G Petitionnement aan H.M. de Koningin tot herstel van de Keersluis te Oude Tonge Groeiende tegenstellingen Verschillende stemmen over „Sempre Crescendo" in de raadszaal Zweedse Gezant reikt posthuum onderscheidingen uit vopr verdronken redders 22ste Taargaiig ^2-«. -2<i Woensdag 8 Maart 1980 No. 1901 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN )OM KO I Ordeverstoring in gods dienstoefeningen RAAD MIDDELHARNIS 26 nieuwe woningen zullen worden gebouwd, in totaal 47 stuk? in 1950 Kolenstof aan de Gasfabriek PETITIONNEMENT Meer buitengewoon dienstplichtigen Indrukwekkende plechtigheid in het Raadhuis te Stellendam Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactiebnreau; Frlns Hendrikstraat 122 Middelhamls AbonnementspiiJs 1.60 per kwartaal .^H, Bedactiebnreau; Frlns Hendrikstraat 122 Middelhamls iWll"" Telefoon 17 Middelharnis Giro 167930 Postboz 8 Telefoon Otukkerij 18 Adr.-pilis 12 cl. p. mm. BU conlract speciaal tailei EN Hamaii, Nahum, dab, Sam- lan, Elihii, ahor. srke toren. Ezechiël, A.dam, Ni- oseth, Eli- Bevalt het loest lang hebt het oeger wa rn, dat er kon wor- stoel en reden de ich in een geschoven dat lange was echt /ulpenhou- wel eens der, als er Einge brief, ;en je nu Toen moe it gelezen, heeft het de molen- loeien ont eerst zelf Ja, het worden. et je ver te meid. Hartelijk nk, dat et zullen vol had ik er de groei 't andere Iers ga je m vind De tegenstellingen tussen het com munisme en de niet communistische lan den wordt dagelijks groter. De tegenstellingen tussen Rusland en de Westelijke landen worden steeds die per. Het is een vreselijke toestand, die een voortdurende bedreiging vormt voor de wereldvrede. iDie een derde, een alles vernietigende wereldoorlog op het alleronverwachts kan doen losbarsten. Een zich sterk ma kend AmerikaBinnen één uur alles gereed qm toe te slaanklinkt het daar. Rusland zich met uiterste kracht inspanning op alles voorbereidend de waterstofbom is reeds in ons bezit... verklaart een vooraanstaand staatsman. Tegenstellingen, plagerijen, uitttartin- gen, speldeprikken, kortom gezegd een jkoude oorlog", volop aan de gang. Om mindere aanleidingen en oorzaken brak vroeger een oorlog uit. De houding te genover elkaar is volkomen bnverzoen- Geen toegeving, geen sparen van eikaars gevoelen. Neen integendeel. El kaar uittarten van dag tot dag. Vele geschil en wrijfpunten. Hier en elders. In de Chinese kwestie gaat Rusland met de overwinning strijken. Volkomen wil het die overwinning uitbuiten. De Chinese vertegenwoordigers van de na tionale regering moeten verdwijnen uit Ver. Naties om te worden vervangen door de communistische vertegenwoor digers. Rusland krijgt zijn zin niet en daarop verdwijnen de Russische afge vaardigden uit de vergadering. In Frans Indo-China is een communistische te genregering. Tegen alle gebruikelijke di- pllomatieke gewoonten in wordt deze conimmiistische tegenregering door Rus land erkent. Frankrijk neemt deze kwestie begrij- pelflk zeer hoog op en spreekt zelfs van verbreking der diplomatieke betrekkin gen. Over het algemeen wordtdeze kwestie ernstig ingezien en wekt ze in de diploinatieke wereld veel beroering. Frans Indo-China wordt wel geacht te zrjn, de aanvalspoort van het Commu nisme voor geheel Zuidoost-Azië. Er is daar een wedloop ontstaan in het er kennen van de tegen elkaar strijdende regeringen. Engeland heeft zich gehaast regering van Indo-China te erkennen Jie met Frankrijk door een Unie is ver bonden, waardoor het Frankrijk denkt te steunen en ook van Amerika wordt die erkenning vei-wacht. In dat alles staat het Westen tegen Rusland en zijn bondgenoten en is er reden te over om tê spreken van de vuurhaard Frans-In- do-China, die tot allerlei verwikkelingen kan leiden. En dan de waterstofbom? Ook Rusland geeft voor die te bezitten. Ook op dat front een meten van el- kaars krachten en- een wederzijds elkaar in bedwang houden. Slechts wederzijdse vrees doet nog de vrede bewaard blijven. En zo kan men voortgaan. De reeks van plagerijen door de Russen te Ber lijn in toepassing gebracht. Speldeprik ken die wel niet dodelijk zijn, maar die een atmosfeer scheppen van onwil en tegenzin, van nauw bedwongen vijand- Schap. De tegenstellingen groeien, de vernietigings middelen worden steeds verschrikkelijker en alle onderlinge ver- iraagzaamheid en welwillendheid ver- Iwijnen. Het is haat, wrevel en vijand schap eigenbelang en eigenbaat, die openbaar worden in het leven der vol keren, dat uitlopen moet naar de mens gesproken op een vreselijke, allesver- ivoestende oorlog. ten. houd portefeuil- het maar ar het bU' aersje neisje, )ezoele stand: hrant- iten van OM KO. Wegens ordeverstoring heeft voor dè rechtbank te Rotterdam terecht ge staan de 30-jarige zich noemende leraar ^- P. J. v. D. uit Rottei^lam. Hem was ;en laste gelegd dat hij in Januari en Februari van dit jaar op verschillende ;ljdstippen godsdienstoefeningen te Bus- ium en Rotterdam heeft verstoord. Hij :rachtte dan de predikant als deze zich ip de kansel bevond een briefje te over handigen, teneinde dit te doen voorle ren. Als hij dan uit de kerk werd ver wijderd riep hij op luide toon tot de ge- neente. Verdachte gaf de feiten toe, loch ontkende de orde te' hebben ver- itoord. Hij volgde een hem gegeven roe- 'ing, verklaarde hij. Volgens een psy- ihiatrisch rapport was de man lijdende an een ziekelijke storing van zijn geest 'ermogens en moest minder toereike- lingsvatbaar worden geacht. De officier nr van Oosten wilde verdachte nog een ^&ns geven om in het normale leven een Jlaats in te nemen en eiste 1 maand ïevangenisstraf voorwaardelijk met 3 iaar proeftijd. De raadsman mr C. Krol )leitte clementie en voorwaardelijke ter seSchikkingstelling van de regering. Na 3at verdachte een langduirge verdedi- ing had gevoerd, waarin hij verklaar- e niet gek te zijn zoals de psychiater iet bedoelde en waarbij de president lem herhaaldelijk tot de orde moest roe 'en, werd 'de uitspraak bepaald op 16 Waart. POGING TOT ONTVOERING VAN BAO DAI's ZOON De Franse politie heeft kunnen voor- Komen, dat prins Bao Long, zoon van het Vietnamese staatshoofd, Bao dai Jex-keizer vali Annam), als gijzelaar OU worden ontvoerd. De 14-jarige trins |;aat in de buurt j'an Pau (Frank- pjk) op een roomse middelbare school. ^e ontvoerders zouden per auto uit Cannes vertrekken. Nadere bijzonderhe den ontbreken. Eerste Nederlandse scooter In productie bij de firma. Union-Sitter te Bloemen- daal. Deze scooter ^elke onder de naam „Sitter" in de handel wordt gebracht loopt 40 km per uur, rijdt 90 km op 1 liter benzine, heeft een 1 pk motor, is uit licht aluminium vervaar digd, heeft 2 versnellingen, 38 cc en wordt gelevérd te gen de prijs van 495 gulden. De prijs van de originele scooter bedraagt 1600 gul den. Demonstratie met de nieuwe scooter. Openbare raadsvergadering gehouden op Vrijdag 3 Maart 1950, des avonds 7.30 uur. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter Burgemeester Rijnders opent de vergadering metgebed, waar na de notulen aan de orde worden ge steld welke warden goedgekeurd. Onder de ''ingfekomen stukken zijn o.m. enige goedgekeurde raadsbesluiten, rap port van het Verificatie-bureau, wijzi ging bebouwde kom etc. Dhr Beversluis vraagt of aan die wij ziging bebouwde kom kosten zijn ver bonden, waarop de Voorz. bevestigend antwoord. Genoemde heer zou daarvoor dan wel een andere regeling willen, daar dit op de duur veel kost. De Voorz. zegt dat daar niet aan te ontkomen is bij 'de ontwikkeling van de gemeente. Die paar honderd gulden kos ten, wegen wel tegen de verbeteringen op. Mededeling inzake verstrekking van verlof-vergunningen alcohol, dranken. Hierop vraagt mevr. v. Groningen hoeveel vergunningen er zijn, waarop de Voorz. antwoordt van 12. Dhr M. K. v. Eek vraagt of deze e.v. verlaagd kunnen worden tot 10, waarop wordt geantwoordt dat dan de Vra,ag van over 5 jaar moet worden herhaald. Het is voor 5 jaar geldig. Mededeling betreffende de afschrij vingstabel van de Drinkwaterleiding. Dhr Koppelaar wil, met het oog op de slijtage van hét buizienriet een vlug gere afschrijving. De Voorz. meent dat die slijtagie hiee- valt; spr. zal de vraag voorleggen aan de Voorz. van de Drinkwaterleiding en er daarna mededelingen over doen. Dhr Koppelaar motiveert zijn vraag, wanneer het buizennet versleten is'en nien nioet nog veel afschrijven, dat men dan nog voor gróte lasten zit. 4. Vaststellen besluit tot gedeeltelijke wijziging van het uitbreidingsplan in on derdelen. Wordt z.h.s. goedgevonden. 5. Voorlopige vaststelling gemeente rekening 1948. Een commissie van 3 raadsleden heeft de rekening nagezien en kan behoudens een enkele vraag tot goedkeuring te adviseren. Die vraag behelst, dat goede ren voor de gemeente zoveel mogelijk bij gemeentenaren zullen worden ge kocht. De VoorSB. antwoordt hierop, dat dit zoveel mogelijk zal gebeuren. Dhr Beversluis zegt niet alleen „zo veel mogelijk" maar dat er altijd de hand aan gehouden wordt. De Voorz.: 't Is niet altijd mogelijk. Dhr Beversluis: Bv. ook met het op geven van advertenties om die over de boekhandel te laten lopen. Dat kost de gemeente niets.meer. De Voorz.: Het is een besluit van B. en W. dit rechtstreeks te doen. Dhr Kleijingeld: Het kan zonder ver hoging van kosten. - De Voorz. zal dit punt "nader bezien. De gemeenterekening 1948 wordt z.m. vastgesteld. 6 en 7. Wijziging gemeentebegroting 1949 en 1950. Deze wijzigingen gaan zonder meer onder de hamer door. 5% loonsverhoging 8. Voorstel tot uitkering 5% der jaar wedden. Dhr v. E-cb is er niet tegen, maar is er toch geen bewonderaar van. De re gering heeft te ver gedevalueerd, waar om het noodzakelijk is. Liever had hij echter een progressieve toepassing ge zien. Het is hem opgevallen dat wel de salarissen 5% omhoog gaan,behalve die van de Wethouders. De Voorz.: Het laatste is geen ge meentelijke zaak. Dhr Koppielaar zou hierop de rege ring willen wijzen, dat zowel de hoogst als de laagst bezoldigden die 5% krij gen. Ben arbeider op f 40.krijgt ook 5% en iemand die 10.000 verdient ook. Een zekere progressiviteit vindt hij wel gewenst. De Voorz. meent dat het meer op de° weg van de landelijke regering ligt dan om er gemeentelijk op te wijzen. Het is toch ook in de Tweede Kamer geweest. Dhr KleijngeM: Bij een laatste bezol digingsbesluit is dit ook al bezien hij is er wel voor wat de heren zeggen het is echter een Rijksbesluit, er zal weinig aan te doen zijn. Weth. v. d. Brugge heeft het ook be vreemdt, dat men geen rekening houdt, dat de minst draagkrachtige de meeste druk te voelen krijgen. Het komt nu weer op de minst draagkrachtigen neer. De verhoging wordt daarna goedge vonden. 9. Voorstel tot verhoging van het cre- diet voor de bouw van een rouwkapel op de algemeene begraafplaats. De Rouwkapel Dhr Beversluis wijst er op dat er f 2500.^méér crediet gevraagd wordt. Zover hij weet is dit omdat er een ar chitect ingeschakeld moest worden. Wel meent hij, de rekening beziende, dat het wel wat met minder verfraaiingen en luxe had gekund. Dat zou belangrijk goedkoper geweest zijn. Hij wil er geen voorstel van maken, omdat het z.i. eni ge haast heeft. Het crediet wordt z.h.s. verleend. 10. Benoeming tegent Burgerlijke In stelling voor Sociale Belangen. Bij deze stemming worden 10 stem men uitgebracht op de heer L. v. d. Waal met één blanco. Waar de secretaris-boekhouder de heer T. v. Dalen zijn ontslag ontving per 1 Maart, moet in deze functie opnieuw worden voorzien. Dhr L.. V. ld. Waal vraagt of er een streng-doorgevoerde taakverdeling komt waarop de Voorz. zegt, dat dit niet zo is, wat dhr v. d. Waal betreurt. Dhr Koppelaar vraagt of het salaris van de boekhouder, zoals toegezegd is ook wordt, herzien, waarop de Voorz. zegt, dat daarover in volgende vergade ring nadere voorstellen komen. De boekhouder wordt met 11 stem men herkozen. 11. Voorstel tot verlenging contract met Gekro. Wordt goedgekeurd. 12. Voorstel 5 renteloze aandelen te nemen in het instrumentenfonds Ko ninklijke Muziekvereniging „Sempre Crescendo" en aan het Instrumenten fonds een bedrag te schenken. Een instrument en renteloze voorschotten aan „Sempre Crescenidio." De Voorz. licht toe, dat bij gelegen heid van het 60-jarig jubileum uit de burgerij nieuwe instrumenten zijn aan geboden. De bijeengebrachte gelden zijn echter niet toereikend. Voorgesteld wordt door B. en W. een gift van f 250.- te schenken en 5 renteloze aandelen van f 100.te nemen, die met Juli worden afgelost! Dhr C. V. d. Meide juicht toe dat B. en W. met dit voorstel komt voor de Kon. Muziekver. „Sempre Crescendo". Waar de Vereen. Koninklijk is gewor den, zou hij het voorstel willen vrijzigen in dien zin, om het niet in geld te ge ven, maar in de vorm van een instru ment, met een gegraveerd plaatje er in, zo dat altqd te zien is, dat de ge meente dit gescheiik heeft gegeven bij het 60-jarig jubileum. Het vraagstuk van de haven van Oude Tonge is de laatste tijd weer meer in de belangstelling komen te staan. Na een tijd waarin men eigenlijk weinig afwist hoe de zaken er voor stonden, heeft men in de laatste weken in de couranten bij herhaling kunnen lezen dat verschillen de aanwijzingen duiden op een kentering in deze zaak. De bevoegde autoriteiten blijken nu voor het merendeel gekant te zijn tegen het herstel van de waterkeer- sluis. Duidelijk blijkt dit als men weet dat er de laatste weken opmetingen zijn verricht voor het eventueel plaatsen van een muur langs de huizen en het opho gen van de dijken. Al zal men dit" liever aanvaarden dan een dam in de haven, toch maakt men zich in Oude Tonge on gerust over deze dingen. Afgezien van de moeite en het ongemak welke zo een muur zal op leveren zal het toch steeds een halve maatregel blijven omdat men deze mimr toch zeker niet zo hoog zal kunnen optrekken dat zij maar enigszins die veiligheid zal kunnen bieden welke de vloeddeuren in het verleden gaven. In de gemeenteraad zelf, sprak men zich vorige week nog ondubbelzinnig uit. Bij monde van de voorzitter werd toen me degedeeld, dat elke oplossing welke niet tot het herstel van de keersluis leidt on aanvaardbaar wordt geacht. Door enkele inwoners is nu het initiatief genomen om een verzoekschrift te zen den naar de Kroon. Inmiddels heeft men dit verzoekschrift door de gemeente la ten circuleren om te tekenen, waaraan door allen werd voldaan. Hieronder laten wij de volledige tekst volgen van dit petionnement. Opgedragen aan H.M. Koningin der Nederlanden door de gezamenlijke bur gerij van de gemeente Oude Tonge, Pro vincie Zuid-Holland, Eiland Goeree en Overflakkee. Majesteit, Ondergetekenden: de gezamenlijke burgerij van Oude Tonge, geven Uwe Majesteit met verschuldigde eerbied te kennen, brengende het navolgende onder Uwe aandacht: Tijdens de oorlogsjaren onder Duitse bezetting heeft, zoals Uwe Majesteit bekend zal zijn, onze gemeente veel te verduren gehad van inundatie en bezet ting. In de laatste dagen van de oorlog werd door de bezettingstroepen de Wa- terkeersluis, die zich in de haven bevond, opgeblazen en totaal'vernield. Deze keer sluis was van groot belang voor de ge meente, daar zij de bevolking behoedde voor het zeewater bij hoge watervloe den. Dewijl in de voorbijgegane jaren na de oorlog veel gepraat is en de wens tot uitdrukking kwam om tot herstel dezer sluis te geraken, is dit tot heden zonder de gewenste resultaten gebleven. In tegenstelling hiermede bestaan er bij enkele instanties plannen in plaats van een waterkeersluis een afsluitdam in de haven aan te brengen. Indien dit zijn beslag zou krijgen, zou daarvan het ge volg zijn dat de sinds meer dan 4 eeuwen met de gemeente samengegroeide haven zo goed als uitgeschakeld wordt uit het economisch bestel onzer gemeente. Im mers hierdoor zal ruim een derde ge deelte der bevolking zich haar bestaans mogelijkheid ontnomen zien en ten ge volge daarvan een surplus van werk krachten ontstaan, die gedwongen zul len worden werk te zoeken op de reeds al zo bezwaarde objetcen in ons land. Besluitende Uwe Majesteit dringend te verzoeken de beslissende instanties opdracht te geven om met de meeste spoed het daarheen te leiden deze ur gente moeilijkheden tot een bevredigen de oplossing voor de verzoekende burge rij van bude Tonge te brengen om zo mogelijk de keersluis dit jaar nog te doen herstellen. Met verschuldigde eerbied. Zulks doende. Uwe onderdanen, (Volgen handtekeningen.) Dr V. a. VAART SMIT TOT 12 JAAR VEROORDEELD De bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank heeft dr H. W. van der Vaart Smit tot twaalf jaar gevan genisstraf met aftrek veroordeeld. De eis was 14 jaar. Dr van der Vaart Smit, die in het begin van de bezetting hoofd is geweest van het Haagse A.N.P.-kan- toor, werd door het Amsterdamse bijzon dere hof tot 9 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Naar het A.N.P. verneemt heeft dr v. d. V. S. tegen de sententie van de bij zondere strafkamer cassatie aange tekend. Volgens het Staatsblad zullen van de lichting 1950 meer personen tot buiten gewone dienstplichtigen kunnen worden bestemd dan voorheen het geval was. Hiervoor zullen in aanmerking komen zij, van wie twee broeders dienen of ge diend hebben. Voorts hebben de normen, dat een broeder is gesneuveld of met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld, eni ge verruiming ondergaan. Onder deze categorie zullen thans o.a. vallen zij, die een broeder gehad hebben, die in oor logstijd als zeeman verplicht heeft ge varen en tengevolge van oorlogshande lingen is overleden of vermist. Boven dien is de voorwaarde vervallen, dat het overlijden van een broeder, die als ver zetsman in gevangenschap is geraakt, zes maanden na zijn terugkeer uit ge- genschap moet hebben plaats gehad. Zij, die op de bovenvermelde gronden niet tot buitengewoon dienstplichtige kunnen worden bestemd, maar die be horen tot gezinnen, welke reeds grote offers aan het vaderland hebben ge bracht, kunnen in aanmerking komen voor beperkte militaire verplichtingen in oorlogstijd. HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 Maart jl. 1.371.043 tegen 1.353.896 op 1 Februari. Op 1 Februari waren er 498.544 aan geslotenen op het Rijksradiodistributie- net tegen 501.463 op 1 Januari. ------^O^ OP ZOEK NAAR GOUDSCHIP VAN SPAANSE „ARMADA" Duikers van de Britse marine zijn op weg naar het eiland Muil, ter hoogte van de Schotse Westkust om te zoeken naar een Spaans galjoen, dat daar 400 jaar geleden met 300 millioen gouden dukaten aan boord gezonken zou zijn. Het schip maakte destijds deel uit van de Spaanse „Armada". Velen hebben reeds naar het goud ge zocht. Voor de eerste maal doet thans de Britse marine mee. zy beschouwt het werk als een goede oefening. Waar de Koningin er in voor is ge gaan, aan dit feit grote aandacht te schenken, zou hij niet willen dat de ge meente achter bleef. Dhr J. H. Koppelaar kan begrijpen dat B. en W. met dit voorstel komen om aan „Sempre Crescendo" een gift te schenken. Toch persoonlijk, waar Sempre ook op Zondag speelt en het optreden bij uit voeringen bezwaren voor hem mede brengt, wil hij geacht worden te heb ben tegen gestemd. Hij verzoekt daar van aantekening. Dhr Beversluis heeft dezelfde motie ven en wenst ook aantekening tegen te zijn. Dhr Boomsma juicht het voorstel van dhr v. d. Meide toe en ook dhr v. d. Wiaal verheugt het en vindt het beter dat een instrument wordt gegeven dan een geldelijke bijdrage. De Voorz. vraagt dhr v. d. Meide of hij een bedrag wil noemen. Dhr v. d. Meid© meent zijn eerste voorstel tot een bedrag van f 250.tot f 400.te verhogen. Wordt verworpen met 65 stemmen. Tegen waren de heren v. d. Brugge, Vroegindeweij, Koppelaar; Both, Bever sluis en V. Eek. Weth. Vroegimdeweö zegt niet tegen zijn eigen voorstel te willen stemmen. Komt nu aan de orde het voorstel om aan de muziekvereniging 5 rente loze aandelen van f 100.te verlenen. Dhr Both (A.R.) is na overweging wel bereid dit voorstel te steunen. Waar echter Sempre een grote bijdrage van de gemeente krijgt, heeft ze daarmee ook een grote verantwoording t.o. van de gehele gemeente. Hij zou wensen, dat ze dit ook laat zien, bv. dat er ook jongelui uit Chr. kringen in de muziek- vereen. kunnen worden opgenomen. Als ze de bijdragen accepteren hebben ze z.i. rekening te houden met deze wensen. Dhr V. Eek (A.R.) sluit zich bij deze woorden aan. Dhr L. V. d. Waal (P.v.d.A.) protes teert tegen de woorden van de heer Both, waar hij zegt, dat Sempre zich bewrust moet zijn, van de plaats die ze inneemt. Spr. meent, dat ze dat 60 jaar lang 'gedaan heeft. Dan, wat betreft het aannemen van leden van zgn richting, verwijst hij dhr Both naar het Bestuur en dan zal hij bij informatie horen dat er meerdere van zijn richting in het corps zitten. Dhr Boomsma zegt dat hij Sempre vrij wil pleiten van elke politieke rich ting. De Voorz.: We moeten de politiek er niet in betrekken. Dhr Both: Dat wil ik ook niet! Maar we weten dat Sempre programma's heeft en uitvoert, waar jongelui van on ze richting niet mee mede kunnen doen. Dhr Boomsma zegt dat vroeger in de zwemclub ook christelijke jongelui za ten, met wiens wensen ook rekening werd gehouden. Dat doet Sempre Cres cendo ook, daar is hij van overtuigd. Dhr C. v. d. Meide: Sempre heeft het praedicaat „Koninklijk" en de Burge meester heeft het goed gezegd op het jubileum „dat ze zich Koninklijk ge dragen." (Zie voor vervolg pag. 4.) Wie herinnert zich de stormnacht niet van 17 op 18 December 1949, toen meerdere schepen op onze kusten in nood waren en hoe in die inktzwarte duis ternis de reddingsboot „Koningin Wilhelmina" uitvoer, om hulp te verlenen aan het in nood verkerende Zweedse Stoomschip Aslög". Wat een droef bericht was het, dat 's-Zondags over ons eiland ging, dat bij die pogingen tot redding in deze loeiende storm een grondzee de reddingsboot dreigde te verzwelgen, waarbij twee der opvarenden een jammerlijke dood vonden in de kokende gol ven. Het waren de 2e kapitein B. de Blok (die Kapt. de Jager verving) en de opstapper H. Grootenboer die nimmermeer naar hun vrouw en kinderen zouden terugkeren. Dit beeld stond ons Zaterdagmiddag weer zo levendig voor de geest, toen wij in de raadszaal te Stellendam aanwezig waren, waar deze moedige redders post huum zouden gehuldigd worden. Hiertoe was de Gezant van het Ko ninkrijk Zweden ZEx.J. de Lagerberg persoonlijk overgekomen, in gezelschap van de tweede Gezantschap-secretaris de heer J. J. van Dardel, en de Secr. Ar chivaris de heer L. Isacsson. Voorts was aanwezig Burgemeester J. Baron von Knobelsdorff, de Wethouders Hoek en van Seters, Secr. de heer v. d. Broek, Wed. B. de Blok met haar zoon en Wed. H. Grootenboer, Schipper W. de Jager van de „Koningin Wilhelmina" te Stellendam; Schipper Joh. Slis van de „Pres. Wiertsma" te Breskens, Schipper Minnebool van de „Blankenheim" te Ve- re, met de bemanning van de „Koningin Wilhelmina." Voorts de President-directeur van de Zuid-HoU. Redding Mij. de heer Murk Leis, de directeuren Mr. J. Th. van Mun ster van Heuven, Jhr. T. M. Suchtelen van d. Haare en Inspecteur A. J. Drenth. Toen allen gezeten waren, nam Burgemeester v. Knobelsdorff het woord en heette ZEx. de Zweedse Gezant met zijn gezelschap, de heren van de Zuid HoU. Redd. Mij., de beman ningen van de reddingsboten en inzon derheid de Weduwen van de verdronken redders van harte welkom. Spr. schet ste met een paar woorden hoe Stellen dam in rouw was gedompeld en sprak zijn waardering uit, dat de hoge verte genwoordigers van het Koninklük Zwe den de verre reis hadden gedaan om deze koene redders posthuum hulde te brengen. Al zult ge' niet in staat zijn het leed weg te nemen, toch, doet het weldadig aan, dat zoveel medeleven wordt geopenbaard. Het Gemeentebestuur stelt het ten zeerste op prijs, dat in de plechtigheid in de raadszaal kon plaats hebben. Met deze enkele woorden geeft spr. het woord aan de Zweedt Gezant, ZEx. 3. Langerberg, welke zeer goed Hollands sprak. Het grootste geschenk wat een mens geven kan, aldus spr., is zijn leven. Een dergelijk offer is ge bracht toen het Zweedse schip „Aslög" 18 Dec. 1949 in nood was op de kust bij het Goereese gat, waar dit Zweedse schip schipbreuk scheen te moeten lij den. Bij de reddingspogingen heeft de bevelhebber B. de Blok en een der man schappen, Herbert Grootenboer, het le ven moeten laten. In diepe dankbaarheid voor de volko men inzet van het leven en de grote edelmoedigheid aan de dag gelegd, is het, dat spr. namens de Zweedse Red dingsmaatschappij gekomen is om post huum medailles uit te reiken en als her innering en dank zilveren platen met inscriptie op de 3 reddingsboten aan te brengen. Tevens deelt spr. mede, dat de rege ring van het Koninkrijk Zweden heeft besloten aan de achterblijvenden een som uit te reiken groot 4000 kronen of f 292d.aan de f am. Blok en 6000 kro nen op f 4392.^- aan de familie Groo tenboer. Deze bedragen zijn op spaar bankboekjes gezet die aan de burge meester van Stellendam zullen worden afgegeven, met het verzoek, wanneer de eigenaars de wens te kennen geven een bedrag nodig te hebben, dit uit te beta len. Mijn regering, aldus spr., heeft na drukkelijk de wens te kennen gegeven dat het uitsluitend de kinderen ten goe de zal komen. Het is hem een grote eer en vreugde dit namens de Zweedse Re gering en de Zweedse Reddings Mij. te mogen doen. Daarna gaat ZEx. over tot de uitrei king van de medailles. Het is een hart roerend ogenblik, wanneer hij de medail les aan de in het zwart gekleedde we- duwvrouwen overgeeft. Het is doodstil in de raadszaal. Alleen het geklik van de camera's van de persfotografen wordt gehoord. De Zweedse Gezant onderhoud zich vriendelijk met de Weduwen, en drukt hen zeer hartelijk de hand. Het was de rouwenden aan te zien, dat zij zich nau welijks wisten te bedwingen en de wed. Grootenboer barstte in tranen uit. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1