EiiAriDEri^niEuws Breedvoerig debat over de Oude ScLooI te Oude Tonge 3e Blad Zaterdag'"22|AprM 1950 NO.S1913 Een episode uH de bloei- iijd van ons land Dfokja houdi opruiming Vervolg Raadsverslag Rechise leden bestrijden hei gebruik op Zondag en keuren bioscoop en dansen af. Rondom de Landbouwschool Centrale Veiling Middelharnis .garantie kwaliteit resultaat Land en Tuinbouw Na de eerste tocht van Houtman en de Keizer had de vaart op Indië zich aanzienlijk uitgebreid. Vooral door de oprichting van de Oost-Indische Com pagnie was de handel met en dienten gevolge de scheepvaart op Indië van grote betekenis geworden en tientallen, ja honderdtallen schepen deden hun re tourvaart op Indië. Een tocht naar Indië in die tijd, die vele maanden duurde was vol gevaren en vooral de omstandigheden op de be trekkelijk kleine schepen waren van dien aard, dat een groot deel der bemanning door het slechte voedsel en door de slech te watervoorziening ziek werd of stierf. Een belangrijke verbetering was de inrichting van een verversingsplaats, waar vers drinkwater en levensmiddelen konden worden ingenomen. Die plaats werd gevonden bij Kaap de Goede Hoop, waar Kaapstad ontstond. Het was de scheepsdokter Jan van Rie- beeek, afkomstig uit Zierlkzee die op 6 April 165, als bevelhebber van een vloot van drie schepen, bij de Kaap aan kwam en er toe overging om de eerste stappen te doen tot het vestigen van een verversingsstation. Langzamerhand ont stond hier uit de stad Kaapstad. Van jaar tot jaar breidde deze plaats zich meer en meer uit en werd het met het omliggende land een Nederlandse volks planting. In de loop der tijden breidde deze volksplanting zich flink uit en werd ze geplaatst onder het bestuur van een Ne derlandse gouverneur. Voor onze scheepvaart en handel was ze van zeer grote betekenis. Uit deze volksplanting is ontstaan het Zuid-Afri- kaanse volk. In de loop der eeuwen kwam ze onder Engels bestuur waaraan de bewoners zich slechts node wilden on derwerpen, wat later aanleiding gaf tot de uittocht van duizenden inwoners die per Afrika in waardoor de Boerenrepubli- keinen - Oranje - Vrijstaat - Natal en Transvaal ontstonden, die nu samen met de Kaapkolonie, de Unie van Zuid-Afrike vormen. Voor een groot deel bestaat de Unie van Zuid-Afrika uit een bevolking van Nederlandse oorsprong, afstamme lingen van de Nederlandse volksplanting waar Jan van Riebeeck in 1652 de eer ste stoot toe gaf. De Unie van Zuid- Afrika is een levend monument van de ondernemingsgeest van onze Vaderen. Een stamverwant volk dat voor ons volk nog van grote betekenis kan worden, waar velen uit ons land nog werk er. brood kunnen vinden. Op de jaarlijkse „Van Riebeecksdag" wees de minister van Zuid-Afrika F. C. Erasmus er op dat de Zuidafrikaanse natie voortdurend versterkt moet worden met immigran ten uit Nederland. Zodanige immigranten, die opgeno men worden in het Zuidafrikaanse volk en er geheel mee samen kunnen smel ten. ~Het feit, dat het in 1952 driehon derd jaar geleden zal zijn, dat van Rie beeck zich aan de Kaap vestigde wenst men in Zuid-Afrika en in Nederland niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Voorgesteld wordt een symbolische reis te doen plaats vinden ter herdenking van de scheepvaart van Jan van Rie beeck. Plannen worden besproken om een co- pie te vervaardigen van het vlaggeschip „de' Drommedaris" het vlaggeschip van Jan van Riebeeck. Hiermede zou men begeleid door sche pen van de Zuidafrikaanse marine een tocht kunnen maken uit een Nederland se haven naar Zuid-Afrika. In dit verband wordt ook in herinne ring gebracht dat de Nederlandse rege ring In 1909 een model vsn de Halve Maan", het schip waarmee Henry Hud son in 1609 de haven van New York binnenzeilde heeft aangeboden. Een dergelijke daad zou nu ook kun nen worden verricht. Het zou een sym pathiek gebaar zijn en bij vernieuwing aan het Zuidafrikaanse volk de herin nering opwekken aan hun Nederlandse afstamming. Versteviging van de band tussen bei de stamverwante volken kan er het ge volg van zijn. Voor ons land kan dat van grote be tekenis zijn, om een gedeelte van ons bevolkingsoverschot op te nemen niet alleen, maar ook om de betrekkingen op economisch, cultureel en religieus gebied te verbreden en te verdiepen. Voor Zuid-Afrika om de eigen, aan ons land verbonden cultuur te behouden en versterking te ontvangen tegen het Eïngels element. PRIJZEN VOOR LEVENS BEHOEFTEN GESTEGEN Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans prijsindexcijfers van 15 Maart 1950 voor de periode van 15 Februari tot 15 Maart 1950. De belangrijkste stijgingen lagen bij de prijzen van voedingsmiddelen. De aardappelprijzen liepen van 15 Februari tot 15 Maart verder op. Tevens lagen per 15 Maart de prijzen van rtmdvlees, groenten en fruit op een hoger niveau dan per 15 Februari. Bij kaas en eieren viel een prijsdaling waar te nemen. Het indexcijfer voor de voedingsmid delen steeg, als gevolg van deze oorza ken, van 255 tot 259 (1.6%.) Bij de niet-voedingsmiddelen waren de prijsveranderingen onbelangrijk. De prijzen van kleding en schoeisel ver toonden een geringe stijging, zo ook het indexcijfer voor de groep woning inrichting en huisraad. Een verhoging der autobustarieven en der tarieven van gas en electriciteit In enkele gemeenten was niet belang rijk genoeg om wijziging te brengen in het indexcijfer. Sinds Nederland aan het eind van het vorige jaar de souvereiniteit over In donesië overdroeg aan de Repoeblik In donesia Serikat (de Verenigde Staten van Indonesië), nu dus vier maanden geleden, is toch wel duidelijk gebleken, dat er, ondanks alle rooskleurige voor spellingen, zowel hier in Nederland ala in Indonesië, slechts bitter weinig is ge presteerd in opbouwende zin. Reeds vóór de souvereinlteitsover- dracht hebben wij meermal enbetoogd, dat in de te vormen Verenigde Staten van Indonesië door de Republiek Djokja (de officiële naam is Repoeblik Indo nesia, zonder het woord Serikat) een overheersende rol zou worden gespeeld. En dat niet alleen. Het was toen al te voorzien, dat na de overdracht de chaos zou uitbreken. In hun enthousiasme heb ben de voorstanders van de „Indië" los van Holland" politiek deze meningen be titeld als afkomstig van dwarskijkers en zwartgalllgen. Feit is echter, dat van het eerste mo ment af, in Indonesië staking op sta king werd en wordt uitgeroepen. Het Is niet te loochenen, dat plunderingen aan de orde van de dag zijn. Het is eveneens niet te ontkennen, dat de overeenkom sten van de gehouden Ronde-Tafel-con- ferentie in het geheel niet worden na gekomen. Het beste bewijs ziet men in de hou ding, die de Republiek Djokja van het begin af aan heeft aangenomen. Deze is toch in alle opzichten vijandig. Men steekt dit ook niet onder stoelen of banken, nee, zelfs hooggeplaatste functionarissen geven hiervan openlijk blijk. Een voorbeeld hiervan Is het volgende: Toen enige tijd geleden een vereniging van Indonesische bestuursambtenaren in Oost-Java vroeg om weer te worden ingeschakeld, nu die deelstaat weer tot het gebied van de Djokja republiek be hoort, ontving zij van de minister van Binnenlandse zaken een antwoord, dat hierop neerkwam, dat zij, die met de tegenstanders van de vrijheid hadden samengewerkt een vijand van zijn volk was. „Het is de geest van de maat schappij", zo zei de minister, „de vijand en zijn medewerkers te haten." Hier werd dus ledere Indonesiër, die met de Nederlanders had samengewerkt, een vijand van zijn volk genoemd. De Republiek Djokja gaat Intussen vrolijk verder. Zij stoort zich niet aan mede door haar ondertekende accoor- den. Zij gaat door om de deelstaten, die toch de federale republiek vormen, op te heffen. Hierbij gaat zij te werk vol gens een vastgesteld schema. Naar het betrokken gebied worden doenlijk of door infiltratie T.N.I.-troepen gezonden, die er algemene stakingen ontketenen en volksdemonstraties organiseren. Bij de ze demonstraties wordt dan geëist, dat de betreffende deelstaat zal worden op geheven. Aan deze „spontane" eisen wordt dan voldaan en klaar is Kees. Wéér Is een deelstaat gevoegd bij en onder invloed gebracht van de Repu bliek Djokja. Op die manier heeft Djokja vrij wel geheel Indonesië in haar macht gekre gen. Slechts de deelstaten Sumatra's Oostkust, West Borneo en Oost-Indone- sië zijn hiervan (nog?) uitgezonderd. En de federale regering ziet machte loos toe. Niet, dat van die zijde geen tegenstand wordt geboden, het tegen deel is waar. Het was de thans gear resteerde minister zonder portefeuille. Sultan Hawid, zelf hoofd van de deel staat West-Bomeo, die zich tegen machtsstreven van Djokja heftig ver zette. Deze gevreesde tegenstander moest dus worden weggewerkt, of om een mooier woord te gebruiken „geëli mineerd", zoals Minister van Maarsse- veen het uitdrukte bij de arrestatie van Westerling. De verwijdering van Hamid was voor Djokja van nog groter belang, omdat de sultan als generaal-majoor van het Kon. Ned. Ind. leger bij dit leger grote invloed had. En al heet het dan dat Sultan Hamid medeplichtig is geweest aan de actie- Westerling, vast staat, dat hij weg moest. Vooral omdat de Djokja-groep bezig was om druk uit te oefenen op de rege ring van de deelstaat Oost-Indoneslë. Toch schijnt de opheffing van deze deelstaat niet zo vlot te verlopen. Dit laatste bolwerk, als men het zo noemen mag, biedt nl. wel de meeste weerstand. De actie van de nog geen 26 jaar oude Kapitein Abdoel Aziz is het sprekende bewijs. En al is Aziz dan nu in Djakar ta, dit wil nog niet zeggen, dat hierme de de tegenstand gebroken is. In Oost- Indonesië is nl. een beweging aan de gang,- waarbij alle partijen en groepen, óók de zg. minderheden, die zich des tijds tegen de overeenkomsten van de R.T.C, hebben verzet, zich achter de re gering van Oost-IndonesIë hebben ge schaard, om zich tegen de opdringende macht van Djokja te verzetten. Er schenen zelfs plannen te bestaan om bij opheffing van de Verenigde Sta ten van Indonesië, m.a.w. als een een heidsstaat zou worden gevormd, zich af te scheiden en tot vorming van een on afhankelijke staat over te gaan. Al met al het laat zich aanzien, dat In het eens zo welvarende Insulinde, dat nu is prijs gegeven aan de volkomen chaos, nog veel bloed zal vloeien. En de Verenigde Naties? Wat zullen zij gaan doen? Volgens de op de R.T.C, aangenomen mantel-resolutie, punt 6, zal de U.N.C.I. (de Commissie v. d. Vereen. Naties voor Indonesië) of een ander orgaan van de V.N. de uitvoering waarnemen van de op de R.T.C, gesloten overeenkomsten. Toen NederlEind in het geding was, waren de heren er als de kippen bij om Nederland te dicteren, maar thans? Thans zijn de heren niet thuis. Het is een binnenlandse aangelegenheid zegt men. Heeft Nederland ook niet eens de competentie van de Verenigde Naties betwist Och ja I. V. In Arnhem zal dit Jaar van 6 Mei tot 19 Augustus de grote Nationale Tentoonstelling „Mijlpaal 1950" worden gehouden. De tentoonstelling wordt georganiseerd door de Nederlandse Regering en de Gemeente Arnhem. Foto van de opbouw van de Tentoonstelling. ADVIES VOOB DE BOER Oiaslaud. Grasland, dat ernstig van de muizen heeft geleden, kan men, zodra de gfond voldoende is opgedroogd, sle pen en rollen. In de ergste gevallen doet men verstandig het land te eggen en er een goed graszaadmengsel btj In te zaaien. Na het zaaien moet dan gerold .wordeü. Aanleg nieuwe weg Om een breder wegvlak te verkrijgen is het nodig dit stukje aan de Tilsedljk over te nemen. Spr. schat de kosten op plm. 1300. per jaar. Maar dan is het ook een goede weg. Het bedrag dat de Polder bij draagt 0.25 is niet hoog. Het we gennet wordt echter niet alleen door de Ingelanden gebruikt, zodat spr. daarop niet veel aanmerkingen wil maken. Dhr Fiase vraagt wat het de gemeen te nu meer kost bij overname. De Voorz.: We besluiten nog niet tot aanleg tertiaire weg, het besluit loopt alleen over de overname. Er wordt 840 meter overgenomen de polder den Bommel 933 meter. Het kost tamelijk, maar daardoor wordt meegewerkt aan goede wegen in de streek. Het zal de ge meente In totaal plm. 1400.kosten en anders maar 600. Het voorstel wordt zh.s. aangenomen. Punt 17. Voorstel B. en W. tot aan vulling van de Legesverordenlng, inzake de afgifte van bewtjzen van Nederlan derschap. Wordt goedgevonden. Punt 18. Verslag der commissie, be last geweest met de controle der kas en boeken van het Klokkencomité. Kloltken^comité Dhr Hogens brengt rapport uit en adviseert tot goedkeuring. Er is een batig slot van 36.05. De Voorz.: We wachten nu maar af welke oorlogsschade zal worden uitge keerd. Spr. verwacht dat hier een gun stige wending In komt. Stichting Verenigingsloloiliteit De Oude School moet worden herbouwd Punt 19. Voorstel B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst tot verhuur van de Verenigingslokaliteiten aan de daarvoor te vormen Stichting. Dit loopt over het gebouw Oude School dat voor verenigingslokaliteit zal worden bestemd. B. en W. stellen voor het gebouw aan de Stichting te verhuren voor de prgs van 200.per jaar (voor zover nodig). In de Stich- tlngs-acte is de bepaling opgenomen, dat het Bestuur door de raad moet wor den benoemd, benevens nog enkele for maliteiten. Punt 20. Voorstel B. en W. tot garan tiestelling rente en aflossing van de aan te gane geldlening, groot 10.000.a 3% bij de plaatselijke Boerenleenbanken, door de te vormen Stichting Exploita tie Vereenigingslokaliteiten. Wordt hierbij Ingelast. Krachtens deze huurovereenkomst zal de gemeente de Oude School ver bouwen en aankleden en overdragen. Principiële bezwaren Dhr Fase spijt het erg, dat hij dé ex plicatie pas hedermiiddag ontving. Ver huur aan de Stichting Is hg niet te gen, maar hij wil de be'paling, dat het Zondags blijft gesloten. Wanneer er bv. Zondags een film in wordt gedraaid, bruiloften worden gehouden e.d. daar Is htj op tegen. De Voorz. kan dat vatten. Het kan in strijd zijn met de beginselen van ver schillende leden. Dhr Fas* wijst er voorts op, dat er een stuk In de oude school is opgevoerd dat in andere gemeenten geweigerd is. De Voorz.' heeft daar kennis van ge nomen. Dit ligt echter buiten de Stich ting als zich zo Iets voordoet, dit Is een zuivere politie-maatregel. Het Is traditioneel, dat door een be paalde bevolkingsgroep van dit lokaal wordt gebruik gemaakt, al is het, dat dit binnen zeer toelaatbare grenzen werd gedaan. Spr. respecteert, dat er le den zijn, die daarop tegen zijn. Spr. zag liever dat het Zondags voor feesten e.d. niet werd gebruikt. Dhr Kantens vraagt of 200.per jaar niet te laag is voor de huur, ge zien de hoge verbouwingskosten. De Stichting verhuurd het weer aan de verschillende verenigingen. Wat moeten die betalen? De Voorz.; Daar komen vaste maat staven voor, wat bi) verordening moet geregeld. Dhr Groenendijk leest wel van over schotten die hier en daarvoor kvmnen worden benut. Maar waarmede moeten de tekorten gedekt? De Voorz.: Daar moet de Stichting voor zorgen. Het wordt een behoorlijke zaal, waar 300 mensen in kunnen, met buffet, garderobe enz. Maar dan is het ook af. De Raad bepaald de tarieven. Dhr Hagens zegt dat er vanavond door de Voorz. gezegd is, maak er geen po litiek van. Wie heeft die 9 mensen voor de Stichting aangewezen? De Voorz.; Er Is een voorlopige com missie. Maar de raad benoemd de leden voor de Stichting. Hoe breder dat dit Bestuur zal zijn, hoe liever spr. het heeft. Er zitten gevoelige kanten aan, het principe komt om de hoek gluren. Het gaat ook over het organiseren van filmbijeenkomsten en dans-avonden. Op een door-de-weekse avond is spr. er niet tegen, dat er wordt gedanst. Het dansen wil spr. op een hoger peil brengen. An deren daarentegen zeggen: het dansen is helemaal uit de boze.' Dhr Hagens; Ik zie er in dat we dan sende omlaag gaan. De Voorz.: Dat is verschil van in zicht. Als er feest is, mag het best met een dansje worden besloten. Dhr Hagens is niet tegen een feestje en een beetje plezier. De ene vereni ging moest er echter om 12 uur uit en een ander bleef er tot op Zondag In. Dat is ook niet in orde. Het enige dat hem tegenstaat is, dat de Wet Gods, t.o. van het houden van de Sabbath, niet gehandhaafd blijft. Eenmaal zal dat worden afgeëist. Anderzijds verheugt de Wijn het hart, zegt de Spreukendichter. De Voorz.: Br zal niet alleen worden gevraagd wat heb je met je mond be leden, maar met daden gedaan! Dhr Kanters: Kan er geen bepaling in komen, om Zaterdagsavonds 12 uur te sluiten. Zondags de gehele dag dicht tenzij voor Godsdienstige doeleinden? Weth. Gebraad: Dat klopt niet. Ande ren willen hun Zondag anders doorbren gen. Dit moet gelijk staan. „In theorie kan men wel bezwaren hebben tegen het openstellen van het lo kaal op Zondag, maar In feite is het zo, dat alleen het Kath. bevolkingsdeel op Zondag deze zaal gebruikt", vond de burgemeester. Men ging zeer diep in op de verant woordelijkheidsvraag. Het werd een langdurig gesprek dat, hoewel met veel- wederzijds begrip gevoerd, niet tot een oplossing gebracht kon worden voor al len aanvaardbaar. Dhr Both gewaagdevan het feit dat vele jonge mensen die het vermaak zoeken, bij een eventueel verbieden van verma kelijkheden, deze elders zullen gaan zoe ken en dan kon het wel eens zijn dat dit in minder controleerbare gelegenheden zal gebeuren. Hij had respect voor de overtuigingen van de heren Hagens, Groenendijk enz. maar het hiergenoem de feit wilde hij toch in overweging ge ven. De voorstellen van B. en W. in stemming gebracht werden aanvaard met 6 tegen 4 stemmen. 54.000 gld.! Bij de behandeling van de begrotings wijziging d.j. 1950, betr. het teren van een gedeelte der Emmastraat en Wil- lemstraat, deelde Burg. van Dgk mede, dat door het inlopen der achterstand in de gem. administratie gebleken is dat het tekort van achterliggende jaren, eerst begroot op 80.000 zal teruglopen tot ongeveer 26.000. Een mededeling die zeker de aandacht verdient! Deze straten zullen nu op de begro ting gebracht kunnen worden en men hoopt ook nog gelegenheid te vinden om de herbestrating van de Zuiddijk en het Kerkstraatje er op te kunnen brengen. Als extra punt van de agenda behan delde men tot slot nog de voorgestelde verlenging van het bestaande partiële uitbreidingsplan, dit in afwachting van de vaststelling van het grote uitbrei dingsplan. Bij de rondvraag informeerde de heer Flase naar het plsm voor de nieuwe be graafplaats. Het duurt bijzonder lang, zei hij, wat ook door de burgemeester werd beaamd. Hij had deze vraag ver wacht en had 's middags op de prov, griffie naar een en ander geïnformeerd. Het bleek nu bij de prov. Waterstaat In behandeling te zijn. Al met al wordt de toestand nu wel heel zorgelijk, aldus de Burgemeester. Dhr Kanters zeide nog even voort te willen borduren op het stramien van de keersluis. Hij vroeg of het wel kon dat „Oorlogsschade" tornt aan de uitkering voor de vernielde sluis. Hij vond het bo vendien gek dat de gemeente bij het eventueel herstel, opnieuw zal moeten bijdragen in de kosten, terwijl men nog staat voor de aflossing der bestaande lening. Burgem. van Dijk zei in ant woord hierop, dat ditzelfde voor de Dijk ring geldt. „Maar die hebben elk jaar ook idem zoveel daarvoor gebeurd, zei de heer Kanters. De Waddenzee wordt van 9 Mei tot 10 Juni opengesteld voor het vissen van mosselzaad. Daarmee vervalt de oude termijn van 23 April tot 2 Juni. Uit het Verslag van de resultaten van het Noordhollands veengebied 1948- 1949 (overzicht L.E.I. nr 151 blijkt, dat In de groep van 15 bedrijven met een grootte van 15-25 ha, de winstcijfers va riëren van 125—500 per ha. Het minder-renderend bedrijf (19.50 ha had een winst van 124.het best-rende- rende (24.20 ha) een winst van ,503 per ha, terwijl gemiddeld een winst van f 237 per ha werd behaald op een ge middelde oppervlakte van 18.66 ha. Bij de ontleding van deze bedrijfsre sultaten blijkt, dat het grote verschil tussen het slechtst en het best rende rende bedrijf Is terug te brengen tot het grote verschil in de productiviteit van het melkvee. De productie per koe van het best renderende bedrijf was ge middeld 4691 kg met 3.76% vet en 176 kg boter, vet, terwijl de gemiddelde pro ductie per koe van het slechtst rende rende bedrijf was 3756 kg met 3.61% en 136 kg botervet. Het verschil in produc tie per koe veroorzaakt een verschil In melkvetproductle per ha van 63 kg di. 348.—. Toen wij dit dezer dagen lazen, dach ten we direct dat de Rundveefok con trole K.I. en T.B.C, bestrljdingsvereni- ging op ons eiland voor onze melkvee houders, een onmisbaar Instrument is bij hun pogingen de geldelijke opbreng sten hunner bedrijven zo groot mogelijk te maken. Gelukkig hebben we op Woensdag, 12 April jl., toen we in de gelegenheid waren een ledenvergadering van bovengenoemde vereniging mee te maken, kunnen constateren, dat het be stuur zeer actief is, en dat ook onder de leden de nodige geestdrift bestaat om het bestuur In alle opzichten te steunen. We zijn er daarom van over tuigd, dat deze controle vereniging: „Verbetering zij ons doel haar naam geen oneer zal aandoen, en dat er door haar werkzaamheden voor haar leden veel zal verbeteren. Begonnen met 8 le den en 80 koeien, telt ze nu reeds 40 leden met 400 koelen. Met klem zouden we ledere melkveehouder willen advi seren: Wordt lid van bovengenoemde veremgiag. De contributie bedraagt 15 per koe tot een totaal aantal van 5 koeien 12.50 per koe, tot 10 koeien d 10.per koe bij een totaal van meer dan 10 koelen. Op het gebied van de melkwinning is er op ons eiland nog zeer veel te ver beteren. Wanneer we In verschillende stallen komen, kunnen we begrijpen, dat vele boerenjongens niet van melk hou den. Meer willen we er hier niet van zeggen. Melk Is een edel product, als het de koe verlaat, en nu is de opdracht aan onze melkveehouders, dit product zoveel mogelijk edel te houden, tot het bij de consumenten of aan de fabriek komt. Zeer aanbevelingswaardig zou zijr en naar we vernemen bestaan hier reeds plannen toe, wanneer de prijs van de melk aan de fabriek afhankelijk werd gesteld van de kwaliteit. In echte vee- teeltgebleden gebeurt dit allang. Er worden dan 3 klassen onderscheiden. De Ie klas melk krijgt een premie van 0.50 per kg melk, de 2e klas ontvangt geen premie terwijl op de 3e klas melk een korting wordt toegepast van 0.50 per 100 kg. Een bepaalde hoeveelheid melk wordt door een watje geperst, waardoor alle vuil in die melk op dit watje blijft zit ten, dat daarbij wit hoort te blijven, doch meestal alleschakeringen tiissen wit en zwart vertoont. Dit watje wordt op een kaart geplakt en de leveranciers van de melk toegestuurd. De leveran ciers kunnen dus zelf een goed idee krij gen van de kwaliteit van de door hen geleverde melk. Wij veronderstellen, dat verschillende melkveehouders op ons eiland zouden schrikken, als ze boven bedoeld watje zouden ontvangen, waar door heen een gedeelte van de door hen geleverde melk was geperst. Ja, ook in deze richting valt er op ons eiland nog zeer veel te verbeteren. Wij wensen „Verbetering zij ons doel" daarom veel succes. Op de Melkfabriek „De Volharding" te Middelharnis wordt de laatste tijd kaas gemaakt en naar algemeen wordt beweerd, is deze kaas van uitstekende kwaliteit. Bij kaas .maken ontstaat wei en deze wel Is een' uitstekend voedsel voor het vee. Alle producten, die de melkfabriek verlaten, zoals ondermelk, karnemelk en ook deze wei is gepasteu riseerd. Ze kunnen dus ook zonder ge vaar worden gebruikt voor de opfok van t.b.c.-vrije kalveren. Dit naar aanleiding van een vraag op bovengenoemde ver gadering van 12 April. Het doet ons genoegen te kunnen mee delen, dat negen selecteurs de moeite hebben genomen, de verschillende aard- appelziekten op een briefkaart te schrij ven en aan ons ter beoordeling op te stu ren. En nog meer verheugt het ons, uit deze inzendingen de conclusie te kun nen trekken, dat de kennis van de aard- appelziekten bij deze selecteurs er we zen mag. Ons conmpllment, heren. Veiling van Woensdiag 19 April 1950 Spinazie 44.48.Radijs 9.11 Sla A 17.—18.—Sla B 15.—; Stoof sla 34.Bloemkool B 58.—. ------O------ ETTENSE VEEMARKT ETTEN 19 April 1950. De aanvoer op de veemarkt bedroeg 236 stuks; waar van: 117 runderen, 1 paard en 118 big gen. De aanvoer van runderen was iets korter, de handel stug, doch ondanks dit alles de prijzen hoog. In biggen was er vlugge handel met ruime aanvoer. De belangstelling was wederom zeer groot. Prijzen: kalf koelen 650.975, kalf- vaarzen 525725; pinken 325— 550; guste koeien 400675; graskal veren 150275; paarden 400850; biggen 35^55; lopers 5580; vette koeien 2.202.50 per kilo geslacht. DURE VIS IN ENGELAND De groothandelsprljzen In de vlssers- havens van Engeland werden Zaterdag- verdubbeld of verdrievoudigd, toen de markt voor het eerst vrij was. Te Oban In Schotland waren de prij zen ruim twee keer zo hoog en volgens de handelaren zouden de kleinhandels prijzen in dezelfde mate stijgen. Kabel jauw en schelvis stegen te Fleetwood tot bijna het drievoudige van de vroege- I re prijzen. DELFIA PLUIMVEEVOEDERS VERKRIJGBAAR BU P, T. VOOGD Molenaar Oudidorp stel de koolzaadoogst veilig Nu het koolzaad in bloei staat, zal menige boer zijn oog met welgevallen over de gele vlakte laten gaan en in zichzelf de hoop uitspreken, dat het ge was een rijke oogst zal opleveren. Hij is echter niet de enige, die profijt uit het bloeiende koolzaad denkt te trekken. Een leger van duizenden en nog eens duizenden insecten trekt van alle kanten op de gele velden af met het doel, zich aan bloemknoppen, stuif meel en zaden te goed te doen. Het gaat er nu dus om, wie de strijd zal winnen, de teler van het gewas, of de Insecten. De boer, die deze ,opvreters" hun gang laten gaan, heeft het pleit bij voor baat verloren. Degene echter, die een open oog heeft voor de mogelijkheden, die de moderne insectenbestrijdingsmiddelen hem bie den, zal geen risico hoeven te lopen. Het is bekend, dat zowel de koolzaad- glanskever, als de snnitkever en de galmug zeer gevoelig zijn voor de H.C.H. („666") bevattende bestrijdingsmiddelen Een bestuiving of bespuiting met bv. het bekende middel Hexyclan, zodra vlak voor of in het begin van de bloei de eer ste glanskevers geconstateerd worden, voorkomt vreterij aan knoppen en bloe men. Hiermee is men er echter nog niet. Het Insectenleger geeft zich niet zo„ gauw gewonnen en laat nieuwe hulp troepen aanrukken. Van alle kanten ko men de snuitkevers (grijze hauwenke- vers) op het gewas af. Door enige da gen na de eerste behandeling een twee de bestuiving of bespuiting uit te voe ren, worden ook deze vernietigd. Ook tijdens de volle bloei gaat de aan- vlucht van insecten door. Daar echter ook de bijen kans lopen door de HCH- mlddelen gedood te worden, wordt af geraden gedurende de volle bloei bestrij dingsmaatregelen uit te voeren. Direct na de bloei dient men echter te onderzoeken, of er snuitkevers in het gewas bezig zijn hun vernietigend werk voort te zetten. Zo ja, dan is het abso luut noodzakelijk een flinke bestuiving uit te voeren. Het is In dit korte bestek niet moge lijk een kostenberekening te geven, doch een eenvoudige becijfering toont over duidelijk aan, dat de kosten van een enige malen herhaalde bestrijding in het niet vallen vergelekt bij de enorme schade, die de Insecten als men deze hun gang laat gaan aanrichten. SOMMELSDIJK De raad der gemeente komt Vrijdag 28 April 1950 des nam. 7 uur in openbare vergadering bijeen. AGENDA: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Adres Nationale Commissie tegen het alcoholisme inzake vermindering van het aantal vergunningen ingevolge de Drankwet. 4. Adres van het Bestuur van de Flakkeese Boerenbond om subsidie voor de mussenbestrijding. 5. Voorschot vergoeding art. 103, 6e lid, der Laier-Onderwijswet 1920 voor 1950. 6. Begroting van de Keuringsdienst van Waren voor de keuringsdienst Dord recht. 7. Aansluiting Centraal Bureau inza ke gemeenschoppelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegenhe- den. 8. Wijziging gemeente-begroting 1950 inzane demping sloot Stoofhoek. 9. Verlenging Overeenkomst met de N.V. „GEKRO" te Rotterdam. 10. Verzoek Nederlandse Onderwij zersvereniging, afd. Goeree en Overflak- kee om regeling van een uitkering aan de wettige erfgenamen van onderwij zend personeel ingeval van overlijden. 11. Continueren kasgeldlening ad 50000.—. 12. Aanvraag voorschot art. 8 van de Landarbeiderswet. 13. Wijziging dienst 1947. gemeenterekening. 14. Verhuring tuingrond. 15. Verhoging beschikbaar gestelde bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs, dienstjaar 1950. 16. Wijziging legesverordening. 17. Rekening Burgerlijk Armbestuur te Sommelsdijk over 1949. 18. Aankoop pand aan de West-Kra- keelstraat. 19. Vaststelling pensioengrondslagen. 20. Vergoeding vakonderwijs 1949. 21. Vergoeding exploitatiekosten bij zonder onderwijs over 1949. 22. Herziening plan van uitbreiding. 23. Uitkering van 5% van de wedde of het loon aan het personeel der ge meente over het tweede kwartaal 1950. 24. Naamgeving straten. 25. Wijziging gemeente-begroting, dienst 1949. 26. Bezwaarschriftschol geld

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 23