J. Taaie - Telefoon 95 ommelsdyk J. TAALE Fa. Gebrs. Buijsse - Telefoon 52 - MiJdelKarnis Telepathie is zwendelari| Onze voorraden zijn thans zeer groot. - U zult zeker bij ons slagen. ^Engelse auto's in Nederland gemaakt Heren- en Jongenscostuums Voor goede werkkleding: „P.K. en „Beva .Steeds voorradig. MORRIS Oxford MORRIS Minor MORRIS IMPERIAL SIX f 8360. Volop keus in: Gordijnstoffen en afgepaste sordifnen. Bedden in diverse prifzen, ook ,,Peerless" en „D.W.U." >.EiLA^^-jsgKïBB:;..., De massa wil bedrogen zijn! Prechiwagens ie zien op de Cenirumbeurs te Sommelsdijk. Prijs f 6220.— Prijs f 4895.— Een werkelijk ruime, kleine wagen. Dealer voor Goeree en Overflakkee 'n ERRES RADIO geen toestel doch een fijnbesnaard instrument ïlscliik Dames Zomermantels Japonnen Mantelcostuums Rokken Kindermanteis en jurkjes Toppers Shawls - Hoofddoeken Dameskousen in prima Tweeds, Cheviot en Kamgaren in 1 en 2-rij model, met en zonder vest. 2-delig Kamgaren f 74,50 3 delig Kamgaren f 99.75 2-deIig Tweed f 48,95 3-delig Cheviot f 70,95 Jongenspakjes met korte broek of plusfour Dekens 150 x 200, vanaf f 12.25 ma B3fS. 2 ■■«-1- Zaterdag 22 April 1950 Onlangs liet een der radioverenigingen een.telepaath, helderziende of hoe men het nieer noemen mag, voor de microfoon komen en daardoor kreeg deze ar tist toegang tot tienduizenden huiskamers. Hij moet voor de radio nogal wat wonderen verkocht hebben en klaarblijkelijk was men op Flakkee ook heel erg onder de indruk, want toen deze telepaath een week later te Middelharnis zou optreden was er een enorme belangstelling. De vertoningen vielen echter erg tegen en de belangstelling taande nog voordat de voorstellingen waren afge lopen. Intussen werd de omroepvereniging in de dagbladpers ernstig over het optreden van de telepaath aangevallen. Ook in de kring van het Wetenschap pelijk Genootschap Goeree-Overflakkee trok het gebeurde aandacht en het ge volg was, dat het Genootschap een uitnodiging richtte tot Dr W. H. C. Ten- haeff, bekend deskundige op het gebied der parapsychologie. Deze kwam vorige week zün lezing houden over „Telepathie en helderziendheid, een inleiding in parapsychologie". Het werd een prachtige avond voor het Genootschap. De le den waren in grote getale opgekomen. Geen hunner zal er spijt van hebben, want Dr Tenhaeff deed vele interessante mededelingen op dit gebied. Wij geven hier verslag van de lezing, zoals Dr Tenhaeff die heeft uitgesproken. Dr W. H. O. Tenhaeff noemde de pro blematiek van de parapsychologie een zeer uitgebreid onderwerp vormend. Hij vfüde zijn leiding liefst aanvangen met historische voorbeelden. Petrarca, veer tiende eeuws dichter en humanist, koes terde een grote liefde voor Laura de Sades - die overigens gehuwd was -; hij bezong haar in vele schone gedich ten. Toen Laura overleed in Avignon, ver van Petrarca verwijderd, zag deze het droef gebeuren in zijn geest en la ter bleek, dat de hallucinatoire beleving precies tesamen was gevallen met het tydstip van overlijden. Een ander his torisch voorbeeld noemde spr. in een zelfde hallucinatoire beleving van de schrtjver COnrad Drost, die - in de kerk gezeten - in zijn geest een broer op het slagveld zag sneuvelen. Door Glenville zijn vele van deze ge vallen verzameld en in een biografisch- historisch werk bijeen gebracht. Deze was de voorloper op het gebied der pa rapsychologie. Ook Kant en andere den kers hebben zich met deze dingen al bezig gehouden. Dr Tenhaeff noemde de psychologie zowel een oude als een jonge weten schap; na 1860 werd het een experimen tele wetenschap. Men ging zich zelfs specialiseren; op de psychologie van het kind, van het dier enz. De parapsycho logie is mede zo'n zijtak. Het object van de parapsychologische studie vor men de paranormale verschijnselen. Het gaat niet om het begrip van het boven natuurlijke, want dan zou het geen we tenschap zijn. In Engeland stichtte men in 1882 het eerste genootschap, dat be gon met onderzoekingen terzake de te lepathie en wel met de enquête-metho de. Aan dit genootschap werden enige duizenden gevallen gemeld, waarvan men er tienduizend over hield, die in een boek verzameld werden. In de ver schillende cultuurlanden ontstonden zus tergenootschappen, in Nedei'land eerst in 1920. Ook het Nederlandse Genootschap houdt enquêtes en in de loop der jaren kon spr. honderden gevallen van spon tane telepathie bijeen brengen. Enige hiervan deelde spr. mede. Een zenuwarts kreeg een hallucinatoire be levenis, waarbij hfl een verpleegster, waarmede hij samenwerkte, in moeilijk heden zag. Hij kreeg een verschijning van het leven. Later bleek, dat deze zus ter ernstig begaan was met een broer, die in moeilijkheden zat. Een ander geleerde. Dr Waterman, had lange t;jd een vrouw uit België in huis. Later keerde deze naar haar land terug en in 1927 kreeg mevr. Waterman de belevenis, dat zij de Belgische dame zag en hoorde roepen: „ik sterf". In werkelijkheid is de dame ook op het zelfde moment overleden. Deze hallucinaties zijn van geheel an dere aard dan die van geesteszieken, want deze objectiveren hun waarnemin gen. De Engelsen noemen de hallucina toire beleving „geloofwaardig." Als men een groot aantal gevallen verzameld heeft kan men die aan ver- gel^kend onderzoek onderwerpen. Dan blijkt, dat de „afzenders" altijd sterk geëmotioneerd zijn. Het tijdstip van ge beuren en waarnemen blijkt meestal het zelfde. Het is echter niet noodzakelijk. In geval van telepathie van overledenen waarvan spr. het bestaan niet wilde ontkennen is er sprake van een „ver schoven ontvangst". De hallucinatie kan urenlang latent blijven. Men heeft niet alleen gezichtshallucinaties, het kan ook de andere zintuigen raken. Een moeder zat in een boek te lezen. Plotseling rook zij een brandende gasslang. In Delft had haar zoon een ongelukje met een gas slang in een laboratorium, waarbij hij een branwond opliep. Een andere moe der lag in bèd en het was alsof zij plot seling een klap op de mond kreeg. Zij stond in „telepathisch rapport" met haar man, die aan het zeilen was en een klap van een deel van het scheeps- tuig tegen de mond kreeg. Een meisjesstudente wachtte in haar kamer op een vriendin. De vriendin bleef uit. De studente kreeg in haar ge hoor het klagend gemiouw van een poesje, het werd heel sterk, het dreef haar naar de piano en zij componeerde „Het moederloze poesje". Even later kwam de vriendin binnen, die vertelde opgehouden te zijn geworden door een miauwend poesje, dat haar medelijden had opgewekt. De studente kreeg een muzikale impressie.' Men kan zich gaan afvragen in welke toestand de ontvanger zich gemeenlijk bevindt, aldus Dr Tenhaeff. Soms wa kend, maar meestal tussen waken en slapen, heel dikwijls heeft men te ma ken met de telepathische droom. Na tuurlijk richtte men zich met de onder zoeking-en ook op de relaties tussen de personen. Tussen ouders en kinderen, zusters en broers, tussen goede vrienden doen zich de hallucinatoire belevenissen het meest voor, dus als er een effectie ve band aanwezig is. Een Utrechtse student had een sterke moederbinding zoals men het noemt ontstaan doordat de vader van de moeder weg ging toen de zoon nog maar vijf jaar was en de moeder al haar af fecties op de zoon richtte. De zoon in Utrecht en de moeder in Rotterdam kre gen herhaaldelijk dezelfde droom, van een slang, die de zoon omstrengelde en van een militair, die stond te vissen, terwijl het ,,tokhoedje" van de moeder bij diens dobber dreef. Soms, aldus spr., past het woord te lepathie niet. Swedenborg, zittend aan een diner in Göteborg, zag een grote brand in Stockholm woeden. Een week later kreeg hij bericht, dat er inderdaad een grote brand in genoemde stad ge weest was. Men noemt dit telaesthasie. Al deze paragnostische verschijnselen doen zich spontaan voor. En Dr Ten haeff legde zijn gehoor de vraag voor of de verschijnselen in het laboratorium onderzocht kunnen worden, welke vraag hij direct bevestigend beantwoordde. De ze onderzoekingen geschieden volgens twee methoden, de kwalitatieve en de kwantitatieve. Als voorbeeld van kv/ali- tatieve onderzoeking noemde spr. het gebeuren bij een ontmoeting met een Pools paragnost, een scheikundig inge nieur uit Warschau. Dr Tenhaeff wilde eerst een hond op een stukje papier tekenen, maar omdat hij geen best tekenaar is, liet hij dit voornemen varen en daar hem de na men Von Kleist en Katchen von Heil- bronn invielen schreef hij deze op het papier, stopte dat in een enveloppe, plakte die dicht en gaf die 's avonds aan de ingenieur. Zonder de enveloppe open te maken, zonder er eigenlijk naar te zien noemde deze de naam Von Kleist, maar hij voegde er aan toe: „maar wat heeft de hond daarmede te maken?" Voor wat onderzoekingen volgens de kwantitatieve methode betreft had iDr Tenhaeff een vijf en twintig kaarten bij zich, waarvan telkens vijf eenzelfde te keningetje droegen. Volgens wiskundige regels zal men 5 keer per 25 goed raden als gevraagd wordt welke kaarten ge trokken zijn. Maar als men dagen, we ken of maanden met bepaalde personen bezig blijft, dan blijken er onder te zijn, die gemiddeld 7 of 8 keer van de 25 goed raden. Hier heeft men te maken met de factor helderziendheid in de ruimte of in hét heden." Daarin zijn tal van in dividuele verschillen te constateren. De Amerikanen zijn op grootscheepse wijze proefnemingen gaan doen, waarbij dui zenden personen zijn onderzocht. Men paste een combinatie van kwalitatieve en kwantitatieve methode toe en kwam tot de conclusie, dat er ook proscopie of „vooruitzichten" bestaat. Alles zui ver wetenschappelijk en wiskundig ge- toest! -Sinds de oudheid, zo vervolgde Dr Tenhaeff zijn boeiend betoog, weet men al van voorspellende dromen. Maar spr. kon een recent en indrukwekkend geval van proscopie vertellen. In 1937 kreeg hij voor onderzoekingen de beschikking over een deel van het Burgerziekenhuis in Amsterdam. Op een avond bleef men wat napraten en plotseling kondigde iemand, die men als proefpersoon ge bruikte, aan, dat het ziekenhuis bezoek zou krijgen van de koninklijke familie. De aanwezigen schudden het hoofd en keken aldaar, niet gelovend, aan. Wat zouden de toenmalige Koningin Wilhel- mina. Prinses Juliana en Prins Bernhard in het ziekenhuis moeten doen? Kort daarop kreeg Dr Tenhaeff een brief van een vrouw, die hem telkens en telkens haar dromen beschreef, verwarde dro men, waaraan niets vast te knopen was. Maar in die ene, bepaalde brief schreef zij, dat zij zich plotseling gedrongen had gevoeld om neer te schrijven wat zij droomde en dat zij geen rust had voor dat de brief gepost was en op weg naar spr. Zij beschreef een lange weg, met weilanden er langs, een auto, die kwani aansnellen, onder een spoorbrug door reed en verongelukte. Een dag of enkele dagen later had Prins Bernhard zijn bekende auto-onge luk, hij werd naar het Burgerziekenhuis gebracht en gedurende een paar dagen hebben koningin en prinses er gelo geerd. ,,Zo zijn duizenden dergelijke gevallen te vermelden!" aldus de geleerde spre-. ker. Er zijn personen, die het klaar spe len om te voorspellen wie op een be paalde avond op een bepaalde stoel in een bepaalde zaal zal komen zitten, wel ke kleding die zal dragen enz. Ook kent men de gevallen van re- throscopie, van terug zien. Spr. maakte mede, dat een persoon, staande in een school, plotseling een houtzagerij voor zijn geest zag en die minutieus kon be schrijven. Later hoorde Dr Tenhaeff, dat de politie had uitgezocht dat er ter plaatse vele jaren geleden een houtza gerij had gestaan. Het phenomeen, zo zei spr., gaat dus in alle richtingen en hij ging dan enige tijd dieper in op de betreffende vraag stukken, waarbij hij aanhaalde hoe Kant in zijn „Kritik der reinen Ver- nunft" ruimte en tijd aanschouwings-, vormen van het menselijk kenvermogen noemt, terwijl professor Einstein over heden, verleden en toekomst als relatief spreekt. In welke richting moet men de ver klaring al dezer verschijnselen zoeken? In 1935 heeft Prof. Heymans als zijn mening geuit, dat de verschijnselen wor telen in het „onbewuste". Het is een in vallen van denkbeelden uit een vreemd bewustzijn. Een komt hiermede op het gebied van godsdienstpsychologie, my- tiek enz. Dat we niet voortdurend in telepathi- sclie verbinding met de medemens staan is te danken aan een remmend mecha nisme in de hersenen. Was dat er niet dan zou het leven ondraaglijk zijn en spr. vertelde hier van het geval van' een jongeman, die zeer door telepathi-; sche verschijnselen leed en die zich tot' spr. om raad en hulp wendde. De hersenen hebben ook een evolutie doorgemaakt en er zijn aanwijzingen, dat het buitenzinnelijk kenvermogen ouder is dan dat van ons. Klages heeft gezegd, dat de mens oorspronkelijk een instinctief wezen is. Daarom hebben we' nu trance, hypnose of slaap nodig om de verschijnselen toegang te verlenen. Een deel der telepathie is voorzeker ook atavisme. Van nature zijn we allemaal telepathen, alleen openbaart het zich bij de een gemakkelijker dan bij het ander. Het type, waarbij de telepathie zich ge makkelijk manifesteei't is het nerveuse! Na enige tijd pauze zette Dr Ten haeff zijn lezing voort en wel over de variétéhelderzienden. Hoedt U voor hen!" aldus deze parapsycholoog. Hun werk heeft niets met telepathie te ma ken. Het zijn slechts trucs, die zij toe passen en een handig code-systeem, waarvan zij gebruik maken. Wel be schikken zij over een goed geheugen. Zij beginnen meestal hun voorstellingen met een heel verhaal dat kant noch wal raakt. Als er wat verstopt is geeft het publiek ongewild incides. En een geleider heeft eveneens onbewust aller lei tekens. Hoogstens hebben zij een zeer ontwikkeld opmerkingsvermogen. Dr Tenhaeff vertelde een avond van Jonglisto bijgewoond te hebben, waarbij hij zich heel erg had zitten vervelen. Dat het zo slecht zou zijn, had hij niet vermoed. Hoe is het mogelijk, dat een rij mensen stond te wachten om zich a raison van 2.50 de toekomst te laten OXFOf^ De traiditioneel zuinige wa gen. Kwaliteit door-en-door Een veilig«, zuinige en snelle automobiel. Ideale vaste ligg^g op de weg. Alle zitplaatsen tussen de assen, onafhanlceiyke ve ring, daardoor maximum aan rij-comfort. M iijait De volmaakte kleine wagen, alle zitplaatsen tussen de assen. Onafhankelijke ve ring. Muiu^ast op de weg en.... zuinig! Dezelfde tech nische kwaliteiten als de grotere Morris - modellen. Hydraulische remmen. Een kleine, ruime wagen van grote klasse! voorspellen. Spr. noemde zulks ontstel lend en men moet zich afvragen waar het verstand, bij de massa zit. „Zwen- delarij!" aldus betitelde spr. dit op treden. In het verdere van de avond kregen de aanwezigen gelegenheid tot het stel len van vragen en daarvan werd een druk gebruik gemaakt. Het zou te ver voeren hiervan uitvoerig verslag te ge ven. Dr de Man vroeg naar „beïnvloe den op afstand" en het Indische goenah- goenah, maar daar wilde Dr Tenhaeff liever niet verder op ingaan, wel deelde hij mede, dat hij gezien heeft hoe men in 1928 bij een zekere Olga Kahl in een laboi'atorium kunstmatig stigmata heeft ver-wekt. In 1932 had men een persoon, die men allerlei figuren kon laten „blo zen". De heer Sieling vroeg of het mo gelijk is, dat een klok of horloge bij overlijden van een bloedvei-want blijft stil staan. Dr Tenhaeff noemde het in principe rnogelijk en hij had er een door de Duitsers gegeven, tongbrekende, naam voor. Bijzonder vonden wij zijn opmerking, welke op de mogelijkheid wees, dat iemand zich iets kan herin neren", dat een ander beleefd heeft! Dr Stoel bracht de wichelroede ter sprake en Dr Tenhaeff zei, dat men hier te maken heeft met het idiomotorisch prin cipe. Wichelroedelopers zijn gewoonlijk paragnosten. Maar er is op dit gebied ook heel veel geknoei. Dr Stoel roerde vervolgens spiritisme en... spoken aan^ De spreker ging hier niet diep op in, daar dit hem te ver gevoerd zou hebben. Burg. Brinkman wilde iets weten van helderzienden, die de dokter verdringen. Dr Tenhaeff zei, dat er wel eens ad viezen gegeven worden, die nuttig kun nen zijn. Hij noemde een frappant ge-, val: een kantoormeisje klaagde over pijn op de plaats van het middenrif. Geen dokter kon haar er af helpen of wist de oorzaak. Een paragnost ver- Idaarde hët direct met de vraag: „Waar om doejë'toch altijd de bureaulade dicht door e-i" met je lichaam tegen de, du wen?" Dr Tenhaeff besloot met enkele ein- stige woorden, waarin hij naar voren bracht, dat de Kosmos te groot is en onze begrijpmiddelen te klein om alles te kunnen verklaren en hoe meer men weet, des te meer gevoelt men niets te weten. Zeer belangrijk was zijn ver klaring dat hij alle grond aanwezig acht-voor het voortbestaan van de geest na dé dood. OMZETBELASTING OP WED- VLUCHTEN MET POSTDUIVEN Er is veel rumoer geweest in de we reld der postduivenliefhebbers over het plan van de minister van financiën om met terugwerkende kracht van 1 Jan. af 30% omzetbelasting te heffen op wed- vluchten met postduiven. De bonden tekenden hiertegen fel pre test aan, dat gehoor vond bij minister Lieftinck. Men was namelijk bereid om zetbelasting te betalen over één vlucht, doch niet over de acht en twintig vluch ten, welke er jaarlijks worden gehouden. De concours-commissies zijn volgens de minister ondernemers in de zin van het ebsluit op de omzetbelasting. Over de inleggelden dient dus betaling te worden betaald, maar de minister heeft thans zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel, om de wedstrijden als één ge heel te beschotiwen, zodat aldus slechts omzetbelasting behoeft te worden be taald over de gemiddelde inzet bij één wedstrijd. 6 goHberelken visserij- band 7 lampen grote energie reserve uiterst gevoelige electrodyna- mische luidspreker om schakeling voor gramo- foon magisch oog - aan sluiting voor extra luid sprekers vliegwiel voor extra soepele en zuivere afstemming. Prijs model KY 485 f 215.-, KY 486 280.-, KY 487 89B.., KY 488 f 495.-. lei w [elefoon 95 - Si omme Weer nieuwe zendingen in Matrasdamast, Graslinnen voor lakens in 138, 150, 178, en 200 breed. Wit katoen 80 en 90 breed. Ledikanten - Spiraalmairassen - Mairasdekken - Opklapbedden maam

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 24