Tendos EEN NIEUW VOORONTWERP PACHTWET De bevolking van Stellendam groeit „dland De bestrijding van de Colorado feever in 1950 en-nieuws staalmout Er is noch van capitulatie, nock van sollicitatie sprake KINDERHOEKJE Enige belangrijke wijzigingen voorgesteld Enkele kaniiekeningen bij de resuliaien van de volksielling die op 31 Hei 1947 in Siellendam gehouden werd. Boekbespreking Biz. 2 „EILANDEN-mEIÜWS" Zaterdag 22 April 1950 Bij de staatsdrukkerii is thans het rapport van de in 1947 benoemde com missie tot lierziening' van de pachtwet- geving verschenen. Het rapport bevat een volledig ontwerp van wet, bestaan de uit 176 artikelen, een algemene en een artikelsgewijze toelichting. Het door de commissie opgestelde ontwerp van wet sluit in verschillende opzichten bij het thans geldende pacht- besluit aan. Zo is het stelsel van pachtovereenkomsten geldende voor een bepaalde duur, en wel van twaalf ja ren voor de hoeve en zes jaar voor los land behouden, zulks met de mogelijlc- heid, dat de gi-ondkamer een koi'tere duur dan de wettelijke goedkeurt. iDe verplichte goedkeuring van alle pacht overeenkomsten door de grondkamer is gehandhaafd. Aan de toetsingnormen is uitbreiding gegeven, doordat bij de toetsing ook gelet moet worden op de invloed, die de pachtovereenkomst op de verkaveling en de grootte van de be drijven heeft. De sanctie op het niet schriftelijk aangaan of het niet ter goed keuring inzenden van de pachtovereen komst is verscherpt; zolang de pacht overeenkomst niet ter goedkeuring is ingezonden, geldt zij voor onbepaalde tijd en kan zij niet worden opgezegd. De in het Pachtbesluit voorkomende verplichting van de verpachter de ge bouwen en andere opstallen te veize- keren is vervangen door de verplichting van de verpachter tot wederopbouw van dooi< brand of storm te niet gegane opstallen. Nieuw is de bevoegdheid van de pach ter om, indien de exploitatie van het gepachte hem tengevolge van ziekte, ouderdom of invaliditeit zwaar gaat vallen, aan de grondkamer te vragen, ook als de verpachter zijn medewerking weigert, dat een of meer van zijn bloed of aanverwanten in de rechte ncderda- lende lijn in zijn plaats als pachter ge steld zal worden. Deze bepaling maakt dus overneming van de i^achtovereen- komst tegen de wil van de verpaclitcr tijdens het leven van de pacliter mo gelijk. Daarnaast is de regeling behou den, krachtens, welke na het overlijden van de pachter een of meer bloed- of aanvei-wanten in de Z'echte noderdalendo Ifln in diens plaats gesteld kunnen woi'den. De verlenging" van <le pacht In het stelsel van de verlenging van j)achtovereenkomsten is een belang rijke wijziging gebracht. Moet volgens de bestaande regeling de pachter een jaar voor het einde van een pachtover eenkomst een verzoek tot verlenging indienen, thans wordt voorgesteld, dat de pachtovereenkomst van rechtswe ge verlengd wordt, tenzij de verpach ter daartegen bezwaar maakt. In dat geval kan de pachter zich alsnog tot de grondkamer wenden, met het ver zoek de overeenkomst te verlengen. De termijn van verlenging is zowel voor hoeve als voor los land op zes jaren gesteld. Daarmede wordt in zo verre van de bestaande regeling af geweken, dat volgens het Pachtbesluit een pachtovereenkomst t.o.v. de hoeve in beginsel voor twaali: jaren verlengd wordt. In het ontwerp wordt de pachter te gen de koper beschermd. De koper zal namelijk het door hein gekochte bedrijf, indien dit verpacht is, niet in eigen ge bruik kimnen nemen, zolang hij nog geen vier jaren eigenaar is. Indien hot verzoek tot verlenging van de pachtovereenkomst is afgewezen, op gr'ond dat de verpachter het verpach te in eigen gebruik zal nemen, is de vei'pachter tot schadevergoeding jegens do pachter gehouden, indien hij het goed niet binnen drie jaren in eigen gebruik heeft genomen. Deze bepaling dient om misbruik van het beroep op eigen ge bruik te voorkomen. Bijzondere bepalingen met betrekking maken het mogelijk, dat deze lichamen van een aantal bepalingen van de Pacht wet afwijken, indien zij aan hoeven of aan los land een niet tot de landbouw betrekküjke bestemming hebben ge geven. Een nieuw element in de Pachtwet vormt het hoofdstuk over de pachtruil. Hiermede wordt beoogd tot een verbe tering van de verkaveling te komen, voorzover deze haar uitdrukking in de pachtverhoudingen vindt. De methode, welke voorgesteld wordt, lijkt in ver scheidene opzichten op de ruilverkave ling, doch het geheel is eenvoudiger van opzet. Een ing'i'ijpende wijziging bevat het rapport met betrekking tot de colle ges welke bij de uitvoering en bij de rechtspi'aak betrokken zijn. Voorge steld wordt nl. de thans bestaande pachtkamers bij de kantongerechten en de grondkamer samen te voegen tot een college, grondkamer geheten, het welk zowel met de uitvoering als met de rechtspraak op het gebied van de pacht zal zijn belast. Het appèlcollege, in het ontwerp de Hoge Grondraad ge noemd, blijft in Arnhem gevestigd. Op het tijdstip der laatste volkstelling waren in Stellendam aanwezig 1924 per sonen, nl. 993 mannen en 931 viouwen. Van dezen woonde slechts een gering gedeelte in afzonderlijk staande huizen, nl. 88 personen, terwijl 7 mensen ver blijf op schepen hielden. Een halve eeuw geleden werd de gemeente bewoond door 1362 zielen, waaruit dus af te leiden is, dat in de periode van 50 jaar de bevol king inet ruim 41% toegenomen is. In 1947 werden in Stellendam geteld 485 huisgezinnen, waarvan 447 door een man geleid werden, terwijl 18 alleenwo- nenden (7 mannen en 11 vrouwen) aan getroffen werden. Wanneer wij een blik werpen op de gegevens van een halve eeuw geleden blijkt, dat toendertijd 264 huisgezinnen, waarvan 240 door een man geleid werden, geregistreerd zijn. Hier uit valt dus af te leiden, dat het aantal huisgezinnen met bijna 84% toegeno men is. Typisch is, dat het aantal al- leenwonenden ongewijzigd is gebleven, want op 31 December 1899 werden 17 alleenwonenden geteld. De sterkere groei van het aantal huisgezinnen was vanzelfsprekend het gevolg van het klei ne aantal inwonende eigen-, pleeg- en stiefkinderen. Werden in 1899 in de ge registreerde gezinnen 800 kinderen aan getroffen, in 1947 was dit aantal geste gen tot 940, een toename, die niet in ovei-eenstemming met de groei van het aantal huisgezinnen is. Ter vergelijking kan vastgesteld worden, dat in 1899 in 10 gezinnen gemiddeld 30 en in 1947 slechts 21 inwonende kinderen aange troffen werden. In onderstaande tabel zijn de gege vens betreffende de samenstelling' der bevolking volgens leeftijdsgroepen, in procenten uitgedrukt, aangegeven. Bevolkiingsopboiiw vaii Stellendam 31-12-1879 31-12-1930 31-5-1947 100 115.0 115.0 100 195.0 174.2 100 165.9 173.4 100 165.8 218.3 100 212.2 242.2 100 242.9 272.9 100 134.3 215.7 100 563.6 772.7 100 115.4 177.0 glOO 165.2 181.5 Leeftijden 31-12-1879 3M2-1930 31-5-1947 0-10 jaar 30.4 21.0 19.1 10-20 jaar 18.3 21.1 17.2 20-30 jaar 16.1 16.1 15.4 30-40 jaar 11.4 11.4 13.6 40-50 jaar 8.8 11.0 11.3 50-60 jaar 6.7 9.7 10.0 60-70 jaar 6.1 5.4 7.9 70-80 jaar 1.0 34.4 4.3 80 jaar en ouder 1.2 0.9 1.2 Uit deze gegevens blijkt wederom, dat de jeugd op de achtergrond geraakt, want was het percentage van O tot 20-jarigen in 1879 nog 48r7, in 1930 was dit gedaald tot 42.1 om in 1947 zelfs weg te zakken tot 36.3. De daling bleek in 1947 zelfs doorgedrongen te zijn in de groep van O tot 30-jarigen. Hoewel de pyramidevorm van de bevolking in 1947 wel bewaard was gebleven, was deze toch voor een gezonde bevolkings opbouw te steil geworden. Aan de hand van de navolgende indexcijfers blijkt op overtuigende wijze hoe de groep jeug digen relatief achterbleef bij de overige leeftijdsgroepen. Indexcijfers van de bevolking van Stellendam Lceitijdcn 0-10 jaar 10-20 jaar 20-30 jaar 30-40 jaar 40-50 jaar 50-60 jaar 60-70 jaar 70-80 jaar 80 jaar en ouder j.uu tot. bevolking 100 Opvallend is de groei van de totale bevolking, maar eveneens valt op, dat de groep der jongeren aanzienlijk ach terblijft bij die bevolkingsaanwas, ter wijl de groep der oudsten zelfs beang stigend toegenomen is. Wanneer deze ontwikkeling zich gedurende de volgen de jaren blijft voortzetten, zal ook Stel lendam gebukt gaan onder de nadelige gevolgen hiervan en zal het gemeente bestuur zich er over moeten beraden of het geen aanbeveling zou verdienen de scholen in te richten voor tehuizen voor ouden van dagen. Dr J. VERSEPUT. DE WERELD Wat is de wereld? Wien kan men wereld noemen? Wanneer de Heiland van de wereld zegt, dat zij Hem niet ziet en niet kent", dan meen ik dat on der de wereld te verstaan is dat men geen geopenden hemel wil en daar aan denkt, maar alles op louter natuurlijke wijze worden en geschieden laat zon der enige persoonlijke tussenkomst van de ware God. Deze „natuurlijkheid" is het, door welke de wereld ge karakteriseerd wordt. Zij wil geen on middellijk en beslist ingrijpende God. De wereld stelt een scheidsmuur tus sen God en mensen, zet God in wijde verten, terwijl Hij de zaken laat verlo pen naar een eenmaal vastgestelde oi- de; zonder in het minst met liefde, vriendelijkheid en barmhartigheid in te grijpen. Hier is de wondeplek van ons geslacht. Een sprake Gods tot de men sen, een handelen van de persoonlijke God onder de mensen is zelfs de beste dikwijls onmogelijk in te denken. Het is niet te geloven, hoe weinig eigenlijk begrip van de openbaring Gods er ook onder de Christenen is. Men kan ge waarworden, dat ook gelovige Christe nen in de grond der zaak niet in een Zich openbarende God geloven. Men kan bij deze natuurlijkheid ook de vrome man spelen en ter kerke gaan. Dat is de wereld, en deze heeft de ganse Chris tenheid doortrokken. En zolang deze natuurgeest de overhand heeft, zo lang kan onmogelijk de Heilige Geest weder gegeven worden, ten minste niet met die krachten, die in het begin met Hem medegedeeld z^jn. Wij moeten ophouden, wereld te zijn. Joh. Chr. Blumhardt. I Waf staat er iedere week in Hoofdartikelen over alle mogelijke onderwerpen tweestarren en driestarren. K^kvenster (Vrijdags) waar een vi sie wordt gegeven op veel be langrijke zaken. Buitenlands Overzicht (Vrijdags) waarin U een samenvatting krijgt van hetgeen die week in het buitenland is gebeurd. liandbouw-artikelen, o.m. van onze speciale medewerker over han del, in- en uitvoer van uien enz. Schrarametje, die iedere week zul ke pittige dingen schrijft en daardoor op ieders lippen is. Een pracht Vervolgverliaal. Thans loopt er een spannend vervolg verhaal, dat zich afspeelt in oud-China. Jeugidnibriek, waarin Oom Ko hon derden brieven van onze jon gens en meisjes te verwerken krrfgt. Gemengd en Plaatselijk Nietivvs. Objectieve gemeenteraadsversla- gen, en verslagen van allerlei aard. Kortom een Wad, dat op veelzijdig gebied voorlichting geeft en tal van variaties biedt. Ben goedkoop blad, omdat het U het meest geeft. Hèt blad om In te adverteren. Geeft U nu op als abonné! „SIMON GIEKE, DE KETTER VAN SCHERPENISSE" door Mevahor, uitgave „De Banier" te Utrecht. De naam „Simon Gieke" zal bij vele van onze lezers herinneringen oproepen. Een tiental jaren geleden is dit prach tige verhaal over de ketter van Scher- penisse als feuilleton in ons blad ver schenen. Velen vroegen toen reeds onze redactie of het in boekvorm kon wor den uitgegeven. Dit verhaal, naar een oud dagboek, was zo spannend en boeiend, dat men het gaarne in boek vorm wilde bezitten. De Uitgeverij ,,De Banier" te Utrecht heeft de uitgave ter hand genomen en wij vernamen, dat zodra het was uitge komen, direct honderden exemplaren werden verkocht. Het verhaal speelt zich af op het eiland Tholen, in de tijd dat de Refor matie in opkomst was, zo omstreeks 1568—1572. Simon Gieke werd geboren in de Poortvlietse Welhoek. Bij zijn opgroeien was het een sterke, ruwe kerel gewor den, die alleen leefde en als jager aan de kost kwam. De avonden bracht hij meestal door in de Taveerne te Scher- pcnisse, waar dikwijls woeste drinkgela gen werden gehouden. Eens, in de schemering op een jacht- tocht in de moerassen onder Scherpe- nisse bood hij hulp aan een marskra- naer, die in het water lag. Hij kon of schoon hij God niet vreesde en geen mens ontzag" deze toch maar niet la ten verdrinken. Later zou deze man veel voor hem betekenen, want hij zou het middel worden tot zijn bekering. Simon bracht de man, die een rondrei zend prediker bleek te zijn, op een boe- renbehuizing. Woorden van dank wilde de ruwe kerel, voor de redding niet, maar de prediker wees hem op de ge vaarvolle toestand, waarin hij verkeerde dat hij zó niet kon sterven en God kon ontiTLoeten. Dit liet Simon niet meer los. Hij trachtte de stem in zijn binnenste wel te smoren en weg te drinken, maar hij was geraakt. Zijn ontrust geweten dreef hem naar de lieden, die de her vorming waren toegedaan, wat het mid del werd dat het licht voor hem opging en hij tot bekering kwam. De roomse inquisitie met behulp van de Spanjolen zetten een ketterjacht in op het eiland Tholen, waarbij Simon Gieke het middel werd in Gods hand om velen tot redding te zijn. Spannend zijn de avonturen, die ons daarbij worden beschreven. Velen moes ten vluchten, have en goed achterlatend. Uiteindelijk moest toch Simon de wijk nemen, omdat hij werd opgejaagd als een veldhoen op de bergen. Gewond kwam hij in Veere aan. Juist in die tijd werd Veere bevrijd van het Spaanse juk, waaraan Simon zelf actief deel nam. Het is een boek dat de lezer spant van begin tot einde. Op treffende wijze worden ons de toestanden beschreven zoals die in het midden der 16e eeuw waren, met een juiste omschrijving voor polders en dijken, die er nu nog zijn. Meerdere oud Thoolse namen komen er in voor. Het is ook daarom belangrijk, omdat het ons niet alleen een stuk ech te historie geeft maar ook een zuiver beeld van de strijd die onze vaderen te strijden hadden tegen Rome's macht en dwinglandij en tegen de Spaanse over heersing-. Opofferend geloofsleven, vol komen zelfovergave om der Waarheid tvil, wordt er in ontplooid. Het lauwe Christendom van onze dagen kan er een voorbeeld aan nemen! Wij bevelen dit mooie boek ten zeer ste aan. Vooral voor onze jonge men sen. Het is betere lectuur dan veel der- dehands romannetjes die van de druk persen komen. Fraai uitgevoerd zoals we dat van de „Banier" gewoon zijn en met vele tekeningen verlucht, kost het slechts 3.45 gebonden. Dit is het eer ste deel. Het tweede verschijnt binnen enige maanden, waar we later op terug hopen te komen. Nogmaals: van harte aanbevolen. ADVIES VOOR DE BOER Graslaiad. Vele graslandpercelen in de binnenvelden zijn zeer ar maan fosfaat. Door ruime fosfaatbemesting kan de grasopbrengst en kwaliteit sterk worden verhoogd. Wees dus niet zuinig met fos faatbemesting op uw arme graslandper celen. Bij nalatig'heid zaJ streng worden opgetreden Dank zij de koele zomer van 1948 en het eveneens koele voorjaar van 1949 liet het optreden van coloradokevers zich in 1949 aanvankelijk gunstig aan zien. Er verschenen weinig' kevers en larven en daarmede had men niet veel moeite. De aandacht verslapte en toen in Juli en Augustus ten gevolge van ho ge temperaturen de larvenontwikkcling zeer snel verliep, bleek de practijk niet meer bereid voldoende zorg aan de be strijding te besteden. Hierdoor ging in verschillende delen van het land de toe stand zienderogen achteruit. Eveneens zijn uit het buitenland kevers binnen gevlogen, waardoor de besmetting in ge bieden, die aanvankelijk vrijwel onbe smet waren, ernstiger bleek dan ver wacht werd. Men dient er dus terdege rekening mede te houden, dat na het intreden van warm weer aanzienlijke aantallen kevers te voorschijn kunnen komen. De telers en vooral ook de volkstuinders en par ticulieren moeten dei'halve van het eer ste optreden af de kevers en eventuele nakomelingen bestrijden en verdelgen. Dit moet worden voortgezet zolang er nog kevers of aardappelen op het veld aanwezig zijn. Het is niet moeilijk het gewas vrij van coloradokevers te houden, als men maar zorgvuldig en regelmatig contro leert en de nodige bestrijdingen uitvoert. Door middel van radio en pers zullen regelmatig nadere aanwijzingen worden gegeven over de maatregelen, die geno men moeten worden. Een goede bestrijding is niet slechts Uw eigen belang, doch ook het belang van uw buurman en tenslotte van ons gehele land. Daarom verplicht de Colo- radokeverwqt U de nodige verdelgings- maatregelen te nemen. Het vorige jaar werd in vele gevallen vooraf een mon delinge of schriftelijke waarschuwing gegeven. Dat zal dit jaar als regel niet meer plaats hebben. Er zal strenger worden opgetreden, ledere gebruiker van een perceel aard appelen, hetzij teler, volkstuinder of par ticulier, loopt dan ook de kans dat, wanneer bij controle een meer of min der ernstige aantasting wordt geconsta teerd, zonder voorafgaande waarschu wing een proces-verbaal tegen hem wordt opgemaakt. Wij raden daarom met nadruk aan: Loop regelmatig (min stens eenmaal per week) Uw gewassen door. Doe dit vooral in of kort na een warme periode, anders komt U voor verrassingen te staan. In een gewas zit ten altijd meer larven dan U denkt. Spuit uw aardappelpercelen op de daarvoor geschikte tijden. Deze worden door de Plantenziektenkundige Dienst tezamen met het K.N.M.I. in pers en radio regelmatig bekend gemaakt. Spuit goed en zorgvuldig en herhaal dte beliandelllng één of meermalen, oon- troloeï regelmatig en let op de radio- en persberichten'. BestrijdingsmMUlelen Voor de bestrijding van de colorado- kever beschikt men over de volgende middelen: Calcium-arsenaat. Dit is een maaggif en wordt gebruikt tegen niet te oude larven en jonge zomerkevers. Het is echter giftig voor mens en dier. De meest gebruikelijke sterkte is 5 gram p. liter water (V2%). Tegen het einde van het seizoen is het gewenst dit percen tage te verhogen tot Zonder be zwaar kan met Bordeauxse pap en met andere koperhoudende middelen ter be strijding van Phytophthora gemengd worden. Men gebruike 8001000 liter per ha. D.D.T.-bevattende middelen zijn lang zaam werkende maag- en contactvergif ten. Ze hebben een vrij lange nawerking, die ook afhankelijk is van de hoeveel heid D.D.T. per ha aangewend, de weers omstandigheid en de regenbestendighoid Ze kunnen ook worden gemengd, echter met Bordeauxse pap moeten grote hoe veelheden D.D.T. worden gebruikt. D.D.T.-stuif wordt gebruikt in een hoeveelheid van 35 kg/ha. Slechts bij gunstige weersomstandigheden te ge bruiken. D.D.T.-spuit neemt men in een 1% oplossing van een 10% prodvict, of van een product dat 25'Xi D.D.T. bevat, een 0.4% oplossing. D.D.T.-emulsics en -pasta's zijn werkzamer en kunnen in lagere sterkten worden gebruikt. Van een 20"%? emulsie gebruikt men 0.2- 0.4% oplossingen. Van D.D.T.-pasta's kan men gelijke sterkten nemen. vernieuwt en verbetert uw bloed N.V. A J, TEN DOESSCHATE-ZWOLLE, VRIJE PRIJZEN VOOR SIGARETTEN Blijkens een beschikking in de Staats courant van Dinsdag, zijn de prijzen van sigaretten met ingang van Woens dag vrijgelaten. Zaterdagmiddag werd te Sommelsdijk een verkiezingsappèl gehouden van de A.R.-partij. Na do gebruikelijke opening door de voorzitter der A.R.-Hulpcentra- le, de heer P. v. d. Heuvel van Ooltgens- plaat sprak mr A. B. Roosjen. Over liet algemeen is er weinig belangstelling voor de vei-kiezingen van de leden der Prov. Staten, waarschijnlijk mede door onbekendheid met de veiTichtingen en werkzaamheden der Staten, aldus spre ker. We mogen echter niet de maclit van deze colleges onderschatten, immers door hen en uit hen worden de Gede puteerde Staten gelcozen, die o.m. toe zicht houden op de verrichtingen der gemeentebesturen en belast zijn met de dagelijkse leiding van de provincie. Van groot belang is het dus,hoc de beman ning van het provinciale schip is vast gesteld. De Prov. Staten van Zuid-Hol land moeten 12 van de 50 leden der Eerste Kamer verkiezen. Door een stem op 26 April uit te brengen doet men een uitspraak over het regeringsbeleid van de laatste jaren, ook t.o.v. het jam- mervol beleid van Indië, waarvan de ge volgen langzamerhand catastrophale af metingen gaan aannemen. Spr. behandelde uitvoerig de houding- van de A.R. Kamerfractie t.o.v. het In- dië-beleid en zoide dat men zich niet mag laten ontmoedigen. Ook in de toe komst moeten de beste krachten gege ven worden. Het gevaar der methode, die door de regeringspartijen wordt ge bruikt om onze strijdwijze belachelijk te maken, zoals prof. Romme zich tegen over Schouten probeerde te argumente ren, toen hij hem noemde de lofredenaar van het verleden, die zich nu een krijgs- gevp-ngene van het verleden toonde te zijn, mag niet onderkend worden. De A.R.-zienswijzc zou niet progessief zijn, maar verouderd. Zo probeert men de jongeren kopschuw te maken voor de aftand.se A.R.-politiek. De A.R.-poli tiek moge oud zijn, maar zij is niet ver ouderd. Jammer is echter, dat door on bekendheid veel verkeerde conclusies worden getrokken. Toen enkele predi kanten in 1945, door sociale bewogen heid bewogen, zich aansloten bij de Partij V. d. Arbeid, gaven zij meteen blijk niet voldoende onderlegd te zijn met de feiten uit vroeger jaren, toen collega's als de Liefde en Brummclkamp reeds toen in eigen gelederen toonden oog te hebben voor de sociale noden. Schuldig staan ook wij, als wij niet zor gen voor een goede voorlichting, aldus spreker. Wij hebben duidelijk te maken aan allen en iedereen, dat vrijwel alle sociale wetten afkomstig zijn van een Chr. Regering. De A.R. verstonden hun tijd toen, maar ook in de bezettingstijd en ook in de Indische kwestie was er lijn te bespeuren, hetgeen spr. met voor beelden staafde. De A.R. verstaan ook nu hun taak in hun strijd tegen het communisme, ook al beklaagt Van der Goes van Naters zich erover, dat zijn partij alleen staat in haar strijd tegen het communisme, En steekt nu prof. Anema de hand aan de linkse groepen toe .Spr. vroeg: Waar hebt u dat gelezen? Prof. Anema en Schouten hebben wel verklaard, dat zij na de Indische kwestie niet in de op positie zullen blijven, voor zover de be ginselen dit mogelijk maken. Er is nocli van capitulatie noch van sollicitatie spra ke. Spr. besloot met de oproep om te genover de totaliteit van de revolutio naire beginselen te stellen de totaliteit van het evangelie van Jezus Christus, Slotwoord Na de discussie sprak ds L. A. Kloot wijk van Herkingen. De mensheid, aldus spr., wordt niet gered door de mens heid, maar door het woord van God, Wij zijn geroepen tot getuigen. De Iiele waarheid behoort niet door halve, maar door hele mensen te worden uitgedra gen. Laat ons alle laksheid afwerpen en ons ook op politiek terrein, dus ook op 26 April Gods eer zoeken. Laat ons dat ook verstaan als gedeelde Chr, partijen, door uit één principe te leven. Deze tijd is een tijd van atomisme d.w.z. de splitsing van de materie tot aan het atoom, ook in de strijd der geesten. Door Gods genade plaatst de kerk hiertegen over het organisme nl. de eer van God in en voor allen. Zonder dit doel zou deze wereld doelloos zijn. Juist, omdat dit doel nl. de ere Gods in alles te zoeken te laag wordt gesteld, is er nog te weinig binding in onze Clir. partijen. Ook dat overtuigde Christenen toch nog stemmen op V.V.D. en P.v.d.A, is er een bewijs van, dat ze niet het grote doel Gods verstaan. Alleen het ge loof kan u krachtig doen zijn en daar om begint alle strijd op de knieën en zo zal ook onze politieke arbeid voor afgegaan worden door de vraag om de leiding van de H. Geest. Zo alleen wordt het: Hele waarheden uitgedi'agen door hele mensen. Na het zingen van het Lutherlied, sprak de voorzitter een woord van dank. EEN 69-JARIGE DOOR TKAM- BOTSING OVERLEDEN De 69-jarige G. A. van O., uit Den Haag is Maandagavond op de Laan van Meerdervoort op de fiets in botsing ge komen met een tram. De man is enige uren later in het ziekenhuis Westeindo overleden. O— Het driejarig dochtertje van de fami lie Fial te Uithuizermeeden is tijdens hei spelen onder een passerende vrachtauto geraakt. Het kind was onmiddellijk dood De Bergen-op-ZoomS8 binnenhaven wordt gedempt. Dinsdag heeft men een begin gemaakt met het leggen van een damwand. Beste jongens eu meisjes! We krijgen nu een raadsel, dat al een tijd geleden door een nichtje werd in gezonden. Er worden 13 woorden ge vraagd, waarvan de beginletters de eer ste regel vormen van een bekend Psalm- vers. Ziehier de gevraagde woorden: 1. schoondochter van Naomi (zie boek Ruth). 2, bekend zendingsapostel. 3. profeet die niet stierf. 4. Syriër die van melaatsheid werd genezen (2 Kon.) 5. richter, 6. held van David; man van Bathseba (1 Kron. 11). 7. hoorde bij het Heiligdom en was gemaakt van koper (Exodus 30.) 8. vriend van Job die laatst sprak. 9. boek van Mozes. 10. zuster van Martha en Lazarus. 11. god deloze vader van koning Achab. 12. ging vanwege de hongersnood naar Moab. 13 dochter van Jacob. Dit is het 3e APRIL-RAADSEL. Het werd ingezonden door Rietje Stolk, Dirksland. Kijk, nu is er nog een hele ruimte voor de brieven. Hier komen ze: Maarten T., Ouddorp. Ik weet zeker, dat jij de vogeltjes met rust zal laten. Nooit heb ik me maar enigszins in kun nen denken waaróm de jongens de nes ten toch uithalen. Zien ze het wonder lijke en schone van de schepping dan helemaal niet? Een zware straf verdie nen ze, die moedwillig kunstige nestjes uit elkaar rukken, enkel uit baldadig heid. Leni en GUi F., Dirksland. Ik hoop, dat je in die tussentijd beter bent ge worden, Gili. Ziek ztjn valt niet mee, hè? Dapper van je Leni, om voor bei den te schrijven en (hoe kan het an ders) te tekenen. Jammer dat er geen plaats meer was op de huishoudschool. Goed voor de kranten zorgen, hoor! Leny van D., Zoetermeer. Een heel mooi rapport! Om tekenen te leren zou je les moeten hebben van de twee jonge dames hier boven. Z^n ze al ver aan de nieuwe school Er is gebrek aan plaats. merk ik: 72 nieuwelingen is geen klei nigheid Jobje A., Oud Vossemeer. 't Gaat goed met je rapport, Jobje. Wat heb je een mooi cijfer voor godsdienstonder wijs! Daar zal je wel extra je best bij doen. Hoor je graag uit de Bijbel ver tellen Tony L., Nieuwe Tonge. Eeel goed, dat je me een afscheidsbiiefjc geeft en niet stilletjes achterblijft. Ik Itan het goed begrijpen dat je zodoende iets moet laten glippen. Het ga je verder goed, Tonie. Je mag steeds aan me schrijven, hoor, als je daar zin in hebt. Corrie O., Rijnsberg. Gelukkig, dat het boek zo naar je zin is; en fijn, dat je nu in de derde van de huishoudschool zit. Nu ben je zeker op de helft? Bij die datum tel je 13 dagen en 3 maan den. Nu zal je 't wel weten. Maarten en Comelis G., Ouddorp. Hoe zwaar moet je zijn om nog aan de eisen te voldoen? Dan maar een boterham metje meer, nietwaar? Ja, in de zomer sta ik ook vroeger op dan in de win ter. Bij het landwerk is het altijd vroeg opstaan. Ik denlv, dat de bieten nu bo ven staan. Pieter Hugo G., Ouddorp. Weer netjes gewerkt, Pieter! Bij die Waterpoort ben ik vorige zomer geweest, 't Is moeilij ker die poort te tekenen dan het ding te bekijken. Ik zou je schilderijtje best eens willen zien. Nico ,F., Ouddorp. Ben kort briefje met blij nieuws. Met je overgang en je verjaardag hartelijk gefeliciteerd. Gaat het naar je zin in de vijfde Sletje Z., Miiddelhamis. Vind je de sommen vervelend Welk soort kan je niet zo goed? Welke repetities vallen ook niet mee? Breien is mooier werk, hè. En van de zomer violen plukken! Ik hoop dat de plantjes het goed zullen doen. Jan F., Ouddorp. Je raadsel zal ik goed bewaren. Het zal wel geplaatst kunnen worden. Straks is het veevoeren toch niet meer nodig? De beesten lopen nu al buiten, denk ik. V/at moet je dan de hele dag doen? Gelukkig dat je gi'aag vroeg opstaat. Bij de meesten is dat niet zo. Pietje D., Scherpenisse. Dat is nog eens een brief! Vier kantjes vol! Ge lukkig dat jij ook verhoogd bent. Vind jij rekenen ook al zo moeilijk Er zijn meer kinderen die dat zeggen. Hebhen ze tegenwoordig een nieuw soort som men uitgevonden misschien? Ben je nu bij een andere meester gekomen oolc, of is het dezelfde? Is het in de zesde lilas moeilijker dan in de vijfde? Doe niaar goed je best. Pietje. Hans S., Ouildorp. Ik weet die scholen wel te staan. En die meneer ken ik ook. Is het huiswerk al wat vermeerderd! Kun je 't nogal de baas? Welk soort werk ki'ijg je om thuis te doen? Van krentenbrood ben ik niet zo'n erge liet hebber. Giljam F., Nieuwefkerk. Heb jij weer zo mooi het adres geschreven? Nog hartelijk gefeliciteerd met je moeders verjaardag. Is er veel volk geweest? Wat is die arme Corrie lelijk terecht gekomen! Met vader gaat het elke dag beter, is 't niet? Allebei, je vader en Corrie, van harte beterschap. Piet van L., Nieuwe Tonge. Jamnier, dat je juist ziek was op je verjaardag. Héél mooi weer is het sindsdien noS' niet geweest! Hoe gaat het met tan te L. Jullie hadden zodoende een lan ge vacantie. Ben je 't schoolgaan nu weer gewend? Joke de W., Doorin. Ja, vacantie is al tijd fijn. Maar gelukkig komt er aan elke vacantie een eind. Vraag- maar aai' de moeders hoe blij ze zijn dat het wee'' school is. Leuk postpapier heb je. Zij'' de knikkers uitverkocht? Verkoopt je vader springtouwen ook? Tony V. d. D., Nieuwe Tonge. Heh je aan de schoonmaak geholpen in de va cantie Of liep je te veel in de weg Dat kan ook. In de schoonmaak maken moeders korte metten. Berg je da" maar! Jan van W., Stellendam. Bedankt voor de prachtige Schiphol-lfaart. Allemaal de hartelijke PRIJSWINNERS: jroeten van OOM KO. Jan Hollaar, Ouddorp. Jaantje Soldaat, Middelharnis. Bnam ViH)egiindewey, SommelsdÜ''' Hans Soeteman, Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 6