De Institutie van Calvijn v.Q.l.o. scholen FORD OP DE R.A.I. Jubileum bij de W. C. van As Ambachtsschool te Middelharnis -^e. u. '~r -e B2ste Taargang Woensdag 22 Maart 1950 No. 1905 iraat sien! fff- In?" CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KERKNIEUWS De Heer Kamstra 12V2Jaar directeur R. A. I. - tentoonstelling voor bedrijfsauto's van 23 Maart 1 April 1950 31 Soedel- |ht- en akten Iheken, iGroot- listrateu TIederland len lan- VUe ge- ban. Ds lin Bra- loi land, Vel zien, let mooi Tienheer. pi geen ene jon- bool te- I van die pn zusje I hoeveel de tijd ^as leuk te stu it vorige Ie zin ge- Ichiet nu „grote I naar de rug wil de? pat boek toen ik ■nog niet. lust om vel meer len, want „hoekje" Inaam er brsje liad I de druk- vind je fen ben ik jhet dorp week be k. Ik lioop laan. Hoe vlak bij »M KO. jen om Ijen ze me 'd.h. te zeggen, Ideren die Drden ge- Wanneer 1, kunt U d.h. beft V. d. Im^ daarin I bestuurde Tien wagen maar de- of 8 d. J zijn baas If 6 d.h. lelsdijk, be- le paarden Ken. |p Ie Kaai op gere- weggaat, lat je voo!"'| lis en Iwe 3 d.h. bu dat ook |3 d.h. loep? groeieü' Is bestuur- len. ■an;" wan' 1 de politie teze deelde fllcht reed. Bit niet Z"' He er niets Jan kunne» voor zich geconsta' ie. sn om ver- aefende ee» uit zonder de vereiste Hij he«^! Iia en Hef ,r het vaK- tot 13 Oe- haar wacli' te kunne» iHEUia Ljschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactiebureaa: Prins Hendrikstraat 132 MlddelIianilB Abonnementsp^s 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelharnis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piijs 12 oi. p. mm. Bij contract speciaal tarief In ons vorig artikel schreven we, dat Ie eerste uitgave van Calvijn's Insti- iutie van Maart 1536 slechts ze.s hoofd- Itukken bevatte. Deze handelden over 1 Ie Wet (een verhandeling over de de- laloog, tien geboden); 2. over het ge loof (de Apostolische geloofsbelijdenis); I over het gebed (het Onze Vader)4. Iver de Sacramenten (H. Doop en H. kvondmaal); 5. Over de Saci-amenten Ihandelend over de 5 andere sacramen- len die de roomse kerk er aan heeft ioegevoegd); 6. over de christelijk-3 vpj- ieid (geestelijke macht, burgerlijk ge lag enz.) 1 Oorspronkelijk moet het de bedo6hn<? Ian Calvijn zijn geweest met vier hoofd- Itukken te volstaan, maar toen de ver- lolging in Frankrijk losbarstte, ging hij lieer polemisch apologetisch te werk en loegde er de laatste twee hoofdstukken lan io&. l De nieuwe uitgave van 1539 met 17 loofdstukken verscheen te Straatsburg. El die drie jaar, die sedert de eerste uit- lave waren verlopen, had zich heel wat tfgespeeld in het leven van de auteur. J[r| had gezworven in Frankrijk, gecon- lereerd met Duitse en Zwitserse theolo- |en, waardoor zijn kennis zeer was ver- iiept. Met de Anabaptisten had hij ge- Itreden over de erfzonde en het chilias- iie met Caroli over de leer der Drie- ienheid, welke omstandigheden het no- lig maakten zijn werk uit te breiden. Evenwel hij bleef bij de uitbreidingen iteeds zichze.lf. Calvijns' grondgedachte Iiras; Gods volstrekte Souvereiniteit. Wel langschikte hij zijn werk ten laatste op leheel andere wijze. Hij verdeelde later Irin werk in vier delen (boeken) I. Over Ie kennis van God de Schepper; II. Ever de kennis van God de Verlosser fc Christus, welke eerst aan de vaderen Inder de wet, -daarna ook ons in het Evangelie geopenbaard is. (Deze twee Eoeken komen voor in het eerste deel.) ban III: Over de manier om de genade tan Christus te ontvangen en wat voor Iruchten daaruit voortkomen en wat boor effecten daarvüt volgen; IV. Over Ie uiterlijke hulpmiddelen, door welke Eods ons nodigt tot de gemeenschap Ban Christus en ons daarin bewaart. I De Institutie van Calvijn is in vele talen vertaald en gedrukt. In het Ne- lerlands verschenen ook meerdere uitga- Ren. Wilhelmus Corsmarmus, gaf in 1651 len voortreffelijke vertaling, waarvan Dr R.. Kuyper in 1899 een nieuwe uitgave be- feorgde. In 1931 verzocht de Uitgever Meinema te Delft aan de bekende Lati nist Dr A. Sizoo voor een geheel nieu we vertaling te willen zorg dragen, zo- Bat dit meesterwerk ook in modern Ne- Berlands zou kunnen worden gelezen, baarmee heeft Dr Sizoo het Nederland- Be volk een wel zeer grote dienst be wezen. In de voorrede van de uitgave ifan 1931 schreef Dr Sizoo: „Ik liet mij leiden door het beginsel, dat nauwkeu- WETSONTWERP PLEEG KINDERENWET Volgens de volkstelling van 1947 telt Ins land 34183 mannelijke en 34627 frouwelijke pleegkinderen. Een groot lantal dat voor een belangrijk deel wel leroorzaakt zal zijn door de oorlogsja- len. Van dit grote geheel zijn 9500 ge- llaatst als regeringspupillen en als foogdijkinderen. Door bemiddeling van lociale zaken van gemeentelijke dien- Iten zijn nog 1438 kinderen geplaatst, pat deze pleegkinderen speciaal zijn, die liet voor rekening van Regering en Ge- jieenten geplaatst zijn allen een behoor, pke verpleging genieten kan allerminst lezegd worden. Integendeel een inge- jteld onderzoek op betrekkelijk kleine ichaal en slechts een klein gedeelte van jet totaal der pleegkinderen rakend, leeft aan het licht gebracht, dat ertal- |ljke wantoestanden heersen. Het onde;?- oek betrof 79 tehuizen voor ple.jgkin- Beren en van dit getal bleken er maar lijftien „goed" te zijn, terwijl in tal van lerpli-eggelegenheden sprake was van pntoestanden. Dit onderzoek betrof Bechts een klein gedeelte. Hoeveel plaatsen zijn niet gecontroleerd. 'En wel- le toestanden kunnen daar mogelijlt peersen Dat het met de verpleging van pleeg- tinderen lang niet in orde is is niet |ieuw. Reeds in 1934 werd een onderzoek jr.;- lesteld. Een rapport verscheen. Dat rap- lort was vergezeld van een uitgev.'eikt foorstel van wet, wat ter kennis werd gebracht vau de Minister van Justitie, laar tot behandeling in de Ötaten-Ge- |eraal is het niet gekomen, lln toch deze zaak urgent te noemen. Dat er vele wantoestanden heersen hag onder de vaklieden bekend geacht porden, en daarom is er herhaalde aan hang uitgeoefend om een wettelijke |oorziening te treffen. Dat deze zaak niet geheel in het vei- leetboekje is gekomen blijkt wel hier |it, dat door minister van Maarssevcen i 1947 een studiecommissie is ingesteld, ^e in April 1948 een rapport met een loorstel van wet heeft ingezonden. Maar fan behandeling in de Volks vertegen- pordiging is nog niets gekomen. En pch zijn er sedertdien weer ongeveer vee jaar voorbij gegaan. En onder- ssen gaat het kwaad en de .-.■Uende toort. En de kinderen zijn er de dupe, fe slachtoffers van. In welke mate en pik diep lijden er geleden wordt is ons nbekend. ]&aar een zee van ellende ligt hogelijk voor deze misdeelde kindefen perborgen. Daarom moge onze Rege- ?ng spoedig met een wetsvoorstel ke nen, opdat aan deze ellende een einde fioge komen. Een nieuwe aanwinst voor de Lonüense dierentuin. De Pinquin die meegebracht is door Britse onderzoekers van de Noordpoolgebieden moest bij aankomst natuur lijk even poseren en glim lachen. rige weergave van de gedachte van het origineel gaat boven de sierlijkheid van Nederlandschen stijl; menige volzin zou in vertaling fraaier hebben Icunnen lui den, maar dikv7ijls niet zonder, in een werk als dit geheel ongewenschte, ver vlakking en verwatering der gedachte. Ik heb me zoozeer onderworpen aan den Latijnschen tekst, dat ik ook de citaten uit de Heilige Schrift geef, zoo als het Latijn ze bood, vaak dus in afwijking van de Statenvertaling; liet echter het origineel het me toe, dan nam ik de woorden uit de Statenvertaling over. Ook waar Calvijn zich, naar de gewoon te van zijn tijd, uitte in bewoordingen, die ons ruw in de ooren klinken, heb ik me geheel aan hem gehouden en aller minst gepoogd zijn uitdrukkingen te verzachten." De uitgeefster N.V. W. D. Meinema te Delft gaf het werk uit in drie fraaie, gemakkelijk te hanteren banden, waar door zij er toe bijdroeg, dat de waarde ring en de belangstelling voor de In stitutie onder ons volk is toegenomen. Een tweede druk van Dr Sizoo's verta ling is noodzakelijk geworden, omdat de eerste totaal was uitverkocht. Het eni ge verschil met de uitgave van 1931 is, behalve een aantal verbeteringen, dat het werk in de tegenwoordige spelling is gebracht. Noodgedwongen, schrijft Dr Sizoo, moesten hierbij ook de buigings uitgangen worden prijsgegeven, wat hij, juist in een boek als dit, dat gedragen, ja zelfs zwaar van stijl is, een groot verlies vindt. Wij wensen deze nieuwe druk van Cal vijns' Institutie in veler handen. In deze decadente tijd, een tijd van scheurihg en theologische twisting, is het zaak ons op de reformatorische beginselen onzer vaderen te bezinnen. In iedere chr. bi bliotheek, niet alleen van chr. vereni gingen, maar ook in de kast van iedere bijbelonderzoeker hoort dit Stadaard— werk thuis. Het is nog altijd nieuw, nog altijd actueel omdat de inhoud gegrond is op het onveranderlijke Woord Gods. De drie banden zijn ook een sieraad voor de boekenkast, de druk is in een vlotte, duidelijke leesletter en de uit voering is aan alle kanten af. Boven dien is het werk ongelooflijk goedkoop: de drie forse delen kosten samen 32.70. Onder beding van Gods genade moge deze prachtige nieuwe uitgave van Cal vijns' Institutie, tot rijken zegen voor ons Nederlandse volk worden. NED. HERV. KERK De vacatures. In het Orgaan van de Bond van Ned. Predikanten lezen we: „Het aantal vacatures is in alle kerken dalende. Voor de Hervormden bedroeg het getal der vacante predikantsplaat- sen per 1 Jan. 1950 in totaal 348, ge specificeerd als volgt: Geledrland 44, Zuid-Holland 70, Noord Holland 39, Zeeland 20, Utrecht 17, Overijssel 14, Friesland 58, Groningen 44, Drente 10 en Noord Brabant met Limburg 32, Hier bij is de a.s. vacature reeds als zodanig meegeteld en de spoedig te vervullen vacature (dus beroep aangenomen) niet meer meegeteld. Aan beroepen is nog geen gebrek: Het aantal uitgebrachte beroepen in de Herv. Kerk bedroeg in 1949: 910, waarvan 780 op gevestigde predikanten (de emeriti, eervol ontsla genen en predikanten in algem. dienst inbegrepen) en 130 op candidaten t.d. H. Dienst. Van de 780 beroepen op predi kanten werden er 192 aanvaard. Ook het aantal beroepen is dalende: in 1946 totaal 1348, in 1947 totaal 1082, in 1948 totaal 1081." ------O— CHR. GEREF. KERKEN Een vervroegde gieneraJe synode? In verband met het feit, dat de roepende kerk van 's-Gravenhage-C. de generale synode tegen 5 Sept. a.s. heeft bijeenge roepen, merkt ds J. C. Maris te Haar lem-N. in zijn rubriek ,,In en om de ker ken" in het kerkblad van de classis Haarlem „Leer en Leven", het volgende op: „Onze synode zal- zich dit Jaar hebben te beraden over een verzoek, om zich als kerken bij deze Raad (Interna tionale Raad van Christelijke Kerken, I. C.C.C. red.) aan te sluiten Jammer, dat de synode eerst in September wordt gehouden. In Augustus zal nl. te Ge neve het tweede internationale congres worden gehouden en het zou goed zijn, als onze kerken daar niet slechts waar nemers hadden, maar stemgerechtigde leden, die mede aan de werkzaamheden kunnen deelnemen. Maar dit kan alleen, als de Synode tot toetreding heeft be sloten. Hoewel de tijd wat kort zou wor den, verdient het toch overwegiog op de te houden particuliere synoden te spre ken over de wenselijkheid en de moge lijkheid de generale synode vervroegd bijeen te roepen." Scholen voor Voortgezet Gewoon La ger Onderwijs worden met deze hoofd letters aangeduid. Een nieuw soort scholen, als gevolg van de uitbreiding van de leerplicht tot acht jaar. Een nieuw type school, behalve dan dat in de bezettingstijd zo hier en daar reeds van deze scholen zijn ingericht. Maar toen teruggekeerd werd, zij het tijdelijk gedurende twee jaar, tot de ze venjarige leerverplichting, zijn de mees te dier scholen even vlug verdwenen als ze opgericht waren. In de bezettingstijd was er nog dit voordeel aan verbonden, dat het veel onderwijzers behoedde voor te werkstelling in Duitsland, immers er moest ook les in de Duitse taal worden gegeven en die daar mee belast waren behoefden niet naar Duitsland. Thans is met ingang van Januari de achtjarige leerplicht ingegaan. Waar om? Omdat er zo een grote behoefte aan bestond? Omdat de stand van het Onderwijs in ons land zodanig was, dat de van school gaande jeugd achter stond bij de jeugd uit andere landen? Al deze vragen moeten ontkennend beantwoord worden. Ook is de toestand van. ons on derwijs niet zodanig, dat gezegd kan worden, door de nieuwe V.G.L.O. scho len komt er een type school dat een af gerond geheel van onderwijs geeft waar behoefte bestaat. Integendeel de V.G.L.O. scholen ver keren nog in het stadium van proefne mingen en experimenteren. Men heeft nog geen afgerond stelsel van onderwijs, noch van methode, noch van leerstof, noch van leerkrachten. En toch de V.G.L.O. scholen staan in de Wet en ze moeten gaan draaien. De on derwijsmensen moeten er maar van ma ken wat er van te maken is. Maar hoe? Het zijn scholen waar een speciaal soort onderwijs gegeven moet worden. Neen, niet het gewoon onderwijs van de ■lagere scholen. Speciale scholen moeten het zijn met een speciale manier van onderwijs. Over het algemeen heerst er onder de onderwijsmensen de laatste jaren veel onrust. Men spreekt in hun kringen van onderwijsvernieuwing. En velen onder hen klagen over de onrust die bij het onderwijs heerst, zodat de klacht alge meen is, dat het "onderwijs meer met rust gelaten diende te worden. Veel wordt er in hun vakpers over geschre-^ ven en veel wordt er geëxperimenteerd. Over het algemeen werd er geklaagd dat de resultaten van het onderwijs niet beantwoordden aan het doel. Met het oude moest gebroken worden. En in me nige school is men aan het vernieuwen geslagen met resultaten, die de vernieu wingskoorts erg heeft doen dalen, zodat Insiders beweren, dat over vijf en twin tig jaar de gehele onderwijsvernieuwing van de baan zal zijn. En nu komen dan de V.G.L.O. scholen. Maar welk onderwijs moet er dan ge geven worden. Het kan toch moeilijk de bedoeling zijn geweest van de Rege ring om de kinderen alleen maar een jaar langer aan de school te binden. Het zal een onderwijs zijn, dat meer op het leven, op het volle leven wordt gericht. Maar daar deden de onderwijzers toch ook al hun best voor, om de kinderen zo goed mogelijk voor het leven voor te bereiden. Een eigen soort onderwijs, we zOuden kunnen zeggen een soort levensonder- wijs- Een geheel aparte leerstof met een aparte methode. De kinderen moeten zo plaats kunnen nemen in het leven. Daar Het is nu wel niet zo geheel lange tijd, dat de heer Kamstra aan de W. C. van As-Ambachtsschool te Middelharnis als directeur is verbonden, maar toch een feit van betekenis, dat men niet zonder meer voorbij wilde laten gaan. Het Bestuur met Burgemeester Reynders als voorzitter, de Leraren, onder wie we ook de oud-Leraar schilderen, de heer Tiemens opmerkten, die voor deze gelegenheid speciaal was overgekomen, waren Zaterdagmorgen jl. in de grote, feestelijke versierde zaal bijeen, met de jongens uit alle klassen. Op een groot bord stond in kleurige letters getekend: Hulde aan de Jubilaris. Onder een haag van tekenlatten, kruiselings door een aantal jongens omhoog gehouden, kwam de heer en mevr. Kamstra de zaal binnen. De Voorzitter Burgemeester Reynders begon met op te merken dat het vandaag een feest van de school is, waarbij de heer Kam stra in het middelpunt staat. Het heeft wel enige moeite gekost te ontdekken, wanneer het eigenlijke jubileum was op 27 Aug. 1937 werd de heer Kamstra door het Bestuur als directeur geïnstal leerd. Namens het Bestuur wenst spr. hem en ook mevrouw Kamstra, met dit jubileum van harte geluk, in erkente lijkheid voor alles wat de heer Kamstra tot heden voor de school heeft gedaan. Door zijn vooruitziende blik, zijn streven voor steeds prima onderwijs heeft hij de Ambachtsschool de plaats doen inne men, die ze toekomt. Dit komt alles ten bate van de leerlingen. De streek heeft behoefte aan goede vaklieden. Spr. hoopt dat hij nog langen tijd zijn beste krachten aan de school geven mag in het belang van het Nijverheids-onder- wijs, in het belang van de leerlingen. Al is 121/^ jaar niet zo heel lang, toch meende het Bestuur dit feit niet onop gemerkt te moeten laten voorbijgaan. In de vorm van een schitterend bloem stuk (dat meteen wordt overhandigd) betuigt het Bestuur zijn erkentelijkheid. (Applaus.) De Ijeraar de heer Kater die de leiding heeft van deze feestelijke bijeenkomst brengt in de eerste plaats namens zijn collega's en de concierge, zijn hartelijke gelukwensen over. In 't kort geeft hij daarna een weergave, van hetgeen op onderwijsgebied door de heer Kamstra is vernieuwd en verbe terd. De nieuwste technieken vinden toe passing, het *este is nog niet goed ge noeg. Ook het aantal leerlingen is sindsdien verdubbeld, het aantal leraren kwam van 8 op 12. Verschillende nieu we vakken zijn ingevoerd o.m. voor auto-herstellers en electriciëns, de cur- moeten ze verstand van hebben. In het maatschappelijke leven moeten ze op slag hun intrede kunnen doen. De-gewone gang van zaken is dat de kinderen na 6 7 jaar de school ver laten. Dan gaan voor hen open de poor ten van de U.L.O.-school, van de H.B.S., van de ambachtsschool, van de nijver- heidsscholen, van de landbouwscholen. Wat over blijft en dat zijn in de regel niet de meest begaafden, vult dan de lokalen van de V.G.L.O.-scholen. Maar wat moeten die dan leren? Dat is nog een onopgelost vraagstuk. Wat de leerlingen verder nodig heb ben kunnen ze immers leren op de sciio- len bovengenoemd. j En het platteland dan? Hoe moet het daar met de V.G.L.O. scholen. In de meeste dorpen zullen ze niet kunnen verrijzen, omdat er geen leerlingen ge noeg voor zijn. Daar zal het doorsuk kelen en „bezighouden" zijn in het 7e en 8e leerjaar. Mogelijk, dat hier en daar de oplos sing gezocht wordt in het samenvoegen van de leerlingen van verschillende scholen. Maar daar zal ook nauwelijks sprake van kunnen zijn. Immers het on derscheid der richtingen vormt hiervoor een bezwaar. Juist in-de leeftijd, dat het begrip voor richting meer tot ont wikkeling komt zal er moeilijk sprake van kunnen zijn om deze weg in te slaan. De practijk zou dan te zien zijn, dat voor klas 1 tot en met 6 verschil lende richtingsscholen bestonden, terwijl voor klas 7 en 8 een samenwerkende school ziou bestaan. De V.G.L.O. scholen zijn een ondoor dacht experiment. Niet geschikt voor ons onderwijsstelsel en een schooltype waarvoor geen afgerond geheel van leer stof is te bedenken, zonder op het ter rein te komen van de andere scholen. Het is meer een voldoen aan politieke leuzen dan een beantwoording aan een gegroeide en gevoelde behoefte. Een socialistisch probeersel, dat ons ondenvijs niet vooruit zal brengen. Dat meer geëigend is om de verwarring op onderwijsgebied nog te vergroten, dan dat het werkelijk nieuwe perspectieven voor de ontwikkeling van ons volk biedt. Een schooltype wordt gecreëerd, dat speciaal het platteland in grote moei lijkheden brengt. Dat principieel is te veroordelen om dat het de leerplicht nog uitbreidt en voor vele mensen ondraaglijke lasten en bezwaren met zich meebrengt. Dat bovendien ingevoerd wordt in een tijd van schijnwelvaart en dat aan onze schatkist grote offers kost, waar geen verantwoorde resultaten tegenover staan sus leerlingen-stelsel, de bakkers-cursus enzovoorts. Spr. schetst de heer Kamstra als een sterke persoonlijkheid. Het geheim van zijn kracht ligt in de liefde voor de vakken en de liefde voor het materiaal waarmee wordt gewerkt. Ook namens de jongens brengt hij zijn felicitaties over en ook als persoonlijke vriend. Lief en leed heeft hij die jaren met hem doorgemaakt. Voor alle leraren is hij de vriend en er heerst een goede geest. Kleine moeilijkheden weet hij om te smeden tot samenwerking. Op een punt waar de persoonlijke vriendschap tot uiting kwam wijst spr. toen hij in de bezettingstijd was onder gedoken. Niet alleen dat hij toen door hem van voedsel werd voorzien, maar ook was, toen hij terugkwam, zijn werk waargenomen, als was hij nooit wegge weest. Hij wenst hem nog jaren aan de ze school en verder veel huiselijk geluk. Namens de Leraren biedt hij hem een geschenk aan in de vorm van een boek, nl. „Amsterdams' Bouwkmist", door Prof: Ir J. G. Wattjes. (Applaus.) De leerlingen brachten hun directeur een ovatie in de vorm van een keurig gedicht, opge maakt door de Leraar D. Mans. De auto-herstellers en electriciëns deden dat bij monde van de leerling J. Raap te O'plaat; de timmerlieden door Jan Tie- leman te Melissant; de smeden door Tijs Fun; de schilders door Jan Witvliet van Melissant; namens het leerlingen-stelsel Leen Driesse te Middelharnis en (nota bena!) namens de gestraften door W. C. Boogerman te Middelharnis. Deze ge dichten brachten op humoristische wijze in beeld wat er zoal op de school voor valt, en hoe de directeur zich tussen al die voorvallen beweegt. Met een hoera voor de heer Kamstra werd dit punt van de agenda besloten. De leerling J. Raap overhandigde na mens de leerlingen het uit 3 delen be staande werk „De bouwkunst van ons land" door J. J. Vriend voorzien van de handtekeningen der jongens. I>e heer Tiemens die zoals gezegd voor dit jubileum was overgekomen sprak directeur en leraren in hartelijke bewoordingen toe, met de wens, dat hij nog vele jaren met opge wektheid zijn krachten aan de Am bachtsschool mocht geven. Hans Groenendijk uit Oude Tonge, overhandigde als ver tegenwoordiger van de leerlingen der avondschool uit de verschillende cursus sen een envelop met inhoud. De heer Peet van den Broek te Middelharnis, voorz. der oud-leerlin- genvereniging, bracht namens deze in een vlotte speech zijn gelukwensen over. Hij schreef de totstandkoming van deze vereen, toe aan het initiatief van de heer Kamstra en dankte hem voor alles wat hij er voor gedaan had en nog doet. De afd. Bakfeers brachten, door bemiddeling van Jan Koppenaal te Middelharnis een schitte rende taart op tafel voor de heer en mevrouw Kamstra. De heer Kamstra zeide door al deze toespraken en ge schenken zeer getroffen te zijn. Hem was te veel eer aan gedaan. Liever had hij dit jubileum niet gewild, maar nu is hij er toch dankbaar voor. De 12% jaar op Flakkee zijn voor hem prettige jaren geweest en deze dag zal altijd in zijn ■herinnering blijven voortduren. Hij dankt Bestuur', Leraren en de jongens voor hun hartelijke spontaniteit en ook de heer Kater voor zijn initiatief. Met zijn collega's hoopt hij nog vele jaren in dezelfde geest voor te gaan, die de Am bachtsschool van Flakkee tot vorming van goede vaklieden, nodig heeft. Een luid applaus Lang leve de heer Kamstra, en lang leve de Ambachtsschool, volgde hierop. Hiermede was het officiële gedeelte afgelopen. In intieme kring verenigden zich de jubilaris met Bestuur en Leraren in de directie-kamer, waar door onderschei den personen nog het woord werd ge voerd. - De jongens werd natuurlijk onder leiding van de heer Kater een pretti ge dag bezorgd. Uit alles was merkbaar de goede geest, die onder directeur, bestuur, le raren en leerlingen heerst, en die tot het geven en ontvangen van goed on derwijs zo nodig is. Dit koperen jubi leum heeft de band van eensgezindheid onder allen, weer versterkt. De N.V. Nederlandse Ford Autonio- biel Fabriek, die op de vorige R.A.I., niet exposeerde, is dit maal zeer goed vertegenwoordigd. Men ziet al direct bij binnenkomst van de grote hal, dat Stand Nb. 52, die van Ford is, waarop een keur van bijzondei^e doelmatige be stelwagens, truckchassis, volfronsstuur- trckchassis en met voor het transport wezen nieuwe krachten, tractoren, is tentoongesteld. Onmiddellijk aandacht trekt ook een autobus gebouwd op een Ford buschassis, een nieuw product van de Ford fabriek. Gaan we er toe over een bezoek aan deze stand te brengen, dan komen we tot de conclusie, dat de Nederlandse Ford Automobiel Fabriek met de verscheidenheid aan laadcapaci- teit van haar bestel- en vrachtwagens er toe bijdraagt, het nog steeds bestaan de tekort aan economische bedrijfsauto's in Nederland op te heffen. Wat er te zien is aan gesloten hestelwag'ens De gesloten handige bestelwagens met een laadvermogen van 250 en 500 kg, de populaire zuinige Fordsons met een 4-cylinder 30 pk motor. De pittige „Taunus", een eveneens gesloten wagen voor 525 kg nuttige lading, met een 34 pk motor."*Zijn uiterlijk is ietwat robuus ter, zodat er ook wat model betreft nog keuze is. De grootste gesloten bestel wagen is de tonner met de nieuwe zes-cylinder truck motor; nieuwe schok- brekers van het vliegtuigtype voor en achter. De laadruimte vormt met de ruimte voor bestuurder en zijn helper een geheel. De geheel nieuw ontworpen 2 en 4 ton „Thames" Truck met 85 irtc V8 motor. Het chassis is leverbaar in twee grootten. Carrosserieën voor verschil lende doeleinden kunnen erop worden gebouwd. „Thames" Trucks hebben alle voorde len van frontbesturing, de motor is ge makkelijk van buitenaf te bereiken. =s<i^a!iMS®S*9^.i vo^,.<,„tstuur-ioha9sis Dit robust volfront-truckchassis 1950 is bestemd voor het vervoer van zware en omvangrijke lasten. Uitgerust met de vermaarde 100 pk V8 motor is dit chassis een unicum in het transportwezen, want alleen de Ford Truckchassis zijn uitgerust met deze ongeeëvenaarde motor. Een ander voordeel van dit chassis is zijn korte draaicirkel dank zij de volfront-bestu ring. Een handig manoeuvreren in nau we straten en op lastige plaatsen is nu mogelijk. Hetzelfde chassis met opge- bouwde cabine Dat dit chassis zich bij uitstek leent voor het opbouwen van een zeer ruime cabine bewijst het tentoongestelde pro duct van Nederlandse carrossiers. Roltrommelopbouw voor vuilnis ophaaldiensten Zonder dat aan de constructie van het chassis maar iets veranderd behoeft te worden, kan onmiddellijk tot de op bouw van de roltrommel worden over gegaan. Autobuschiassis De geëxposeerde autobus is gebouwd op het speciale 158" volfront-Ford bus chassis. Door de soepele veren en de hydraulische telescoop schokbrekers voor en achter verhoogt men het rij- comfort. Door hun gemakkelijke en snelle ma noeuvreerbaarheid volfrontbesturing lenen deze Ford buschassis zich bij uitstek voor de bouw tot bussen voor stads- en lijndiensten en touringcar be drijven. Naar gelang de behoefte kan er een carrosserie worden opgebouwd voor 25 zit- en 27 staanplaatsen of voor 31 stuks comfortabele zitplaatsen. Nieuwe kraichtmiddelen voor het transportwezen Voor het opknappen van lastige, zwa re transportkarweitjes brengt de Ford Fabriek de Ford Tractoren: de lichtere Ford Dearborn met voorlaadapparaat en de zware Fordson Major met volrups- installatie met een formidabele trek kracht. Er zijn legio werkzaamheden met deze tractoren te verrichten, zoals het verslepen van ijzeren balken en bui zen, het rangeren van spoorwegwagens, enz. Vele grote bedrijven maken van deze nieuwe krachtmiddelen al een goed gebruik. Fordson Major Tractoren kunnen naar verkiezing worden uitgerust met een petroleum, benzine of Perkins P6-Zes- cylinder dieselmotor. Op stand No. 53 nog een nieuwigheid De Fordson Major met luchtcompres- sor-installatie. Overal tot op de moeilijkste plaat sen waar met gecomprimeerde lucht moet worden gewerkt, komt deze Ford son Major. Een practische combinatie, die naast een groot gemak een aanzien lijke besparing aan tijd en kabel-mate riaal oplevert. De veelzijdigheid van de Ford stand wordt tenslotte nog verhoogd door een keur van industrie motoren, welke voor velerlei doeleinden kunnen worden ge bruikt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1