar, aangenomen. Een meevaller Punt 7. Besloten werd om de drie arrestantencellen en de politiepost voor 420.per jaar aan het Rijk te ver huren. Dhr v. Eb: Is dit een norm die de ge meente wordt opgelegd of een voorstel van B. en W. 8.per week lijkt me wel een erg laag bedrag. De Voorz.: Dit bedrag ligt reeds ho ger dan het voorstel, want dit was 325.—. Dhr K. V. Oostend© vindt het zelfs een voordeel, want de politie heeft het toch in gebruik. Eerst kregen we er niets voor en nu f 420.per jaar. Punt 8. Daar Sluisse Haven hals over kop uitgebaggerd moest worden, werd nu achteraf onderhands het gedane bag- gerwerk nog aanbesteed. Het werd ge- gimd aan de Fa. v. Dongen en v. Hoven te Dordrecht voor 4977. Wie het eerst komt, het eerst maalt. Punt 9. Voorts was er een verzoek ingekomen van dhr A. van Gurp te Ooltgensplaat om de percelen grond in de Weipolder van de gemeente te kun nen kopen of in erfpacht te kunnen krijgen voor het bouwen van een loods voor landbouwproducten. B. en W. stelden voor het in erfpacht uit te geven tegen een canon van 50. per jaar met het recht om te alle tijde de erfpacht af te kopen voor 1000. Dhr K. v. Oostende: Het is toch maar een luttel bedrag. Kunnen we het niet beter gewoon verhuren? Misschien heb ben we het later zelf nog nodig. De Voorz.: Als we dit doen, moeten wy de vaste latsten betalen. Dhr K. V. Oosltende: Kunnen we er geen bouwland van maken? De Voorz.: Dan moeten wij het eerst bruikbaar maken en dan zijn de lasten nog voor ons. Dhr D., C. v. Oostende: We kunnen het beter verkopen. De Veorz.: Het was een verwaarloosd perceel en nu heeft van Gurp het netjes opgeknapt, zodat het nu een geschikt perceel is. Weth. de Vos: Verleden jaar kostte het de gemeente alleen aan het maaien van stekels 20. Dhr V. d. Vliet: Zijn er geen meerdere liefhebbers De Voorz.: Wie het eerst komt, het eerst maalt. Vroeger kon men het aan de straatstenen niet kwijt. Dlir V. Kempen: Is het college niet te voorbarig geweest, want als de Raad dit niet goedkeurt, wie moet dan de gemaakte onkosten betalen? De Voorz.: Ik heb hem dit uitdruk kelijk gezegd, maar hij heeft persoonlijk het risico genomen. Weth. Waling: Hij speculeert op de goede gang van zaken. De Voorz.: Ik heb hem medegedeeld, dat dit ter competentie van de Raad ligt. Dhr v. Kempen vindt de prijs te laag. Dhr V. Es: Het was mij niet bekend, dat de gemeente deze grond wilde ver kopen. Was dit wel het geval geweest, waren er zeker moer gegadigden op ko men dagen. Spr. wil niet tegenstemmen, maar verzoekt er in den vervolge rekening mede te houden, dat er meer publiciteit aan gegeven wordt. De Voorz.: De belangstelling was be neden, het nulpunt en omdat nu v. Gurp het initiatief heeft genomen, zijn er meer kapers op de kust. Dhr K. v. Oostende: Korteweg uit de Stoofstraat had hiervoor zeer zeker ook animo. Dhr D. C. v. Oostende: Het is jam mer, dat V. Gurp het reeds heeft opge knapt! Z.h.s. werd uiteindelijk het voorstel aangenomen. Punt 10. Aan dhr K. Korteweg zal de teveel betaalde aanslag in de straat belasting 1949 worden terugbetaald. Punt 11. Over het 2e kwataal 1950 werd aan de ambtenaren der gemeente 5% salaristoeslag toegekend. Punt 12. In de begroting 1949 der gemeente werden enige wijzigingen aan gebracht, zodat nu alles gelijk gestre ken is. Punt 13. Voorts werd de rekening dok- tershuis 1949 vastgesteld. De huur de zer woning bedraagt 400.per jaar. Punt 15. De verordening op de hef fing van weegionen werd opnieuw vast gesteld en bleef gelijk aan de reeds be staande. Punt 16. Z.h.s. werd het voorstel tot het aanvangen en aanvaarden van ver hoging der Rijksvoorsohotten voor het herstel van oorlogsschade en uitgesteld onderhoud der woningwet woningen aan vaard. Punt 17. Vervolgens kwam het voor stel tot het handhaven van de Open bare School no. 2 aan de orde. Dit voorstel luidde: De Raad der gemeente Oolt gensplaat; Overwegende, dat het getal leer lingen van de Openbare Lagere School no. 2 berekend naar de maatstaf van art. 28 der Lageron derwijswet 1920 over het jaar 1949 gemiddeld 47 2/3 heeft bedragen; dat deze school de enige school is in de buurtschap Langstraat en haar leerlingen trekt uit de zeer verspreide bevolking, mede wonen de op het grondgebied der gemeen te den Bommel; dat bij opheffing dezer school al le leerlingen een afstand van 5 km en meer zouden hebben af te leggen om een openbare lagere school in één der gemeente Ooltgensplaat, den Bommel of Oude Tonge te kunnen bezoeken; dat bij opheffing der betrokken school door de gemeente zal voor den tekort gedaan aan de voor haar geldende plicht te zorgen voor vol doend lager onderwijs in een ge noegzaam aantal scholen, welke voor alle kinderen zonder onder scheid van godsdienstige gezindheid toegankelijk zijn. Gelet op de artikelen 19 en 22 bis der Lageronderwijswet 1920, Besluit: te beslissen, dat de instandhouding van de openbare lagere school no. 2 ingevolge art. 19 der Lageronder wijswet 1920 wordt gevorderd. Z.h.s. werd het aanvaard. Punt 10. De vergoeding over 1949 aan de Bijzondere School met de Bijbel krachtens art. 101 der Lageronderwijs wet 1920 werd op 23.88 per leerlmg Punt 19. Aan de 3 bijzondere scholen werd voorts een voorschot op de ver goeding over 1950 toegekend, t.w. Bijz. School met de Bijbel 2975.10, R.K. jongensschool 2150.51 en R.K. meis jesschool 1827.28. Rondvraag. Dhr v. Vught: Bij de jongste brand heeft de motor van de spuit geweigerd. Lag dat nu aan de motor of had men geen benzine bij zich Prijzen van ongekende hoogte ,,The Economist" heeft eens achter het ijzeren gordijn geloerd in het Sow- jetparadijs. Deze blik heeft het blad in de gelegenheid gesteld een lijst te pu bliceren van winkelprijzen, zoals die in dit land van de „hemel op aarde" gel den. Hieruit blijkt, dat de prijzen van le vensmiddelen thans, na de devaluatie van de roebel (alles per kg en omge rekend in guldens) als volgt zijn vast gesteld: Bruin brood 1.90, boter 40.85, kaas 40.85, biefstuk f 33.25, lamsvlees 21.86, thee 304.—, cacao 152.— en melk per liter 3.42. Ook de prijzen voor kleding en schoei sel zijn niet mals. Herenschoenen (slech te kwaliteit) 190.idem betere kw. 446.50, damesschoenen 237.50 en 513.wollen kleding 392.heren- costuums 600.Voor toiletzeep wordt per stuk 2.85 gevraagd. Het blad merkt op, dat heren- en dames schoenen alsmede kleding niet altijd in de winkels voorradig zijn. Volgens The Economist verdient in Rusland een ongeschoolde arbeider 250 tot 500 roebel (240—475 gulden) per maand, een geschoolde arbeider 500 tot 1500 roebel 475—1.425.). De Sta- chanof arbeider (die door bijzondere prestaties uitmimt) kan maximaal 3000 roebel 2.850 per maand verdienen. De Voorz.: Een particulier heeft ben zine beschUcbaar gesteld, maar men had ze wel bij zich. De vakman die er over gaat, was juist op een andere plaats bij de brand. Wie werkt, maakt fouten, en ik ben het met U eens, dat dit niet behoort voor te komen. Dhr V. Vught: Waarom waren de brandhaken niet aanwezig? Nu moest men steigerpalen gebruiken. De Voorz.: Dit is inmiddels verhol pen. Dhr K. v. Oostende: Zoals te voprzien was, is de werkeloosheid op Flakkee sterk toegenomen. ledere morgen gaan er honderden mensen aan de overkant werken. Zijn er nu op Flakkee geen ob- jectien die blijven liggen. Ik denk b.v. aan de haven, want dit is niet alleen een inkomst voor de gemeente maar te vens voor de gemeentenaren. Als ik goed ben ingelicht, wil de Centrale Sui ker Mij. op een andere plaats gaan la den. Zou de haven nu niet met de mees te spoed in orde kunnen worden ge maakt, desnoods op kosten der ge meente. De Voorz.: Over het D.U.W. object, de begraafplaats, zal vermoedelijk op 28 April een beslissing vallen. Ik had dit in het najaar reeds verwacht. Men ziet in Den Haag alles door een Haag se bril en vergeet even de Flakkeese bril op te zetten, want meestal schrijft men: Deze voorwaarden moeten we handhaven en anders kunnen we geen goedkeuring er aan hechten. Alles stuit af op Den Haag, daar schakelt men de aannemers uit. Wij zeggen: Schakel de aannemers in en geef ons de subsidie." Ik hoop, dat men in de loop van dit jaar andere maatregelen zal nemen, want men is wel enigszins geschrokken van het grote aantal werklozen op Flakkee. Men gaat er overdenken om hier objecten uit te gaan voeren. Dhr K. V. Oostende: Het is toch wel erg, dat zij hier ver vandaan moeten, terwijl er hier op objecten voldoende zijn. Dhr P. V. Es: Hoe staat het met de aanbesteding van de Spuisluis? De Voorz.: Dit zal vermoedelijk 12 Mei plaats hebben. Dhr D. C. V. Oostende heeft gezien, dat Korteweg aan het heien is. Komt deze niet in conflict met de rooilijn? De Voorz.: Bij het bouwen heeft men daar geen last van. Dhr V. d. Vlieft vraagt of er ook een bouwplan voor de Langstraat komt. Die mensen voelen zich achteruit gesteld. De woningbouwvereniging wil hier gaarne aan medewerken. De Voorz.: Deze materie zullen we even onder de loupe nemen. Volgt sluiting. -------O— VARIA TOT BEIDE BEREID! Een Zendingsgenootschap had op zijn stempel een os, die tussen een altaar en een ploeg staat. Daaronder stonden de woorden, die de os als 't ware in de mond worden gelegd: „Tot beide be reid!" Bereid om geofferd te worden, en bereid de ploeg te trekken, al naar God het wil. Dat is een les voor allen, die God wil len dienen. Bereid om te lijden voor de Naam des Heeren, voor Jezus Christus in een wereld, die Hem verworpen heeft, en bereid voor Hem te arbeiden in alle getrouwheid tot zegen van de mensen om ons heen. Willen we gaan, waar onze God ons zendt, evenals Pilippus? Willen we doen, wat Hij ons opdraagt, evenals Mozes? Willen we opgeven, waarvan Hij ons losmaken wil, waarvan Hij ons losma ken wil, evenals Abraham? Willen we wachten, totdat het Gods tijd is, evenals David? Willen we al onze krachten geven in de dienst van onze God, evenals Paulus? Jezus Christus offerde zichzelf, en door zijn volmaakt werk kunnen we, als we met een waar geloof in Hem geloven, volkomen rusten, wat onze behoudenis betreft. Maar tot rust gekomen, wat onze za ligheid aangaat, worden we geroepen in zijn voetstappen te gaan, en te dienen zowel als te lijden, biddend in afhanke lijkheid: „Uw wil, o Vader! geschiede. Niet wat ik wil, maar wat Gij wilt!"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1