FöKKELHAN Buitenland Ontevredenheid bij de R.T.M. am Leestafel Predikbeurten Plaatselijk Nieuws Als «Ie scliooiimaak Plastic visitetasje, Herenportemonnaie, Vroom Dreesmann België Stond het er vorige week naar, dat Koning Leopold naar België zou te rugkeren, thans zijn er zeer veel be zwaren. De socialisten merkende dat het me nens werd, roeren geducht de trom, en minister Spaak, verkondigt het openlijk, dat, wanneer een kleine meerderheid de eisen van een minderheid van 42% meent te mogen regeren, de oppositie dan alle middelen te baat mag nemen, om zich daar tegen te verzetten, ook al is het staken. Koning Leopold heeft een grote fout gemaakt. Hij heeft het blijkbaar aange voeld, dat wanneer niet met spoed ge handeld werd, de kans van terugkeer twijfelachtig zovi worden. De Koning heeft zich na de volks raadpleging' alleen laten adviseren door de Katholieke partij. Weliswaar zijn er Liberale ministers uitgenodigd gewor den, om bij de Koning te komen, doch dit was slechts om te vernemen, dat de Koning zijn beslissing om terug te ke ren, reeds genomen had. De Socialisten zijn in het geheel niet uitgenodigd. Hun reis is geheel voor niets geweest. Dit voorval, heeft heel wat roet in het eten gegooid. Heel goed voelen de Li beralen dat zij alleen mogen dienen, om de besluiten der Katholieken te helpen uitvoeren, doch dat zij overigens niet worden geteld. De niet Koningsgezinde Liberalen hebben uit deze tactische fout groot voordeel getrokken, en van hun colle ga's die voor de Koning zijn gedaan ge kregen, dat wanneer de partij het ver bied, deze geen zitting zullen nemen, in een kabinet van uitsluitend Katho lieken. Zij stellen de eenheid der partij boven' de terugkeer van de Koning. Professor Eyskens heeft de opdracht om een nieuwe regering te vormen aan de prins regent terug gegeven, hij is niet geslaagd. Uw handen onooglijk maakt, Purol maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 40—75 et. Nu is de opdracht verleend aan Graaf Carton de Wiart. Deze is een felle voor stander voor de terugkeer van Koning Leopold. De Socialisten zijn wel voorstander voor terugkeer mits de Koning vooraf schriftelijk verklaart, dat hij na verloop van een paar maanden, afstand zal doen van de troon, ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Minister Spaak heeft een open brief aan de Koning' gericht, hij wees hierin op het feit, dat de Koning in vroeger jaren betoond heeft, het werkelijke be lang van het Belgische volk te zoeken. Openlijk heeft hij nu gevraagd en er voor gepleit, dat de Koning de troons bestijging' zal overgeven aan Prins Bou dewijn. Vóór en tegenstanders zullen zich dan als één geheel volk scharen rondom de troon van de jonge vorst. Doet Koning Leopold dat niet, dan verscheurt hij het Belgische volk, en trekt een deel van het volk van het Koningshuis af. Graaf de Wiart heeft op Donderdag middag 5 uur de ministers van staat op geroepen in het Koninklijke paleis, om over de huidige toestand te spreken, en deze ministers te raadplegen. De raad van State bestaat uit 13 R.K., 6 Lib. en 9 Soc. ministers. Onder dè Katholieken bevindt zich Min. Pierlot die tegen de terugkeer van Koning Leopold is. De beslissing zal spoedig moeten vallen. Durven de Ka tholieken het alleen niet aan, en blijft de Koning op tei-ugkeer staan, dan is de enigste oplossing, dat nieuwe verkie zingen worden uitgeschreven. ïtalïë Op het ogenblik is het in Italië zeer rumoerig. Onze lezers weten dat het in Italië de grote vraag is geweest, wie aan de regering' zal komen, de tegen of de voorstanders van het communisme. Hoe wel een sterke oppositie groep, zo bleek het toch, dat de communisten in de -min derheid waren. De Italiaanse regering heeft onder zeer moeilijke omstandigheden het re geringskasteel betrokken, en het mag worden gezegd, niet zonder succes. Zij heeft een tienjaren plan opgesteld, ter bevordering van de welvaart van het volk. Zoals v/ij vorige week mede deelden, wordt het groot grondbezit af geschaft, en het land verdeeld onder de kleinere boeren. Deze gang van zaken bevredigt de communisten niet. In verschillende West Europese landen verliezen zij terrein en de vrees is gewettigd, dat ook in Italië de aanhang kleiner zal worden. De Italiaanse regering', heeft met zorg gadegeslagen, dat verschillende Russische communisten, die op de sta kingen in Frankrijk grote invloed heb ben gehad, naar Italië zijn gekomen, om daar hetzelfde spelletje te spelen. Gelet op de vele rapporten, die allen getuigden, van voorbereiding tot onlus ten, heeft de regering het politie appa raat vergroot tot 70.000 man. Dit is het hoogste aantal dat haar volgens besluit der Geallieerden ia toegestaan. De communisten is dit alles niet naar de zin, en om te voorkonaen dat hun het heft uit handen zal genomen wor den, zijn zij aan het staken, en demon streren getrokken. Bij een der botsingen, zijn 2 mensen gedood, en uit protest daartegen, is nu .het gehele land in rep en roer. Te Rome vergaderen thans de am bassadeurs van de West Europese lan den, onder leiding van Amerika. Om aan de Amerikanen te laten zien, hoe sterk het communisme is, en dat, al moge Amerika's macht groot zijn, de communisten ook nog iets te betekenen hebben, hebben zij te Rome een massale protest meeting op touw gezet. Vanuit de vergaderzaal konden de af gevaardigden aanschouwen, hoe de po litie schier machteloos stond, en met traangasbommen en brandslangen, de menigte in bedwang' moest houden en verspreiden. Van een druipnat pak had men niet terug. Meer dan drieduizend mensen zijn door de politie g.earresteerd. De politie bureaux en de gevangenissen waren overvol. Daarom ging men er toe over om verschillende arrestanten, met overval wagens zestien a twintig kilo meter buiten Rome te vervoeren. Omdat sporen, bussen en trams stil lagen, zat er voor de demonstranten niets anders op, dan per voet naar huis terug te keren, en was de politie enkele uren van deze belhamels verlost. De communisten hebben aangekon digd, dat de stakingen zullen voortdu ren, en nog worden uitgebreid. Een paar millioen mensen, leggen op het ogenblik het werk stil. Het zijn zeer grote zorgen, waarmede de Italiaanse regering te kampen heeft, doch als zij de teugels strak in handen houdt, zal zij niet behoeven te capitule ren, hoe moeilijk haar taak ook is. Duitsland De West Duitse regering heeft aan de Geallieerden voorgesteld, om in geheel Duitsland een werkelijk vrije verkiezing te houden. Deze verkiezing, zou ten doel hebben, om een parlement samen tc^fetellen, wiens enige taak zou zijn, het opstellen van een grondwet voor een nieuw Duits land. De gedachte die hieraan ten grond slag ligt, is zeer sympathiek, doch de uitvoering hiervan zal absoluut onmo gelijk blijken te zijn. Een werkelijk vrije stemming zullen de Russen niet toestaan, en daarom zal er van het gedane voorstel weinig of niets kamen. Zouden de Russen hier toe wel kunnen besluiten, dan zou een grote hinderpaal uit de weg worden ge ruimd, en de mogelijkheid geschapen, dat Duitsland geen gedeeld volk zal worden. Amerika zou zulk een stap zeer toe juichen. Dezer dagen werd vanuit Rusland vernomen, dat Molotof een groot ge deelte van de werkzaamheden van Sta lin zal overnemen. Stalin wordt oud, en ten einde hem nog zo lang mogelijk te behouden, zal hij verschillende takken overdragen, en zich alleen met het allervoornaamste bemoeien. Of hierdoor de buitenlandse koers die Rusland heeft gevolgd, zich zal wijzi gen, durven wij niet zeggen. Dit is ech ter een feit, dat Rusland in de laatste tijd weer iets toeschietelijker is gewor den, en daarom kan men nooit weten hoe zulk een netelige kwestie, die de we reldvrede in gevaar brengt, soms onge dacht toch nog een ■wijziging ten goede ondergaat. PERZISCHE ,1*1 ATHEMESSÈRPIÉW J?*8't>A^: Tachtig arbeideiis weigeren te werken Ruim tachtig arbeiders, weAzjaam in de Centrale werkplaats van de Rot terdamse Tramv-ieg Maatschappij aan de Kromme Zandweg te Kiotteixlam, hebben Doinderdag geweigerd aan het werk te gaan. Onder hen heerst onte vredenheid over de uitvoering van het premiestelsel. De vvericnemers ontvingen in de afgelopen week lagere Ionen dan voorheen. Zij wensen nu een regeling getroffen te zien, waardoor het mogelijk zal zijn, dat weer op de oude basis kan worden gewerkt. In de loop van de mor gen zouden bespreldngen gearrangeerd worden met de Rotterdamse Tramweg Maatschappij. Het premiestelsel oorzaak Bij informatie is ons nader gebleken, dat de kwestie is ontstaan doordat aan het einde van de vorige week 21/3% van de lonen werd ingehouden. De loonre- geling bij de tram is telkenjare veran derd voor wat betreft het premiestelsel. Zijn wij goed ingelicht, dan werd in 1946 een premie toegekend van 15 pro cent. Toen echter toeslagen op lonen werden gegeven, werd er van de zijde van de Kijksbemiddelaars op aangedron gen, dat nu ook de lonen, die bij de tram werden uitbetaald aan de voorge schreven regelen zouden voldoen. De loonregeling van 1949 hield nog in, dat een premie kon worden betaald van tien procent. Later is echter een schrijven van het departement gekomen, zo wordt er van de zijde van de directie gezegd, waarin werd gezegd, dat deze tien procent premie geleidelijk moest verdwijnen. Toen de lonen laatstelijk werden uit betaald, was hierin gecalculeerd 71/3 procent premie. De arbeiders hebben de directie er op gewezen, dat hiei-bij ook de 5 procent loontoeslag is verwelkt, zodat zij thans in feite een premie ge nieten van 21/^ procent. In de eerste plaats wensen de arbeiders, dat het per centage van de premie zal worden ver hoogd tot vijf procent, zodat zij dan in totaal tien procent boven het vastge stelde loon zullen ontvangen. Naar wij van de zijde van de politie vernamen, hebben zich geen ongeregeld heden voorgedaan. Zodra besprekingen tussen de directie en de vakbonden zijn beëindigd, zullen de arbeiders waar schijnlijk weer aan het werk gaan. („Trouw") PREMIEREGELING GRAS- EN KLAVERZAAD 1950 Hierbij wordt medegedeeld, dat de pre mieregeling 1950 wat de aankoop en in zaai van gras- en klaverzaad, rode kla ver en voederlupine betreft, doorgang- zal vinden. Het hoofddoel van alle pre mieverstrekkingen moet stimulering van de rationalisatie van de kleine boeren bedrijven zijn. Wanneer hieraan niet di rect, of in de naaste toekomst volledig voldaan wordt, zal de aanvraag worden afgewezen. Deze prennieregeling mag niet leiden tot vergroting van de oppervlakte gras land, terwijl alleen bij aankoop en inzaai van N.A.K. goedgekeurd en geplom beerd zaaizaad premie kan worden ver strekt. Het hoofdberoep van de aanvra ger moet landbouwer of veehouder zijn, terwijl aanvrager volgens de Mei-inven tarisatie 1948 een bedrijf met minder dan 10 ha cultuurgrond in gebruik moet hebben en ook deze oppervlakte volgens inventarisatie 1949 eventueel 1950 beneden 10 ha moet zijn. Het is gewenst eerst inlichtingen te vragen bij de assistenten van de R.L. V.D. Voor alle drie de bovengenoemde premieregelingen kunnen ten hoogste tot 1 April verplicbtingsformulieren verstrekt worden. Wanneer het crediet echter voor die datum is uitgeput zal eerder gestopt worden. Wij maken uitdrukkelijk er op attent, dat de aanvragen voor premie verlening vóór 1 April 1950 bij de" plaat selijke assistent moeten zijn binnenge komen. Na 1 April wordt geen aanvra ge meer in behandeling genomen. Dit betekent niet, dat iedere aanvra ge, die vóór 1 April 1950 wordt gedaan, voor premieverlening in aanmerking komt. Er kan in totaal niet meer pre mie worden gegeven dan het beschikba re crediet toelaat. Voor iedere in be handeling genomen aanvrage zal een bewijsstuk worden afgegeven. De Rijkslandbouwconsulent te Barendrecht VAN ONZE ADVERTEERDERS Zoals onze lezers in een advertentie, elders in ons blad opgenomen, kuimen opmerken, heeft de bekende firma Groe- neveld uit Hellevoetsluis in Oude Ton- ge het voormalig „Hotel van Veen" aangekocht om aldaar een geheel naar de eisen des tijds ingericht bedrijf voor electriciteit en radio te vestigen. De fa. Groeneveld is op ons eiland voor velen al een goede bekende, want zij heeft in de afgelopen jaren reeds diverse wer ken hier uitgevoerd. Ook deed zij reeds op verschillende trefpunten van midden stand en handel welke we in de laatste jaren op Flakkee georganiseerd zagen, dor enige fraaie inzendingen van zich spreken. De heer Groeneveld levert zijn artike len zowel voor Uw woning als voor de industrie en handel; van het kleinste mechaniek tot de grootste installatie welke op dit gebied voorhanden is. Ook op radio gebied zal men bij de fa. Groeneveld uit een uitermate geva rieerde sortering zijn keuze kunnen be palen. Ook belast men zich met de vol ledige aanleg, onderhoud en advies op dit gebied. Op dit ogenblik bevindt het pand dat de heer Groeneveld zich in Oude Tonge verwierf nog in een enigs zins desolate toestand. Het heeft tijdens de inundatie veel te lijden gehad. Voor al van een granaatontploffing in de on middellijke nabijheid en doordat er een grote beveiliging voor is aangebracht tegen het hoge water biedt het tot op de dag van heden een enigszins sombere indruk. Hopelijk zal dit nu heel gauw tot het verleden gaan behoren, want we hebben wel de indruk gekregen dat de nieuwe bezitter zijn zaak met veel ener gie aan vat. We wensen hern vanaf de ze plaats dan ook veel geluk met zijn initiatief. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij onze lezers naar de betref fende advertentie. en aansporing om Uw voor jaarsgarderobe in orde te maken heeft U van ons niet nodig I Wat U wèl van ons vervracht zijn voorstellen daar- voor.Hier is er één, en nog niet eens zo'n durel H met zijde gevoerd, en een keurige beugel. In versdhil- lende modellen en p r\e\r\ de kleuren zv/art, J bruin en grijs J met portefeuille-afdeling als troostprijs voor de heren. Er kan héél veel in f 075 en hij kost slechts J Als U per omgaan de be- stelt nemen wij graag Uw postorders aan. U kunt ons ook bellen onder no. 31215. THOLEN Zondagsdienst artsen op 26 Maart 1950 Voor Tholen, Oud Vossemeer, Nieuw Vossemeer en St. Pliillpsland hebben Zondag dienst dr Renes te Oud Vosse meer en dr Menger te St. Fhilipsland. THOLEN Candidatenlijst van de Kieskring IV, Tholen, voor de verkiezing van de leden van ide Frov. Staten van Zeeland op 36 April 1950. S.G.P.: D. Kodde, Zoutelande, C. Boender, Tholen; A. S. Wisse, Waarde; H. Flikweert, Nieuwerkerk; Iz. de Feij- ter, Axel; A. J. Schot, Middelburg; M. C. van Ast, Poortvliet; G. van Velzen, Krabbendijke; F. Dieleman, Terneuzen; J. van Klinken, Ouwerkerk; A. J. Kur- vink, St. Annaland; C. L. M. van den Berge, Tholen; Joh. Breure, Kortgene; C. de Nood, Waterlandkerkje; M. A. Slotboom, 's-Gravenpolder; H. Cijsouw, Westkapèlle; A. M. Coomans, Haamste de; J. Hage, Stavenisse; M. J. Bustraan, Wissekerke, J. L. Geluk, Tholen. Anti Rev.: A. Schout, Vlissingen; P. Boudeling, Anna Jacobapolder; A. A. v. Eeten, Nieuwerkerk; J. Hommes' 's H. Arendskerke; P. Meliefste, Middelburg; C. de Putter, Axel; A. I. Catsman, Aar denburg; J. Bouterse, Wissekerke; R. J. Scheele, Wissekerke; J. J. v. d. Slikke, Stavenisse; C. J. Krijger, Poortvliet; T. Dijkslag, Tholen. K.V.P.: A. J. J. Mes, Heinkenszand; P. V. M. Vercauteren, Clinge; J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg; M. van der Himst, Goes; A. L. S. Lockefeer, Hulst; C. Verdonk, 's H. Arendskerke; G. P. M Dikötter, Terneuzen; M. A. H. Govaert, Groede; P. J. Beekman, Zierikzee; C. H. M. Plasschaert, St. Jansteen; Ch. J. A. Bukkens, Sluis; B. Funk, Heinkenszand; Th. A. Adriaanse, Hontenisse; M. J. Bakker, Goes; L. J. Rammelo, Axel; Th J. W. Lannoije, Aardenburg; F. A. C. Barbé, Philippine; L. J. van 't Westein de, Middelburg. C.H.U.: C. Philipse, 's H. Arendsker ke; W. E. F. baron van der Feltz, Mid delburg; A. H. S. O. Stemerding, O. W. Souburg; C. A. Kaan, Terneuzen; J. L. J. Bruijnzeel, Wissekerke; Joh. de Kruijter, Goes; M. den Boer, Haamste de; b. Dekker, Waterlandkerkje; C. F. van der Peijl, Goes; W. Sanderse, Mid delburg; S. Kodde Veere; J. Sepers, Goes P. W. C. van Westen, Oud Vossemeer; M. van der Weele, Kortgene; W. C. v. Nieu'Wtenhuijzen, St. Philipsland; C. J. de Smit, Wissekerke; B. J. van Oeve- ren, Poortvliet; H. Rol, Tholen. V.V.D.: C. G. Hage, St. Maartensdijk; M. K. Verburg, Kortgene; J. M. Mul- lie, Kortgene; G. W. J. de Graaf f; Oud Vossemeer; Mevr. Looysen-IJff, Tho len; M. J. van Hee, Colijnsplaat; J. A. Klompe, Anna Jacobapolder; L. D. A. Ijöoysen, Tholen. P.v.'d.A.: L. P. van Oorschot, Vlissin gen; A. J. V. d. Weel, Middelburg; C. Hamelinck, Axel; H. B. Bou-wman, Goes Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, Aar denburg; A. H. Vermeulen, Dreischor; D. Imming, Middelburg; L. F. du Bois, Terneuzen; T. A. J. W. Schorer, Middel burg; J. S. Visscher, Goes; A. P. Bil, St. Annaland; H. v. d. Meer, Middel burg; Z. C. Salome, Kortgene; J. L. Lu- kaart, Goes; A. Welleman, Kortgene; A. P. Bout, St. Maartensdijk; L. Istha, Oud Vossemeer; A. J. op den Brouw, St. Maartensdijk; C. P. Kuyper, Ouwerkerk. Deze lijsten werden Dinsdag 14 Maart jl. op het hoofdstembureau te Tholen ingediend. Overplaatsing. De heer H. van As uit St. Maartensdijk, werkzaam op het kantoor der Rotterdamse Bank te Tho len wordt met ingang van 1 April a.s. overgeplaatst naar het kantoor te Ber gen op Zoom. Geref. Knapenvereniging. De Geref. Knapenvereniging Samuel te Tholen hield dezer dagen in de Chr. Nat. School een bijeenkomst onder leiding van de heer H. Uijl Jz. Na de opening van de voorzitter hield de heer P. Jansen Pzn. een inleiding over Job, waarna de jaar verslagen werden behandeld. Na de pauze werd de avond verder gevuld met een inleiding over Vader landse Geschiedenis, samenspraak en spraakwaterval enz. De heer W. Lind- hout sloot deze avond met dankzegging. Loco-burgemeester. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer C. van den Berge, is thans door het col lege van B. en W. de heer B. J. van Westen aangewezen als plaatsvervan gend burgemeester van Tholen. ST. MAARTENSDIJK Meubelen kleuterschool. Onder auspi cien van het Jeugd Rode Kruis op Wal cheren zullen de leerlingen van de Am- bachtsschool te Middelburg een grote partij meubelen maken voor de Nuts- Kleuterschool te St. Maartensdijk. Met grote dankbaarheid heeft men te St. Maartensdijk kennis genomen van het initiatief, dat het Jeugd Rode Kruis nam voor deze belangrijke gift. De kleuterschool telt 112 kleuters. POORTVLIET Z.L.M, vergadering. De Z.L.M, hield dezer dagen in de zaal van de heer J. de Graaf te Poortvliet een vergadering, waarin de heer J. Heijboer, zaakvoerder voor het eiland Tholen enkele medede lingen deed. Door de heer J. Nieuwen- huijze werd een verslag uitgebracht over een voederbieten-proefveld. Tot besluit hield de Rijkslandbouw consulent uit Kruiningen, ir C. W. C. van Beekom, een causerie over de; land bouw in Amerika, wat hij met lichtbeel den verduidelijkte. ST. PHILIPSLAND Na een verblijf van 2 jaar en 9 maan den in Indië, is dhr C. Neele Jacz. jl. 16 Maart in de ouderlijke woning terug gekeerd. De bij de thuiskomst van sol daten uit Indië, tot gewoonte gemaakte geldinzameling, heeft ook ditmaal in z'n buurtschap voor dhr Neele plaats gehad waarvoor hem een cadeau is aange boden. STAVENISSE Algem. Vergadering Kolenbond „Ons Belang". Donderdagavond hield de Ko- lenbond „Algemeen Belang" in café Goedegebuure haar jaarvergadering. Aanwezig waren 44 leden. In zijn openingswoord herdacht de voorz. dhr Joh. Leune, allereerst het overleden ere-lid der vereniging, dhr P. van Iwaarden, die gedurende lange tijd als secretaris de belangen der Vereen, heeft gediend. Door enige ogenblikken stilte, werd zijn nagedachtenis geëerd. Een terugblik over 1949 werpend, zei- de de Voorz. dat dit voor de Vereen, elen gunstig jaar is geweest. De beno digde brandstoffen waren tijdig binnen eiï van goede kwaliteit. Met een beroep op de medewerking der leden, die ver plicht zijn te tonen lid der kolenbond te zijn, en hun benodigde brandstoffen bij de Bond te betrekken, eindigde de Voorz zijn openingswoord. 'De notulen werden ongewijzigd vast gesteld. De heer J. Leune, die periodiek af tredend was, werd bij de op 23 Dec. ge houden verkiezing herbenoemd. In de vacature ontstaan door het over lijden van dhr M. Luijk, werd gekozen dhr Adr. Dorst Cz. Belden namen hun benoeming aan. Uit de rekening en verantwoording boekhouder bleek dat de ontvangsten bedroegen .f 17143.03. De uitgaven 18822.26. Nadelig saldo 1679.23. Door de opgeslagen brandstoffen en de nog te ontvangen gelden tot een be drag van 3300.en een schuld van 2830.is er een geraamd goed slot van 470.—. De Voorz. deelde verder mede, dat hij van het procesverbaal voor de ver koop van te dure turf is vrijgesproken. Door de leden kunnen bestellingen worden opgegeven voor bonvrije ess- kolen. In verband met de reeds meermalen besproken aankoop van een kolenberg- plaats, deelde de Voorz. mede, dat hier toe door het bestuur geen pogingen zul len worden aangewend. Het doel der Vereniging is de leden zo goed en goed koop mogelijk brandstoffen te leveren, en dit kan niet, dan door de kolen rechtstreeks uit het schip thuis te be zorgen. Op voorstel van de commissie voor het nazien der boeken, welk voorstel door bestuur en de vergadering werd ondersteund, werd besloten de boek houder, dhr M. J. Leune over 1949 een gratificatie van 50.te verstrekken en m.i.v. 1 Jan. 1950 het salaris van 300.tot .f 400.per jaar te ver hogen, i Met de wens, het peil der Vereen, zo hoog mogelijk te houden, sloot de Voorz de vergadering. -O- Geref. Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur lezen. Donderdag 30 Maart des sav. 7 uur Ds G. Zwerus van Middelharnis. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en nam. 2 uur Ds de Bres, nam. bed. H. Doop. Oud Geref. Kerk: 9.30, 2 en 6 uur lezen. Oud Geref. Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur lezen. Gebouw Rehoboth: sav. 7 uur Ds Mantz uit Rotterdam, ST. PHILIPSLAND Ned. He r V. Kerk: 2 maal Ds de Lint. Oud Geref. Gemeente: 3 maal Ds van Leeuwen. Geref. Gemeente: Lezen. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en sav. 6 uur Ds Enkelaar (v.m. H. A. en sav. dankz. H.A.) O ud G e r. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. Dinsdag 28 Maart nam. 2.30 en sav. 7 uur Ds B. Toes van Kinderdijk. (bed. H. Doop, bev. lidmaten.) zondaig 26 maart 1950. "''tholen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur Os v. d. Wiel. nam. 3 uur Ds van Putten. Geref. Kerk: voorm. 10 uur lezen. nam. 4.30 uur Ds de Bruin. Geref. Gemeente: 10, 2.30 en 6,30 uur Ds Neerbos. Dinsdag 28 Maart sav. 7.30 uur Ds G. Zweerus uit Middelharnis. Chr. Geref. Kerk: 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. Ned. Prot. Bond: nam. 4 uur Ds W. C. F. Metz. SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en nam. 2.30 uur Ds Brons. Collecte verwarming. Geref. Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur lezen. Woensdagavond 29 Maart sav. 6.30 u. Ds G. Zwerus uit Middelharnis. BRUINISSE Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en nam. 1.30 uur Ds Waar denburg van Rotterdam. Geref. Kerk: v.m. 11 en n.m. 5 uur Ds Bremmer (Voorber. H.A.) Geref. Gemeente: nam. 1.30 en sav. 6.30 u. Ds Mallan Oud Geref. Gemeente: v.m. 9.30 en nam. 3 uur lezen. (Jeugdgebouw.) OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en sav. 6.30 uur Ds v. Putten Geref. Kerk: v.m. 10 en nam. 2.30 uur Ds de Bruin uit Krabbendijke. Chr. Geref. Kerk: 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. POORTVLIET Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en nam. 2.30 uur Dhr Blan- kespoor van Barneveld. Geref. Kerk: v.m. lOi en nam. 2.30 uur Ds Lanning uit Fijnaart. Geref. Gemeente: 3 maal lezen. ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk: voorm. 9.30 uur lezen nam. 2 uur Ds v. d. Wiel. Jeiigdbijbel door S. Ulfers. Achtste druk. Herzien door C. J. E. Stelma- Loosjes en Dr H. J. Stelma. Uitga ve A. Voorhoeve Rotterdam. De Jeugdbijbel van Ulfers is geen onbekende in ons land. Vroeger had de ze de naam van ,de Kinderbijbel van Ulfers", thans is het: Jeugdbijbel. Ds Ulfers heeft deze bijbel dan ook niet geschreven voor kleuters, maat' voor kinderen van 814 jaar, bij wie reeds enig begrip van de H. Schrift veronder steld worden kan. .De verteltrant van Ds Ulfers is wel enigszins ouderwets, maar zeer boeiend. De taal is door de bewerkers verbeterd, de bijbel verschijnt thans in de nieuwe spelling. Het mooie van deze Jeugdbijbel is, dat in één deel de volledige weergave van het Oude en Nieuwe Testament worden gegeven. Ook de minder beken de verhalen uit het Oude 'Testament zijn naverteld. De uitvoering is veel en veel mooier dan de voorlaatste uitgave, deze acht ste druk is in een woord schitterend. Gebonden in een geheel rood linnen band met goudtitel-opdruk op rug en plat is het een rijk, aantrekkelijk boek. Het pa pier is van prima kwaliteit en een dui delijk leesbare letter nodigt tot lezen. En dan de fraaie gekleurde platen, ge tekend door Gustave Doré! Die zijn zo mooi, en zo fraai uitgevoerd als we nimmer in een Kinderbijbel zagen! Een uitvoerig register is achterin aange bracht, wat het naslaan vergemakke lijkt. Dit alles maakt Ulfers' Jeugdbij bel, tot een waardevol, begeerlijk boek. De prijs is ongelooflijk laag: slechts 9.75. De uitgever legt grote eer in met dit werk. Het is goed en nodig, dat onze kin deren van jongs af bijbelvast v/orden. Leert den jongen de eerste beginselen naar de eis zijns wegs, als hij oud ge worden zal zijn, zal hij daarvan niet af wijken! MIDDELHARNIS Predikbeurten Ned. Herv Kerk v.m. 9 uur Ds H. Goedhart in de Ger. Kerk te Middelharnis en nam. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk'te Sommelsdijk. Ger. Kerk voorm. 10.30 en sav. 6 uur D.s P. A. Zeilstra; Chr. Ger. Kerk Ds N. de Jong v.m. 10 en nam. 6 uur; Ger. Gem. v.m. 10 en sav. 6 uur Ds G. Zwerus. De vlag in top. Gisteren woei de vlag van de in aanbouw zijnde gashouder voor de Gascentrale Flakkee te Middel harnis wegens het bereiken van de grootste hoogte. De bouw van het be drijf, dat straks Middelharnis-Sommels- dijk en Oost Flakkee van gas zal voor zien vordert in snel tempo, zodat de hoop is gevestigd dat omstreeks Juli het gehele voorzorgingsgebied door dit uiterst modern bedrijf van voldoende goed en goedkoop gas kan worden voor zien. De Afd. Middelharnis-Sommelsdijl' van het Centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden en Vacantiekolo- nies zond in 1945 15 zwakke kinderen uit naar diverse vacantie-huizen. Het resultaat van deze uitzendingen was prachtig. De kinderen namen toe in gewicht en kwamen voldaan bij hun ouders terug. De kosten van deze uitzendingen wordt in hoofdzaak gefinancierd door de opbrengst van een collecte, terwijl ook enige steun wordt genoten van de Burgerlijke Armbesturen en van de Pro vincie. De kosten van de uitzending zijn niet gering. Over 1949 beliep dit plm. 1450. Dit jaar zal wederom een coUeete door de Afdeling worden georganiseerd en wel op de verkiezingsdag. De afdeling bestaat uit leden. Binnen kort zal een actie worden begonnen om het ledental uit te breiden. De contri butie is zodanig gesteld, dat niemand zich daardoor behoeft te laten weerhou den om lid der afdeling te worden. Door de woningbouwvereniging Kiju de onlangs aanbesteedde 21 woningen gegund aan de heer M. Langbroek al hier. Deze heeft ingeschreven voor 200.760 gld. De woningen worden gezet aan de Stenenweg op de plaats waar vroeger de zgn. Klampenmeet heeft ge legen, dus vlak over de tramlijn. Indien de bouw behoorlijk vlot verloopt kan er dus nog voor de a.s. winter een gehele nieuwe en grote woonwijk aan de Zuid kant van Middelharnis verrezen zijn. Zaterdag 25 Maart, koi-nt de vereni ging van Flakkeese postzegelverzame laars, Philatelica, weer in de vergader zaal naast het gemeentehuis te Middel harnis bijeen. De secretaris, de heer P. A. Bernhard zal zijn beeldverzaroe- ling postzegels van componisten, winnaars Nobelprijzen, enz. medebren gen en exposeren en daarover een cau serie houden. Belangstellenden zijn wol kom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 2