STEUN WETTIG GEZAG Uil het Kijkvensl aa^ ^r*^ 22ste Jaargang Zaterdag 25 Maart 1950 No. 1906 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Onderhandelen over de atoombom met Rusland Mijnhardijes: de cachet, MEDITATIE TOT ZONDE GEMAAKT 1 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactlebnreaa: Prins Hendrikstraat 123 MiddelIiamlB Aboonementsprya 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postboz 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-priis 12 cl. p. mm. Bij conliact speciaal taiief Het heeft geen nut en leidt tot bedrog en valse gerustheid De grote tegenstelling tussen Rusland en Amerika beroert de gehele wereld. Als die twee wereldmachten het maar met elkander eens konden worden, dan zou er veel gewonnen zijn. Helaas ziet liet er niet naar uit dat deze twee te genstanders elkaar zullen weten te vinden. Integendeel de tegenstellmgen nen»en steeds scherpere vormen aan en de ver deling van de wereld in twee vijandige kampen wordt met de dag meer en meer een werkelijkheid waarmee gere kend moet worden. Een conflict kan naar menselijke be rekening op de duur niet uitblijven. De vreselijkheid van dat conflict, gezien de vernietigende wapens waarover men beschikt vervult de mensen met goede vrees. Vernietiging van de beschaving moet er het gevolg van zijn, zo oordeelt men. Tot voor enige tijd zag men m de atoombom het middel om de vrede te bewaren, er van uitgaande dat alleen Amerika in het bezit was van deze ver dervende wapens. Rusland zou, zo dacht men, het niet op een oorlog durven aan laten komen, omdat het niet over de atoombom beschikte, vandaar dat de Engelse staatsman Churchill tot de uit spraak kwam „De wereldvrede is nog bewaard door de atoombom". De laatste tijden is daar verandering ingekomen. Men moet wel aannemen, dat Rusland ook over de atoombom beschikt, ja dat dit land mogelijk eer over de nog zoveel verschrikkelijker waterstofbom de be schikking zal hebben dan Amerika. Van een eenzijdig bezit van deze verschrik kelijke vernietigingsmiddelen door Ame rika waardoor de wereldvrede bewaard kan blijven is dus geen sprake meer. Een reden waardoor de onrust en de angst voor een oorlog tussen deze twee wereldmachten onder de mensen gesta dig toeneemt. Velen zijn dan ook van mening, dat alle krachten ingespannen moeten wor den om de vrede te bewaren. Dienten gevolge wordt er door velen op aange drongen om door samenspreking van Amerika en Rusland, met name van Truman en Stalin tot overeenstemming te komen. In de houding tegenover Rusland is door Amerika sedert het conflict te Ber lijn als beginsel aangenomen, dat alleen esn krachtige houding indruk op de Communisten maakt en sedert dien tijd is men inplaats van geregeld toe te ge ven er toe gekomen om een krachtige houding aan te nemen. Alleen de kracht van bewapening kan Rusland in toom houden. De macht en de paraatheid van het Westen kan Rus land er van weerhouden zich in een oorlogsavontuur te storten. Dit is het beginsel, dat in de buitenlandse staat kunde van Amerika tegenover Rusland de laatste twee jaar tot uiting is ge komen. Daarbij steunde het Westen op de voorsprong die Amerika had, zo men meende, door het bezit van de atoom bommen. Nu is de toestand verouderd, nu is men bevreesd, daar in dit opzicht de vermeende voorsprong niet bestaat, dat zo men geweld tegenover geweld blijft stellen een vreselijke oorlog het gevolg zal zijn. Derhalve willen velen nu weer de weg van onderhandelen in slaan en wordt er in Amerika zelfs door senatoren druk uitgeoefend op presi dent Truman om de vrede met Rusland te verkrijgen door samensprekingen. Ja zelfs de Engelse staatsman Chur chill kwam aan het eind van de ver kiezingscampagne met de suggestie dat men met Rusland moest gaan onder handelen, om de wereldvrede te bewa ren. Of dit in ernst was bedoeld, of dat het slechts als een verkiezingsmanoeu vre moet worden beschouwd van deze geslepen staatsman kunnen we niet be oordelen. Dit kunnen we, wel zeggen, dat indien deze nuchtere staatsman het in ernst heeft bedoeld hij zijn ogen ge sloten heeft voor de werkelijkheid, die hij kent als geen ander. Een zonderlinge poging die door een Engelsman dezer dagen werd onderno men om de staatslieden de weg der on derhandelingen op te dringen vonden we in de dagbladen vermeld. Het bericht luidde als volgt: „De 42- jarige predikant van de badplaats Bex- hull, in het graafschap Sussex, wil de Britse regering .schrik aanjagen", door een algemene werkstaking, ge-- paard gaande met vasten, door het ge hele Britse volk, met het doel de auto riteiten te Londen te dwingen met het Kremlin tot overeenstemming te komen over controle op de waterstofbom. De predikant, Waterson, heeft verklaard zijn actie op Passiezondag 26 Maart a.s. te zullen inzetten. Indien hij voordien nog niets hoeft gemerkt van stappen der Britse regering om tot overeen stemming met Moskou te komen. Ds Waterson deed een beroep op „alle Cliristenen" om zijn actie te steunen. Hij zal persoonlijk zijn stakings- en vas tenactie leiden, indien deze ten uitvoer wordt gelegd. Wat dwaze dingen hoort men toch. Om te onderhandelen moet er toch sprake zijn van wederzijdse trouw. En die ontbreekt aan de zijde van Rusland ten enenmale. Wat heeft men aan besprekingen, in dien het vertrouwen, indien de goede wil ontbreekt. Samensprekingen over een goede in ternationale controle over de atoom energie zijn vele malen gehouden maar het is telkens Rusland dat een stok in het wiel stak. Zo zelfs, dat de daarvoor benoemde commissie vanwege de onwil en obstructie van Rusland besloten heeft het bijltje er bij neer te leggen. Aan gelegenheid tot samenspreking ALARM IN ROME! De sirenes loeien en manschappen van de Italiaanse „Guardia Celere" snellen uit hun bararakken naar de bekende rode jeeps. Van het centrale hoofdkwartier uit worden zij gewaarschuwd, wanneer er ergens ongeregeldheden uitbreken. Gewapend met gummiknuppels, traangasbommen, brenguns en geweren zijn zij er speciaal op getraind on gewenste samenscholingen uiteen te drijven en verdachte elementen te ar resteren. Op de foto ziet U een afdeling in actie. Zij voeren een charge uit op een groep communisten, die leden van het parlement molesteren. en onderhandeling heeft het niet ont broken, maar al deze pogingen zijn door Rusland gesaboteerd en tot mislukking gebracht. Nieuwe aandrang heeft men waarlijk op de Regeringen niet uit te oefenen. Alle mogelijkheden zijn door hen uitgeput. Rusland is het onbetrouw bare en onwillige lid in de samenleving der volkeren, dat een werkelijke vrede in de weg staat. Al diegeiien, die aandringen op het heropenen van onderhandelingen door de voornaamste staatslieden zijn bezig koren te dragen op de Russische molen. Rusland, zo uitte zich onlangs een staatsman sluit slechts verdragen en overeenkomsten, om ze niet na te ko men. Het communisme is niet te ver trouwen, het is zonder moraal en slechts bedacht om zijn eigen voordeel te zoe ken. Daarvan hebben de laatste jaren tientallen voorbeelden opgeleverd. In de weg der onderhandelingen neemt het zijn kansen waar, door zich voor te doen als vredelievend en de tegenstanders als oorlogsdrijver aaii de schandpaal te slaan, terwijl het achter de schermen zijn eigen doelstellingen, de wereldrevo lutie bevordert. Laten de staatslieden er niet in trap pen en laten de particulieren zich er niet mee bemoeien, daar ze geen ver antwoordelijkheid dragen. Onderhande len met Rusland over de „atoombom" het is een uitlokking om zich te laten bedriegen en zich vals gerust te laten stellen. die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en 75 et. ERG LAAT INGEZIEN Naar de couranten melden zijn de Amerikaanse stafchefs het er over eens, dat het zwaartepunt van de strategie moet worden verplaatst naar Oost-Azië. Dat dat inzicht is gekomen mag ver blijdend worden genoemd, omdat het zo geheel past op de gevaarlijke toestand in Oost-Azië. Rusland heeft China ingepalmd. Onderwijl Rusland druk bezig was China te veroveren door middel van de Chinese commxmisten, staarde het Wes ten en Amerika zich blind op plaatse lijke moeilijkheden te Berlijn. De belangstelling voor de befaamde „luchtbrug" kwam Rusland zeer ten goede om in het verre Oosten zijn slag te zijn. Uiterst berekenend van Moskou, maar niet minder kortzichtig van Amerika. Met enige honderdtallen Soldaten en tal van kleine speldeprikken houdt Rusland in Berlijn Amerika en het Wes ten bezig, terwijl het onder de hand' een half werelddeel verovert. De Russen beschikken over het initia tief en Amerika kan niet anders dan zijn afweer in stelling brengen, daar waar het Moskou gelieft zijn aanval te ope nen. Rusland heeft het voordeel van zijn centrale ligging. Een aaneengesloten bloc van midden Europa tot aan de kus ten van de Stille Oceaan. Rusland, de binnenlijnen, Amerika samen met de Demooratiën de buitenlijnen. Zo is Rusland in het bezit van een groot voordeel. Het kan aanvallen waar het wil. In het ver.'e Oosten: in Birma of Ma- lakka of waar dan ook, of in het Wes ten, in Duitsland de Balkan, of in het nabije Oosten; Perzië of Turkije, Daar bij komt nog, dat de Russen, schier in alle Westerse landen hun hulptroepen hebben, die nu eens hier, dan weer el- der het economische leven door sabo tage stakingen en allerlei andere onder grondse acties trachten te verlammen of in het ongerede te brengen. Een ge lukkig verschijnsel van de laatste ja ren is het feit, dat de aanhang van die vijfde colonne bij elke verkiezing be langrijk afneemt, al mag niet uit het oog worden verloren, dat het kwaad in de breedte mogelijk afneemt, maar in diepte intensiever zich doet gelden. Amerika ziet blijkbaar nu zijn fout om China te verwaarlozen. Wellicht zal het daar nu zijn aandacht meer aan gaan besteden, maar dan bestaat het gevaar dat Moskou juist weer zijn troe ven tegen het Westen uitspeelt. In zijn buitenlandse politiek hééft Amerika te genover Rusland gefaald, de absolute onbetrouwbaarheid van het Communis me niet onderkend, maar voortbouwen de op de humanistische beginselen van Roosevelt, die geloofde aan een vredige samenwerking met Rusland, aan dit land met zijn verderfelijke leer in Oost-Azië de vrije hand gelaten, waardoor het Communisme tot een ontzaglijke machtsuitbreiding is gekomen. Zodat alle middelen, zowel in Oost als in West ter hand genomen dienen te worden om het gevaar te bezweren. De Institutie vian Joannes Oalvl- nus Honderd brieven. De aankondiging van het verschijnen van de tweede druk van Calvijn's „In stitutie, of onderwijzing in de Christelij ke Godsdienst" dringt ons om ook van deze plaats eerbiedige hulde te brengen aan het voortreffelijk werk van deze grote Reformator. Dr A. Sizoo, die ons al met zo menige vertaling van standaardwerken heeft verrijkt, heeft ook hier weer grote dien sten bewezen aan het volk dat de gere formeerde leer bemint. En dat in zo donkere tijd van aantasting van de zui len der Waarheid! Hier is een aankoop te doen van een goed, dat niet devalu eert, en werk om zelfs aan Uw kinde ren en kinds-kinderen na te laten. Ja, dan zouden zij in vaders-nalatenschap nog iets goeds aantreffen. Koop de waarheid en verkoop ze niet! Laten wij, waar er zó veel geld door onze handen glijdt, en al zijn ook eens ieders lasten zwaar, dit er afnemen. Wie zijn boeken- voorraad met nuttige werken aanvult vergroot de rijkdom van zijn huis. Dit is niet als de klanken uit de radio,die vervluchtigen als de ijdelheid zelve, dit is een cultuur Godes, uit de hof Zijner Kerk, dit is inderdaad „van alle tijden", ja, nog meer, in dit werk zijn eeuwig- heidsglanzen. Ik beveel het ouders en kinderen zeer aan. Het gaat om onze eeuwige belangen, die overtreffen al wat van de tijd is en dat geldt ook voor onze kinderen. Er komt zoveel slappe kost van de drukpersen, dat dit werk torenhoog boven alles uitsteekt. Ouders, leg er wat voor opzij en bestel spoedig Uw „Institutie." Voor enige jaren heeft W. de Zwart zich verdienstelijk gemaakt met de ver taling van 100 brieven van Calvijn. Die brieven geven ons een blik in Calvijn's persoonlijk leven. Zij doen de grote Kerkhervormer voor ons leven in al zijn zorgen voor de verdrukte kerk zijner dagen, in zijn strijd en zijn lijden, in zijn zwakke gezondheid en zijn verdriet. Maar ook in zijn diep en geheiligd in zicht in de Waarheid; ja, deze man is met bijzondere Geestesgaven bedeeld geweest. Het heeft wat gekost om de zuivere leer weer onder Rome's puin hopen uit te halen. Hier vindt ge brie ven aan John Knox, de grote Engelse reformator, aan Luther en aan Melanch- ton, aan Willem Parel, aan de verdruk te kerken, zowel als aan koningen en Overheden, aan edellieden en kooplie den. Altijd weer treft U daarin zijn gro te eenvoud naast grote geleerdheid, het recht-op-het-doel afgaan, om altijd het Woord te laten spreken! En dan zijn testament, waarin hij rekenschap geeft van de hope die in hem is. Hij beschikt daarin ook enige kleine bedragen, 20 of 25 kronen voor deze of gene, uit de ver koop van zijn meubelen. In onze geld soort berekend, is heel de nalatenschap ongeveer 4000 gulden waard geweest. Dit dus in tegenspraak tot de laster, die over Calvijn is uitgegoten. En tot slot een laatste briefje van enkele re gels aan Willem Farel, die al 83 jaar oud was. „Ik kan nog nauwelijks adem halen, het is genoeg, dat ik Christus leef en sterf, Die de Zijnen gewin is in leven en dood. Nogmaals vaarwel, groet ook de broeders." Onder deze honderd brieven is er ook een, waarin Galvrjn aan de dokters van Montpellièr over zijn ziekte schrijft. Zonder diep medegevoel kunt ge dit niet lezen. Hij heeft wat afgeworsteld en wat smart doorstaan. Ja, 2ij hebben wat ge leden die de Kerk ten heil gesteld wa ren. Hier is de discipel niet meer dan zijn Meester. Want Christus heeft ons „Want dien, die geen zonde ge kend heeft, heeft Hij zonde voor ons gemaakt, opdat wij zouden worden rechtvaardigheid Gods in Hem." (2 Cor. 5 21.) Wat heeft de zonde toch ontzaggelijk veel teweeg gebracht. Zij heeft de mens tot in de wortel van zijn bestaan en le ven aangetast. Door de zonde is de mens van God afgevallen, het menselijk geslacht tegen zijn wettigen Heere en Meester in opstand gekomen, zodat alle mensen van nature kinderen des toorns zijn en heel de wereld verdoemelijk voor God ligt. Indien nu de heilige en rechtvaardige God, Die te rein en te heilig van ogen is, dan dat Hij het kwade zou kunnen aanzien, het ganse menselijke geslacht voor eeuwig verstoten had, dan ware dat rechtvaardig geweest. Doch, Gode zij dank, alzo was niet het welbehagen Gods. Van eeuwigheid waren gedachten des vredes bij Hem, om uit die verloren mensheid een nieu we mensheid te verkiezen en te bren- g'en ten eeuwigen leven. En nu is dit het wonder heerlijke en zalige geheim van het evangelie der ge nade Gods, dat daar is de reddende ge rechtigheid van Jezus Christus. De gerechtigheid Gods verwerpt en verdoemt ons, maar de gerechtigheid Gods in Jezus Christus, de Zoon Zijner eeuwige liefde, redt en zaligt ook vol komen. Daarvan geeft bovenstaande tekst zulk een treffend getuigenis! Dien, Die geen zonde gekend heeft, heeft Hij zon de voor ons gemaakt, opdat wij zouden worden rechtvaardigheid Gods in Hem. Dat wil zeggen: de heilige en recht vaardige God heeft Zijn Zoon behandeld alsof Hij de grootste zondaar, alsof Hij de zonde zelve ware en daarom Zijn goddelijke toorn en de straf der Zijnen op Hem gelegd, om de uitverkorenen met God te herenigen. Let wel, zondaar is Jezus nooit ge weest. Dat kon Hij niet zijn, want dan had Hij opgehouden God te zijn. Maar Hij, Die nooit zondaar kon zijn, is voor zondaren Zelf tot zondje gemaakt. Lezer, de heilige God doorgrondt en kent ons. Hij weet, dat van ons niets dan zonde en nog eens zonde is te ver wachten. Dat wij in 't geheel geen ge rechtigheid hebben, waarmede wij voor Hem kunnen bestaan. En, o eeuwig wonder, toch wil God een geheiligd volk hebben, dat van Zijn eeuwige trouw en goedertierenheid zal zingen. Daar zal een overblijfsel voor de verkiezing der genade wezen. God zaJ en wU Zijn lof hebben en daarom zullen zondaren tot de zaligheid komen. Die van een heilig God waren afgeweken, zullen naar een heilig God terugge bracht worden. Ja, die de dood waren toegevallen, zullen het eeuwige leven hebbelijk Maar zal dat mogelijk zijn, dan moet er ook gerechtigheid wezen. En nu is dit het onbegrepene, dat de verlosten tot in eeuwigheid zullen uitwonderen, dat God de Heere Zelf voor die gerech tigheid zorgt. Daartoe heeft Hij Zijn Zoon tot zon de gemaakt. Daartoe heeft Christus als Borg voor de Zijnen, de zonde op Zich genomen en met die zonde de dood en de vervloeking. Daartoe is Christus neergedaald tot in de afgronden der ver vloeking, verstoten van Zijn God, ver laten van Zijn Vader. Daartoe is Chris tus zo diep, 20 peilloos diep neergedaald in de afgrond onzer verlorenheid, dat hij Zijn armen kon schuiven onder de diepst verlorene om die weer op te, hef f en en henen te dragen voor de hoogte des heils en neer te leggen aan het Vader- harte Gods. Zó bracht Christus het zoenoffer, dat God werd verzoend en zondaren met Zich verzoenen kan. Zó is Christus die Ander, Die voor de Zijnen betaalde, op dat Hij de gerechtigheid voor hen ver werven zou. Christus werd zonde ge maakt, opdat wij zouden worden recht- viaardighieid Gio<d]s in Hem. Ja, dat wij alzo in Christus, van Grod die rechtvaar digheid zouden hebben, die voor God bestaan kan. En omdat die gerechtig heid is in Christus, is het een gerech tigheid des geloofs. O, dat het toch tegen alle hoogmoe dige gerechtigheidspogingen van de mens worde verstaan: alleen d« gerech tigheid in Christus gjeldt voor God. Al leen daarin is rust en vrede voor het verontruste hart te vinden. Die een an dere gerechtigheid wil, maakt God tot een leugenaar en zal in eeuwigheid niet kunnen bestaan. Dekt die gerechtigheid van Christus nu reeds uw schuldige ziel? Hebt gij het al óp leren geven, om het van Hem alleen te verwachten Zijt gij al in uzelf verloren gegaan, om in Christus gevon den te worden? Alles is uit God, door Christus! Rechtvaardigheid Gods in Hem, in Hem alleen! Zalig, die in nood en aanvechting, met Luther zeggen mag: „Heere Jezus! ik ben Uw zonde, en Gij zijt m^n gerech tigheid!" M. Ds N. de Jong. Momenteel wordt vanwege Steun Wettig Gezag op ons eiland een propagan- da-actie gevoerd. In verschillende gemeenten worden vergaderingen gehouden, waarvoor bestuurders van diverse organisaties ter bijwoning worden uitgeno digd. In enkele gemeenten organiseert men openbare vergaderingen. Alle heb ben ten doel mensen, mannen, te werven, die zich opgeven voor de vrijwillige dienst in het verband van Steun Wettig Gezag. De burgemeester van Zuidland, de heer De Kool vervult hierbij spreekbeur ten en zet op overtuigende wijze de dringende noodzaak uiteen dat ons volk tot een doeltreffende reservemilitie moet komen. Wij woonden de vergadering bij op de raadszaal te Dirksland, waar de afdeling S.W.G., onder presidium van de heer van Nieuwenhuijzen, de bijeen komst organiseerde, burgemeester en wethouders, raadsleden en diverse ver tegenwoordigers uit kerk, sociaal en economisch leven mede aanwezig waren. De heer van Nieuwenhuijzen herin nerde aan het gebeurde uit de eerste na oorlogse tijd, toen overal communisti sche relletjes dreigden. Toen is de idee van de nationale reserve gerezen. Helaas is de toeloop met name op Flakkee be droevend klein geweest. Men wacht maar af, men houdt zich onwetend, dit terwijl wij momenteel op een vulkaan leven. De directeur van S.W.G. wil thans onze gehele bevolking van de dringende noodzaak overtuigen. Van de oorspron kelijke plannen is sindsdien afgeweken in dier voege, dat de reservisten in hun eigen omgeving zullen blijven. Alle bur gers moeten achter S.W.G. staan. De heer de Kool zei dankbaar te zijn, dat hij een vraagstuk mocht bespre ken, dat iedereen raakt. Spr. moest daartoe terug gaan naar 1945, naar de peripherie van de U.S.S.R, die nu de grote bedreiging is van onze- West- Europese levensstijl. Allereerst was er Roemenië, dat eerst 100.000 man liet tegen het fascisme, daarna 300.000 verloor voor Duitsland bij Stalingrad om tenslotte aan Rusland ten prooi te vallen; weggevaagd te wor den. Rusland, dat als dictatoriaal land niet blijft staan aan de grenzen, maar naar andere volkeren grijpt, zoals uit een exempel nagelaten om Zijn voetstap pen te drukken. Bedenken wij hoeveel arbeids, in bloed en tranen, Gods Voor zienigheid aan Zijn kerk ook in ons land heeft ten koste gelegd. Onze verant woordelijkheid is daarom zo groot In alle eenvoud zal Calvijn wel be graven zijn. Waar? Dat weten we niet. De Heere heeft Mozes begraven in een dal in het land van Moab en niemand heeft zijn graf geweten tot op deze dag. (Deut. 34.) En zo is ook Calvijn's graf nergens meer te vinden, 't Behoeft ook niet. Goed, dat we het niet weten. Want onze tijden sluiten zelfs een „ge reformeerde bedevaart" niet uit. WAARNEMER Hongarije blijkt, waar men het volk in het hart treft, blijkens het proces t"gen kardinaal Mindszenty en de 70 pi-jiss- tantse geestelijke. Men heeft gezegd, dat het nat. socialisme de mens in kam pen wierp en dienstbaar maakte tot in de dood, een volkomen ontkenning van de rechten van de mens. Zó ook doet Rusland. Dan wees spr. op Polen, het meest tragische land van Oost Europa. Daar is geen plaats meer voor zelfstandig denkende mensen. Vóór de Russen War schau binnen trokken lieten zij de Pool se voorvechters door de Duitsers ver moorden. Honderdduizend Polen, die in de vreemde voor Polens vrijheid streden, mogen er niet terug komen. Zij hebben immers de vrijheid van de geest leren kennen! De Oost-Europese macht heeft overal de stekken gepoot van een plant die hier niet past. Ook in ons land. Het probleem ligt al in ons land. Spr. zei daarvoor niet behoeven te vermoeien met cijfers van de kamerverkiezingen. Het gevaar klopt wel aan de deur. In Noorwegen meldden zich 189.000 weerbare mannen. Dat zit er in dat het gevaar daar bij Petsamo al aan de deur staat. Wij letten nog teveel op de af stand in kilometers. Ook heeft het pro- bleftm Indonesië ons zeer afgeleid, zó dat wij genoegen namen met een oplos sing ,,hoe dan ook". Het Indonesisch probleem was een staatkundig en een economisch. Maar dat is het commu nisme ook. Erger, dat wil heersen over lichaam en geest. Deze omstandigheden wettigen, dat hier in ons land een organisatie leeft, die ons wettig gezag steunt, die onze volksvrijheden wil beschermen, die er naar streeft dat wij kunnen leven zoals vsdj willen, dat wij iedere kerkdeur kun nen binnen gaan, welke wij verkiezen; dat vrij zelfstandig kunnen blijven! Ons volk moet tijd hebben om van de slagen van de oorlog op verhaal te ko men. Maar die tijd wordt ons niet ge gund. Wij moeten in concreto bedenken, wat vrij kunnen doen om het wettig ge zag te handhaven. Ons volk moest door de gezamenlijke nood bijeen worden ge dreven en ieder moest zich afvragen wat hij kan doen. En daarin wil Steun Wettig Gezag helpen. Ons briefgeheim, onze vrijheid van drukpers, onze evenredige vertegen woordiging, onze eigen arbeid, onze we deropbouw mogen niet ten prooi vallen aan een nieuwe veroveraar. Met rede neren zullen we er niet komen. Wij zul len de hand aan het zwaard moeten slaan om de verplichtingen te kunnen nakomen, die men op zich neemt als De schoonmaak zou geen échte schoonmaaiczijn, zonder schone glasgordijnen. Maar wal te doen, wanneer Uw gordijntjes een sopje niet meer kunnen verdragen, en er hoognodig nieuwe voor in de plaats moeten komen? Als U dan voordelig wilt slagen, profiteer eens van deze aan- bj,eding Afgepaste glasgordijnen van een fijne kwahtelt katoe nen marquisette. Zéér brede dubbele zoom, versierd met fraaie entredeux en oprijgen. In drie verschil- gQ lende dessins, T ^C 175 X 90 cm, Mits U pef omgaande be stelt, nemen wij gaarne Uw postorders aan. U kunt ons ook bellen onder no. 31215 i^iSSS?«ïi^«!?**-v.«;as:255s^i^-~--'—--•-• man, als vader, als inwoner van dorp of stad. Het communisme bedreigt 'de gehele wereld. Die is nu in twee kampen ver deeld. Ons land heeft gelukkig de de mocratische zijde gekozen. Maar nu moeten wij de premie betalen op de po lis, afgesloten ter waarborging van on ze vrijheid. Er moesten hier al veel meer mensen bij S.W.G. aangesloten zijn. Veel meer dan 185.000. Want het conflict blrjft en de spanning stijgt. Het conflict is van zuiver principiële aard en ieder dient zich zeer ernstig met deze vragen bezig te houden. Het moet ons ernst zijn met het bewaren van de goederen, die ons in 1945 opnieuw zijn toebedeeld. En daar om moeten de Nederlanders in massa toetreden tot de organen, die onze volks, vrijheden moeten kunnen verdedigen. Burgemeester de Kool eindigde met een ernstige aanbeveling tot alle aan wezigen om in de colleges, die zij ver tegenwoordigen, in de verenigingen waarin zij een bestuursplaats bezetten. Steun Wettig Gezag te propageren. In het verdere van de bijeenkomst te Dirksland werd nog eens geaccentueerd, dat ook iedere burger, iedere man, en iedere vrouw zelfs, zijn of haar bijdrage zal hebben te leveren in een nationale weerbaarheid. Eedrijven moeten op gang gehouden worden, wat er ook zou gebeuren, want alles is van vitaal be lang. Burgemeester van Heijst verduidelijk te een en ander terzake de oefening en deelde mede, dat uniformen en wapens aanwezig zijn en verstrekt zullen wor den. Men heeft aUeen nog geen schiet baan op Flakkee, maar daaraan wordt gewerkt. Onder Melissant kan men een geschikte plaats krijgen. Besloten werd, dat door een openba re vergadering en door verbreiding van het gesprokene in de kring der instel lingen en verenigingen een ledenwerf actie van meer directe vorm op touw zal worden gezet voor Dirksland en om geving. TWEE AMERIKAANSE FREGATTEN VOOR NEDERLAND Nederland zal krachtens het program ma van Amerikaanse wapenhulp aan de bij het Atlantische pact aangesloten lan den, twee Amerikaanse fregatten: de Burrows en de Rinehart overnemen. De schepen worden op het ogenblik op de marine-werf te Boston opgeknapt. Aneta vernam verder van niet-offi- ciële zijde dat voor Nederland en Bel gië bestemde Amerikaanse militaire uit rusting thans uit de wapenopslagplaat sen naar New York en andere havens aan de Atlantische kust wordt vervoerd. (Alg. Dagbl.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1