er de schoolarts Uit het er >nsl „De Flakkeescke Gemeensctap" maakt bezwaar tegen verhoging van de tarieven aer R.T.M. e Taargang Zaterdag 11 Maart 1950 No. 1902 RISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE 1 Ziek of half ziek Maatregelen ter 'bestrijding en iocalisering van de Vogelpest Het verdrukte Sion liefelijk vertroost De Oosterpolder het eerst aan de beurt DEELSTATEN KUNNEN NU VERDWIJNEN Tekenend Pensioen Politie ambtenaren hynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Beflactlebnrean: Prins Hendrlhstraat X32 - Middelharnls Abonnementspms 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelharnis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-prlJB 12 cl. p. mm. BU contiact speciaal taiiei n bevriend Schoolhoofd schrijft ons: dienst van de schoolartsen heeft laatste jaren grote uitbreiding ge- wanlcelijlc stonden velen in het be- ftfwijzend tegen dit instituut. zorg voor het kind is in de eerste ts taak der ouders. Ook de zorg de geneeskundige verzorging be- t tot de roeping der ouders. rbij komt dat dergelöké bemoeun- zich vaak uitbreiden als een olie- én komt zo licht van het een tot andere. oral in deze tijden van voortschnj- e Staats- en Regeringsbemoeüng. daag wordt nog de volle nadruk ge- op de vrijheid der ouders, maar ra komt men tot verpUchtlng. rt samengevat komen de bezwaren de tegenstanders op het volgende dienst der schoolartsen strijdt cipiëel tegen roeping en taak der rs. Itbreiding en doorwerking van tsbemoeiïng komt er licht uit voort. iermede menen we de zaak zuiver eld te hebben. et dit standpunt bovengenoemd zijn het grotendeels eens en de bezwaren en we aanvoelen maar toch achten ze niet doorslaggevend om zich niet en schoolartsendienst aan te sluiten, "at er onder meer één element bö i oemd moet worden'waarmede ïüet oegzaam rekening wordt gehouden. kinderen worden vele uren samëïï- raclit in de scholen, onder voor de ondlieid betrekkelijk ongunstige voor. rden. ie ongunstige voorwaarden hebben ouders er maar op de koop toe bij emen. ie ongunstige voorwaarden kunnen Ucliamelijke en geestelijke positie de kinderen sterk beïnvloeden. Een^ dig gezegd: De school kan oorzaak dat de gezondheidstoestand van de deren ongunstig wordt beïnvloed. en eenvoudig voorbeeld. Een kind gt op school door het lezen langza- rliand slechte ogen. Van betekenis is dat dergelijke gebreken zo spoedig elijk worden opgespoord opdat er tregelen tegen genomen kunnen "den. e ouders schieten hierin te kort. Ook personeel schiet hierin te kort, om eenvoudige reden, dat ze niet des dij zïjn. aarom is geregelde controle door een kundige van groot belang, 'oe gaat het in de practijk? e schoolarts onderzoekt op geregelde en de kinderen in tegenwoordigheid een der ouders. egel is dat tal van kleine gebreken afwijkingen worden geconstateerd, ral op het gebied van het gezicht en oor. Maar ook op velerlei ander ge- d. Soms wordt een breuk geconsta- rd, een afwijking van het hart, een "oldoende voedïngstoestand, ook al t het kind er op het oog behoorlijk "d uit. 'aak komt het voor, dat de schoolarts brief meegeeft voor de huisdokter, r oog, oor- of keelarts of enig an- specialist. Niet zelden, de practijk st het uit, komen er bij de kinderen ijkingen voor die het zeer nuttig n zijn, dat de kinderen onder dok- 'sbehajideling komen. 'n dan de t.b.c. Hoe vaak blijkt het t, dat kinderen besmet zijn. roegtijdige ontdekking en behande- g zijn van het allergrootste nut. e schoolarts stelt alleen een onder in in. ij behandelt niet. dviseert slechts. e verantwooideiykheld Iwmt uitslul- neer op de ouders. oofd en personeel der scholen kun- toch de verantwoordelijkheid, als t deskundigen, niet dragen om de ooiarts uit de school te houden. n nu de keerzijde. Het principe. e verantwoordelijkheid blijft berus- bij de ouders, maar de eventuele on- stige invloeden van het schoolgaan rden van de schouders van het per- eel en het schoolbestuur afgenomen. Te ver indringende bemoeiing van de ooiarts Komt practisch niet voor en liet voor zou komen, dan is het Hoofd r School er om in naam van het Be- Uur, de schoolarts terug te dringen r de hem toekomende plaats en te ken voor de vrijheid der ouders. En de uitbreiding tot allerlei andere nioeüngen. Bv. de schooltandzorg. Afwijzen zón- r meer. Niet aan meedoen. Lig^ buiten schoolsfeer. Op.de algemene gezond- Id kan de school door haar langdurige ding der kinderen een schadelijke in- ed uitoefenen. Daarom heeft het Bestuur de roeping e nadelige invloeden te weren door een uwkeurig medisch toezicht. Met hooltandverzorging staat het anders, at IS de zich uitbreidende olievlek der erheidsbemoeiïng. Daartegen heeft en te waken. Overigens hebben de hoolhoofden door de schoolarts een ote uitbreiding van hun arbeid. Maar t is in het belang van het kind en ordt deswege gaarne door hem ver- cht. Resumerend zeggen we. Zorg voor de kinderen, ook medische, Et geheel op de schouders van de ders. Valt dieswege buiten bemoeienis van Staat of welk ander publiek lichaam. Adviserend is er plaats voor de school 's vanwege de gevaren, die de school oor het kind oplevert. Het Bestuur wake voor haar vrgheid snyde elke uitbreiding, de olievlek, 5 de wortel af. strijd tegien de T.B.Ó. 20.000.000 kinderen zijn thans onderzocht door de S.T.C., een organisatie van de Verenigde Naties, die waakt over de gezondheid van de kinderen. Daarmede is haar doel nog lang niet bereikt, want nog 30 millioen kinderen wachten op hun beurt. Op de foto ziet U jeugdige Mexicaantjes, die netjes in het gelid met veel Interesse, en misschien ook wel met veel wantrouw wen de verrichtingen van de verpleegster volgen. Van de BevoUdngsreglstratmir en d« arbeidsspreldting. Men pleegt te zeggen, dat de mens in de grpte steden een nummer gewor den is. Daar zit wel iets in, maar ,,men" moet ook bedenken, dat zulks voor een groot deel nog afhangt van die mens zel ve. Wie bewust leeft, zijn geest wat weet te beheersen en niet van ontwik keling is ontbloot, geeft zich rekenschap van al wat er rondom hem gebeurt en weet dat te beoordelen, te taxeren. Waar hij critiek heeft, weet h^j die op ge paste vwjze en tijd te uiten en ook wel te verzvrijgen, als zijn woorden geen in druk zouden maken omdat zij niet be grepen worden of omdat zij bij voor baat verworpen worden. „Wees uzelf" zei ik tot iemand, maar hij kon niet; hij was „niemand". Het komt op de per- soonl<jkheid aan, en die kan men ook in dè grote stad bewaren, als men zich daarin geoefend heeft. Overigens zij toegegeven, dat de op eenhoping van mensen het imponeren Of zich doen gelden moeilijk maakt. Het voert dus anderzijds tot enige beschei denheid, omdat het individueel onder scheid minder naar voren kta treden. En krijgt de mens verlichte ogen des verstands om in eigen zieleleven te blik ken, dan raakt h\j met zijn bewuste „ik- kennis" volstrekt aan lager wal. De ge leerde Apostel Paulus was terecht geko men bij: Ik, ellendig mens! Die had veel critiek, maarop zich "iself. Uit de kring der mannen van de Be volkingsboekhouding is de idéé gelan ceerd, de mensen alle te nummeren. De bestaanden zowel als die nog ter wereld komen. Een nummer, dat men tot zgn dood toe behoudt. Men denkt dat met alle beschaafde landen gezamenlijk te doen. Aangezien er dan zeer grote num mers met vele cijfers komen, worden er ook series gemaakt, zoals bv. op de munt- en bankbiljetten. Letters er voor dus. Of er achter. Zodat Uw naam niét meer van veel belang is. Uw serie en nummer ia beslissend. Het wordt im mers lastig in de dichtbevolkte landen al de Jansen's en Meijer's en van den Berg's uit elkander te houden! De een heet Janssen en de ander Jansen. En dan zijn er nog Berg en Berge en Bergh; ja, ieder staat er op precies aangeduid te worden. Met de nummers wordt het iets anders, ofschoon dat zijn voordeel nog zal moeten bewijzen. Het lijkt mij bv. nog al omslachtig te moeten spre ken of schrijven van mevrouw B. W. C. 29874562 geboren K. P. 84192354. Serie en nummer! Namen lijken m;j toch voor lopig prettiger, ook met het oog op ver gissingen. Maar 't ligt wel in de geest van onze alles gelijkschavende tijd om dit in te voeren. Zo zouden we dus werkelgk nummers gaaü worden! Laten wij hopen, .dat er niets van komt! Zonder verzet zal 't ook wel niet ingevoerd worden. Want het raakt ook beginselen. Het is zeer onbij bels. Het behoort bij de opruimingswoe de van onze verwilderde dagen. Rang en stand is uit de oude doos, nu beteke nen namen óók al niets meer. Ik mag er niet aan denken dat de lieve kleine Piet geen Piet meer heet maar dat hij is serie W. H. O. no. 47859316En NoUetje ook zoiets Maar ja, die „beginsel" mensen, daar kon nog wel eens moeite mede komen. Als er ten minste dan nog getrouwheid aan beginsel is, als er nog mensen voor Schriftuurlijke beginselen durven vech ten en lijden. Een wereldrijk, ja, dat is wat! Alle mensen een nummer en aan 't hoofd één regeerder, een modern man; geen zeur die aan allerlei oude normen vast zit. De nummering en de arbeiders-sprei ding, waarover men óók droomt, komen mooi bg elkaar. Dan roept men J. 8453274 P. op, om elders een woestijn om te zetten, schop medebrengen. Per raket-vliegtuig 's Maandags heen, Za terdags, of misschien dagelijks 's avonds terug. En dan zal dat nummer misschien zeggen: „ik heet Brummelkamp, ik ben geestelijk met heel mijn familie ver enigd, dat leert mij Gods Woord. En ik hecht aan mijn vaderland, ik wil geen wereldburger wezen." 'n Bewijs, dat hij niet de gratis cursus van de Rijksopvoeder heeft gevolgd, hij heeft zich dus nog niet op kamer 891 op de 14e verdieping aangemeld. Heeft nog spinrag in zgn hoofd. De man heeft ook geen oog voor de Gemeenschap. Want de Gemeenschap is alles, daar laat je alle christelijke eigenwijsheid buiten de deur, daar zijn géén T.eeuwi- ge beginselen.'*^ Precies als bij de dieren, die weten daar ook niet van. Toch zijn zij in veel gevallen in him gedrag de mensen ten voorbeeld. Want de mensen generen zich vrijwel nergens meer.voor, het kwade heten zij goed en het goede kwaad. WAARNEMER. door een griepaanval of gevatte koude? Sanapirin (Mijnhardt) helpt U er in een paar dagen van af. Buisje 25 tabl. 40 et. 50 tabl. 75 et. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat all© pluimveemarkten, tentoonstel lingen en keuringen en andere gelegen heden waar concentraties van pluimvee voorkomen in geheel Nederland gesloten moeten worden en tot nader order ge sloten moeten blijven. De Minister kondigt bovendien een vervoersverbod af voor Noordbrabant, Limburg en Zeeland voor alle pluimvee, levend en geslacht, gedood en gestorven pluimvee en delen daarvan; het ver voersverbod geldt eveneens voor verpak kingsmiddelen en delen daarvan voor pluimvee, broedeieren en voor pluimvee mest, tenzij de Inspecteur van de Vee- artsenijkundige Die.nst in het desbetref fende district ontheffing verleent. Deze maatregelen zijn onmiddellijk, dus met ingang van heden, van kracht. Zij beogen de verspreiding van de pseu- do-vogelpest, waarvan thans in Brabant enkele gevallen voorkomen, tegen te gaan. Ziekteverschijnselen bij vogelpest, die kunnen worden waargenomen, zijn behalve plotselinge sterfte; bij kuikens: benauwdheid, zwakheid en sufheid; bij volwassen dieren: op snot gelijkende be- nauwheid, ruw vederkleed, bol zitten van de dieren, geen eetlust, hoge koorts, verhoogd dorstgevoel, dunne waterige, soms bloederige gele ontlasting en tra nende ogen, die vaak zijn toegeknepen, verlamming, krampen en draaihals. Bij optreden van vogelpest en in twij felgevallen waarschuwe men onmiddel lijk de dierenarts in zijn omgeving, de Veeartsenijkundige pienst of de burge meester van de gemeente, waar men woont. Het aangetaste pluimvee en de ogenschijnlijke nog gezonde kippen op het besmette bedrijf zullen terstond ge dood en verbrand moeten worden, de terreinen en hokken ontsmet en het be drijf geïsoleerd. De eigenaar kan in dat geval van regeringswege schadeloos worden gesteld, zoals dit bij de wet is geregeld. Gij verdrukte, door onweder voort- gedrevene, ongetrooste, zie, Ik zal uw stenen gans sierlijk leggen, en Ik zal u op saffieren grondvesten; en uw glasvensteren zal Ik kristal lijnen maken, en uw poorten van robijnstenen, en uw ganse landpale van aangename stenen. (Jes. 54 11, 12.) Dat zijn liefelijke woorden, troostrijke beloften. De Heere geeft aan Zijn be drukt volk de verzekering, dat Hij het uit deszelfs troosteloosheid zal oprich ten. De Heere zal Sion troosten. Hij zal troosten al hare woeste plaatsen. Welk een samenjvatting van woorden om uit te drukken de droefenis waarin Sion ver. keert. Gij verdrukte, door onweder voort- gedrevene, ongetrooste. Zo omschrijft de Heere Zijn kerk, Ztjn dierbare kinderen, die HQ onveranderlijk lief heeft met een eeuwige liefde. In al hun benauwdheid is Hij mede benauwd. Verdrukking is Sion niet vreemd. Het is een van de merktekenen waarmede God Zijn volk bestempelt. „In de wereld zult gij verdrukking hebben, maar heb goede moed. Ik heb de wereld overwon nen", sprak Christus tot Zijn discipelen. De Heere gebruikt hier een woord dat ontleend is aan het klagend geluid der jonge struisen, als ze door het ge weld des jagers zijn verdreven. Beeld van Gods volk, als het overstelpt is van ellend; als het misbaar bedrijft in zijn klacht vanwege des vijands onderdruk king. Als Sions wederpartijders verme nigvuldigen en zij de ganse dag zeggen: waar is uw God? Hoort dan de klage van Jeremia; Gij hebt mijn ziel verre van de vrede verstoten; ik heb het goe de vergeten. En Micha: hierom zal ik misbaar bedreven; ik zal misbaar be drijven en huilen; ik zal beroofd en naakt gaan; ik zal misbaar maken als de draken en treuren als de jonge struisen. Bange wegen voor Sion als het uit de kelk der verdrukkingen drinken moet en aan een door Onweder voort- gedrevene gelijk is. Door onweder voortgedrevene. Welk een beeltenis. Welk een leed hier getekend. Gelijk een schip in zee, dat door storm en onweder uit zijn koers geslagen is en niet meer luistert naar het stuurrad, overgegeven ia als een speelbal aan de woedende ba ren. Zo lezen wij van de scheepsreis van Paulus: „en als noch zon, noch gestern te verschenen in vele dagen en geen klein onweder ons drukte, zo werd ons voorts alle hoop van behouden te wor den, benomen". Past dit nu eens toe op Gods kerk als ze in de oven der beproeving ge worpen wordt. Als de afgrond roept tot de afgrond bij het gedruis Zijner watergoten. Als alle hoop van behoude nis ontzinkt en elke lichtstraal ont breekt. Dan is Gods kerk zeer bewaard boven hare macht. Dan is zij als een ongetrooste. Dan is het met Da vid: „Van verdriet is doorknaagd mijn oog, mijn ziel en mlJn buik. Want mijn leven is verteerd van droefenis en mijn jaren van zuchten." Dan schieten alle menselijke vertroostingen te kort. De wonden van Gods kerk zijn dan te diep voor menselijke balsem. Haar verslagen heid te groot voor de medicijnen van het schepsel. Alleen Goddelijke vertroos ting is genoegzaam. Deze gehele om schrijving doet ons een diepe blik slaan in het moeitevolle leven van Sion. Hier is het land der ruste niet. En toch, hoe zwaar soms de verdruk king, hoe onuitsprekelijk het leed van Sion, al deze dingen moeten medewer ken ten goede. Zij zijn niet ten verderve, maar ter behoudenis. De Heere zal de weg Zijner gunstgenoten bewaren. Als David in Ps. 93 het geweld der verdruk king bezingt in de woorden: „De rivie ren verheffen o Heere, de rivieren ver heffen haar bruisen; de rivieren verhef fen haar aanstoting", dan is het zijn sterkte en vertroosting, dat „de Heere in de hoogte geweldiger is dan het brui sen van grote wateren, dan de geweldi ge baren der zee". Onder en door verdrukkingen wordt GtOds volk verootmoedigd, leren sterven aan eigen zin en wil; leren afhangen van de algenoegzaamheid des Heeren. Wie het veelvuldig nut der verdrukking wil opmerken, leze met aandacht wat Paulus uit zijn eigen ervaring schrijft aan de Corinthiërs in 2 Cor. 1 211. Waartoe doet God Zijn volk een weg van verdrukking bewandelen? Het is, zegt de Apostel, opdat wij niet op ons- zelven zouden vertrouwen, maar op God, Die de doden verwekt. Wat is wel de eerste en voornaamste vrucht van de be proevingen Gods, van de verdrukkingen die God Zijn volk toezendt? Het is om het vertrouwen op ons zelf te ontnemen. Geen kwaad is, dodelijker dan 't ijdel zelfvertrouwen. Dat is de dodelijke wor tel, die ontsproten is in het Paradijs, in onze rampzalige val in Adam en wel ke met duizend vertakkingen en vezelen in de grond van ons hart vastzit, en al wat door dezelve aangeraakt wordt, be smet en verderft. En hoe zullen de uitverkorenen Gods daarvan verlost worden? De Heere heeft daartoe de weg van beproevingen en verdrukkingen bestemd als middel in Zijn hand, om dat verderfelijke kwaad te breidelen en te doden. Dit'is een der oogmerken waartoe God de Zijnen, elk in hun mate, kastijd en verdrukt, opdat zij niet op zichzelven of enig schepsel, maar aireen op Hem zouden vertrouwen. „Eer ik verdrukt werd", zegt een Gods heilige van ouds, dwaalde ik, maar nu onderhoud ik Uw Woord". Zo is Abra ham geoefend, toen God Izak vroeg, dat hij hem offeren moest op een der bergen, die God hem wijzen zou. Daarin is Mo- zes onderwezen, niet toen hij aan Fa rao's hof was, maar bij Jethro en in de woestijn. Dat heeft David verstaan toen al de golven en baren van de verdruk kingen en beproevingen Gods over zijn hoofd gingen. Alzo was het met Paulus en zijn medegenoten, toen „zij hadden al zelven in zichzelven het vonnis des doods" en er geen enkele grond van hulp en uitkomst buiten God voorhanden was en „zij uitnemend zeer bewaard waren zelfs boven hunne macht." Maar te midden van al die noden en bekommernissen komt God Zijn volk te louteren en te reinigen van alle ijdel zelfbetrouwen en is tegelijk werkzaam om bij ZiJn kinderen het vertrouwen op Hem te verwekken en Zichzelven te openbaren als de God aller vertroosting. Die ons vertroost in al onze verdrukkin gen. God vertroost Zijn verdrukt, door onweder voortgedreven, ongetroost volk. „De ellendigen en nooddruftigen zoeken water, maar er is geen; hun tong ver smacht van dorst. Ik, de Heere, zal ze verhoren; Ik, de God Israels, zal hen niet verlaten," zegt de Heere. En de dichter betuigt: „Als mijn gedachten binnen in mij vermenigvuldigd werden, hebben Uw vertroostingen mijn ziel ver kwikt". Neen, de Heere is geen land van uiterste duisternis voor Zijn verdrukt volk. Hij is geen karig God. Hoe hoog de wateren van verdrukking ook gaan: als hun wateren eens volken bekers worden uitgedrukt, toch, de Heere zal ze verblijden naar hun droefenis. Dat is het voorrecht en het geluk van Gods volk, van al Gods uitverkorenen en die Christus gekocht heeft met Zijn bloed. De verdrukkingen, die God Zijn volk toezendt, zijn niet gering te ach ten; zijn door vlees en bloed niet te dra gen. Maar evenzeer, laat toch nooit een van Gods kinderen de vertroostingen Gods te klein achten. God heeft Zijn volk onuitsprekelijk lief, met een .eeuwige on veranderlijke liefde. En met die liefde Gods is niet in strijd de weg van ver drukkingen. God neemt daaruit de gele genheid om Zich te openbaren in Zijn liefde en bestendige genegenheid en Zijn Vaderlijke vertroostingen in Christus Jezus. De verdrukkingen doen ons God ken nen en aanschouwen en die Zijn Naam kennen, die zullen op Hem betrouwen en Hem ontmoeten als een God der ver troosting. De Heere roept Zijn vertroos tingen Zelf uit: „Zie Ik zal uw stenen gans sierlijk leggen en Ik zal u op saf fieren grondvesten; en uw glasvensters zal Ik kristallijnen maken, en uw poor ten van robijnstenen, en uw ganse land pale van aangename stenen." Dat roept de Heere Zelf uit tot sterkte en opbeu ring van Zijn bedrukt volk. De goddelozen zullen zwijgen in het graf; die voortgaat in zijn ongerechtig heid te leven, zal gewisselijk vallen. Maar het mocht het levende volk be moedigen dat God over Zijn verdrukten komt om ze te verlossen en te redden uit al him noden, waar Hij ze kwam vrij te maken van de zonde en te verlossen door Christus' bloed en Geest om Hem te zijn tot een eeuwige erfenis. Ds B. De Minister van Verkeer en Water staat heeft de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeling heeft besloten, overeenkomstig het ad vies van de Zuiderzeeraad, biJ de verde re inpoldermgen in het IJsselmeer het voorlopig als Oosterpolder aangeduide onderdeel als eerste ter hand te nemen. President Soekamo heeft de noodwet tot wijziging van de staatkundige struc tuur van de R..I.S. ondertekend. Aan de Directie van de Rotterd. Tramw. Mij. is door het Bestuur der „Flakkeese Gemeenschap" het volgende schrijven verzonden: Het Bestuur onzer Stichting heeft met spijt en teleurstelling kennis geno men van de jongste verhoging Uwer ta rieven. Mogelijk, dat Uw Maatschappij for meel tot deze tariefsverhoging het recht heeft, het komt ons echter voor, dat een protest onzerzijds alleszins op zijn plaats is. Onze bezwaren tegen deze tariefsver hoging komen in het kort hierop neer: Ie dat in deze aangelegenheid niet het minste overleg of samenspreking heeft plaats gehad met de localiteit i.e. met het Bestuur onzer Stichting als die localiteit vertegenwoordi gende; 2e dat het van algemene bekendheid is, dat op de veerdienst Middelhar- nis-havenhoofd Hellevoetsluis ook zonder de laatste tariefsverho ging ruimschoots winst wordt gemaakt ten koste van het Flak keese publiek; dat het personen-vervoer in de trams een zeer onverziorgd beeld geeft. Deze winter waren bijna steeds de wagons onverlicht en on verwarmd. Onder déze omstandig heden moet een tariefsverhoging de passagiers wel bijzonder grieven nu zij zo weinig geriefd worden; 4e dat de vele klachten, welke bij het Flakkeese publiek tegen de R.T.M, bestaan, vaak door ons Bestuur te Uwer kennis zijn gebracht, maar dat daaraan gewoonlijk geen aan dacht werd besteed; 5e dat het goederenvervoer traag gaat en eveneens tot vele klachten aan leiding geeft; 6e dat het vervoersapparaat der R.T.M, aan de gebruikers niet de minste service biedt. Men wordt vervoerd, hoe moet men niet vragen; 7e Het gebrekkige vervoersapparaat kost aan de localiteit enorme som men gezien vanuit economisch oog punt. Resumerende stellen wij ons op het standpunt, dat de jongste tariefsverho ging ongemotiveerd is en moeten wij er ernstig bezwaar tegen maken. Het Bestuur der Stichtmg: De Voorzitter, (get.) RIJNDERS. De Secretaris, (get.) J. KNAPE. 3e In 1948 hebben chauffeurs, die beho ren tot de verschillende diensten van het departement van Oorlog, het land een schade berokkend van 1.2 millioen gul den. Bijna 900.000 gulden werd uitbe taald aan vergoedingen voor schade, die grotendeels door aanrijding werd ver oorzaakt. Bovendien werd een aanzien lijk bedrag uitbetaald aan jaarlijks te rugkerende schadeloosstelling wegens aanrijdingen. Niet zonder ergernis, al dus ontlenen, vrij aan de Volkskrant heeft de Commissie voor de Rijksuitga ven uit de Tweede Kamer hiervan ken- nis genomen. „Dit resultaat kan weinig verwondering wekken bij hen, die zelf hebben kunnen ervaren, hoe militaire chauffeurs nog altijd door stad en land rijden en rossen," aldus de Commissie die dit zo ernstig acht, dat zij „met ver bazing" heeft geconstateerd, dat de mi nister van Oorlog met geen enkel woord, op de critiek der Algemene Rekenka mer heeft gereageerd. Wij kunnen een en ander slechts tekenend noemen niet alleen voor de toestanden die er nog steeds na de bevrijding van ons land heersen, maar ook tekenend voor de mentaliteit van een zeker deel van onze bevolking die het slachtoffer is gewor den van een geestesgesteldheid die slechts zou kunnen worden veranderd door een behoorlijke opvoeding. Een op voeding, die niet in de eerste plaats' be staat uit het aankweken van parate kennis, maar die zich o.m. ook bezig houdt met de vorming van het karak ter dat oog leert hebben voor de be langen van de gemeenschap. Onlangs hebben duizend politieambte naren in een bijeenkomst te Den Haag protest aangetekend tegen de nieuwe pensioenregeling voor het politieperso neel. Deze pensioenregeling houdt o.m. in, toekenning van een vervroegd ouder- dompesioen op 55-jarige leeftijd mét het gevolg, dat het inkomen van deze vroeg tijdig gepensionneerde politieambtena ren vrijwel wordt gehalveerd. De voor beelden die ter vergadering werden ge noemd, waren inderdaad ontstellend. Zo werd medegedeeld, dat een wachtmees ter te Roosendaal met een gezin van tien personen f 164.in handen krijgt. Deze man heeft aan de overheid gedu rende 29 jaar zijn diensten bewezen. Een collega van deze man heeft 23 dienstjaren achter de rug. Hij heeft tien kinderen en zijn vroegere inkomen be droeg f 305.Thans is hij gedwongen te leven van een Inkomen dat f 166. bedraagt. Het gevolg van deze onbevredigende regeling is, dat deze politiemannen al lerlei baantjes moeten zoeken, hetgeen op deze leeftijd gezien de minder gun stige situatie die thans reeds op de ar beidsmarkt heerst, niet bepaald eenvou dig is. BABY IN KOKEND WATER In Ridderkerk is dezer dagen een ern stig ongeluk gebeurd. Mevr. C. aldaar wilde haar kinderen baden en goot daar toe een hoeveelheid kokend water in het bad. Een viertal kinderen pakten daarop hun anderhalf jarig zusje en zetten het kind in het bad. De kinderen waren in de veronderstelling, dat er reeds koud water aan het warme toe gevoegd was. De arme kleine werd over dekt met brandwonden. Enige uren la ter is zij na een smartelijk lijden in het ziekenhuis overleden. ATOOM-ONDERZEEBOOT De „Westinghouse Electric Corpora tion" heeft voor het eerst officieel toe gegeven, dat zij bezig is met het bou wen van de onderzeeboot, die door atoomkracht wordt aangedreven. Geleer. den zeggen, dat zulk een boot in feite steeds kan doorvaren zonder brandstof in te nemen. -O- Wie zich heden abonneert ontvangt die thans veTschJjndende nunimers tot 1 April gratis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1